Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα και αποβολες


Recommended Posts

εννοω.. απλα σταματησε η καρδια του μωρου?

Σε ρωταω γιατι το ουρεοπλασμα αυτο που κανει συνηθως ειναι να τρυπάει τον αμνιακο σάκο.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι ... είχε έντονους πόνους , και μετά αιμοραγία.

απο εξετάσεις που έκανε μετά ο γιατρός της είπε για το ουρεόπλασμα.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ενταξει δε σημαινει οτι εγινε 100% απο αυτο ομως, γιατι κλινικα ακομη και σημερα δεν εχει αποδειχτει, δε το παιζω εξυπνη αλλα απο τη Δευτερα που εμαθα οτι το εχω, καταλαβαινεις απο την τρομάρα που πήρα, εχω διαβασει απειρες μελετες στο ιντερνετ και καμια δεν ελεγε ξεκαθαρα οτι ευθυνεται για αποβολη, μαζι με αλλους παραγοντες μπορει.

Και ολες οι μελετες ελεγαν οτι προκαλει προωρο τοκετο ή ελλιποβαρη μωρα.

Αυτα τα ιδια μου τα ειπε και ο γιατρος δηλαδη.

Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..δε μπορουμε να ξερουμε τελικα.

Τελος παντων,θα το ξεπεράσουμε και αυτο!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημερά...

πρεπει οπωσδηποτε κ ο αντρας σου να κανει καλλιεργεια σπερματος κ να ειναι καθαρος...

πολλοι λενε πως φταιει το ουρεοπλασμα για αποβολες αλλα αυτο δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα....

ειχε ο καλός μου κ πηρα και εγω αντιβιωση γιατι κολλαει με την επαφη...

Πραξε οπως αισθανεσαι για να νιωσεις εσυ πιο ασφαλης... :wink:

 

Καλημέρα! Όταν το είχα ανακαλύψει και εγώ (πριν τις αποβολές) είχαμε πάρει και οι δύο αντιβίωση. Δεν μου είπε κανείς όμως να κάνει τότε ο άντρας μου καλλιέργεια, θεραπεία όμως έκανε όπως εγώ και όλες οι καλλιέργειες οι δικές μου βγήκαν καθαρές από τότε. Το θέμα του μικροβίου το είχα τακτοποίηση πριν την πρώτη εγκυμοσύνη.

Το θέμα είναι να το ψάξω κιάλλο επειδή άκουσα αυτό το περιστατικό ή να χαλαρώσω και να ξεκινήσω προσπάθειες?

 

Υ.Γ. Ενάμιση χρόνο μόνο εξετάσεις κάνουμε, εκεί που λέμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες εκεί βγαίνει και κάποια άλλη εξέταση και καθυστερούμε...Είναι πολύ ψυχοφθόρο!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ CHRISTY ΜΟΥ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ? ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΟΛΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΣΜΑ, ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.

 

Γεια σου Κούκλα! Έχω ψιλοαγχωθεί και μπερδευτεί! Είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά από αυτό τον κύκλο να ξεκινήσω προσπάθειες και δεν ξέρω αν αξίζει να το ψάξω περαιτέρω ή να το αγνοήσω. Μπορεί να πάρω και τον γιατρό τηλέφωνο να τον ρωτήσω ξανά. Όταν τον είχα ρωτήσει την πρώτη φορά που πήγα μου είπε ότι αφού είχα κάνει θεραπεία και αφού όλες οι καλλιέργειες ήταν αρνητικές δεν χρειάζεται να κάνω άλλη εξέταση. Είναι πεταμένα λεφτά. Όταν τον ρώτησα αν πρέπει να κάνει ο άντρας μου, μου είπε ότι αν ήταν φορέας του μικροβίου θα στο είχε κολλήσει ξανά και θα έβγαινε στις καλλιέργειες τις δικές μου.

Φοβάμαι τόσο πολύ να μην αποβάλω ξανά που επηρεάζομαι πολύ από αυτά που ακούω, άσχετα αν είνα σπάνια.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΣΜΑ, ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.

 

Εγώ έχω κάνει 4 από μετά την πρώτη αποβολή!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα cristy,ο γιατρος σου ειπε οτι για τις αποβολες φταίει το ουρεόπλασμα? Σε ποιους μηνες έγιναν οι αποβολες?

Και αν θυμασαι σε τι ποσοστο ειχες τον ιό?

Σε ρωταω γιατι ειμαι 4 μηνών και προσφατα ανακάλυψα οτι εχω και γω ουρεοπλασμα αλλά ο γιατρος μου είπε οτι το ουρεοπλσμα "ευθυνεται" για αποβολες 5ο-8ο μηνα και σίγουρα οχι στην αρχη της εγκυμοσυνης.

Πάντως εφοσον ειναι καθαρες οι καλλιεργειες σου δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ψαξεις περαιτερω.

 

Καλημέρα!

ΠΩ ΠΩ! Δεν ήθελα να σε τρομάξω!!!! Συγνώμη.

Ο γιατρός δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ουρεόπλασμα γιατί είχα κάνει θεραπεία πριν την πρώτη εγκυμοσύνη.

Πάντως μια φίλη μου που το ανακάλυψε σαν και σένα( στην εγκυμοσύνη) έχει τώρα μια υγιέστατη μπουμπού. Μπορεί να πήρε αντιβίωση αρκετές φορές , να αγχώθηκε για το βάρος του μωρού και μήπως αποβάλει αλλά πήγαν όλα καλά και το μωρό γεννήθηκε 3.5 κιλά. Στην φίλη μου της είχαν πει ότι προκαλεί αποβολές στο πρώτο τρίμηνο... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!

Εγώ έχω γίνει λίγο υστερική γιατί φοβάμαι μηπώς το χάσω ξανά!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε κοριτσακι.... :wink:

 

και η αδερφη μου είχε αποβολή λόγο του μικροβίου "ουρεόπλασμα" , ακολούθησε την αγωγή που της έδωσε ο γιατρος (και ο συζηγός της) και όλα καλά , η κόρη της τωρα είναι 4 μηνών! :):wink:

 

Καλημέρα! Να της ζήσει!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

και μενα μου βρηκαν ουρεόπλασμα στην καλλιέργεια, και ήδη είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες για μπεμπέ κανα μήνα, μιλάμε για Σεπτεμβριο, την αντιβίωση άργησα να την πάρω επειδή άκουσα γνωμη μικροβιολόγου ότι δε θα κανε τίποτα για το ουρεόπλασμα, δηλ. θα τα φηνε χωρίς αντιβίωση, εντωμεταξύ μπεμπέ δεν ήρθε και ο κύκλος μου έχει σκαμπανεβάσματα από τις 24 ως τις 35 μέρες αναλογα τα κεφια του!!!!

αντιβίωση πήραμε αρχές Γενάρη, από τότε δεν έχουμε κάνει προσπάθειες, οπότε αποτελέσματα δεν έχω ακόμα βγάλει, δηλ. δεν ξέρω αν ευθυνεται το ουρεοπλασμα ίσως για τη μη συλληψη, γιατί αυτό σκέφτηκα. Λοιπόν τώρα είμαι αδιάθετη και μετά ξεκινάμε... οπότε θα σας πω... τα ΔΙΚΑ μου συμπεράσματα γιατί η αλήθεια είναι ότι ογιατρός δεν ήταν ξεκάθαρος, δεν μου είπε και ποτέ ότι ευθύνεται το ουρεόπλασμα που δε συλλάβαμε, από το ίντερνετ το έιχα διαβάσει... δεν ξέρω αν βοηθά κάπου η ιστορία μου, μάλλον από ότι καταλαβαίνω οι γιατρόι δεν είναι ξεκάθαροι γιατί δεν υπάρχουν οριστικά συμπεράσματα από τις μελέτες. για να δούμε... αν μείνω όμως έγκυος, ε θα πω ότι σίγουρα έφταιγε το ουρεόπλασμα που δεν έμενα γιατί έχω ήδη δύο παιδάκια!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου βρηκαν ουρεόπλασμα στην καλλιέργεια, και ήδη είχαμε ξεκινήσει τις προσπάθειες για μπεμπέ κανα μήνα, μιλάμε για Σεπτεμβριο, την αντιβίωση άργησα να την πάρω επειδή άκουσα γνωμη μικροβιολόγου ότι δε θα κανε τίποτα για το ουρεόπλασμα, δηλ. θα τα φηνε χωρίς αντιβίωση, εντωμεταξύ μπεμπέ δεν ήρθε και ο κύκλος μου έχει σκαμπανεβάσματα από τις 24 ως τις 35 μέρες αναλογα τα κεφια του!!!!

αντιβίωση πήραμε αρχές Γενάρη, από τότε δεν έχουμε κάνει προσπάθειες, οπότε αποτελέσματα δεν έχω ακόμα βγάλει, δηλ. δεν ξέρω αν ευθυνεται το ουρεοπλασμα ίσως για τη μη συλληψη, γιατί αυτό σκέφτηκα. Λοιπόν τώρα είμαι αδιάθετη και μετά ξεκινάμε... οπότε θα σας πω... τα ΔΙΚΑ μου συμπεράσματα γιατί η αλήθεια είναι ότι ογιατρός δεν ήταν ξεκάθαρος, δεν μου είπε και ποτέ ότι ευθύνεται το ουρεόπλασμα που δε συλλάβαμε, από το ίντερνετ το έιχα διαβάσει... δεν ξέρω αν βοηθά κάπου η ιστορία μου, μάλλον από ότι καταλαβαίνω οι γιατρόι δεν είναι ξεκάθαροι γιατί δεν υπάρχουν οριστικά συμπεράσματα από τις μελέτες. για να δούμε... αν μείνω όμως έγκυος, ε θα πω ότι σίγουρα έφταιγε το ουρεόπλασμα που δεν έμενα γιατί έχω ήδη δύο παιδάκια!

 

Γεια σου tao. Δεν έχω ακούσει να παίζει ρόλο στην σύλληψη αλλά τι να πω κανείς δεν ξέρει!

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει και το τρίτο μωράκι σου!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ureaplasma urealitycum ειναι μικροβιο (και οχι ιος) που σχετιζεται με αυξημενο κινδυνο αποβολης, κυριως πρωιμης, λογω του οτι καποια ενζυμα που παραγει προκαλουν τρωση των μεμβρανων του αμνιακου σακου.

Αυτο δε σημαινει πως καθε γυναικα που φερει το μικροβιο θα αποβαλει, θεωρητικα συμβαλλουν κι αλλοι παραγοντες σ'αυτο. Απλως δημιουργειται μια αυξημενη προδιαθεση.

Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ακινδυνο και αντιμετωπιζεται πολυ αποτελεσματικα με αντιβιωση.

Επειδη η λοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη και το μικροβιο αρκετα διαδεδομενο, καλο ειναι πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης να γινεται μια καλλιεργεια, ωστε τυχον προβλημα ν'αντιμετωπιστει εγκαιρως.

Η συσχετιση με υπογονιμοτητα διερευναται χωρις να εχει τεκμηριωθει -ωστοσο δε θεωρειται ιδιαιτερα πιθανη.

Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.

:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Το ureaplasma urealitycum ειναι μικροβιο (και οχι ιος) που σχετιζεται με αυξημενο κινδυνο αποβολης, κυριως πρωιμης, λογω του οτι καποια ενζυμα που παραγει προκαλουν τρωση των μεμβρανων του αμνιακου σακου.

Αυτο δε σημαινει πως καθε γυναικα που φερει το μικροβιο θα αποβαλει, θεωρητικα συμβαλλουν κι αλλοι παραγοντες σ'αυτο. Απλως δημιουργειται μια αυξημενη προδιαθεση.

Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ακινδυνο και αντιμετωπιζεται πολυ αποτελεσματικα με αντιβιωση.

Επειδη η λοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη και το μικροβιο αρκετα διαδεδομενο, καλο ειναι πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης να γινεται μια καλλιεργεια, ωστε τυχον προβλημα ν'αντιμετωπιστει εγκαιρως.

Η συσχετιση με υπογονιμοτητα διερευναται χωρις να εχει τεκμηριωθει -ωστοσο δε θεωρειται ιδιαιτερα πιθανη.

Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω

εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.

:D

 

:lol::lol::lol::lol:

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Το ureaplasma urealitycum ειναι μικροβιο (και οχι ιος) που σχετιζεται με αυξημενο κινδυνο αποβολης, κυριως πρωιμης, λογω του οτι καποια ενζυμα που παραγει προκαλουν τρωση των μεμβρανων του αμνιακου σακου.

Αυτο δε σημαινει πως καθε γυναικα που φερει το μικροβιο θα αποβαλει, θεωρητικα συμβαλλουν κι αλλοι παραγοντες σ'αυτο. Απλως δημιουργειται μια αυξημενη προδιαθεση.

Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ακινδυνο και αντιμετωπιζεται πολυ αποτελεσματικα με αντιβιωση.

Επειδη η λοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη και το μικροβιο αρκετα διαδεδομενο, καλο ειναι πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης να γινεται μια καλλιεργεια, ωστε τυχον προβλημα ν'αντιμετωπιστει εγκαιρως.

Η συσχετιση με υπογονιμοτητα διερευναται χωρις να εχει τεκμηριωθει -ωστοσο δε θεωρειται ιδιαιτερα πιθανη.

Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω

εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.

:D

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Ελα ντε...!!!

Ειδες το βλαμενο? :lol:

 

Παντως οντως, μονο κατι χαζοουρηθρητιδες κλπ προκαλει, ενω συνηθως ειναι τελειως ασυμπτωματικο.

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ετσι θελω να πιστευω οτι δεν προκειται να παθω κατι απο το ουρεοπλασμα, άι στο καλο, εχω αρρωστησει τωρα 5 μερες.

Και να σκεφτεις οτι ρωτησα 2 γυναικολογους, ο ενας μου ειπε περι αποβολης κτλ και ο αλλος μου ειπε οτι ειναι χαζο να ανησυχω για το ουρεοπλασμα.Ακρη δεν εβγαλα, απλα αποφασισα να μην σαμποταρω την ψυχολογια μου αλλο.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

κ σε εμας ο ουρολογος ελεγε οχι επαφες(ή με προφυλακτικο) ενω ο γυναικολογος μου ελεγε...οκ...

δεν ξερω τι να υποθεσω....πειραζει ή οχι...;;;

ο αντρουλης μου επαιρνε ενα μηνα αντιβιωση κ εγω πηρα 8 μερες...

Υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανιστει;;;;;...κ πως εμφανιστηκε αρχικα;;;; :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, οπως ανελυσα παραπανω, το ουρεαπλασμα οντως αυξανει την πιθανοτητα αποβολης και φυσικα και θα πρεπει να αντιμετωπιστει με ληψη αντιβιωσης πριν, ή κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Εκτος απο αυτο ομως, ειναι ενα μικροβιο που συνηθως δε δημιουργει αλλα προβληματα, παρα μονο καποιες ηπιες ουρηθριτιδες ή προστατιτιδες κλπ.

Οσο για το πώς το "τσιμπαει" κανεις.... απο καποιον ερωτικο συντροφο, νυν ή πρωην.

Μπορει κανεις να ειναι φορεας για πολλα χρονια και να μην το εχει παρει χαμπαρι, αφου σπανιως δημιουργει συμπτωματα (πχ. φαγουρα, διαυγης εκκριση απο την ουρηθρα).

Συνηθως ανιχνευεται τυχαια σε καποια κολπικη καλλιεργεια ή καλλιεργεια σπερματος.

Σημειωτεον, ειναι αρκετα διαδεδομενο, οπως και το μυκοπλασμα (συγγενες μικροβιο), το οποιο κι αυτο συνδεεται με επιπλοκες στην κυηση, λιγοτερο ομως απ'οτι το ουρεαπλασμα.

Γι'αυτο γλυκες μου ειναι χρησιμος ο προγεννητικος ελεγχος.

:D

 

(Ξερετε ποσες κουτσουκελες συζυγων αποκαλυπτονται απο μικροβιολογικες εξετασεις...? Εχω ακουσει πολυ αστεια σκηνικα!:lol: )

 

EDIT Nikijo,αν δε θεραπευτει σωστα, τοτε θα υποτροπιασει.

Επισης μπορει κανεις να το ξανακολλησει απο τον συντροφο του, αν αυτος δεν παρει αντιστοιχη θεραπεια, ή απο καποιον αλλο συντροφο.

Τελος, ειναι γνωστο πως καποιοι γυναικολογοι οντως δεν ξερουν τί τους γινεται (πχ δε ζητανε ποτε τετοιου ειδους εξετασεις, ουτε καν για τοξοπλασμα, που ειναι πολυ σοβαρο)!

Εχουν δει τα ματακια μου.... :evil:

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι το 30% των νεογέννητων κοριτσιών γεννιέται με αυτο "κληρονομώντας" το απο τη μανα κατα τον τοκετό.

Εγω σιγουρα το εχω χρονια απο τις τιμες που εβγαλε μου ειπαν και η μικροβιολογος και ο γυναικολογος οτι ειναι πολυ μεγάλες.

 

Nikijo εσυ το ειχες κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

Εαν υποτροπιασει αλλα δεν φυγει μπορει να ξαναεμφανιστει απο την μεταβολη του ph του κόλπου μας.

Εμενα μου ειπαν οτι δε θα απαλλαχτω ουτε με την αντιβιωση που παιρνω αλλα ελπιζουμε στο να μειωθεί έστω.Λογω εγκυμοσυνης δε μπορω να παρω πιο ισχυρα αντιβιωτικά.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Ανστεφ τωρα το ειχε ο καλος μου, που προσπαθουμε για το 2ο....

 

Προφανως το εχει καιρο αφου δεν εκανε ποτε καλλιεργεια κ ετσι δεν το ξεραμε...Πριν ενα χρονο ακριβως ειχα αποβολη στην 5η εβδομαδα....κ τωρα εκ των υστερων σκεφτομαστε μηπως ηταν αυτη η αιτια....

 

Τωρα πως εμφανιστηκε..... :roll: (λετε να εχω κερατα κ να μην το εχω παρει χαμπαρι...;;; :roll: )...αυτο μου ελειπε..... :?:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Το ureaplasma urealitycum ειναι μικροβιο (και οχι ιος) που σχετιζεται με αυξημενο κινδυνο αποβολης, κυριως πρωιμης, λογω του οτι καποια ενζυμα που παραγει προκαλουν τρωση των μεμβρανων του αμνιακου σακου.

Αυτο δε σημαινει πως καθε γυναικα που φερει το μικροβιο θα αποβαλει, θεωρητικα συμβαλλουν κι αλλοι παραγοντες σ'αυτο. Απλως δημιουργειται μια αυξημενη προδιαθεση.

Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ακινδυνο και αντιμετωπιζεται πολυ αποτελεσματικα με αντιβιωση.

Επειδη η λοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη και το μικροβιο αρκετα διαδεδομενο, καλο ειναι πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης να γινεται μια καλλιεργεια, ωστε τυχον προβλημα ν'αντιμετωπιστει εγκαιρως.

Η συσχετιση με υπογονιμοτητα διερευναται χωρις να εχει τεκμηριωθει -ωστοσο δε θεωρειται ιδιαιτερα πιθανη.

Εννοειται πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανεις οποιαδηποτε περαιτερω εξεταση εφοσον εχεις αρνητικη καλλιεργεια.

:D

 

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την απάντηση σου!!!!!!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανακουφίστηκα!!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κ γω ειχα ουρεοπλασμα,εκανα θεραπεια εφυγε αλλα οταν εμεινα εγκυος κ εκανα κολπικη καλλιεργεια βγηκε κ παλι θετικο.το πρωτο τριμηνο επαιρνα αντιβιωση(δεν θυμαμε ποια,) στο δευτερο τριμηνο με εδωσε ο γιατρος κολπικη κρεμα κ παλι δεν εφυγε.Τελικα γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι 3250gr.Μετα την γεννα εκανα κ γω κ ο αντρας μου αντιβιογραμμα,πηραμε την αντιβιωση που εδειξε οτι ειχε ευαισθησια το μικροβιο κ επιτελους εφυγε!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοριτσια το εχω αυτο το χαζο ουροπλασμα , ειμαι στις 35 ευδομαδες κυησης και μονο τωρα μου εδωσε ο γιατρος να κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου και εγω ειμαι ασχετη οποτε ακολουθω πιστα τις οδηγιες, παντως το μωρακι μου ειναι μια χαρα , εχω μια πολυ ευχαριστει εγκυμοσυνη (μονο κατι νευρα να ελλειπαν θα ηταν καλυτερα) και το μωρακι μου εχει και πολυ καλο βαρος , δεν ξερω αν το ειχα και πριν την εγκυμοσυνη γιατι ποτε ξανα δεν ειχα κανει καλλιεργεια οποτε η μικροβιολογος μου ειπε οτι δεν ξερει ποσο καιρο ειναι εκει αυτο το σκατο μικροβιο . Οταν θα παω στον γιατρο θα σας πω και τι μου ειπε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας κορίτσια!

Θα ήθελα την γνώμη σας......

Στο παρελθόν είχα δύο αποβολές και από τον επόμενο μήνα λέω να ξαναπροσπαθήσω μπας και τα καταφέρω αυτή τη φορά.

Πριν τις εγκυμοσύνες είχα κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και μου είχαν βρει ουρεόπλασμα, πήρα θεραπεία και έκτοτε έχω κάνει 4 καλλιέργειες μετά τις αποβολές και όλες έχουν βγει στείρες μικροβίων. Πρέπει να κάνω κάποια πιο εξειδικεύμένη εξέταση, π.χ. καλλιέργεια αίματος από την περίοδο ή καλλιέργεια σπέρματος του συζύγου? Έχει καμμία από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Σας ρωτώ γιατί ο γιατρός μου, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση μιας και οι καλλιέργειες βγαίνουν στείρες.Άκουσα όμως την περίπτωση μιας κοπέλας που οι καλλιέργειες της ήταν καθαρές και μόνο η καλλίεργεια αίματος περιόδου βρήκε ότι το ουρεόπλασμα δεν είχε θεραπευτεί πλήρως και σε αυτό έφταιγε για τις αποβολές?

Για να μην σας ζαλίζω αλλό, η ερώτηση είναι η εξής : εμπιστεύομαι τον γιατρό μου και ξεκινώ προσπάθειες άμεσα ή πάω να κάνω αυτή την ειδική εξέταση??????????

ΓΕΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΡΕΣ ΕΥΘΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΣΥΛΗΨΗ Η ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα κοριτσια!

πριν περιπου 40 μερες ειχα μια παλλινδρομη κύηση ,ο γιατρος μου τον οποιο και εμπιστευομαι πιστευει οτι ειναι ή ουρεοπλασμα ή μυκοπλασμα.Τωρα για την ώρα ειμαι αδιάθετη αλλά μολις καθαρισω θα πάω για καλλιεργεια μητρας τραχήλου και κόλπου.Ξερει καμια σας να μου πει το κόστος σε αυτες τις εξετάσεις και για την μητρας αν γίνεται διαστολη για να το πάρουν το επίχρισμα?

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...