Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Mantoux & Φυματίωσης στο Σχολείο


Recommended Posts

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


Κορίτσια τι γίνεται με το εμβόλιο της φυματίωσης στα πρωτάκια σας?

Σας έχει έρθει κανένα χαρτί από το σχολείο?

'Εχω ακούσει κάτι για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥΣ εμβολιασμούς κι έτσι και μου ακουμπήσουν το παιδί, θα τους βάλω φωτιά μιλάμε.

 

Δεδομένου ότι και το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν παρέχει πλήρη προστασία, μου το είπε και ο παιδίατρο αυτό, οπότε τι νόημα έχει να το κάνεις?

 

Το εμβόλιο κατά της φυματίωσης (BCG)

Οι επιπλοκές του εμβολίου δεν είναι σοβαρές και μπορεί να παρουσιασθεί μια μικρή εξέλκωση που αργεί να κλείσει και διατηρείται περισσότερο από 6-7 εβδομάδες ή διόγκωση λεμφαδένων στη μασχάλη ή στη βάση του λαιμού προς την πλευρά που έγινε το εμβόλιο. Πρέπει να σας τονίσουμε όμως ότι είναι εμβόλιο που δεν προσφέρει πλήρη προστασία όπως άλλα εμβόλια. Ένα εμβολιασμένο παιδί μπορεί να νοσήσει από φυματίωση και για το λόγο αυτό, εάν υπάρχει ενήλικος με φυματίωση στο περιβάλλον σας, πρέπει να ελεγχθούν και τα εμβολιασμένα παιδιά.

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=10&id=312&st=2

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

 

Δεδομένου ότι και το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν παρέχει πλήρη προστασία, μου το είπε και ο παιδίατρο αυτό, οπότε τι νόημα έχει να το κάνεις?

 

 

Και το κράνος στο μηχανάκι δεν προσφέρει πλήρη προστασία. Επίσης και η ζώνη στο αυτοκίνητο....

Παρόλα αυτά τα φοράμε, γιατί μ' αυτόν τον τρόπο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να επιζήσουμε σε περίπτωση ατυχήματος. Χωρίς να σημαίνει ότι μας εξασφαλίζουν 100% ότι θα επιζήσουμε.

 

Προφανώς για κάποιους η μερική προστασία είναι καλύτερη από την καθόλου προστασία.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εμβόλιο που να παρέχει πλήρη προστασία;;;;;

 

Πάντως στο εξωτερικό το εμβόλιο της φυματίωσης το κάνουν και σε νεογέννητα. Δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα το κάνουν μόνο σε μεγαλύτερα παιδάκια. Εμείς θυμάμαι το είχαμε κάνει στην Ε Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι κατά των εμβολίων και έχω κάνει ΟΛΑ τα άλλα εμβόλια στα παιδιά μου ΕΚΤΟΣ από αυτό γιατί:

1 δεν παρέχει την υψηλή προστασία (ποσοστό) όπως άλλα εμβόλια για άλλες αρρώστιες ,που μπορεί να μην είναι πλήρη 100% είναι όμως πολύ υψηλή

2 αν γίνει το εμβόλιο, μετά η προσβολή από άλλα στελέχη της φυματίωσης είναι αδύνατο να ανιχνευτεί μέσω του mantou γιατί δείχνει ότι υπάρχουν αντισώματα γενικά (βγαίνει + ) έτσι νομίζεις ότι είσαι προστατευμένος αλλά η φυματίωση επειδή είναι άλλο στέλεχος δουλεύει ανενόχλητη και ΔΕΝ ανιχνεύεται......

3 μετα από συζήτηση με παιδιάτρους το 80% με συμβούλευσε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αλλά να ελέγχονται ΤΑΚΤΙΚΑ με το mantou (πραγματικά τακτικά κάθε 3 χρόνια τουλάχιστον)

Αυτά ακριβώς μου είπε και μένα ο πνευμονολόγος μου και πως η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία δεν το εγκρίνει.

 

Εντάξει, μου φαίνεται τουλάχιστον αδιανόητο να είναι υποχρεωτικό και να πηγαίνουν το παιδί σηκωτό χωρίς την έγκριση του γονέα.:twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια..πριν συγκρινεται ενα οποιοδηποτε εμβολιο με το εμβολιο της φυματιωσης ...ψαξτε και δειτε ...και βρειτε μου μετα ενα επιχειρημα για ποιο λογο να το κανουμε.

Τοσες φορες εχουν αναφερει τα κοριτσια πιο πανω απ την επισημη σελιδα του παιδων ...της πνευμονολογικης κλινικης (δεν υπαρχει πιο αρμοδιος στην Ελλαδα) οτι στην ουσια ουτε αυτοι το προτινουν...

 

 

 

- Ψαχτε ποτε βγηκε αυτο το εμβολιο (χρονολογια)

-Το ποσοστο καλυξης

-Απο που μπορει να κολλησει ενα παιδι και πως

-Εαν βρεθει στο περιβαλλον ενηλικας που νοσει... πως μπορουν να επιβεβαιωσουν οτι νοσει ..αν μπορουν δλδ και τι κανουν στην συνεχεια

 

Τα παιδια μου εχουν κανει ολα τα εμβολια ..εκτος απο της γριππης καθε χρονο (και αυτο διοτο δεν χρειαζεται κα καθως εχουν γερους οργανισμους..δεν κολλανε τιποτα ολο το χειμωνα ) και το εμβολιο την φυματιωσης ..δλδ δεν ειμαστε κατα...απλα ρωτησα την παιδιατρο μου ειπε την γνωμη της..(ηταν κατα για εμας) και στην συνιεχεια εψαξα τα παντα στο νετ... και ειμαι 1000% σιγουρη οτι το συγκεκριμενο εμβολιο ειναι το πιο περριτο απο ολα..εκτος και αν υπαρχουν συνθηκες ΜΕΣΑ στο σπιτι που να το απαιτει!!!

 

Στο σχολειο οταν ηταν να γινει μας ειχαν δωσει χαρτι που μας ελεγαν αν συμφωνουμε να υπογραψουμε το χαρτι...παρ αυτα... ειχα παει στο σχολειο ..και ειπα στην δασκαλα την πρωτη φορα οτι εχουμε κανει εμβολιο και δεν θα γινει αυτο (δεν εξηγησα πιο πολλα ..μας καλυπτε οτι 10 μερες πριν οντως ειχε γινει αλλο εμβολιο) και την δευτερη φορα..οτι δεν συμφωνω και δεν θελω να γινει...και το βιβλιαριο μια που τους το εδειξα και μια που το πηρα πισω)Στο σχολειο καναν μονο το μαντου...οπου ετσι κι αλλιως το κανουμε καθε 2 χρονια περιπου ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ψαχνοντας κι εγω τελευταια σχετικες πληροφοριες για το συγκεκριμενο εμβολιο βρηκα τα ακολουθα απο αυτο το site:

 

http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=5&j=6&fb_source=message

 

ID: 1461

Αποστολέας: ολγα κωνσταντινιδου (γονιός)

Ημερομηνία: Thu Jan 12, 2012 - 15:55

 

Ερώτηση:

Η κόρη μου, 6χρονών, θα κάνει την επόμενη εβδομάδα B.c.g.με δεδομένο ότι καλύπτει παιδιά ηλικίας μέχρι 5 χρονών μήπως θα έπρεπε να το αποφύγει;φοβάμαι για τη φήμη αυτή που κυκλοφορεί πως τα πολλά έμβολα μπορεί να προκαλέσουν σοβαρές ανατρέψει ασθένειες όπως σκλήρυνση κατά πλάκας.

 

Απάντηση:

Εάν έχετε περισσότερα από 4 χρόνια να κάνετε Mantoux, να κάνετε αυτή τη δοκιμασία. Για το BCG στη συνέχεια, θα έλεγα όχι, γιατί δεν το χρειάζεται το παιδί.Οι υπηρεσίες που προσφέρει αυτή τη στιγμή σε μια χώρα σαν την Ελλάδα με τη φυματίωση να μειώνεται συνεχώς, είναι σχεδόν μηδενικές. Καλύτερα να έχετε το παιδί σας χωρίς εμβόλιο για να μπορείτε να ελέγξετε φυματιώδη μόλυνση, αν κάποτε το χρειασθείτε. Με το BCG ακυρώνετε αυτή τη δυνατότητα.

 

ID: 1420

Αποστολέας: νατασα (γονιός)

Ημερομηνία: Sat Dec 3, 2011 - 3:34

 

Ερώτηση:

πρέπει να κανουμε το παρόν εμβόλιο στα παιδιά μας ή αρκεί να κάνουμε συχνά τη μαντού;

 

Απάντηση:

Για το εμβόλιο, ούτε συζήτηση ότι προβλήματα μόνο δημιουργεί με την παρούσα επίπτωση της φυματίωσης στην Ελλάδα και περιμένω να δω πότε θα πάψει να γίνεται. Όπως όμως όλα στη χώρα αυτή αργούν να γίνουν, γιατί διαθέτουμε ποιότητα στις ενέργειές μας και το καλό πράγμα αργεί να γίνει. Για τη φυματινοαντίδραση, δεν ξέρω τι θέλετε να πείτε με το 'συχνά΄', όμως προσοχή να μην αρχίσουμε και ζητούμε από τους γονείς κάθε 1-2 χρόνια Mantoux. Και άλλη φορά προσφατα ανέφερα ότι " τα μυκοβακτηρίδια έπαψαν να τρέχουν αδέσποτα στους δρόμους, στη χώρα μας"

 

και επισης ενδιαφερουσες πληροφοριες εδω:

 

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=188&Itemid=1&fb_source=message

 

εγω προσωπικα δεν το εκανα στο παιδι μου και με μια υπ.δηλωση οτι δεν επιθυμω το BCG ξεμπερδεψα:)

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν το εκανα στο παιδι μου και με μια υπ.δηλωση οτι δεν επιθυμω το BCG ξεμπερδεψα:)

 

Θα σε συμβουλευα να μην μεινεις μονο εκει...αλλα να περασεις και απ το σχολειο και να τονισεις και σε δασκαλα-διευθυντη οτι εισαι κατα και να μην τολμησουν να το κανουν (εχω ακουσει περιπτωση...αληθεια ψεμα δεν ξερω..που του το καναν με το ζορι!!!)

Link to comment
Share on other sites

το μαντού ΔΕΝ είναι εμβόλιο είναι ένα τεστ που αν βγεί θετικό (σπυράκια στον καρπό) τότε σημαίνει ότι το παιδί έχει εκτεθεί στο μικρόβιο

 

το εμβόλιο της φυματίωσης ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν καλύπτει όλα τα στελέχη και προσφέρει μικρή κάλυψη σε σχέση με το αναμενόμενο από τα εμβόλια .....

 

το χειρότερο όμως είναι ότι αν κάποιος κάνει το εμβόλιο τότε χάνει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί το μαντού ,γιατί θα βγαίνει πάντα θετικός λόγω των αντισωμάτων από το εμβόλιο...

έτσι αν π.χ. κάποιος κάνει το εμβόλιο και κολλήσει άλλο στέλεχος φυματίωσης (πολύ πιθανό γιατί ΔΕΝ προστατεύει καλά...)δεν υπάρχει εξέταση να το βρει όπως το μαντού και επαναπαύεται.....

 

γιαυτό δεν έκανα εμβόλιο στα παιδιά μου και κάνουμε ΟΛΟΙ μαντου κάθε χρόνο . Αν βγει αξιόλογο εμβόλιο κατά της φυματίωσης πρώτοι θα πάμε να το κάνουμε (δεν είμαι κατά των εμβολίων...) μέχρι τότε όμως μόνο μαντού......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το κράνος στο μηχανάκι δεν προσφέρει πλήρη προστασία. Επίσης και η ζώνη στο αυτοκίνητο....

Παρόλα αυτά τα φοράμε, γιατί μ' αυτόν τον τρόπο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να επιζήσουμε σε περίπτωση ατυχήματος. Χωρίς να σημαίνει ότι μας εξασφαλίζουν 100% ότι θα επιζήσουμε.

 

Προφανώς για κάποιους η μερική προστασία είναι καλύτερη από την καθόλου προστασία.

 

το θέμα δεν είναι ασπρό - μαύρο..... δεν είναι ότι δεν παρέχει μόνο την απαιτούμενη προστασία σε σχέση με τα άλλα εμβόλια.... αν ήταν αυτό θα το είχα κάνει όπως τα τύπου menigitec....

το θέμα είναι ότι ακυρώνει μια πολύ σημαντική εξέταση - όπλο στα χέρια των γιατρών το μαντού ..... που βρίσκει σχεδόν 100% αν έχεις προσβληθεί απο φυματίωση Aυτό είναι....το κράνος που δεν φοράνε γιατί δεν πάνε να το κάνουνε (το μαντού) ή γιατί κάνουν το εμβόλιο και μετά το μαντού είναι άχρηστο.....

ψάξε το λίγο καλύτερα........πριν αρχίσεις να τα χώνεις αδιακρίτως.....:-D

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να μην μεινεις μονο εκει...αλλα να περασεις και απ το σχολειο και να τονισεις και σε δασκαλα-διευθυντη οτι εισαι κατα και να μην τολμησουν να το κανουν (εχω ακουσει περιπτωση...αληθεια ψεμα δεν ξερω..που του το καναν με το ζορι!!!)

 

 

ειχα ηδη ενημερωσει τη δασκαλα οτι δεν θελω να κανω το εμβολιο στο παιδι, και μου ειπε οτι οι υπευθυνοι για να ειναι καλυμενοι ,χρειαζονται υπ.δηλωση οτι δεν επιθυμω τον εμβολιασμο, ετσι κι εγινε!μονο εμεις απο την πρωτη δημοτικου δεν καναμε το εμβολιο........:rolleyes:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera kai kalh ebdomada se olous sas. Egw eimai apo tis mamades pou ekana to BCG sthn korh moy ton perasmeno Noembrio kai meta pao poly psaksimo. Einai alithia pws prosblhmatisthka para poly alla telika to ekana sto paidi kai eytyxws den eixe kamia parenergeia ( ena mikro spyraki sto mpratso ths exei apla). oson afora thn kalypsh poy prosferei ..einai akribws opws ola ta embolia...parexei kalypsh se sygkekrimena stelexh toy iou opvs kai ola ta embolia ta opoia kanoyme sta paidia mas. H telikh apofash bghke ystera kai apo thn symboulh ths paidiatrou moy h opoia epemene para poly.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalhmera kai kalh ebdomada se olous sas. Egw eimai apo tis mamades pou ekana to BCG sthn korh moy ton perasmeno Noembrio kai meta pao poly psaksimo. Einai alithia pws prosblhmatisthka para poly alla telika to ekana sto paidi kai eytyxws den eixe kamia parenergeia ( ena mikro spyraki sto mpratso ths iapla). oson afora thn kalypsh poy prosferei ..einai akribws opws ola ta embolia...parexei kalypsh se sygkekrimena stelexh toy iou opvs kai ola ta embolia ta opoia kanoyme sta paidia mas. H telikh apofash bghke ystera kai apo thn symboulh ths paidiatrou moy h opoia epemene para poly.

 

Μαλλον δεν το εψαξες αρκετα..λυπαμαι αλλα δεν ειναι οπως τα λες.

 

Δεν υπαρχει θεμα για παρενεργειες ... αλλα οταν κανεις το εμβολιο ...αναιρεις ενα ειδος εξετασης για να δεις αν εχει ερθει σ επαφη με την φυματιωση ..ξερεις οτι εξαιτιας αυτου..το παιδι σου αν βρεθει ατομα στην οικογενεια με φυματιωση..θα αναγκαστει να παρει αγωγη κανονικη ...σαν να νοσει γιατι απλα δεν θα ειναι σιγουροι?

 

Ξερεις οτι παιδια δεν κολλανε μεταξυ τους...αλλα μονο απο ενηλικα που εχει σχετικα μεγαλη επαφη με το παιδι

 

Οτι δεν εχει να κανει με τα στελεση και ποια καλυπτει ...αλλα οτι στο συγκεκριμενο στελεχος εχει καλυψη εως και καθολου (εξου και κανουν αγωγη α υπαρχει υποψια )

 

Και αλλα πολλα στοιχεια..που τ αναφερει στην σελιδα του Παιδων Αγλαια Κυριακου απ την φυματολογικη κλινικη....και ο ιδιο λεει ξεκαθαε μεσα...οτι δεν το προτινει !!!

 

Οποτε πες μου σε παρακαλω που το εψαξες και ποια ιεναι τα στοιχεια για τ αντιθετα ..αναιρεσε κατι απ αυτα που αναφερουν τοσες κοπελες εδω μεσα...Εαν απλα ρωτησες 2-3 γνωστους που το εκαναν και τον παιδιατρο..δεκτο...αλλα δεν το εψαξες ομως

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...