Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες ιασω-λητω!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι νέο μέλος...Καλώς σας βρήκα λοιπόν...

 

Είμαι στον όγδοο μήνα κύησης και τέλη Αυγούστου θα περιμένω την μπουμπού μου.

 

Θα γεννήσω στο Ιασώ και ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου για να μου πεί πόσο θα πάει το κονδύλι. Μήπως γνωρίζει καμμιά σας τιμές σε μονόκλινο, δίκλινο δωμάτιο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 49 δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 40 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 39 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 37 δημοσιεύσεις

καλημερα κελυ και καλωσορισες κι εσυ στη παρεα μας. Κι εγω νεα ειμαι :lol:

 

σου παραθετω κατω αυτα που μου εγραψε η μαρια που γενναει κι εκεινη στο Ιασω:

 

Τώρα σχετικά με τα έξοδα της γέννας. Εγώ επειδή ειμαι ετοιμόγενη και θα γεννήσω στο ΙΑΣΩ χωρίς να έχω άλλη επιλογή, ζήτησα ένα τιμοκατάλογο.

 

Σου γράφω περίπου ότι γράφει μέσα μέχρι και το 3κλινο, για να πάρεις μια ιδέα. Η αμοιβή του γιατρού σου είναι εκτός και θα πρέπει να τη συζητήσεις μαζί του.

 

Κόστος 4 ημέρες (για ΦΤ)

ΒΒ4 1800

ΒΒ3 1890

 

Κόστος 5 ημέρες (καισαρική - αν και εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα κάτσω 4 ημέρες)

 

ΒΒ4 1950

ΒΒ3 2030

 

Εάν γεννήσεις μ φυσιολογικό τοκετό, πληρώνεις επίσης γύρω στα 670 ευρώ σύμφωνα με τον κατάλογο, στα οποία περιλαμβάνονται το υγειονομικό υλικό, εργαστηριακές και ιατρικές εξετάσεις και φαρμακευτική αγωγή

 

Εάν γεννήσεις με καισαρική το αντιστοιχο ποσό είναι 960 ευρώ

 

Αν κάνεις επισκληρίδιο (είτε σε ΦΤ είτε σε καισαρική) υπολόγισε άλλα περίποτ 250 ευρώ (αυτο μου το είπαν προφορικά)

 

Τέλος στον τιμοκατάλογο έχει ειδική κατηγορία για την ΒΒ οικονομική θέση (6κλινο) στην οποία αν γεννήσεις φυσιολογικά το κόστος ανέρχεται σε 1840 ευρώ μαζί με συγκεκριμένο υγ. υλικό και ιατρικές εξετάσεις, ενώ το αντίστοιχο ποσό που αναφέρει ο τιμοκατάλογος για την καισαρική είναι 2000 ευρώ. (Τι επιπλέον πληρώνεις σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω, αλλά καλό θα ήταν να πας να ρωτήσεις και στα 2 νοσοκομεία τιμές να δεις τι σε συμφέρει)

 

Εγώ πάντως επειδή θα κάνω καισαρική έχω αποφασίσει να πάρω 3λινο και ας δώσω και λίγα λεφτά παραπάνω γιατί θεωρώ ότι θα έχω μεγαλύτερη ησυχία..

_________________

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας τα εξάκλινα στο Ιασώ έχουν παραβάν στην μέση και είναι σαν τρίκλινα με τουαλέτα για το κάθε τρίκλινο...συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να κλείσεις τρίκλινο κατ' εμέ αφού στο εξάκλινο το ίδιο είναι....και πιο οικονομικά...Έπίσης επειδή είναι ιδιωτικό νοσοκομείο σου φέρονται πολύ καλά και με ευγένεια και σε προσέχουν σε όλα...δηλαδή δεν επειδή είσαι σε εξάκλινο δεν σημαίνει ότι σε έχουν ξεχασμένη!!

 

Επίσης εκείνες τις ημέρες δεν είναι κακό να έχει και παρεούλα μαζί σου για συμβουλές, κουβέντα, ανταλλαγές απόψεων...εγώ που είχα άλλες δυο κοπέλες πέρασα τέλεια και γέλασα και έμαθα και πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Λοιπόν εγώ αποφάσισα σε δίκλινο γιατί καλά του να έχεις παρέα άλλα δυο άτομα αλλά το θέμα είναι πως έχεις και όλο τους το συγγενολόι. Δεν λέω ότι είναι κακό αλλά μπορεί εσύ να θές να ξεκουραστείς και να έχεις τόσα άτομα να μπαινοβγαίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε σας παρακαλω οσες εχετε γεννησει εκει να μου δωσετε πληροφοριες;

Ειναι καθαρο και οργανομενο;

Εχει πολιτικη rooming in;

Αν κατι παει στραβα υπαρχει θερμοκοιτιδα και εντατικη για νεογνα;

Επισης θελω και πληροφοριες για συγκεκριμενο γιατρο αλλα αν ειναι θα σας πω με πμ το ονομα του.

Μπορειτε να με βοηθησετε;

Ευχαριστω!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

paidia,

 

ta diabasa ola ayta kai me iremisate... exo akoysei kati koyla oti kai kala olo kaisarikes kanei to iaso,

kati gia 9000 toys pige o toketos kai moy exoun kopsei tin xara mou!...

 

diabasa kai ayta poy grafetai kai iremisa, alla einai dynaton na einai tosa ta lefta?

 

o giatros einai alitheia oti pairnei osa tha doseis kai gia to domatio? diladi kleiso 6klino tha pliroso ton giatro oso gia to 6klino, kleiso 3klino tha pliroso gia to 3klino?

 

mipos paizoyn kai alla kosti peran toy domatioy kai toy giatroy?

Link to comment
Share on other sites

τώρα κάτι μου αναφέραν για 8000 που τους πήγε ο τοκετός... καλά δεν είναι τρελά λεφτά;;;;

 

αλλά με ηρεμεί ο παραπάνω κατάλογος....

 

Εγω δεν γεννησα στο Ιασω αλλα στο Μητερα...παρολαυτα και επειδη χρειαστηκε να μεινω 5 μερες στην εντατικη και το μωρο περιπου 10 μερες στην θερμοκοιτιδα το "μαλλι" της γεννας πηγε περιπου στα 8 χιλιαρικα!Σε φυσιολογικες καταστασεις ομως δεν ειναι τοσο υψηλα τα εξοδα!

Να ξερετε παντως οτι με την εξοδο σας απο το μαιευτηριο σας δινουν αναλυτικο λογαριασμο για το τι πληρωνετε και τι σας χρεωνουν....τοσο αναλυτικο που θα δειτε ακομα και το....βαμβακι και τις γαζες!!!!!!!!!!!Οποτε οπως καταλαβαινετε αναλογα με την νοσηλεια και τα παρελκομενα ειναι και τα εξοδα!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας τα εξάκλινα στο Ιασώ έχουν παραβάν στην μέση και είναι σαν τρίκλινα με τουαλέτα για το κάθε τρίκλινο...συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να κλείσεις τρίκλινο κατ' εμέ αφού στο εξάκλινο το ίδιο είναι....και πιο οικονομικά...Έπίσης επειδή είναι ιδιωτικό νοσοκομείο σου φέρονται πολύ καλά και με ευγένεια και σε προσέχουν σε όλα...δηλαδή δεν επειδή είσαι σε εξάκλινο δεν σημαίνει ότι σε έχουν ξεχασμένη!!

 

Επίσης εκείνες τις ημέρες δεν είναι κακό να έχει και παρεούλα μαζί σου για συμβουλές, κουβέντα, ανταλλαγές απόψεων...εγώ που είχα άλλες δυο κοπέλες πέρασα τέλεια και γέλασα και έμαθα και πολλά....

 

συμφωνω,και εγω σε εξακλινο ημουνα στο ιασω και ηταν μια χαρα,σαν τρικλινο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο ΙΑΣΩ σε τετράκλινο που είναι καλύτερο από το τρίκλινο γιατι έχει 2 τουαλέτες και παραβάν που τουλάχιστον σε απομονώνει οπτικά, έδωσα 3200 με καισαρική και επισκληρίδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους σας. Εμείς είναι η δεύτερη φορά που γεννάει η γυναίκα μου στο Ιασώ. Την πρώτη φορά είχαμε κλείσει εξάκλινο αλλά επειδή είχε έλλειψη κρεβατιών την έβαλαν σε τρίκλινο και πληρώσαμε μια μικρή διαφορά. Στο σύνολο η καισαρική κόστισε 2.200,00? περίπου. Τώρα που πήρα τηλέφωνο το εξάκλινο για καισαρική θα μου κοστίσει περίπου 2.400,00?.

Ομολογώ πως η εμπειρία μας από την πρώτη φορά ήταν θετική.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας, μήπως κάποια μαμά ή μέλλουσα μαμά μπορεί να μας πει τι δωμάτια και τι τιμές παίζουν στο μαιευτήριο ΙΑΣΩ? αν κάποια έχει πρόσφατο τιμοκατάλογο θα ήθελα να μας πει προκειμένου να δούμε τι περίπου μας περιμένει.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρε στο 2106184000 και ζητα τιμες 6κλινου και τετρακλινου με φυσιολογικο τοκετο και με καισαρικη και θα σε συνδεσουν με το τμημα καρτων οπου εκει θα σου πουν οπως ειπαν και σε μενα!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη μπαίνεις σε κόπο έγκυος γυναίκα, έχω πράμα που σαλεύει!!!!

Έχουμε και λέμε:

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ

4κλινο 1.990

3κλινο 2.090

2κλινο 2.850

1κλινο 5.200

Σε αυτά προσθέτεις 730 ευρώ για:νάρκωση &έξοδα νάρκωσης, υγειονομικό υλικό, εργαστηριακές & ιατρικές εξετάσεις, φαρμακευτική αγωγή.

6κλινο 1.890 +730 για συγκεκριμένο υγειονομικό υλικό, συγκεκριμένες εργαστηριακές και ιατρικές εξετάσεις. ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΝΑΡΚΩΣΗΣ

:roll:

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ

4κλινο 2.170

3κλινο 2.250

2κλινο 2.990

1κλινο 5.450

Σε αυτά προσθέτεις 1.040 ευρώ για:νάρκωση &έξοδα νάρκωσης, υγειονομικό υλικό, εργαστηριακές & ιατρικές εξετάσεις, φαρμακευτική αγωγή.

6κλινο 2.050 +1.040 για συγκεκριμένο υγειονομικό υλικό, συγκεκριμένες εργαστηριακές και ιατρικές εξετάσεις. ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΝΑΡΚΩΣΗΣ

:roll::roll::roll:

Και επειδή έχει και συνέχεια....

1) Οι ασθενείς που δεν θα μπορούν να νοσηλευτούν στην αιτούμενη θέση λόγω μη ύπαρξης κρεββατιού και νοσηλεύονται σε άλλη θέση θα επιβαρύνονται, για όσες μέρες βρίσκονται εκτός θέσης, διαφορά νοσηλείου ανα ημέρα ως εξής: Απο 6κλινο σε 4κλινο 23ε, σε 3κλινο 35ε, σε 2κλινο 50ε.

Απο 4κλινο σε 3κλινο 20ε, σε 2κλινο 50ε

Απο 3κλινο σε 2κλινο 40ε.

2)Χρέωση συλλογής ομφαλοπλακουντιακού αίματος 200ε

3) Οι νοσηλευόμενοι ασθενείς για να μην χρεώνονται μια ακόμα μέρα νοσηλείας θα πρέπει την ημέρα του εξιτηρίου να ελευθερώνουν το δωμάτιο το αργότερο μέχρι τις 12:00.

Προσωπικά νιώθω οτί μας κοροιδεύουν άγρια.... σκέφτομαι να γεννήσω στο Λητώ.... :roll::arrow:

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια και τις 3 φορές γέννησα στο Λητώ. Από τιμές δεν γνωρίζω γιατί πλήρωσε η ασφάλεια χωρίς να μεσολαβήσω εγώ, μόνο κάποια έξοδα του μωρού πληρώσαμε (εξετάσεις κλπ). Έμεινα ικανοποιημένη, βέβαια ο κυριότερος παράγοντας είναι ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

elenak επειδη κι εγω το σκεφτομαι για λητω εχεις μηπως αντιστοιχο τιμοκαταλογο? πολλα λεφτα ρε παιδια.. αλλα τι να κανω που δεν θελω να αλλαξω γιατρο

Δυστυχώς δεν έχω αλλά επιφυλάσομαι.....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα τιμες απο το λητω για 3κλινο

λοιπον,φυσιολογικος τοκετος: 1700

καισαρικη :1900

στη τιμη περιλαμβανεται η επισκληριδιος

 

δεν συμπεριλαμβανονται: φαρμακα, εξοδα ληξιαρχειου(15ε),εξτρα εξετασεις μωρου(160 ε)και ληψη βλαστοκυτταρων (225ε)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήρα τηλ και όταν ζήτησα τελικές τιμές νοσηλέιας μου έδωσαν τις εξης:

ΦΤ ΚΤ

3κλινο 2400 2800

2κλινο 3200 3600

1κλινο 4500 5100

Και όπως έγραψε και η Ντίνα, δεν περιλαμβάνονται συλλογή βλαστοκυττάρων (200ε) και ένα προαιρετικό πακέτο εξετάσεων του μωρού (160ε). Εμένα μου είπαν οτί όλα τα υπόλοιπα είναι μέσα στην τιμή αυτή.

Το τηλέφωνο της εξυπηρέτησης πελατών (απο όπου μου έδωσαν τις τιμές) είναι 210.69.02.383 και λειτουργεί απο τις 8 το πρωί εως τις 3 το μεσημέρι

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...