Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οταν εχεις στιγμα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις χαμηλο αιματοκριτη. Ο πατερας μου που εχει στιγμα φανταστειτε οτι ειναι αιμοδοτης με τεραστιο αιματοκριτη.

 

Και εμενα ο αντρας μου στη Σεβαστουπολεως την εκανε την εξεταση της ηλεκτροφορησης και εγω της κυστικης ινωσης. Ειχε κανει και σε ιδιωτικο ο αντρας μου πριν καιρο αλλα ο γυναικολογος μου του ζητησε να κανει και στο Λαικο για να ειμαστε σιγουροι γιατι εγω ημουν πασχων οποτε κινδυνευε το παιδι να εχει σιγουρα αν ειχε και ο αντρας μου στιγμα. Τελικα ευτυχως ο καλος μου ο αντρουλης ηταν μια χαρα χωρις στιγμα και την γλυτωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μια ερώτηση βρε κορίτσια, όποια ξέρει ας μου απαντήσει.

Είναι δυνατόν ένα αρνητικό αποτέλεσμα ηλεκτροφόρησης σε μικροβιολογικό εργαστήριο να είναι ψευδώς αρνητικό?

Μου είπε γιατρός/αιματολόγος οτι τα μικροβιολογικά εργαστήρια δεν κάνουν ολοκληρώμενη την εξέταση, πραγματοποιούν μόνο ένα μέρος ενώ την εξολοκλήρου εξέταση (έγκλειστα κτλ) την κάνουν μόνο σε κάποια δημόσια νοσοκομεία.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντέλει, είμαι φορέας α-μεσογειακής αναιμίας (άλλου τύπου από τον λεβέντη που παντρεύτηκα)...η γονιδιακή εξέταση όμως έδειξε ότι σε συνδυασμό με τον τύπο της αγάπης μου δεν οδηγεί σε απόγονο που θα ασθενήσει με νόσο Cooley (αλλιώς θαλασσαίμια ή μεσογειακή αναιμία...σας τα γράφω για να μην μπερδεύεστε όταν θα σας τα αραδιάζουν οι γιατροί) και δεν θα χρειαστεί προγεννητικός έλεγχος του εμβρύου...(δεν αποκλείεται να είναι φορέας βέβαια!)

περιττό να σας πω ότι μέχρι να φτάσω στην τελευταία φράση, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! :?

 

Ο γυναικολόγος βάσει των αποτελεσμάτων του Λαϊκού, συμφώνησε και αυτός ότι δεν χρειαζόταν προγεννητικός έλεγχος (αμνιο ή λήψη τροφοβλάστη)...

 

 

δεν ηξερα οτι μπορει κ να υπαρχει συνδυασμος που να μην νοσει!:confused:

κι εμεις με τον συζυγο ειμαστε διαφορετικοι τυποι

κι εμας μας εκαναν παραπανω αναλυση

αλλα μας εκλεισαν ραντεβου απτο ΚΜΑ κ καναμε ληψη τροφοβλαστης, οπου η μικρη μας βγηκε φορεας

απο το λαικο σου ειπαν οτι δεν χρειαζεται ληψη τροφοβλαστης η ηταν συμπερασμα του γυναικολογου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα η αδερφή μου έμεινε έγγυος. Τώρα βρίσκεται στην 8 εβδομάδα και έχει το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας. Ο σύζυγος της είχε κάνει την εξέταση και έιχε βγει αρνητική αλλά όταν η γιατρός που τους παρακολουθεί είδες τις τιμές τους είπε πως είναι οριακές...και έχουν ραντεβού με έναν αιματολόγο για να τους πει τι πρέπει να κάνουν αλλά τους αναφέρανε πως κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να κάνουν μια ειδική εξεταση τον τρίτο μήνα..

 

Όμως τι σημαίνει οριακές τιμές? Μπορεί δλδ να έχει το στίγμα και να μην είχε φανεί..Και αν είναι έτσι γιατί βγήκε αρνητική η εξέταση?

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εντέλει, είμαι φορέας α-μεσογειακής αναιμίας (άλλου τύπου από τον λεβέντη που παντρεύτηκα)...η γονιδιακή εξέταση όμως έδειξε ότι σε συνδυασμό με τον τύπο της αγάπης μου δεν οδηγεί σε απόγονο που θα ασθενήσει με νόσο Cooley (αλλιώς θαλασσαίμια ή μεσογειακή αναιμία...σας τα γράφω για να μην μπερδεύεστε όταν θα σας τα αραδιάζουν οι γιατροί) και δεν θα χρειαστεί προγεννητικός έλεγχος του εμβρύου...(δεν αποκλείεται να είναι φορέας βέβαια!)

περιττό να σας πω ότι μέχρι να φτάσω στην τελευταία φράση, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! :?

 

Ο γυναικολόγος βάσει των αποτελεσμάτων του Λαϊκού, συμφώνησε και αυτός ότι δεν χρειαζόταν προγεννητικός έλεγχος (αμνιο ή λήψη τροφοβλάστη)...

 

 

Είσαι σίγουρη γι' αυτό; Ο σύζυγός μου έχει στίγμα β΄ μεσσογιακής και εγώ στίγμα δρεπανοκυτταρικής. Χρειάστηκε να κάνω λήψη τροφοβλάστης πέντε φόρές που έμεινα έγκυος. οι τέσσερις πρώτες έδειξαν ότι το έμβρυο είχε πάρει και από τους δύο μας και άν γεννιόταν θα έπασχε από αναιμία μικροδρεπανοκυτταρική, χρειάστηκε να διακόψω τις κυήσεις. Η μικρή μου τώρα έχει το στίγμα του μπαμπά της.

Ο γιατρός σου τι λέει δεν θα χρειαστεί να κάνεις εξέτασή; Μήπως πρέπει να προσέξεις περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Στιγμα β μεσογειακης σε συνδιασμο με στιγμα δραπανοκυτταρικης κανει παθηση. Στιγμα Α Μεσογειακης με στιγμα δρεπανοκυτταρικης δεν κανει.

 

Αλλα παντα πρεπει να γινονται εξετασεις απο εξειδικευμενα αιματολογικα κεντρα οπως ειναι το Λαικο.

 

Χαιρομαι παντα να ακουω οτι δεν γεννιουνται παιδια με μικροδρεπανο. Κανενα παιδι δεν πρεπει να ποναει τοσο στη ζωη του.

Link to comment
Share on other sites

Στιγμα β μεσογειακης σε συνδιασμο με στιγμα δραπανοκυτταρικης κανει παθηση. Στιγμα Α Μεσογειακης με στιγμα δρεπανοκυτταρικης δεν κανει.

 

Δεν γνώριζα ότι μπορεί κάποιος συνδυασμός από φορείς αναιμίας να μην νοσεί. Είχα την εντύπωση ότι κάτα κάποιο τρόπο (περισσότερο ή λιγότερο) ύπάρχει η αρρώστια.

 

Αλλα παντα πρεπει να γινονται εξετασεις απο εξειδικευμενα αιματολογικα κεντρα οπως ειναι το Λαικο.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Πρέπει, για να μην πω ότι επιβάλεται, ένα ζευγάρι να γνωρίζει ακριβώς για το παιδί που πρόκειται να φέρει στο κόσμο από τι μπορεί να πάσχει έτσι ώστε να το προφυλάξει.

 

Χαιρομαι παντα να ακουω οτι δεν γεννιουνται παιδια με μικροδρεπανο. Κανενα παιδι δεν πρεπει να ποναει τοσο στη ζωη του.

 

Υπήρξαν πολλές φορές που έκανα την αυτοκριτική μου, και έκλαψα πάρα πολύ για τις τέσσερις αθώες ψυχές που διέκοψα το νήμα της ζωής τους. Όμως δεν νομίζω να μπορούσα να συγχωρήσω τον εαυτό μου άν θα έφερνα στον κόσμο ένα παιδί και να το καταδίκαζα να υποφέρει και να ζητάει την λύτρωση κάθε φορά που θα πάθαινε κάποια κρίση.

 

 

Στην οικογένειά μας δεν είχαμε κάποιο περιστατικό που να νοσεί. Όμως η αδερφή μιας φίλης μου που πάσχει από μικροδρεπανοκυταρική μου έχει πει ότι οι πόνοι είναι πιο αφόρητοι και από αυτούς τις γέννας

 

Έχω διαβάσει την ιστορία σου και πραγματικά έχω συγκλονιστεί πολύ από εσένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα....Οταν πηρα τις εξετασεις του προγεννητικου απο το μικροβιολογικο η γιατρος εκει μου ειπε οτι ηταν ολες καλες

.Χθες ομως που τις πηγαμε στο γυναικολογο μου ειπε οτι θεωρει οριακη τη μια τιμη που βγηκε απο την ηλεκτροφορηση παροτι ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια..Συγκεκριμενα ηταν 0,2 μοναδες πανω απο το κατωτατο οριο.Ετσι ζητησε και απο τον αντρα μου να κανει την εξεταση.

Με αγχωσε αρκετα η αληθεια ειναι γιατι δεν το περιμενα.Στην οικογενεια μου καποιοι εχουν το στιγμα πχ ο παππους μου ,η ξαδερφη μου ομως και παλαιοτερα που ειχα κανει την εξεταση σε αλλο μικροβιολογικο μου ειχαν πει οτι εγω δεν εχω.Τωρα δεν καταλαβα τι αλλαξε και τι εννοει ο ποιητης οριακες τιμες.Υπαρχει δλδ πιθανοτητα να εχω στιγμα και να μη φαινεται?

Να παω σε αυτο το εξειδικευμενο κεντρο που λετε να την ξανακανω ή να περιμενω να δω τι θα βγαλει η εξεταση του αντρα μου και αναλογως να πραξουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο εγκυρα αποτελεσματα ειναι μονο απο εξειδικευμενο αιματολογικο κεντρο που γινονται αναλυτικες εξετασεις. Συνηθως το κρυφο στιγμα ειναι τυπου α μεσογειακης. Για να εισαι σιγουρη απευθυνθειτε στο Λαικο νοσοκομειο στη Σεβαστουπολεως.

 

Οι πονοι της Μικροδρεπανοκυτταρικης ειναι πολυ χειροτεροι απο της γεννας. Συγκρινονται μονο με τους πονους καρκινοπαθη στο τελευταιο σταδιο. Εκανες το καλυτερο που μπορουσες βαση των συνθηκων πιστεψε με. Για μενα ειναι ανεπιτρεπτο το 2010 να γεννιουνται ακομη παιδια που θα βιωσουν τετοιο πονο στη ζωη τους. Να χαιρεσαι την οικογενεια σου και να εχεις ησυχη την συνειδηση σου. Εκανες το καλυτερο που μπορουσες. Αν ειχαν γεννηθει αυτα τα παιδια δεν ξερω πως θα αντεχες να τα κοιτας στα ματια οταν υπεφεραν και να ηξερες οτι εσυ το επελεξες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια…..

Σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να κάνουμε αυτές τις 2 εξετάσεις??? Ξέρετε???

Εγώ, εδώ και πολλά χρόνια, έχω σιδηροπενική αναιμία & παίρνω περιστασιακά συμπληρώματα Σιδήρου, αναλόγως βέβαια των αποτελεσμάτων. Σε λίγες μέρες θα κάνω και πάλι εξετάσεις, μαζί με Χοληστερίνη-Τριγλυκερίδια, κτλ. κτλ., γιατί έχω να πάρω χαπάκια Σιδήρου…..ου…. ούτε θυμάμαι από πότε!!!!!

Κανένας Παθολόγος ή Γυναικολόγος ποτέ δε μου είπε αν πρέπει να κάνω κι εξέταση για Στίγμα! Ο αντρούλης μου είχε κάνει κάποια χρονάκια πριν εξέταση για Σίδηρο κι είχε τέλεια αποτελέσματα. Εμένα συνήθως ο Αιματοκρίτης μου "παίζει" ανάμεσα σε 37-40. Πρέπει να ανησυχώ???

Εχθές μου έλεγε κάτι αντίστοιχο η κολλητή μου και της έκανε εντύπωση που δεν μας παρότρυνε η Γυναικολόγος να κάνουμε αυτές τις εξετάσεις….. κι αγχώθηκα…..

Να ρωτήσω τη Γυναικολόγο μου και την Παθολόγο μας? Μπερδεύτηκα τώρα…..

Link to comment
Share on other sites

H εξεταση για στιγμα συμπεριλαμβανεται στις εξετασεις προγεννητικου ελεγχου. Ακομα κι αν δεν τις εχεις κανει πριν μεινεις εγκυος μολις μεινεις ειναι οι πρωτες εξετασεις που σου δινει ο γυναικολογος να κανεις. Μηπως τις εχεις κανει ηδη??? Αν εισαι εγκυος παντως σιγουρα η γιατρος θα σου πει να τις κανεις. Το στιγμα δεν εχει σχεση με τι αιματοκριτη εχεις. Μπορει καποιος να εχει στιγμα αλλα παρολαυτα να εχει καλο αιματοκριτη.

Link to comment
Share on other sites

ζουζουνιαρα αυτες τις εξετασειςγια την αναιμια ( μεσογειακη, σιδηροπενικη, δρεπανοκυταρικη κατι αλλο δεν θυμαμαι) τις κανεις οταν ο γιατρος σου δωσει τον προγενητικο ελεγχο μαζι με αλλες εξετασεις κανεις και αυτες δεν νομιζω οτι τις δινουν νωριτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α….. ώστε έτσι!!!!!!

Ωραία!!!!!!!!!!!

Γιατί η κολλητή μου χθες με "ψιλοπανικόβαλλε" που δεν μου είπε τίποτε η Γυναικολόγος κι αγχώθηκα…..

Ευχαριστώ για τις απαντησούλες σας…..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!

Πριν απο μια εβδομάδα πήρα τα αποτελέσματα απο τις αιματολογικές εξετάσεις που έκανα στο ΚΜΑ του Λαϊκού Νοσοκομείου στη Σεβαστουπόλεως κ το συμπέρασμα των εξετάσεων είναι το εξής:

"...παρουσιάζετε υπόχρωμη, μικροκυτταρική αναιμία & χαμηλή τιμή αιμοσφαιρίνης Α2 (HbA2)" (η τιμή της οποίας είναι 0,9% με Φ.Τ. 1,9% - 3,2%).

Τι ακριβώς σημαίνει η παραπάνω διάγνωση όσον αφορά στο "στίγμα" ή/και τη "μορφή" της μεσογειακής αναιμίας?

Ο άντρας μου δεν έχει κάνει ακόμα τη σχετική εξέταση ωστόσο είχε διαγνωστεί παλιά (από εξέταση στο Παίδων Αγ. Σοφίας) ως ετεροζυγώτης γεγονός που όπως καταλαβαίνετε μας αγχώνει πολύ.

Περιμένω όσο πιο γρήγορα γίνεται την απάντησή σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Είμαι καινούργια στο site αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ και 3 χρόνια που έγινα και εγώ μανούλα!

 

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας. Αν και έχω μία κορούλα τρεισήμιση ετών και είχα κάνει φυσικά το σχετικό έλεγχο (που βγήκε αρνητικός) πριν μείνω έγκυος, τώρα και ενώ είμαι έγκυος στο 2ο παιδί υπάρχει υποψία ότι έχω στίγμα! :!:

Ο σύζυγος είναι β-ετεροζυγώτης (το γνωρίζει εδώ και χρόνια) και ευτυχώς η τωρινή μου γυναικολόγος επέμενε να επαναλάβω την εξέταση της ηλεκτροφόρησης. Η οποία, προς μεγάλη μας έκπληξη, βγήκε εκτός των ανωτάτων ορίων (3,67 με ανώτατο όριο 3,2) και από εκεί άρχισε ο γολγοθάς ενώ βρισκόμουν ήδη στον 4ο μήνα!

Ενάμιση μήνα μετά οι γιατροί έχουν καταλήξει ότι μάλλον έχω "σιωπηλό γονίδιο", δηλαδή είμαι φορέας χωρίς καμία απολύτως ένδειξη στις γενικές αίματος εκτός του χαμηλού αιματοκρίτη. Τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα του γονιδιακού ελέγχου από το ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ στο ΛΑΙΚΟ. Το πιθανότερο σενάριο είναι ότι έχω μία σπάνια μετάλλαξη του γονιδίου (είμαι ιατρική περίπτωση προς μελέτη δηλαδή!) και μία πολύ ελαφρά μορφή στίγματος. Σε αυτή την περίπτωση το χειρότερο σενάριο είναι να έχει το μωρό ένα πιο "βαρύ" στίγμα από του μπαμπά του.

 

Και η ερώτηση μου: έχετε ξανακούσει για πιο "βαρύ" στίγμα ? Τί μπορεί να σημαίνει αυτό για το μωρό?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την εκτενή μου περιγραφή.:D

Link to comment
Share on other sites

"Υπαρχει δλδ πιθανοτητα να εχω στιγμα και να μη φαινεται?"

 

Ναι και όμως γίνεται! :o

Δες την περίπτωσή μου! Υπάρχουν και σιωπηλά γονίδια! Πάντως θα έλεγα να περιμένεις τις εξετάσεις του συζύγου. Εαν εκείνος ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.:D

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsakia!!!!!!

Apo tis exetaseis aimatos pou ekana pro mhnos, prokyptei Sidhros 22 (me katwtato orio....... 40!!!) ki Aimatokriths sto 44, pou pote den eixa sth zwh mou panw apo 37!!!!

 

H Pa8ologos mou edwse symplhrwma Sidhrou (ampoules) kai xapakia Fyllikou Oxews (Felicine). Mou zhthse omws na kanw exetash gia Stigma, giati einai poly pesmenh h timh tou Sidhrou. Kai me th logikh pws prepei na apokleisoume endexomenes anyshxies............

 

8a epanalavw tis exetaseis Sidhrou-Ferittinhs se 2 mhnes. Opwsdhpote na pinw to Sidhro mazi me portokalada (mpliax!!!!!!!!!!!!) kai mou zhthse epishs na exw kanei, ws tote, thn exetash tou stigmatos..... ean ginetai!!! Epishs, mou eipe pws ayto pou me pianei me to stomaxi mou, o iliggos....... pou mou erxetai na tavliastw........ einai ka8ara shmadi elleipshs Sidhrou, alla den exw ayto pou leme Anaimia, alla Sidhropenia!!!!

Osa koritsakia ekanan ayth thn exetash, phgane me rantevou???? Sto Laiko??? 8a prepei na mhn exw periodo h den exei shmasia??? Xerete??? Yparxei kai kapoio kostos???

 

Ouffffffffff.......... agxw8hka twra!!!!!!!!! Ki eprhxa ki esas!!!! Sorry!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου ZOUZOUNIARA!

 

Η εξέταση για το στίγμα στο Λαϊκό είναι εντελώς δωρεάν! Εννοείται ότι χρειάζεσαι ραντεβού, βλέπουν πολύ κόσμο κάθε μέρα. Δεν ξέρω όμως πόσο γρήγορα θα στο κλείσουν. Εγώ που ήμουν επείγουσα περίπτωση (ήδη εγκυμονούσα στον 5ο μήνα με σύζυγο ετεροζυγώτη) με κάλεσαν την επόμενη μέρα, ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοί.

Για την περίοδο δεν ξέρω, ρώτα όταν θα κλείσεις το ραντεβού. Τηλέφωνα μπορείς να βρεις στο site του Λαϊκού. Αν βιάζεσαι μπορείς να κάνεις την εξέταση και σε ιδιωτικό κέντρο, αλλά φυσικά στο Λαϊκό θα έχεις τα πιο σίγουρα αποτελέσματα.

 

Καλή τύχη, καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμαθα οτι εχω στιγμα οταν πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο(συγκεκριμενα στο Βενιζελιο-Ηρακλειο Κρητης) να δωσω αιμα,πηραν δειγμα κ μετα απο λιγο ερχοντε κ μου λενε οτι δεν γινεται γιατι εχω στιγμα...

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ZOUZOUNIARA!

 

Η εξέταση για το στίγμα στο Λαϊκό είναι εντελώς δωρεάν! Εννοείται ότι χρειάζεσαι ραντεβού, βλέπουν πολύ κόσμο κάθε μέρα. Δεν ξέρω όμως πόσο γρήγορα θα στο κλείσουν. Εγώ που ήμουν επείγουσα περίπτωση (ήδη εγκυμονούσα στον 5ο μήνα με σύζυγο ετεροζυγώτη) με κάλεσαν την επόμενη μέρα, ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοί.

Για την περίοδο δεν ξέρω, ρώτα όταν θα κλείσεις το ραντεβού. Τηλέφωνα μπορείς να βρεις στο site του Λαϊκού. Αν βιάζεσαι μπορείς να κάνεις την εξέταση και σε ιδιωτικό κέντρο, αλλά φυσικά στο Λαϊκό θα έχεις τα πιο σίγουρα αποτελέσματα.

 

Καλή τύχη, καλά αποτελέσματα!

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!!!!!

Από βδομάδα θα πάρω τηλ. να το κανονίσω.... Δεν την βιάζομαι την εξέταση πάντως κι αφού κι η ίδια η Παθολόγος μου λέει "νομίζω στο Λαϊκό πρέπει να την κάνεις" δεν έχω λόγο να πω δεν εμπιστεύομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω συγγενή με μεσογειακή αναιμία..

Στα αποτελέσματα ηλεκτροφόρησης αναφέρεται το εξής συμπέρασμα:

"ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ Β-ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΓΟΝΟΥ"

 

Επαρκεί αυτό για να είμαι σίγουρη ή πρέπει να κάνω κι άλλες εξετάσεις?

΄

Είμαι από επαρχία(το λέω για να μη μου πείτε να πάω σε εξειδικευμένα κέντρα ;) )

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Εχω συγγενή με μεσογειακή αναιμία..

Στα αποτελέσματα ηλεκτροφόρησης αναφέρεται το εξής συμπέρασμα:

"ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ Β-ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΓΟΝΟΥ"

 

Επαρκεί αυτό για να είμαι σίγουρη ή πρέπει να κάνω κι άλλες εξετάσεις?

΄

Είμαι από επαρχία(το λέω για να μη μου πείτε να πάω σε εξειδικευμένα κέντρα ;) )

 

Μήπως ξέρει κάποια κοπελίτσα? :)

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...