Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

biky τα σκυλια ειναι εκπαιδευμενα αλλα πολυ γερασμενα. το ενα λογω ασθενειασ δεν εχει ποδαρακι και ετσι δεν το επαιρνε κανενας. Το αλλο που δοκιμασαμε να το χαρισουμε, εκλαιγε επι τρεις μερες πρωι-βραδυ στο σπιτι που το πηγαμε. Καταλαβαινεις νομιζω τωρα πως δεν ειναι συνιθισμενη κατασταση. Απλα ειπα πως ο συνδιασμος ειναι πολυ δυσκολος. Δεν τα θελει κανενας να τα παρει και λογω ηλικιας και λογω του προβληματος που εχει το ενα. Τα παρακολουθουμε τα προσεχουμε και τα φροντιζουμε. Επαναλαμβανω οτι τα σκυλια τα ειχε ο αντρας μου πριν τον γνωρισω και πριν παντρευτουμε. Αν τα αφηνα καπου εξω , αν τα "ξεχναγα" καπου σιγουρα θα πεθαιναν γιατι εχουν συνηθισει σε σπιτι.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ και δεν δεχομαι απο κανεναν που δεν ξερει πως ειμαι μεσα στο σπιτι μου να μου λεει το αντιθετο.

Α, εμεις ψαχναμε 2,5 χρονια για μονοκατοικια για να ειναι τα σκυλια σε κηπο και δεν μπορουσαμε να βρουμε και ετσι πηραμε διαμερισμα ρετιρε (με μεγαλη βεραντα).

Γενικα δεν νομιζω πως πρεπει να δικαιολογουμαι αν και ποσο ενδιαφερομαι για την υγεια του παιδιου μου και των κατοικιδιων. Ετσι για την ιστορια παραθεσα τους προβληματισμους μου και την αποψη για το θεμα αυτο.

Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα ξαναπαρω σκυλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τρεις φορες την ημερα αγγελικη μου. Μα, για τερας με περνατε? Δεν μπορω να το καταλαβω? Ειναι δυνατον να αφηνω δυο ζωα κλεισμενα μεσα?

 

ωραια,οχι βρε,δεν σε περναω για τερας,αλλα εχω δει τοσα που πλεον φοβαμαι,για παραδειγμα χθες,ειδα ενα σκυλακι γκριφον,αυτα που ειναι για μεσα στο σπιτι,ξερεις,σε κακα χαλια,πανβρωμικο,γεματο κομπους το τριχωμα και δεμενο σε αυλη με 1 μετρο αλυσιδα,το λυπηθηκε η ψυχη μου και απο οτι εμαθα ετσι ειναι καιρο τωρα...σκεφτομαι να παω να μιλησω με τους ιδιοκτητες,...ειναι πολυ κριμα. :x

Link to comment
Share on other sites

Τρεις φορες την ημερα αγγελικη μου. Μα, για τερας με περνατε? Δεν μπορω να το καταλαβω? Ειναι δυνατον να αφηνω δυο ζωα κλεισμενα μεσα?

 

κανεις δεν σε παρασε για τερας και αν σε εκανα να νιωσεις ετσι

χιλια συγνωμη :(

απλα ισως διατυπωσες λαθος τις σκεψεις σου....

και οπως ειπε και η aggeliki εχουν δει πολλα τα ματια μας.....

και εγω ειδικα εχω δει περιπτωση ψυχικηςκαι σωματικης κακοποησης ροτβαιλερ το οποιο μετα επιτεθικε στο αφεντικο του

φταιει το σκυλι? οχι βεβαια και ενας ανθρωπος το ιδιο θα εκανε

να τα προσεχεις οσο μπορεις :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτησω κατι? μη με πειτε ασχετη...και εμεις εχουμε ενα σκυλαρο (λυκο βελγιου) ο οποιος ειναι πολυ καλος ο καυμενος και δυστυχως τον εχουμε παραμελησει.. εχει τοση τριχα...σακουλες γεμιζει οταν τον χτενισεις..και ειναι μεσα στα χωματα.. δεν μπορω να καταλαβω πως τοσα μικροβια δεν θα κανουν κακο στη μπεμπου μου. αν ειναι ετσι γιατι καθομαι και σιδερωνω συνεχεια να σκοτωθουν τα μικροβια? ισως οταν κουρευτει να ειναι καλυτερα.. :( νομιζω παντως οτι για τωρα τοοοση τριχα θα κανει κακο! χωρια που καθε φορα που τον παιζω ολο και καπου χτυπαω..ειναι πολυ ατσαλος αυτος λιγο να σηκωθει στα ποδια του το εχει καταχτυπησει το μωρο!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? μη με πειτε ασχετη...και εμεις εχουμε ενα σκυλαρο (λυκο βελγιου) ο οποιος ειναι πολυ καλος ο καυμενος και δυστυχως τον εχουμε παραμελησει.. εχει τοση τριχα...σακουλες γεμιζει οταν τον χτενισεις..και ειναι μεσα στα χωματα.. δεν μπορω να καταλαβω πως τοσα μικροβια δεν θα κανουν κακο στη μπεμπου μου. αν ειναι ετσι γιατι καθομαι και σιδερωνω συνεχεια να σκοτωθουν τα μικροβια? ισως οταν κουρευτει να ειναι καλυτερα.. :( νομιζω παντως οτι για τωρα τοοοση τριχα θα κανει κακο! χωρια που καθε φορα που τον παιζω ολο και καπου χτυπαω..ειναι πολυ ατσαλος αυτος λιγο να σηκωθει στα ποδια του το εχει καταχτυπησει το μωρο!

 

γλυκεια μου θα σου πω μερικα πραγματα απο πειρα και απο ερωτησεις σε παιδιατρους και κτηνιατρους.

το σκυλι σου το εχεις εμβολιασμενο? αν ναι τι φοβασαι? (να ξερεις οτι το στομα του σκυλου ειναι 200 φορες πιο καθαρο απο του ανθρωπου)

κανε μια ερευνα στο ιντερνετ και θα δεις οτι μωρα που μεγαλωνουν με ζωα μονο καλο τους κανει (θα βρεις ερευνες που εχουν δειξει οτι μωρα που μεγαλωσαν με ζωα εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να παρουσιασουν ασθμα και αλλεργιες)

συγνωμη που θα πω κατι δεν το λεω προσωπικα σε σενα μην θυμωσεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι περνει καποιος μεγαλωσωμο σκυλι αν δεν εχει χωρο και χρονο......

την πατησα και εγω καποτε ετσι ειχα ενα ακιτα σε ηλικια 9μηνων ηταν 50κιλα,ειχα χωρο και χρονο,ξαφνικα ομως εμεινα χωρις χρονο, βρηκα μια παρα πολυ καλη οικογενεια και τον εδωσα,οχι για μενα,για αυτον,παω και τον βλεπω οποτε θελω.

γνωμη μου λοιπον ειναι αν τα ζωα δεν περνανε καλα καντε κατι :wink:

 

υ.γ οταν ημουν μωρο ειχαμε ενα λυκοσκυλο,και παντα ζωα δεν επαθα ποτε τιποτα, ρωτα γιατρους ψαξτο θα δεις οτι δεν πρεπει να ανησηχεις

Link to comment
Share on other sites

1) Η ζωή μου θα διαρκέσει 10 -15 χρόνια. Κάθε αποχωρισμός και εγκατάλειψη με πληγώνει. Παρακαλώ σκέψου του ΠΡΙΝ με αποκτήσεις.

 

2) Δώσε μου χρόνο να καταλάβω τι θέλεις από μένα. Βρες μου ένα δάσκαλο να μου μάθει την γλώσσα σου.

 

3) Έχε μου εμπιστοσύνη. Είναι σημαντικό για να γίνω ευτυχισμένος.

 

4) Μην θυμώνεις μαζί μου και μην με κλείνεις έξω για τιμωρία. Εσύ έχεις την δουλειά σου, την διασκέδασή σου και τους φίλους σου. Εγώ έχω μόνο ΕΣΕΝΑ.

 

5) Μίλα μου μερικές φορές. Ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω τις λέξεις σου, καταλαβαίνω την φωνή σου.

 

6) Θυμήσου ότι ποτέ δεν ξεχνώ πως μου συμπεριφέρεσαι.

 

7) Παρακαλώ μην με κτυπάς. Εγώ δεν μπορώ να σε κτυπήσω αλλά μπορώ να δαγκώσω και να μαδήσω και σου ορκίζομαι δεν θέλω να το κάνω αυτό.

 

8) Πριν μου βάλεις τις φωνές γιατί δεν συνεργάζομαι ή τεμπελιάζω ή είμαι "ξεροκέφαλο" αναρωτήσου μήπως κάτι με ενοχλεί. Ίσως να μην τρώω το σωστό φαγητό, να κάνει πολύ ζέστη ή κρύο , ή η καρδιά μου να είναι αδύναμη και γερασμένη.

 

9) Φρόντισέ με όταν γεράσω. Και εσύ θα γεράσεις κάποια μέρα και θα χρειαστείς αγάπη και φροντίδα.

 

10) Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο μου δύσκολο ταξίδι. ΠΟΤΕ μην πεις "δεν μπορώ να παρακολουθήσω ή ας γίνει όταν λείπω". Μείνε δίπλα μου μέχρι την στερνή μου πνοή. Τα πάντα είναι ευκολότερα για μένα όταν ΕΣΥ είσαι δίπλα μου και μου κρατάς το πόδι ή μου χαϊδεύεις το κεφάλι.

 

Να θυμάσαι ΣΕ ΑΓΑΠΩ.

 

Υπογραφή

Το σκυλί σου.

Link to comment
Share on other sites

καλε δεν θυμωνω..το σκυλο τον εδωσε ο κουνιαδος μου στον αντρα μου πριν τον γνωρισω γιατι η γυναικα του εμεινε εγκυος. δεν προκειται να φυγει ο σκυλος ξανα...τον αγαπω πολυ και μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε σπιτι με μεγαλη αυλη για τον σκυλο.μεχρι που γεννησα ηταν και μεσα στο σπιτι. και εγω μεγαλωσα με σκυλους αλλα ημουν λιγο πιο μεγαλη! και εμβολιασμενος ειναι και αποπαρασιτωμενος..θα περιμενω μεχρι να ζεστανει λιγο ο καιρος να τον κουρεψω και μετα...βουρ για παιχνιδι με τον σκυλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε δεν θυμωνω..το σκυλο τον εδωσε ο κουνιαδος μου στον αντρα μου πριν τον γνωρισω γιατι η γυναικα του εμεινε εγκυος. δεν προκειται να φυγει ο σκυλος ξανα...τον αγαπω πολυ και μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε σπιτι με μεγαλη αυλη για τον σκυλο.μεχρι που γεννησα ηταν και μεσα στο σπιτι. και εγω μεγαλωσα με σκυλους αλλα ημουν λιγο πιο μεγαλη! και εμβολιασμενος ειναι και αποπαρασιτωμενος..θα περιμενω μεχρι να ζεστανει λιγο ο καιρος να τον κουρεψω και μετα...βουρ για παιχνιδι με τον σκυλο!

 

χαιρομαι :D

μην φοβασαι για αρρωστιες,ρωτα οσους γιατρους θες :wink:

το μωρο σου και το σκυλι σου θα ειναι η καλυτερη παρεα θα δεις :D

εμενα ο μικρος μου παιζει μα τον σκυλο μας σαν τρελος :D

και θα δεις οτι θα ειναι πιο προσεκτικος ο σκυλος στης κινησεις του με το μωρο απο οτι ειναι μαζι σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λατρευω τα ζωακια , και ειχα τοσα προβληματα ακομη εχω απο τους γυρω γυρω γονεις , θειους κτλπ. Εμεινα ξαφνικα εγκυος, και επρεπε να μετακομισω στην μαμα πατριδα και στον αραβωνιαστικο μου. Πακεταρα λοιπον πραγματα και τον γατο μου αφου του εκανα και ολα τα τεστ στην αγγλια και εξετασεις ( αφου εγω δεν ειχα παει καλα καλα ακομα σε γυναικολογο) και ηρθα πισω. Ετσι στην εγκυμοσυμη μου, ηταν ο γατουλης διπλα μου, οταν γεννηθηκε ο γιος μου το ιδιο. Εχουμε φτασει 1 ετους και ο γατουλης 2,5.

 

Το τι εχω ακουσει δεν λεγεται, θα παθει κατι το εμβρυο, εγω, θα τρωει τριχες το μωρο, θα τον νιχιασει......... κοκ....μεχρι και καβγαδες εχω κανει υπερασπιζοντας το ζωακι μου. Μα γιατι εδω στην Ελλαδα , σκεφτονται ετσι για τα ζωντανα? Απελπισια σκετη ημαστε....

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από παιδί είχα ζώα στο σπίτι. Σκυλιά, γατιά, παπαγάλους, ψάρια, μέχρι και... κότες είχαμε στον κήπο. Τα λατρεύω! Ήμουν πιτσιρίκι και θυμάμαι πως κυνηγούσα όλα τα σκυλιά και τα γατιά που έβρισκα στο δρόμο για να τα χαϊδέψω, να τα πάρω αγκαλιά...

Τώρα θέλω να κάνω παιδί, και η παρουσία του γάτου στο σπίτι για πολλούς είναι επιεικώς κατακριτέα: "Θα κολλήσεις τοξόπλασμα, το παιδί σου γεννηθεί κουφό και τυφλό, έχει αρρώστειες, θα πάθεις αλλεργίες".

Μήπως τελικά το έχουμε παρακάνει με τα "αποστειρωμένα" παιδιά; Επειδή είχα την τύχη να μεγαλώσω σε ημί-αστική περιοχή, δε θυμάμαι κανένα παιδάκι να κόλλησε κάποιο μικρόβιο ή αρρώστεια απ' το σκύλο ή τη γάτα του (κι όλοι στη γειτονιά μας είχαν τουλάχιστον από ένα κατοικίδιο) :roll:

Όταν κι αν μείνω έγκυος με το καλό, θα κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για τοξόπλασμα κλπ, αλλά ένα είναι σίγουρο: Δεν θα πετάξω στο δρόμο τον γατούλη μου επειδή κάποιοι συγγενείς και γνωστοί θεωρούν πως αποτελεί εστία μολύνσεως :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε δύο γατες και περιμένουμε και την μπουμπουκένια μας . Αν έχει καποιος εμπειρία ας μου απαντήσει σε καποια ερωτήματα :)

 

Τα γατούλια μας έχουν μαθει το βράδυ να κοιμουντε στην κρεβατοκαμαρα μας στα πόδια μας . Τωρα που θα χω το μωράκι μου στο δωμάτιο θα πρεπει να τα διώξω ?

 

Πρεπει γενικα να τα περιορίσω στο σπίτι ?

 

Ποτε το μωρό ήρθε σε επαφή με τη γάτα σας?

 

Η αλήθεια ειναι πως εινια και δύσκολη εποχή αυτον τον καιρό γιατι αλλάζουν τρίχωμα και χουμε πήξει στην τρίχα !!

 

Περιμένω απαντήσεις :) Ευχαριστωωωω

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ απλά θα αναφέρω ότι όλη την εγκυμοσύνη μου την πέρασα με μια σκυλίτσα και μια γάτα. Ο μαιευτήρας, ευτυχώς ένας πολύ ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, μου είπε ότι δε διέτρεχα κανένα κίνδυνο, εφόσον τηρούσα βέβαια τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής πχ την άμμο της γάτας την άλλαζε αποκλειστικα άντρας μου.Και οσον αφορά την περίφημη τοξοπλάσμωση μου είχε πει ότι είναι πιο πιθανό να την κολλήσεις από μαρούλι παρά από γάτα.

Όταν γέννησα τη μικρή μου που είναι 7 μηνών πια, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος να κολλήσει το οτιδήποτε, κινδυνεύει λιγότερο από αλλεργίες και σίγουρα τα ζώα θα τη βοηθήσουν να γίνει καλύτερος άνθρωπος.

Απλά να επισημάνω ότι οι εμβολιασμοί προστατεύουν κυρίως τα ζώα από αρρώστιες που μπορεί να βλάψουν τη δική τους υγεία.Η προστασία για εμάς τους ανθρώπους περιορίζεται στις αποπαρασιτώσεις τις οποίες δεν πρέπει να αμελούμε ποτέ όταν τα ζώα ζουν μαζί μας.Κάθε μήνα πρέπει να γίνεται εξωτερική αποπαρασίτωση με frontline και κάθε 3 μήνες εσωτερική αποπαρασίτωση με milbemax στις γάτες και ένα άλλο χάπι για τους σκύλους που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Η γάτα μας κοιμάται πάνω στο κρεβάτι μας, το μωρό στο δωμάτιό μας στην κούνια του και δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Όσο για τις τρίχες τακτικό σκούπισμα και ξεσκόνισμα όπως άλλωστε κάνουμε και για τη σκόνη και τις δικές μας τρίχες ή κάνω λάθος;

Μόνο όταν φέρετε για πρώτη φορά το παιδί σε επαφή με το κατοικίδιό σας μην το αφήσετε αμέσως μόνο του μαζί του, παρατηρήστε το λίγο πώς αντιδρά, ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο, ίσως ζηλέψει. Προσπαθήστε να μην τα κάνετε να νιώσουν παραμελημένα και καλό θα ναι να μην αλλάξετε τις συνήθειες τους με την έλευση του νέου μέλους.

Τα παραπάνω βασίζονται στη δική μου εμπειρία, δεν είμαι γιατρός .Απλά θα πρότεινα σε όλους να αγαπούν τα ζώα και αυτό να το περνούν και στα παιδιά τους.Μόνο καλά μπορoύν να μας προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΟ 'ΚΟΚΑΤΙΛ' ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΧΩΡΙΣΤΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΡΥΦΕΡΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ... ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΠΟΥΛΙΑ:

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

1) Η ζωή μου θα διαρκέσει 10 -15 χρόνια. Κάθε αποχωρισμός και εγκατάλειψη με πληγώνει. Παρακαλώ σκέψου του ΠΡΙΝ με αποκτήσεις.

 

2) Δώσε μου χρόνο να καταλάβω τι θέλεις από μένα. Βρες μου ένα δάσκαλο να μου μάθει την γλώσσα σου.

 

3) Έχε μου εμπιστοσύνη. Είναι σημαντικό για να γίνω ευτυχισμένος.

 

4) Μην θυμώνεις μαζί μου και μην με κλείνεις έξω για τιμωρία. Εσύ έχεις την δουλειά σου, την διασκέδασή σου και τους φίλους σου. Εγώ έχω μόνο ΕΣΕΝΑ.

 

5) Μίλα μου μερικές φορές. Ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω τις λέξεις σου, καταλαβαίνω την φωνή σου.

 

6) Θυμήσου ότι ποτέ δεν ξεχνώ πως μου συμπεριφέρεσαι.

 

7) Παρακαλώ μην με κτυπάς. Εγώ δεν μπορώ να σε κτυπήσω αλλά μπορώ να δαγκώσω και να μαδήσω και σου ορκίζομαι δεν θέλω να το κάνω αυτό.

 

:cool: Πριν μου βάλεις τις φωνές γιατί δεν συνεργάζομαι ή τεμπελιάζω ή είμαι "ξεροκέφαλο" αναρωτήσου μήπως κάτι με ενοχλεί. Ίσως να μην τρώω το σωστό φαγητό, να κάνει πολύ ζέστη ή κρύο , ή η καρδιά μου να είναι αδύναμη και γερασμένη.

 

9) Φρόντισέ με όταν γεράσω. Και εσύ θα γεράσεις κάποια μέρα και θα χρειαστείς αγάπη και φροντίδα.

 

10) Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο μου δύσκολο ταξίδι. ΠΟΤΕ μην πεις "δεν μπορώ να παρακολουθήσω ή ας γίνει όταν λείπω". Μείνε δίπλα μου μέχρι την στερνή μου πνοή. Τα πάντα είναι ευκολότερα για μένα όταν ΕΣΥ είσαι δίπλα μου και μου κρατάς το πόδι ή μου χαϊδεύεις το κεφάλι.

 

Να θυμάσαι ΣΕ ΑΓΑΠΩ.

 

Υπογραφή

Το σκυλί σου.

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή έχω κι εγώ δυο γάτες οι οποίες κοιμούνται στα πόδια μας στο κρεββάτι.Τώρα η Λήδα κοιμάται στο δωμάτιο της και κλείνουμε την πορτα, αλλά και όταν κοιμόταν στο δωματιο μας δεν τις διώχναμε, δεν είχαν ποτέ την τάση να πλησιάσουν την κούνια του μωρού και οτιδήποτε μύριζε μωρό...δεν ξέρω αν έκανα το καλύτερο αλλά δε ήθελα να τις διώξω απ'το δωμάτιο, αρκετό σοκ είχαν πάθει που τους ήρθε ουρανοκατέβατο το αυτό το μυστήριο πλάσμα!

Η Λήδα άρχισε να τους δίνει σημασία γύρω στον τέταρτο μήνα και τώρα είναι σε φάση που τους ψιλοχαιδεύει και τους τραβολογάει...πάντως δείχνουν μεγάλη υπομονή και δεν της αγριεύουν, στην χειρότερη περίπτωση, αν τους σπάσει πολύ τα νεύρα σηκώνονται και φεύγουν...παρόλα αυτά είμαι σε επιφυλακή, ποτέ δεν ξέρεις ποτε θα του τη δώσει του γάτου!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκα διαβαζοντας τα παραπανω...

 

δυστυχως υπαρχουν πολλλοι ημιμαθεις που σπειρουν τον πανικο κ αναγκαζουν τα ζευγαρια να κανουν πραγματα που δε θελουν. Εχω πολλες περιπτωσεις γνωστων μου που εδιωξαν το σκυλι απο το σπιτι οταν η γυναικα εμεινε εγκυος, επειδη ενας ασχετος γιατρος τους το πε.

Η ξαδερφη μου ειναι εγκυος κ μενει Ελβετια.. παει προχτες στο γιατρο και μεσα στη κουβεντα του λεει οτι ηταν κι ενα σκυλι σε ενα φιλικο σπιτι.. αφρισε αυτος. Αρχισε να φωναζει και την εβαλε να κανει ενα σωρο εξετασεις...

 

Ολο και πιο συχνα πλεον λεω οτι ο κοσμος ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

 

Και να μη ξεχναμε βεβαια οτι ολο το σοκ σχεδον, το περνανε τα σκυλια κι οχι τα μωρακια... Φροντιστε ο ερχομος του μωρου να συνοδευτει απο κατι ευχαριστο για το ζωο.

Αν εχετε σκοπο να αλλαξετε καποια πραγματα στο προγραμμα σας (πχ ωρες βολτας του 4ποδου), αρχιστε σταδιακα, πριν ερθει το μωρο στο σπιτι.

 

Και τελος... μη παραμελησετε το σκυλακι¨ή το σκυλαρο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαιευτήρας, ευτυχώς ένας πολύ ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, μου είπε ότι δε διέτρεχα κανένα κίνδυνο, εφόσον τηρούσα βέβαια τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής πχ την άμμο της γάτας την άλλαζε αποκλειστικα άντρας μου.Και οσον αφορά την περίφημη τοξοπλάσμωση μου είχε πει ότι είναι πιο πιθανό να την κολλήσεις από μαρούλι παρά από γάτα.

Όταν γέννησα τη μικρή μου που είναι 7 μηνών πια, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος να κολλήσει το οτιδήποτε, κινδυνεύει λιγότερο από αλλεργίες και σίγουρα τα ζώα θα τη βοηθήσουν να γίνει καλύτερος άνθρωπος.

 

Κι εμείς έχουμε γάτα με την οποία πέρασα και την πρώτη μου εγκυμοσύνη (πριν 7 χρόνια) και τη δεύτερη (πριν από σχεδόν 6 μήνες) και δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όυτε με τα νεογέννητα. Και η γυναικολόγος αλλά και ο παιδίατρος μου ανέφεραν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που αναφέρει και η ΚΡΙΝΑ και τα οποία είναι και δική μου πεποίθηση ότι ισχύουν.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...