Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπουκωμένη μύτη...


Recommended Posts

Ο δικοςμου γιατρος τις θεωρει ακρως επικινδυνες για τα αγγεια της μυτης και μια μη φυσιολογικη παρεμβαση στη μυτη του παιδιου.

Επειδη συμφωνω μαζι του, το ακολουθω.

Η καθεμια θα κανει αυτο που πιστευει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που κάνω και βοηθά πολύ τον μικρό μου όταν είναι μπουκωμένος είναι να βάζω στην κούνια του κοντά στο κεφάλι του λίγο vicks σε ένα πανάκι. Αυτό για την αναρρόφηση μου έχουν πει και εμένα εδώ (Αγγλία) ότι είναι καλύτερα να μη χρησιμοποιείται, δε θυμάμαι όμως την εξήγηση που μου είχαν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικοςμου γιατρος τις θεωρει ακρως επικινδυνες για τα αγγεια της μυτης και μια μη φυσιολογικη παρεμβαση στη μυτη του παιδιου.

Επειδη συμφωνω μαζι του, το ακολουθω.

Η καθεμια θα κανει αυτο που πιστευει.

 

για 1-2 την ημερα κ οχι με πολυ δυναμη δεν ειναι κ τοσο κακο,ειδικα για να κοιμαται το βραδυ. εμενα μου ειπε κ για παιδικο οτριβιν

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν το ηξερα αυτο:shock::shock:και τι καλα που ειχα βολευτει και ανεπνεε ο αγκαλιτσας μου:(.αλλα απο την αλλη δεν ειναι χειροτερα να καταπινει τις μυξουλες του με κινδυνο τη βροχιολιτιδα?

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα και τα δυο μου παιδια δεν χρησιμοποιησαν ποτε συσσκευη τετοια και βρογχιολιτιδα δεν παθαμε.

Αλλα ορο τους βαζω μια φορα την ημερα ειτε ειναι μπουκωμενα ειτε οχι.

Ειπαμε ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις χρησιμοποιουμε πολυ τον υγραντηρα στο μπουκωμα. Βοηθαει πολυ να κοιμηθουν το βραδι. Και ορο φυσικα

 

σε μας πάλι ο υγραντήρας τον έκανε χειρότερα...προφανώς όταν τα επιπεδα υγρασίας μέσα στο σπίτι είναι καλά δεν χρειάζεται..

 

Αυτό που κάνω και βοηθά πολύ τον μικρό μου όταν είναι μπουκωμένος είναι να βάζω στην κούνια του κοντά στο κεφάλι του λίγο vicks σε ένα πανάκι

 

ναι πολύ καλό και αυτό..εγώ του έπερνα ένα φυτικό vapo cream..

 

το αποσυμφορητή τον χρησιμοποιουσα και εγώ αλλά το μικρό της nuk όχι εκείνο με το σωληνάριο,πολύ μπελαλίδικο το έβρισκα..

Οπως σου είπαν και τα κορίτσια θέλει πολύ ορό, αυτό που του βάζεις δεν είναι τίποτα.εγώ έβαζα από μία αμπούλα σε κάθε ρουθούνι συνέχεια...

Εγώ το βράδυ χρησιμοποιούσα και otrivin...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιατρος τις θεωρει ακρως επικινδυνες για τα αγγεια της μυτης και μια μη φυσιολογικη παρεμβαση στη μυτη του παιδιου.

 

Κι εμένα αυτό που μου ειχε πει ήταν οτι είναι μια μη φυσιολογικη διαδικασία (δεν ειχε αναφερει ομως αν το θεωρούσε επικίνδυνο ή όχι). Πάντως κι εγω μόνο με τον ορό δεν ειδα μεγαλη διαφορά στον καθαρισμό σε σχέση με πριν που το χρησιμοποιούσα.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς (2 ετών) υποφέρει από μικρή πολύ συχνά από μπούκωμα και τα περισσότερα που έχουμε περάσει (λαιμοί, ωτίτιδες) ξεκινάνε από εκεί. Όταν ήταν πιο μικρή χρισιμοποιούσαμε κι εμείς τη συσκευή που τραβάς τις μύξες αλλά η μικρή δεν το ήθελε καθόλου, την πονούσε. Οπότε υποθέτω ότι δεν πρέπει να είναι κάτι καλό. Το κάναμε όμως γιατί παθαίναμε ωτίτιδες. Προσπαθούσαμε όμως όσο το δυνατόν λιγότερο να το χρησιμοποιούμε. Και θυμάμαι και τη γιατρό μου που μου έλεγε να μην τα πολυχρησιμοποιώ γιατί με τη δύναμη που τραβάς πειράζονται τα αφτιά (??). Από μικρή της βάζαμε επίσης πολύ ορό. Φέτος που είναι πιο μεγάλη βάζουμε μόνο ορό αλλά με τη σύριγγα, με πολύ πίεση και το παιδί είναι καθιστό. Οπότε βγαίνει η μυξούλα από το άλλο ρουθούνι. Επίσης βάζουμε υγραντήρα. Κι επίσης έχει μάθει να φυσάει κάπως τη μύτη της οπότε βγάζει κι αυτή με το φύσημα. Μέχρι στιγμής (μην το ματιάσω) τα πάμε καλά, παρότι είναι μπουκωμένη συχνά (λόγω σταθμού). Δεν έχουμε πάθει ωτίτιδες και τέτοια.

 

Σταγόνες στη μύτη Otrivin έβαλα στη μικρή πρώτη φορά χτες ... επειδή ήταν πάρα πολύ βουλωμένη η μύτη της και δεν έβγαινε τίποτα παρόλους τους ορούς και το παιδί δε μπορούσε να κοιμηθεί με τίποτα ούτε να αναπνεύσει καλά καλά. Και έβαλα μία σταγόνα σε κάθε ρουθούνι. Γενικά για το otrivin μας έχουν πει όχι. Και η παιδίατρος και ο ΩΡΛ. Ο ΩΡΛ την τελευταία φορά που πήγαμε μας έδωσε απλά κάτι σταγόνες σαν ιώδιο που είναι αντισηπτικό για τη μύτη και είναι για απολύμανση της περιοχής.

 

Τέλος σε πολύ μπούκωμα πολλοί παιδίατροι δίνουν αποσυμφωρητικά σιρόπια (zirtek, aerius, xozal) αλλά νομίζω ότι δεν είναι τόσο καλά για < 1 έτους παιδιά. Εμείς μετά το έτος και μέχρι 18μηνών δίναμε αβέρτα (με την άδεια της παιδιάτρου φυσικά) και να φανταστείς ότι μας είχε πεί ότι και για μήνα ή και παραπάνω μπορούμε να το χρησιμοποιούμε κάθε βράδυ. Φέτος όμως που άλλαξα παιδίατρο και βρήκα και καλό ΩΡΛ μας έχει πει να τα χρησιμοποιούμε αλλά για 1 εμδομάδα περίπου όχι συνέχεια. Αλλά εμείς τα κόψαμε γιατί ανακάλυψα ότι το zirtek μας κάνει διάρροια και το aerius εκνευρισμό (το xozal δεν το δοκιμάσαμε ακόμα). Πάντως κάνουν πολύ καλή δουλειά για να κοιμηθεί το παιδί η αλήθεια είναι.

 

Αυτά ... ελπίζω να σε διαφώτισα και να μη σε κούρασα. Βασικά το συμπέρασμα είναι ότι πέρα από πολύ ορό, υγραντήρα, κλίση στο κρεββατάκι του και κάποιες φορές τράβηγμα (χωρίς υπερβολές) δε μπορείς να κάνεις και πολλά για να τα απαλύνεις.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

.

Τέλος σε πολύ μπούκωμα πολλοί παιδίατροι δίνουν αποσυμφωρητικά σιρόπια (zirtek, aerius, xozal) .

 

τα συγκεκριμένα σιρόπια είναι αντισταμινικά, για τις αλλεργίες...

χωρίς παρεξήγηση καλό είναι όταν αναφέρουμε φάρμακα να είμαστε 100% σίγουροι γι'αυτό που λέμε...

επίσης το παιδί είναι πολύ μικρό για φάρμακα χωρίς να το δει γιατρός

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλετε οτριβιν σε μικρα παιδια?

Ειναι φαρμακο, δεν ειναι αθωο.

Επισης τα σιροπια που αναφερονται παραπανω, ΔΕΝ ειναι αποσυμφορητικα, ειναι αντισταμινικα.

Η κορη μου πηγε παιδικο 18 μηνων και βγαλαμε 8 μηνες με μπουκωμα (απολυτως φυσιολογικο πιστεψτε με).

Δεν επαθε ουτε βρογχιτιδες ουτε ωτιτιδες γιατι επεμενα καθημερινα να ξεβγαζω τη μυτη με απλο ορο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα συγκεκριμένα σιρόπια είναι για τις αλλεργίες...

χωρίς παρεξήγηση καλό είναι όταν αναφέρουμε φάρμακα να είμαστε 100% σίγουροι γι'αυτό που λέμε...

επίσης το παιδί είναι πολύ μικρό για φάρμακα χωρίς να το δει γιατρός

 

Μπορούσες να διαβάσεις και λίγο παρακάτω που το λέω ότι είναι πολύ μικρό. Επίσης είναι για τις αλλεργίες αλλά επειδή είναι για τις αλλεργικές ρινίτιδες κάνουν αποσυμφώρηση και πάρα πολλοί γονείς δίνουν στα παιδιά τους και πάρα πολλοί γιατροί τα συστήνουν. Και στο σταθμό όταν την εξέτασε η παιδίατρος εκεί μια φορά που είχε βήχα από φλέματα που προέρχονταν από τη μύτη τέτοιο σιρόπι μου πρότινε η γιατρός ...

και ναι είμαι 100%σίγουρη γι'αυτό που λέω και ξέρω ότι κάναν πολύ δουλειά σε εμάς. Και επίσης εξήγησα και τους λόγους που δεν τα δίνουμε πια. Ο καθένας μετά μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλετε οτριβιν σε μικρα παιδια?

Ειναι φαρμακο, δεν ειναι αθωο.

Επισης τα σιροπια που αναφερονται παραπανω, ΔΕΝ ειναι αποσυμφορητικα, ειναι αντισταμινικα.

Η κορη μου πηγε παιδικο 18 μηνων και βγαλαμε 8 μηνες με μπουκωμα (απολυτως φυσιολογικο πιστεψτε με).

Δεν επαθε ουτε βρογχιτιδες ουτε ωτιτιδες γιατι επεμενα καθημερινα να ξεβγαζω τη μυτη με απλο ορο.

 

Δεν έχουν όλα τα παιδάκια τις ίδιες ευαισθησίες ... κι εμείς συνέχεια ορό βάζαμε (σε υπερβολικό επίπεδο) αλλά ωτίτιδες έπαθε!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλετε οτριβιν σε μικρα παιδια?

Ειναι φαρμακο, δεν ειναι αθωο.

Επισης τα σιροπια που αναφερονται παραπανω, ΔΕΝ ειναι αποσυμφορητικα, ειναι αντισταμινικα.

Η κορη μου πηγε παιδικο 18 μηνων και βγαλαμε 8 μηνες με μπουκωμα (απολυτως φυσιολογικο πιστεψτε με).

Δεν επαθε ουτε βρογχιτιδες ουτε ωτιτιδες γιατι επεμενα καθημερινα να ξεβγαζω τη μυτη με απλο ορο.

 

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ του otrivin αλλά όπως είπα χτες για ΠΡΩΤΗ φορά έβαλα. Από το να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει 4 ώρες χωρίς να μπορεί να κοιμηθεί προτίμησα να κάνω μια "παράβαση" μία φορά

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες να διαβάσεις και λίγο παρακάτω που το λέω ότι είναι πολύ μικρό. Επίσης είναι για τις αλλεργίες αλλά επειδή είναι για τις αλλεργικές ρινίτιδες κάνουν αποσυμφώρηση και πάρα πολλοί γονείς δίνουν στα παιδιά τους και πάρα πολλοί γιατροί τα συστήνουν. Και στο σταθμό όταν την εξέτασε η παιδίατρος εκεί μια φορά που είχε βήχα από φλέματα που προέρχονταν από τη μύτη τέτοιο σιρόπι μου πρότινε η γιατρός ...

 

διαφωνώ κάθετα σε όλα...το aerious ίσως τα άλλα δύο σε καμία περίπτωση

 

 

kassiani αν το χρησιμοποιείς συνέχεια και για μεγάλο χρονικό διάστημα ναι είναι πρόβλημα..

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές και για 1 μέρα, δεν χρειάστηκε παραπάνω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικοςμου γιατρος τις θεωρει ακρως επικινδυνες για τα αγγεια της μυτης και μια μη φυσιολογικη παρεμβαση στη μυτη του παιδιου.

Επειδη συμφωνω μαζι του, το ακολουθω.

Η καθεμια θα κανει αυτο που πιστευει.

 

Η δική μου γιατρός μου είπε να το χρησιμοποιώ με φειδώ και με μεγάλη προσοχή γιατί μπορεί,αν ρουφήξεις με μεγάλη δύναμη,να προκληθεί βλάβη στα τύμπανα του μωρού.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ξερω τι λενε αλλα το μωρο μου που δε μπορει να αναπνευσει καλα γιατι δεν την καθαρισανε καλα στο νοσοκομειο τις μερες που ειμασταν ολο ορο τις βαζω και την γνωστη συσκευη ρινικης αποφραξης γιατι αλλιως αυτα δε φευγουνε ουτε με το φτερνισμα ουτε με τιποτε αλλο οποτε απο το να μαζευτουνε και να ακους το παιδι να κανει χρου χρου και να παθει καμια ωτιτιδα προτιμω σε αυτο να παρεμβαινω ...γιατι αμα μιλαμε για παρεμβαση ακομη και ο ορος παρεμβαση ειναι ....και τα φαρμακα παρεμβαση και πολλα αλλα που κανουμε παρεμβαση ειναι.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κ γω για ορο ξερω,του βαζω συχνα,ειδικα πριν φαει κ το βραδυ μετα το μπανιο πριν κοιμηθει.τοτε του τις ρουφαω κιολας για να κοιμηθει καλυτερα(οχι ομως συχνα).το αλλο που μου ειπε η παιδιατρος κ το καναμε 2 φορες σε μπουκωμα ειναι το otrivin 2 φορες την ημερα κ το tobradex 3 φορες.παντως σε 2-3 μερες του περασε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εμας μασ κυνηγαει ενα ρουθουνισμα τισ μυτουλας εδω και αρκετο καιρο ειναι σαν να ειναι γεματουλα τι να κανω?? του βαζω ορο αλλα δεν βλεπω αποτελεσμα να βαλω περισσοτε?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το φυσιολογικό ορό και τον υγραντήρα, αυτό που μας έχει προτείνει η παιδίατρος και το κάνω συχνά στα μωρά όταν είναι άρρωστα ή συναχωμένα, είναι "σάουνα". Αφήνεις τη βρύση του μπάνιου να τρέχει καυτό νερό να "λιώσει" στην κυριολεξία η τουαλέτα από τους υδρατμούς και μπαίνεις μέσα με το παιδί μέχρι ωσότου σταματήσει το νερό να βγαίνει ζεστό και καθαρίσει η ατμόσφαιρα του μπάνιου. Μετά αν θες αλλαγή στο φανελάκι και καλό θα ήταν κρεβατάκι και σκέπασμα (αυτό ποτέ δεν το κατάφεραμε). Πραγματικά ξεμπουκώνουν κάθε φορά που τους το κάνω. Είναι μια ιδέα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλα τα παιδάκια τις ίδιες ευαισθησίες ... κι εμείς συνέχεια ορό βάζαμε (σε υπερβολικό επίπεδο) αλλά ωτίτιδες έπαθε!

 

Αυτο ειναι γεγονος, κανενας δεν ειναι ιδιος με τον αλλον:D

Απλα λεω οτι τα φαρμακα πρεπει να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

 

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ του otrivin αλλά όπως είπα χτες για ΠΡΩΤΗ φορά έβαλα. Από το να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει 4 ώρες χωρίς να μπορεί να κοιμηθεί προτίμησα να κάνω μια "παράβαση" μία φορά

 

Ειναι πολυ δυσκολο να βλεπεις το μωρο να υποφερει. Απλα το μπουκωμα θελει και λιγο χρονο να περασει.

Με τα αντισταμινικα σιροπια περναει σαφως γρηγοροτερα, αλλα να σκεφτουμε και λιγο κατα ποσο ειναι καλο να συνηθιζει ο οργανισμος σε τετοιες μεθοδους.

Ως σκεψη το προτεινω, σαφως η καθεμια επιλεγει εκεινη τι θα κανει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Με τα αντισταμινικα σιροπια περναει σαφως γρηγοροτερα, αλλα να σκεφτουμε και λιγο κατα ποσο ειναι καλο να συνηθιζει ο οργανισμος σε τετοιες μεθοδους.

 

Kαθόλου καλό, όσο περισσότερα φάρμακα πέρνουμε τόσο περισσότερο τα χρειαζόμαστε...

Αυτό που λες ισχύει για αντιβιώσεις και κορτιζόνη.

Τα αντισταμινικά είναι άλλη κατηγορία και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με αυτά...

Ο γιος μου έχει πάρει 2 φορές στη ζωή του αντιβίωση, δεν έχει αρρωστήσει σοβαρά παρά μόνο μία φορά...

Είναι ο 2ος χειμώνας που είμαστε παντελώς αφάρμακοι:D

Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και τα φάρμακα ( όταν δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε εντελώς ) τα χρησιμοποιούμε με φειδώ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως για τα φαρμακα.

H μπεμπα μου ειναι εδω και μια εβδομαδα σχεδον, μπουκωμενη.

Η παιδιατρος μου ειπε εκτος απο ορο και aerolin.

Δεν της εχω δωσει.

Προσπαθω οσο μπορω να το αντιμετωπισω μονο με ορο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100%. Υπάρχει στα φαρμακεία ένα αποσυμφωριτικό το οποίο είναι ένα σωληνάκι που από μπροστά αλλάζεις φίλτρα κάθε φορά που το χρησιμοποιείς και στο πίσω μέρος έχει στόμιο που ρουφάς εσύ τις μυξούλες του. Οι μυξούλες μαζεύονται όλες στο φίλτρο που βρίσκεται στην άλλη άκρη του σωλήνα. Πρέπει να του βάζεις όταν είναι μπουκωμένο με μύξες τουλάχιστον κάθε 2 ώρες έναν ορό. Ξέρω ότι είναι επώδυνο να βλέπεις το μωρό να χτυπιέται αλλά μόνο έτσι θα γίνει καλά. Πολλούς ορούς και καθάρισμα μύτης με το αποσυμφωρητικό. Αν θες να σου πω πως το λένε όλο το σύστημα στείλε μου πμ για να μην μου το κόψει ο adim

 

OTRISALIN συσκευή ρινικής απόφραξης

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ας σκεφτούμε λίγο αντίθετα... Σας έχει τύχει να παθαίνει ωτίτιδα ή βράσιμο στο στήθος χωρίς ιδιαίτερο μπούκωμα ;

 

σε αυτές τις περιπτώσεις ( αν δεν κάνω λάθος ) επιβάλεται η αγωγή...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...