Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοσμηση για αρραβωνα Παραμονη Χριστουγενων


panaxan

Recommended Posts

Καλησπερα

Θα ηθελα για μια ακομη φορα τη βοηθεια σας.

Παραμονη Χριστουγενων,αρραβωνιαζεται η μικρη αδερφη μου.

Θα ηθελα τισ ιδεες σας σχετικα με το στολισμο των τραπεζιων.

Θελουμε κατι απλο και ομορφο...οι καρεκλες θα ειναι ντυμενες ασπρες και τα τραπεζια ειναι μακροστενα σε σχημα Π...50 ατομα οι καλεσμενοι.

Σημειωση οτι υπαρχει ο Χριστουγ στολισμος.Και τι ιδιαιτερο να εχει το δικο τους τραπεζι..

Σας ευχαριστω πολυ για τη σιγουρη βοηθεια σας

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το δικό τους τραπέζι θα μπορούσε να έχει,μεταξύ άλλων,ένα μικρό άσπρο χριστουγεννιάτικο δεντράκι και αντί για μπάλες να κρέμονται άσπρες και κόκκινες καρδιές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στο τραπέζι τους θα έβαζα ένα καντηλέρι λευκό(τα κηροπηγια τα μεγάλα που παιρνουν κρεμαστά πάνω τα κερακια) που θα στόλιζα με κορδέλες ασημί και τρέσσες από κρύσταλα swarovsky. Θα εριχνα πάνω στο τραπεζι τους διαμαντάκια (είναι σαν κονφετί ) σε διαφορα μεγέθη. Στα τραπέζια των καλεσμένων θα έβαζα τα διαμαντάκια και δυο πιο μεγάλα μεγέθη.Να φανταστείς στο μέγεθος ενος μήλου. Τι καράκλες θα στόλιζα με πλούσιους φιογκους και θα στερέωνα ένα κλωνάρι κισσου να κρέμεται. Θα έφτιαχνα ένα τραπέζι με ποντς ή σαγκρία (είχα στους δικούς μου αρραβώνες και ήταν τέλεια)και διάφορα γλυκάκια μικρά (τύπου τρουφακια).Αυτά μου έρχονται με την πρώτη σκεψη ότι άλλο μου έρθει θα στο γράψω!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Πένυ,θα σε χρειαστώ για φοβερές ιδέες για μπομπονιέρα αρραβώνων,χειροποίητη εννοείται.Όταν τελικά αποφασίσω να αρραβωνιαστώ.

ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΚΑΙ ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία διακόσμηση με τα κρυσταλλάκια και τα κηροπήγια !!!! θα μπορούσες να προσθέσεις και μια μακρόστενη ανθοδέσμη στο τραπέζι με ελατό και διακοσμητικά από κρύσταλλα, χιόνι κ.τ.π !!!;)

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά κορίτσια,αυτή η εποχή είναι η πιο κατάλληλη για να κάνεις τις πιο φανταχτερές διακοσμήσεις,χωρίς να κινδυνεύεις να καταλήξουν υπερβολικές και κακόγουστες!:)

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι παρ'το εσύ απόφαση και σου υπόσχομαι να ρίξω πολυυυυυυ σκέψη και να οργανώσουμε κατι μοναδικό!!!!

Λοιπόν που είχαμε μείνει...μου ήρθε και αλλή ιδέα για τα τραπέζια των καλεσμένων ελίτσες μικρούλες γλαστράκια που να ειναι μέσα σε πουγκιά από ταφτά ή σαντουκ.Μπορείς ακόμα να βάλεις και κλουβιά με διαφορα κεριά μέσα δένοντας ένα κορδελάκι στο πάνω μέρος και στερεώνοντας ένα κλωνάρι κισσού.Ασορτί με τις καρέκλες.

Αν δεν κάνω λάθος στον αρραβωνα έχουν και κουφέτα. Τα κουφέτα λοιπόν θα τα έβαζα μέσα σε τέτοιο πουγκί από ταφτά σαν σακι να φανταστείς και θα το στόλιζα με δαντελένια κορδέλα. Μέσα στα σακια θα έβαζα σεσουλάκι με φουντα να κρέμεται.

Αν υπάρχει τζάκι που εκείνη τη μέρα δεν νομίζω να είναι αναμμένο, θα έβαζα στο πάνω μερος βάζα σωλήνες με επιπλέοντα κεράκια σε δύο ή τρια μεγέθη. Ενδοιάμεσα ορχιδέες και θα στερέωνα τόσες πολλές κορδέλες ψιλές ψιλές που θα σχημάτιζαν μια κουρτίνα μπρόστα από το τζάκι.Σε κάθε πιάτο πάνω από την πετσέτα θα έφτιαχνα τα μονογράμματα του ζευγαριού από ζαχαρόπαστα.

Πάντως είμαι της άποψης να μην έχει σχεση ο στολισμός με Χριστούγεννα.Να θυμιζει αρραβώνα όχι ρεβεγιον ! Και εγώ Χριστούγεννα έκανα τον αρραβώνα μου και το μόνο που είχα για στολισμό Χριστουγεννιάτικο ήταν το δέντρο.Ο μ........ ο φωτογράφος μας έβγαλε φωτο όλους μπροστά από το δεντρο. Βλεποντας τώρα κάποιος άσχετος τις φωτό μας θα νομίζει ότι είχαμε ρεβεγιόν!!!!

Θα επανέλθω.......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σικάτα όλα!Και από τις φωτό που βλέπω,τίποτα δεν μου θυμίζει ρεβεγιόν.:D

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια μου,εσείς το έχετε έθιμο να κάνετε μπομπονιέρες στον αρραβώνα??Γιατί οι απόψεις διίστανται,αλλά να φανταστείτε ότι είχε κάνει μέχρι και η μάνα μου το '73.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σικάτα όλα!Και από τις φωτό που βλέπω,τίποτα δεν μου θυμίζει ρεβεγιόν.:D

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια μου,εσείς το έχετε έθιμο να κάνετε μπομπονιέρες στον αρραβώνα??Γιατί οι απόψεις διίστανται,αλλά να φανταστείτε ότι είχε κάνει μέχρι και η μάνα μου το '73.

Αυτές οι φωτό όχι γιατί τις τραβήξαμε μόνοι μας!Το δέντρο το είχαμε στριμώξει σε μια γωνία.Ε, ο φωτογράφος μας έστηνε οοοοολους μπροστά από το δέντρο και μας έβγαζε φωτό!!!Ο φωτογράφος δεν έχει τραβήξει ούτε μία φωτο τον στολισμό. Αν σου δείξω εκείνες τις φωτό θα καταλαβεις....συγχύστηκα πάλι!!!

Όσον αφορά τις μπομπό, έχω δει σε πολλούς αραβώνες να δίνουν.Εγώ πάλι δεν είχα κάνει, δουλευα τότε και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τις ετοιμασίες. Αν έκανα τώρα τον αραβώνα θα εφτιαχνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σικάτα όλα!Και από τις φωτό που βλέπω,τίποτα δεν μου θυμίζει ρεβεγιόν.:D

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια μου,εσείς το έχετε έθιμο να κάνετε μπομπονιέρες στον αρραβώνα??Γιατί οι απόψεις διίστανται,αλλά να φανταστείτε ότι είχε κάνει μέχρι και η μάνα μου το '73.

 

Κι εμεις καναμε μπομπονιερες στον αρραβωνα μου αλλα νομιζω οτι ειναι ποντιακο εθιμο εκτος κι αν ειναι της Βορειας Ελλαδας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις καναμε μπομπονιερες στον αρραβωνα μου αλλα νομιζω οτι ειναι ποντιακο εθιμο εκτος κι αν ειναι της Βορειας Ελλαδας!

 

 

Εγώ δεν έχω ποντιακή καταγωγή,αλλά ήθελα να φτιάξω πριν 2 χρόνια που θα αρραβωνιαζόμουν,μόνο και μόνο επειδή είμαι φανατική μπομπονιεροσυλλέκτρια και τρελαίνομαι για τέτοια.Όμως θυμάμαι ότι σε κάποια μαγαζιά που είχα πάει,τους φαινόταν περίεργο και προσπαθούσαν οι ίδιοι οι καταστηματάρχες να με πείσουν να μην κάνω,γιατί ήταν πεταμένα λεφτά!!!Τελικά λόγω πένθους ανέβαλλα τον αρραβώνα και μετά βαριόμουν να μπω στην διαδικασία και έτσι δεν παίρνω ακόμα την απόφαση να αποκαταστήσω τον αγαπημένο μου!!!(Ναι,ξέρω,η τρέλα δεν πάει στα βουνά!)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να περπατήσω λίγο,παρά το τσουχτερό κρύο και έπεσα σε γάμο,με χριστουγεννιάτικο θέμα,οπότε λέω να σας τα γράψω,μήπως και κάτι από αυτά χρησιμεύσει στον αρραβώνα.:)

Τα χρώματα ήταν κλασικά κόκκινο-άσπρο,στα σκαλιά είχε διπλή,πλεχτή άσπρη και κόκκινη οργάντζα,μεγάλα φανάρια με πολύ εντυπωσιακές συνθέσεις επάνω τους,οι οποίες ήταν κλαδιά από έλατο,κουκουνάρες και αλεξανδρινά(ψεύτικα),στο στυλ περίπου που μας έδειξε η Πένυ στο τόπικ με τις χριστουγεννιάτικες βαφτίσεις(αν και αυτό που έφτιαξε η Πένυ μας ήταν πολύ ανώτερο!).Οι ίδιες συνθέσεις ήταν και επάνω στις οργάντζες.Στο πάνω πάνω σκαλί ήταν κάτι σαν κοντάρι και από εκεί κρεμόταν δύο μεγάλες καρδιές,μια άσπρη και μια κόκκινη,με κολλημένα πούπουλα επάνω.Βασικά τα πούπουλα ήταν αυτά που έδιναν το χρώμα. Και μπομπονιέρα είδα ότι κρατούσε ο κόσμος χάρτινα κουτάκια σε σχήμα καρδιάς,άσπρα και κόκκινα και αυτά.Παρά το γεγονός ότι ο στολισμός ήταν χριστουγεννιάτικος,ήταν εμφανώς στολισμός γάμου και δεν παρέπεμπε σε ρεβεγιόν,αν τον έβλεπες σε κέντρο.Εμένα τουλάχιστον μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε και στα δικά σου!!! Ρύζι έριξες στο ζευγάρι?χαχαχα

Όλα μου ακούγονται πολύ ωραία!!!Πολυ ωραίο το πούπουλο!!! Ειδικά για χειμωνα!Αυτο που μου αρέσει πάλι πολύ είναι τα φτερά του παγονιού!!Είδα προχτες στο Τζαμπο αλλά δεν πήρα... η χαζή κάτι θα εφτιαχνα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε και στα δικά σου!!! Ρύζι έριξες στο ζευγάρι?χαχαχα

 

 

Ειλικρινά,κάποια στιγμή σκέφτηκα να βγάζω φωτογραφίες για να σας τις δείχνω,καθώς μια εικόνα=χίλιες λέξεις.Αλλά ή που θα με μαζέψουν με την κλούβα ή που θα έρθει το Star και θα με βγάλουν στα κανάλια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες...θα τις πω στην αναποδη αδερφη μου..που ακομα δε λεει τι θελει να κανουμε και οπως καταλαβαινετε,μονο εμεις εδω μεσα σπαμε το κεφαλι μας....Μπομπονιερες δεν θελει,αν και ειμαστε Ποντιοι..τωρα τι να πω...θα ενημερωσω για οσα προτεινετε και θα σας ενημερωσω...αν εγω αρραβωνιαζομουν...ολα αυτα θα τα εκανα

Σας ευχαριστω για τις ιδεες και το χρονο σας

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...