Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Prevenar 13


Lucy

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


κυκλοφορει ηδη.εμεις το καναμε προχθες στη μικρη και ενω με το απλο prevenar που ειχε κανει τις 2 πρωτες δοσεις δεν υπηρξε κανενα προβλημα, με το 13 εκανε πυρετο ειχε υπνηλια και πρηστικε το ποδι της! αναθεμα στα πολυδυναμα αληθεια!:|

Link to comment
Share on other sites

κ μεις εχει μια εβδομαδα που το καναμε,δεκατα ανεβασε κ ηταν πολυ ανησυχος για 2μερες περιπου κ πολυ κακοδιαθετος,με το απλο ειχαμε μονο ανησυχια για λιγες ωρες μονο

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος αντί για Prevenar μας κάνει το Synflorix που είναι 10δυναμο ενώ το Prevenar το απλό είναι 7δύναμο ακριβώς για το λόγο ότι το 10δύναμο καλύπτει περισσότερο γιατι επιτίθεται σε 10 στελέχη του ιού αντί για 7.

Το Prevenar 13 είναι 10δύναμο; Το Synflorix τουλάχιστον σε μας δεν έκανε καμία παρενέργεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Prevenar 13 κάναμε κι εμείς εδώ στη Γερμανία και ανεβάσαμε πυρετό μόνο στην πρώτη και δεύτερη δόση. Στην τρίτη όχι. Το prevenar 13 είναι 13δύναμο (γι' αυτό και ο αριθμός 13).Μπορείτε να διαβάσετε και εδώ για το εμβόλιο:

 

http://www.medicalnewstoday.com/articles/173779.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σας

ο μικρος εκανε την 2η δοση του εμβολιου στις 12 Σεπτεμβριου πριν περασει το 48ωρο μου πεταξε σπυρακια με κοκκινιλες στο προσωπο πρηστηκαν πτερυγια αυτιων ,ποδια ,χερια και στισ 12 ωρες ειχε γινει ολοκληρος κοκκινο;!!

μολις εμφανιστηκαν τα εξανθηματα ο μικρος ηδη επινε ξενο γαλα 10 μερεσ μαζι με το δικο μου γιατι 5,5 μηνων ηθελα να το κοψουμε σιγα σιγα!!το σιγα σιγα εγινε γρηγορα πηγαμε σε υποαλλεργικο γαλα και κοψιμο του θηλασμου γιατι συμφωνα με τουσς γιατρους στο Πεντελης μπορει να ηταν λεει αλλεργικο σε κατι που εφαγα:twisted:!!!

του δωσανε σταγονεσ κορτιζονης στο 5ωρο υποχωρησαν βεβαια ακολουθησαν και αλλα μετα τρεχαματα οχι βεβαια λογω τησ αντιδρασησ αλλα λογου του αταραξ που δωσανε στο παιδι!!! εγινε επιδερμικο τεστ στο παιδι και βγηκε αρνητικο στο ξενο γαλα και περιμενουμε και τις αιματολογικες!!

θα ηθελα να μαθω αν γνωρισει καποιος κατι για το εμβολιο αντιστοιχο και κατα ποσο ειναι εφικτο να μην επαναληφτει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πόσες δόσεις κάνατε από το Prevenar 13. Η παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί θεωρεί δεδομένο ότι θα κάνει 5. Η παιδίατρος του ΙΚΑ που απευθύνθηκα προκειμένου να το γράψει στο βιβλιάριο είπε ότι οι 4 δόσεις αρκούν. Τη βοήθεια σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Kαι εμείς κάναμε χτες το εμβόλιο και σήμερα η μικρή μου ανέβασε 37,7 πυρετό. Κακοδιάθετη, δεν τρώει, το πόδι τούμπανο κτλ. Εντωμεταξύ είδα κάτι σπυράκια στον ποπό της, λέτε να είναι από το εμβόλιο??? Πόσες ημέρες κρατάει συνήθως ο πυρετός που ανεβάζουν λόγω εμβολίου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καναμε τη β δοση την τριτη, τη τεταρτη το πρωι ειχαμε πυρετο και 5 σπυρακια στο προσωπο. σημερα πεμπτη εχει υποχωρησει ο πυρετος οχι ομως τα σπυρακια. δυστυχως και στη πρωτη δοση εκανε πυρετο,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Exω μια απορία και θέλω αν γνωρίζετε να μου την λύσετε. Πόσες δόσεις είναι το prevenar 13???

Το ανιψάκι μου είναι 3,5 χρονών και έχει κάνει 4 δόσεις. Η παιδίατρος του έγραψε να κάνει άλλη μια τελευταία τώρα, δηλαδή την 5η. Η καινούργια παιδίατρος όμως (άλλαξε λόγω απόστασης) είπε κατηγορηματικά ότι δεν χρειάζεται άλλη δόση. Τι ισχύει τελικά???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Γειά σας, εμείς σήμερα πριν λίγο κάναμε το εμβόλιο μας το prevenar 13, είμαστε 3 μηνών και ήταν το δεύτερο εμβόλιο που κάναμε, περιμένουμε τις παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...