Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγή για κέικ χωρίς αυγά;


olympics

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Παιδιά μήπως ξέρετε καμιά συνταγή για κέικ με φαρίνα ολική άλεσης χωρίς αυγά ή μόνο με τα ασπράδια;

 

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά εγώ φτιάχνω σχεδόν όλο τον χρόνο αυτό το νηστίσιμο κείκ και όταν δεν νηστεύουμε βάζω και σοκολατενιο γλάσο από πάνω βγαίνει σούπερ!

 

Νηστήσιμο σοκαλατένιο Κέικ

 

Υλικά

3 φλ.τσαγιού αλεύρι για όλες τις χρήσεις

7 κουτ.σούπας κακάο

1 κουτ.γλυκού σόδα φαγητού (αυτά τα τρία κοσκίνισμα)

 

2φλ.τσαγιού ζάχαρη

10 κουτ.σούπας ηλιέλαιο (οτιδήποτε εκτός ελαιόλαδο γιατί μυρίζει)

2 κουτ.σούπας ξύδι

2 βανίλιες

2φλ.τσαγιού νερό βρύσης

 

Όλα αυτά μαζί τα ανακατεύεται καλά μέχρι να γίνει ένα μείγμα ωραίο και παχύρευστο Αλέιφουμε την φόρμα με ηλιέλαιο και πασπαλιζουμε με κακάο (το έχω κάνει και με άχνη ζάχαρη) βάζουμε το μείγμα μας και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 30΄ λεπτά στους 175-180 βαθμούς .

Βέβαια ανάλογα με τον κάθε φούρνο το ψιλοελεγχουμε πρώτα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ!

Kalamaraki θα ξεκινήσω με την δική σου συνταγή μιας και είναι και νηστίσιμη και μου αρέσει και η σοκολάτα! :lol:

 

Χαίρομαι που σε βοήθησα, όταν το συνοδεύσεις με καφεδάκι θα με θυμηθείς :D όταν το κάνω κανείς δεν με πιστεύει ότι είναι νηστήσιμο :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, για την ώρα βρήκα αυτά, τις συνταγές δεν τις έχω δοκιμάσει όμως.

 

Νηστίσιμο κέικ σοκολάτας

 

Συστατικά

3/4 φλ. σπορέλαιο

2 φλ. ζάχαρη

3,5 φλ. αλεύρι

2 φλ. νερό (θερμοκρασία βρύσης)

3 κ.σ. ξύδι

6 κ.σ. κακάο

1 κ.γ. αλάτι

2 βανίλιες

2 κ.γ. σόδα μαγειρική

 

Για το γλάσο:

 

1 φλ. ζάχαρη άχνη

3 κ.σ. κακάο

1 κ.γ. σπορέλαιο

3 κ.σ. νερό

 

Οδηγίες

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 180°.

Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε όλα τα υλικά του κέικ. Ρίχνουμε το μείγμα σε βουτυρωμένη και αλευρωμένη φόρμα και το βάζουμε να ψηθεί για 40' περίπου, ή μέχρι να βγαίνει το μαχαίρι μας καθαρό (βυθίζουμε ένα μαχαίρι στο κέικ. Αν όταν βγει έχει πάνω του κολλημένη ζύμη, το κέικ δεν είναι ακόμα έτοιμο).

Ετοιμάστε το γλάσο: ανακατέψτε όλα τα υλικά σε ένα μπολ. Αν σας φαίνεται πολύ πηχτό, προσθέστε λίγο νεράκι ακόμα.

Όταν βγάλετε το κέικ από τη φόρμα του, ρίχτε από πάνω το γλάσο και το κέικ σας είναι έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

γενικα να ξερεις οτι το 1 αυγο αντιστοιχει σε 15μλ ξυδι..δηλαδη 1 κουταλια της σουπας!!οποτε μπορεις να κανεις οτι κεικ θελεις/γνωριζες αντικαθιστωντας το αυγο με το ξυδι!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΚΡΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ.

ΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ, ΤΟ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ, ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΣ, ΤΟ ΔΙΚΙΜΑΖΕΙΣ.

3 ΠΟΤΗΡΙΑ ΑΛΕΥΡΙ

2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΖΑΧΑΡΗ

1 ΠΟΤΗΡΙ ΛΑΔΙ

2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΠΟΡΤΟΚΟΛΟΖΟΥΜΟ

ΞΥΣΜΑ 1 ΛΕΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ 2 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΩΝ

1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΣΟΔΑ

1 Κ. ΜΠΕΙΚΙΝ

1 ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΚΟΝΙΑΚ

1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΚΑΝΕΛΑ

1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΑΡΥΦΑΛΟ (ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ)

 

ΧΤΥΠΑΣ ΛΑΔΙ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ, ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΤΗ ΣΟΔΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΖΟΥΜΟ, ΤΟ ΞΥΣΜΑ, ΤΟ ΜΠΕΙΚΙΝ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΟΝΙΑΚ, ΤΑ ΚΑΝΕΛΛΟΓΑΡΥΦΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΑΛΕΥΡΙ.

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑΦΙΔΕΣ Ή ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΕΛΛΟΓΑΡΥΦΑΛΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ Π.Χ. ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω αυτό

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=5553

Η κόρη μου έχει επίσης αλλεργία στο αβγό, αλλά κέικ, κουλουράκια, τυρόπιτα κτλ που το περιέχουν (σε μικρές ποσότητες) δεν την πειράζουν.

Ρώτα φυσικά πρώτα το γιατρό σου γιατί με την αλλεργία δεν παίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά εγώ φτιάχνω σχεδόν όλο τον χρόνο αυτό το νηστίσιμο κείκ και όταν δεν νηστεύουμε βάζω και σοκολατενιο γλάσο από πάνω βγαίνει σούπερ!

 

Νηστήσιμο σοκαλατένιο Κέικ

 

Υλικά

3 φλ.τσαγιού αλεύρι για όλες τις χρήσεις

7 κουτ.σούπας κακάο

1 κουτ.γλυκού σόδα φαγητού (αυτά τα τρία κοσκίνισμα)

 

2φλ.τσαγιού ζάχαρη

10 κουτ.σούπας ηλιέλαιο (οτιδήποτε εκτός ελαιόλαδο γιατί μυρίζει)

2 κουτ.σούπας ξύδι

2 βανίλιες

2φλ.τσαγιού νερό βρύσης

 

Όλα αυτά μαζί τα ανακατεύεται καλά μέχρι να γίνει ένα μείγμα ωραίο και παχύρευστο Αλέιφουμε την φόρμα με ηλιέλαιο και πασπαλιζουμε με κακάο (το έχω κάνει και με άχνη ζάχαρη) βάζουμε το μείγμα μας και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 30΄ λεπτά στους 175-180 βαθμούς .

Βέβαια ανάλογα με τον κάθε φούρνο το ψιλοελεγχουμε πρώτα

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την υπεροχη συνταγη σου ειμαι 12 χρονων παιδι και την ευτιαξα πανευκολα και γρηγορα την ωρα που ειμουν τελιως μονη μου στο σπιτι ηταν ολοι στην δουλεια και ελειπε και ο αδερφος μου γιατι το ειχε παρει ο μπαμπας μου στην δουλεια το αποτελεσμα ηταν τελειο ηθελα να αποδειξω στην μαμα μου οτι οταν τελιωσω θα αφισω την κουζινα οπος ητανε για αυτο το εκανα χωρις να της το πω και τωρα με εμπιστευετε σε ευχαριστψω παρα πολυ γιατι αν δεν ειχα βρει την συνταγη σου δεν θα με εμπιστευοταν ποτε !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...