Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΟ CPK


Recommended Posts

Οσον αφορά τις φυσιοθεραπείες δεν τις συνταγογραφεί παιδίατρος αλλά νευρολόγος από δημόσιο νοσοκομείο, συνήθως σου γράφει παραπεμπτικό, στην συνέχεια αυτό το παραπεμπτικό το πάς στον φυσίατρο που έχει το ΙΚΑ της περιοχής σου ή αν δεν έχει φυσίατρο τότε παιδίατρο ή νευρολόγο ή οτι σου πουν εκείνοι τέλοσπάντων και μετά με το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ κλείνεις ραντεβού για επιτροπή και σου εγκρίνουν θεραπείες για 12 μήνες, συνήθως γύρω στα 180 ευρώ το μήνα. Αυτές τις θεραπείες τώρα τις κάνεις σε ιδιωτικό κέντρο και κάθε μήνα παίρνεις την απόδειξη σου, την γνωμάτευση της επιτροπής και το βιβλιάριο του παδιού και πάς στις παροχές στο ΙΚΑ όπου και σε πληρώνουν, την διαφορά βέβαια που προκύπτει την καλύπτεις από την τσέπη σου στο κέντρο που πηγαίνεις.Να σου αναφέρω επίσης οτι το ΙΚΑ πληρώνει μέχρι 6 μήνες αναδρομικά, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις τώρα τις θεραπείες και παράλληλα να τρέχει και ολη η υπόλοιπη διαδικασία φτάνει φυσικά να το γράψει και ο γιατρός στο παραπεμπτικό και εσύ να το τονίσεις στην επιτροπή που βέβαια εξετάζει μόνο τα χαρτιά και όχι το μωρό .Επομένως αν δεν έχεις ήδη πάει σε νευρολόγο πρέπει να το κάνεις άμεσα καθώς αυτός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος για θέματα υποτονίας. Καλή συνέχει και σου εύχομαι οτι καλύτερο για το παιδάκι σου.

THEODOSI σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμες. Καλή χρονιά σου ευχομαι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα marilu, χθές πήγαμε στον παιδίατρο που τον παρακολουθεί κ βρήκε το κεφάλι 51 ποντους δυστυχώς. Μεγάλωσε πάλι. Μου είπε αν ξαναγινε υπερηχος όταν το ενημερώσαμε για το cpk οτι είναι 8000 αλλα σταθερό.

Μπορεί να έχει υγρό στο κεφάλι γιαυτό μεγαλώνει μας είπε κ εγώ τα έπεξα. Την άλλη Τετάρτη θα πάμε στο παίδων ξανα για να κάνει τις εξετάσεις του κ θα ρωτήσω αν πρέπει να γίνει ξανά υπέρηχος. Για τις φυσιοθεραπείες που ρώτησα μου είπε οτι δεν χρειάζονται γιατι κουνάει καλά τα χέρια κ τα πόδια αλλά ίσως χρειαστεί εργοθεραπείες που είναι για την λεπτή κινητικότητα. Αλλά καλό θα ήταν να τον δεί ο νευρολόγος που το παρακολουθεί στον παίδων για να του δώσει παραπευτικό. Προσευχομαι στο θεό να περάσουν όλα γρήγορα γιατί στεναχωριέμαι πολύ. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σε φιλώ και σου εύχομαι καλή χρονιά για σένα και την οικογενειά σου!!!!!

:?:-(

 

Aν κατάλαβα καλά φοβάται για υδροκεφαλία. Παρόλα αυτά όμως κάτι τέτοιο θα είχε φανεί σιγουρα στον προηγούμενο υπέρηχο και στην μαγνητική που έκανες. Και στο λέω γιατί και μεις κάποια στιγμή αντιμετωπίσαμε παρόμοιο θέμα, κάναμε υπέρηχο και ευτυχώς ήταν όλα καλά. Απλά η πρώτη μέτρηση του παιδιου ήταν λάθος και όταν μετρήθηκε το κεφάλι δεύτερη φορά σωστά ήταν πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με την πρώτη φορά. Μας έστειλαν απευθείας για υπέρηχο και τελικά όπως σου είπα ήταν όλα οκ, και απλά δεν ήταν σωστή η πρώτη μέτρηση που είχεγίνει στο μαιευτήριο μόλις γέννησα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Η σκέψη μου είναι κον΄τα σου. Ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα, για εσας που τόσο ζεστά με αγκαλιάσατε με το ενδιαφέρον σας. Ηθελα να σας πώ τα καινούργια νέα που έχω. Πηγα στο παίδων του κανανε εξετάσεις για θυροείδη κ το cpk κ τα αποτελέσματα θα τα έχουμε την δευτέρα που μας έρχεται. αφήστε που μέτρησαν το κεφάλι κ το βρήκαν 49 πόντους. Είναι δυνατόν να μικρυνε αναρωτιέμαι. Τους ρώτησα για φυσικοθεραπείες και μου σύστησαν τον Χαράλαμπο Χατζη που είναι στο Μαρούσι κ τώρα άνοιξε κ στην Γλυφάδα σαν πολυ καλό. Πηγα χθες κ ειδε τον μικρό κ ειπε ότι χρειαζεται φυσιοθεραπειες γιατί βλέπει υποτονία στον κορμό κ τα χέρια.Ετσι σκέφτομαι να αρχίσουμε. Τον ξέρει κανείς για να μου πείτε αν όντως είναι καλός? Αν Ξέρετε και κανένα άλλον στα νότια προάστια πέστε μου.

Σας φιλώ!!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα, για εσας που τόσο ζεστά με αγκαλιάσατε με το ενδιαφέρον σας. Ηθελα να σας πώ τα καινούργια νέα που έχω. Πηγα στο παίδων του κανανε εξετάσεις για θυροείδη κ το cpk κ τα αποτελέσματα θα τα έχουμε την δευτέρα που μας έρχεται. αφήστε που μέτρησαν το κεφάλι κ το βρήκαν 49 πόντους. Είναι δυνατόν να μικρυνε αναρωτιέμαι. Τους ρώτησα για φυσικοθεραπείες και μου σύστησαν τον Χαράλαμπο Χατζη που είναι στο Μαρούσι κ τώρα άνοιξε κ στην Γλυφάδα σαν πολυ καλό. Πηγα χθες κ ειδε τον μικρό κ ειπε ότι χρειαζεται φυσιοθεραπειες γιατί βλέπει υποτονία στον κορμό κ τα χέρια.Ετσι σκέφτομαι να αρχίσουμε. Τον ξέρει κανείς για να μου πείτε αν όντως είναι καλός? Αν Ξέρετε και κανένα άλλον στα νότια προάστια πέστε μου.

Σας φιλώ!!!!!!!:-P

 

ολα να πανε καλα οτι κι αν κανετε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα, για εσας που τόσο ζεστά με αγκαλιάσατε με το ενδιαφέρον σας. Ηθελα να σας πώ τα καινούργια νέα που έχω. Πηγα στο παίδων του κανανε εξετάσεις για θυροείδη κ το cpk κ τα αποτελέσματα θα τα έχουμε την δευτέρα που μας έρχεται. αφήστε που μέτρησαν το κεφάλι κ το βρήκαν 49 πόντους. Είναι δυνατόν να μικρυνε αναρωτιέμαι. Τους ρώτησα για φυσικοθεραπείες και μου σύστησαν τον Χαράλαμπο Χατζη που είναι στο Μαρούσι κ τώρα άνοιξε κ στην Γλυφάδα σαν πολυ καλό. Πηγα χθες κ ειδε τον μικρό κ ειπε ότι χρειαζεται φυσιοθεραπειες γιατί βλέπει υποτονία στον κορμό κ τα χέρια.Ετσι σκέφτομαι να αρχίσουμε. Τον ξέρει κανείς για να μου πείτε αν όντως είναι καλός? Αν Ξέρετε και κανένα άλλον στα νότια προάστια πέστε μου.

Σας φιλώ!!!!!!!:-P

 

Εμείς εδώ και χρόνια πάμε σε ένα κέντρο στα Σούρμενα, Καρδάσης-Καπελεντζής , Ιασωνίδου και Γούναρη, δίπλα στο ΜΑΧ STORES. Eίναι ένα μεγάλο κέντρο και πολύ καλό οι άνθρωποι έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία και είναι απόλυτα συνεργάσιμοι. Εμείς πάμε εκεί και τα τρία μας παιδιά για διάφορες θεραπείες που χρειάζονται και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι από την δουλειά που γίνεται και ένα από τα κύρια πλεονεκτήματα του είναι οτι τα έχει όλα μαζεμένα. Τηλέφωνο 2109600746.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αρχίσαμε τελικά φυσιοθεραπείες εδώ και ένα μήνα κ πάμε πολύ καλύτερα. Ομως τι έχουμε τραβήξει με το ικα δεν λέγεται και ακόμα δεν έχουμε κάνει τίποτα. Δυστυχώς επειδή ήταν στο δικό μου βιβλιάριο κ εμένα έλειγε το δικό μου είπαμε να περιμένουμε λίγο για να μπούμε και οι δύο στου άνδρα μου. Πήγα στο ίκα στην φυσιάτρο {άσε που δεν ήξεραν και ποιο γιατρός πρέπει να μου το δώσει} για να πάρω το παραπευκτικό μου είπε ότι αυτά που γράφει η γνωμάτευση του νοσοκομείου είναι μπούρδες γιατί τετειες φυσιοθεραπείες δεν γίνονται σε μωρό. Αλλά κ το ότι πρέπει να το δεί η ίδια κ να της πάω και κάποιο χαρτί που να δείχνει την πορεία του όλο αυτό τον καιρό. Εχω τρελαθεί τελείως και απογοητευτεί!!!! Θα το πάω την παρασκευή να δώ τι θα γίνει!!

Εχω ανχωθεί πολύ γιατί ο μήνας αυτός τρέχει και δεν έχω κανονήσει τίποτα με το ίκα για το χρηματικό κ αν δεν προλάβω θα πρέπει να πληρωσω ιδιωτικά και δεν μας περισέβουν λεφτά μια και έχουμε κ τα έξοδα για το κοινό μυστήριο γαμου-βαπτισης που ετοιμάζουμε για την Ανοιξη.

 

Σας ευχαριστω που με ακούσατε!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα dafnii.

ελπιζω να τελειωσουν ολα συντομα κ να ειναι ολα καλα.

 

για το βιβλιαριο που λες παραπανω, ξερω τουλαχιστον απο το νατ, που ειμαστε εμεις, οτι κανουν την ανανεωση απο 15 μερες μεχρι κ ενα μηνα πριν τη ληξη, γιατι ειναι συνηθισμενο να λειπει ο κυριος ασφαλιζομενος κ ειναι 2 γραφεια ολα κ ολα για τετοια πραγματα στην αττικη.

για ψαξτο μηπως κ ισχυει τπτ τετοιο κ στο ικα.

 

τωρα το γιατι θελει να το δει αυτη , δεν το πολυκαταλαβαινω:?.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια, επειδή χάθηκα λίγο είπα να σας πώ νέα για τον γλυκό μου γιό. Με το θέμα του Ικα τελειωσα με την ταλαιπωρία δυστηχως το ποσόν είναι μόνο 135 το μήνα.

από την άλλη ο μικρός έχει μεγάλη βελτίωση με τις φυσιοθεραπείες ακόμα και οι νευρολόγοι στο παίδων δεν το πίστευαν. Αλλα για το cpk μας έχουν τρελάνει. επειδή αργούσαν απο το παιδων να μας καλέσουν να κάνουμε τις εξετάσεις πήγαμε έξω κ καναμε την εξέταση το cpk το βρήκαμε 1100 κ χαρήκαμε μια κ στο νοσοκομείο το είχαν βρεί 11950!!!! , μετα από 15 μέρες το κάναμε στο νοσοκομείο και το βρήκαν 8500. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!!:(:( Ετσι δρομολογήθηκε να γίνει η βιοψία μυών που θα το κάνει η Μαντά που είναι στο Αιγινήτειο κ είναι κορυφή έχω ακούσει. Θα γίνει μετα την βάπτιση-Γάμο που θα γίνει στις 15/5/11!!!!

Αυτά είναι τα νέα μας!!!!!!!!!!!!! Σας χαιρετώ κ ευχομαι τα καλήτερα για όλους σας!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, επειδή χάθηκα λίγο είπα να σας πώ νέα για τον γλυκό μου γιό. Με το θέμα του Ικα τελειωσα με την ταλαιπωρία δυστηχως το ποσόν είναι μόνο 135 το μήνα.

από την άλλη ο μικρός έχει μεγάλη βελτίωση με τις φυσιοθεραπείες ακόμα και οι νευρολόγοι στο παίδων δεν το πίστευαν. Αλλα για το cpk μας έχουν τρελάνει. επειδή αργούσαν απο το παιδων να μας καλέσουν να κάνουμε τις εξετάσεις πήγαμε έξω κ καναμε την εξέταση το cpk το βρήκαμε 1100 κ χαρήκαμε μια κ στο νοσοκομείο το είχαν βρεί 11950!!!! , μετα από 15 μέρες το κάναμε στο νοσοκομείο και το βρήκαν 8500. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!!:(:( Ετσι δρομολογήθηκε να γίνει η βιοψία μυών που θα το κάνει η Μαντά που είναι στο Αιγινήτειο κ είναι κορυφή έχω ακούσει. Θα γίνει μετα την βάπτιση-Γάμο που θα γίνει στις 15/5/11!!!!

Αυτά είναι τα νέα μας!!!!!!!!!!!!! Σας χαιρετώ κ ευχομαι τα καλήτερα για όλους σας!!!!:-P

 

με το καλο ολα να πανε καλα κοπελα μου

θα ηθελα με πμ το τηλ της Μαντα γιατι παλι ειμαι χαλια

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέλλα σ ευχαριστώ

CK=231 είναι ανησυχητικό?

 

μεχρι 200 ειναι ΟΚ

δεν εχει ανεβει και πολυ

αν κουραστηκες τις τελευταιες μερες

δουλειες, αθλητισμος, αν εχεις κανει καμια ενδομυικη ενεση

ανεβαινει

 

οχι δεν ειναι ανησυχητικο

αλλα να το τσεκαρεις σε κανα μηνα παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπέρα, δυστηχώς δεν έχω το τηλ.της Μαντάς γιατι την επικοινωνία την έκανε ο νευρολόγος των παίδων αλλά άν το μάθω θα σας το στείλω. Τα λέμε φιλάκια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, δυστηχώς δεν έχω το τηλ.της Μαντάς γιατι την επικοινωνία την έκανε ο νευρολόγος των παίδων αλλά άν το μάθω θα σας το στείλω. Τα λέμε φιλάκια!!!!!

 

ολα καλα να πανε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα, έχω νέα να σας πω. Την άλλη Πέμπτη μπαίνει ο μικρός μέσα στο Παίδων για να κάνει την βιοψία μυών επιτέλους. Θα μπούμε απο την προηγούμενη για να τον δεί ο ορθοπεδικός κος Πασπαράκης που θα κάνει και την επέμβαση κ οι αναισθησιολόγοι. Η κουνιάδα μου είναι γιατρός ευτυχώς κ αυτή έχει αναλάβει να πάει το δείγμα στην κα Μαντα για να κάνει την γνωμάτευση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!! Εχω πολύ ανχωθεί και θέλω να πάνε όλα καλά κ να έχουμε ευχάριστα νέα!!! Το ότι επικοινώνω με όλους εσάς μου δίνει πολύ κουράγιο και δύναμη για να ανταπεξέλθω σε όλες αυτές τις δυσκολίες!!! σας φιλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια, Η βιοψία μυών έγινε τελικά στο παίδων στις 16/6 κ η διαδικασία πήγε καλά. τώρα σε 15 μέρες θα βγούν τα αποτελέσματα!!!! Περιμένω με αγωνία ελπίζω να μας πούν κάτι χειροπιαστό κ να μην μας μπερδέψουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, είπα να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της βιοψίας.

δυστηχώς τα νέα δεν είναι καλα. έχουμε πρόβλημα τελικά. το συμπέρασμα λέει Ιστοπαθολογικές αλλοιώσεις μυικής δυστροφίας.Ανοσοιστοχημική εικόνα δυστροφινοπάθειας.Συνισταται μοριακος ελενχος του γονιδιου της δυστροφίνης. Εχω τρελαθεί από εκείνη την στιγμή προσπαθώ να το χωνέψω κ δεν μπορώ. όταν μου λένε ότι μπορεί εγώ να είμαι φορέας με πιάνει το κεφάλι μου, δεν μπορεί εγώ να εκανα κάτι τέτοιο στο παιδί μου. οι νευρολόγοι στο παίδων δεν θελουν να πιστεψουν πια μυικη δυστροφία ακριβώς έχει το παιδι μου κ θελουν να στείλουν δειγμα σε αμερική κ αγγλια. τι να κάνω δεν ξέρω που αλλου να απευθυνθώ. Αν κανεις ξέρει ας μου στείλει ενα π.μ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!! Ο θεός κοντά μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια, είπα να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της βιοψίας.

δυστηχώς τα νέα δεν είναι καλα. έχουμε πρόβλημα τελικά. το συμπέρασμα λέει Ιστοπαθολογικές αλλοιώσεις μυικής δυστροφίας.Ανοσοιστοχημική εικόνα δυστροφινοπάθειας.Συνισταται μοριακος ελενχος του γονιδιου της δυστροφίνης. Εχω τρελαθεί από εκείνη την στιγμή προσπαθώ να το χωνέψω κ δεν μπορώ. όταν μου λένε ότι μπορεί εγώ να είμαι φορέας με πιάνει το κεφάλι μου, δεν μπορεί εγώ να εκανα κάτι τέτοιο στο παιδί μου. οι νευρολόγοι στο παίδων δεν θελουν να πιστεψουν πια μυικη δυστροφία ακριβώς έχει το παιδι μου κ θελουν να στείλουν δειγμα σε αμερική κ αγγλια. τι να κάνω δεν ξέρω που αλλου να απευθυνθώ. Αν κανεις ξέρει ας μου στείλει ενα π.μ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!! Ο θεός κοντά μας!!!!!!

κοριτσι μου μην πανικοβαλλεσαι

καταρχην εσυ δεν φταις για τιποτα

τι εννοεις οτι δεν θελουν να πιστεψουν τι εχει?

μηπως απλα θα στειλουν το υλικο για επιβεβαιωση σε πιο εξειδικευμενα κεντρα ? ως θεραπεια τι εχουν προτεινει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...