Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία άλλη άποψη για τον αποκλειστικό θηλασμό!


Recommended Posts

geia sas se oles tis mamades!!!!!

exontas thn mpempa mou ayth th stigmh sto aristero stithos:)eipa na grapsw kai gw thn empeiria pou zw edw kai 26 mres me to thilasmo....

pernwntas polles stigmes apogohteyshs telika edw kai mia bdomada exoume mpei se ena "programma"-xerw pws h lexhh ayth de tha aresei- einai omws pera gia pera alhthhs kai toulaxiston apedeixthke gia mena swthria!!!!

dokimasa ta panta...efarmosa kai to skeptiko "bazw thn mpempa sto stithos opote klaiei"me apotelesma na kanw marathwnious thilasmous- 4 wres synexomenes!!!!, mish wra anapayla, meta pali klama, ante pali 3wra......den mporousa na plythw, na faw, na ths plynw ta rouxa.....tsakwnomoun me ton antra mou-shmeiwteon egw den exw mama h pethera na me bohthoun- gia na mh sas ta polylogw.....eftasa sta oria ths paranoias kai xanamilhsa me th maia!!!aploustata h mikrh synhthise to stithos mou kai th thalpwrh...kai to anazhtouse diarkws...DE shmainei oti peinage.....arxisa loipon na thntaizw panw sto triwro mish wra to kathe stithos(7 thilasmoi to 24wro), sto mesodiasthma an klapsei bazw gia ligo pipila kai hremei amesws h th xaideyw mexri na apokoimhthei....to brady apo tis 1 pou teleiwnw ton teleytaio thilasmo mexri tis 5.30 koimatai seri....kai apo baros allo tipote!!!300 gr thn ebdomada me mono dikomou gala

tha mou peite giati ta grafw ayta....isws gia na dwsw kouragio stis manoules pou eftasan sta oria ths trellas kai sth skepsh na ta parathsoun!!!!egw twra ton xairomai to thilasmo mou..to apokleistikos thilasmos 23 wres to 24wro einai poly kalo an exeis 10 anthrwpous na frontizoun gia ola ta alla, fovamai omws pws gia th mesh gynaika den einai realistiko...egw telika epanhrtha stis symboules ths maias mou...KAI gala mia xara exw eparkes....KAI ta geymata ths ta kanei KAI baros pairnoume KAI h manoula einai xaroumenh, frontizei kai to spiti KAI prolabainei na pythei....KAI eimaste pia olo xamogela!!!!!

elpizw na edwsa tharros se oses antimetwpisan to idio zhthma me mena....kai h empeiria mou leei..dokimazoume ta panta kai telika epilegoume oti kalytero tairiazei sto mwro kai sth manoula mazi...dokimazoume to "synexh"thilasmo, alla an de bgei..dokimaste kai to "programmatismeno"h kai to anapodo........egw fainetai anhka me thn mpempa sth deyterh kathgoria

filia polla

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπραβο σας που τα καταφερατε!!!και εμεις μια απο τα ιδια αλλα σε προγραμμα δεν μποτουμε να μπουμε με τιποτα!σε καταλαβαινω οταν λες πως εχεις μαμα και πεθερα μακρυα μιας κι'εγω βιωνω ιδιες καταστασεις και απο γκρινια στο σπιτι με τον συζυγο αλλο τιποτα αλλα στο τελος παντα γλυκαινει οταν βλεπει τον μικρο να τρωει και να ειναι χαρουμενος.

Εμεις σε κανενα 20ημερο λεμε να ξεκινησουμε φρουτακι για να ξεμπλοκαρω κι'εγω λιγο αν και παλι το βλεπω να τρωει μονο γαλα μαμισιο!!!(βλ αγελαδισιο):)

Καλη συνεχεια,να χαιρεσαι το αγγελουδι σου!!!

 

Υ.Γ Ποσο ζηλευω το βραδινο 5ωρο που κοιμασαι!!!!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Despoina kalhspera!!!

eyxaristw gia ta kala sou logia kai eyxomai se oti apofasisete me to taisma na einai to kalytero gia to mwraki sas!!! ma sthn kyriolexia kontepsa na trellathw.eniwsa pws eimai h xeiroterh mana ston kosmo-pou th thilaza kai meta apo misawro, mia wra eklaige- h maia mou xe pei pws ta mwra an den einai xortata klaine ta prwta 15 me 20 lepta, meta kati allo symbainei...den thn akousa kai akolouthisa to synexh thilasmo me ta apotelesmata pou egrapsa prin.

h ousia einai na katalabei h kathe mana gia to paidi ths to pote to klama shmainei peinaw kai to pote "thelw na koimhthw kai den mporw, lerwthika, me enoxloun ponakia ktl." bebaia einai kai poly omorfo kai monadiko sybaisthima na mporeis

na kataprayneis to paidi sou me to stithos ana pasa stigmh, sth dikh mou periptwsh omws-opws kai sth dikh sou kai pollwn allwn manadwn fantazomai- htan ADYNATO!

gia na mhn pw gia th sxesh me ton antra mou me ta neyra sthn tsita, faghto na mhn yparxei xronos na ftiaxtei(kai ypotithetai pws prepei h gynaika pou thilazei na trwwei swsta kai kala) ktl.ktl....

mhn paraithse Despoinaki!!!!! alla sthn telikh xereis ti pisteyw???na mhn niwthoun asxhma oses mhteres katafeygoun se symplhrwmata an palepsoun kai den kataferoun ton apokleistikothilasmo!!!! h psyxikh hremia mamas paidiou kai h hremh oikogeneiakh atmosfaira einai dysanaplhrwta!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η μικρούλα σου και καλώς όρισες στην παρέα μας.

 

Είναι πολύ καλό που μοιράζεσαι την δική σου εμπειρία - η μόνη μου ανησυχία είναι η τελευταία σου παρότρυνση για δοκιμή ελεύθερου ή προγραμματισμένου θηλασμού.

 

Επειδή λοιπόν το μήνυμά σου θα το διαβάσουν και άλλες μαμάδες χωρίς εμπειρία ή γνώση για το θηλασμό, θα ήθελα να σου πω ότι ο προγραμματισμένος ανά 3ωρο θηλασμός, σε μωρά που δεν έχουν κλείσει τις 6 με 7 εβδομάδες ζωής (ώστε να εδραιώσουν την παραγωγή) οδηγεί σταδιακά σε διακοπή της γαλουχίας. Το φόρουμ είναι γεμάτο από τα επιστημονικά και ερευνητικά δεδομένα που το επιβεβαιώνουν, οπότε δεν θα επεκταθώ εδώ.

 

Δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω αν η εμπειρία σου αποτελεί την εξαίρεση - χαίρομαι όμως που εκπέμπεις αισιοδοξία και ηρεμία για τις επιλογές σου.

 

Να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τον αποκλειστικό θηλασμό να ρωτήσω κάτι??

η μπέμπα μου είναι 5μηνών και θηλάζει αποκλειστικά και έχουμε φτάσει τα 6.350κιλά.

περίοδος μου ήρθε πριν από περίπου 27 μέρες για πρώτη φορά ύστερα από την εγκυμοσύνη και όταν είχε έρθει παρατήρησα τις προηγούμενες 2-3 μέρες να λιγοστεύει αισθητά το γάλα μου και το παιδί να δείχνει ότι πεινάει πιό συχνά.Νόμιζα ότι μου τελειώνει το γάλα αλλά απλά μειώθηκε η παραγωγή για εκείνες τις ημέρες και μετά επανήλθε στα ίδια επίπεδα.

Λογικά επειδή από σήμερα έχω παρατηρησει μία εντονη επιθυμία μου για γλυκά,έχω την αίσθηση ότι θα μου ξαναέρθει όπου ναναι.Και επίσης βλέπω ότι η μπέμπα θέλει να τρώει πάλι πιό συχνά που σημαίνει ότι η παραγωγη μου πάλι μειώθηκε...

όποτε περιμένω περίοδο αυτό το πράγμα θα συμβαίνει?ή απλά ήταν τυχαίο την πρώτη φορά?να ανησυχώ???:roll::roll::roll: μήπως το γάλα μου άρχισε να μην της φτάνει?:roll: ποιά ξέρει να μου δώσει τα φώτα της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iro mou kalhspera!!!!

nomizw oti parexhghthika!!den parotryna gia kati....apla katethesa thn empeiria mou.den einai olamayro h aspro.kai 7 thilasmoi diarkeias 1 kai wras opou to mikro pairnei to paxy galataki pou tou xreiazetai gia to baros pou apodedeigmena pairnei kai me to parapanw den einai anagkastikaxeirotero apo 15 thilasmous tou 10leptou.dhladh kai sto maieythrio pou ta fernane sto triwro kai kei enantia ths galouxias douleyan?kai epanalambanw....Makari na mporousa ana mish wra na thn exw sto stithos!!!!ayto palepsa exallou

kai ..einai wraio na katatithentai poikilles apopseis

se treis bdomades tha epanelthw grafontas gia to baros kai thn anaptyxh ths mikrhs exontas akolouthisei ayto to dromo pou elpizw na mhn odhghsei se problhma sth galouxia....

me ektimhsh!!!!!

Link to comment
Share on other sites

\\mhn paraithse Despoinaki!!!!! alla sthn telikh xereis ti pisteyw???na mhn niwthoun asxhma oses mhteres katafeygoun se symplhrwmata an palepsoun kai den kataferoun ton apokleistikothilasmo!!!! h psyxikh hremia mamas paidiou kai h hremh oikogeneiakh atmosfaira einai dysanaplhrwta!!!

 

 

Οχι δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω,με τιποτα!!!!Δεν υπαρχει καλυτερο απο αυτο και με χαρα σημερα τον ζυγισα στην παιδιατρο και ειναι 9100!!!!Τον 6ο τον κλεινουμε στις 19 Νοεμβριου και μου ειπε η γιατρος οποτε θελησω να του δωσω φρουτακι,ετσι υπολογιζω κανενα 20ημερο και ερχεται το κουταλι!!!Παραλληλα με πολλους θηλασμους!!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντιντι μην ανησυχείς , πριν την περίοδο υπάρχει μια παροδική μείωση και μετά την περίοδο επανέρχεται η κατάσταση . Τα έχω περάσει και τα περνάω κι εγώ . Απλά θα θηλάζεις λίγο πιο συχνά , αν πεινάει το μικρό .

Link to comment
Share on other sites

prinzessin δεν ξέρω αν το 'χεις καταλάβει αλλά θηλάζεις αποκλειστικά!! Και εγώ 6 ώρες το 24ωρο θήλαζα σε αυτή τη φάση! Απ'ό,τι κατάλαβα δεν άφησες το μωρό να κλαίει, έτσι δεν είναι;

 

Γενικά πάντως αντενδείκνυται η χρήση πιπίλας μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία (περίπου στις 40 μέρες υπολογίζεται αυτό). Εγώ βέβαια έδωσα στη μικρή μου στον ένα μήνα πιπίλα και είναι τροφαντή τροφαντή από την αρχή εως και σήμερα (με 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό, 12 μήνες αποκλειστικά δικό μου γάλα μαζί με τροφές, και θηλασμό εως 14 1/2 μηνών).

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

oxi sun sun den thn afhnw na klaiei pros theou!!!apla ematha na ksexwrizw poio klama einai to peinaw...kai poio to nystazw kai xw ekneyrismo, thelw shmasia ktl. apla sthn arxh nomiza me ayta pou diabaza oti o epityxhmenos apokleistikos thilasmos einai apo 8 kai panw fores...kai mplexthka...kai koimotan kai htan xortath kai gw th shkwna me to zori kai ths edina stithos gia na mou bgoun oi fores!!!!kai ginotan o xamos......

kai sy les twra oti th thilazes 6 fores kai htan mia xara...ara profanws exei shmasia kai h poiothta tou thilasmou, oxi mono h posothta....oso gia thn pipila th xrhsimopoiw elaxista....

gia na doume......

ax..akouw th mikrh na klaiei.....paw:)

filia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Είστε μόλις 26 ημερών, οπότε μη βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα και να δίνεις και συμβουλές για το θηλασμό. ;) Εννοώ, δες πώς θα πάει, τα παιδιά αλλάζουν διαρκώς σ' αυτές τις ηλικίες, το ίδιο και οι συνήθειές τους και μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα, γράψε μας τις παρατηρήσεις σου.

 

Είναι αλήθεια ότι κάποια παιδιά θηλάζουν διαρκώς στην αρχή ενώ κάποια άλλα μπαίνουν από μόνα τους σε πρόγραμμα και θηλάζουν ανά τρίωρα (εμένα προσωπικά βέβαια δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοιο παιδί, αλλά το έχω δει με τα μάτια μου σε φίλη μου). Όμως εσύ στο δικό σου δεν κατάλαβα τι ακριβώς έκανες για να το αλλάξεις. Δηλαδή πρώτα λες θήλαζε 4 ώρες συνεχόμενες και δε χόρταινε και μετά άρχισες να το αφήνεις να θηλάζει μόνο 15 λεπτά και τότε άρχισε να χορταίνει;

 

Αν σου είναι εύκολο, γράφε ελληνικά και όχι greeklish για να μπορούμε να διαβάσουμε τι λες, χωρίς να βγάλουμε τα ματάκια μας. :mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

...ara profanws exei shmasia kai h poiothta tou thilasmou, oxi mono h posothta....oso gia thn pipila th xrhsimopoiw :)

 

 

Σ' ευχαριστώ που απάντησες :)

 

Λοιπόν, άλλη μία παρεξήγηση και ξεκάθαρο λάθος: δεν υπάρχει διάσταση "ποιότητας" στο θηλασμό για να το διαχωρίζεις μέσα σου σε σχέση με την "ποσότητα". Ο θηλασμός είναι πάντα το απολύτως προσαρμοσμένο σύστημα διατροφής στις ανάγκες του εκάστοτε μωρού. Δεν ισχύει λοιπόν η διάσταση "ποιότητα του θηλασμού". Το τονίζω λίγο εμφατικά, γιατί άθελά σου δίνεις το μήνυμα οτι ένδέχεται να υπάρχει ποιοτικό και λιγότερο ποιοτικό μητρικό γάλα.

 

Ρώτησες παραπάνω επίσης, αν και στα μαιευτήρια που τα φέρνουν αν 3ωρο δουλεύουν ενάντια στη γαλουχία. Η απάντηση είναι ένα ξεκάθαρο Ναι.

Γι' αυτό κιόλας αναθεωρήθηκε πλήρως η πολιτική γνωστών μαιευτηρίων (π.χ Ιασω) με τρόπο ώστε πλέον τα μωρά να είναι συνεχώς με τη μαμά στο θάλαμο, προκειμένου να υποστηρίζεται η γαλουχία. Για το θέμα αυτό μπορείς να ενημερωθείς αναλυτικό σε σχετικό thread του forum.

 

Τέλος θα συμφωνήσω και εγώ με τη marandik, αναφορικά με το θέμα της συνολικής εικόνας για το θηλασμό: πράγματι, είναι πολύ μικρό το μωρό για να νιώθεις 100% ασφαλής ως προς την πορεία του θηλασμού. Νομίζω οτι όσο περισσότερο θα ενημερώνεσαι, τόσα πιο σίγουρη θα είσαι.

 

Δες επίσης και το θέμα της πιπίλας: συνδέεται με το φαινόμενο¨"σύγχυση της θηλής", κάτι που μπορεί να υπονομεύσει την προσπάθειά σας.

 

Καλή συνέχεια εύχομαι - θα σε έχω στο μυαλό μου :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Αισθανομαι πως η prinzessin απλα μας λεει αυτο που προσωπικα βιωνει η ιδια και θελει να μοιραστει την ιστορια της με αλλους ανθρωπους που ενδεχομενως μπορει να περνανε τα ιδια.

Η αληθεια ειναι πως το μωρακι της ειναι πολυ μικρο,χωρις να ειμαι ειδικη και με την πολυ μικρη εμπειρια μου συμφωνω με τις υπολοιπες μανουλες που λενε οτι ο χρονος θα δειξει τα αποτελεσματα αυτου του θηλασμου που εφαρμοζει η φιλη μας.

Το καλυτερο θα ηταν βεβαια να μην μετραει χρονο και να ξεχασει το ρολοι.Εμεις εχουμε χασει το λογαριασμο με τους θηλασμους,πρωινους και βραδινους!;)

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Είσαι προφανώς από τις τυχερές που στα μωρά τους αρκούν 6 ή και 8 θηλασμοί τη μέρα...Πρέπει να τονίσουμε όμως ότι αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας γιατί θα ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο μια καινούρια μαμά να πιστεύψει ότι πρέπει να ωθήσει το μωρό της σ'αυτή την κατεύθυνση.

Γιαυτό λέμε και ξαναλέμε ότι τον πρώτο χρόνο της ζωής του μωρού ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος νύχτα και μέρα...Φυσικά αν είσαι τυχερή και το μωρό σου χορταίνει με λίγους θηλασμους εννοείται πως δε χρειαζεται να το ξυπνάς και να του επιβάλλεις περισσότερους...

Επίσης όπως είπε και η η Ηρώ δεν τίθεται θέμα ''ποιότητας'' θηλασμού. Όλες οι γυναίκες έχουν εξίσου ''καλό'' γάλα. Και φυσικά το θηλασμός ανά τρίωρο δεν ισχύει ΕΚΤΟΣ και αν το έχι καθιερώσει το μωρό από μόνο του. Αυτό προφανώς είναι αδύνατον να συμβεί τις πρώτες μέρες της ζωής του που πίνει πρωτόγαλα, του οποίου η ποσότητα είναι μικρή και απατούνται πολύ συχνοί θηλασμοί....

 

Καλή συνέχεια....Πρόσεξε πολύ, αν το μωρό σου αρχίσει να ζητάει να θηλάσει συχνότερα, θα είναι γιατί περνάει κάποιο άλμα ανάπτυξης και θα πρέπει να το ικανοποιήσεις για να μπορέσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου. Μην εγκλωβιστείς στο ''πρόγραμμα'' και παραβλέψεις τις αυξημένες ανάγκες του...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει κουκλα μου... Και μπραβο. Μακαρι να συνεχισει ετσι ομαλα, δυστυχως οι 26 μερες ειναι λιγες, περιμενω να ακουσω (διαβασω;)) νεα σου οχι σε 3 εβδομαδες, αλλα σε 3 μηνες, σε 6, σε ενα χρονο, ή κι ακομα παραπανω... Αφου ολα ειναι ομαλα θα ειναι παιχνιδακι για σενα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-Pγεια σας κοριτσια!

προφανως προκαλεσα συγχιση που κατεγραψα προσωπικο βιωμα το οποιο παρεκλινει απο το συνηθες,τουλαχιστον για τωρα. Δε διεκδικω τη θεση και την εμπειρια της κα. Πατσιουρου, ουτε ειμαι με ενα ρολοι στο χερι σαν ρομποτ και ταιζω τη μικρη μου. Ειπα απλα οτι δεν τη βαζω στο στηθος με την παραμικρη γκρινιτσα που μετα απο δευτερολεπτα εξαφανιζεται. Και δεν εδωσα ΚΑΜΙΑ συμβουλη, ειπα το τι περναω εγω και πως αντιμετωπιζουμε μαμα και κορη το θηλασμο. Να για παραδειγμα τωρα που την εχω και με ρουφαει:P ειχαμε ξαναφαει στις 12.50 μεχρι 13.45 περιπου και μου ξαναδωσε σημα πεινας στις 15.30. Δεν την αφησα να σπαραζει για να περασει το τριωρο. Απλα ανεφερα οτι μας βγαινουν 7 θηλασμοι ημερισιως με πανω κατω τις ιδιες ωρες. Αυτο ειπα η αμοιρη.Και οταν μου αφηνει τη θηλη, εγω της ξαναλειφω τα χειλακια με γαλατακι πολλες φορες να την παρακινησω και μονο οταν δεν ξυπνα με τιποτε θεωρητικα εχει χορτασει και την ξαπλωνω.Αν μου ξαναγκρινιαξει αμεσα ξανα στο στηθος της μανουλας.

Μπορει οντως να αποτελω εξαιρεση, μην με "πυροβολειτε" ομως που αποφασισα να μοιραστω αυτο που περνω μαζι σας:( Στις 24 Νοεμβριου που 40ιζω και θεωρητικα εχει εδραιωθει ο θηλασμος θα καταγραψω την αναπτυξη της μικρης μου μεχρι τοτε!

πολλα φιλια

Link to comment
Share on other sites

Λενα μου μακαρι να ανηκα στις τυχερες που να μπορουσαν να θηλαζουν και πανω απο εξαμηνο. Εγω πρεπει να επιστρεψω στην εργασια μου οποτε ο αποκλειστικος θηλασμος δεν θα ναι εφικτος απο ενα σημειο και περα, αρα μακροπροθεσμα μου ναι δυσκολο να κοιταξω . Θα αναφερομαι λοιπον στους βραχυπροθεσμους στοχους ......με οποια χαρα η απογοητευση τους συνοδευει. Γιατι και καθε βδομαδα που περναει με αποκλειστικο θηλασμο και σωστη αναπτυξη αποτελει για μενα επιτυχια αν αναλογιστει κανεις οτι μου περασε απο το μυαλο να τα παρατησω βιωνοντας οσα περιεγραψα στο πρωτο ποστ μου...

φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Prinzessin, αν νιώθεις "πυροβολημένη" από εμάς, να ξέρεις απλά οτι πρόκειται για "σφαίρες" πραγματικού ενδιαφέροντος και συμπαράστασης ;)

 

Μη βάζεις θλιμένο εμοτικον - μαζί σου είμαστε, ε;

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Πόσο, μα πόσο σε καταλαβαίνω!Μια από τα ίδια!Όταν γέννησα, όλοι μου λέγανε για αποκλειστικό θα χρειαστεί να θηλάζεις ίσως και όλη μέρα...ΟΚ λέω εγώ, δε θα κάνω τίποτα άλλο. Και όποτε έκλαιγε, στήθος...Και στο σπίτι μόνο ο άντρας μου κι εγώ, ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος, ούτε να μαγειρέψει, ούτε να πλύνει, ούτε τίποτα-άσε και που δεν ήθελα, εγώ έγινα μαμά, ήθελα να το ζήσω όλο. Το μόνο που δεν είχα, ήταν γκρίνια από το σύζυγο...Και άγχος μήπως δε χορταίνει και για αυτό κλαίει!

 

Μετά από καιρό κατάλαβα τι γίνεται-πιο πολύ από σένα, 2,5-3 μήνες μου πήρε να καταλάβω.Μέχρι τότε, μόνο αγκαλιά και γάλα. Και τότε στρώσαμε. Το μωρό έκλαιγε και για άλλους λόγους-ΤΙ περίεργο!

 

Να μην στα πολυλογώ, προφανώς δεν είμαι ο κανόνας, προφανώς από αυτά που ακούω από γνωστές είμαι η εξαίρεση, αλλά ΚΑΙ πιπίλα έδωσα από τον πρώτο μήνα (την κόψαμε βέβαια στον 8ο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ΚΑΙ θήλαζα κανονικά χωρίς ποτέ να δώσω ξένο έστω και ml ΚΑΙ εδώ και 3 μήνες θηλάζω ΜΟΝΟ πρωί βράδυ (τόσο ζητάει το παιδί, τόσο έχω) ΚΑΙ έχω πολύ γάλα και ποτέ δε μειώθηκε ΚΑΙ περίοδο έχω από τον τρίτο μήνα ΚΑΙ ποτέ δεν το άφησα να κλαίει και να πεινάει ΚΑΙ θήλαζε όποτε το ζητούσε απλά δεν το ζητούσε συνέχεια. Είχε κι άλλες ανάγκες. Τώρα η μπέμπα είναι 11 μηνών και θηλάζει ακόμα, όπως είπα μόνο πρωί βράδυ.

 

Αλλά να τονίσω ότι είμαι εξαίρεση και για κάτι άλλο. Από την ΠΡΩΤΗ μέρα που γυρίσαμε σπίτι από την κλινική το μωρό κοιμόταν 23.00-5.30.Σπάνια να έμενε ξύπνιο μέχρι τη μία το βράδυ, αλλά και πάλι θα κοιμόταν μέχρι τις 6. Οπότε δεν είχα ξενύχτια και κούραση όπως άλλες μανούλες σε αυτόν τον τομέα. Οπότε τώρα η μπέμπα πολύ φυσιολογικά κοιμάται 11-12 ώρες συνεχόμενες!Και με έναν μόνο θηλασμό, πριν κοιμηθεί. Και μόλις ξυπνήσει.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, ότι δηλ. απλά καταθέτεις την εμπειρία σου και ότι δε χρειάζεται να είμαστε με το σκεπτικό "23 ώρες το 24ωρο", αλλά οι περισσότερες μανούλες θηλάζουν τόσο. Εμείς στους 3 μήνες θηλάζαμε 6-7 φορές από 20 λεπτά, μπορεί και λιγότερο, και η γιατρός το θεωρούσε φυσιολογικό. Και από βάρος...άστα. Στο σαραντισμό είχε πάρει 1.400 γραμμάρια (γεννήθηκε 3.700).

 

Δε δίνω καμία συμβουλή, ούτε πιστεύω ότι οι 11 μήνες εμπειρίας μου είναι ικανός χρόνος για να δώσω. Tην ΕΜΠΕΙΡΙΑ μου κι εγώ καταθέτω και απλά συμφωνώ με την prinzessin.

 

Καλή συνέχεια και να σου ζήσει η μπέμπα!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

babystar μου εδωσες πολυ κουραγιο. Και συ τις ιδιες απογοητευσεις, και το ιδιο αγχος? Αστερι σε βρισκω στο θεμα υπνου. Οντως αποτελεις ΤΗΝ εξαιρεση...εγω με 4μιση 5 ωρες σερι ακολουθω αλλα απεχω πολυ:D

Ξερετε ποιο ειναι το ωραιο?Το διαστημα που εφαρμοσα το 23 ωρες το 24ωρο με επαιρνε η 83 χρονη γιαγια μου και νυν προγιαγια τηλ. και οταν με ρωτουσε τι κανω και της ελεγα "θηλαζω" εβαζε τα γελια και γω τα κλαματα απο τα νευρα και μου λεγε "Χριστος και Παναγια παιδακι μου, δεν ειναι φυσιολογικο αυτο. ΔΕΝ πεινανε τα παιδακια ολη τη μερα.....και η γιαγια μου μεγαλωσε 2 υγιεστατα παιδακια συμπεριλαμβανομενου του μπαμπα μου μεχρι 2 ετων το καθενα με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμο εξακολουθωντας να ναι "σωστη" στα νοικοκυρικα της καθηκοντα και να "υπηρετει" το συζυγο οπως συνηθιζοταν εκεινα τα χρονια.Και της ελεγα...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ δεν ειναι δυνατον να τα καταφερνεις.....και ολα αυτα χωρις βιβλια, ιντερνετ, με γνωσεις δημοτικου. λειτουργουσε απο οτι καταλαβαινω εκ των υστερων με το ενστικτο της μανας ποτε τα παιδακια της πεινουσαν πραγματικα η οχι.....ελπιζω να ειμαι και γω σε καλο δρομο.....ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο και εχω πιστη οτι 8α τα καταφερουμε μαμα και κορη

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια καλησπέρα. Ως μαμά τριών κοριτσιών έχω στο σπίτι 3 διαφορετικά δείγματα.

 

Πρώτο δείγμα η Μελίνα. Την οποία τάιζαν στο μαιευτήριο με μπουκάλι γάλα ξένο παρόλο που είχα ζητήσει να μην το κάνουν. Όταν επιστρέψαμε στο σπίτι ταλαιπωρήθηκα πολύ για να καταφέρω να θηλάσει. Ήμουν επί ποδός 25 ώρες το 24ωρο, όχι 23!!! Χρειάστηκα περίπου ένα μήνα. Θήλαζε πολύ συχνά, σίγουρα έκανε πάνω από 8 γεύματα γιατί ήταν και είναι φαγανούλα. Κάθε γεύμα διαρκούσε γύρω στα 40 - 50 λεπτά. Τους δύο πρώτους μήνες πήρε περίπου 3 κιλά. Μετά τα πράγματα εξελίχθηκαν ομαλά ως τον 7ο μήνα που αναγκάστηκα να σταματήσω λόγω της δεύτερης εγκυμοσύνης μου (κακως ίσως, πάντως σταμάτησα)

 

Δεύτερο δείγμα η Εύα. Από το μαιευτήριο ακόμη θήλαζε αποδοτικά. Θήλαζε περίπου μισή ώρα κάθε φορά απ' τον έναν μαστό και κοιμόταν ακριβώς 3 ώρες. Ξυπνούσε ξαναθήλαζε με τον ίδιο τρόπο απ' τον άλλο μαστό κ.ο.κ. Η πιο εύκολη περίπτωση θηλασμού που μπορεί να τύχει σε μανούλα πιστεύω. Δυστυχώς έπαθε ουρολοίμωξη΄τον πρώτο κιόλας μήνα της ζωής της. Εντούτοις και παρόλη την ακατάσχερη διάρροια το μήνα αυτό πήρε 1 ολόκληρο κιλό. Για κακή μας τύχη όμως, ο παιδίατρος που είχα τότε συσχέτισε τη διάρροια που δε σταματούσε με το γάλα μου και μου είπε να κόψω το θηλασμό. Όταν τελικά διαπιστώθηκε η ουρολοίμωξη ήταν αρκετά αργά. Το γάλα είχε μειωθεί πολύ και δεν γνώριζα ότι μπορούσα να επαναφέρω τη γαλουχία. Με ένα θήλαστρο της κακιάς ώρας κατάφερα να τις δώσω όσο γάλα κατάφερνα να βγάλω άλλους 2 μήνες...

 

Το τρίτο δείγμα είναι η Αλίκη. Η οποία τους δύο πρώτους μήνες της ζωής της τους πέρασε θηλάζοντας. Δυσκολεύτηκε πολύ στην αρχή για να τα καταφέρει. Την έπαιρνε συνεχώς ο ύπνος. Κοιμόταν, ξυπνούσε, θήλαζε και πάλι απ' την αρχή. Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ γιατί είχα και τα δυο μεγαλύτερα παιδιά να φροντίσω. Στις 60 ημέρες τα κατάφερνε πάρα πολύ καλά. Όταν όμως ήταν στον τρίτο μήνα θέλησα να της μάθω την πιπίλα γιατί έπρεπε να απουσιάζω κάποιες ωρες της ημέρας. Παρόλο που η γαλουχία είχε εδραιωθεί και παρόλο που ήταν ήδη 3 μηνών αρχίσαμε να έχουμε προβλήματα με το θηλασμό. Αναγκάστηκα να αντλώ επικουρικά για 9 μήνες. Ίσως να είναι σύμπτωση αλλά μόλις έκοψε την πιπίλα άρχισε να θηλάζει καλύτερα και σταμάτησα να αντλώ. Η Αλίκη θηλάζει ακόμη. Από τον τρίτο μήνα και μετά σπάνια κάποιος θηλασμός κράτησε πάνω από 10 λεπτά... Στη διάρκεια αυτών των μηνών το γάλα μου σχεδόν σταμάτησε 2 φορές και τόσες το επανεφερα.

 

Τα γράφω αυτά για να δείξω ότι ο θηλασμός είναι ένα δυναμικό φαινόμενο που αφενός μεν μεταβάλλεται από παιδί σε παιδί, αφετέρου δε μεταβάλλεται και στο ίδιο το παιδί καθώς αναπτύσσεται. Αυτό σημαίνει ότι άλλα παιδιά έχουν την ικανότητα να θηλάζουν γρήγορα και αποδοτικά, άλλα χρειάζονται βοήθεια. Και βέβαια υπάρχουν και οι ενδιάμεσες καταστάσεις.

 

Όσον αφορά στην δική μου απόδοση, δυστυχώς είμαι από τις άτυχες εκείνες γυναίκες που το γάλα τους ελαττώνεται/κόβεται πάρα πολύ εύκολα. Προσωπικά θα μου ήταν αδύνατο να διατηρήσω γαλουχία με δύο θηλασμούς την ημέρα. Όσες φορες πέσαμε κάτω απ' τους 4 ημερίσιους θηλασμούς είχαμε πρόβλημα. Από την άλλη μεριά διαβάζω για γυναίκες που θηλάζουν μόνο πρωί-βράδυ. Φυσικά και δεν τις αμφισβητώ. Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Άρα δεν είμαστε όλες οι μητέρες ίδιες στο θέμα του θηλασμού. Και δεν είναι το ίδιο ικανά όλα τα μωράκια να θηλάσουν.

 

Και κάτι τελευταίο. Τα μωρά δε θηλάζουν μόνο για να τραφούν. Ο θηλασμός δεν είναι μόνο σχέση τροφού-παιδιού αλλά είναι μια ολόκληρη διαδικασία αλληλεπίδρασης μητέρας-παιδιού. Ο λόγος που κάνει ανεκτίμητο δώρο για τα μωρά το θηλασμό δεν ήταν τόσο τα αντισσώματα και τα λιπαρά οξέα του μητρικού γάλακτος αλλά η δημιουργία ενός ισχυρού συναισθηματικού δεσμού μεταξύ της μητέρας και του βρεφους που οδηγεί ευκολότερα στην ασφαλή προσκόλληση του δεύτερου, κάτι που θέτει τα θεμέλια για μια σωστή ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη.

 

Αν δούμε το θηλασμό απ' αυτή τη σκοπιά, ναι, δεχόμαστε ευκολότερα το γεγονός πως τα μωρά δεν αναζητούν το στήθος μόνο για να θηλάσουν. Γιατί όχι; Η γέννησή τους είναι ένα σοκ. Από το ζεστό και ασφαλές καταφύγιο της μήτρας βγαίνουν ξαφνικά σε έναν κόσμο τεράστιο, επικίνδυνο και άγνωστο. Η μυρωδιά της μητέρας και η φωνή της είναι τα πλέον γνώριμα πράγματα στον κόσμο αυτό. Και αυτά αναζητάει συχνά το μωρό κλαίγοντας. Πιπιλώντας τη θηλή της μητέρας του το βρέφος αισθάνεται ζεστασιά, ασφάλεια... με μία κουβέντα αισθάνεται τη θαλπωρή που έχει ανάγκη. Το χάδι της μητέρας καθώς έχει το μωρό στο γυμνό της στήθος είναι εκείνο που το βοηθάει να οριοθετήσει τον εαυτό του σε σχέση με τον τεράστιο κόσμο και να αποκτήσει σιγά σιγά την ταυτότητά του.

 

Άρα, δεν είναι κακό να θηλάζουμε τον πρώτο καιρό ακόμη και 23 ώρες το 24ωρο όπως λέει η Πατσούρου. Βέβαια υπάρχουν και οι δουλειές. Όμως οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ. Και πάντα μπορούν να περιμένουν. Και είναι στο δικό μας χέρι για λίγο καιρό να προσαρμόσουμε κάπως τις προτεραιότητές μας. Αλλά στο μεγάλωμα ενός παιδιού υπάρχουν χρονικά όρια. Το μωρό μας δε θα είναι για πάντα εκεί να μας περιμένει. Ο καιρός περνάει γρήγορα. Και η Μελίνα μου που τώρα πηγαίνει στην τρίτη δημοτικού σαν χθες ήταν τόσο δα μωράκι στην αγκαλιά μου. Και σαν αύριο θα ανοίξει τα φτερα της και θα πετάξει. Τι μου κόστισε δλδ για λίγους μήνες να γίνω το λιμανάκι της;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Prinzessin, με όλο το θάρρος, και δεχόμενη ότι υπάρχουν κάποια παιδιά που από μόνα τους βάζουν ένα σχετικά βολικό πρόγραμμα και αναπτύσσονται μια χαρά και μπορούν με λίγους θηλασμούς να παίνρουν το γάλα που χρειάζονται και με το παραπάνω... Επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που η γιαγιά σου είχε τα παιδιά της μωρά... και όταν λέω μωρά εννοώ 1-2 μηνών, μήπως δεν θυμάται καλά πόσες ώρες και πόσο συχνά θήλαζε τους πρώτους αυτούς μήνες; Κι εμένα τώρα που η μικρή μου είναι 20 μηνών μου φαίνεται περίεργο το να μην προλαβαίνω να κάνω όλες τις δουλειές μου άνετα, όμως τείνω πραγματικά να ξεχνάω πώς ήταν τον πρώτο και 2ο μήνα που πραγματικά τα πράγματα ήταν τόσο δύσκολα!

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που υπάρχει το γνωστό 40ήμερο, στο οποίο με το πρόσχημα της θρησκείας ουσιαστικά προστετεύεται η λεχώνα και το μωρό από τις υπερβολικές εργασίες και απαιτήσεις, ώστε να είναι δυνατή η εδραίωση της γαλουχίας! Μπορεί τότε να μην υπήρχε ίντερνετ και βιβλία, όμως υπήρχαν κοινωνικές και ηθικές δομές που προστάτευαν τη νέα ζωή που ερχόταν στον κόσμο.

Όλα αυτά τα λέω χωρίς να θέλω να αντικρούσω εσένα ή την babystar ή όποια άλλη μανούλα έτυχε να έχει μωράκι που λειτουργούσε με πιο βολικό πρόγραμμα τον πρώτο δύσκολο καιρό! Απλά δεν είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί σε όλα τα μωρά και καμιά φορά το να το προσπαθούμε επίμονα, επειδή λειτούργησε για κάποιους, για μερικά μωρά μπορεί να έχει και κινδύνους υποσσιτισμού. Οπότε θα μείνω σ' αυτό που λες, ότι κάθε μαμά ακολουθώντας το μωρό της και το ένστικτό της καταφέρνει αργά ή γρήγορα να ανταποκριθεί άψογα στις ανάγκες του δικού της μωρού!:)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...