Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι παιζει με τις εγγραφες στα δημοτικα?


Recommended Posts

Βρε κοριτσια λυστε μου μια απορια. Το σε ποιο δημοτικο θα παει το παιδι μας το υπαγορευει η περιοχη κατα βαση.Ξερω οτι διαφοροι γονεις προσπαθουν και πετυχαινουν να γραψουν το παιδι τους σε σχολειο της επιλογης τους αλλα τι γινεται οτασν πας να γραψεις το παιδι σου εκει που ανηκει και με διαφορες γελοιες προφασεις υπεκφευγουν και σου λενε θα δουμε που θα παει οταν τελειωσει η προθεσμια και δουμε τι τμηματα θα εχουμε? Τι κανει κανεις σε αυτη την περιπτωση? Αν οντως δημκιυργησουν προβλημα στο τελος τι κανω? Καταγγελια στην πρωτοβαθμια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένα τηλέφωνο στην πρωτοβάθμια είναι αρκετό, νομίζω.

-ξέρετε πήγα στο σχολείο που ανήκουμε και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με γράψουν. Μήπως μπορείτε να το κοιτάξετε?

ΝΟμίζω ότι ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας θα το 'φροντίσει'.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το προβλημα μου εχει ως εξης, μετακομιζω στις 11 Σεπτεμβριου 2011 στην περιοχη Πανοραματος Βουλας και σημερα το πρωι πηγα στο νεο σχολειο που ανηκουμε για να μαθω τα σχετικα εγγραφα μετεγγραφης. Με ενημερωσαν οτι η τεταρτη δημοτικου εχει ηδη 50 μαθητες στις 2 ταξεις της και για να παρουν το παιδι μου πρεπει να τυχει να φυγει καποιος μαθητης.

Εξαιτιας αυτου του γεγονοτος μου ειπαν οτι το πιθανοτερο ειναι να βρω κενη θεση σε σχολειο της Κατω Βουλας αρκετα μακρια απ την νεα μας κατοικια , μαλιστα με ρωτησαν αν οδηγω !!!! Δηλαδη αν δεν οδηγας τι γινεται ?

Πρωτον πρακτικα μου ειναι αδυνατον να διανυω καθημερινα αυτη την αποσταση με το αυτοκινητο γιατι θα το εχει ο συζυγος μου στη δουλεια του,αλλα και να το ειχα οι βενζινες πηγαινε-ελα θα ηταν απιστευτες,

Δευτερον το νεο μελος της οικογενειας μας ειναι 5 μηνων και για να μην το ταλαιπωρω η μεγαλη κορη μου θα επεστρεφε μαζι με τα παιδια της γειτονισσας.

Αφου εφυγα απ το σχολειο που ανηκουμε πηγα να δω που βρισκεται αυτο που μου ειπαν , καμμια σχεση με το σπιτι ! Οταν εφτασα εκει η διευθυντρια ειχε φυγει 5 λεπτα πριν και θα ξαναρθει την αλλη Παρασκευη :confused: !!!! δεν γνωριζαν οι δασκαλες αν υπαρχει διαθεσιμη θεση και αφησα τα στοιχεια μου να με παρουν την Τριτη που ισως μαθουν :shock:

Γνωριζω επισης οτι στο σχολειο που ανηκουμε στα 2 βηματα απ το σπιτι φοιτουν μαθητες οι οποιοι ανηκουν σε πολυ μακρυνοτερα σχολεια !!!

 

ειμαι σε απογνωση , εχετε καμμια ιδεα ? η παρομοια εμπειρια να με διαφωτισετε παρακαλω ?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορούν να σου αρνηθούν να γράψεις το παιδί σου στην περιοχή που ανήκει. Εκεί που ανήκει, εκεί θα πάει το παιδί σχολειο. Να επιμείνεις.

 

Ας έχουν ένα παιδί παραπάνω στην τάξη, δεν έγινε και τίποτα. Αν δεν βρεις ακρη με το σχολείο, απευθύνσου στο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που ανήκει το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια υπαρχει πουθενα καποιος νομος, ρυθμιση ή δεν ξερω και εγω τι αλλο που να μας αναγκαζει να πηγαινουμε τα παιδια μας σε αλλο σχολειο απο αυτο που ανηκουμε λογω υπεραριθμων παιδιων?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις παντως αν googlαρεις τη φραση ανωτατος αριθμος παιδιων ανα τμημα θα βρεις την τελευταια εγκυκλιο της Χριστοφιλοπουλου που λεει οτι στο δημοτικο το οριο ειναι 25 παιδια ανα τμημα. Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το περασουν. Παντως να διωξουν παιδι επειδη εσυ μενεις πιο κοντα σιγουρα δε γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις παντως αν googlαρεις τη φραση ανωτατος αριθμος παιδιων ανα τμημα θα βρεις την τελευταια εγκυκλιο της Χριστοφιλοπουλου που λεει οτι στο δημοτικο το οριο ειναι 25 παιδια ανα τμημα. Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το περασουν. Παντως να διωξουν παιδι επειδη εσυ μενεις πιο κοντα σιγουρα δε γινεται.

Υπαρχει οριο και στα γυμνασια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά προηγούνται οι κάτοικοι της περιοχής και μετά άλλοι εφόσον υπάρχουν κενά,,άρα εσύ που μένεις δίπλα στο σχολείο αναμφισβήτητα πρεπει να πας εκει τα παιδιά σου,,,αν ειναι ας διώξουν κάποιο απο τα παιδιά που έρχεται απο άλλη περιοχή,,παντως καλύτερα να απευθυνθείς απευθείας στην πρωτοβάθμια και να μιλήσεις με τον προιστάμενο κ αυτός θα δώσει την εντολή της μεταγραφής χωρις να ταλαιπωρηθεις με διαφωνίες με το σχολειο και τον κάθε διευθυντή που ειναι στον κόσμο του...πάρε μαζί σου και ένα χαρτί που να αποδεικνύει την διευθυνση της κατοικίας σου!

labc81

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτήση με γνωστή μου διευθύντρια Δημοτικού μου ανέφερε ότι υπάρχει νομοθετική ρύθμιση που επιτρέπει να γράψεις το παιδί σου σε όποιο σχολείο επιθυμείς ασχέτως περιοχής διαμονής αλλά δεν το πολυαναφέρουν στους γονείς για να μη γίνει χαμός από μετακινήσεις μαθητών και για δική τους ευκολία. Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει λίγο. Επίσης σίγουρα ένα παιδί δικαιούται να πάει, αν θέλει, στο σχολείο της περιοχής εργασίας των γονιών του.

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτήση με γνωστή μου διευθύντρια Δημοτικού μου ανέφερε ότι υπάρχει νομοθετική ρύθμιση που επιτρέπει να γράψεις το παιδί σου σε όποιο σχολείο επιθυμείς ασχέτως περιοχής διαμονής αλλά δεν το πολυαναφέρουν στους γονείς για να μη γίνει χαμός από μετακινήσεις μαθητών και για δική τους ευκολία. Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει λίγο. Επίσης σίγουρα ένα παιδί δικαιούται να πάει, αν θέλει, στο σχολείο της περιοχής εργασίας των γονιών του.

 

απλα σωστη!:wink:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτήση με γνωστή μου διευθύντρια Δημοτικού μου ανέφερε ότι υπάρχει νομοθετική ρύθμιση που επιτρέπει να γράψεις το παιδί σου σε όποιο σχολείο επιθυμείς ασχέτως περιοχής διαμονής αλλά δεν το πολυαναφέρουν στους γονείς για να μη γίνει χαμός από μετακινήσεις μαθητών και για δική τους ευκολία. Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει λίγο. Επίσης σίγουρα ένα παιδί δικαιούται να πάει, αν θέλει, στο σχολείο της περιοχής εργασίας των γονιών του.

Που μπορουμε αραγε να βρουμε την συγκεκριμενη ρυθμιση?

Μετακομιζουμε σε νεα πολη και με βολευει να γραψω τον μικρο μου στο δημοτικο που ειναι κοντα στο Γυμνασιο που θα παει η κορη μου.

Εννοειται βεβαια οτι εχουν προτεραιοτητα τα παιδια που μενουν κοντα αλλα αν υπαρχει κενη θεση θα ηθελα να παω εκει τον παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτή η νομοθεσία... Αν μπορεί κάποιος να μας παραπέμψει στο επίσημο έγγραφο....

Ευχαριστούμε! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

http://users.forthnet.gr/ath/polyzois/pd200.htm#_Toc440351474

 

Αυτο ειναι για τα νηπιαγωγεια αλλα το ιδιο ισχυει και για τα δημοτικα δηλαδη ειναι χωρισμενα σε περιφερειες και αναλογα με το που μενεις πηγαινεις στο αντιστοιχο σχολειο.

Οταν παει ενα παιδι να γραφτει στην Α δημοτικου ζητουν αποδεικτικο διευθυνσης δηλαδη επισημο χαρτι που να δειχνει που μενει το παιδι

 

Δειτε εδω: Δικαιολογητικά εγγραφής (Π.Δ. 200/98 και 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

 

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου απαιτούνται:

 

- Πιστοποιητικό γέννησης δήμου ή κοινότητας

- Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

- Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης

- Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, κατά την κρίση του δ/ντή του σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή

 

Τα ίδια δικαιολογητικά (μεταφρασμένα) απαιτούνται για την εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών, καθώς και για την εγγραφή των παιδιών στο νηπιαγωγείο.

 

Οι εγγραφές στο δημοτικό σχολείο και στο νηπιαγωγείο γίνονται το χρονικό διάστημα από 1 έως 21 Ιουνίου.

 

 

Οσα παιδια πανε σε αλλα σχολεια απο αυτα που ανηκουν ειναι γιατι οι γονεις δηλωνουν μια διευθυνση (φιλου ή συγγενη) και αναφερουν οτι μενουν εκει.

Link to comment
Share on other sites

http://users.forthnet.gr/ath/polyzois/pd200.htm#_Toc440351474

 

Αυτο ειναι για τα νηπιαγωγεια αλλα το ιδιο ισχυει και για τα δημοτικα δηλαδη ειναι χωρισμενα σε περιφερειες και αναλογα με το που μενεις πηγαινεις στο αντιστοιχο σχολειο.

Οταν παει ενα παιδι να γραφτει στην Α δημοτικου ζητουν αποδεικτικο διευθυνσης δηλαδη επισημο χαρτι που να δειχνει που μενει το παιδι

 

Δειτε εδω: Δικαιολογητικά εγγραφής (Π.Δ. 200/98 και 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

 

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου απαιτούνται:

 

- Πιστοποιητικό γέννησης δήμου ή κοινότητας

- Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

- Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης

- Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, κατά την κρίση του δ/ντή του σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή

 

Ζητανε την διευθυνση αλλα δεν λενε πουθενα (ή τουλαχιστον δεν το ειδα εγω) οτι οι εγγραφες γινονται με βαση την διευθυνση. Οποτε ο καθενας το εκλαμβανει οπως τον συμφερει?

Link to comment
Share on other sites

Άρα... ό,τι γνωρίζαμε...

μόνο δηλαδή με την έγκριση του προϊσταμένου και σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

 

οκ... Ευχαριστώ! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Άρα... ό,τι γνωρίζαμε...

μόνο δηλαδή με την έγκριση του προϊσταμένου και σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

 

οκ... Ευχαριστώ! :)

 

Αυτο... δεν βλεπω κατι διαφορετικο. Εαν καποιο κοριτσι εχει αλλη εγκυκλιο ας μας την βαλει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σας λεει η λαρα, ειναι γεγονος κ ισχυει 100%.

 

γνωστη μου που μενει πολυγωνο,

στελνει τα παιδια της σε δημοτικο στο γαλατσι.

μενουν εκει οι γονεις της κ δουλευει κ η ιδια στην περιοχη του γαλατσιου, αλλα η δουλεια της δεν ειναι κοντα στο σχολειο που μενουν οι δικοι της.

ξερω οτι ειχε ενα φλεγον ''θεμα'' με την διευθυντρια του σχολειου, που της ζηταγε επιτακτικα το εκκαθαριστικο της εφοριας για την εγγραφη.

τελικα τα καταφερε κ τα εγραψε εκει κ τα δυο.

 

οταν την βρω θα την ρωτησω κ θα σας πω

(αν κ δεν νομιζω να μας παραπεψει σε εγκυκλιο, μπορει κ να μας πει κατι χρησιμο.)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

αρα λοιπον η εγκυκλιος λεει για 25 παιδια ! μολις τωρα εμαθα και το ονομα παιδιου που μετεγγραφηκε απο αλλο σχολειο και φυσικα περιοχης της ανατολικης Βουλας. Αυριο θα επικοινωνησω με το τμημα Γ' της πρωτοβαθμιαιας εκπαιδευσης και θα σας πω νεοτερα !!! φυσικα και θα το φτασω στα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...