Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ και TSH


Recommended Posts

Θελω να σας κανω μια ερωτηση γιατι τηλεφωνω στο γιατρο και δεν τον εχω βρει ακομα.Η κορη μου εχει στρεπτοκοκκο και παιρνει αντιβιωση για 10 μερες.Αφου την τελειωσει μετα απο 2 μερες εχω ραντεβου για αιμοληψια στο ΙΥΠ,γνωριζετε αν δεν κανει να γινει ελεγχος θυρεοειδους λογω της αντιβιωσης;

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τωρα το ειδα το μηνυμα.... εγω δεν θα εκανα εξετασεις, θα περιμενα καμια εβδομαδα....Δεν ξερω για την συγκεκριμενη αλλα ειναι αρκετα τα φαρμακα που μπορει να προκαλεσουν αλλοιωσεις στα αποτελεσματα, τουλαχιστον κατα τον γιατρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Λαΐδα τελικα βρηκα το γιατρο και μου ειπε ακριβως το ιδιο σε ευχαριστω για την απαντηση παντως!

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είναι φτηνός! Νομίζω μαζί με της μητέρας μου ήταν 40 ευρώ! Αθήνα κέντρο.

(πάει καιρός πολύς όμως, μην ήταν 20 όλα μαζί? Θυμάμαι το 20, άρα λογικά 20 ο ένας, δε νομίζω και οι δύο...)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και ρώτησα και μου είπαν 40 ευρώ οι περισσότεροι, άλλοι 50. Αυτή την εξέταση μπορεί να στην γράψει ενδοκρινολόγος?

 

ναι βεβαια στη γραφει ενδοκρινολογος κ την κανεις σε συμβεβλημενα εργαστηρια.ετσι κανω τοσα χρονια.εχω βρογχοκηλη χωρις να χρειαζομαι αγωγη ομως.τωρα θα κανει κ ο μεγαλος γιατι το παρατηρησε ο ωρλ.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμένα ο γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ και δεν μπορεί να μου την γράψει. Αν κλείσω ραντεβού σε συμβεβλημένο ιατρό θα μου την γράψει ή χρειάζεται να με παρακολουθεί? Τι να του πώ? Οτι με παρακολουθεί άλλος και χρειάζεται να κάνω αυτή την εξέταση? Θα δεχτεί??? Δεν έχω ιδέα, μπορείτε να με διαφωτίσετε?

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ και δεν μπορεί να μου την γράψει. Αν κλείσω ραντεβού σε συμβεβλημένο ιατρό θα μου την γράψει ή χρειάζεται να με παρακολουθεί? Τι να του πώ? Οτι με παρακολουθεί άλλος και χρειάζεται να κάνω αυτή την εξέταση? Θα δεχτεί??? Δεν έχω ιδέα, μπορείτε να με διαφωτίσετε?

 

ναι θα σε κοιταξει κ εκεινος κ θα του πεις το ιστορικο σου

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ξέρετε ότι αν σας τον γράψει τον υπέρηχο θυρεοειδούς παθολόγος ή ενδοκρινολόγος ή γενικός ιατρός του ΕΟΠΥΥ θα πληρώσετε μόνο συμμετοχή περίπου 1.50ευρώ και θα το κάνετε φυσικά σε όποιο διαγνωστικό κέντρο επιθυμείτε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λατρεμενη μου λαιδα

εχω χασιμοτο αλλα η tsh ειναι στο 0,004 τωρα

ανεβασα γ-γτ συκωτιου και η ηπατολογος λεει οτι εμαι υπερθυροειδικη και να το ρυθμισω

ο μπικας με ξενερωσε γιατι ειδα οτι το τραβαει πολυ στα ακρα με τους υποθυροειδικους φτανοντας μας στα ορια μας

 

επισης εχω εναν οζο στο συκωτι αλλα το συκωτι λειτουργει μια χαρα θα επαναλαβω βεβαια μαγνητικη και αιμα σε 3μηνες να δουμε

 

πρεπει ομως να ρυθμισω θυροειδη για να δουμε γιατι μονον η γ-γτ ειναι τσιμπημενη

δεν μπορω να σε σου στειλει πμ αν ειναι επιλογη σου να μην παιρνεις πμ οκ αν οχι κοιτα το γιατι ειναι μπλκαρισμενα τα εισερχομενα σου

Link to comment
Share on other sites

λατρεμενη μου λαιδα

εχω χασιμοτο αλλα η tsh ειναι στο 0,004 τωρα

ανεβασα γ-γτ συκωτιου και η ηπατολογος λεει οτι εμαι υπερθυροειδικη και να το ρυθμισω

ο μπικας με ξενερωσε γιατι ειδα οτι το τραβαει πολυ στα ακρα με τους υποθυροειδικους φτανοντας μας στα ορια μας

 

επισης εχω εναν οζο στο συκωτι αλλα το συκωτι λειτουργει μια χαρα θα επαναλαβω βεβαια μαγνητικη και αιμα σε 3μηνες να δουμε

 

πρεπει ομως να ρυθμισω θυροειδη για να δουμε γιατι μονον η γ-γτ ειναι τσιμπημενη

δεν μπορω να σε σου στειλει πμ αν ειναι επιλογη σου να μην παιρνεις πμ οκ αν οχι κοιτα το γιατι ειναι μπλκαρισμενα τα εισερχομενα σου

Δεν ειναι επιλογη μου...καποια βλακεια εχω κανει! :oops:

Θα το ψαξω. Ακου αν εχεις τοσο χαμηλο TSH πρεπει οπωσδηποτε να κανεις εξετασεις για Ft3 και ft4. Αν και αυτα ειναι υψηλα, βουρ για αντιθυρεοειδκα! Αν ειναι υψηλα βεβαια και παιρνεις Τ4, πολυ απλα κοβεις το Τ4 και ξανακανεις εξετασεις σε ενα μηνα. Ισως φταιει αυτο.

SGOT kai SGPT εχεις κανει?

Anti TPO και Anti tpg?

Link to comment
Share on other sites

Oσο υψηλή είναι η TSH τόσο ανεβαίνει η δόση στο χάπι για να κατέβει? Εμένα ήταν 4,40 και μου αύξησε το χάπι στα 88 από 75.

περιεργο...οι ft3 και ft4 πως ειναι??

 

Να εξηγηθω καταρχην πριν μου κρεμασουν κουδουνια , οτι δεν ειμαι γιατρος αλλα τα βασικα οσον αφορα τη λειτουργια του θυρεοειδη τα ξερω καλα μια που ειμαι παθουσα χρονια.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επιλογη μου...καποια βλακεια εχω κανει! :oops:

Θα το ψαξω. Ακου αν εχεις τοσο χαμηλο TSH πρεπει οπωσδηποτε να κανεις εξετασεις για Ft3 και ft4. Αν και αυτα ειναι υψηλα, βουρ για αντιθυρεοειδκα! Αν ειναι υψηλα βεβαια και παιρνεις Τ4, πολυ απλα κοβεις το Τ4 και ξανακανεις εξετασεις σε ενα μηνα. Ισως φταιει αυτο.

SGOT kai SGPT εχεις κανει?

Anti TPO και Anti tpg?

 

λοιπον t3 και τ4 ειναι στην μεση των φυσιολογικων

ολες οι τρανσαμινασες του συκωτιου ειναι τελειες πλυν της γ-γτ που ειναι 75

 

τελος εχω αντισωματα χασιμοτο υψηλα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον t3 και τ4 ειναι στην μεση των φυσιολογικων

ολες οι τρανσαμινασες του συκωτιου ειναι τελειες πλυν της γ-γτ που ειναι 75

 

τελος εχω αντισωματα χασιμοτο υψηλα

μου ειχε πει ενας ενδοκρινολογος οτι ειναι καλυτερα να μετραμε τις ελευθερες Τ3 και Τ4 παρα τις ολικες.

Αν εχεις φυσιολογικες ft3 και ft4 λοιπον, για εμενα δεν εχεις προβλημα με τον θυρεοειδη αλλα με κατι αλλο. και αυτο το αλλο επηρρεαζει και το tsh σου.

δεν παιρνεις Τ4 τωρα ετσι δεν ειναι??

πηγαινε σε αυτον τον γιατρο, ειναι καλος. Και πιστεψε με εχω παει σε πααααααρα πολλους

Η ανεβασμενη γGT ισως ειναι απλα απο την τοσο χαμηλη TSH

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε πει ενας ενδοκρινολογος οτι ειναι καλυτερα να μετραμε τις ελευθερες Τ3 και Τ4 παρα τις ολικες.

Αν εχεις φυσιολογικες ft3 και ft4 λοιπον, για εμενα δεν εχεις προβλημα με τον θυρεοειδη αλλα με κατι αλλο. και αυτο το αλλο επηρρεαζει και το tsh σου.

δεν παιρνεις Τ4 τωρα ετσι δεν ειναι??

πηγαινε σε αυτον τον γιατρο, ειναι καλος. Και πιστεψε με εχω παει σε πααααααρα πολλους

Η ανεβασμενη γGT ισως ειναι απλα απο την τοσο χαμηλη TSH

 

παιρνω τ4 των 88 ισως πρεπει να το μειωσω

αυριο ειχα κανονισει ραντεβου με μια αλλη αλλα θα παω σιγουρα και στον δικο σου

θα παρω γνωμες απο 2 και με οποιον νοιωσω καλυτερα θα κατσω

Link to comment
Share on other sites

περιεργο...οι ft3 και ft4 πως ειναι??

 

Να εξηγηθω καταρχην πριν μου κρεμασουν κουδουνια , οτι δεν ειμαι γιατρος αλλα τα βασικα οσον αφορα τη λειτουργια του θυρεοειδη τα ξερω καλα μια που ειμαι παθουσα χρονια.;)

 

 

Η FT4 είναι 0.9. Δεν μου είπε κάτι για αυτήν αλλά θεώρησε αυξημένη την TSH (στα 4,40) και από 75 πήγα στο 88. Γιατρός δεν είσαι, αλλά πες την γνώμη σου από τις εμπειρίες σου. Εντωμετάξύ πριν την γέννα έπαιρνα ένα 25άρι και τώρα έφτασα στα 88? Και αντί να κατεβαίνω εγώ ξανανεβαίνω σε δόση?? Κάπως μου κάθισε άσχημα αυτό. Εχω εμπιστοσύνη στον γιατρό, με γλίτωσε στην άσχημη εγκυμοσύνη μου, αλλά δεν θα επανέλθω ποτέ?

Επίσης πεσμου σε ποιόν γιατρό πηγαίνεις και πόσο σου παίρνει επίσκεψη. Είναι μόνο ιδιωτικά ή και σε κάποιο νοσοκομείο ιδιωτικό?

Είναι μόνο ενδοκρινολόγος? Γιατί αυτός που βλέπω είναι και διαβητολόγος λόγω διαβήτη κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Η FT4 είναι 0.9. Δεν μου είπε κάτι για αυτήν αλλά θεώρησε αυξημένη την TSH (στα 4,40) και από 75 πήγα στο 88. Γιατρός δεν είσαι, αλλά πες την γνώμη σου από τις εμπειρίες σου. Εντωμετάξύ πριν την γέννα έπαιρνα ένα 25άρι και τώρα έφτασα στα 88? Και αντί να κατεβαίνω εγώ ξανανεβαίνω σε δόση?? Κάπως μου κάθισε άσχημα αυτό. Εχω εμπιστοσύνη στον γιατρό, με γλίτωσε στην άσχημη εγκυμοσύνη μου, αλλά δεν θα επανέλθω ποτέ?

Επίσης πεσμου σε ποιόν γιατρό πηγαίνεις και πόσο σου παίρνει επίσκεψη. Είναι μόνο ιδιωτικά ή και σε κάποιο νοσοκομείο ιδιωτικό?

Είναι μόνο ενδοκρινολόγος? Γιατί αυτός που βλέπω είναι και διαβητολόγος λόγω διαβήτη κύησης.

Καταρχην να σου πω οτι στην αρχη εκανα λαθος :oops: Νομιζα σου μειωσε την δοση για αυτο εγραψα οτι ειναι περιεργο.

 

οι φυσιολογικες τιμες των ft3 και ft4 ειναι

ft3 1.5-5

ft4 0.7-2

 

Φτ4 λοιπον εχεις χαμηλη και ειναι κατι που 'ταιριαζει' με την υψηλη tsh σου.

Σωστα σου ανεβασε την δοση.

Μπορει καποια στιγμη να λειτουργησει καλυτερα ο θυρεοειδης σου, δυσκολο βεβαια. Μεγαλωνοντας δυσκολα φτιαχνει κατι.

Μην ανησυχεις ομως. Το Τ4 δεν ειναι φαρμακο. Ειναι η ορμονη που σου λειπει ;)

παρε το χαπακι και ολα θα δουλευουν καλυτερα στον οργανισμο σου.

 

Σου στελνω πμ για τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

παιρνω τ4 των 88 ισως πρεπει να το μειωσω

αυριο ειχα κανονισει ραντεβου με μια αλλη αλλα θα παω σιγουρα και στον δικο σου

θα παρω γνωμες απο 2 και με οποιον νοιωσω καλυτερα θα κατσω

ναι δες τι θα σου πει γιατι αν μειωσεις το χαπι λογικα θα κατεβει και η ft3 και ft4. Και δεν εχεις αυτο το περιθωριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...