Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χθες και ενώ ο μικρός είναι κρυωμένος με πυρετό και παιρνει depon - gantil εναλλάξ, τον τσίμπησε και ένα κουνούπι και κοκκίνησε πάρα πολύ το αυτάκι του...Του έβαζα από το πρωί Fenistil αλλά το κοκκίνισμα και το έντονο πρήξιμο αυξανόταν... Πήρα τον παιδίατρο κ μου είπε να του δώσω 3cc Atarax (ο μικρός είναι 16 κιλα- 2 χρόνων). Πήγε ο άντρας μου το αγόρασε και του δώσαμε. Μου είπε ο γιατρός να του το δίνουμε 3cc ανά 8 ώρες Χ 5 ημέρες. Σήμερα διάβασα εδώ στο forum για τις παρενέργειες που μπορεί να έχει αυτό το φάρμακο και ανησυχώ...μήπως να μην του το έδινα και μάλιστα για 5 ημέρες....??? Βέβαια..το αυτί του ήταν πολύ χάλια και σημερα το πρωί (ήπιε χθες το βράδυ τη 1η δοση του) είδε δείχνει μια κάποια βελτιωση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όλα τα φάρμακα έχουν παρενεργειες, ακόμα και το "αθώο" ντεπόν, δεν σημαίνει όμως ότι θα κάνει και στο δικό σου παιδί. Και πάντα αντισταθμίζομαι τα οφέλη σε σχέση με τις τυχόν παρενέργεις. Εγώ πάλι το θεωρώ καλό αντισταμινικό. Υπάρχουν όμως και άλλα της ίδιας κατηγορίας. Αν έχεις τον οποιοδήποτε ενδοιασμό ζήτα από την παιδιάτρο να στο αντικαταστήσει με κάποιο άλλο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σας το σύστησε ο παιδίατρος έχει καλώς, αλλά εγώ, προσωπικά, μια φορά το έδωσα στο παιδί μου και το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι !!!! Ίσως φταίει πως συνέπεσε το γεγονός ότι μετά από αυτό ο μικρός είχε ένα επεισόδιο με σπασμούς... Είχα διαβάσει μετά τις πιθανές παρενέργειες και ακόμη αναρωτιέμαι τί ρόλο μπορεί να έπαιξε το συγκεκριμένο φάρμακο....

Τότε ζήτησα από την παιδίατρό μας να μου δώσει κάποιο άλλο φάρμακο και μου είχε συστήσει, εάν δεν με απατά η μνήμη μου, το Aerius....

 

Κάνε της μια επιπλέον ερώτηση. Δεν έχεις να χάσεις τίποτε.

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάω το απόγευμα από το ιατρείο του παιδιάτρου για να τον δει απο κοντά και να τον εξετάσει... καθώς την άλλη Παρασκευή έχουμε ραντεβού για επέμβαση (αφαίρεση εμβρυικού αποφύματος στο αυτάκι) το έχω γράψει σε άλλο θέμα που εχω ανοίξει και επειδή θα υποβληθεί σε ολική νάρκωση, στις οδηγίες που μας έχουν δώσει από το νοσοκομείο (Παίδων Αγ. Σοφία) αναφέρει 2 τουλάχιστον εβδομάδες πριν την επέμβαση να μην έχει αρρωστήσει το παιδί, να μην έχει κάνει πυρετο, συνάχι, ακροαστικά, κλπ.... Οπότε σημερα θα τον πάω στο γιατρό μας να τον δει ...μήπως και μου πει να ακυρώσω το ραντεβού μας με το Νοσοκομείο. Θα του πω να δει και το αυτάκι του με το πρήξιμο (δεν είναι αυτό που εχει το εμβρυικο αποφυμα..είναι το άλλο αυτάκι) και θα τον ρωτήσω αν ειναι να μην ξαναπάρουμε το Atarax.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες όπως πολύ σωστά ακούστηκε! Ο παιδίατρος γνωρίζει και πρέπει να του έχεις εμπιστοσύνη. Προσωπικά ο μικρός μου γιός εμφάνιζε πολύ συχνά αλλεργίες και το Attarax ήταν το σωτήριο φάρμακο μας, ποτέ δεν του έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μεις το πήραμε όταν έπαθε αλλεργικό σοκ εξαιτίας αυγού...

 

δεν σημαίνει ότι το παιδί θα πάθει κάτι, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

και μεις το πήραμε όταν έπαθε αλλεργικό σοκ εξαιτίας αυγού...

 

δεν σημαίνει ότι το παιδί θα πάθει κάτι, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες...

 

 

Έχω μπερδευτεί...Κάποια στιγμή που ο μικρός μου ήταν να κάνει ένα εγκεφαλογράφημα και επειδή έπρεπε να κοιμάται, αλλά ξυπνάει έυκολα, μου είχε πει ο γιατρός ότι αν μας δυσκολέψει στον ύπνο, θα του έδινε λίγο Atarax (δεν χρειάστηκε να το πάρει τελικά) και είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι ελαφρύ ηρεμιστικό....

 

Τώρα μου λέτε για αλλεργίες...

Τι είναι τελικά το Atarax???

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί...Κάποια στιγμή που ο μικρός μου ήταν να κάνει ένα εγκεφαλογράφημα και επειδή έπρεπε να κοιμάται, αλλά ξυπνάει έυκολα, μου είχε πει ο γιατρός ότι αν μας δυσκολέψει στον ύπνο, θα του έδινε λίγο Atarax (δεν χρειάστηκε να το πάρει τελικά) και είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι ελαφρύ ηρεμιστικό....

 

Τώρα μου λέτε για αλλεργίες...

Τι είναι τελικά το Atarax???

Όλα τα αντισταμινικά προκαλούν υπνηλία γι' αυτό και χορηγούνται αργά το απόγευμα ή το βράδυ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας παντως οσες φορες πηρε αταραξ ουτε κοιμοταν και ηταν συνεχεια νευρικη...επαψα λοιον να της το δινω, δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για το συγκεκριμενο φαρμακο...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου έδωσα ΑΤΑΡΑΞ όταν ήταν 3 ετών μετά από αλλεργία σε αντιβίωση. Μετά από 2 μέρες της πέρασαν τα εξανθήματα και από τότε δεν της το έχω ξαναδώσει. Γενικά αποφεύγω τα φάρμακα χωρίς σοβαρό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμενα μου το έδωσε ο δερματολόγος σε συννενόηση χθες με την γυναικολόγο μου λόγω αλλεργίας και είμαι στον 5ο μήνα και μου είπε ότι δεν επηρεάζει τα έμβρυα.Οντως σήμερα είμαι καλύτερα.Φανταζομαι γαι να το δίνουν σε έγκυο το ίδιο είναι και σε παιδάκι.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αταρα3 εγω το επαιρνα για το αγχος χρονια πριν. Μετα το εκαναν και για τις αλλεργιες τι να σου πω τωρα. Νομιζω οτι απλα επειδη καταστελει το σωμα γενικα βοη8αει και στις αλλεργειες οταν ειναι σε ε3αρση. Εμας η παιδιατρος το ζιρτεκ μας εδωσε για αλλεργικα που ειναι κα8αρα και μονο για αυτο τον λογο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τον πήγα τελικά χθες το απόγευμα στον παιδίατρο να τον δει..λόγω και του πυρετού που έχει. Τελικά έχουμε ίωση και κόκκινα λαιμά οπότε μας είπε να πάρουμε και αντιβίωση Amoxil κι αντιπυρετικά. Όσο για το Αταράξ είπε να μην το πάρουμε άλλο (δηλαδή μόνο 2 φορές ήπιε μόνο) γιατί η έξαρση λεει διεκόπη οποτε δεν χρειάζεται να πιει και πάλι...ενώ έχει να πιει και άλλα τοσα φάρμακα...

Ουφ..χθες το βραδυ 2 ωρες προσπαθούσαμε εγω, ο άντρας μου κ η μαμά μου να του δώσουμε να πιει την αντιβίωση και το αντιπυρετικό ....τελικά έκανε εμετό..μετά με τα 1000ζορια και βάζοντας το..μέσα σε ....γαλακτοφέτα kinder ήπιε την αντιβίωση. Το αντιπυρετικό...(εχουμε δοκιμάσει κλαριπεν και μια ακόμη κλαρι..κάτι τις οποίες όμως δεν τις πίνει με τίποτα...το ίδιο και με τα αντιπυρετικά..ούτε ponstan, ούτε gantil...οποτε κ μας ειπε κ πηραμε χθες ενα αλλο με γευση και χρώμα κεράσι...ομως..και παλι ουτε αυτο το θελει).Αλήθεια, εσας τα παιδάκια σας τα πίνουν σχετικά "εύκολα" τα σιροπάκια;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντιπυρετικό μπορείς να πάρεις υπόθετο..

 

αντιβίωση σε υπόθετο δυστυχώς δεν βγαίνει!

 

και μένα τις κάνει εμετό η δικιά μου...

αφού το καλοκαίρι με πυώδη αμυγδαλίτιδα, παραλίγο να κάναμε εισαγωγή στο νοσοκομείο, γιατί δεν έπινε την αντιβίωση και στο νοσοκομείο θα της την εισήγαγαν με ορό!!

 

τελικά σωθήκαμε με τη ceclor με γεύση φράουλα που την ήπιε κανονικά....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Τον πήγα τελικά χθες το απόγευμα στον παιδίατρο να τον δει..λόγω και του πυρετού που έχει. Τελικά έχουμε ίωση και κόκκινα λαιμά οπότε μας είπε να πάρουμε και αντιβίωση Amoxil κι αντιπυρετικά. Όσο για το Αταράξ είπε να μην το πάρουμε άλλο (δηλαδή μόνο 2 φορές ήπιε μόνο) γιατί η έξαρση λεει διεκόπη οποτε δεν χρειάζεται να πιει και πάλι...ενώ έχει να πιει και άλλα τοσα φάρμακα...

Ουφ..χθες το βραδυ 2 ωρες προσπαθούσαμε εγω, ο άντρας μου κ η μαμά μου να του δώσουμε να πιει την αντιβίωση και το αντιπυρετικό ....τελικά έκανε εμετό..μετά με τα 1000ζορια και βάζοντας το..μέσα σε ....γαλακτοφέτα kinder ήπιε την αντιβίωση. Το αντιπυρετικό...(εχουμε δοκιμάσει κλαριπεν και μια ακόμη κλαρι..κάτι τις οποίες όμως δεν τις πίνει με τίποτα...το ίδιο και με τα αντιπυρετικά..ούτε ponstan, ούτε gantil...οποτε κ μας ειπε κ πηραμε χθες ενα αλλο με γευση και χρώμα κεράσι...ομως..και παλι ουτε αυτο το θελει).Αλήθεια, εσας τα παιδάκια σας τα πίνουν σχετικά "εύκολα" τα σιροπάκια;;

 

Αναλόγως την αντιβίωση. Η καριπέν έχει καλύτερη γεύση από την καλισίντ είναι η άλλη που προφανώς σου πρότεινε. Και οι δύο αυτές (και οι περισσότερες βέβαια) δεν είναι ότι έχουν τόσο άσχημη γεύση αλλά άσχημη "υφή" κάτι σαν άμμο.

 

Αυτό που κάνω (μου το πρότεινε ωρλ) πριν τις αραιώσω με νερό τις κουνάω πολύ καλά να διαλυθούν οι κόκοι τους και μετά βάζω το νερό.

 

Κάτι άλλο που μέχρι στιγμής έχει πιάσει στα δικά μου είναι να τους δίνω την σύριγγα να πιούν μόνα τους το φαρμακό τους. Επειδή είναι και δύο (και δυστυχώς αρρωσταίνουν ταυτόχρονα) κάνουν διαγωνισμό ποιος θα το πιει πιο γρήγορα.

 

Όσο για τα αντιπυρετικά γιατί δεν δοκιμάζεις ντεπόν ή algofren είναι πιο ευχάριστη η γεύση τους.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ceclor εχουμε δοκιμασει...με τιποτα δεν την πίνει..όπως και τις άλλες 2 που ανέφερα...(είναι πραγματικα σαν χώμα...και ειναι κ σκετη πίκρα!!) Απο αντιπυρετικά, το depon το πινει αλλά επειδη πρεπει να πινει ανα 3ωρο..πρεπει να δινουμε ντεπον εναλλαξ με καποιο αλλο αντιπυρετικο. Ponstan - Gantil με καμια κυβερνηση...μου ειπε οποτε χθες να του δοκιμασω το Algofren..αυτο..τελοσπάντων..το πηρα κ εγω χαρουμενη οτι θα το πιει...μπα....τι και που ειναι σαν φραουλα/σαν κερασι....τι ωραια μυρωδια...τι ωραια γευση...ΤΙΠΟΤΑ...

Τη συριγγα δοκιμασω να του την δωσω να το πιει μονος του...την πατησε και με εκανε εμενα και ολο το πατωμα...να κολλάμε.....Αφηστε τα...αφηστε τα...πολυ βασσανο..παιδευεται κ αυτος ο καημένος... Με την Amoxil τωρα, πηραμε των 250cc κ αντι για 2,5μλ που θα πιναμε απο τις αλλες, απο αυτη θα πινουμε 5μλ. Δεν εχει αυτη την χωματιλα, ουτε εντονη γευση ή μυρωδια..αλλά και πάλι δεν την πίνει...Με την γαλακτοφετα μονο την "έφαγε" χωρις να το πολυ καταλαβει...Σήμερα ομως το πρωι...δεν την ηθελε ούτε έτσι....:(

Link to comment
Share on other sites

Το υπόθετο είναι σαν το ντεπον...σαν να του δίνω...δηλαδη μετα απο 3ωρο..πάλι ντεπον, κάτι το οποιο δεν κάνει....Το σκέφτηκα κ τον ρώτησα τον γιατρό χθες το απόγευμα..γι' αυτο σου απαντάω με βεβαιότητα...τουλάχιστον έτσι μου ειπε ο παιδίατρος...

Link to comment
Share on other sites

Το υπόθετο είναι σαν το ντεπον...σαν να του δίνω...δηλαδη μετα απο 3ωρο..πάλι ντεπον, κάτι το οποιο δεν κάνει....Το σκέφτηκα κ τον ρώτησα τον γιατρό χθες το απόγευμα..γι' αυτο σου απαντάω με βεβαιότητα...τουλάχιστον έτσι μου ειπε ο παιδίατρος...

Ναι αλλά υπάρχουν υπόθετα αντιπυρετικά depon και υπόθετα dollal (αν τα θυμάμαι καλά) που μπορείς να τα δίνεις εναλλάξ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι έχει δίκιο και το dollal παρακεταμόλη είναι σαν το ντεπόν...

Τότε γράψτε λάθος. Αν και θυμάμαι η παιδίατρος μου είχε πει να τα δίνω εναλλάξ στο 4ώρο. Μπορεί και να κάνω λάθος.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Calpol μπορείς να βρεις? Είναι με γλυκιά γεύση και υπάρχη και άγλυκο (sugar free) αν θέλεις να αποφεύγεις τη ζάχαρη.

 

Από αντιβίωση πήραμε μέχρι τώρα Maripen & Tricef που απ'ότι μου έχει πει ο γιατρός έχουν και αυτά ευχάριστη γεύση.

 

Υπόθετα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα αλλά ο γιατρός μου είπε να έχω πάντα στο σπίτι ben-u-ron (υπόθετα) για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θα το παλέψω με την Amoxil...η οποία απ' οσες έχουμε πάρει αντιβιώσεις...είναι μακράν καλύτερη τουλάχιστον από άποψη υφής...ώστε να μπορέσω να του την βάλω μέσα σε κανένα γαλατάκι ή κρεμούλα...είδομεν τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...