Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο BCG (αντιφυματικό)


sophimama

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα! Η κόρη μου πάει γ΄δημοτικού. Έχει κανει μονο το μαντού που βγήκε αρνητικό. Το εμβόλιο ΔΕΝ το έχει κάνει.

Άλλοι γιατροί λένε πως πρέπει να γίνει άλλοι ότι δεν είναι απαραίτητο.

Δεν ξέρω τί να κάνω.

Είναι αλήθεια πως έχω προσωπικά φοβερή άρνηση και ο λόγος είναι ο εξής: έχω ένα σημάδι στον ώμο με το οποίο για πολλά πολλά χρόνια είχα απίστευτο "κόμπλεξ". Φανταστείτε πως κατέβαζα την ράντα του μαγιού για να το καλύπτει.!.

 

Όμως καταλαβαίνω ότι αν είναι θέμα υγείας απαιτείται να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι δεν μιλάμε για το mantoux. Μιλάμε για το εμβόλιο, το ξέρω πολύ καλά....... Το καλοκαίρι που γυρίσαμε όμως πήγα στο γιατρό μου και τους το έκανε για να είμαι εντάξει.

 

Είσαι σίγουρη ότι πρόκειται για το ίδιο εμβόλιο anemoni?

 

Γιατί το BCG ΔΕΝ το κάνουν οι παιδίατροι, παρά μόνο ειδικά κέντρα του δημοσίου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι σίγουρη, γιατί είναι γραμμένο και στο βιβλιάριο. Είχε τη δυνατότητα ο συγκεκριμένος γιατρός να το προμηθευτεί.

 

Όσο για το αν με υποψιάζει η αλλαγή τακτικής, ναι φυσικά με υποψιάζει, αλλά προς άλλη κατεύθυνση απ' αυτήν που υπαινίσσεσαι εσύ. Εγώ θεωρώ πιο πιθανό, να θέλουν για κάποιο λόγο (εμπορικό πάντα) να προωθήσουν κάτι άλλο στη θέση του παλιού εμβολίου. Είναι γνωστός ο πόλεμος που γίνεται στις φαρμακοβιομηχανίες και τα μέσα που χρησιμοποιούν.

 

Πάντως αν έπρεπε να αποφασίσω για το αν θα το κάνουν τα παιδιά μου, θα έλεγα ναι, γιατί ακόμη κι αυτό το 20% προφύλαξης που προσφέρει, είναι καλύτερο από το 0%. Ίσως με επηρρεάζει ψυχολογικά και το γεγονός ότι όλη η οικογένεια της μαμάς μου "έφυγε" από φυματίωση, σε άλλους καιρούς βέβαια, αλλά να που τα πράγματα κάνουν κύκλο κι από κει που ακούγαμε φυματίωση και λέγαμε "δεν με αφορά" τώρα συζητάμε τόσες μέρες για το εμβόλιο...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα και κάτι άλλο. Μετά την συζήτηση που άνοιξε εδώ πέρα σχετικά με το θέμα, παρακινήθηκα κι εγώ να αρχίσω να το ψάχνω ... ιντερνετικά! Εκεί είδα την κατάργηση του εμβολίου ως υποχρεωτικού το 2007 και στη Γαλλία. Παράλληλα όμως "έπεσα" πάνω σε πολλά σχόλια (σε blog γάλλων) που λένε ότι υπήρχε σοβαρό ζήτημα για το πού θα απορροφούνται πλέον τα χρήματα που έδινε το γαλλικό δημόσιο για τον εμβολιασμό με το BCG. Το κονδύλι που δαπανούσε το γαλλικό κράτος κάθε χρόνο ήταν πολύ μεγάλο και υπάρχουν υπόνοιες (και διαβήματα από γατρούς) ότι επρόκειτο για απόφαση με βάση ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ και ΟΧΙ ΥΓΕΙΑΣ.

Άρα, τελικά τα πράγματα είναι πάντα πολύ πιο περίπλοκα απ' όσο νομίζουμε!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά στο σχολείο μας το εμβόλιο το έκαναν εχθές. Του γιου μου δεν του έκαναν ούτε καν το Mantoux τη Δευτέρα καθώς στο ερωτηματολόγιο είχα σημειώσει ότι είχε περάσει γαστρεντερίτιδα πριν 10 ημέρες. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε συμμαθητή του που ακόμα έχει συμπτώματα ίωσης (βήχα και συνάχι) του έκαναν και το εμβόλιο. Η μητέρα του στη δήλωση που μας έδωσαν είχε συμπληρώσει ότι θέλει να γίνει. Όταν ρώτησε όμως την παιδίατρο (έχουμε την ίδια) της είπε ότι το παιδί πρέπει να είναι εντελώς καλά για να εμβολιαστεί. Ενημέρωσε λοιπόν (προφορικά) τη δασκάλα ότι το παιδί δεν είναι καλά και δεν επιθυμεί να γίνει το εμβόλιο, όμως του το έκαναν. Κοντεύει να τρελαθεί απ΄την αγωνία της. Είναι δυνατόν να λειτούργησαν με τόση ανευθυνότητα ή έκριναν ότι δε συντρέχει κίνδυνος. Θέλω επίσης να σας ρωτήσω αν διαβάσατε ή ακούσατε κάπου αν θα υπάρξει όντως και πότε καινούριο πιο εξελιγμένο αντιφυματικό εμβόλιο χωρίς τις γνωστές δερματικές παρενέργειες;

.pngec95dae21f.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα και κάτι άλλο. Μετά την συζήτηση που άνοιξε εδώ πέρα σχετικά με το θέμα, παρακινήθηκα κι εγώ να αρχίσω να το ψάχνω ... ιντερνετικά! Εκεί είδα την κατάργηση του εμβολίου ως υποχρεωτικού το 2007 και στη Γαλλία. Παράλληλα όμως "έπεσα" πάνω σε πολλά σχόλια (σε blog γάλλων) που λένε ότι υπήρχε σοβαρό ζήτημα για το πού θα απορροφούνται πλέον τα χρήματα που έδινε το γαλλικό δημόσιο για τον εμβολιασμό με το BCG. Το κονδύλι που δαπανούσε το γαλλικό κράτος κάθε χρόνο ήταν πολύ μεγάλο και υπάρχουν υπόνοιες (και διαβήματα από γατρούς) ότι επρόκειτο για απόφαση με βάση ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ και ΟΧΙ ΥΓΕΙΑΣ.

Άρα, τελικά τα πράγματα είναι πάντα πολύ πιο περίπλοκα απ' όσο νομίζουμε!!! :evil:

 

Mηπως τα βλεπουμε πιο πολυπλοκα...η θεραπεια αν νοσει καποιος κοστιζει πιο πολυ απ το να κανει ενα εμβολιο....αρα συμφερει το καθε κρατος να νοσησουν οσο το δυνατον λιγοτεροι :wink:

Στην προκειμενη περιπτωση ομως ξαναλεω ...οτι ακομα και αν εχεις κανει το εμβολιο και ερθεις σ επαφη με την φυματιωση...δεν υπαρχει τροπος να δουν αν νοσεις οποτε κανεις κανονικη θεραπεια φυματιωσης (σχηματα αντιβωισεων για μεγαλο χρονικο διαστημα)

Δλδ και το εμβολιο και αντιβιωση....Αν δεν το κανεις....και ερθεις σ επαφη απλα κανεις ενα μαντου...αν βγει θετικο ..ακολουθεις θεραπεια...αν οχι δεν κανεις τιποτα γιατι αυτο σημαινει οτι δεν νοσεις...

 

Περα απ το γεγονος οτι θα εκανα οτι μου ελεγε η παιδατρος μου...(δλδ ακομα και αν μου λεγε να το κανω θα το εκαναν) η λογικη μου λεει οτι ενα εμβολιο 90 χρ που απο υποχρεωτικο..γινεται προαιρετικο .... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα δύο παιδιάτρους και οι δύο μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο. Σε ερώτησή μου για τα δικά τους παιδιά μου είπαν πως στα παιδιά τους δεν το έκαναν, η μία μάλιστα που δεν γνώριζε ότι μπορεί να το αρνηθεί απλά δεν έστειλε το παιδί της στο σχολείο εκείνη τη μέρα. Εμείς περνάγαμε ίωση γαστρεντερίτιδας κι έτσι δεν μπήκα στη διαδικασία να το αρνηθώ μιας και ο γιος μου δεν πήγε στο σχολείο τις μέρες που το κάναν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η μεγάλη μου γοργονίτσα είναι 7,5 και μέχρι τα 8 θα πρέπει να κάνει το εμβόλιο της φυματίωσης (το κανονικό, όχι το μαντού). Το έχει κάνει κάποιος γονιός στο παιδί του, να μου πει αν είχε καμιά διαφορά από τα άλλα που κάνουμε στον παιδίατρο? Πού πήγατε να το κάνετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που γίνεται στο σχολείο;

η παιδίατρος μας είπε ότι είναι παντελώς άχρηστο και δεν σε προστατεύει. Ξέρω πολλούς γονείς που κάνουν τα εμβόλια κανονικά αλλά στο χαρτί του σχολείου έγραψαν να μην γίνει στο παιδί τους. Αν το κάνεις μετά θα σου βγάζει το μαντού θετικό και δεν θα ξέρεις αν έχει πραγματικά μολυνθεί το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Kαλημέρα!

Η κόρη μου πηγαίνει στην ΣΤ' δημοτικού.

Δεν έχει κάνει το εμβόλιο και ήρθε χαρτί από το σχολείο μαζί με το ερωτηματολόγιο να το συμπληρώσουμε....

Δεν ξέρω τί να κάνω.... πρέπει να το κάνει, σωστά?

Επειδή έχω "τραυματική" εμπειρία, λόγω σημαδιού μεγάλου στον ώμο δεν θα ήθελα να το κάνει. Γνωρίζω πως προέχει όμως η υγεία της.....

Συμπλήρωσα, λοιπόν, το ερωτηματολόγιο και έστειλα το βιβλιάριο της με "μισή" καρδιά πραγματικά.

Είμαι "υπερβολική" ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα και εμαθα....ολοι οι παιδιατροι της περιοχής αλλα και απο αλλη πόλη που μενει ο μπαμπας μου που εχει 3 μικρά παιδακια λένε να μην γίνεται το BCG γιατι ειναι αναποτελεσματικό και αν προσβληθεις απο φυματιωση δεν θα το καταλαβουν γιατι θα βγαινει παντα θετική η μαντού. Νεό εμβολιο δοκιμαζεται με πολυ καλυτερη κάλυψη και το αναμενουν οι παιδιάτροι. Ειδικα η δικη μας παιδιατρος τα παιδια των φιλεναδων τα εχει εμβολιασει με οτι κυκλοφορει και σ' αυτο ειναι καθετη.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η στιγμή είναι ιστορική :P συμφωνώ με τη γιογκίνι....

(με προτροπή του παιδιάτρου μου που επείσης εμβολιάζει με ότι κυκλοφορεί πλην της γρίππης - κοινής και νέας - )

Link to comment
Share on other sites

αυτή η στιγμή είναι ιστορική :P συμφωνώ με τη γιογκίνι....

(με προτροπή του παιδιάτρου μου που επείσης εμβολιάζει με ότι κυκλοφορεί πλην της γρίππης - κοινής και νέας - )

 

Κανόνισε κακομοίρα μου να σε τσιμπήσει κανένας απελεύθερος και να σε αφορίσουν :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπανήλθα.... λοιπόν, σήμερα έκανε το μαντού.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: έκανε εμετό μετά από 1/2 ώρα

Τυχαίο ήταν? Προβληματίστηκα να σας πω την αλήθεια....

Μήπως είναι καμία παρενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας! Πήγα στο ΙΚΑ να μου γράψει η παιδίατρος τα εμβόλια που πρέπει να κάνει το παιδί σε ηλικία 4χρν.

Με την ευκαιρία με ενημέρωσε ότι εδώ και 5-6 χρόνια δεν γίνονται τα εμβόλια της φυματίωσης στα σχολεία λόγω έλλειψης προσωπικού και έτσι αναλαμβάνουν οι παιδίατροι στα ιδιωτικά τους ιατρεία να τα παραγγέλνουν και να τα κάνουν στα παιδιά. Μου είπε ότι δεν γράφεται το εμβόλιο στο ΕΟΠΠΥ, ότι πρέπει να γίνει σε ηλικία 4χρν και μάλιστα σχολίασε ότ δεν αναφέρει τίποτα το υπούργειο Υγείας με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών για το εμβόλιο φυματίωσης.

Και όταν την ρώτησα πόσο κοστίζει, μου απάντησε ότι δεν το χρεώνει ούτε την προμήθειά του ούτε το κούριερ αλλά χρεώνει 2 επισκέψεις (μία για το μαντού και μία για το εμβόλιο)!!!

Στέκουν όλα τα παραπάνω; Γιατί ένα εμβόλιο που παρέχεται δωρεάν από το κράτος, πρέπει να το επιβαρυνθούμε με 2 επισκέψεις σε ιδιώτη γιατρό; Πρέπει να γίνει ή είναι προαιρετικό; Σε ποια ηλικία πρέπει να γίνει αυτό το εμβόλιο; Υπάρχει άλλος τρόπος να χορηγηθεί στο παιδί χωρίς να υποχρεωνόμαστε να πάμε στα ιδιωτικά ιατρεία;

Εσάς τί σας είπαν οι δικοί σας παιδίατροι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πήγα στο ΙΚΑ να μου γράψει η παιδίατρος τα εμβόλια που πρέπει να κάνει το παιδί σε ηλικία 4χρν.

Με την ευκαιρία με ενημέρωσε ότι εδώ και 5-6 χρόνια δεν γίνονται τα εμβόλια της φυματίωσης στα σχολεία λόγω έλλειψης προσωπικού και έτσι αναλαμβάνουν οι παιδίατροι στα ιδιωτικά τους ιατρεία να τα παραγγέλνουν και να τα κάνουν στα παιδιά. Μου είπε ότι δεν γράφεται το εμβόλιο στο ΕΟΠΠΥ, ότι πρέπει να γίνει σε ηλικία 4χρν και μάλιστα σχολίασε ότ δεν αναφέρει τίποτα το υπούργειο Υγείας με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών για το εμβόλιο φυματίωσης.

Και όταν την ρώτησα πόσο κοστίζει, μου απάντησε ότι δεν το χρεώνει ούτε την προμήθειά του ούτε το κούριερ αλλά χρεώνει 2 επισκέψεις (μία για το μαντού και μία για το εμβόλιο)!!!

Στέκουν όλα τα παραπάνω; Γιατί ένα εμβόλιο που παρέχεται δωρεάν από το κράτος, πρέπει να το επιβαρυνθούμε με 2 επισκέψεις σε ιδιώτη γιατρό; Πρέπει να γίνει ή είναι προαιρετικό; Σε ποια ηλικία πρέπει να γίνει αυτό το εμβόλιο; Υπάρχει άλλος τρόπος να χορηγηθεί στο παιδί χωρίς να υποχρεωνόμαστε να πάμε στα ιδιωτικά ιατρεία;

Εσάς τί σας είπαν οι δικοί σας παιδίατροι;

 

Αν διαβασες ολο το θεμα...θα ειδες την αποψη μου για το εμβολιο . Εμεις το μαντου το κανουμε καθε 2 χρονια και εννοειτε οτι δεν χρεωνετε γιατι ειναι δωρεαν απ το κρατος ... εννοειτε οτι θα πληρωσεις επισκεψη αφου θα πας στο ιατρειο....

ΑΛΛΑ ειναι ψεμα οτι δεν γινεται πια.... ξερω πολυ καλα οτι γινεται καθε δευτερη χρονια στα σχολειο στις ταξεις πρωτη και δευτερα . Και σιγουρα σ εμας πριν 2 χρονια και πριν 4 χρονια ειχαν ερθει ... ή μαλλον πηγαν τα παιδια στο κεντρο υγειας στην παιδιατρο και καναν οσοι γονεις συμφωνουσαν το εμβολιο (για πληροφοριες για την φυματιωση διαβασε εδω http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=3&j=1 και προσεξε οτι αν καποιο παιδι κανει το εμβολιο (BCG) δεν μπορει να κανει το μαντου μετα για να δει αν νοσει...αρα απλα αν βρεθει ατομο που να νοσει στο περιβαλλον του παιρνει κανονικα θεραπεια σαν να μην εκανε το εμβολιο )

Link to comment
Share on other sites

Χθες λάβαμε σημείωμα κ υπεύθυνη δήλωση από την δασκάλα, την ερχόμενη Τρίτη θα γίνει το Μαντού και την Πέμπτη, αφού δουν το αποτέλεσμα του τεστ, θα κάνουν το εμβόλιο. Αυτό ισχύει για τα δύο τμήματα της Α Δημοτικού στο σχολείο μας.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε το Νοέμβριο που μας πέρασε, όλη η Α τάξη (δύο τμήματα) και όσα παιδιά της Β τάξης έτυχε να μην έχουν εμβολιαστεί. Επίσης το έχουν κάνει στο σχολείο της βαφτισιμιάς του άντρα μου και της κόρης της κολλητής μου, με διαφορά λίγων εβδομάδων με το δικό μας σχολείο. Οπότε είναι ψέμα πως δεν γίνεται πια από το κράτος, γίνεται κανονικότατα, και το μαντού (3 μέρες πριν το εμβόλιο) και το BCG.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παιδί είναι 4 χρόνων και τώρα πρέπει να κάνουμε τις επαναληπτικές δόσεις των εμβολίων. Λόγω κρίσης την πηγαίνω συχνά στο ΙΚΑ και αποφεύγω το ιδιωτικό ιατρείο παρά μόνο αν είναι ανάγκη. Με παραξένησαν όσα μου ανέφερε ο παιδίατρος για το εμβόλιο της φυματίωσης και με στεναχωρεί που με βάζει σε αρνητικές σκέψεις...αν το κάνει μόνο για το κέρδος. Και να φανταστείτε ότι πρόκειται για τον ίδιο γιατρό, αυτόν που δουλεύει και στο ΙΚΑ αλλά και που επισκέπτομαι στο ιδιωτκό του ιατρείο για το παιδί από την γέννησή του... Πρέπει να ψάξω να δω τί γίνεται στα δημοτικά σχολεία της περιοχής, να ρωτήσω και άλλους γονείς κλπ.

Πρέπει και μπορούμε να κάνουμε πολλές φορές το μαντού (πχ ανά δύο χρόνια) και αν βγει θετικό, προχωράμε σε εμβόλιο; σωστά;;;

Όλα αυτά ποιος τα καθορίζει; Δεν θα έπρεπε να είναι κάτι που αντιμετωπίζεται και εφαρμόζεται ομοίως από όλους;να τηρείται κάποιος κανονισμός; Η απόφαση περί εμβολίου πόσο μπορεί να είναι ευθύνη των γονιών; Οι γιατροί έχουν τις ιατρικές γνώσεις αλλά πρέπει να ενημερώνουν και να πράτουν μόνο με βαση την Υγεία και όχι με προσωπικά οφέλη...

Link to comment
Share on other sites

αν η μαντού βγει θετική δεν νομιζω οτι σου κάνουν μετά το εμβόλιο αλλά αντιφυματική θεραπεία. Πάντως απο όσους γονείς ακούω το αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι...και δεν μιλάω για τους εναλλακτικούς οπότε φαντάζομαι οτι οι παιδίατροι σε μεγάλη τους μεριδα θα ειναι κατά του εμβολίου και συνιστούν στους γονείς να μην το κάνουν. Περιμένουν καινουργιο να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρώτησα και τις 2 παιδιάτρους που πηγαίνουμε και μου είπαν και οι 2 να το κάνουμε κι όταν βγει το καινούριο, μπορούμε κάλλιστα, αν θέλουμε, να εμβολιαστούμε και με αυτό. Δεν σε περιορίζει δλδ σε τίποτα το ήδη υπάρχον εμβόλιο.

 

Επίσης, δεν παρατήρησα ιδιαίτερη αποχή. Στην τάξη μας, πχ, όλα τα παιδάκια που ήταν καλά, το κάνανε (ήμουν εκεί και το είδα). Δεν το κάνανε μόνο όσα γράφανε στο χαρτί πως είχαν πάρει οποιοδήποτε φάρμακο το τελευταίο 10ημερο, ακόμα και ντεπόν - πρόσεξα πως η γιατρός ήταν πολύ προσεκτική ως προς αυτό. Επίσης, είδα πως είχαν έρθει γονείς με πρωτάκια από άλλα σχολεία να κάνουν σε εμάς το εμβόλιο, γιατί έτυχε να είναι άρρωστα όταν γινόταν ο εμβολιασμός στο δικό τους (συγκεκριμένα 3 στο τμήμα του γιου μου, ο ένας από χωριό του νομού μας).

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα, ήσουν στην αίθουσα κατά την διάρκεια του εμβολιασμού; Ήταν κι άλλοι γονείς; Θα ρωτήσω την δασκάλα αύριο, θέλω να είμαι παρούσα τουλάχιστον στο εμβόλιο μιας κ δεν μπορώ να λείψω από την δουλειά κ τις δύο μέρες.

 

Χρύσα, γιατί να κάνειΣ το εμβόλιο στο 4χρονο παιδί σου; Στα βιβλιάρια κ των δύο παιδιών μου είναι προγραμματισμένο από την παιδίατρο για την ηλικία των 6. Ο γιος μου είναι σχεδόν τεσσάρων κ δεν μου έχει αναφέρει η παιδίατρος κάτι διαφορετικό. Μιλάω για το BCG, το Μαντού το έκανε πέρισυ και τις τρεις φορές που μπήκε στο νοσοκομείο οπότε δεν το κάνουμε τώρα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...