Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Εμείς δεν κάνουμε από το βιβλίο ακόμα. Μας είπαν μετά τα Χριστούγεννα. Δεν είναι όμως της σχολής ... το αγοράσαμε από το βιβλιοπωλείο (δε θυμάμαι και πώς το λένε). Τώρα κάνουν από φωτοτυπίες και γενικά απ' όσο έχω καταλάβει εκτός από τραγουδάκια κάνουν προτασούλες του στυλ: "πώς σε λένε", "πού μένεις", "ποιο χρώμα είναι αυτό", "ποιο ζώο είναι αυτό". Έχουν μάθει κάποια ζώα με τις "οικογένειές τους" το die,der, das και να μετράνε μέχρι το 10. Λένε απ' όσο έχω καταλάβει και ιστοριούλες με τα ζωάκια και τις και καλά οικογένειές τους. Κι εγώ στην αρχή έπαθα ένα σοκ, μου φάνηκε λίγο απότομο αλλά η μικρή ανταποκρίνεται καλά και της αρέσει ... οπότε ό,τι και να θεωρώ εγώ είναι περιττό.

 

Ουάου! Εσείς έχετε κάνει περισσότερα! Εμείς αριθμούς όχι ακόμα, ούτε ζώα, είναι στα αμέσως επόμενα μαθήματα βέβαια από ότι είδα... Παρεμβάλλονται σελίδες με προγραφικές ασκήσεις και δεν τους τα βάζουν όλα μαζί ευτυχώς! Επίσης κάνουν προγραφικές και πρώτες γραφικές σε ένα τετράδιο καλλιγραφίας... Πάντως λίγο ως πολύ βλέπω να ακολουθούν τό ίδιο μονοπάτι... Καλύτερα που είναι απο το βιβλιοπωλείο το βιβλίο πάντως! Ε, η Αγωγή να μη βγάλει το «κατιτις της» από τις εκδόσεις της;;; Αλίμονο!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δηλαδή μπαίνουν και στη λατινική γραφή, παράλληλα με την ελληνική? Γιατί συνήθως η εισαγωγή της ξένης γλώσσας στο επίπεδο αυτό, γίνεται σε προφορικό και ακουστικό επίπεδο. Λένε ότι αυτό είναι το παιδαγωγικά πιο δόκιμο. Κατά τα άλλα, τον βρίσκω πολύ καλό το ρυθμό αυτό. Αγγλικά τι κάνουν? Αρχίζουν αργότερα, ή ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνουν και στη λατινική γραφή, παράλληλα με την ελληνική? Γιατί συνήθως η εισαγωγή της ξένης γλώσσας στο επίπεδο αυτό, γίνεται σε προφορικό και ακουστικό επίπεδο. Λένε ότι αυτό είναι το παιδαγωγικά πιο δόκιμο. Κατά τα άλλα, τον βρίσκω πολύ καλό το ρυθμό αυτό. Αγγλικά τι κάνουν? Αρχίζουν αργότερα, ή ταυτόχρονα?

 

Εμάς μπαίνουν από τα Χριστούγεννα. Και θα μάθουν να γράφουν καλλιγραφικά. Και θα μάθουν τα μισά γράμματα φέτος και τα μισά του χρόνου. Αυτά μας είπαν τουλάχιστον στην ενημέρωση.

Αγγλικά στο σχολείο αρχίζουν στην τρίτη δημοτικού.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς μπαίνουν από τα Χριστούγεννα μας είπαν στην ενημέρωση, όμως υπάρχουν προγραφικές ασκήσεις που τα εξασκούν όχι μόνο σε χάραξη γραμμών κλπ αλλά σε σωστές αποστάσεις κεφαλαίων και μικρών στη γραμμή, επανάληψη μοτίβων που μπορεί να είναι συνδυασμοί κύκλων και γραμμών, σε μέγεθος μεγάλων και μικρών γραμμάτων...

 

Επίσης είναι και κάτι άλλες ασκησούλες, όπου βλέπουν την εικονα με τη λέξη από κάτω, τη λένε προφορικά, και μετά πρέπει να παρατηρήσουν τα γράμματα της λέξης και να διαλέξουν από ακριβώς απέναντι ποια από τις τέσσερις πέντε επιλογές που τους δίνονται είναι η ίδια ακριβώς λέξη... Συνήθως οι επιλογές είναι η ίδια λέξη γραμμένη με διάφορους λανθασμένους τρόπους εξαιτίας της παραλλαγής κάποιων γραμμάτων και μόνο μια είναι η απολύτως σωστή μορφή της λέξης. Ο στόχος είναι να παρατηρήσουν προσεχτικά τα λατινικά γράμματα ως μορφή φαντάζομαι και ίσως να τα συνδυάσουν λίγο με τον ήχο που ξέρουν ότι έχει η συγκεκριμένη λέξη...

 

Για καλλιγραφία δε μας είπαν κάτι, δεν ξέρω, υπάρχει καλλιγραφικός και απλός τρόπος να γράψει κανείς τα γερμανικά;:confused: Τί ρωτάω η άσχετη Θεέ μου...:cool: Όπως το καλλιγραφικό και το απλό L l και J j στα αγγλικά ας πούμε ή υπάρχει και κάτι παραπάνω; Πάντως έχουν ένα τετράδιο με ειδικές γραμμές που ορίζουν που πάνε τα κεφαλαία και που τα μικρά γράμματα και το ονομάζουν καλλιγραφίας.

 

Αγγλικά θα κάνουν κάθε μέρα από την Γ δημοτικού, όσες ώρες ακριβώς και γερμανικά. Ευτυχώς εμένα έχει ήδη επαφή με την αγγλική από το προηγούμενο σχολείο, την οποία συνεχίζουμε μαζί. Στα αγγλικά αν όχι από την αρχή σίγουρα από τη Δ΄ χωρίζονται τα παιδιά που είναι πιο προχωρημένα στη γλώσσα. Και στα γερμανικά φαντάζομαι οτι κάποια στιγμή θα τα χωρίσουν αλλά δε με απασχολεί καθόλου, ας τη βάλουν στο πιο απλό τμήμα...

 

Αυτό που μου αρέσει στο σχολείο γενικά είναι ότι υπάρχει μια συστηματικότητα στον τρόπο που προχωρούν σε όλα, παρότι είναι αρχή για να εκφέρω άποψη, είναι προφανές όμως...

 

Μας έστειλαν χαρτί σήμερα, αρχές Νοέμβρη η πρώτη ενημέρωση με τις δυο βασικές δασκάλες, ελληνικών και γερμανικών...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εμάς τα αγγλικά δε νομίζω ότι είναι κάθε μέρα ... από την τρίτη θα είναι τρεις ή τέσσερις φορές. Πολλή ξένη γλώσσα βρε παιδί μου! Μπαίνουν κι άλλα μαθήματα στην τρίτη όπως η ιστορία ... απορώ πού θα προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα αυτά.

 

Ωραία αυτά που σας κάνουν εσάς ... οι προγραφικές δλδ. Τους βάζουν λίγο στο νόημα. Λοιπόν η καλλιγραφική γραφή στα γερμανικά είναι η συνεχόμενη, ενωμένα τα γράμματα. Θεωρούνται αυτοί που τη γράφουν στην γερμανία πιο high (να το πω λαϊκά). Αυτοί θέλουν την καλλιγραφική γραφή μας είπαν αλλά συνήθως από το 3η, 4η δημοτικού το παιδί αποφασίζει αν θα γράφει έτσι ή κανονικά.

 

Όσο για την οργάνωση του σχολείου φαντάζομαι θα έχεις δει μεγάλη διαφορά από του Κωστέα ...

 

Πάντως κι εγώ χαίρομαι για την επιλογή μου γιατί εκ των υστέρων έχω ακούσει πολλά άσχημα για σχολεία που είχα υποψήφια για να πάμε ... αλλά ευτυχώς προς το παρόν μόνο καλά για το σχολείο που επέλεξα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Εμάς τα αγγλικά δε νομίζω ότι είναι κάθε μέρα ... από την τρίτη θα είναι τρεις ή τέσσερις φορές. Πολλή ξένη γλώσσα βρε παιδί μου! Μπαίνουν κι άλλα μαθήματα στην τρίτη όπως η ιστορία ... απορώ πού θα προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα αυτά.

 

Ωραία αυτά που σας κάνουν εσάς ... οι προγραφικές δλδ. Τους βάζουν λίγο στο νόημα. Λοιπόν η καλλιγραφική γραφή στα γερμανικά είναι η συνεχόμενη, ενωμένα τα γράμματα. Θεωρούνται αυτοί που τη γράφουν στην γερμανία πιο high (να το πω λαϊκά). Αυτοί θέλουν την καλλιγραφική γραφή μας είπαν αλλά συνήθως από το 3η, 4η δημοτικού το παιδί αποφασίζει αν θα γράφει έτσι ή κανονικά.

 

Όσο για την οργάνωση του σχολείου φαντάζομαι θα έχεις δει μεγάλη διαφορά από του Κωστέα ...

 

Πάντως κι εγώ χαίρομαι για την επιλογή μου γιατί εκ των υστέρων έχω ακούσει πολλά άσχημα για σχολεία που είχα υποψήφια για να πάμε ... αλλά ευτυχώς προς το παρόν μόνο καλά για το σχολείο που επέλεξα!

 

Αααααααααα! Μάαααλιστα! [Στην καλλιγραφική γραφή αναφέρεται αυτό...] Ιδέα δεν είχα... Υπάρχει και τέτοιο θέμα ε; Πο, πο, δηλαδή αν δεν γράφεις συνεχόμενα είσαι bass class ε;:lol::lol::lol: ΧΑΧΑ, τί ακούνε τα αυτιά μου... Καλά ας μάθει τη γλώσσα και ας γράφει όπως θέλει...:P

 

Όσον αφορά την οργάνωση στο εκπαιδευτικό κομμάτι υπάρχει τεράστια διαφορά με του Κωστέα... Και είμαι ενημερωμένη ανά πάσα στιγμή τί κάνει το παιδί και υπάρχει σαφής στόχος σε κάθε τί που γίνεται. Βέβαια είναι άδικο να συγκρίνει κανείς το νήπιο με το δημοτικό, παρόλα αυτά, η νοοτροπία του σχολείου, το προφίλ του, δεν αλλάζει δραματικά από βαθμίδα σε βαθμίδα...

 

Στου Κωστέα η νοοτροπία ήταν τα κάνουμε όλα στο σχολείο, δουλεύουμε ομαδικά, αξιολογούμε το τί κάναμε στην παρουσίαση επιλεγμένων εργασιών που έχουν περίπου κάθε τρίμηνο... Τέλος πάντων, το όλο σύστημα, που είναι ουσιαστικά αμερικάνικο, είναι ωραίο και μη πιεστικό, αρκεί να μην είναι τόοοοοοοοσο ελαστικός και χωρίς σαφή στόχο ο τρόπος εφαρμογής... Το σύστημα είναι κάτι διαφορετικο από τα ελληνικά δεδομένα, μόνο που θέλει μαέστρους δασκάλους [γιατί αφήνει πολλή ευθύνη πάνω τους] πράγμα που εγώ δεν είδα... Ας είμαι λοιπόν στο κλασικό σύστημα, που τη δομή και την οργάνωση την ελέγχει το σχολείο απόλυτα, να ξέρω τί μου γίνεται και εγώ γιατί βαρέθηκα να ετοιμάζεται το παιδί για παρουσίαση και να βλέπω ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τί να πει, ότι δεν έχει προσλάβει δεδομένα για την κάθε ενότητα, εκτός από την τελευταία παρουσίαση στο νήπιο που ηταν κάπως καλύτερη...

 

Και για να μη γίνομαι πολύ επικριτική ας πούμε ότι το δικό μου παιδί δεν ταίριαζε με αυτό το σύστημα... Την έκανε μάλλον να χαζεύει και να βαριέται για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, αφού τα θέματα που έκαναν ήταν πολύ ενδιαφέροντα θεωρητικά, στην πράξη όμως το παιδί ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΣΕ, δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς...

 

Εγώ δεν ήθελα να την πάω σε ένα σχολείο αυστηρό και πιεστικό, γι΄αυτό και δεν το επέλεξα από την αρχή εξάλλου, αφού εκείνη αισθάνεται καλά όμως, εμένα μου περισσεύει...

 

Ένα παιδί όμως με οποιοδήποτε έστω και μικρό μαθησιακό πρόβλημα ή που απλά ΔΕΝ ανέχεται την πίεση, δεν μπορεί να ακολουθήσει την ΕΑ, θα μείνει πίσω...

 

Όταν πριν από δυο χρόνια η διευθύντρια της ΕΑ και της Ερασμείου μου είπαν η μια πιο ευγενικά και η άλλη ορθά κοφτά ότι προσπαθούν να μην έχουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες στο σχολείο, το θεώρησα ρατσιστικό και σκληρό, παρόλο που μου εξήγησαν οι γυναίκες ότι δεν έχουν κάτι με τα παιδάκια απλά είναι άδικο για εκείνα να παιδεύονται σε ένα πρόγραμμα σαν το δικό τους που είναι ακατάλληλο και άδικο για τα άλλα παιδιά να μένει πίσω το τμήμα...

 

Έτσι, του ΚΓ διαμορφώνει ένα άλλο προφίλ [γιατί είναι φυσικό όταν λειτουργεις στην ίδια περιοχή με άλλα σχολεία να επηρεάζεσαι από το τί κάνουν οι ανταγωνιστές σου] όπου δημιουργεί τμήματα υποστήριξης για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, εκμεταλλεύεται έτσι καλύτερα και τους ψυχολόγους κλπ που ούτως ή άλλως διαθέτει το σχολειο... Καλό είναι αυτό, να υπάρχουν επιλογές για τους γονείς...

 

Άσχετα όμως από όλα αυτά, το σχολείο του ΚΓ πρέπει να προσέξει πολύ την οργάνωσή του, ειδικά στην εκτέλεση του εκπαιδευτικού προγράμματος...

Link to comment
Share on other sites

Αααααααααα! Μάαααλιστα! [Στην καλλιγραφική γραφή αναφέρεται αυτό...] Ιδέα δεν είχα... Υπάρχει και τέτοιο θέμα ε; Πο, πο, δηλαδή αν δεν γράφεις συνεχόμενα είσαι bass class ε;:lol::lol::lol: ΧΑΧΑ, τί ακούνε τα αυτιά μου... Καλά ας μάθει τη γλώσσα και ας γράφει όπως θέλει...:P

 

 

Δεν είναι έτσι. Η καλλιγραφική γραφή στη λατινική αλφαβήτα, έχει την ίδια λειτουργικότητα με την σωστή φορά των γραμμάτων στην ελληνική. Δηλαδή να διευκολύνει την ροή της γραφής.

Το 'από πάνω προς τα κάτω', όπως και η καλλιγραφία δεν είναι αυτοσκοπός, δεν γίνεται για να βασανίζουμε τα παιδιά, έχει τη χρησιμότητά του. Ο ίδιος λόγος που το πιέζουμε να μάθει να γράφει το Ο από τα αριστερά προς τα δεξιά, ισχύει και για την λατινική καλλιγραφία. Την διδάσκονται στα σχολεία τους (για τα γαλλικά ξέρω σίγουρα, αλλά υποθέτω και στα γερμανικά το ίδιο). Από εκεί ξεχωρίζει αυτός που έμαθε γαλλικά σε φροντιστήριο από αυτόν που έμαθε γαλλικά σε γαλλικό σχολείο.

 

 

Επίσης θεωρώ ότι η αυστηρότητα με τη μορφή της μη προσαρμοστικότητας (όπως το παρουσιάζεις, γιατί δεν το ξέρω το σχολείο) δεν είναι και ό,τι πιο σύγχρονο στην εκπαίδευση. Φτιάχνει ανελαστικά μυαλά. Δεν χρειάζεται η εποχή μας ανθρώπους προσαρμοστικούς, με ευαισθησίες, λειτουργικούς στην ομάδα, έτοιμους να αλλάξουν τα πλάνα τους ανά πάσα στιγμή κλπ. Εσύ δηλαδή, που το έχεις ψάξει πολύ, συμφωνείς με τη λογική του 'το σχολείο τρέχει και όποιος μπορεί ακολουθεί'?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Η καλλιγραφική γραφή στη λατινική αλφαβήτα, έχει την ίδια λειτουργικότητα με την σωστή φορά των γραμμάτων στην ελληνική. Δηλαδή να διευκολύνει την ροή της γραφής.

Το 'από πάνω προς τα κάτω', όπως και η καλλιγραφία δεν είναι αυτοσκοπός, δεν γίνεται για να βασανίζουμε τα παιδιά, έχει τη χρησιμότητά του. Ο ίδιος λόγος που το πιέζουμε να μάθει να γράφει το Ο από τα αριστερά προς τα δεξιά, ισχύει και για την λατινική καλλιγραφία. Την διδάσκονται στα σχολεία τους (για τα γαλλικά ξέρω σίγουρα, αλλά υποθέτω και στα γερμανικά το ίδιο). Από εκεί ξεχωρίζει αυτός που έμαθε γαλλικά σε φροντιστήριο από αυτόν που έμαθε γαλλικά σε γαλλικό σχολείο.

 

 

Επίσης θεωρώ ότι η αυστηρότητα με τη μορφή της μη προσαρμοστικότητας (όπως το παρουσιάζεις, γιατί δεν το ξέρω το σχολείο) δεν είναι και ό,τι πιο σύγχρονο στην εκπαίδευση. Φτιάχνει ανελαστικά μυαλά. Δεν χρειάζεται η εποχή μας ανθρώπους προσαρμοστικούς, με ευαισθησίες, λειτουργικούς στην ομάδα, έτοιμους να αλλάξουν τα πλάνα τους ανά πάσα στιγμή κλπ. Εσύ δηλαδή, που το έχεις ψάξει πολύ, συμφωνείς με τη λογική του 'το σχολείο τρέχει και όποιος μπορεί ακολουθεί'?

 

Α, μάλιστα, υπάρχει και άλλη λογική... Συγχώρα με, δηλώνω άσχετη :oops:. Έχω κάνει κάποια γαλλικά [σε ιδιαίτερο] αλλά ουδέποτε τέθηκε θέμα τέτοιου είδους γραφής, πρώτη φορά το ακούω...

 

Τώρα αν με ρωτάς αν εμένα σαν άνθρωπο μου αρέσει το σύστημα αυτό του σχολείου, θα σου πω όχι, επίσης με αγχώνει, ακόμα και τώρα που το παιδί δεν είναι πια 4 αλλά 6 και έχει δώσει κάποια δείγματα ότι «τραβάει».

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσει το παιδί το ανθρωποκεντρικό πρόγραμμα του ΙΒ που εξ΄αρχής επέλεξα, αυτό θα ήθελα... Επειδή όμως κατάλαβα ότι αυτό το πρόγραμμα για να εφαρμοστεί χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και πείρα και από το σχολείο και από τους δασκάλους και επειδή κατάλαβα ότι εδώ ακόμα πειραματίζονται και προσαρμόζονται και πολλές φορές το εφαρμόζουν με εντελώς επιφανειακό τρόπο, και ότι η πρώτη μέριμνα δεν ήταν η ουσία του τί έμαθε το παιδί τελικά από όλα αυτά, απογοητεύτηκα... Και ακόμα και σήμερα, έχω μέσα μου πικρία και απογοήτευση... Άλλο πράγμα περίμενα και έκανα μεγάλες θυσίες και τεράστια έξοδα μεταφοράς για να πάει εκεί το παιδί από το προνήπιο...

 

Μιας και μετακόμισα όμως ανατολικά και αλλάξαμε όλη μας τη ζωή, έπρεπε να επιλέξω ένα σχολείο κοντά και η επιλογή θα ήταν ή ο Πλάτωνας που εφαρμόζει το ίδιο πρόγραμμα ή η κλασική οδός των ελληνογερμανικών σχολείων... Ε, επειδή ένιωσα ότι δε με παίρνει να κάνω άλλα πειράματα, είπα να πάει εκεί... Με κρύα καρδιά είναι πλέον οι κινήσεις μου...

 

Μέχρι τελευταία στιγμή έλεγα να αφήσω να δω το σχολείο και στο δημοτικό αλλά ΔΕΝ ήθελε να ξαναπάει η μικρή, πέσαμε και σε μια άσχημη ομάδα κοριτσιών και... όλα έγιναν σαλάτα... Η μικρή ενοχλούταν και από πράγματα που δεν είχα φανταστεί, όπως ας πούμε μου είπε ότι ήθελε να φοράει τα ρούχα της και δεν ήθελε να πηγαίνει στο σχολείο συνέχεια με τα ίδια γκρι-μπλε κολάν-φόρμες κλπ, την καταπίεζε αυτό...:shock: Γενικά, για κάποιο λόγο ένιωθε σαν ψάρι έξω από το νερό... Εγώ πάλι, παρόλο που ήθελα να τη βλέπω με τα ρούχα της, θεωρώ ότι είναι σωστό να ντύνονται τα παιδιά το ίδιο προκειμένου να μη δημιουργούνται προβλήματα άλλου τύπου...

 

Αυτό που με ανησυχεί εμένα είναι ότι κάποιος μπαμπάς που έφυγε από την Αγωγή μαζί και με κάποιους συμμαθητές του παιδιού, με ειδοποίησε ότι το σχολείο θέλει να έχει ένα πολύ υψηλό επίπεδο, χωρίς όμως το ίδιο να δουλεύει τόσο πολύ γι΄αυτό το σκοπό... Εγώ έχω καταλάβει ότι σε αυτό το σχολείο έτσι και κάνεις κενά την έβαψες... Οπότε στόχος μου είναι η μικρή να είναι σε συνεχή παρακολούθηση ώστε να μην αποκτήσει καθόλου κενά...

 

Όσο για τα ανελαστικά μυαλά... Ε, δε φημίζονται οι Γερμανοί για την ελαστικότητα του μυαλού και της συμπεριφορά τους... Το βλέπουμε και εδώ στην Ελλάδα στο πετσί μας... Γι΄αυτό και η έρευνα εξάλλου πρωτοπορεί περισσότερο στην Αμερική αν και η Γερμανία τελευταία κάνει κάποιες προσπάθειες... Εγώ το λέω, δεν είμαι φαν της γερμανικής κουλτούρας παρότι βρίσκω μερικά θετικά σε αυτή, το θέμα είναι άντε και βρες μου σχολείο που να εφαρμόζει σωστά τη φιλελεύθερη κουλτούρα στην παιδεία, χωρίς τα παιδάκια να είναι όμως τα κακομαθημένα που θέλουν να γίνεται ό,τι θέλουν αυτά, να μπορεί το σχολείο να επιβληθεί με σωστή τακτική και οργάνωση και να μην ανεβαίνει υπερβολικά στα δίδακτρα, γιατί κάτι αγγλικά σχολεία κλπ δεν είχα τα κότσια της τσέπης για να τα ψάξω και δεν ξέρω τί κάνουν...

 

Με λίγα λόγια είπα να αφήσω το όραμα που είχα για την παιδεία της μικρής και να αναζητήσω τουλάχιστον ένα σωστό και οργανωμένο άρτια εκπαιδευτήριο... Και ακόμα στο μυαλό μου δεν είμαι συμβιβασμένη με αυτό... Δεν ξέρω αν έχω κάνει καλή επιλογή, από μέσα μου κατατρώγομαι αλλά όσο τουλάχιστον βλέπω τη μικρή να πηγαίνει με χαρά και να είναι τόσο ενθουσιασμένη με τη μουσική, τους υπολογιστές και όλα όσα κάνουν, εγώ θα κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο που λένε και στη δυτική Αττική...:lol:

 

Διότι τελικά, εκείνη πάει σχολείο και σε εκείνη πρέπει να ταιριάζει το σχολείο που πάει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου είναι άρρωστη, οπότε σήμερα ήρθε το σχολικό με ό,τι βιβλίο χρειάζεται να μελετήσει για να είναι έτομη αύριο [αν πάει], φυλλάδιο από τη δασκάλα που εξηγεί τις εργασίες που πρέπει να γίνουν, με περαστικά και αυτοκολλητάκι!

 

Το πρωί ήθελα να ενημερώσω τη σχολική μεταφορά να μην έρθουν, τελικά άφηνες ένα μήνυμα σε ένα είδος τηλεφωνητή με ονοματεπώνυμο και διεύθυνση ώστε να ενημερωθεί το σχολικό να μην έρθει... Πού θα μου πάει θα τα μάθω τα συστήματα...:rolleyes:

 

Λοιπόν την τελευταία εβδομάδα έχουν ανακόψει ταχύτητα στα πάντα, δεν ξέρω γιατί, ιδίως στη γλώσσα. Κάνουν συχνά επαναλήψεις... Και η γλώσσα πάει με έναν πολύ πιο αργό ρυθμό, φαντάζομαι ότι κάποια παιδιά θα έχουν πρόβλημα για να γίνεται αυτό, οπότε βλέπω ότι δεν τραβάνε μπροστά και όποιος μπορεί ακολουθεί, σταματάνε και κάνουν επανάληψη στους υπόλοιπους μέχρι να έρθει το τμήμα σε μια ισορροπία προφανώς... Θα μάθω στην αρχή της άλλης βδομάδας που θα πάρω τηλέφωνο στο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθω στην αρχή της άλλης βδομάδας που θα πάρω τηλέφωνο στο σχολείο...

 

Η ύλη της α' δημοτικού είναι συγκεκριμένη και λίγη για 9 μήνες μόνο και μόνο για να κάνουν επαναλήψεις. Πάνω σε αυτήν πρέπει να κάνει δουλειά κάθε σχολείο, καλή ή κακή δουλειά. Δεν νομίζω ότι το σχολείο κόβει ταχύτητα επειδή κάποια παιδιά έχουν πρόβλημα, απλά είναι το σύστημα τέτοιο, να δίνουν ύλη και να επανέρχονται σε αυτήν συνέχεια και συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό δεν κουράζουν τα παιδιά και εμπεδώνεται η γνώση, γιατί στο πρώτο πέρασμα δεν έχουν πολλές απαιτήσεις αλλά στο δεύτερο και ενδεχομένως στο τρίτο δεν συγχωρούνται λάθη. Με το 'μία κι έξω' σύστημα δεν μαθαίνει κανένα παιδί σε αυτή την ηλικία, μόνο βασανίζεται. Εννοείται ότι το σχολείο απευθύνεται σε παιδιά που μαθαίνουν τα πράγματα αυτά για πρώτη φορά στην τάξη. Αν έτρεχαν μπροστά, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε δεν θα ήταν καλό σχολείο. Να είσαι ευχαριστημένη για το ζήτημα των επαναλήψεων, γιατί όταν το παιδάκι σου θα αρχίσει να μαθαίνει καινούργια πράγματα, θα τις χρειαστεί (κοίτα που έχω αρχίσει να τη συμπαθώ την Ελληνογερμανική, πείτε κι άλλα:lol::lol:)

 

Αλήθεια, θα πάρεις τηλέφωνο στο σχολείο για να μάθεις για την χαλάρωση του προγράμματος ή έχεις κι άλλο θέμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ύλη της α' δημοτικού είναι συγκεκριμένη και λίγη για 9 μήνες μόνο και μόνο για να κάνουν επαναλήψεις. Πάνω σε αυτήν πρέπει να κάνει δουλειά κάθε σχολείο, καλή ή κακή δουλειά. Δεν νομίζω ότι το σχολείο κόβει ταχύτητα επειδή κάποια παιδιά έχουν πρόβλημα, απλά είναι το σύστημα τέτοιο, να δίνουν ύλη και να επανέρχονται σε αυτήν συνέχεια και συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό δεν κουράζουν τα παιδιά και εμπεδώνεται η γνώση, γιατί στο πρώτο πέρασμα δεν έχουν πολλές απαιτήσεις αλλά στο δεύτερο και ενδεχομένως στο τρίτο δεν συγχωρούνται λάθη. Με το 'μία κι έξω' σύστημα δεν μαθαίνει κανένα παιδί σε αυτή την ηλικία, μόνο βασανίζεται. Εννοείται ότι το σχολείο απευθύνεται σε παιδιά που μαθαίνουν τα πράγματα αυτά για πρώτη φορά στην τάξη. Αν έτρεχαν μπροστά, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε δεν θα ήταν καλό σχολείο. Να είσαι ευχαριστημένη για το ζήτημα των επαναλήψεων, γιατί όταν το παιδάκι σου θα αρχίσει να μαθαίνει καινούργια πράγματα, θα τις χρειαστεί (κοίτα που έχω αρχίσει να τη συμπαθώ την Ελληνογερμανική, πείτε κι άλλα:lol::lol:)

 

Αλήθεια, θα πάρεις τηλέφωνο στο σχολείο για να μάθεις για την χαλάρωση του προγράμματος ή έχεις κι άλλο θέμα?

 

Καλέ όχι, θα πάρω αύριο για να μάθω πώς πάει η μικρή μου και ανάμεσα στα άλλα θα ρωτήσω και για το «πώς και πάτε με αργότερο ρυθμό τώρα;» Κι εγώ ανιχνεύω τη νοοτροπία και το σύστημα του σχολείου γιατί δεν το ξέρω. Δεν το είπα για κακό ότι έκοψαν ταχύτητα, για καλό το είπα. Φυσικά και πρέπει να γίνονται επαναλήψεις, για μένα αυτό είναι ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ στοιχεία προκειμένου να επιτευχθεί υψηλό μαθησιακό επίπεδο στην τάξη. Και το βιβλίο των Γερμανικών που βλέπω προχωρά με συνεχή ανακύκλωση λέξεων μέχρι να έχουν εμπεδωθεί και μετά δίνει νέο υλικό.

 

Επιπλέον εμένα προσωπικά μου δίνει χρόνο να της κάνω άλλα πράγματα... Έχουμε ξεκινήσει οικογένειες λέξεων π.χ. σιγά σιγά και πάντα της τονίζω τη σύνδεση ανάμεσα στην αρχαία ελληνική και τη νέα ελληνική γλώσσα στις ρίζες των λέξεων γιατί θέλω να καταλάβει και να νιώσει την ενότητα της γλώσσας... Λίγο λίγο και ανακυκλώνοντας συνεχώς τις οικογένειες με τη μαμά λέξη, τη γιαγιά από τα αρχαία σε δεύτερο πλάνο και τα παιδάκια, εγγονάκια τους, θα χτίσουμε σωστή ορθογραφία χωρίς άγχος και κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον εμένα προσωπικά μου δίνει χρόνο να της κάνω άλλα πράγματα... Έχουμε ξεκινήσει οικογένειες λέξεων π.χ. σιγά σιγά και πάντα της τονίζω τη σύνδεση ανάμεσα στην αρχαία ελληνική και τη νέα ελληνική γλώσσα στις ρίζες των λέξεων γιατί θέλω να καταλάβει και να νιώσει την ενότητα της γλώσσας... Λίγο λίγο και ανακυκλώνοντας συνεχώς τις οικογένειες με τη μαμά λέξη, τη γιαγιά από τα αρχαία σε δεύτερο πλάνο και τα παιδάκια, εγγονάκια τους, θα χτίσουμε σωστή ορθογραφία χωρίς άγχος και κόπο...

 

Α, ναι, αυτό το κάνω κι εγώ. Και μάλιστα με μεγάλη μου χαρά βλέπω να δείχνει ενδιαφέρον. Οικογένειες λέξεων κάνουν στο σχολείο και τις γράφουν όλες μαζί, οπότε όταν πέσει πάνω σε μία, έχει μάθει να τις λέει όλες. Εγώ το έχω μιλήσει για το συν + κάτι (συνοικία, συμμαθητής, συνοδηγός κλπ). Δηλαδή αυτά που θυμάμαι από τα αρχεία, τίποτα παραπάνω. Ο δικός μου στην πρώτη δημοτικού δεν ήταν έτοιμος, αλλά φέτος που έχει λύσει τα άλλα θέματα (ανάγνωση, γραφή), του είναι πιο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπαίνω για να πω ότι εξακολουθώ να είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα γερμανικά στο σχολείο, έχουν μάθει οριστικό και αόριστο άρθρο [εννοείται χωρίς ορισμούς στα παιδιά ακόμα], τα χρώματα, διάφορες απλές εκφράσεις επικοινωνίας, διάφορα ζώα και οι ασκήσεις προγραφής-πρώτης καλλιγραφικής γραφής συνεχίζονται πάνω στο βιβλίο και σε τετράδιο καλλιγραφίας. Ο ρυθμός στη γλώσσα ειδικά είναι αργός σχετικά αλλά δεν με πειράζει, κάνουν ασκήσεις εμπέδωσης στο τετράδιο εργασιών και ορθογραφία πλέον και όλα καλά...

 

Το βασικό είναι ότι και άρρωστη να είναι η μικρή, χτυπιέται να πάει στο σχολείο... Τη βρίσκει με όλα τα δευτερεύοντα μαθήματα, [θέατρο, καλλιτεχνικά, πληροφορική, μουσική] και σκοτώνεται μην και χάσει κανένα μάθημα!!!:shock:

Για τα άλλα δεν αγχώνεται γιατί σου λέει αυτά τα ξέρει και η μαμά!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει παιδάκι "Γ'Δημοτικού" και πάνω στην Εράσμειο να με ενημερώσει για κάποια πράγματα;

Θα ήθελα να μάθω για το μάθημα τον Αγγλικών.

  • Μπορεί κάποιος να μου πει ποια βιβλία διδάσκονται στο σχολείο για το μάθημα αυτό;
  • Διδάσκεται καλλιγραφία και στα Αγγλικά ή μόνο στα Γερμανικά;
  • Ισχύει ότι στην Δ'Δημοτικού διαλέγουν ποια θέλουν να συνεχίσουν τα μαθήματα με καλλιγραφία και ποια όχι (για τα Γερμανικά);
  • Χωρίζονται σε τμήματα τύπου προχωρημένοι/αρχάριοι;
  • Δίνουν εξετάσεις για πτυχία μέσω σχολείου;
  • Προβλέπεται κάτι διαφορετικό αν κάποιο παιδάκι έχει πάρει τα πτυχία (FCE/CPE/ECCE/ECPE) πιο πριν από την τάξη που είναι ο στόχος μέσω σχολείου;
  • Τα Αγγλικά γίνονται με βοηθητική γλώσσα τα Γερμανικά ή τα Ελληνικά;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει παιδάκι "Γ'Δημοτικού" και πάνω στην Εράσμειο να με ενημερώσει για κάποια πράγματα;

 

Θα ήθελα να μάθω για το μάθημα τον Αγγλικών.

  • Μπορεί κάποιος να μου πει ποια βιβλία διδάσκονται στο σχολείο για το μάθημα αυτό;
  • Διδάσκεται καλλιγραφία και στα Αγγλικά ή μόνο στα Γερμανικά;
  • Ισχύει ότι στην Δ'Δημοτικού διαλέγουν ποια θέλουν να συνεχίσουν τα μαθήματα με καλλιγραφία και ποια όχι (για τα Γερμανικά);
  • Χωρίζονται σε τμήματα τύπου προχωρημένοι/αρχάριοι;
  • Δίνουν εξετάσεις για πτυχία μέσω σχολείου;
  • Προβλέπεται κάτι διαφορετικό αν κάποιο παιδάκι έχει πάρει τα πτυχία (FCE/CPE/ECCE/ECPE) πιο πριν από την τάξη που είναι ο στόχος μέσω σχολείου;
  • Τα Αγγλικά γίνονται με βοηθητική γλώσσα τα Γερμανικά ή τα Ελληνικά;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

  1. Fairyland στη Γ΄δημ. Α+Β και από την Δ' δημ. και μετά η σειρά World Wonders έως την ΣΤ΄δημ. έχουν βγάλει το δεύτερο τεύχος (B' senior)
  2. Η καλλιγραφία ισχύει μόνο για τα γερμανικά
  3. Δεν επιλέγουν τα παιδιά αν θα συνεχίσουν καλλιγραφία, απλά αν κάποιο παιδί δεν του βγαίνει με τίποτα η καλλιγραφία, μπορεί να γράφει και απλά. Δεν θα το πάρουν για λάθος δηλ. Αν όμως θέλει να δώσει στη Γερμανική Σχολή στην ΣΤ΄τότε πρέπει να ξέρει καλλιγραφία.
  4. Εννοείς στα αγγλικά αν χωρίζονται σε προχωρημένους ή αρχάριους ή στα γερμανικά? Σε καμία γλώσσα δεν χωρίζονται σε προχωρημ. ή αρχάριους, αφού το σχολείο ξεκινά τη γλώσσα εξαρχής και θεωρεί δεδομένο ότι όλα τα παιδιά είναι αρχάρια (άλλωστε μιλάμε για δημοτικό, όχι για Γυμνάσιο). Ακόμη κι αν τύχει ένα-δύο παιδάκια να γνωρίζουν περισσότερα πράγματα στα αγγλικά κυρίως που αρκετοί κάνουν ιδιαίτερο μάθημα, αυτό δε λέει και τίποτα... Απλά κάνουν μία επανάληψη μέσα στην τάξη και τα εμπεδώνουν. Αλλωστε η σειρά του World Wonders είναι και δύσκολη και καλή για εκμάθηση / επανάληψη. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα διαχωρισμού παιδιών. Στα Γερμανικά χωρίζονται στην Ε'δημ. ανάλογα αν προετοιμάζονται για την Γερμανική Σχολή ή για το δίπλωμα FIT.
  5. Ολες οι εξετάσεις για τα διπλώματα είναι μέσω σχολείου.
  6. Αν κάποιο παιδί έχει πάρει κάποιο δίπλωμα που αναφέρεις σίγουρα θα είναι ήδη στο Γυμνάσιο. Εκεί τα παιδιά χωρίζονται σε 3 επίπεδα. Οπότε θα πάει στο προχωρημένο.
  7. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με βοηθητική γλώσσα..... Αν εννοείς πώς μιλούν μέσα στην τάξη, στα ελληνικά γίνονται τα μαθήματα όλα και την ώρα των αγγλικών. Η αγγλίδα τους μιλάει ελληνικά και ενίοτε αγγλικά (απλά είναι ακόμη μικρά και δεν καταλαβαίνουν πολλά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  1. Fairyland στη Γ΄δημ. Α+Β και από την Δ' δημ. και μετά η σειρά World Wonders έως την ΣΤ΄δημ. έχουν βγάλει το δεύτερο τεύχος (B' senior)
  2. Η καλλιγραφία ισχύει μόνο για τα γερμανικά
  3. Δεν επιλέγουν τα παιδιά αν θα συνεχίσουν καλλιγραφία, απλά αν κάποιο παιδί δεν του βγαίνει με τίποτα η καλλιγραφία, μπορεί να γράφει και απλά. Δεν θα το πάρουν για λάθος δηλ. Αν όμως θέλει να δώσει στη Γερμανική Σχολή στην ΣΤ΄τότε πρέπει να ξέρει καλλιγραφία.
  4. Εννοείς στα αγγλικά αν χωρίζονται σε προχωρημένους ή αρχάριους ή στα γερμανικά? Σε καμία γλώσσα δεν χωρίζονται σε προχωρημ. ή αρχάριους, αφού το σχολείο ξεκινά τη γλώσσα εξαρχής και θεωρεί δεδομένο ότι όλα τα παιδιά είναι αρχάρια (άλλωστε μιλάμε για δημοτικό, όχι για Γυμνάσιο). Ακόμη κι αν τύχει ένα-δύο παιδάκια να γνωρίζουν περισσότερα πράγματα στα αγγλικά κυρίως που αρκετοί κάνουν ιδιαίτερο μάθημα, αυτό δε λέει και τίποτα... Απλά κάνουν μία επανάληψη μέσα στην τάξη και τα εμπεδώνουν. Αλλωστε η σειρά του World Wonders είναι και δύσκολη και καλή για εκμάθηση / επανάληψη. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα διαχωρισμού παιδιών. Στα Γερμανικά χωρίζονται στην Ε'δημ. ανάλογα αν προετοιμάζονται για την Γερμανική Σχολή ή για το δίπλωμα FIT.
  5. Ολες οι εξετάσεις για τα διπλώματα είναι μέσω σχολείου.
  6. Αν κάποιο παιδί έχει πάρει κάποιο δίπλωμα που αναφέρεις σίγουρα θα είναι ήδη στο Γυμνάσιο. Εκεί τα παιδιά χωρίζονται σε 3 επίπεδα. Οπότε θα πάει στο προχωρημένο.
  7. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με βοηθητική γλώσσα..... Αν εννοείς πώς μιλούν μέσα στην τάξη, στα ελληνικά γίνονται τα μαθήματα όλα και την ώρα των αγγλικών. Η αγγλίδα τους μιλάει ελληνικά και ενίοτε αγγλικά (απλά είναι ακόμη μικρά και δεν καταλαβαίνουν πολλά).

 

Δεν τους μιλάει αγγλικά η δασκάλα ή γερμανικά η δασκάλα των γερμανικών?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους μιλάει αγγλικά η δασκάλα ή γερμανικά η δασκάλα των γερμανικών?

 

Οχι συνεχώς. Τους μιλάει βέβαια στην αντίστοιχη γλώσσα, απλά δεν είναι δυνατόν να γίνεται το μάθημα στην ξένη γλώσσα μόνο!!! Ποιος θα καταλάβει και τι???:confused::P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, γράφω μετά από πολύ καιρό, τραβήξαμε ένα γερό κουπί το περασμένο διάστημα καθώς η μικρή χειρουργήθηκε αμυγδαλές και κρεατάκια, έκανε 16 μέρες να πάει σχολείο και μόλις πήγε, σε δυο μέρες μέσα ήταν με ίωση με 40 πυρετό... Τέλος πάντων, τα παίξαμε λίγο με το να καλύπτουμε όλα έστελναν από το σχολείο κάθε μέρα, καθώς για μια βδομάδα δεν ήταν σε θέση να κάνει σχεδόν τίποτα...

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένη που το σχολείο ενδιαφέρθηκε και μου είπε ότι θα κρατήσουν τη μικρή στη μελέτη το μεσημέρι μέχρι να δουν ότι δεν έχει κενά από τις απουσίες της, βέβαια εγώ πιο πολύ ανησυχούσα για τα γερμανικά, ευτυχώς μόνο ένα μάθημα χρειάστηκε με τη δασκάλα των γερμανικών, το παλέψαμε πάρα πολύ στο σπίτι... Πάντως ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν και αυτό μετράει...

 

Το μόνο κακό είναι ότι έχασε το ρυθμό της και έγινε πάλι εκνευριστικά αργή... Μόνο αυτό έχουμε να παλέψουμε τώρα... Κάνουμε τα φυλλάδια επανάληψης τώρα τα Χριστούγεννα και θα δούμε...

 

Έκαναν και γιορτή Χριστουγέννων και με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι η μικρή είχε μάθει στο θεατρικό όλα τα τραγούδια και τις ευχές στα γερμανικά, εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα βέβαια και είχα εκνευριστεί αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

 

Τα μαθήματα καλλιγραφίας γίνονται όλο και πιο αισθητά, δυσκολεύεται λίγο η μικρή αλλά νομίζω ότι είναι θέμα τριβής καθαρά...

 

Έχουν φτάσει να κάνουν τους αριθμούς ως το δέκα τώρα, μεγάλη εξάσκηση στο λεξιλόγιο που μαθαίνουν παρέα με τα άρθρα των λέξεων και σε συνδυασμό πάντα και με κτητικές αντωνυμίες α και β προσώπου ως τώρα, δηλαδή ξέρει πλέον να λέει στα γερμανικά

προτασούλες του τύπου ʽη γάτα μου είναι μαύρηʽ, το τετράδιό σου είναι μικρό, ο ελέφαντας είναι χοντρός, ʽο χαρταετός είναι πράσινος και κόκκινοςʽ και άλλα τέτοια...

 

Απλά προσπαθώ να συνδυάζω την ύλη όσων μαθαίνει και να την κάνω να μιλάει όσο μπορεί, να μην αποστηθίζει απλά τις σελίδες του βιβλίου...

 

Μπήκαμε σε δεύτερο τεύχος γερμανικών αρκετά πριν τα Χριστούγεννα, προχωράνε αργά και σταθερά με μια φοβερή μεθοδικότητα... Και πραγματικά εκτιμώ πάρα πολύ τη δασκάλα της στα γερμανικά...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι Pashalitsa, γιατί θυμάμαι είχες φοβερή αγωνία. Είναι καλό να επαληθεύονται οι προσδοκίες μας και να ταιριάζει το σχολείο και με τους γονείς και με τα παιδιά. Άλλωστε η οργάνωση και η αποτελεσματικότητα είναι το ελάχιστο που ζητάς από ένα σχολείο, είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο. Πολύ περισσότερο ιδιωτικό.

Για το ρυθμό, που λες, νομίζω ότι πρέπει να έχει το χρόνο του το παιδί. Αν συγκεντρώνεται, τι σε πειράζει που είναι αργή. Εμένα αυτό θα με ενοχλούσε, μόνο εφόσον καθυστερούσε και μετά κουράζονταν και δεν ολοκλήρωνε. Εσύ όμως δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, οπότε ας έχει το ρυθμό που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, γράφω μετά από πολύ καιρό, τραβήξαμε ένα γερό κουπί το περασμένο διάστημα καθώς η μικρή χειρουργήθηκε αμυγδαλές και κρεατάκια, έκανε 16 μέρες να πάει σχολείο και μόλις πήγε, σε δυο μέρες μέσα ήταν με ίωση με 40 πυρετό... Τέλος πάντων, τα παίξαμε λίγο με το να καλύπτουμε όλα έστελναν από το σχολείο κάθε μέρα, καθώς για μια βδομάδα δεν ήταν σε θέση να κάνει σχεδόν τίποτα...

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένη που το σχολείο ενδιαφέρθηκε και μου είπε ότι θα κρατήσουν τη μικρή στη μελέτη το μεσημέρι μέχρι να δουν ότι δεν έχει κενά από τις απουσίες της, βέβαια εγώ πιο πολύ ανησυχούσα για τα γερμανικά, ευτυχώς μόνο ένα μάθημα χρειάστηκε με τη δασκάλα των γερμανικών, το παλέψαμε πάρα πολύ στο σπίτι... Πάντως ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν και αυτό μετράει...

 

Το μόνο κακό είναι ότι έχασε το ρυθμό της και έγινε πάλι εκνευριστικά αργή... Μόνο αυτό έχουμε να παλέψουμε τώρα... Κάνουμε τα φυλλάδια επανάληψης τώρα τα Χριστούγεννα και θα δούμε...

 

Έκαναν και γιορτή Χριστουγέννων και με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι η μικρή είχε μάθει στο θεατρικό όλα τα τραγούδια και τις ευχές στα γερμανικά, εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα βέβαια και είχα εκνευριστεί αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

 

Τα μαθήματα καλλιγραφίας γίνονται όλο και πιο αισθητά, δυσκολεύεται λίγο η μικρή αλλά νομίζω ότι είναι θέμα τριβής καθαρά...

 

Έχουν φτάσει να κάνουν τους αριθμούς ως το δέκα τώρα, μεγάλη εξάσκηση στο λεξιλόγιο που μαθαίνουν παρέα με τα άρθρα των λέξεων και σε συνδυασμό πάντα και με κτητικές αντωνυμίες α και β προσώπου ως τώρα, δηλαδή ξέρει πλέον να λέει στα γερμανικά

προτασούλες του τύπου ʽη γάτα μου είναι μαύρηʽ, το τετράδιό σου είναι μικρό, ο ελέφαντας είναι χοντρός, ʽο χαρταετός είναι πράσινος και κόκκινοςʽ και άλλα τέτοια...

 

Απλά προσπαθώ να συνδυάζω την ύλη όσων μαθαίνει και να την κάνω να μιλάει όσο μπορεί, να μην αποστηθίζει απλά τις σελίδες του βιβλίου...

 

Μπήκαμε σε δεύτερο τεύχος γερμανικών αρκετά πριν τα Χριστούγεννα, προχωράνε αργά και σταθερά με μια φοβερή μεθοδικότητα... Και πραγματικά εκτιμώ πάρα πολύ τη δασκάλα της στα γερμανικά...

 

Καλημέρα και καλή χρονιά! Καλή ανάρρωση στη μικρή σου. Καλά ... 16μέρες για αμυγδαλές κρεατάκια? Τόσο πολύ? Εμείς για κρεατάκια είχαμε κάτσει 1μέρα. Τεσπα ... αφού κάνατε catch up όλα καλά.

 

Πάντως από αυτά που ακούω από εσένα νομίζω ότι το δικό μας σχολείο (Εράσμειος) πάει πολύ πιο αργά. Στα γερμανικά τώρα θα ξεκινήσουν το βιβλίο και δεν έχουν μάθει όσα περιγράφεις. Και πάλι θεωρώ ότι πάνε γρήγορα ... φαντάσου! Επίσης στην ανάγνωση και γραφή βλέπω ότι πάνε πολύ πιο αργά από τα άλλα σχολεία γενικά. Δηλαδή ακούω φίλες μου που μου λένε ότι τα παιδιά τους είναι καλά στην ορθογραφία και δε μπορώ να καταλάβω τι εννοούν γιατί εμείς δεν έχουμε μπει καθόλου στη λογική της ορθογραφρίας. Απλά μαθαίνουν και καλά κάποιες λέξεις ή προτάσεις να τις γράφουν με σωστή ορθογραφία αλλά συνήθως τους λένε πώς γράφονται οι δύσκολες λεξούλες (με ποιο ι κσι ποιο ο). Μαθηματικά την εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα περάσαμε το 10. Εγώ όμως είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μ' αρέσει που πάνε αργά και τα εμπεδώνουν. Δεδομένου ότι η κόρη μου είναι και μικρό, έχει γεννηθεί τέλος τους χρόνου, με βολεύει πολύ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

Μηπως ειναι ευκολο να με ενημερωσει κάποιος για την Α Δημοτικου

στην Ε. αγωγη , τις ώρες μαθημάτων αναλυτικά?

Θέλω να δω δηλαδη εως τις 13 00 το βασικό πρόγραμμα τι περιλαμβάνει.

 

Ευχαριστω και πάλι:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το πρόγραμμα ως τις 1 στην Α δημοτικού περιλαμβάνει εκτός των ωρών για γλώσσα και μαθηματικά [όπου αντί φωτοτυπιών χρησιμοποιούνται 9 συνολικά τεύχη μαθηματικών και γλώσσας εκδόσεων του σχολείου, έξτρα από του οργανισμού, καθώς και ένα βιβλιοτετράδιο πρώτης γραφής], 1 ώρα κολύμβηση [και άλλη μια γυμναστική], 1 ώρα Καλλιτεχνικά, 1 ώρα Πληροφορική, 1 ώρα Μουσική [ξεκίνησαν φλογέρα μετά τα Χριστούγεννα], 1 ώρα Θεατρικό παιχνίδι, 1 ώρα Περιβαλλοντική Αγωγή [βιβλίο εκδόσεων σχολείου], 5 ώρες Γερμανικών [4 τεύχη Γερμανικών με 2CD]. Νομίζω ότι τα έγραψα όλα... Το πρόγραμμα είναι σφιχτό με 2 μόνο σχετικά μικρά διαλείμματα [10λ. έκαστο νομίζω]. Μπαίνουν ανάμεσα στα κύρια μαθήματα οι δραστηριότητες και σπάει το πράγμα. Θα το χαρακτήριζα μικρό και δυνατό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ως τις 1 στην Α δημοτικού περιλαμβάνει εκτός των ωρών για γλώσσα και μαθηματικά [όπου αντί φωτοτυπιών χρησιμοποιούνται 9 συνολικά τεύχη μαθηματικών και γλώσσας εκδόσεων του σχολείου, έξτρα από του οργανισμού, καθώς και ένα βιβλιοτετράδιο πρώτης γραφής], 1 ώρα κολύμβηση [και άλλη μια γυμναστική], 1 ώρα Καλλιτεχνικά, 1 ώρα Πληροφορική, 1 ώρα Μουσική [ξεκίνησαν φλογέρα μετά τα Χριστούγεννα], 1 ώρα Θεατρικό παιχνίδι, 1 ώρα Περιβαλλοντική Αγωγή [βιβλίο εκδόσεων σχολείου], 5 ώρες Γερμανικών [4 τεύχη Γερμανικών με 2CD]. Νομίζω ότι τα έγραψα όλα... Το πρόγραμμα είναι σφιχτό με 2 μόνο σχετικά μικρά διαλείμματα [10λ. έκαστο νομίζω]. Μπαίνουν ανάμεσα στα κύρια μαθήματα οι δραστηριότητες και σπάει το πράγμα. Θα το χαρακτήριζα μικρό και δυνατό πρόγραμμα.

 

Εγώ πάντως θα το χαρακτήριζα πολύ πιεστικό! 2 μόνο διαλείμματα στην 1η δημοτικού? Και δε μπορείς να πεις ότι σπάει το πρόγραμμα με τις δραστηριότητες γιατί κι εμάς που τις κάνουν η δικιά μου τουλάχιστον τις θεωρεί μέρος του προγράμματος. Πάλι πρέπει να πειθαρχήσει και να κάνει συγκεκριμένα πράγματα (έτσι τουλάχιστον το βλέπει η δικιά μου) και δεν αρέσουν και σε όλα τα παιδιά οι συγκεκριμένες δραστηριότητες. Η δικιά μου μου έχει πει ότι περιμένουν πώς και πώς το διάλειμμα και ότι τους φαίνεται και λίγο. Πολλές φορές δεν πάει τουαλέτα στο διάλειμμα για να μη χάσει από το παιχνίδι. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω προς τι τέτοια πίεση ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ως τις 1 στην Α δημοτικού περιλαμβάνει εκτός των ωρών για γλώσσα και μαθηματικά [όπου αντί φωτοτυπιών χρησιμοποιούνται 9 συνολικά τεύχη μαθηματικών και γλώσσας εκδόσεων του σχολείου, έξτρα από του οργανισμού, καθώς και ένα βιβλιοτετράδιο πρώτης γραφής], 1 ώρα κολύμβηση [και άλλη μια γυμναστική], 1 ώρα Καλλιτεχνικά, 1 ώρα Πληροφορική, 1 ώρα Μουσική [ξεκίνησαν φλογέρα μετά τα Χριστούγεννα], 1 ώρα Θεατρικό παιχνίδι, 1 ώρα Περιβαλλοντική Αγωγή [βιβλίο εκδόσεων σχολείου], 5 ώρες Γερμανικών [4 τεύχη Γερμανικών με 2CD]. Νομίζω ότι τα έγραψα όλα... Το πρόγραμμα είναι σφιχτό με 2 μόνο σχετικά μικρά διαλείμματα [10λ. έκαστο νομίζω]. Μπαίνουν ανάμεσα στα κύρια μαθήματα οι δραστηριότητες και σπάει το πράγμα. Θα το χαρακτήριζα μικρό και δυνατό πρόγραμμα.

 

Μέχρι ποια ώρα είναι αυτό το πρόγραμμα? Θέλω να πω, είναι μέχρι τις 3-4, μεσολαβεί χρόνος για φαγητό ή είναι μέχρι τις 2.00?

Επίσης, αν κατάλαβα καλά έχει μόνο δύο ώρες φυσική αγωγή (1 κολύμβηση και 1 γυμναστική). Αν είναι έτσι, εκεί μου φαίνεται λίγο φτωχό. Τα καλλιτεχνικά (+θέατρο, +μουσική), μου φαίνονται μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...