Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!

Έφτασε και η δική μου ΠΗΤ και ακόμα τίποτα...

Δηλαδή σχεδόν τίποτα αφού τη Δευτέρα που με είδε ο γιατρός μου ήταν πολύ αισιόδοξος ότι μέχρι σήμερα θα έχω γεννήσει! Το μωρό ήταν πολύ χαμηλά και είχα ήδη διαστολή 1. Μάλιστα στην κολπική εξέταση, έπιασε και το κεφάλι του!! Μου είπε να περπατάω όσο μπορώ και θα γεννήσω σύντομα! Και πιστέψτε με, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα αλλά τίποτα... Μέχρι προχθές είχα και λίγα πονάκια αλλά μετά τίποτα και είναι λίγο απογοητευτικό...

Πολύ βαριέται ο γιος μου!

Το χειρότερο όμως δεν είναι η δική μου αναμονή και ανυπομονησία αλλά τα δεκαπέντε τηλεφωνήματα που δέχομαι τη μέρα για το αν γέννησα και τι θα γίνει τώρα, μήπως πρέπει να πω στον γιατρό μου να με βάλει έτσι κι αλλιώς να γεννήσω και άλλα τέτοια... Καταλαβαίνω την αγωνία όλων των ανθρώπων που με αγαπάνε αλλά εγώ εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, ο οποίος θεωρεί ότι όλα είναι τέλεια και ότι δεν πρέπει να επισπεύσουμε τον τοκετό ακόμα με τεχνιτούς πόνους! Σιγά το σπάνιο! Τέλος πάντων! Ήθελα κάπου να τα πω κι εγώ να ξεθυμάνω! :P Προς το παρόν περιμένω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατερινακι μην αγχωνεσε...ετσι και η μπεμπα της αδελφης μου μπικαμε στον 10 μηνα και εκιο δεν εβγενε..ε ενα πρωι πηγε τουαλετα και της εσπασαν τα νερα!!:):):):)και ειδαμε το κουτσουνι μας!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!

Έφτασε και η δική μου ΠΗΤ και ακόμα τίποτα...

Δηλαδή σχεδόν τίποτα αφού τη Δευτέρα που με είδε ο γιατρός μου ήταν πολύ αισιόδοξος ότι μέχρι σήμερα θα έχω γεννήσει! Το μωρό ήταν πολύ χαμηλά και είχα ήδη διαστολή 1. Μάλιστα στην κολπική εξέταση, έπιασε και το κεφάλι του!! Μου είπε να περπατάω όσο μπορώ και θα γεννήσω σύντομα! Και πιστέψτε με, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα αλλά τίποτα... Μέχρι προχθές είχα και λίγα πονάκια αλλά μετά τίποτα και είναι λίγο απογοητευτικό...

Πολύ βαριέται ο γιος μου!

Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση σου και την κούραση σου, αλλά ακου τον γιατρό σου, δεν είναι καλό να επισπεύσετε τον τοκετό με φάρμακα..αυτό πολλές φορές καταλήγει σε επιπλοκές ή καισαρική. Περπάτα πολύ και αν αντέχετε κάντε με τον αντρούλη σου τρελίτσες, να ξέρεις ότι το σπέρμα μαλακώνει τον πλακούντα και μπορεί να σου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα πιο "φυσικά". Με το καλό και με ενα υγιες μωράκι!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα:P:p

τι κανετε?

θελω να σας ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Χωρις υπερβολη απο χθες νιωθω για πρωτη φορα το μωρο λες και ειναι στο ισχυο μου και δυσκολευομαι να περπατησω. ειμαι και δουλεια. οταν ξαπλωνω και γυρισω πονω. νιωθω οτι χαμηλα θα ειμαι μελανιασμενη (μεταφορικα)

σας λενε κατι αυτα?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πολύ χαμηλά το νιώθω τελευταία το μωρό μου κι οτι θα μου φύγει όταν περπατάω, αλλά ο γιατρός μου είπε οτι είναι ιδέα μου. Απλά πήρε θέση. Καλού κακού όμως τηλ στο γιατρό σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πολύ χαμηλά το νιώθω τελευταία το μωρό μου κι οτι θα μου φύγει όταν περπατάω, αλλά ο γιατρός μου είπε οτι είναι ιδέα μου. Απλά πήρε θέση. Καλού κακού όμως τηλ στο γιατρό σου .

σ' ευχαριστω πηγα στο γιατρο χθες ειχα ραντευου σημερα και το αλλαξα για χθες. κατεβηκε μου ειπε κοντευουμε..και να περπατω

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εγώ είμαι 37w+2d, πήγα στο γιατρό να δει πώς πάμε και λίγο απογοητεύτηκα. Μου είπε πως είναι ψηλά ο μπέμπης, δεν έχει εμπεδωθεί στα οστά της λεκάνης ακόμη. Επίσης ο τράχηλος είναι παχύς και σκλήρός ακόμη και ότι όλα δείχνουν πως θα αργήσουμε πολύ ακόμη. Εγώ, όμως έχω αγωνία, δεν μπορώ να περιμένω πολύ ακόμη. Τί να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση? Πείτε μου οι έμπειρες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι σαν την κουτσόγρια....:D:D πονάνε τόσο πολύ τα ισχύα μου...ειδικά το αριστερό....και η μέση χαμηλά....απαπαπα..την είχα που την είχα την κοιλιά χαμηλά από κατασκευής και μόνο,τον μήνα αυτό παράγινε το κακό!δεν μπορώ να ξαπλώσω ουτε ανάσκελα (γιατί μου κόβεται η ανάσα) ούτε μπρούμιτα (αυτο εξυπακούεται...) και μπορώ μονο στο πλάι...πάνω στο γοφό...το βάρος δε μοιράζεται,να γυρίσω πλευρό την νύχτα , αγωνίζομαιιιι,να βολέψω την κοιλιά υδρώνω....κατά τα άλλα μιά χαρά μωρέ!:rolleyes::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι σαν την κουτσόγρια....:D:D πονάνε τόσο πολύ τα ισχύα μου...ειδικά το αριστερό....και η μέση χαμηλά....απαπαπα..την είχα που την είχα την κοιλιά χαμηλά από κατασκευής και μόνο,τον μήνα αυτό παράγινε το κακό!δεν μπορώ να ξαπλώσω ουτε ανάσκελα (γιατί μου κόβεται η ανάσα) ούτε μπρούμιτα (αυτο εξυπακούεται...) και μπορώ μονο στο πλάι...πάνω στο γοφό...το βάρος δε μοιράζεται,να γυρίσω πλευρό την νύχτα , αγωνίζομαιιιι,να βολέψω την κοιλιά υδρώνω....κατά τα άλλα μιά χαρά μωρέ!:rolleyes::-D:grin::-D

γεια σου ντιντη

εχω ακριβως τα ιδια και γω ασχημος υπνος πονος στα ισχυα και χαμηλα στη κοιλια πονος στα ποδια τα οποια εχουν πρηστει ελπιζω να γεννησω συντομα

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω γεννησα 5 μερες πριν γεννησω ειχα αυτο το πονο αλλα πολυ εντονα περπατουσα με τα ποδια ανοιχτα καλα το γελιο που κανανε οι δικοι μου δεν λεγετε τελοσπαντων ειχε κατεβει αρκετα το μωρακι κι απλα τα απο κατω μου ανοιγαν για να μπορεσει να περασει οποτε μην αγχωνεστε πλησιαζει η μεγαλη στιγμη και κατι αλλο ηταν το πρωτο μου παιδακι και το γεννησα μεσα σε 5 λεπτα κι οι ωρες του πονου ηταν 6 χωρις επισκληριδιο φυσιολογικοτατα οπως γεννουσαν οι μαμαδες μας ξερετε τι επαιξε ρολο και γεννησα τοσο γρηγορα?το Περπατημα ειχα ριξει παρα πολυ κι ακομα και τη τελευταια μερα πριν γεννησω ενω δεν το ηξερα ειχα περπατησει πανω απο 2,30 ωρες το βραδυ πιασαν οι πονοι μετα απο λιγο σπασανε και τα νερα ουτε να μου τα σπασουν ουτε να με κανουν τεχνικους πονους και μετα απο λιγες ωρες ειχα το γιο μου κοριτσια συμβουλη περπατημα αλλα κατα διαστηματα ξεκουραση για τουλαχιστον 10 λεπτα.....και πιστεψτε μες ολα θα γινουν πολυ γρηγορα καλα λεφτερια σε ολες τις μελλουσες μανουλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω γεννησα 5 μερες πριν γεννησω ειχα αυτο το πονο αλλα πολυ εντονα περπατουσα με τα ποδια ανοιχτα καλα το γελιο που κανανε οι δικοι μου δεν λεγετε τελοσπαντων ειχε κατεβει αρκετα το μωρακι κι απλα τα απο κατω μου ανοιγαν για να μπορεσει να περασει οποτε μην αγχωνεστε πλησιαζει η μεγαλη στιγμη και κατι αλλο ηταν το πρωτο μου παιδακι και το γεννησα μεσα σε 5 λεπτα κι οι ωρες του πονου ηταν 6 χωρις επισκληριδιο φυσιολογικοτατα οπως γεννουσαν οι μαμαδες μας ξερετε τι επαιξε ρολο και γεννησα τοσο γρηγορα?το Περπατημα ειχα ριξει παρα πολυ κι ακομα και τη τελευταια μερα πριν γεννησω ενω δεν το ηξερα ειχα περπατησει πανω απο 2,30 ωρες το βραδυ πιασαν οι πονοι μετα απο λιγο σπασανε και τα νερα ουτε να μου τα σπασουν ουτε να με κανουν τεχνικους πονους και μετα απο λιγες ωρες ειχα το γιο μου κοριτσια συμβουλη περπατημα αλλα κατα διαστηματα ξεκουραση για τουλαχιστον 10 λεπτα.....και πιστεψτε μες ολα θα γινουν πολυ γρηγορα καλα λεφτερια σε ολες τις μελλουσες μανουλες...

παντως νιωθω χαλια χριστινα να περπατησω δεν αντεχω αν και σημερα θα παω κι οπου με βγαλει

ερχομαι και δουλεια και διαλυομαι...

δεν αντεχω αλλο \

εβαλα πιθανη ημερομηνια τοκετου στη δουλεια δυο βδομαδες πιο μετα (23/6) για να τις παρω ολες τις πληρομενες μετα αλλα δεν αντεχω. πονω τη μεση μου τα ισχυα την κοιλια χαμηλα σουβλιες κατω αρχισα να θελω να κλαιω.σ'ευχαριστω πολυ σκεφτομαι να παρω αδεια γιατρου για το υπολοιπο μεχρι τις 6/6/11 που θα κατσω κανονικα αλλα πως να τους το πω εδω . ελπιζω να γεννησω για να ησυχασω

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

pani10 μην αγχωνεσαι να σκεφτεσαι μονο οτι η ωρα που θα κρατας στα χερια σου το αγγελουδι σου ειναι πολυ κοντα οποτε να παιρνεις κουραγιο ολα θα πανε καλα ειναι και αυτη μια διαδικασια που πρεπει να περασουμε πριν γεννησουμε τι να κανουμε και εγω οταν ειχα αυτους τους πονους αγχωνομουν αλλα η γιατρος μου με καθησυχαζε οτι πλησιαζει η ωρα και θα πρεπει να χαιρομαι και οχι να κλαιω ετσι λοιπον και συ να χαιρεσαι ασε πισω το κλαμα και σκεψου θετικα οι πονοι δεν θα ειναι για παντα αν γεννησεις και μετα θα φυγουν οποτε μην το σκεφτεσαι καθολου αντε με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου......

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, να ρωτήσω κάτι τις έμπειρες που έχουν ήδη γεννήσει. Είμαι 37+5 και εδώ και 2 βδομάδες περίπου έχω πολλές προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Την τελευταία εβδομάδα δε, πάρα πολλές, μπορεί δηλ. και 40 τη μέρα. Ο γιατρός μου είπε ότι αυτές προετοιμάζουν το έδαφος για τον τοκετό. Απλά εγώ αναρωτιέμαι, πως θα καταλάβω τη διαφορά αν ξεκινήσουν οι συσπάσεις του τοκετού? Είναι διαφορετικές ή θα ξεκινήσει ο τοκετός και θα πιστεύω ότι είναι οι απλές καθημερινές συσπάσεις?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου τανια, ειμαστε κοντα ,ειμαι 38 κ 3 σημερα κ εχω συσπασεις απο παρα πολυ νωρις 5ο μηνα αλλα κ μενα στον 9ο εχουν αυξηθει κατα παρα πολυ κ ειναι κ μεγαλυτερης διαρκειας.αυτο που ξερω σιγουρα απο τα λεγομενα μαμαδων ειναι οτι οταν αρχισει ο τοκετος θα το καταλαβουμε σιγουρα!πονας αρκετα παραπανω κ χρονομετρωντας βλεπεις τακτικοτητα στις συσπασεις .αλλα μπορει να σου σπασουν πρωτα κ τα νερα η να δεις αιμα κ μετα να ξεκινησει η διαδικασια,οπως κ να χει θα το καταλαβουμε!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου τανια, ειμαστε κοντα ,ειμαι 38 κ 3 σημερα κ εχω συσπασεις απο παρα πολυ νωρις 5ο μηνα αλλα κ μενα στον 9ο εχουν αυξηθει κατα παρα πολυ κ ειναι κ μεγαλυτερης διαρκειας.αυτο που ξερω σιγουρα απο τα λεγομενα μαμαδων ειναι οτι οταν αρχισει ο τοκετος θα το καταλαβουμε σιγουρα!πονας αρκετα παραπανω κ χρονομετρωντας βλεπεις τακτικοτητα στις συσπασεις .αλλα μπορει να σου σπασουν πρωτα κ τα νερα η να δεις αιμα κ μετα να ξεκινησει η διαδικασια,οπως κ να χει θα το καταλαβουμε!

 

Θα το καταλάβουμε λες ε? Ας πούνε και οι πιο έμπειρες..Εντάξει αν σπάσουν τα νερά είναι ξεκάθαρο ότι γεννάς, αλλά αν έχεις μόνο συσπάσεις? Αγχώνομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια καλημέρα! Αυτό που θα κάνει τη διαφορά εκείνη την ώρα - δεν είναι απαραίτητα η ένταση του πόνου, γιατί μπορεί και να 'ναι μικρή, μη νομίζετε;) - αλλά η τακτικότητα των συσπάσεων.

Και όπως έμαθα κι εγώ από τη μαία μου και όταν ήρθε η ώρα η δική μου, ακόμα κι αν νομίζετε για κάποιες συσπάσεις πως είναι τοκετός, αν σταματήσουν σημαίνει πως δεν είναι. Ο τοκετός αν αρχίσει, δε σταματά με τίποτα.

Με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!!

 

όπως τα λεει η Μαριρενα ειναι....εγω ημουν για προγραμματισμενη καισαρικη , στις 11 Απριλιου, αλλα αρχισαν οι πονοι στις 6. Πονουσα λιγο απο το πρωι , αλλα δεν εδωσα σημασια, βγηκα εξω , εκανα κατι ψωνια....το απογευμα καταλαβα οτι οι πονοι ηταν ανα τακτα χρονικα διαστηματα....καθε τεταρτο..στις 2 την νυχτα ...ειχαν γινει καθε 6 εξι λεπτα κοκ

Δεν μπορει θα το καταλάβετε. μην αγχωνεστε και γι αυτο. ααα...και εμενα δεν μου εσπασαν τα νερα.

 

Με το καλο , να αντικρύσετε τα μωρακια σας !!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια είμαι 38 εβδομάδων και αυτή την έποχή ταλαιπωρούμαι από αλλεργική ρινίτιδα. Σήμερα φτερνίστηκα και ένιωσα να έφυγαν αρκετά υγρά. Επειδή μόλις είχα πάει τουαλέτα, μου φαίνεται απίθανο να ήταν ούρα. Αλλά ήταν και λίγα πιστεύω για να ήταν αμνιακό υγρό. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? Σκέφτομαι μήπως τρύπησε κάπου ο σάκος και αρχίσουν να μου φεύγουν λίγα λίγα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!

Ερωτηση για τις εμπειρες γτ εχω αγχωθει...

Προχτες με επιασαν ξαφνικα κατι δυνατα τσιμπιματα χαμηλα στην κοιλια και εσωτερικα στον κολπο...Σε φαση που διπλωνομουν και μου κοβοταν η ανασα...Ο μαιευτης εδω μου ειπε και πηρα μαγνησιο(τον γιατρο μου δεν τον εβρισκα στο τηλ) και ηρεμησα μετα απο καποια ωρα..Το επομενο πρωι παλι τα ιδια...Ημουν ξαπλωμενη και παλι ενιωθα τσιμπιματα αλλα και σαν να εχω περιοδο...Πηρα το γιατρο μου και μου ειπα να παω να μου κανουν καρδιοτοκογραφημα(αν το λεω σωστα)...Με αποτελεσμα

*πολλες εμβρυακες κινησεις

*πολυ καλη καρδιακη λειτουργεια

*πλακουντας 2 προς 3

*μικρες ακανονιστες συσπασεις

Τα ειπα αυτα στο γιατρο απο το τηλ και μου πε ολα μια χαρα..μην ανχωνεσαι τα λεμε την Τριτη που εχουμε ραντεβου..(την Κυριακη παω Αθηνα)...

Απο χτες το απογευμα ομως παρολο που αυτα τα τσιμπιματα εχουν υποχωρησει (χωρις καποιο φαρμακο απλα σταματησα να γυρναω σαν σβουρα ολη μερα) με ποναει πολυ η αριστερη μερια της λεκανης και το σημειο που ενωνεται το μπουτι με τη λεκανη(δεν ξερω πως αλλιως να το πω)..αλλα μονο απο την αριστερη μερια και μονο οταν ξαπλωσω η κατσω η στηριχτω στο αριστερο ποδι...Εν τω μεταξυ νιωθω την κοιλια μου σε καποιες φασεις οπως οταν κανεις κοιλιακους και νιωθεις τους μυες να σφιγγονται αλλα κραταει λιγο και μετα περναει...

Ειναι νορμαλ ρε κοριτσια ολα αυτα?Η θα με παρουν με κανενα ελικοπτερο?Δεν ειναι πολυ νωρις?

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα κρατησε ο καρδιοτακογραφος?

πηγα κ εγω σημερα (37 κ 4 ειμαι) το μωρο οκ αλλα δεν εδε συσπασεισ παρολο που εγω ειχα απο το πρωι κατι σφιξιματα κ πονακια χαμηλα..

δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι συσπασεις..

εμενα κρατησε 10 λεπτα ο καρδιοτακογραφοσ.

κ εγω θεωρω οτι ειναι νωρις αλλα να εχεισ υποψην σου οτι μπορει να μην φτασουμε τις 40 εβδομαδες.

σε ειδε κανενας απο κατω(κολπικα) να δει την κατασταση του τραχηλου? αν μαλακωσε αν εχεισ διαστολη?

να συμπληρωσω κ εγω οτι οταν ξαπλωνω κ δεν στριφογυρναω δεν εχω σφιξιματα.αρα μηπως να αρχισουμε τισ ξαπλεσ??????????

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στο μισαωρο κρατησε...ουτε εγω το καταλαβα για τις συσπασεις αυτος μου το πε...Οχι δεν με εξετασε κολπικα...φανταζομαι την Τριτη θα με δει ο γιατρος μου...Δεν με νοιαζει να φτασω τις 40 τις 38 θελω να φτασω...το μωρο ηταν τουλαχιστον 2540 μου ειπε προχτες με αποκλειση προς τα πανω + 390..οποτε μια χαρα κατα τα λεγομενα τους...οι φιλες της ξαδερφης μου(οτι πιο κοντινο εχω στο περιβαλλον μου απο μαμαδες)ολες της ειπαν οτι οταν ειχαν τετοια συμπτωματα σε μια βδομαδα το πολυ ειχαν γεννησει...γι αυτο μου ρθε ξαφνικο και αγχωθηκα...κυριως γτ ειμαι εκτος Αθηνων..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα 2600 ειναι η μπεμπα.Μακάρι να υπάρχει απόκλιση προς τα πάνω.

παντως κ εμενα η μαια μου ειπε οτι οταν εμφανιζονται αυτα σε 7 με 10 μερες ειναι πιθανο να υπαρχει τοκετος.

Παντως απο τη στιγμη που καποια κλεισει τις 37 εβδομαδες οι γιατροι μετα δεν φοβουνται και τα μωρακια αν ειναι υγιη δεν μπαινουν σε θερμοκητιδα.Αυτο ισχυει νομιζω κ οταν το μωρο ειναι πανω απο 2500,οποτε μην αγχωνεσαι.ξεκουρασου οσο γινεται για να μειωνονται οι συσπασεις κ την τριτη που θα σε δει ο γιατρος σου θα σου πει..

μπορει να βιαζονται τα μωρακια μας..

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που ανχωνομαι ειναι γτ θα γεννησω με καισαρικη και φοβαμαι μη γινει τπτ πιο νωρις και δεν προλαβω..αλλα δε βαριεσαι...θετικη σκεψη.. την παρακαλαω κιολας απο χτες να κατσει φρονιμα μεχρι την Τριτη η τουλαχιστον μεχρι να μαι Αθηνα(ο δικος μου εχει λιωσει στα γελια με τους μονολογους) ελπιζω να με ακουσει...:)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...