Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΥΛΟ Η' ΓΥΘΕΙΟ


sweetmama

Recommended Posts

Σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές προς Πελοπόννησο το καλοκαίρι. Πύλο θα μου προτείνατε ή Γύθειο ή κάποιο άλλο μέρος προς τα εκεί. Θέλουμε να έχει καθαρές παραλίες λόγω του μικρού (2 ετών). Ξέρετε στούντιο ή δωμάτια που να έχετε μείνει να μου συστήσετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα για Γυθειο δεν ξερω να σου πω για Πυλο εχει καθαρες θαλασσες και ειναι φιλικα για παιδια εχει και μια μεγαλη πλατεια με εναν τεραστιο πλατανο και ειναι τελεια για τα μικρα και μπορειτε να κανετε και κοντινες εξορμησης οπως Μεθωνη η Κορωνη που εχει παραλια με αμμο και ειναι και ριχη.

η καταγωγη μου ειναι απο εκει αλλα ξενοδοχεια ξερω να σου πω μονο για το χωριο μου που ειναι ο Αγ. Ανδρεας ειναι 30 χλμ απο Πυλο.

γενικα αυτες η περιοχες ειναι για οικογενειες.... σε οποια σου απορεια θα χαρω να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το γεγονός ότι έχει καθαρές θάλασσες είναι το πιο σημαντικό νομίζω για τις καλοκαιρινές διακοπές. Θα με ενδιέφερε να μου πεις κ για δωμάτια ακόμα κ στο χωριό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει και στα 2, περισσοτερο μου αρεσει η Πυλος. Ειναι και η καταγωγη μου απο εκει, εχω περασει πολλα καλοκαιρια! Αχ....

Τελος παντων, πολυ ωραια για μπανιο με τα παιδια ειναι στην Boϊδοκοιλια και στην παραλια που ειναι ακριβως διπλα, στη χρυση αμμο (ντιβαρι). Και οι 2 παραλιες ειναι ρηχες και με αμμο. Στη χρυση αμμο ειναι πιο οργανωμενη με ξαπλωστρες και καντινα, αλλα εχει και περισσοτερο κοσμο. Υπαρχουν βεβαια πολλες παραλιες,αλλα αυτες οι 2 ειναι κατα την γνωμη μου οι καλυτερες!

Δες κι εδω για δωματια.

http://www.messinia-guide.gr/item.asp?item=239&category=1〈=/

 

Θα μπορουσατε να μεινετε στην Γιαλοβα που ειναι ενδιαμεσα απο τις παραλιες και την Πυλο για να μην διανυεται πολλα χλμ. Βεβαια να προσεξετε γιατι οταν πεσει η νυχτα στη Γιαλοβα, οι επιθεσεις απο τα κουνουπια ειναι πολλες ! Επειδη στην περιοχη υπαρχει προστατευομενος υδροβιοτοπος,απαγορευονται οι ψεκασμοι κι οσο να 'ναι τα κουνουπια ειναι "ντουρα"!! Επειδη η Πυλος ειναι λιμανι, δεν εχει καλη θαλασσα, αλλα σε πολυ κοντινη αποσταση θα βρειτε ωραιες παραλιες!

Για ξενοδοχειο ωραιο ειναι και αυτο που προτεινει η pam,εμεις καναμε camping στην παραλια του Ρωμανου.

Αμα τελικα αποφασισετε να πατε, να περαστε μια βολτα και απο Μεθωνη (απογευμα-βραδακι για βολτα), Κορωνη (βραδακι καλυτερα-εχει ωραια θαλασσινα και πιτσα!) και Φοινικουντα για μπανιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σαν Μανιάτισσα που είμαι θα σου πρότεινα Γύθειο, αλλά Πήλο δεν έχω πάει, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω.

Για αυτό προτείνω φέτος Πήλο του χρόνου Γύθειο ή το αντίστροφο. :wink:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Βαθύ! 13 χλμ μετά το Γυθειο. Από τις ωραιότερες διακοπές που έχουμε πάει.. δεν θέλαμε να φύγουμε... αν θέλεις πληροφορίες για το πού μέναμε πες μου να σου στείλω πμ

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς με το Γύθειο να συνδιάσεις ολοήμέρες σε Μονεμβάσια - Νεάπολη και Γερολιμένα - Σπύλαια Δηρού δηλ. τα δυο πόδια της Πελοποννήσου

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς ακόμα να πας και Μεσσηνία... μπορείς και να κάτσεις όλη μέρα στην παραλία στο Βαθύ και να σε ειδοποιήσουν να σηκωθείς τη μέρα της επιστροφής... :lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει Γύθειο αλλά η Πύλος είναι ιδανικός προορισμός για διακοπές! Πολύ όμορφες παραλίες, με κορυφαία (πανελληνίως κατά τη γνώμη μου...) τη Βοϊδοκοιλιά! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σου προτείνω Μεθώνη με καθαρές και ρηχές παραλίες για το παιδί ....... ρίξε μια ματιά :

 

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=4366

http://www.discoverhellas.gr/diadrom.php?dia_id=32

 

Πάντως και η Πύλος είναι πάρα πολύ καλή:

 

http://www.discoverhellas.gr/diadrom.php?dia_id=31

 

Όπου και να πάτε καλά θα περάσετε !!!!!!!!

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σου βαζω να δεις τις παραλιες να τις δεις το χωριο μου ειναι στην Αιπεια που λεει

 

http://www.messinia-guide.gr/category.asp?lang=&category=206

 

 

το χωριο μου χωρις να θελω να κανω διαφημιση ειναι οτι πρεπει για οικογενειες ειναι παραθαλασσιο και εχει μαγαζια και παιδικη χαρα και ειναι κοντα με ολα Κορωνη,Μεθωνη,Πυλο ,Φοινικουντα.

 

ενα καλο ξενοδοχειο ειναι αυτο

 

http://www.akroyali-hotel.gr/

 

 

αλλα εχει και πολλα ενοικιαζομενα δωματια με κουζινουλα μεσα.

 

στην Βοιδοκοιλια που λενε και τα αλλα κοριτσια ειναι τελεια λες και εισαι σε εξωτικο μερος αρκει να μην πας 15αυγουστο εχει πολλους τουριστες

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το Γύθειο και ειδικά ένα χωριό 12 χλμ. μακριά απο αυτό, με μία καταπληκτική αμμώδη παραλία, το Βαθύ. Είχαμε περάσει καταπληκτικά σε μία πανσιόν με πολύ φιλόξενους ιδιοκτήτες. Εχω και τηλέφωνο αν θέλεις, 2610-339902 και 2610-332379.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Ψηφίζω Βαθύ! 13 χλμ μετά το Γυθειο. Από τις ωραιότερες διακοπές που έχουμε πάει.. δεν θέλαμε να φύγουμε... αν θέλεις πληροφορίες για το πού μέναμε πες μου να σου στείλω πμ

 

 

Kαλησπερα.Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις και εμενα ενα p.m?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, έχω αρκετά στοιχεία για την περιοχή.

Δίπλα στο Γύθειο βρίσκεται η παραλία του Μαυροβουνίου. Μεγάλη, καθαρή αλλά αν πιάσει αέρας σηκώνει κύμα.

Εκεί υπάρχει ο Σταυρός του Νότου, έχει και web site αν το γκουγκλάρετε.

Καθαρά δωμάτια, ησυχία, η καλύτερη επιλογή για οικογένειες με μωρά.

Στην άλλη άκρη της παραλίας έχει και κάτι άλλα δωμάτια, πολύ ωραία αλλά μικρότερα με σκαλοπάτια οπότε είναι για μεγαλύτερα παιδιά.

Ενδιάμεσα από τα δύο καταλύμματα έχει πολλές ταβέρνες και ενοικιαζόμενα δωμάτια, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ούτε και για κλωτσιές...

Μετά από το Μαυροβούνι είναι το Βαθύ. Πιο ανεπτυγμένο, βασικό κατάλυμμα το ξενοδοχείο Belle Helene, ανακαινισμένο αλλά με μικρά μπαλκονάκια. Καλές τιμές, καλό εστιατόριο.

Στο Βαθύ έχει αρκετά ενοικιαζόμενα, όλα αρκετά καλά. Λίγο πριν υπάρχει το Μικρό Χωριό (κι αυτά τα δωμάτια πολύ όμορφα, έχουν και site) , όλα μοιράζονται την ίδια πολύ καλή παραλία.

Η παραλία αυτή είναι η μόνη στην περιοχή που δεν την πιάνει ο καιρός ποτέ.

Το Σκουτάρι είναι άλλη μία παραλία, εξαιρετική με μία φοβερή ψαροταβέρνα αλλά τα ενοικιαζόμενα είναι κάπως παλιότερα, σε χαμηλότερες φυσικά τιμές.

Μετά από εκεί πάς για Οίτυλο κλπ, ακατάλληλα μέρη για οικογένειες λόγω έλλειψης φυσικής παραλίας. Μόνο για ζευγάρια, και πιο ακριβά καταλύμματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Σκουτάρι είναι άλλη μία παραλία, εξαιρετική με μία φοβερή ψαροταβέρνα αλλά τα ενοικιαζόμενα είναι κάπως παλιότερα, σε χαμηλότερες φυσικά τιμές.

.

 

H παραλία όμως απλώς .... δεν παίζεται! Είναι με διαφορά η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...