Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια με θήλαστρο & θηλασμό


nansy_ka

Recommended Posts

Γεια σας μανούλες!!! Θα σας πω το πρόβλημα που με απασχολεί...Το μωράκι μου είναι 28 ημερών...Το θηλάζω και συγχρόνως του δίνω και συμπλήρωμα...Δυσκολεύτηκα πολύ στην αρχή μέχρι να κατεβάσω γάλα...Κατέβασα όταν το μωρό ήταν 4 ημερών και με δύσκολες επιπτώσεις...ματωμένη θηλή και γενικά πόνος...Με βοήθησε η γνωστή αλοιφούλα...Παρ'ολ'αυτά έκανα τις προσπάθειες μου να το θηλάζω αποκλειστικά αλλά δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα...Βασικά δεν άντεχα να βλέπω το μωρό μου κάθε μισή ώρα να ξυπνάει και να κλαίει...Δεν χόρταινε με τίποτα...Από διατροφή κάνω ότι λένε...Νερά, χυμούς, σούπες, μπύρες, μαγιά μπύρας...Προσπάθησα να τον έχω όλη μέρα μόνο στήθος και μόνο το βράδυ να του δίνω συμπλήρωμα με αποτέλεσμα και να μην μπορώ να κάνω καμια δουλεια και ο μικρός μου να εκνευρίζεται...Χθες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ θήλαστρο γιατί ο μικρός μου κοιμάται πολύ γρήγορα στο στήθος και σκέφτηκα μήπως και έτσι μπορέσω να τον βοηθήσω καθώς κουράζεται να θηλάζει μετά από κάποια ώρα... Τον θηλάζω σε κάθε γεύμα που είναι ανά 2,5-3 ώρες για περίπου μισή ώρα...κάνω κ μαλάξεις...κ μετά του δίνω συμπλήρωμα 30ml...κάποιες φορές που πεινάει παραπάνω του δίνω 60ml (σπάνια)...τον αφήνω να πιπιλίζει κ το στήθος μιας και γενικά έχει μεγάλη εξάρτηση απο αυτό... Το θήλαστρο που πήρα είναι το mini electric της medela...δυστυχώς τα οικονομικά δεν βοηθάνε για κάτι καλύτερο.Προς μεγάλη μου απογοήτευση μετά από 40 λεπτά χρήση θηλάστρου έβγαλα μόνο 30ml...Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο?Μήπως τελικά δεν έχω αρκετό γάλα? Ποιο κάτω απαντώ στο ερωτηματολόγιο.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 39η

Β. Το φύλο του βρέφους: αγοράκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. : οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :

12/04/2012 : 3110

15/04/2012 : 2980

24/04/2012 : 3270

07/05/2012 : 3750

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει : Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα : 30ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) :240 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. mini electric medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : 2

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 40min

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : 6 πάνες σίγουρα

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: τελευταία έχει κενώσεις κάθε 2 μέρες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα και να σου χησει το μωρακι σου.

Και εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τον μικρο μου και το εχω ακομη μονο που εγω δεν μπηκα ποτε στο τριπακι να δωσω συμπληρωμα.

Το μονο που εκανα ηταν να τον βαζω πιο συχνα στο στηθος.

Ειναι πολυ μικρος ακομη για να αντεχει παραπανω και ειναι λογικο να τον παιρνει ο υπνος γιατι κουραζετε.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι πριν τον παρει ο υπνος να τον σηκωνεις να ρευτει για να ξυπνησει κιολας μετα βαλτον στο αλλο στηθος για να παρει κ απο εκει ερθησμα για ¨κατεβει¨ περισσοτερο το γαλα.

Μην ξεχνας οτι το γαλα εδαιωνετε μετα τις 40 μερες.

Εμενα ο μικρος μου ειναι 4 μηνων και ακομη τρωει ανα 2 ωρες σπανια φτανουμε 3-4 ακομη και την νυχτα σηκωνετε ανα 3 ωρες.

Τα γευματα που κανεις ισως να ειναι λιγα για λεχουδακι και για να εδραιωθει η γαλουχια σου.

Δεν ειμαι εξπερ αλλα να δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι 10-12 ημερισιως για να μπορεσεις να εχει αποκληστικο θηλασμο.

Δηλ οποτε σου το ζηταει να το δινεις κ για οση ωρα θελει.

Το θηλαστρο ειναι πολυ νωρις ακομη για να το χρησημοποιησεις ισως να κανεις και σαμποταζ,δεν το λεω με σιγουρια βεβαια θα σου πουνε οι πιο εμπειρες απο μενα γιατι κ μενα εμενα ετσι μου λεγανε.

Ευχομαι να σε βοηθησα λιγακι

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την συμβουλή σου...Το μωρό το βαζω στάνταρ 8 φορές στο στήθος αλλά επειδη γενικα εχει κανει το στηθος μου πιπιλα θα τυχει να ειναι και παραπανω αλλοτε για να κοιμηθει και αλλοτε για να ηρεμησει...δεν αρνουμαι να του δωσω στηθος ...τις πρωτες 2 εβδομαδες ηταν πολυ πιο συχνα στο στηθος...μεχρι πριν 1 εβδομαδα ημουνα στα ορια της καταθλιψης που δεν ετρωγε αποκλειστικα...προσπαθουσα παρα πολυ αλλα απο ενα σημειο και μετα η εξαντληση σωματικα και ψυχικα με επεβαλλαν να χαλαρωσω λιγο γιατι για μερες το γαλα ειχε μειωθει..ο λογος που σκεφτηκα να παρω θηλαστρο ηταν γιατι απο ενα σημειο κ μετα το στηθος μου ειχε αρχησει να γινεται πετρα... ο μικρος κοιμαται γρηγορα με αποτελεσμα να μην μου κατεβαζει κ γαλα...κανω μαλαξεις κ τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το λαταλαβαινω αυτο που λες αλλα δεν παιζει ρολο ποση ωρα θα τον εχεις αλλα ποσες φορες για να εχει ερεθησμα το στηθος.

Σου ειπα ετσι ημουν κ γω,οταν νοιωθεις το στηθος σου πετρα βαζε μια ζεστη πετσετα η μπες στο μπανιο κ ασε το ζεστο νερο να τρεχει κ επειτα μολις μαλακωσει βγαλε λιγο με το χερι σου μεχρι να νοισεις να ελαφρινει...

Με το σημπληρωμα το μονο που καταφερνεις ειναι να απομακρινεις το βρεφος απο το στηθος κ ισως συγχηση θηλων.

Ειναι πολυ μεγαλο ζορι μεχρι να μπεις σε μια σειρα αλλα πιστεψε με ειναι οτι πιο ομορφο πραγμα μεταξυ μητερα κ παιδιου,εγω τωρα το καταλαβα γιατι στην πρωτη μου δεν καταφερα να θηλασω λογο κακης πληροφορησεις...

Κανε κουραγιο κ ας χρειαζεται να το εχεις κ ανα μιση ωρα που λεει ο λογος για να μπορεσεις να κοψεις το σημπληρωμα..

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να χαίρεσαι το μωράκι σου...

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω που σε συμβούλεψε η asteroyla.Δυστυχώς την δεδομένη στιγμή μπερδεύεις και το μωρό σου και το στήθος σου.Θα υπάρχουν πολλά σκαμπανεβάσματα στην παραγωγή σου μέχρι να εδραιωθεί σωστά από τις ανάγκες του μωρού και να καταλήξεις στον μαγικό αυτόν μηχανισμό που στις 40 περίπου ημέρες παράγει ακριβώς όσο χρειάζεται το συγκεκριμένο μωρό!!!

Τις πρώτες μέρες η φυσιολογική αντίδραση του μωρού που θηλάζει είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεις,τρώει στο στήθος,το παίρνει ο ύπνος στο στήθος,πιπιλάει απλώς το στήθος,όλα τα παραπάνω είναι μηχανισμοί που η ίδια η φύση προβλέπει για επαρκείς θηλασμούς στην συνέχεια.Όπως είπε σε κάποιο post και η Αγλαϊα,το μωρό έχει μάθει να τρέφεται 9 μήνες με αμνιακό υγρό και να καταπίνει όποτε επιθυμεί μικρές ποσότητες,όσο συχνά θελήσει.Ο θηλασμός ωριμάζει για μητέρα και μωρό μέσα από προσφορά χωρίς όρια χρονικά και ποσοτικά,ελέγχοντας οστώσο τις βρεγμένες πάνες του μωρού και το βάρος του.Α!Και με αρκετή υπομονή!!!Σε λίγο καιρό θα χαίρεσαι τόσο πολύ που τα καταφέρατε και θα απλοποιηθεί τόσο η διαδικασία που θα ξεχάσεις τα παραπάνω.Καλή συνέχεια.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διατροφή δε βοηθάει στην άυξηση του γάλατος. Μόνο η μαγιά μπύρας και η τριγωνέλλα (fenugreek). Μπυρες να μην πίνεις γιατί το αλκοόλ περνάει στο γάλα και ίσως να είναι κι αυτός ενας λόγο ςπου το μωράκι σου το παίρνει ο ύπνος εύκολα.

 

Το θήλαστρο που έχεις είναι καλό για να αφήνεις γάλα για το μωρό σου αν χρειάζεται να λείψεις. Μην αντικαταστήσεις όμως θηλασμό με άντληση. Μόνο με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορείς να το κάνεις αυτό χωρίς να μπεις σε κίνδυνο να αποθηλάσεις. Επίσης μόνο το νοσοκομειακό θήλαστρο βγάζει σχεδόν την ίδια ποσότητα που θα έβγαζε και το μωρό. Τά άλλα θήλαστρα βγάζουν συνήθως πολύ λιγότερο γάλα.

 

Κι εγώ θα σου έλεγα να θηλάζεις πιο συχνά, για να κατεβάσεις περισσότερο γάλα. Τουλάχιστον ανά δύωρο. Να προσέξεις την τοποθέτηση του μωρού. Να είστε κοιλιά με κοιλά ώστε να μη στρίβει το κεφαλάκι του και δυσκολεύεται να καταπιεί. Επίσης να ανοίγει καλά καλά το στόμα και να πιάνει όσο μεγαλύτερο μέρος του στήθους μπορεί. όταν θηλάζει να βλέπεις να κουνάει το σαγόνι του πάνω κάτω, να μη ρουφάει απλά. Τέλος να δίνεις πάντα και από τα δύο στήθη. Αν κοιμάται να τον ξυπνάς (π.χ. αλλάζοντάς του την πάνα) μέχρι να είσαι σίγουρη ότι ήπιε όλο το γάλα και από τα δύο στήθη. Θα δεις ότι μετά που θα περάσουν οι πρώτες εβδομάδες θα τρώει πολύ πιο γρήγορα και δεν θα τον παίρνει ο ύπνος. Εμένα η δικιά μου το πρώτο καιρό έτρωγε σε κάθε γεύμα επί 45 λεπτά. Από 3 μηνών τρώει σε κάθε γεύμα το πολύ επί ένα 10λεπτο.

 

Όποτε και αν θελήσεις να κόψεις το συμπλήρωμα μπορείς να το κάνεις΄ως εξής: Την πρώτη μέρα να του δώσεις 10ml λιγότερο συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα. Τη δεύτερη μέρα άλλα 10ml λιγότερα κ.τ.λ. Έτσι σταδιακά το στληθος σου θα προσαρμοστεί να παραγάγει ξανά περισσότερο γάλα. όσο λιγότερος καιρός έχει περάσει από τον τοκετό τόσο πιο εύκολα και γρήγορα θα κόψεις το συμπλήρωμα.

 

Αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι εξειδικευμένη υποστήριξη μπορείς να απευθυνθείς σε κα΄ποιον σύμβουλο θηλασμού:http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%cf%80%ce%bf%cf%85-%ce%b8%ce%b1-%ce%b2%cf%81%ce%b5%ce%af%cf%84%ce%b5-%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%82/%cf%83%cf%8d%ce%bc%ce%b2%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%bf%ce%b9-%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%bf%cf%85%cf%87%ce%af%ce%b1%cf%82-ibclc-%ce%b1%ce%bd%ce%ac-%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%87%ce%ae/

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σας...Οντως το θηλαστρο το πηρα για περιστασιακη χρηση η για να προσπαθω να βγαζω κατι παραπανω μηπως και σταματησω το ξενο...το μωρο μου απο την πρωτη στιγμη πηρε την θηλη (μια πολυ ιδιαιτερη & συγκινητικη στιγμη) απο το πρωτο λεπτο που τον γεννησα κ μου τον εδωσε ο γιατρος αρπαξε με δυναμη την θηλη...Κοιμαται παρα πολυ στο στηθος...Ξερω ποτε τρωει αλλα αληθεια ποτε τελειωνει το γαλα στον θηλασμο?πως το καταλαβαινουμε?Θηλαζω κ απο τα δυο στηθη...κ περιπου ποσο πρεπει να τρωει?ξαναθυμιζω ειναι 29 ημερων..απο χθες το βραδυ δειχνει σαν μην χορταινει ουτε με το στηθος ουτε με τα 30ml. μηπως περναει σταδιο αναπτυξης?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το γάλα δεν τελέιώνει ποτέ. Το πιπίλισμα που κάνει το μωρό δίνει στο στήθος ερέθισμα να παράγει γάλα επομένως για όση ώρα κάθεται το μωρό στο στήθος παράγεται και γάλα. Από κάποια στιγμή όμως και μετά η ροή πέφτει πολύ και συνήθως τότε το μωρό σταματάει να έχει ενδιαφέρον να θηλάσει άλλο. Με πολύ μικρά μωρά είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις αυτό. Άλλωστε και τα νεογέννητα σπάνια χάνουν το ενδιαφέρον για το στήθος:wink:

Θα το δεις όμως ότι από κάποια στιγμή και μετά σταματάει να καταπίνει και απλά πιπιλίζει. Μπορεί όμως και απλά να έχει κουραστεί και να κάνει διάλλειμμα ή να το πήρε ο ύπνος. Επομένως το ξυπνάς και το ξανα βάζεις και βλέπεις αν καταπίνει ή όχι. Για την ηλικία του μισή ώρα τη χρειάζεται. Απο κει και πέρα το κάθε μωρό είναι διαφορετικό, άλλα τρώνε πιο αργά άλλα πιο γρήγορα.

Αυτό που περιγράφεις είναι συνηθισμένο. Είναι άλμα ανάπτυξης. Συνήθως δεν κρατάει περισσότερο από 3-4 μέρες. Το λάθος που κάνουν μερικές γυναίκες σε αυτή τη φάση είναι να αυξήσουν το συμπλήρωμα. Έτσι το στήθος δεν προσαρμόζεται στις αυξανόμενες ανάγκες του μωρού αλλά το συμπλήρωμα γίνεται όλο και πιο πολύ, όλο και πιο πολύ και αντίστοιχα το μητρικό γάλα λιγοστεύει και λιγοστεύει. Γι' αυτό είναι κίνδυνος όταν δίνεις συμπλήρωμα να αποθηλάσεις αν δεν ξέρεις πώς να το χειριστείς. Ανάλογα με το συνολικό ερέθισμα που δέχεται το στήθος μέσα στη μέρα είναι και η ποσότητα του γάλατος που θα παραγάγει την επόμενη μέρα. Μπορείς να διαβάσεις πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό:http://goneis-paidia.com/2010/06/04/pos-leitourgei-o-mitrikos-thilasmos/

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα το οτι εχω μικρο στηθος να μην επαρκει το γαλα για αποκλειστικο θηλασμο?

το γάλα δεν αποθηκεύεται, δεν το κατεβάζεις τώρα για να φάει το μωρό μετά, παράγεται εκείνη τη στιγμή. Πάντα έχεις γάλα, όσο περισσότερο ερεθίζεται το στήθος τόσο περισσότερο γάλα.

Αν δεν αδειάζεις το στήθος τότε μαζεύεται μέσα το γάλα, δίνεται σήμα στον εγγέφαλο σου και παράγει λιγότερο, αφού δεν υπήρξε ζήτηση του γάλακτος και...έμεινε στο ράφι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θήλαστρο που πήρα είναι το mini electric της medela...δυστυχώς τα οικονομικά δεν βοηθάνε για κάτι καλύτερο.Προς μεγάλη μου απογοήτευση μετά από 40 λεπτά χρήση θηλάστρου έβγαλα μόνο 30ml...Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο?Μήπως τελικά δεν έχω αρκετό γάλα? Ποιο κάτω απαντώ στο ερωτηματολόγιο.

χωρίς να είμαι ειδικός να σου πω εκ πείρας, απαιτείται νοσοκομειακό θήλαστρο. Κι γω είχα πάρει του εμποριού, από τα πολύ καλά, αλλά μόλις είδα ότι έχουμε θέμα με το θηλασμό νοίκιασα νοσοκομειακό & δεν χρησιμοποιήσα καν το απλό.

60 ευρώ το μήνα...έχουν και προσφορές για περισσότερο.

 

Θα σε βοηθήσει πολύ με τις αντλήσεις αν τις κάνεις 1 ώρα μετά το θηλασμό. Κάπου εκεί είναι στο μέγιστο η παραγωγή, αν τα θυμάμαι καλά.

 

Το πιπίλισμα του μωρού μη το υποτιμάς, δίνετε σήμα να παράγεται γάλα.

Εμείς έτσι βγάλαμε ένα μήνα με αντλήσεις & πολύ γάλα, όσο κατάφερνε να πιπιλά την ψευδοθηλή, ούτε καν τη θηλή κατευθείαν. Σκέψου το ερέθισμα λοιπόν...

Τα ml που βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικά του πόσο γάλα παράγεις, μην απογοητεύεσαι, συνέχισε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενδεχομενο επειδη το μωρο μου αποκοιμιεται συνεχεια στο στηθος να ειναι η αιτια που δεν κατεβαζα γαλα γιατι δεν τραβουσε?πιπιλιζε και πιπιλιζει και πολυ συχνα θα ελεγα αλλα για λιγο καταπινει...οταν τον αφηνω κατω στο μισαωρο εχει ξυπνησει αλλα κ παλι αποκοιμιεται...φυσικα κανω και τις προσπαθειες μου να μεινει ξυπνιος...με το μπιμπερο δεν μπορω να πω οτι κ την καλυτερη σχεση...λατρευει το στηθος...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την συμβουλή σου...Το μωρό το βαζω στάνταρ 8 φορές στο στήθος αλλά επειδη γενικα εχει κανει το στηθος μου πιπιλα θα τυχει να ειναι και παραπανω αλλοτε για να κοιμηθει και αλλοτε για να ηρεμησει...δεν αρνουμαι να του δωσω στηθος ...τις πρωτες 2 εβδομαδες ηταν πολυ πιο συχνα στο στηθος...μεχρι πριν 1 εβδομαδα ημουνα στα ορια της καταθλιψης που δεν ετρωγε αποκλειστικα...προσπαθουσα παρα πολυ αλλα απο ενα σημειο και μετα η εξαντληση σωματικα και ψυχικα με επεβαλλαν να χαλαρωσω λιγο γιατι για μερες το γαλα ειχε μειωθει..ο λογος που σκεφτηκα να παρω θηλαστρο ηταν γιατι απο ενα σημειο κ μετα το στηθος μου ειχε αρχησει να γινεται πετρα... ο μικρος κοιμαται γρηγορα με αποτελεσμα να μην μου κατεβαζει κ γαλα...κανω μαλαξεις κ τιποτα...

 

το θηλαστρο που εχεις ειναι ακαταλληλο..

δεν μπορει να σε βοηθησει και δεν ενδεικνυεται η χρηση του πριν τις 40 μερες..

υπαρχει περιπτωση το μωρο να μην μπορει να απομακρυνει το γαλα σωστα, γιατι δεν πιανει σωστα ή για καποιον αλλον λογο τον οποιο θα μπορουσε να αξιολογησει καποιος απο κοντα..στην Θεσ/νικη εχετε δυο εκπληκτικους παιδιατρους πατσουρου-παπαβεντσης που ειναι και συμβουλοι θηλασμου..θα σου προτεινα αμεσα να επισκεφθεις εστω για μια φορα εναν απο τους δυο..

ή αλλιως να βρεις καποιον συμβουλο θηλασμου..αξιζει εστω και μια επισκεψη για να σε κατευθυνει και κυριως να αξιολογησει το μωρο απο κοντα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σας...Οντως το θηλαστρο το πηρα για περιστασιακη χρηση η για να προσπαθω να βγαζω κατι παραπανω μηπως και σταματησω το ξενο...το μωρο μου απο την πρωτη στιγμη πηρε την θηλη (μια πολυ ιδιαιτερη & συγκινητικη στιγμη) απο το πρωτο λεπτο που τον γεννησα κ μου τον εδωσε ο γιατρος αρπαξε με δυναμη την θηλη...Κοιμαται παρα πολυ στο στηθος...Ξερω ποτε τρωει αλλα αληθεια ποτε τελειωνει το γαλα στον θηλασμο?πως το καταλαβαινουμε?Θηλαζω κ απο τα δυο στηθη...κ περιπου ποσο πρεπει να τρωει?ξαναθυμιζω ειναι 29 ημερων..απο χθες το βραδυ δειχνει σαν μην χορταινει ουτε με το στηθος ουτε με τα 30ml. μηπως περναει σταδιο αναπτυξης?

 

το οτι κοιμαται στο στηθος ειναι κατι φυσιολογικο για νεογεννητο..

το γαλα δεν τελειωνει οσο υπαρχει σωστο και συχνο ερεθισμα..8-12 θηλασμοι το 24ωρο και σωστη απομακρυνση του γαλακτος απο το στηθος..

συνεχισε να θηλαζεις και απο τα δυο στηθη..

το οτι δεν χορταινει πως το καταλαβαινεις?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο πιστευω πως πιανει πολυ καλα την θηλη γιατι εχω ψαξει πολυ καλα και εχω δει πως ειναι το σωστο πιασιμο της θηλης...η μονη διαφορα που βλεπω πλεον ειναι οτι απλα εχει περισσοτερη δυναμη πλεον οταν ρουφαει αν και παλι αποκοιμιεται...φυσικα τον βοηθαω με μαλαξεις για να βγει το γαλα πιο ευκολα...καταλαβαινω οτι πειναει γιατι πλεον την πεινα την εκφραζει με νευρα πολυ πιο εντονα απο οτι παλιοτερα οταν τον απομακρυνω απο την θηλη...και επισης βλεπω και ποσο καταπινει...οσο για το θηλαστρο ετσι κ αλλιως σε λιγες μερες γινεται 40 ημερων και οπως ειπα κ πιο πανω δεν το χρησιμοποιω για αποκλειστικη αντληση αλλα μονο σαν εκτακτη αναγκη αν αισθανομαι το στηθος γεματο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ενδεχομενο επειδη το μωρο μου αποκοιμιεται συνεχεια στο στηθος να ειναι η αιτια που δεν κατεβαζα γαλα γιατι δεν τραβουσε?πιπιλιζε και πιπιλιζει και πολυ συχνα θα ελεγα αλλα για λιγο καταπινει...οταν τον αφηνω κατω στο μισαωρο εχει ξυπνησει αλλα κ παλι αποκοιμιεται...φυσικα κανω και τις προσπαθειες μου να μεινει ξυπνιος...με το μπιμπερο δεν μπορω να πω οτι κ την καλυτερη σχεση...λατρευει το στηθος...

Μπορείς να του χαιδευεις τα αυτάκια, τα ποδαράκια, να το έχεις ελαφρά ντυμένο, ακόμα καλύτερα και χωρίς πολλά ρούχα για να είναι σε εγρήγορση.

Τί εννοείς για λίγο καταπίνει? Παραπάνω είπες ότι πιάνει αποτελεσματικά και συμπέρανα πως καταπίνει κιόλα. Ποιό είναι το πρόβλημα? Οτι πιπιλίζει και δεν τρώει?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ενω ειναι σωστα τοποθετημενος...ειμαστε κοιλια με κοιλια...αρπαζει ολη την ρωγα και το σκουρο πλεον αποκοιμιεται...σταματαει να καταπινει και πιπιλιζει

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ μου την αλλη βδομαδα εχει συναντηση με συμβουλους θηλασμου στις συκιες αν θες πγαινε εκει κ θα σου λυθουν ολες οι αποριες,τα κοριτσια εκει ειναι πιο καταλληλες να σου απαντησουν δες εδω

 

http://word.office.live.com/wv/WordView.aspx?FBsrc=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdownload%2Ffile_preview.php%3Fid%3D113415752128709%26metadata&access_token=532423953%3AAVIcUDCQ70frRusR0xDYI7txOUVRlkXSoaoKdrlFqKV7iQ&title=%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1+%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9+2012.doc

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

 

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 5/12/12 ΤΗΝ 37+2 ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΕ Φ.Τ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΙΧΕ ΙΚΤΕΡΟ 10,1

ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ.

 

5/12/12: 3250

9/12/12: 3100

12/12/12: 3400

9/1/13: 4800

25/1/13: 5170

 

8 ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 24 ΩΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟΥ JUMBO ΚΑΝΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ 100-120ml.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΑLMIRON 150ml ΠΙΝΕΙ.

ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΚΑΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ 4-5 ΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ. ΕΝΩ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΘΗΛΑΖΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 10 ΜΕ 20 ΛΕΠΤΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΥΣΗ ΘΗΛΩΝ? ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΛΙΓΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΤΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

 

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 5/12/12 ΤΗΝ 37+2 ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΕ Φ.Τ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΙΧΕ ΙΚΤΕΡΟ 10,1

ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ.

 

5/12/12: 3250

9/12/12: 3100

12/12/12: 3400

9/1/13: 4800

25/1/13: 5170

 

8 ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 24 ΩΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟΥ JUMBO ΚΑΝΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ 100-120ml.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΑLMIRON 150ml ΠΙΝΕΙ.

ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΚΑΙ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ 4-5 ΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ. ΕΝΩ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΘΗΛΑΖΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 10 ΜΕ 20 ΛΕΠΤΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΥΣΗ ΘΗΛΩΝ? ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΛΙΓΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΤΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δινεις μπιμπερο και σε αλλα γευματα εκτος απο το βραδυ; ε, ναι μπορει να ειναι συγχιση. Για την μεγαλη ροη θηλαζε με την πλατη να εχει κλιση προς τα πισω και το κεφαλακι του πιο ψηλα απο το στηθος σου, θα μαθει σιγα σιγα να το διαχειριζεται.

Οσο μεγαλωνει θηλαζει πιο αποτελεσματικα και ειναι λογικο να μενει πιο λιγη ωρα στο στηθος.Μηπως τον πιεζεις να φαει περισσοτερο απο οσο θελει;

Σε 2 εβδομαδες που θα μπειτε στο αλμα αναπτυξης του 3 μηνα θα σου θηλαζει παλι περισσοτερο. (Και την 5η εβδ υπαρχει αλμα, μηπως κανεις συγκριση με τους θηλασμους εκεινης της εβδομαδας;)

Ο παιδιατρος πως καταλαβε οτι δεν εχεις γαλα;γινεται να εχεις μεγαλη ροη και να πνιγεται το παιδι χωρις να εχεις γαλα;(δεν ειναι ρητορικη ερωτηση, ειναι πραγματικη απορια, ας το απαντησει οποια κοπελα μπορει)

Το βραδυ γιατι δινεις συμπληρωμα;θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις ποσες πανες βρεχει τη ημερα χωρις αυτο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δινεις μπιμπερο και σε αλλα γευματα εκτος απο το βραδυ; ε, ναι μπορει να ειναι συγχιση. Για την μεγαλη ροη θηλαζε με την πλατη να εχει κλιση προς τα πισω και το κεφαλακι του πιο ψηλα απο το στηθος σου, θα μαθει σιγα σιγα να το διαχειριζεται.

Οσο μεγαλωνει θηλαζει πιο αποτελεσματικα και ειναι λογικο να μενει πιο λιγη ωρα στο στηθος.Μηπως τον πιεζεις να φαει περισσοτερο απο οσο θελει;

Σε 2 εβδομαδες που θα μπειτε στο αλμα αναπτυξης του 3 μηνα θα σου θηλαζει παλι περισσοτερο. (Και την 5η εβδ υπαρχει αλμα, μηπως κανεις συγκριση με τους θηλασμους εκεινης της εβδομαδας;)

Ο παιδιατρος πως καταλαβε οτι δεν εχεις γαλα;γινεται να εχεις μεγαλη ροη και να πνιγεται το παιδι χωρις να εχεις γαλα;(δεν ειναι ρητορικη ερωτηση, ειναι πραγματικη απορια, ας το απαντησει οποια κοπελα μπορει)

Το βραδυ γιατι δινεις συμπληρωμα;θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις ποσες πανες βρεχει τη ημερα χωρις αυτο...

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ! :-D

ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΖΥΓΙΣΑ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ 5250. ΝΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ...ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!ΟΝΤΩΣ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΜΕΙΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΛΑΖΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑ ΞΑΝΑ ΘΗΛΑΣΕ....ΒΕΒΑΙΑ ΚΛΑΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ...ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΝΥΣΤΑΖΕΙ!!! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΙΕΖΩ ΘΗΛΑΖΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΙΕΙ!!! ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΩΡΕΣ...ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΡΩΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΣΤΙΣ 1 ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 7. ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...