Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Pashalitsa, μήπως γνωρίζεις εσύ ή κάποια άλλο μέλος εδώ καθηγητές που προετοιμάζουν παιδιά ΣΤ Δημοτικού για υποτροφία στη Σχολή Μωραϊτη στην Α Γυμνασίου;

Συνάδελφος και καλή φίλη με παιδί που θα πάει το Σεπτέμβρη ΣΤ Δημοτικού σκέφτεται να βοηθήσει το παιδί της να δώσει για υποτροφία στη Σχολή Μωραϊτη. Το παιδί είναι αριστούχο, έχει ήδη διακριθεί σε διαγωνισμούς μαθηματικών (από την Δ Δημοτικού έως σήμερα), αλλά άριστο και στη γλώσσα (στο διαγωνισμό ρητορικής ή κάτι αντίστοιχο αυτής για την ηλικία του), κι επίσης πρωταθλητής στην κατηγορία του στην ιστιοπλοϊα. Το γνωρίζω πολύ καλά και μπορώ να πω πως είναι και εξαιρετικό παιδί! Από τη Σχολή Μωραϊτη, της είπαν πως οι υποτροφίες τους ειναι υποτροφίες αρίστων (σε μαθήματα και ήθος) και δεν συνδέονται με την οικονομική κατάσταση της οικογένειας. Η υποτροφία της Α Γυμνασίου καλύπτει όλα τα έτη έως την αποφοίτηση (εφόσον φυσικά το παιδί εξακολουθεί να έχει την ίδια βαθμολογία) και καλύπτει δίδακτρα και μεταφορά (που για εκείνη είναι 11.500 ?)

Η φίλη μου θέλει να προετοιμάσει το παιδί όσο καλύτερα γίνεται και με ρωτά αν ξέρω εγώ ή κάποιος άλλος καθηγητή που να γνωρίζει τις σχετικές εξετάσεις και να αναλαμβάνει υπεύθυνα την προετοιμασία. Το ιδανικό πιστεύω θα ήταν να είναι καθηγητής της ίδιας της Σχολής Μωραϊτη, αλλά πώς μαθαίνεις κάτι τέτοιο; Δε λες φυσικά στη Γραμματεία, "καλημέρα σας, ποιος καθηγητής σας κάνει και ιδιαίτερα για την προετοιμασία στις εξετάσεις σας για υποτροφία;" Από την άλλη δεν γνωρίζει τόσο εκείνη ούτε εγώ κάποιον που να στέλνει το παιδί του εκεί και φυσικά να γνωρίζει λεπτομέρειες.

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;

 

 

Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω Δευτέρα ή Τρίτη. Την κυρία τη γνωρίζω έμμεσα από την κουμπάρα μου που είναι μοδίστρα...υψηλών προδιαγραφών και γνωρίζει πολύ κόσμο γενικά... Η συγκεκριμένη κυρία μου είχε πει ότι έχει πολλές γνωριμίες γενικά αν ήθελα να βάλω τη μικρή Αρσάκειο και σίγουρα θα ξέρει να μου πει για Μωραίτη που πάει το παιδί της τόσα χρόνια εκεί...

 

Α, τί ψάχνουμε ακριβώς, δάσκαλο ή καθηγητές; Να φανταστώ ότι δίνουν ύλη δημοτικού τα παιδιά για να μπουν στην υποτροφία του γυμνασίου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σχετικά με τα δίδακτρα του Κ... 300 euro χρήση τραπεζαρίας;

Από χρυσό είναι το τραπέζι που θα φάει το παιδί; Ή μήπως το ρεύμα να ζεστάνει ένα φαγητό αξίζει τόσο; Έχουμε ξεφύγει λέμε.... τελείως όμως!

 

Αναφορικά με τις τιμές εγώ τα είχα βάλει κάτω και μάλιστα αναλυτικά...

πρόγραμμα... σχολικό... φαγητό... δραστηριότητες... βιβλία... στολή κλπ

και στο ωράριο που δουλεύω η ΕΑ έβγαινε πάνω από 10000...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα δίδακτρα του Κ... 300 euro χρήση τραπεζαρίας;

Από χρυσό είναι το τραπέζι που θα φάει το παιδί; Ή μήπως το ρεύμα να ζεστάνει ένα φαγητό αξίζει τόσο; Έχουμε ξεφύγει λέμε.... τελείως όμως!

 

.

 

Και πού είσαι ακόμα. Πάνω από κάθε χρυσό τραπέζι, στέκεται ένας υπηρέτης -ντυμένος στα χρυσά, εννοείται, και φέρνει στα παιδιά νερό, όταν θέλουν. Επίσης οι πετσέτες που σκουπίζονται έχουν κεντημένο το μονόγραμμά τους -με χρυσή κλωστή-, μη σου πω για τις καρέκλες που είναι γνωστού σχεδιαστή επίπλων και ειδικά φτιαγμένες για το κάθε παιδί (τις παίρνει στο σπίτι του με την αποφοίτηση, δεν είναι βέβαια χρυσές:oops:). Μιλάμε για πολλή χλιδή! :lol::lol::lol:

 

 

Αν διάβασες καλά, λέει ότι το ποσό των 300 ευρώ ζητείται ΜΟΝΟ για τις περιπτώσεις που τα παιδιά φέρνουν φαγητό από το σπίτι τους και καλύπτει τα έξοδα τραπεζαρίας, ξέρετε κουτάλια, πιρούνια, χαρτοπετσέτες, καραριότητα κλπ. Καλύπτει επίσης τη σαλάτα που σερβίρεται από το σχολείο σε όλα τα παιδιά, για να είναι φρεσκοκομμένη.

Link to comment
Share on other sites

Και πού είσαι ακόμα. Πάνω από κάθε χρυσό τραπέζι, στέκεται ένας υπηρέτης -ντυμένος στα χρυσά, εννοείται, και φέρνει στα παιδιά νερό, όταν θέλουν. Επίσης οι πετσέτες που σκουπίζονται έχουν κεντημένο το μονόγραμμά τους -με χρυσή κλωστή-, μη σου πω για τις καρέκλες που είναι γνωστού σχεδιαστή επίπλων και ειδικά φτιαγμένες για το κάθε παιδί (τις παίρνει στο σπίτι του με την αποφοίτηση, δεν είναι βέβαια χρυσές:oops:). Μιλάμε για πολλή χλιδή! :lol::lol::lol:

 

Κλαίω από τα γέλια.... Απίθανη περιγραφή!

 

 

Αν διάβασες καλά, λέει ότι το ποσό των 300 ευρώ ζητείται ΜΟΝΟ για τις περιπτώσεις που τα παιδιά φέρνουν φαγητό από το σπίτι τους και καλύπτει τα έξοδα τραπεζαρίας, ξέρετε κουτάλια, πιρούνια, χαρτοπετσέτες, καραριότητα κλπ. Καλύπτει επίσης τη σαλάτα που σερβίρεται από το σχολείο σε όλα τα παιδιά, για να είναι φρεσκοκομμένη.

 

Το διάβασα.. και ελπίζω η σαλάτα να έχει σολομό, γαρίδες και άλλα εκλεκτά εδέσματα και φυσικά να σερβίρετε με λάδι τρούφας...

Link to comment
Share on other sites

cateyes, ρώτησα μία φίλη μου, που πηγαίνει τα παιδιά της εκεί. Μου είπε ότι κυνηγάνε πολύ τους δασκάλους, που προετοιμάζουν ιδιωτικά για τις εξετάσεις αυτές. Καλύτερα να βρει η φίλη σου καθηγητή του σχολείο ή καλύτερα από όλα, πρώην δάσκαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω Δευτέρα ή Τρίτη. Την κυρία τη γνωρίζω έμμεσα από την κουμπάρα μου που είναι μοδίστρα...υψηλών προδιαγραφών και γνωρίζει πολύ κόσμο γενικά... Η συγκεκριμένη κυρία μου είχε πει ότι έχει πολλές γνωριμίες γενικά αν ήθελα να βάλω τη μικρή Αρσάκειο και σίγουρα θα ξέρει να μου πει για Μωραίτη που πάει το παιδί της τόσα χρόνια εκεί...

 

Α, τί ψάχνουμε ακριβώς, δάσκαλο ή καθηγητές; Να φανταστώ ότι δίνουν ύλη δημοτικού τα παιδιά για να μπουν στην υποτροφία του γυμνασίου...

 

Δεν γνωρίζω ακριβώς σε τί εξετάζονται! Γι αυτό η φίλη μου θέλει καθηγητή του ίδιου του σχολείου, αλλά επειδή μάλλον αυτό απαγορεύεται για ευνόητους λόγους(....), γι αυτό ρωτά ανθρώπους που γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα. Οι εξετάσεις είναι το Μάρτιο του προηγούμενου σχολικού έτους (δηλαδή το Μάρτιο του 2014 θα δώσουν τα παιδιά της ΣΤ Δημοτικού που το Σεπτέμβριο του 2014 θα πάνε Α' Γυμνασίου). Η φίλη μου πιστεύει πως σε ένα 6μηνο (Σεπτ. 2013-Μάρτ.2014) προλαβαίνει. Γενικά το παιδί "τραβά" πολύ εύκολα! Αρκεί να προετοιμαστεί όπως πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι στην Ελληνογερμανική θα πληρώσω μεταφορά και βασικό πρόγραμμα 8200 για Α δημοτικού. Από εκεί και πέρα, τα εξωσχολικά μπορείς να τα βρεις και σε δήμους ή σχολές φθηνότερα από ότι τα προσφέρει το σχολείο.

 

Ίσως πρέπει να κάνουμε δυο συγκρίσεις, μια βασικής έκδοσης και μια all inclusive [χαχα, καλό ήταν αυτό]. Σαν τα αυτοκίνητα ένα πράγμα...:lol:

 

Εγώ που ΔΕΝ μπορώ να πληρώσω τα 14000 του Κολλεγίου [που δε θα παίρνει και το παιδί μου έξω από το σπίτι μου φυσικά] και μπορώ να της κάνω φροντιστήρια η ίδια και δε με πολυνοιάζουν τα αθλητικά να γίνονται σώνει και καλά στο σχολείο, νομιζω ότι δε με συμφέρει κιόλας το Κολλέγιο...

 

Για πείτε μου τώρα, το Κολλέγιο δεν είναι γύρω στα 12000 το βασικό πρόγμαμμα με μεταφορά; Με άλλες δυο χιλιάδες δηλαδή παίρνεις διατροφή και απεριόριστα αθλήματα; Πώς γίνεται ακριβώς; Είχα μαθητές σε ιδιαίτερα από το Κολλέγιο παλιά αλλά δεν έκαναν αθλήματα ούτε είχαν μεταφορά και νομίζω ότι πλήρωναν 10500 στο δημοτικό, αν θυμάμαι καλά κιόλας γιατί έχουν περάσει και 5-6 χρόνια... Αν λοιπόν σκέτο πρόγραμμα χωρίς μεταφορά και χωρίς τίποτα έχει 10500, τί σχέση έχει με το 7400 που πάει η Ελληνογερμανική Αγωγή χωρις μεταφορά [8200-800]; Εγώ αυτό εννοούσα, αν υπάρχουν νέα δεδομένα ας με πληροφορήσει κάποιος...

 

Για Μωραίτη μου είπε μια μαμά ότι πληρώνει στο γυμνάσιο 13500 με τη μεταφορά και νομίζω και με τη διατροφή... Δε θυμάμαι καλά γιατί παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό όταν άκουσα την τιμή...

 

Εγώ ένα πράγμα έχω να πω... Αν τελικά δε μείνω ευχαριστημένη από την Αγωγή και την κάνω για Εράσμειο, αν λέμε αν, έχω να φάω το ξύλο της αρκούδας από τη bobonela έτσι και με πετύχει πουθενά :lol::lol::lol:... Το σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες και γελάω μόνη μου... Άδικο θα έχει η κοπέλα; Έχει πιαστεί ο λαιμός της που λέει ο λόγος να μου λέει πόσο καλό σχολείο είναι η Εράσμειος κι εγώ όλο για κάπου αλλού την κάνω τελευταία στιγμή...:cool: Τα ίδια πριν από δυο χρόνια, τα ίδια και τώρα... Τότε δε βρήκα θέση τέλη Μαίου στην Εράσμειο για το προνήπιο και πήγαμε Κωστέα- Γείτονα, φέτος άλλαξα γνώμη την τελευταία στιγμή...:rolleyes:

 

 

 

Η ΕΑ είναι σίγουρα πιο ακριβή από την Εράσμειο. Δε νομίζω πάρα πολύ αλλά για φαγητό και δραστηριότητες είναι πάνω από 10000. Εμένα μ' ενδιαφέρουν οι μεσημεριανές δραστηριότητες γιατί δε μπορώ να το παίρνω το παιδί πριν τις 4:30, οπότε 5:15 που θα γυρνάει περίπου από την Εράσμειο με βολεύει πολύ.

 

Πάντως νομίζω ότι η ΕΑ θεωρείται πολύ καλύτερο σχολείο από την εράσμειο και αν έχουν γύρω στα 1500ευρώ διαφορά μόνο αξίζει κάποιος να το σκεφτεί. Η Εράσμειος πάντως βασικό πρόγραμμα και μεταφορά είναι 6800.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Υπαρχει καμια μαμα της Ερασμειου και της ΕΑ να μας πει πως ειναι τα πραγματα απο bulling (δεν περιμένω ότι θα πει ότι γίνονται και τέρατα, αλλά το πώς διαχειρίστηκαν κάποιο παράδειγμα που να ξέρουν) και ποια ειναι η στρατηγικη του σχολειου σ΄αυτο το θεμα; Με ενδιαφερει πολυ ποσο μεσα στα πραγματα του σχολειου ειναι και ποσο κοντα στα παιδια. Στις μέρες μας και τι δεν ακούμε πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν σου έχει απαντήσει κάποιος μέχρι τώρα, γιατί μας ενδιαφέρει όλους το ζήτημα. Εγώ δεν έχω ιδέα για τα σχολεία που ενδιαφέρεσαι, ξέρω όμως τι γίνεται σε τουλάχιστον τρία άλλα σχολεία, ίσως τα στοιχεία αυτά σε βοηθήσουν να συγκρίνεις. Ο εντοπισμός 'ύποπτων' συμπεριφορών, είτε ενεργητικού bulling είτε θυματοποίησης ξεκινάει από τις πρώτες τάξεις. Οι λέξεις κλειδιά είναι 'σεβασμός' και 'ανοχή στη διαφορετικότητα'. Αν το σχολείο τα δουλέψει αυτά τα δύο νωρίς και επίμονα, και από τις δύο μεριές (δηλαδή και να τα εφαρμόζουμε και να τα διεκδικούμε), τότε ελέγχονται τα πράγματα. Επίσης το σχολείο πρέπει να έχει συγκεκριμένη διαδικασία μέσα από την οποία το παιδί να 'παροτρύνεται' να μιλάει. Δεν αρκεί να δηλώνει ότι, αν σας ενοχλεί κάτι πρέπει να το λέτε. Αυτό το λένε χρόνια στα σχολεία, χωρίς να έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Πρέπει να εκπαιδεύονται τα παιδιά να μιλάνε δημοσίως για τα θέματα που τα απασχολούν, χωρίς να φοβούνται μήπως περεξηγηθούν. Το σχολείο πρέπει να 'βάζει πλάτη' στο παιδί ενεργητικά, να το παίρνει από το χέρι, όχι απλώς να το προτρέπει να πει κάτι στη δασκάλα κλπ, αλλά να το μαθαίνει να σηκώνεται στην τάξη, να κοιτάει το συμμαθητή σταθερά και ενώπιον όλων να του λέει: αυτό που κάνεις κάθε πρωί στο σχολικό, με ενοχλεί και δεν θέλω να γίνεται. Νομίζουμε ότι αυτό είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας του παιδιού, όμως, η εμπειρία μου από την α' δημοτικού, μου λέει ότι με λίγη εκπαίδευση και λίγη προσοχή και δουλειά στα συνεσταλμένα παιδιά (που είναι και τα πιο επίφοβα για θυματοποίηση), είναι μία δεξιότητα που καλλιεργείται...

 

Επίσης σημαντικό είναι το σχολείο να μην κρύβει -ακόμα και από τους γονείς- περιστατικά για να διατηρήσει την εικόνα του, αλλά να τα αποδέχεται και να τα αντιμετωπίζει μη σου πω να τα προβάλλει (όχι φυσικά εκθέτοντας τα παιδιά). Γενικά προσοχή στους ατσαλάκωτους στην εκπαίδευση:lol::lol:. Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής τεστ: Θα ρωτούσα τη διεύθυνση του σχολείου που με ενδιέφερε, γενικά για το θέμα (πχ. με το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού, τι κάνετε?). Αν έπαιρνα μία απάντηση προσανατολισμένη στο αποτέλεσμα (έχουμε, δεν έχουμε, έχουμε λίγο κλπ), ή στα μέσα καταστολής που διαθέτουν, δεν θα μου άρεσε. Αν μου μιλούσαν για τα παιδιά, την απόκτηση δεξιοτήτων, και κυρίως την εκπαίδευση των 'θυμάτων', με συγκεκριμένη μέθοδο, με δράσεις (όχι ενημερωτικές, γιατί τα παιδιά έχουν βαρεθεί από συμβουλές, αλλά ενταγμένες στην καθημερινότητά των παιδιών κλπ), θα θεωρούσα ότι το σχολείο είναι μέσα στο πρόβλημα και επομένως λίγα- πολλά, θα έχει κάποια αποτελέσματα.

 

Αυτά ως προς το σχολείο, γιατί νομίζω ότι τη βασική δουλειά εδώ την κάνουν οι γονείς, στο σπίτι:wink::wink:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γραφεις πραγματικα πολυ ωραια σ΄ευχαριστω για το μηνυμα σου. Με φοβιζουν καπως τα μεγαλα ΄τακτοποιημενα ΄ σχολεια και αισθανομαι οτι τα πολυ μικρα παιδακια ειναι απροστατευτα γιατι δεν μπορεις να επικοινωνησεις καλα και να πιασουν καποια λεπτα νοηματα (εγω τουλαχιστον ετσι νιωθω). Αφορμη για την ερωτηση μου ηταν καποια περιστατικα που ακουσα για καποιο αλλο σχολειο οπου τελικα το παιδι που τα δημιουργουσε αποβληθηκε αφου βεβαια ειχε ξυλοφορτωσει ενα ολοκληρο σχολικο συγκροτημα... Παντως τα σχολια και οι συμβουλες σου ηταν πολυ καλες, εχω σκοπο να μιλησω στο σχολειο για το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και σε φοβίζουν. Είναι αυτό που έγραψα για τους 'ατσαλάκωτους'. Για μένα αυτό είναι ύποπτο γιατί, αν θέλεις να διατηρήσεις μία άψογη εικόνα, δεν μπορείς να κάνεις 'δουλειά' πάνω στο παιδί και με το παιδί. Αν το σχολείο που θα επιλέξεις είναι σωστά οργανωμένο, το παιδί δεν θα είναι μόνο και απροστάτευτο. Εγώ δεν έχω άμεση εμπειρία από μεγάλο σχολείο, αλλά από διηγήσεις που ακούω από εκπαιδευτικούς, στα περισσότερα μεγάλα σχολεία τα πρωτάκια είναι σχεδόν απομονωμένα και υπό συνεχή παρακολούθηση. Επίσης δεν χρειάζεται να εξηγήσει κανείς λεπτές έννοιες στο παιδί. Το παιδί καταλαβαίνει μία χαρά πότε παρενοχλείται. Απλά δεν ξέρει να το αντιμετωπίσει. Οπότε εκεί πρέπει να του δείξει το σχολείο ότι είναι κοντά του στην πράξη.

Υποθέτω ότι το παράδειγμα που αναφέρεις, με την αποβολή, είναι γυμνάσιο. Μόνο τότε δικαιολογείται η αποβολή και αφού εξαντληθούν όλα τα μέσα. Το να πετάς τη μύγα από το ζυμάρι είναι εύκολο, ειδικά αν πρόκειται για ιδιωτικό σχολείο. Το να δημιουργείς συνθήκες ώστε να δυναμώνουν τα παιδιά, να μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις κλπ είναι το δύσκολο. Και φυσικά είναι μάθημα ζωής, πολύ χρήσιμο και για το μελλον του παιδιού.

Βασανιζόμαστε όλοι (γονείς- εκπαιδευτικοί) να βάλουμε όρια στα παιδιά, και παραβλέπουμε ότι το πιο σημαντικό είναι να τα μάθουμε να βάζουν και αυτά όρια στου γύρω τους.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρομαι πραγματικά εξαντλήθηκαν όλα τα μέσα (και επρόκειτο για δημοτικό) αλλά το πρόβλημα ήταν τόσο σύνθετο που το παιδί έπρεπε να πάει σε ειδικό σχολείο ή να έχει ειδική υποστήριξη κι εκεί νομίζω ήταν το λάθος των γονιών να μην αναγνωρίζουν ότι το παιδί τους δεν μπορούσε να ενταχθεί σε ένα περιβάλλον χωρίς έξτρα βοήθεια και με το παραμικρό αντιδρούσε άσχημα στους γύρω του. Είχε καταλήξει να είναι ο φόβος και ο τρόμος των μικρών και είχε απειληθεί η σωματική ακεραιότητα τους σε σοβαρό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ, εσυ παντως επελεξες Ερασμειο αντι για ΕΑ τελικα. Μπορεις να μας πεις τι συγκριτικο πλεονεκτημα βρηκες γιατι εγω δεν εχω δει ουσιαστικες διαφορες

 

Καλημέρα!

 

Σήμερα το είδα το μήνυμα γι' αυτό και απαντώ τώρα. Εγώ δεν πήγα καν να δω την ΕΑ γιατί:

 

1) Έχω ακούσει ότι είναι αρκετά πιεστικό σχολείο. Πιο πιεστικό από την Εράσμειο.

 

2) Εγώ κοιτούσα από την αρχή για ένα σχολείο γύρω στα 5-6000... πώς έφτασα τελικά να δίνω 8000... ούτε που το έχω καταλάβει. Δηλαδή θέλω να δω και πώς θα δουλέψει το πράγμα φέτος ... αν δλδ θα μπορώ να το πληρώσω και του χρόνου και αν αξίζει. Και εντάξει ... 1500-2000 που έχουν διαφορά τα 2 σχολεία δεν είναι και λίγα ... ειδικά όταν έχεις ήδη ξεφύγει 2000 από το budget σου.

 

Γενικά πάντως η Εράσμειος με κέρδισε (το άλλο δεν το είδα καν ... μπορεί να με κέρδιζε και αυτό). Επίσης είναι στην Κάντζα που μένει η μαμά μου και βολεύει πιο πολύ, μου άρεσε και σαν εγκαταστάσεις και γενικά θεωρώ ότι είναι πιο πολύ σχολείο της τάξης μου. Και τελικά απ' ότι βλέπω θα έχουμε και άλλες 4 συμμαθήτριες από το νηπιαγωγείο οπότε ... νομίζω ότι έκανα καλή επιλογή.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Naina, αν κατάλαβα καλά, δεν μιλάμε για bulling στην περίπτωση που αναφέρεις, αλλά για κάποιο παιδί που είχε δυσκολία προσαρμογής για λόγους αντικειμενικούς. Νομίζω ότι είναι λάθος του σχολείου που δεν απαίτησε συνεργασία από τους γονείς. Αν πχ. ένα ιδιωτικό σχολείο εκτιμήσει ότι ένα παιδί πρέπει πχ να καθυστερήσει να πάει α' δημοτικού ή ότι πρέπει να έχει υποστήριξη μέσα στην τάξη και ο γονιός δεν συνεργαστεί, τότε το σχολείο δεν πρέπει να το δεχτεί. Έμαθα πρόσφατα από εξαιρετικά άμεση πηγή, ότι πρόσωπο της show bis πήρε τα παιδιά του από μεγάλο ιδιωτικό σχολείο, επειδή το σχολείο έκρινε ότι το δεύτερο παιδί έπρεπε να περιμένει ένα έτος για να κάνει την α' δημοτικού. Δεν ξέρω το μέλλον του παιδιού (δεν διαβάζω Hallo), ξέρω όμως ότι το σχολείο έμεινε σταθερό στη θέση του.

Αυτό είναι κάτι διαφορετικό από την συνήθη παραβατική συμπεριφορά ενός 10χρονου, την οποία το σχολείο οφείλει να μπορεί να την αντιμετωπίσει, να δώσει κίνητρα στα παιδιά και κυρίως να εφαρμόσει κάτι σαν κι αυτό που περιέγραψε η Bereniki (αλήθεια, πού γίνονται αυτά?). Ξέρω δασκάλες σε δημόσια σχολεία, που παραλαμβάνουν τερατάκια στην α' δημοτικού και καταφέρνουν μέχρι το τέλος της δευτέρας να παραδώσουν λειτουργικούς μαθητές. Θέλει κόπο, αλλά αυτός δεν είναι και ο ρόλος της δασκάλας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εχεις δικιο η περιπτωση στην οποια αναφερομαι δεν ειναι ΄τυπικο΄ bulling αλλα σε καθε περιπτωση το πως διαχειρζεται ενα σχολειο την παραβατικη συμπεριφορα ειναι γενικα το ζητουμενο. Προς Θεου δεν επικροτω την αποβολη - αλλωστε δεν εχω αρκετα στοιχεια για να την κρινω- απλα με ενδιαφερει η προσεγγιση του σχολειου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Naina, κι εγώ δεν έχω κάποια άποψη για τα σχολεία που ψάχνεις, έχω όμως γενική άποψη, κυρίως μέσα από την περασμένη χρονιά στην α' δημοτικού. Νομίζω ότι το σημαντικό στην αντιμετώπιση του bulling είναι το σχολείο να επιμείνει και να δουλέψει-και θεωρητικά και πρακτικά- στην πρόληψη. Δηλαδή να ασχοληθεί σοβαρά ώστε α) να δημιουργηθούν σχέσεις πραγματικής αγάπης ανάμεσα στα παιδιά -ναι, ας μην φοβόμαστε τις λέξεις εμείς οι μεγάλοι, τα παιδιά πρέπει να μάθουν να αγαπάνε τους συμμαθητές τους και να τους θαυμάζουν, το έχουν ανάγκη και κάθε παιδί έχει κάτι που το κάνει πολύ καλά και, αν δεν είναι φανερό, είναι ο ρόλος του σχολείου να το βρει και να το αναδείξει (όλα τα παιδιά αξίζουν να είναι οι ήρωες της τάξης)- και β) να τα μάθει να μιλάνε ανοιχτά (στους γονείς, στους δασκάλους, στους συμμαθητές, στους τρίτους.

Αν η τάξη γίνει η ευρύτερη οικογένεια του παιδιού (και στην οικογένεια δεν έχουμε όλοι άψογη συμπεριφορά, πάντα), τα μέλη της δεθούν και αποδεχθούν όλες τις ιδιαιτερότητες των άλλων (και αυτό θέλει δουλειά από τον εκπαιδευτικό, γιατί όλα τα παιδάκια έχουν τα αδύνατα σημεία τους, που πρέπει να γίνουν σεβαστά), δεν θα υπάρξουν ακρότητες στις συμπεριφορές. Στο λέω εκ πείρας, ακόμα και τα πιο ζωηρά παιδιά θέλουν να εντάσσονται στην ομάδα και κάνουν τα πάντα για αυτό (ακόμα και βλακείες:wink:). Αν φτιαχτεί μία καλή ομάδα -και εκεί θα δεις πόσο θα επιμείνει το σχολείο σε αυτό- και τα δεχτεί και τα ανεχτεί λίγο στην αρχή, και επιβάλλει την ανοχή αυτή και στα άλλα παιδιά αλλά και στους γονείς, τότε δεν θα υπάρχει μακροπρόθεσμα πρόβλημα.

Τώρα η προσωπική- επιστημονική μου άποψη, είναι η εξής: το bulling είναι πολυπαραγοντικό φαινόμενο, βέβαια, αλλά το κοινό στοιχείων όλων των εκδηλώσεών του είναι η ανάγκη του παιδιού να ανήκει κάπου. Αυτό το φοβούνται οι γονείς, γιατί χάνουν τον έλεγχο. Προτιμούν το παιδί 'ελεύθερο σκοπευτή', το θεωρούν μάλιστα ένδειξη ισχυρής προσωπικότητας (το έχω κάνει κι εγώ αυτό το λάθος:wink:) δεν είναι όμως έτσι. Αυτό κάνει το παιδί ευάλωτο στην δική του μικρο- κοινωνία. Αν έχει την ευκαιρία κανείς να μιλήσει με ανήλικους παραβάτες, παιδιά, που ανήκαν σε συμμορίες, και που ο ρόλος τους ήταν να επιστρατεύουν άλλα παιδιά σε εγκληματικές συμπεριφορές πχ. ναρκωτικά (συγκλονιστική εμπειρία), όλα περιγράφουν ότι είχαν οδηγίες να πλησιάζουν χαμηλών τόνων παιδιά χωρίς παρέες.

Νομίζω ότι εμείς ως γονείς, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αφήνουμε το παιδί μας ελεύθερο να ανήκει σε ομάδες, όχι απαραίτητα σε μία, αλλά σε περισσότερες, ώστε ... αν υπάρξει ανάγκη να μπορεί να διαφοροποιηθεί χωρίς να φοβάται μήπως μείνει μόνο. Ας μην φοβηθούμε τη στιγμή που το παιδί μας δεν θα επιλέξει εμάς αλλά έναν κολλητό του να μοιραστεί έναν φόβο του.

Επίσης κι εγώ νομίζω ότι η αντιμετώπιση της παραβατικότητας με ακραία μέσα, όπως αποβολή στη δημοτικό, δείχνει μία μικρή ανικανότητα ή απροθυμία του σχολείου να χειριστεί δύσκολες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τί γίνεται; Πως τα πάνε τα βλασταράκια σας στα ελληνογερμανικά σχολεία;

Εμείς είμαστε στην Ελληνογερμανική Αγωγή από φέτος... Η μικρή είναι πολύ ευχαριστημένη από το περιβάλλον και από όλα.. Εγώ στη θέση της ένα ψιλοσόκ θα το είχα πάθει, βρέθηκε από ενα πολύ χαλαρό σχολείο σε ένα άλλο, με άλλη βασική ξένη γλώσσα, με τρέξιμο στην ύλη που φαίνεται από τις πρώτες μέρες και με άλλη νοοτροπία γενικά... ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΛΕΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ. Εκείνη ατάραχη, όλα καλά, όλα θετικά τα βλέπει... Φυσικά την είχα προετοιμάσει για την ύλη της Α, αλλιώς αν πήγαινε εκεί με τις γνώσεις που είχε από το άλλο σχολείο δε θα τη βγάζαμε καθαρή... Εδώ και τώρα και ένα θεματάκι με την ταχύτητα το έχουμε...

 

Εγώ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη από το πλαίσιο του σχολείου, η δασκάλα της όμως δε με ενθουσιάζει... Θεωρώ ότι ένα τέτοιο σχολείο θα έπρεπε να κάνει πιο προσεχτική επιλογή εκπαιδευτικών... Τόσοι και τόσοι εμπνευσμένοι δάσκαλοι κυκλοφορούν, για όνομα δηλαδή...:-( Ευτυχώς όλοι οι άλλοι εκτός από τη βασική δασκάλα μου φαίνονται μια χαρά...

 

Γράφτηκε και σκάκι μια φορά τη βδομάδα και της αρέσει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Τί γίνεται; Πως τα πάνε τα βλασταράκια σας στα ελληνογερμανικά σχολεία;

Εμείς είμαστε στην Ελληνογερμανική Αγωγή από φέτος... Η μικρή είναι πολύ ευχαριστημένη από το περιβάλλον και από όλα.. Εγώ στη θέση της ένα ψιλοσόκ θα το είχα πάθει, βρέθηκε από ενα πολύ χαλαρό σχολείο σε ένα άλλο, με άλλη βασική ξένη γλώσσα, με τρέξιμο στην ύλη που φαίνεται από τις πρώτες μέρες και με άλλη νοοτροπία γενικά... ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΛΕΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ. Εκείνη ατάραχη, όλα καλά, όλα θετικά τα βλέπει... Φυσικά την είχα προετοιμάσει για την ύλη της Α, αλλιώς αν πήγαινε εκεί με τις γνώσεις που είχε από το άλλο σχολείο δε θα τη βγάζαμε καθαρή... Εδώ και τώρα και ένα θεματάκι με την ταχύτητα το έχουμε...

 

Εγώ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη από το πλαίσιο του σχολείου, η δασκάλα της όμως δε με ενθουσιάζει... Θεωρώ ότι ένα τέτοιο σχολείο θα έπρεπε να κάνει πιο προσεχτική επιλογή εκπαιδευτικών... Τόσοι και τόσοι εμπνευσμένοι δάσκαλοι κυκλοφορούν, για όνομα δηλαδή...:-( Ευτυχώς όλοι οι άλλοι εκτός από τη βασική δασκάλα μου φαίνονται μια χαρά...

 

Γράφτηκε και σκάκι μια φορά τη βδομάδα και της αρέσει πολύ...

 

Μπράβο Pashalitsa ... το πιο σημαντικό είναι να είναι χαρούμενη η μικρή! Δηλαδή τώρα συγκρίνοντας με τον Κωστέα γείτονα πώς τα βλέπεις? Είχες όντως δίκιο? Μιλάς με κανένα γονιό από εκεί που ήταν συμμαθητής με τε τη μικρή σου να σου πει? Ξέρω βέβαια ότι είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα ....

 

Εγώ περισσότερο ρωτάω γιατί αν θυμάσαι ήμουν κι εγώ σε δίλημμα μεταξύ Κωστέα και Ερασμείου. Πιστεύω τελικά ότι έκανα καλή επιλογή.

 

Εμείς στην Εράσμειο είμαστε. Δεν έχω βέβαια προηγούμενη εμπειρία από τέτοια σχολεία να συγκρίνω, αλλά η μικρή είναι πολύ χαρούμενη. Πάνε πολύ αργά (εγώ δεν την είχα προετοιμάσει), ακόμα δλδ λεξούλες δεν έχουμε κάνει, έχουμε συμπαθέστατη δασκάλα και η μικρή δείχνει ενθουσιασμένη (και το φοβερό είναι ότι είναι ενθουσιασμένη και με τα γερμανικά. Δηλαδή τραγουδάει τραγουδάκια στο σπίτι από μόνη της). Επίσης αυτό που μου αρέσει πολύ είναι ότι παρότι είναι νωρίς τους έχουν βάλει σε τάξη. Η μικρή δλδ μου δείχνει πολύ πιο ώριμη, σα να έχει μεγαλώσει μέσα σε 10μέρες. Το σχολείο μου δείχνει πολύ οργανωμένο ... όλα καλά προς το παρόν!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά την είχα προετοιμάσει για την ύλη της Α, αλλιώς αν πήγαινε εκεί με τις γνώσεις που είχε από το άλλο σχολείο δε θα τη βγάζαμε καθαρή....

 

 

Ίσως ρωτώ κάτι off topic, αλλά πραγματικά το λίγο χρόνο που είμαι στο φόρουμ, μου δημιουργήθηκε μία μικρή απορία: Τι σημαίνει 'ετοιμάζω' ένα παιδί για την α' δημοτικού? Κάνω μόνη μου την ύλη της α' δημοτικού, η οποία, όπως θυμάμαι ξεκινάει από το π- α πα, ένα ένα τα γράμματα και τους αριθμούς? ΟΚ μέχρι εκεί το καταλαβαίνω. Όμως αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται αυτό. Από δυσπιστία στο σχολείο? Ότι δεν θα τα κάνει καλά? Μα αφού, τουλάχιστον αυτοί που συμμετέχουμε εδώ, τα στέλνουμε σε ιδιωτικά, γιατί λειτουργούμε παράλληλα? Από δυσπιστία στο παιδί, ότι δεν θα τα καταλάβει? Μα τα περισσότερα πώς τα καταφέρνουν και το δικό μας παιδί δεν θα τα καταφέρει? Η προηγούμενη προετοιμασία δεν δυσκολεύει την ένταξη του παιδιού στην ομάδα? Δεν θα το κάνει να αισθάνεται 'πλασματικά' πιο προχωρημένο, ενώ στην πραγματικότητα σε λίγους μήνες, όλα τα παιδιά θα γνωρίζουν λίγο πολύ τα ίδια πράγματα? Και ποιο είναι το νόημα να είναι το δικό μας παιδί πιο προχωρημένο.

Το αναφέρω, όχι βέβαια για την pashalitsa, και συγνώμη που χρησιμοποίησα τη φράση σου ως αναφορά, αλλά ήταν απλά η αφορμή, το ακούω συνέχεια. Πρόσφατα μία μαμά συμμαθήτριας του γιου μου, μου είπε ότι στα μαθηματικά η κόρη της είναι ήδη στην ...επόμενη τάξη.

Έστειλα τα παιδιά μου σε καλό ιδιωτικό, με δυνατό πρόγραμμα και ανταγωνισμό και θεωρώ ότι είμαστε κοντά τους και πρακτικά και συναισθηματικά, ίσως και περισσότερο από το μέσο όρο. Πήγαν και οι δύο με τις γνώσεις του δημόσιου νηπιαγωγείου. Είναι και οι δύο από τους καλύτερους μαθητές, μπήκαν στη λογική του σχολείου, ρουφάνε όλες τις δυνατότητες που τους δίνει το σχολείο, έχουν πάει και αδιάβαστοι και η δασκάλα τους έβαλε να διαβάζουν όλο το Σαββατοκύριακο για να ... προλάβουν τους άλλους, τους έχει δώσει extra ασκήσεις, τους έχει πει μπράβο επανειλημμένα. Δεν με νοιάζει να ξέρω ακριβώς τι κάνουν στο σχολείο, παρά το ότι φροντίζω -όπως έχω γράψει και αλλού- να τριγυρίζω μέσα στο σχολείο για να πιάνω την ατμόσφαιρα. Κάθε φορά που 'έκαναν κοιλιά' η δασκάλα με ενημέρωνε, με ρώταγε αν συμβαίνει κάτι στο σπίτι και μου έδινε σαφείς οδηγίες, το συζητούσαμε μαζί τους και τους βοηθούσαμε να το ξεπεράσουν. Βλέπω τα αποτελέσματα στα τετράδιά τους και όταν πηγαίνω στο σχολείο. Πολλές φορές οι δάσκαλοι έχουν ζητήσει τη βοήθειά μου, πολλές φορές κι εγώ τη δική τους, αλλά .... σας παρακαλώ πείτε μου: το θεωρείτε τόσο παράλογο να εμπιστεύομαι το σχολείο που έχω διαλέξει με μεγάλη προσοχή και ... ακριβοπληρώνω και να το αφήνω να κάνει τη δουλειά του?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ρωτώ κάτι off topic, αλλά πραγματικά το λίγο χρόνο που είμαι στο φόρουμ, μου δημιουργήθηκε μία μικρή απορία: Τι σημαίνει 'ετοιμάζω' ένα παιδί για την α' δημοτικού? Κάνω μόνη μου την ύλη της α' δημοτικού, η οποία, όπως θυμάμαι ξεκινάει από το π- α πα, ένα ένα τα γράμματα και τους αριθμούς? ΟΚ μέχρι εκεί το καταλαβαίνω. Όμως αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται αυτό. Από δυσπιστία στο σχολείο? Ότι δεν θα τα κάνει καλά? Μα αφού, τουλάχιστον αυτοί που συμμετέχουμε εδώ, τα στέλνουμε σε ιδιωτικά, γιατί λειτουργούμε παράλληλα? Από δυσπιστία στο παιδί, ότι δεν θα τα καταλάβει? Μα τα περισσότερα πώς τα καταφέρνουν και το δικό μας παιδί δεν θα τα καταφέρει? Η προηγούμενη προετοιμασία δεν δυσκολεύει την ένταξη του παιδιού στην ομάδα? Δεν θα το κάνει να αισθάνεται 'πλασματικά' πιο προχωρημένο, ενώ στην πραγματικότητα σε λίγους μήνες, όλα τα παιδιά θα γνωρίζουν λίγο πολύ τα ίδια πράγματα? Και ποιο είναι το νόημα να είναι το δικό μας παιδί πιο προχωρημένο.

Το αναφέρω, όχι βέβαια για την pashalitsa, και συγνώμη που χρησιμοποίησα τη φράση σου ως αναφορά, αλλά ήταν απλά η αφορμή, το ακούω συνέχεια. Πρόσφατα μία μαμά συμμαθήτριας του γιου μου, μου είπε ότι στα μαθηματικά η κόρη της είναι ήδη στην ...επόμενη τάξη.

Έστειλα τα παιδιά μου σε καλό ιδιωτικό, με δυνατό πρόγραμμα και ανταγωνισμό και θεωρώ ότι είμαστε κοντά τους και πρακτικά και συναισθηματικά, ίσως και περισσότερο από το μέσο όρο. Πήγαν και οι δύο με τις γνώσεις του δημόσιου νηπιαγωγείου. Είναι και οι δύο από τους καλύτερους μαθητές, μπήκαν στη λογική του σχολείου, ρουφάνε όλες τις δυνατότητες που τους δίνει το σχολείο, έχουν πάει και αδιάβαστοι και η δασκάλα τους έβαλε να διαβάζουν όλο το Σαββατοκύριακο για να ... προλάβουν τους άλλους, τους έχει δώσει extra ασκήσεις, τους έχει πει μπράβο επανειλημμένα. Δεν με νοιάζει να ξέρω ακριβώς τι κάνουν στο σχολείο, παρά το ότι φροντίζω -όπως έχω γράψει και αλλού- να τριγυρίζω μέσα στο σχολείο για να πιάνω την ατμόσφαιρα. Κάθε φορά που 'έκαναν κοιλιά' η δασκάλα με ενημέρωνε, με ρώταγε αν συμβαίνει κάτι στο σπίτι και μου έδινε σαφείς οδηγίες, το συζητούσαμε μαζί τους και τους βοηθούσαμε να το ξεπεράσουν. Βλέπω τα αποτελέσματα στα τετράδιά τους και όταν πηγαίνω στο σχολείο. Πολλές φορές οι δάσκαλοι έχουν ζητήσει τη βοήθειά μου, πολλές φορές κι εγώ τη δική τους, αλλά .... σας παρακαλώ πείτε μου: το θεωρείτε τόσο παράλογο να εμπιστεύομαι το σχολείο που έχω διαλέξει με μεγάλη προσοχή και ... ακριβοπληρώνω και να το αφήνω να κάνει τη δουλειά του?

 

.

 

Να σου απαντήσω πρώτα ειδικά για εμάς και μετά γενικά. Δεν πηγαίναμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο αλλά σε ένα ιδιωτικό που ήταν της άποψης ότι τα παιδιά δεν πρέπει να μάθουν τίποτα σε σχέση με το πώς γράφουμε από το νήπιο. Σεβαστό ΑΛΛΑ μέσα στη χρονιά έγιναν διάφορα μπλεξίματα όπως το να γράφει το παιδί μου ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ γράμματα και αριθμούς, εννοώ με όποια φορά και όποιο τρόπο ήθελε, διότι τα χρησιμοποιούσαν αλλά έλεγαν ότι πρέπει τα παιδιά να τα ζωγραφίζουν ας πούμε ελεύθερα... Φαντάζομαι ότι αυτό το σχολείο φέτος στην Α θα εισαγάγει μαλακά τα παιδιά στη γραφή και ανάγνωση, γενικά είναι ένα σχολείο που δίνει χρόνο και δεν είναι αυστηρό και πιεστικό...

 

Όταν όμως, ψάχνοντας για αλλαγή σχολείου, ήρθα σε επαφή με τα ελληνογερμανικά σχολεία και η διευθύντρια της Ερασμείου μου δήλωσε ότι τα παιδιά που είναι από το προνήπιο εκεί ή από το νήπιο, διαβάζουν και γράφουν στο τέλος του νηπίου και γι΄αυτό δημιουργούν ξεχωριστά τμήματα με τα νέα παιδιά στο δημοτικό, αγχώθηκα...

 

Και επειδή κατέληξα σε ένα άλλο ελληνογερμανικό, όπου και πάλι είναι χώρια τα παιδιά που ξεκίνησαν νωρίτερα το σχολείο εκεί και έχω ακούσει από 50 ανθρώπους ότι το σχολείο τρέχει και είναι πιεστικό, ε, όπως καταλαβαίνεις, δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει όπως ήταν, διότι αγχώθηκα ότι θα της έρθουν απότομα και θα τα πάρει στραβά...

 

Εξάλλου, η δασκάλα μπήκε μέσα την πρώτη μέρα και ρώτησε ποιο παιδί ξέρει να διαβάζει και να γράφει και τα έβαλε να διαβάσουν και μάλιστα πράγματα που ΔΕΝ ήταν για ανάγνωση πρώτων ημερών στο σχολείο.... ΛΑΘΟΣ μέγα από τη μεριά της κατά τη γνώμη μου αλλά τουλάχιστον η μικρή ήταν προετοιμασμένη και δεν ένιωσε άσχημα, παρόλο που δεν κατάφερε να διαβάσει την πινακίδα με το ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ με τα μεγάλα κόκκινα παραμορφωμένα γράμματα... Από εκεί και πέρα βέβαια υποψιάζομαι ότι πρέπει να έγιναν παράπονα, γιατί δεν αφήνει πλέον τα παιδιά να διαβάζουν αυτά που είναι πάνω από το επίπεδο που πρέπει να βρίσκονται αυτή την εποχή, μαθαίνω από την κόρη μου.

 

Και πάλι το παιδί μου θα είχε τρομάξει αν δεν είχε κάνει καμιά προετοιμασία...

 

Δεν ξέρω τί εννοούν άλλοι όταν λένε προετοιμασία και τί επιδιώκουν από αυτό, εγώ δεν την έβαλα να κάνει τα βιβλία του δημοσίου για να μην της αφαιρέσω τη χαρά της ανακάλυψης των βιβλίων της, κάναμε όμως μαθήματα σε πίνακα στο σπίτι ώστε να καταλάβει πώς γράφονται τα γράμματα, πώς τα διαβάζουμε με τις φωνούλες τους μέσα στις λέξεις [φθόγγοι] και ακολουθήσαμε ειδικά βιβλία από πέρσυ την άνοιξη που οδηγούσαν ομαλά στην ύλη της Α δημοτικού και μέσα σε αυτή... Στα μαθηματικά όπου παρουσιάζει μια ιδιαίτερη κλίση, ναι έχει φτάσει στο τέλος περίπου της ύλη της Α, επειδή απλά... τρέχει μόνη της... Το καλοκαίρι για δυο μήνες δεν κάναμε απολύτως τίποτα...:cool:

 

Δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει την Α γράφοντας τον κύκλο από κάτω προς τα πάνω και με φορά ανάποδη, τα γράμματα με καθρεπτική γραφή μερικές φορές και σίγουρα από κάτω προς τα πάνω αντί για το αντίθετο... Τώρα μαζί με τα γερμανικά, δε θα προλαβαίναμε ή θα κουραζόταν αφάνταστα, μιλάμε ότι το σχολείο έχει φτάσει ήδη στη σελ. 23 δηλαδή στην δεύτερη ενότητα μαθημάτων του βιβλίου της γλώσσας και έχουν για ανάγνωση προτάσεις κανονικά... Και ακόμα δε βγήκε ο Σεπτέμβρης αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί την προετοίμασα;

 

Γενικά δε θεωρώ ότι ένα παιδί πρέπει σώνει και καλά να κάνει προετοιμασία για την Α δημοτικού, άσχετα μάλιστα από το αν πάει ιδιωτικό ή δημόσιο, πόσο μάλλον αν ο γονιός δεν είναι εκπαιδευτικός και απλά αγοράζει τα βιβλία του δημοσίου της επόμενης τάξης και προσπαθεί να τα χωρέσει στο κεφάλι του παιδιού πριν την ώρα τους... Εκτός και αν βλέπει ότι το παιδί του δεν έχει πάρει στο νήπιο αυτά που θα έπρεπε για να αντιμετωπίσει απευθείας τα βιβλία της Α, και πάλι πρέπει να είσαι εκπαιδευτικός για να το ξέρεις αυτό...

 

Οι στόχοι όσων γονιών κάνουν προετοιμασία γενικά και προχωρούν την ύλη παρακάτω, είναι περισσότεροι από ένας και μπορεί να είναι διαφορετικοί ανάλογα με τη νοοτροπία του κάθε γονιού. Μπορεί να το κάνει επειδή δεν έχει αξιολογήσει θετικά τη δασκάλα και βλέπει ότι το παιδί δεν ανταποκρίνεται καλά στις νέες γνώσεις που παίρνει από εκεινη, μπορεί να το κάνει για να είναι το παιδί άνετο στο σχολείο επειδή αγχώνεται γενικά, μπορεί για να έχει περισσότερο χρόνο για τις εξωσχολικές του δραστηριότητες στη διάρκεια των καθημερινών, μπορεί να θέλει να κάνει επανάληψη ουσιαστικά το παιδί όταν το σχολείο φτάνει στην συγκεκριμένη ύλη ώστε, είτε η επίδοσή του να είναι υψηλή στο σχολείο είτε να μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς αν μιλάμε για παιδί που δυσκολεύεται γενικά... Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό από όσα μου έχουν πει οι γονείς που έκανα μαθήματα προετοιμασίας...

 

Να σου πω την αλήθεια, δε συνάντησα πολλούς τέτοιους γονείς. Οι περισσότεροι που έκαναν ιδιαίτερα στο παιδί τους ήταν άνθρωποι που είτε δε γνώριζαν είτε δεν είχαν ψυχικό σθένος ή χρόνο να ασχοληθούν με το κομμάτι αυτό και ήθελαν να ξέρουν ότι κάποιος ελέγχει σταθερά και βεβαιώνει ότι το παιδί δεν αφήνει κανένα κενό ύλης όσο προχωρούν οι τάξεις, πράγμα πολύ σημαντικό, είτε πηγαίνει κανείς σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa, ευχαριστώ για την απάντηση, όμως πολλά παιδιά στην αρχή της Α δημοτικού γράφουν τα γράμματα με διαφορετική φορά και το μαθαίνουν στο σχολείο. Το οποίο σχολείο, αν είναι σοβαρό, όσο 'δυνατό' νηπιαγωγείο και να έχει, δεν μπορεί να έχει μαθητές δύο ταχυτήτων, οπότε θα φροντίσει σε βάθος ενός, δύο το πολύ τριών μηνών να φέρει όλα τα παιδιά στο ίδιο επίπεδο, προφανώς ενισχύοντας το μάθημα των εξωτερικών πρωτακίων, δηλαδή κάνοντάς το όπως όλων των άλλων δημοτικών, που τα μαθαίνουν αυτά στην α' δημοτικού.

Τέλος πάντων, δεν είναι καθόλου προσωπικό, εγώ άλλωστε αναφέρομαι σε πολύ εντονότερες παρεμβάσεις από αυτήν που περιγράφεις, με ιδιαίτερα μαθήματα κά. Η γνώμη μου είναι ότι το παιδί στο σχολείο πρέπει να πηγαίνει για να μαθαίνει και όχι για να δείξει τι ξέρει και αυτό είναι μία ικανότητα που πρέπει να την αποκτήσει, δεν την έχει από τα 6. Οπότε, αν το 'ετοιμάζουμε' ή το προχωράμε, το σχολείο θα είναι ένα παράλληλο σύμπαν και όχι το κέντρο των μαθησιακών του δραστηριοτήτων.

 

ΥΓ. Επίσης να σε ενημερώσω ότι τα περισσότερα σχολεία έχουν φτάσει στη σελ. 24, μη σου πω το δικό μας στις 27/9 (του 2010) ήταν στη σελ. 26 (με έκανες και άνοιξα τα παλιά αναγνωστικά, αλλά μου αρέσει αυτή η φάση με τις σελίδες:lol::lol:).

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, το χθεσινό "Κ" της Καθημερινής (πρόκειται για το καλαίσθητο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας) είχε τρισέλιδο άρθρο για το Athener Schule.

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν όμως, ψάχνοντας για αλλαγή σχολείου, ήρθα σε επαφή με τα ελληνογερμανικά σχολεία και η διευθύντρια της Ερασμείου μου δήλωσε ότι τα παιδιά που είναι από το προνήπιο εκεί ή από το νήπιο, διαβάζουν και γράφουν στο τέλος του νηπίου και γι΄αυτό δημιουργούν ξεχωριστά τμήματα με τα νέα παιδιά στο δημοτικό, αγχώθηκα...

 

Δεν ξέρω τι ξέρουν και τι δεν ξέρουν τα παιδάκια της Ερασμείου από το προνήπιο και όντως υπάρχουν τμήματα που είναι με παιδάκια καινούρια και με παιδάκια που είναι από το νήπιο αλλά απ' ότι μου είχε πει εμένα η διευθύντρια αυτό γίνεται λόγω των γερμανικών που αυτά που είναι από το νήπιο και προνήπιο ξέρουν και επίσης η ύλη είναι συγκεκριμένη και θα βγει η ίδια από όλη την πρώτη. ΌΛΑ τα τμήματα της πρώτης πάνε μαζί στην ύλη ... κάνουν τα ίδια πράγματα κάθε μέρα ... οπότε δεν καταλαβαίνω τι θα πάθουμε εμείς που έχουμε πάει στην πρώτη και απλά αναγνωρίζουμε τα γράμματα ... άντε να γράφει και κάποια αλλά σίγουρα όχι όλα και σίγουρα όχι απλά. Εγώ που ρώτησα τη δασκάλα της μου είπε: "Καλύτερα που δεν ξέρει από το να ήξερε ήδη".

 

 

 

Δεν ξέρω τί εννοούν άλλοι όταν λένε προετοιμασία και τί επιδιώκουν από αυτό, εγώ δεν την έβαλα να κάνει τα βιβλία του δημοσίου για να μην της αφαιρέσω τη χαρά της ανακάλυψης των βιβλίων της, κάναμε όμως μαθήματα σε πίνακα στο σπίτι ώστε να καταλάβει πώς γράφονται τα γράμματα, πώς τα διαβάζουμε με τις φωνούλες τους μέσα στις λέξεις [φθόγγοι] και ακολουθήσαμε ειδικά βιβλία από πέρσυ την άνοιξη που οδηγούσαν ομαλά στην ύλη της Α δημοτικού και μέσα σε αυτή... Στα μαθηματικά όπου παρουσιάζει μια ιδιαίτερη κλίση, ναι έχει φτάσει στο τέλος περίπου της ύλη της Α, επειδή απλά... τρέχει μόνη της... Το καλοκαίρι για δυο μήνες δεν κάναμε απολύτως τίποτα...:cool:

 

Εγώ συγνώμη pashalitsa αλλά τα θεωρώ πολύ υπερβολικά όλα αυτά. Μπορούσες να της κάνεις την ύλη του νηπιαγωγείου αν θεώρησες ότι δεν έγινε σωστά στο νήπιο

 

Δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει την Α γράφοντας τον κύκλο από κάτω προς τα πάνω και με φορά ανάποδη, τα γράμματα με καθρεπτική γραφή μερικές φορές και σίγουρα από κάτω προς τα πάνω αντί για το αντίθετο...

 

γιατί? Κι εμείς έτσι τα γράφουμε ... Τώρα το μαθαίνει από τη δασκάλα της σωστά και κάθε γραμματάκι που μαθαίνουν δε μου το έχει ξανακάνει λάθος.

 

Τώρα μαζί με τα γερμανικά, δε θα προλαβαίναμε ή θα κουραζόταν αφάνταστα, μιλάμε ότι το σχολείο έχει φτάσει ήδη στη σελ. 23 δηλαδή στην δεύτερη ενότητα μαθημάτων του βιβλίου της γλώσσας και έχουν για ανάγνωση προτάσεις κανονικά... Και ακόμα δε βγήκε ο Σεπτέμβρης αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί την προετοίμασα;

 

Κι εμείς εκεί έχουμε φτάσει ... κάθεται μελέτη στο σχολείο και την κοιτάω κι εγώ στο σπίτι λίγο ... κανένα τεταρτάκι. Στα γερμανικά εντάξει ... έχει μια πίεση αλλά εντάξει εγώ δεν είμαι και φανατική, δε θέλω να δώσει και στη γερμανική σχολή (και απ' όσο έχω παρακολουθήσει κι εσένα δεν είσαι τέτοιος τύπος). Ακούει τις λεξούλες στο σχολείο και τις προτασούλες, τις λέμε και μαζί λίγο στο σπίτι και τέλος.

 

 

Οι στόχοι όσων γονιών κάνουν προετοιμασία γενικά και προχωρούν την ύλη παρακάτω, είναι περισσότεροι από ένας και μπορεί να είναι διαφορετικοί ανάλογα με τη νοοτροπία του κάθε γονιού. Μπορεί να το κάνει επειδή δεν έχει αξιολογήσει θετικά τη δασκάλα και βλέπει ότι το παιδί δεν ανταποκρίνεται καλά στις νέες γνώσεις που παίρνει από εκεινη, μπορεί να το κάνει για να είναι το παιδί άνετο στο σχολείο επειδή αγχώνεται γενικά, μπορεί για να έχει περισσότερο χρόνο για τις εξωσχολικές του δραστηριότητες στη διάρκεια των καθημερινών, μπορεί να θέλει να κάνει επανάληψη ουσιαστικά το παιδί όταν το σχολείο φτάνει στην συγκεκριμένη ύλη ώστε, είτε η επίδοσή του να είναι υψηλή στο σχολείο είτε να μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς αν μιλάμε για παιδί που δυσκολεύεται γενικά... Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό από όσα μου έχουν πει οι γονείς που έκανα μαθήματα προετοιμασίας...

 

Εσύ μπορεί να είχες τους λόγους σου pashalitsa αλλά sorry που θα στο πω ... οι περισσότεροι το προετοιμάζουν λέγοντας ό,τι δικαιολογία μπορείς να φανταστείς ... μέχρι και ότι το ίδιο το παιδί τους παρακαλούσε (!!) να μάθει αλλά μία είναι ΣΥΝΗΘΩΣ η αιτία: "Θέλουν το παιδί τους να είναι το καλύτερο, και να είναι μπροστά από τους άλλους για να νιώθει καλύτερα". Εγώ θεωρώ ότι τελικά αυτό τους κάνει κακό αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Δεν το κρύβω όμως ότι κι εγώ αγχώθηκα, κι εγώ προβληματίστηκα, κι εγώ μπήκα στο τρυπάκι και σκέφτηκα μήπως πρέπει να την προετοιμάσω γιατί όλα γύρω μου προετοιμάζονταν και έλεγα ότι το δικό μου μόνο θα είναι άσχετο και θα αισθάνεται άσχημα αλλά ευτυχώς με προσγείωσε ο άντρας μου και αποφασίσαμε να αφήσουμε το σχολείο να παίξει το ρόλο του.

 

Θεωρώ ότι στη χώρα μας υπάρχει γενικά μία υπερβολή στα πάντα ... και τελικά δεν ξέρω αν κάνουμε καλό στα παιδιά μας με αυτόν τον τρόπο ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω πρώτα ειδικά για εμάς και μετά γενικά. Δεν πηγαίναμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο αλλά σε ένα ιδιωτικό που ήταν της άποψης ότι τα παιδιά δεν πρέπει να μάθουν τίποτα σε σχέση με το πώς γράφουμε από το νήπιο. Σεβαστό ΑΛΛΑ μέσα στη χρονιά έγιναν διάφορα μπλεξίματα όπως το να γράφει το παιδί μου ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ γράμματα και αριθμούς, εννοώ με όποια φορά και όποιο τρόπο ήθελε, διότι τα χρησιμοποιούσαν αλλά έλεγαν ότι πρέπει τα παιδιά να τα ζωγραφίζουν ας πούμε ελεύθερα... Φαντάζομαι ότι αυτό το σχολείο φέτος στην Α θα εισαγάγει μαλακά τα παιδιά στη γραφή και ανάγνωση, γενικά είναι ένα σχολείο που δίνει χρόνο και δεν είναι αυστηρό και πιεστικό...

 

Όταν όμως, ψάχνοντας για αλλαγή σχολείου, ήρθα σε επαφή με τα ελληνογερμανικά σχολεία και η διευθύντρια της Ερασμείου μου δήλωσε ότι τα παιδιά που είναι από το προνήπιο εκεί ή από το νήπιο, διαβάζουν και γράφουν στο τέλος του νηπίου και γι΄αυτό δημιουργούν ξεχωριστά τμήματα με τα νέα παιδιά στο δημοτικό, αγχώθηκα...

 

Και επειδή κατέληξα σε ένα άλλο ελληνογερμανικό, όπου και πάλι είναι χώρια τα παιδιά που ξεκίνησαν νωρίτερα το σχολείο εκεί και έχω ακούσει από 50 ανθρώπους ότι το σχολείο τρέχει και είναι πιεστικό, ε, όπως καταλαβαίνεις, δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει όπως ήταν, διότι αγχώθηκα ότι θα της έρθουν απότομα και θα τα πάρει στραβά...

 

Εξάλλου, η δασκάλα μπήκε μέσα την πρώτη μέρα και ρώτησε ποιο παιδί ξέρει να διαβάζει και να γράφει και τα έβαλε να διαβάσουν και μάλιστα πράγματα που ΔΕΝ ήταν για ανάγνωση πρώτων ημερών στο σχολείο.... ΛΑΘΟΣ μέγα από τη μεριά της κατά τη γνώμη μου αλλά τουλάχιστον η μικρή ήταν προετοιμασμένη και δεν ένιωσε άσχημα, παρόλο που δεν κατάφερε να διαβάσει την πινακίδα με το ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ με τα μεγάλα κόκκινα παραμορφωμένα γράμματα... Από εκεί και πέρα βέβαια υποψιάζομαι ότι πρέπει να έγιναν παράπονα, γιατί δεν αφήνει πλέον τα παιδιά να διαβάζουν αυτά που είναι πάνω από το επίπεδο που πρέπει να βρίσκονται αυτή την εποχή, μαθαίνω από την κόρη μου.

 

Και πάλι το παιδί μου θα είχε τρομάξει αν δεν είχε κάνει καμιά προετοιμασία...

 

Δεν ξέρω τί εννοούν άλλοι όταν λένε προετοιμασία και τί επιδιώκουν από αυτό, εγώ δεν την έβαλα να κάνει τα βιβλία του δημοσίου για να μην της αφαιρέσω τη χαρά της ανακάλυψης των βιβλίων της, κάναμε όμως μαθήματα σε πίνακα στο σπίτι ώστε να καταλάβει πώς γράφονται τα γράμματα, πώς τα διαβάζουμε με τις φωνούλες τους μέσα στις λέξεις [φθόγγοι] και ακολουθήσαμε ειδικά βιβλία από πέρσυ την άνοιξη που οδηγούσαν ομαλά στην ύλη της Α δημοτικού και μέσα σε αυτή... Στα μαθηματικά όπου παρουσιάζει μια ιδιαίτερη κλίση, ναι έχει φτάσει στο τέλος περίπου της ύλη της Α, επειδή απλά... τρέχει μόνη της... Το καλοκαίρι για δυο μήνες δεν κάναμε απολύτως τίποτα...:cool:

 

Δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει την Α γράφοντας τον κύκλο από κάτω προς τα πάνω και με φορά ανάποδη, τα γράμματα με καθρεπτική γραφή μερικές φορές και σίγουρα από κάτω προς τα πάνω αντί για το αντίθετο... Τώρα μαζί με τα γερμανικά, δε θα προλαβαίναμε ή θα κουραζόταν αφάνταστα, μιλάμε ότι το σχολείο έχει φτάσει ήδη στη σελ. 23 δηλαδή στην δεύτερη ενότητα μαθημάτων του βιβλίου της γλώσσας και έχουν για ανάγνωση προτάσεις κανονικά... Και ακόμα δε βγήκε ο Σεπτέμβρης αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί την προετοίμασα;

 

Γενικά δε θεωρώ ότι ένα παιδί πρέπει σώνει και καλά να κάνει προετοιμασία για την Α δημοτικού, άσχετα μάλιστα από το αν πάει ιδιωτικό ή δημόσιο, πόσο μάλλον αν ο γονιός δεν είναι εκπαιδευτικός και απλά αγοράζει τα βιβλία του δημοσίου της επόμενης τάξης και προσπαθεί να τα χωρέσει στο κεφάλι του παιδιού πριν την ώρα τους... Εκτός και αν βλέπει ότι το παιδί του δεν έχει πάρει στο νήπιο αυτά που θα έπρεπε για να αντιμετωπίσει απευθείας τα βιβλία της Α, και πάλι πρέπει να είσαι εκπαιδευτικός για να το ξέρεις αυτό...

 

Οι στόχοι όσων γονιών κάνουν προετοιμασία γενικά και προχωρούν την ύλη παρακάτω, είναι περισσότεροι από ένας και μπορεί να είναι διαφορετικοί ανάλογα με τη νοοτροπία του κάθε γονιού. Μπορεί να το κάνει επειδή δεν έχει αξιολογήσει θετικά τη δασκάλα και βλέπει ότι το παιδί δεν ανταποκρίνεται καλά στις νέες γνώσεις που παίρνει από εκεινη, μπορεί να το κάνει για να είναι το παιδί άνετο στο σχολείο επειδή αγχώνεται γενικά, μπορεί για να έχει περισσότερο χρόνο για τις εξωσχολικές του δραστηριότητες στη διάρκεια των καθημερινών, μπορεί να θέλει να κάνει επανάληψη ουσιαστικά το παιδί όταν το σχολείο φτάνει στην συγκεκριμένη ύλη ώστε, είτε η επίδοσή του να είναι υψηλή στο σχολείο είτε να μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς αν μιλάμε για παιδί που δυσκολεύεται γενικά... Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό από όσα μου έχουν πει οι γονείς που έκανα μαθήματα προετοιμασίας...

 

Να σου πω την αλήθεια, δε συνάντησα πολλούς τέτοιους γονείς. Οι περισσότεροι που έκαναν ιδιαίτερα στο παιδί τους ήταν άνθρωποι που είτε δε γνώριζαν είτε δεν είχαν ψυχικό σθένος ή χρόνο να ασχοληθούν με το κομμάτι αυτό και ήθελαν να ξέρουν ότι κάποιος ελέγχει σταθερά και βεβαιώνει ότι το παιδί δεν αφήνει κανένα κενό ύλης όσο προχωρούν οι τάξεις, πράγμα πολύ σημαντικό, είτε πηγαίνει κανείς σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό σχολείο...

 

καλά, ανατρίχιασα..... θα έπαιρνα το παιδάκι μου τρέχοντας από κει μέςα...:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...