Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κανονες σπιτιου


lenaG

Recommended Posts

Αποφασισα να ανοιξω ατο το θεμα γιατι τα χω παιξει με το σπιτι.

ειμαστε 4 ατομα οι δυο μεγαλοι λερωνουν περισσοτερο απο το μωρο και μωρο με αποτελειωνει κι εγω να τρεχω συνεχεια και να μην προλαβαινω.

αυτη η μονιμη ακαταστασια με εκνευριζει απιστευτα!!

αποφασισα λοιπον να βαλω κανονες για ολους και να χρεωσω τον καθενα με καποιες συγκεκριμενες δουλειες μπας και τα καταφερω και ηρεμησω.

λοιπον σκεφτηκα τα εξής

1.απλυτα πιατα οχι παντου πχ τραπεζακια υπολογιστη κλπ μονο πλυντηριο

2.ρουχα πλενω μονο οσα βρω στα απλυτα;)

3 σκουπιδια υποχρεωση του συζυγου

4. στρωσιμο κρεββ πρωι και τακτοποιημα γραφειου κορης καθε βραδυ:roll:

θελω να τους βαλω να βοηθανε και σε κατι μικροδουλιτσες του τυπου αδειαζω το πλυντ. πιατων ή ρουχων, αλλα δεν ξερω πως να το οργανωσω

αν βοηθαει ο καθενας για λιγο δεν θα χρειαζομαστε ουτε γυναικα για δουλειες και θα ειμαστε ολοι πιο καλα

ειτε ερχεται η γυναικα για το σπιτι ειτε οχι μολις μαζευουμε ολοι πχ σαββατοκυρικο την επομενη ειναι το ιδιο

αναρωτιεμαι μηπως κανω κατι λαθος?

βοηθεια δεν εχω απο πουθενα ουτε μανα κοντα ουτε πεθερα.

σκεφτομαι πολυ να αλλαξω σπιτι να παω σε μικροτερο γιατι αυτο ειναι γηπεδο αλλα φοβαμαι οτι παλι τα ιδια θα ειναι!!!!1:-(

μήπως εχετε καμια ιδεα:idea::idea::idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια πολύ διασκεδαστική ιδέα για τους τρεις μεγάλους είναι η εξής: Έχεις να κάνεις 5 δουλειές. Ξεκινάτε λοιπόν ένα επιτραπέζιο και ο νικητής κάνει την μία (φρόντισε να διαλέξεις κάτι στο οποίο κερδίζεις!) και οι χαμένοι κάνουν από δύο ;) Έτσι περνάτε χρόνο μαζί διασκεδάζοντας και γίνονται και οι δουλειές μετά :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καυτό θέμα...στο δικό μας σπίτι ζουν δύο και καθαρίζει ένας ή μάλλον ..μία,εγώ.Ο άντρας μου απλά μου δήλωσε ότι δεν θέλει να ασχολείται (αυτό μετά το στεφάνι,γιατί πρωτύτερα δεν είχε πρόβλημα ακόμα και να πλένουμε μαζί τα πιάτα.):confused:

Το δικαιολογεί με το ότι εργάζεται πολλές ώρες (πράγμα που είναι αλήθεια),αλλά κι εγώ εργάζομαι.

Εκείνο όμως που μου είχε σπάσει τα νεύρα ήταν τα ποτήρια που χρησιμοποιούσε μία φορά (π.χ. να πιει νερό,χυμό,ένα ποτό)και μετά τα άφηνε όπου τύχαινε να βρίσκεται.

Μετά από λίγο-σιγά μην έψαχνε να βρει πού είχε αφήσει το προηγούμενο-έπαιρνε άλλο ποτήρι κ.ο.κ. με αποτέλεσμα να βρίσκονται σκορπισμένα από δω κι από κει ποτήρια.

Κάποια στιγμή μου ήρθε η φαεινή ιδέα:idea::διάλεξα ένα ποτήρι που μας έχει απομείνει μοναδικό κι έχει χρώμα μπλε (κυρίως να ξεχωρίζει).;)

Θα με βολευε να είχε κι αυτές τις ρίγες που ξεχωρίζουν το βράδυ και αντανακλούν το φως,αλλά δυστυχως τέτοια δεν έχουν βγει ακόμα.:(

Και του λέω:Από αυτή τη στιγμή ΑΥΤΟ είναι το δικό σου προσωπικό ποτήρι.

Εδώ θα πίνεις νερό,χυμό και ό,τι άλλο θέλεις.

Αυτό δούλεψε!Και σώθηκα...δεν τρέχω σαν τον καφετζή να μαζεύω ποτήρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ διασκεδαστική ιδέα για τους τρεις μεγάλους είναι η εξής: Έχεις να κάνεις 5 δουλειές. Ξεκινάτε λοιπόν ένα επιτραπέζιο και ο νικητής κάνει την μία (φρόντισε να διαλέξεις κάτι στο οποίο κερδίζεις!) και οι χαμένοι κάνουν από δύο ;) Έτσι περνάτε χρόνο μαζί διασκεδάζοντας και γίνονται και οι δουλειές μετά :D

 

καλη ιδεα ειχα σκεφτει κατι κι εγω τυπου λαχνου με δουλειες πάνω και ενας λαχνος να γραφει μια "ΤΗ γλυτωσες σημερα" αλλα δεν ξερω αν κρατησει περα απο 2-3 μερες:cool:

 

Εκείνο όμως που μου είχε σπάσει τα νεύρα ήταν τα ποτήρια που χρησιμοποιούσε μία φορά (π.χ. να πιει νερό,χυμό,ένα ποτό)και μετά τα άφηνε όπου τύχαινε να βρίσκεται.

Μετά από λίγο-σιγά μην έψαχνε να βρει πού είχε αφήσει το προηγούμενο-έπαιρνε άλλο ποτήρι κ.ο.κ. με αποτέλεσμα να βρίσκονται σκορπισμένα από δω κι από κει ποτήρια.

Αυτό δούλεψε!Και σώθηκα...δεν τρέχω σαν τον καφετζή να μαζεύω ποτήρια!!!!

μεγαλο θεμα θιγεις τωρα!!!!!!!!!!!!!!!

κι εδω μια απο τα ιδια συν μπολακια απο ξηρους καρπους πατατακια κλπ απο το συζυγο το βραδυ γαλατα χυμους χαρτακια απο γλυκα ή πιατα που τσιμπολογησαν μπροστα στην τv

κι εσυ να αναρωτιεσαι απο που να αρχισω???

και πως διατηρεις την ηρεμια σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα με ενοχλει τρομερα η ακαταστασια!!!! και δεν ξερω γιατι συνεχεια ειναι ακαταστατα???? μεχρι τις 3 ειμαι στη δουλεια και μετα που γυρναω επικρατει το χαος. δεν προλαβαινω να μαζευω ρουχα και παιχνιδια και δεν ξερω πως γινεται. ολη μερα αυτο κανω και πλενω πιατα. και να φανταστειτε εχω και πλυντηριο πιατων....

αυτοι οι μαρκαδοροι συνεχεια στο πατωμα?? οι κορη μου τους μαζευει ο γιος μου τους πεταει και παει κυκλος το θεμα...

ενταξει δεν εχω απαιτηση να ειναι ολα στην εντελεια αλλα βρε κοριτσια με πιανει τρελλο ςγχος να μπαινω σπιτι και να μην ξερω απο που να αρχισω. βοηθεια δεν εχω ολα μονη μου τα κανω απο καθαρισμα-μαγειρεμα-πλυσιμο ολα. η ακαταστασια με τρελλαινει....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με ενοχλει τρομερα η ακαταστασια!!!! και δεν ξερω γιατι συνεχεια ειναι ακαταστατα???? μεχρι τις 3 ειμαι στη δουλεια και μετα που γυρναω επικρατει το χαος. δεν προλαβαινω να μαζευω ρουχα και παιχνιδια και δεν ξερω πως γινεται. ολη μερα αυτο κανω και πλενω πιατα. και να φανταστειτε εχω και πλυντηριο πιατων....

αυτοι οι μαρκαδοροι συνεχεια στο πατωμα?? οι κορη μου τους μαζευει ο γιος μου τους πεταει και παει κυκλος το θεμα...

ενταξει δεν εχω απαιτηση να ειναι ολα στην εντελεια αλλα βρε κοριτσια με πιανει τρελλο ςγχος να μπαινω σπιτι και να μην ξερω απο που να αρχισω. βοηθεια δεν εχω ολα μονη μου τα κανω απο καθαρισμα-μαγειρεμα-πλυσιμο ολα. η ακαταστασια με τρελλαινει....

 

νομιζω πως πρεπει να παμε ολες για ψυχοθεραπεια λη θα βρουμε τον τροπο να το διορθωσουμε ή να το αποδεχτουμε!!!!!!!!!

 

καμια φαεινη ιδεα για βελτιωση???

Link to comment
Share on other sites

κι εδω μια απο τα ιδια συν μπολακια απο ξηρους καρπους πατατακια κλπ απο το συζυγο το βραδυ γαλατα χυμους χαρτακια απο γλυκα ή πιατα που τσιμπολογησαν μπροστα στην τv

κι εσυ να αναρωτιεσαι απο που να αρχισω???

και πως διατηρεις την ηρεμια σου?

 

Λένα το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και θέλει απαιτητική φροντίδα ώστε οι υπόλοιποι να σε βοηθάνε στα υπόλοιπα για να ανταπεξέρχεσαι. Η κόρη σου είναι σε μια ηλικία που μπορεί να φροντίζει μόνη το δωμάτιό της και να βάζει και ένα χεράκι στο δωμάτιο του μωρού να συμμαζεύει τα παιχνίδια του. Ο σύζυγός σου δεν ξέρω πόσο σκληρά δουλεύει αλλά θα μπορούσε να συνεισφέρει όσο μπορεί και αυτός. Και εμείς είμαστε 4 στο σπίτι, οι 3 συνεισφέρουμε, ο μικρός μου που είναι 8,5 τη γλυτώνει λίγο και πάλι δεν προλαβαίνουμε, όχι τώρα να τρέχει μόνο ο ένας. Γιατί εγώ θα κάνω και ψωμί, θα ανοίξω φύλλο, θα μαντάρω, πότε θα τα προλάβαινα και όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

lenaG,

 

πολυ καλα τα λες. Γιατι να κανεις κατι λαθος? Ολοι κατι πρεπει να αναλαβουν. Ακομα και οι μικροτεροι(δεν εννοω το μωρο φυσικα). Ετσι και το παιδι μαθαινει να ειναι υπευθυνο. Ασε που νομιζω οτι αν του εχει ανατεθει καποια "αρμοδιοτητα" και το διασκεδαζει και νιωθει οτι ειναι...μεγαλος!

 

Υ.Γ. Αυτο με τα απλυτα το κανω κι εγω....πλυντηριο μπαινει μονο ο,τι ειναι στο καλαθι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ....τι να πω εγω...4 παιδια και 2 μεγαλοι....!!!!ο χαμος σε ολο του το μεγαλειο....!!!!!καθε πρωι...θελω τουλαχιστων 1 ωρα να συμαζεψω τα βασικα (κρεβατια,πρωινα πιατα,παιχνιδια και μπιτζαμες....)και καθε βραδυ αλλη μια ωρα για να παω για τα απογευματινα-βραδυνα πιατα ,παιχνιδια...και οτι αλλο περιφερεται...ασκοπα στο σπιτι.....αυτα ειναι τα βασικα αν προσθεσεις και ...τα....καθημερινα.....μαγειρεμα,πλυσιμο,σιδερωμα,σκουπισμα,σφουγγαρισμα,ξεσκωνισμα.........

κοριστια δεν υπαρχει σωτηρια...το εχω παρει αποφαση...!!!!απλα βαζω κανονες....οχι φαγητο στο σαλονι,παιδικο...μονο στην κουζινα!!!!!!

....οχι ρουχα στο πατωμα....αλλά στα απλυτα ή στην ντουλαπα....

.....ενα φαγητο για μεσημαριανο...εδω δεν ειμαστε εστιατοριο να παραγγελνει οτι θελει ο καθενας...

.....δεν διαλεγουμε τι θα φορεσουμε στο σχολειο...αλλά αυτο που βγαζει η μαμα απο το βραδυ....γιατι οι κορες μου σκαλιζουν τα συρταρια...για να βρουν αυτο που θελουν και μετα τραβανε κατι και πανε ολα τα υπολοιπα για σιδερωμα ξανα....

.....τα σκουπιδια ειναι αρμοδιοτητα του μπαμπα μας....

....οποιος βγαλει παιχνιδια τα συμαζευει μετα.....(αφου πρωτα τσιριξω και απειλησω πως θα τα πεταξω στα σκουπιδια....)....

.......με λιγα λογια προσπαθω...να τους βαλω σε μια σειρα....(δεν ξερω αν το εχω καταφερει...!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

 

Αυτό με το επιτραπέζιο που προτείνεται παραπάνω είναι πολύ διασκεδαστικό σαν ιδέα.

Όμως,στ αλήθεια πόσες φορές μπορεί κανείς να το κάνει;

Επίσης θεωρώ ότι είναι κάτι έμμεσο(δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα στην καρδιά του) κι ο χαμένος σίγουρα δεν πείθεται (ή δεν "εκπαιδεύεται",αν θέλετε) να αποκτήσει τη συνήθεια να μαζεύει ή να συμμετέχει.

Τη στιγμή που όλοι μοιραζόμαστε ένα χώρο πρέπει να γίνει κατανοητό ότι όλοι συμμετέχουμε στη διατήρηση της τάξης ή της καθαριότητας.

Ή (τουλάχιστον) σεβόμαστε τον κόπο του άλλου (πολύ χλωμό,ε;)

Θυμάμαι μια φορά που σφουγγάρισα το δωμάτιό μου ως παιδί,

μετά πρόσεχα περισσότερο,γιατί αφενός καμάρωνα για το αποτέλεσμα κι αφετέρου γιατί κουράστηκα.

Link to comment
Share on other sites

lenaG

 

όπως βλέπω στο τικεράκι σου, το αστεράκι σου το μεγάλο είναι 14....Όταν εγώ ήμουν 14 ήρθε το νέο μέλος στην οικογένεια! Να τονίσω πως μέχρι τότε δεν έκανα τίποτα, ούτε το πιάτο μου στον νεροχύτη...Με το που ήρθε η μπέμπα σπίτι γνωρίστηκα με το ξεσκονόπανο!

Εμένα η μαμά μου έκανε το εξής, δε μιλούσε όταν παρατούσα πράγματα, δε παραπονιόταν, αλλά δεν τα μάζευε κιόλας, δηλαδή υπήρχε περίπτωση να είναι βρόμικη μπλούζα στο πάτωμα του δωματίου μου, και δε την μάζευε να τι βάλει στο καλάθι, την πατούσε και περνούσε ανενόχλητη..! Όταν ερχόταν η ώρα να βγω βόλτα, να πάω ζωγραφική ή φροντιστήριο φώναζε από μέσα "ΤΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΆΖΕΨΕΣ;" απαντούσα εγώ "ΘΑ ΤΑ ΚΆΝΩ ΌΤΑΝ ΈΡΘΏ" και μετά ακολουθούσε το "ΟΧΙ, ΠΡΏΤΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΏΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΘΑ ΦΎΓΕΙΣ" μάλιστα μια φορά μου κλείδωσε τη πόρτα για να μη βγω!

 

Ακολούθησαν και 2-3 βδομάδες μετά από την αγανάκτηση της που δεν έκανα τίποτα ούτε εγώ και ο μπαμπάς, και το μόνο που έκανε ήταν να μαγειρεύει για αυτήν, να πλένει ρούχα μόνο δικά της και του μωρού, να στρώνει μόνο τη δική της μεριά από το κρεβάτι, και όπως καταλαβαίνετε στο σπίτι γινόταν πόλεμος. Μετά από αυτό μπήκαμε σε σειρά και χωρίσαμε τις δουλειές.

 

Πχ.

1) Ο μπαμπάς πάντα υπεύθυνος για σουπερ μαρκετ, ενώ εγώ και η μαμά του φτιάχνουμε την λίστα

2)Όταν επιστρέφει συνήθως είναι 11-12 οπότε εγώ τα τακτοποιώ ενώ η μαμά μαγειρεύει και ο μπαμπάς παίζει στο σαλόνι με τη μικρή

3) Τη Πέμπτη είναι μέρα πλυντήριο, όποιος πρόλαβε να φέρει ρούχα καλώς, αλλιώς την άλλη βδομάδα πάλι

4) Το Σάββατο το μεσημέρι μετά το φαγητό ήταν η μέρα σιδερώματος, δηλαδή η μαμά σιδέρωνε ενώ εγώ μάζευα και έπλενα πιάτα.Το απόγευμα πριν βγω να παίξω τα έβαζα στη θέση τους

5) Τώρα βάλαμε και την μικρή στο πρόγραμμα, δηλαδή, πολλές φορές έρχεται όταν απλώνω ρούχα και με βοηθάει δίνοντας μου τα μανταλάκια, δεν τις βάζουμε σοβαρές δουλειές προς Θεού 4 χρόνων είναι ακόμη, απλώς να καταλάβει ότι στο σπίτι όλοι κάνουμε και από κάτι...

6) Πάντα η μαμά μου είχε μανία με ριχτάρια, για την ακρίβεια τα έχει τρελό έρωτα! Οπότε η συμφωνία μας ήταν ως εξής, συμμάζευα κάθε Τετάρτη το σαλόνι, στρώνοντας ριχτάρια και μαζεύοντας τα παιχνίδια της μικρής και ως αντάλλαγμα μου έφερνε το απόγευμα το περιοδικό μου, έτσι γλύτωνα λίγα χρήματα από το χαρτσιλικάκι μου, και αυτή είχε την άνεση να ξαπλώσει και μια ωρίτσα αφού είχε απαλλαγή από το επιφανιακό συμμάζεμα...!

 

Υπομονή θέλει και θα στρώσουν, όπως και να το κάνουμε είναι μια αλλαγή που την περνάει όλη η οικογένεια και ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά...!

Θα επανέλθω όταν θυμηθώ κι άλλους "κανόνες" χεχε :mrgreen:

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς αποκλείεται το μωρό από τις δουλειές. Η δική μου είναι λίγο μικρότερη και σήμερα που είμασταν μόνες μας στην κουζίνα και έπρεπε εγώ να βγάλω τα πιάτα από το πλυντήριο εκείνη έπαιζε με το ντουλάπι με τις κατσαρολες. Της έβγαλε όλες έξω και δεν φύγαμε από την κουζίνα παρά μόνο όταν της ξαναέβαλε στη θέση τους. Τα παιχνίδια της προσπαθούμε όταν τελειώνουμε το παιχνίδι να τα βάζουμε ΜΑΖΙ για ύπνο στο κουτί τους για να είναι έτοιμα να ξαναπαίξουμε! Αν δεν τα εκπαιδεύσεις από μικρά τη χάνεις την μπάλα. Και με αυτό τον τρόπο θα μάθει και το 14χρονο πιστεύω..

 

Επίσης η τακτική της μαμάς της Αναστασίας μου φαίνεται τέλεια αν οι άλλοι δεν παίρνουν από λόγια.

 

Το παιχνίδι που πρότεινα δεν θα λειτουργήσει για πολύ αλλά θα τους δώσει να καταλάβουν πως όταν συμμετέχουν μένει χρόνος και στη μαμά να περάσει ποιοτικό χρόνο μαζί τους. Μπορεί αργότερα να μετατραπεί σε βόλτα ή σε κάτι που αρέσει στους άλλους δύο... Πάντως αρχικά πας με εξαγορά και στην πορεία μένει το ηθικό δίδαγμα ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

lenaG

 

όπως βλέπω στο τικεράκι σου, το αστεράκι σου το μεγάλο είναι 14....Όταν εγώ ήμουν 14 ήρθε το νέο μέλος στην οικογένεια! Να τονίσω πως μέχρι τότε δεν έκανα τίποτα, ούτε το πιάτο μου στον νεροχύτη...Με το που ήρθε η μπέμπα σπίτι γνωρίστηκα με το ξεσκονόπανο!

Εμένα η μαμά μου έκανε το εξής, δε μιλούσε όταν παρατούσα πράγματα, δε παραπονιόταν, αλλά δεν τα μάζευε κιόλας, δηλαδή υπήρχε περίπτωση να είναι βρόμικη μπλούζα στο πάτωμα του δωματίου μου, και δε την μάζευε να τι βάλει στο καλάθι, την πατούσε και περνούσε ανενόχλητη..! Όταν ερχόταν η ώρα να βγω βόλτα, να πάω ζωγραφική ή φροντιστήριο φώναζε από μέσα "ΤΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΆΖΕΨΕΣ;" απαντούσα εγώ "ΘΑ ΤΑ ΚΆΝΩ ΌΤΑΝ ΈΡΘΏ" και μετά ακολουθούσε το "ΟΧΙ, ΠΡΏΤΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΏΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΘΑ ΦΎΓΕΙΣ" μάλιστα μια φορά μου κλείδωσε τη πόρτα για να μη βγω!

 

Ακολούθησαν και 2-3 βδομάδες μετά από την αγανάκτηση της που δεν έκανα τίποτα ούτε εγώ και ο μπαμπάς, και το μόνο που έκανε ήταν να μαγειρεύει για αυτήν, να πλένει ρούχα μόνο δικά της και του μωρού, να στρώνει μόνο τη δική της μεριά από το κρεβάτι, και όπως καταλαβαίνετε στο σπίτι γινόταν πόλεμος. Μετά από αυτό μπήκαμε σε σειρά και χωρίσαμε τις δουλειές.

 

Πχ.

1) Ο μπαμπάς πάντα υπεύθυνος για σουπερ μαρκετ, ενώ εγώ και η μαμά του φτιάχνουμε την λίστα

2)Όταν επιστρέφει συνήθως είναι 11-12 οπότε εγώ τα τακτοποιώ ενώ η μαμά μαγειρεύει και ο μπαμπάς παίζει στο σαλόνι με τη μικρή

3) Τη Πέμπτη είναι μέρα πλυντήριο, όποιος πρόλαβε να φέρει ρούχα καλώς, αλλιώς την άλλη βδομάδα πάλι

4) Το Σάββατο το μεσημέρι μετά το φαγητό ήταν η μέρα σιδερώματος, δηλαδή η μαμά σιδέρωνε ενώ εγώ μάζευα και έπλενα πιάτα.Το απόγευμα πριν βγω να παίξω τα έβαζα στη θέση τους

5) Τώρα βάλαμε και την μικρή στο πρόγραμμα, δηλαδή, πολλές φορές έρχεται όταν απλώνω ρούχα και με βοηθάει δίνοντας μου τα μανταλάκια, δεν τις βάζουμε σοβαρές δουλειές προς Θεού 4 χρόνων είναι ακόμη, απλώς να καταλάβει ότι στο σπίτι όλοι κάνουμε και από κάτι...

6) Πάντα η μαμά μου είχε μανία με ριχτάρια, για την ακρίβεια τα έχει τρελό έρωτα! Οπότε η συμφωνία μας ήταν ως εξής, συμμάζευα κάθε Τετάρτη το σαλόνι, στρώνοντας ριχτάρια και μαζεύοντας τα παιχνίδια της μικρής και ως αντάλλαγμα μου έφερνε το απόγευμα το περιοδικό μου, έτσι γλύτωνα λίγα χρήματα από το χαρτσιλικάκι μου, και αυτή είχε την άνεση να ξαπλώσει και μια ωρίτσα αφού είχε απαλλαγή από το επιφανιακό συμμάζεμα...!

 

Υπομονή θέλει και θα στρώσουν, όπως και να το κάνουμε είναι μια αλλαγή που την περνάει όλη η οικογένεια και ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά...!

Θα επανέλθω όταν θυμηθώ κι άλλους "κανόνες" χεχε :mrgreen:

 

Αναστασια πολυ πολυ βοηθητικο το ποστ σου

θα το μελετησω σε καθε λεπτομερεια και περιμανω και νεους κανονες.

 

 

Κακώς αποκλείεται το μωρό από τις δουλειές. Η δική μου είναι λίγο μικρότερη και σήμερα που είμασταν μόνες μας στην κουζίνα και έπρεπε εγώ να βγάλω τα πιάτα από το πλυντήριο εκείνη έπαιζε με το ντουλάπι με τις κατσαρολες. Της έβγαλε όλες έξω και δεν φύγαμε από την κουζίνα παρά μόνο όταν της ξαναέβαλε στη θέση τους. Τα παιχνίδια της προσπαθούμε όταν τελειώνουμε το παιχνίδι να τα βάζουμε ΜΑΖΙ για ύπνο στο κουτί τους για να είναι έτοιμα να ξαναπαίξουμε! Αν δεν τα εκπαιδεύσεις από μικρά τη χάνεις την μπάλα. Και με αυτό τον τρόπο θα μάθει και το 14χρονο πιστεύω..

 

Επίσης η τακτική της μαμάς της Αναστασίας μου φαίνεται τέλεια αν οι άλλοι δεν παίρνουν από λόγια.

 

Το παιχνίδι που πρότεινα δεν θα λειτουργήσει για πολύ αλλά θα τους δώσει να καταλάβουν πως όταν συμμετέχουν μένει χρόνος και στη μαμά να περάσει ποιοτικό χρόνο μαζί τους. Μπορεί αργότερα να μετατραπεί σε βόλτα ή σε κάτι που αρέσει στους άλλους δύο... Πάντως αρχικά πας με εξαγορά και στην πορεία μένει το ηθικό δίδαγμα ;)

 

αερικο μου η μικρη ειναι η μονη που κανει ευχαριστα δουλειες ειναι ελαχιστα παιχνιδια βρισκονται διασκορπισμενα στο σπιτι!!!!

το δις εξαμαρτειν................

τα παιχνιδια της ειναι σε ενα ντουλαπι (χωρις πομολο;),) παιρνουμε οποιο θελει και μετα το τακτοποιουμε πισω, οποτε τα παιχνιδια του μωρου ειναι το λιγοτερο.

σημερα εβαλα τη μεγαλη να βοηθησει εκανε καποια πραγματα αλλα τα νευρα μου χορευαν τσιφτετελι επρεπε σε καθε δουλεια να λεω με απιστευτη λεπτομερεια τι πρεπει να γινει.

στη δουλεια τακτοποιησε το σαλονι επρεπε να πω φτιαξε ετσι τα ριχταρια φερε μεσα το ποτηρι σου κλπ, ενω δεν ειναι η πρωτη φορα που τα κανει.

αφου εκανε αυτα που της ειπα γυρναω και βλεπω χαρτακια που ειχε σκισει η μικρη στο πατωμα και δε μπηκε καν στη διδικασια να τα μαζεψει επρεπε να το πω εγω και αλλα τετοια.

Καλα για ηλ. σκουπα ουτε λόγος

τελος παντων και το οτι εκανε κατι παλι καλα ελπιζω καποια στιγμη να τα κανει απο μονη τη

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσει να κάνει και ας μην τα κάνει και τέλεια στην αρχή ;) Επιβράβευέ την περισσότερο και μην την αποθαρρύνεις τώρα που ξεκινάτε την εκπαίδευση. Κάποια πράγματα θα πρέπει να τα κάνετε και μαζί έτσι ώστε να δει ποιος είναι ο σωστός τρόπος να γίνονται :) (αυτά τα θυμάμαι από τη γιαγιά μου και πως εκπαίδευσε εμένα ;))

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα τι μου περασε απο το μυαλο τωρα??

φανταζομαι σε 4-5 χρονια να γνωρισει η κορη μου κανενα και να αρχισε να το παιζει δουλα και κυρα!!!!!!!!!!!!!!!!

κι εγω να παλευω να μαζευει το βρακι της απ το πατωμα!!!!!!!!

δε θελω να το σκεφτομαι..............

:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Μην το αποκλείεις μην το αποκλείεις :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτό με τα ποτήριααααα....

Πίνει νερό, τσουπ στο πάγκο. Μετά από πέντε λεπτά πίνει χυμό, τσούπ στο πάγκο. Σε σημείο που μία μέρα είχα λήψει για λίγες ώρες και πάνω στο πάγκο είχα βρει 7 ποτήρια!!!!!!:shock: Ούτε καν το κόπο να τα βάλει στο πλυντήριο.Εννοείται πως τον έβαλα να τα βάλει μετά.

Στη καθημερινόητά μας, το μεσημέρι (επειδή γυρνάει κατά τις 5 από τη δουλειά) τρώμε ξεχωριστά, άρα μαζεύει ο καθένας το πιάτο του. Το κρεβάτι θα το στρώσω εγώ και με τις περισσότερς δουλειές θα ασχοληθώ εγώ. Εκείνος θα βγάλει τα πιάτα από το πλυντήριο, θα τα τακτοποιήσει, θα ασχοληθεί με το παιδί, θα ασχοληθεί με το κήπο, θα αλλάξει και θα πετάξει τα σκουπίδια, θα κάνει τα ψώνια κι επίσης θα μαζέψει το χάος που δημιουργεί μετά το βραδυνό μπάνιο!!!!!:twisted:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Μην το αποκλείεις μην το αποκλείεις :D

θελω ενα εμοτικον να χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο!!!!!!!!!!!

 

Αχ, αυτό με τα ποτήριααααα....

Πίνει νερό, τσουπ στο πάγκο. Μετά από πέντε λεπτά πίνει χυμό, τσούπ στο πάγκο. Σε σημείο που μία μέρα είχα λήψει για λίγες ώρες και πάνω στο πάγκο είχα βρει 7 ποτήρια!!!!!!:shock: Ούτε καν το κόπο να τα βάλει στο πλυντήριο.Εννοείται πως τον έβαλα να τα βάλει μετά.

Στη καθημερινόητά μας, το μεσημέρι (επειδή γυρνάει κατά τις 5 από τη δουλειά) τρώμε ξεχωριστά, άρα μαζεύει ο καθένας το πιάτο του. Το κρεβάτι θα το στρώσω εγώ και με τις περισσότερς δουλειές θα ασχοληθώ εγώ. Εκείνος θα βγάλει τα πιάτα από το πλυντήριο, θα τα τακτοποιήσει, θα ασχοληθεί με το παιδί, θα ασχοληθεί με το κήπο, θα αλλάξει και θα πετάξει τα σκουπίδια, θα κάνει τα ψώνια κι επίσης θα μαζέψει το χάος που δημιουργεί μετά το βραδυνό μπάνιο!!!!!:twisted:

 

εμενα δεν κανει τιποτα τετοιο για τα σκουπιδια πρεπει να τα εχω βγαλει εξω μπορει και να κουτουλαει και να μην τα κατεβαζει γιατι ολο και κατι άλλο εχει να κανει και πρεπει να το πω 100 φορες!

ενταξει δουλευει πολυ αλλα κι εγω δουλευω και δεν μπορω να τα κανω ή να κανω το γραμματεα και την υπηρετρια ολων.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ποια σκουπίδια;;;; Εμένα ο μπαμπάς μου ούτε το κουλό του δεν άπλωνε να σηκώσει το τηλέφωνο!

 

Έμεινε 2 βδομάδες, νηστικός και χωρίς καθαρά ρούχα, να τον δεις μετά τι καλά που έστρωσε! Μια μέρα τη βδομάδα souper market (για τα βαριά ψώνια της εβδομάδας), τίναγμα χαλιών,αποκλειστικό κράτημα της μικρής 2 ώρες το μεσημέρι για να κοιμηθεί η μαμά μου, ποτήρια και πιάτα τα βάζει κατευθείαν στο πλυντήριο και τώρα τελευταία ο γλυκός μου με περιμένει το βράδυ μέχρι να σχολάσω από τη δουλειά να έρθει να με πάρει για να μη ξοδεύω τα λεφτά μου στο ταξί!

 

lenaG αύριο θα σου έχω νέους "κανόνες" τώρα δεν είμαι σε θέση, κοιμάμαι όρθια! :)

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως πρεπει να παμε ολες για ψυχοθεραπεια λη θα βρουμε τον τροπο να το διορθωσουμε ή να το αποδεχτουμε!!!!!!!!!

 

καμια φαεινη ιδεα για βελτιωση???

ΣΩΠΑ καλε που χρονος για ψυχοθεραπεια????? το καλυτερο ειναι να το παιζουμε τρελλες και να μην μας νοιαζει αλλα αυτο πως το κανουμε???

δεν μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει καμμια δεν ξερει??:lol:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...