Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση γιατί άρχισα να ψιλοανησυχώ. Από προχτές άρχισε ο μάγκας να κάνει κίτρινα κακάκια σε στυλ διάρροιας (νερουλά) με κόκκους μέσα. Τις προηγούμενες μέρες ήταν λίγο πιο σφιχτά. Τα έκανε μετά από κάθε θηλασμό. Σήμερα το πρωί, μετά από πολύ ζόρισμα και κλάμα, έκανε πάλι τα ίδια κακάκια αλλά λίγο πιο πράσινα, με πολλούς κόκκους κι είχαν και λίγη πράσινοκίτρινη βλέννα. Τι μπορεί να είναι αυτό; Να πάρω τηλ. τον παιδίατρο ή να περιμένω 2 μέρες ακόμα; Φοβάμαι μην μου πει τίποτα για τον θηλασμό και τον σουτάρω (δεν μου έχει πει ποτέ τίποτα αλλά που ξέρεις πότε μπορεί να αρχίσει). Μήπως τον πειράζει τίποτα που τρώω;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα για την γρήγορη απάντηση. Έχω τη κόρη και τον μπαμπά άρρωστο με ίωση. Λες να είναι αυτό και να το περνάει ο μικρός πιο ελαφριά;

 

Το πιθανότερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να κανω κι εγω μια ερωτηση:

Η μικρη δεν εχει κανει κακακια της 4 ημερες. Γενικα δεν ειχε προβλημα μεχρι που αρχισαν οι στερεες. Αλλα αυτη την φορα ειναι το πιο πολυ μεχερι τωρα ηταν 2 η,ερες κλαι δεν ανυσυχουσα...Σημειωτεον οτι δεν τρωει συστηματικα...Πιο πολυ θηλαζει, χθες ας πουμε δεν εφαγε (δεν ηθελε καθολου). Δεν τη βλεπω να ενοχλειται ιδιαιτερα...Να ανυσυχησω η ειανι φυσιολογικο...Δεν ειδα κατι αναλογο σε καποιο τοπικ...

Ειχα την εντυπωση οτι οσο θηλαζει παρ'ολο που τρωει (στη χαση και στη φεξη) εχει περιθωριο μια εβδομαδα. Αν ξερει κατι καμια ας μου γραψει!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

αμα δε ζοριζονται δεν πειραζει επειδη κι εμεις σημερα δεν καναμε κακακια παρολο που φαγαμε και θηλαζαμε πολυ ετσι ρωτησα τη γιατρο και μου πε μην ανησυχεις κτλ αμα δε ζοριζεται

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστω ελινακι γιατι μ'επιασε ενα αγχος που ειμαι και μονη μου....Και σκεφτομαι ολα τα κακα πραγματα...Εντω μεταξυ το λεγαμε και το μεσημερι και μετα μ'επιασε ενα αγχος!!!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να κανω κι εγω μια ερωτηση:

Η μικρη δεν εχει κανει κακακια της 4 ημερες. Γενικα δεν ειχε προβλημα μεχρι που αρχισαν οι στερεες. Αλλα αυτη την φορα ειναι το πιο πολυ μεχερι τωρα ηταν 2 η,ερες κλαι δεν ανυσυχουσα...Σημειωτεον οτι δεν τρωει συστηματικα...Πιο πολυ θηλαζει, χθες ας πουμε δεν εφαγε (δεν ηθελε καθολου). Δεν τη βλεπω να ενοχλειται ιδιαιτερα...Να ανυσυχησω η ειανι φυσιολογικο...Δεν ειδα κατι αναλογο σε καποιο τοπικ...

Ειχα την εντυπωση οτι οσο θηλαζει παρ'ολο που τρωει (στη χαση και στη φεξη) εχει περιθωριο μια εβδομαδα. Αν ξερει κατι καμια ας μου γραψει!

 

Η μία εβδομάδα ισχύει για τον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Γράψε τις στερεές που τρώει.

 

Μη δίνεις στερεές μέχρι να επανέλθει το μωρό και αν ξανασυμβεί σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σ'ευχαριστω για την ανταποκριση.

Τρωει μηλο αχλαδι πορτοκαλι αλλα να φανταστεις αυτην την εβδομαδα να εχει φαει 2-3 φορες και το μεσημερι τρωει χορτοσουπα κολοκυθι-πατατα-σελινο-καροτο και καμια φορα κοτοπουλο, σημερα την εφαγε ειχε δυο μερες να την φαει, και το απογευμα προβειο γιαουρτι 2 κουταλιες της σουπας. Αυτο το τρωει ανελειπως. Της αρεσει.

Γενικα αμα δω οτι καποιες φορες ζοροζεται και δεν θελει τις στερεες τις κοβω για καποιες μερες και μετα ξαναπροσπαθω. Αρα αυριο δεν της δινω τιποτα...

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρωει μηλο αχλαδι πορτοκαλι

 

αν τα δίνεις μαζί, τότε κόψε το πορτοκάλι. Δεν πρέπει να ανακατεύουμε τα όξινα φρούτα με αυτά που έχουν άμυλο, γιατί εμποδίζεται η πέψη του αμύλου.

 

Γενικά είναι καλύτερα να δίνουμε ένα φρούτο το φορά, το αλλάζουμε την επομενη μέρα.

 

Αρα αυριο δεν της δινω τιποτα...

 

Δώσε μόνο φρούτα, μήλο στο ένα γεύμα, αχλάδι στο άλλο. Μη δίνεις γιαούρτι και σούπα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια οι συμβουλες ηταν σωτηριες. Σημερα ενεργηθηκε και ειναι μια χαρα!

 

Aφού τα πάω τόσο καλά με τα μωρά θα επεκταθώ και στις διατροφικές συμβουλές για μαμάδες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η δική μου μπέμπα, έχει σχεδόν πάντα πράσινες κενώσεις

(όχι υδαρές) σαν πουρέ - με ασπράκια, από τότε που

αρχίσαμε φρουτόκρεμες και χορτόσουπες (πριν 20 μέρες

 

Μήπως είναι φυσιολογικό;

 

Να σημειωθεί οτι μερικές νύχτες έχει αέρια και ξυπνάει

4-5 φορές, αντί των 2-3 που ξύπναγε παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vanora μου , απο οσο ξέρω απο τι στιγμή που μπαινουν οι τροφές δεν δινουμε πλεον σημασια στο χρωμα απο τα κακάκια :D

 

Ευχαριστώ Λαμπρινή μου.

 

 

Πάντως όταν αρχίζουν τα μωρά να τρώνε και ενδιάμεσα θηλάζουν

κιόλας, λογικά πρέπει να πίνουν περισσότερο υδαρό γάλα.

 

Οπότε, μάλλον οι κενώσεις που προέρχονται από το γάλα είναι

πράσινες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ,αλλα χρειαζομαι βοηθεια!αγλαια σοσ.

η μικρη μετα το σαββατο που εφαγα κατι φρουτα κανει συνεχεια νερουλες και κιτρινες κενωσεις,παρολο που εφαγα σχετικα στεγνα και δεν εφαγα καθολου φρουτα 2 μερες δεν στρωνει η κοιλιτσα της......πηρα την γιατρο και μου εκοψε και τα γαλακτοκομικα μονο 1 ποτηρι γαλα με αφηνει αλλα και αυτο δεν το πινω γιατι φοβαμαι.δεν αντεχω να ποναει η μικρουλα μου σημερα το πρωι υπεφερε πολυ και εκανε πολυ ωρα και πολυ νερουλα κακα,και μετα ηρεμησε και κοιμηθηκε.τι στο καλο τρωω και την πειραζει?λες να ειναι αρρωστη?η παιδιατρος ειπε οτι θα το παρακολουθησουμε 2 μερες με διατροφη(κρεας ψαρι κοτ ρυζι πατ καροτο μακαρονια μηλο μπανανα)και αν δεν σφιξουν θα κανουμε καλλιεργεια για μικροβιο.ξερει καμοια να μου πει αν κινδυνευει η μικρη απο αφυδατωση?τα γευματα της ειναι περιπου 10 την μερα απο 10 εως 20 λεπτα και οι κενωσεις το ιδιο καθε φορα που τρωει τα κανει μετα.σορι που σας ζαλιζω αλλα επειδη πεινει μονο μητρικο γαλα φοβαμαι με την δοιαροια μην παθει τπτ,πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που θηλαζει αποκλειστικα?(χρωμα,υφη κτλ)

Link to comment
Share on other sites

τα κακακια τους με μητρικο γαλα ειναι σαν μουσταρδα νερουλα κ μερικες φορες με σπορακια.ποτε δεν εφαρμοσα διατροφη.μπορει να ειναι κ κολικοι.απο οτι εχω διαβασει ακομη κ τα κοπρανα σαν νερο ειναι φυσιολογικο σε μωρα που θηλαζουν.η διαροια-κενωσεις ρευστες,εχουν βλεννες,πυρετο κ ισωσ απωλεια βαρους,ειναι σπανιο σε μωρα που τρεφονται με μητρικο γαλα

Link to comment
Share on other sites

dina μην ανησυχείς! Τα μωράκια που θηλάζουν έχουν αυτές τις κενώσεις που βλέπεις: υδαρείς και μουσταρδί.

 

Κρίμα που ο παιδίατρος σου δεν το γνωρίζει. Είναι μάλλον άσχετος με τον θηλασμό και δεν έχει παρακολουθήσει μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά ποτέ δεν ακολούθησα συγκεκριμένη διατροφή. Τα κακά του είναι πάντα νερουλά μουσταρδί και καμιά φορά πρασινωπά.

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος ειπε οτι θα το παρακολουθησουμε 2 μερες με διατροφη(κρεας ψαρι κοτ ρυζι πατ καροτο μακαρονια μηλο μπανανα)και αν δεν σφιξουν θα κανουμε καλλιεργεια για μικροβιο.

 

Ντίνα συγνώμη αλλά ο παιδίατρός σου λέει μεγάλες βλακείες. Η διατροφή της μητέρας δεν μπορεί να φέρει διάρροια στο μωρό ακόμη και αν η ίδια έχει πάθει σοβαρή δηλητηρίαση.

 

Να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε άλλον παιδίατρο.

 

 

ξερει καμοια να μου πει αν κινδυνευει η μικρη απο αφυδατωση?τα γευματα της ειναι περιπου 10 την μερα απο 10 εως 20 λεπτα και οι κενωσεις το ιδιο καθε φορα που τρωει τα κανει μετα.

 

Εξαρτάται...

σορι που σας ζαλιζω αλλα επειδη πεινει μονο μητρικο γαλα φοβαμαι με την δοιαροια μην παθει τπτ,

επειδή θηλάζει κινδυνεύει λιγότερο, αν δεν θήλαζε θα υπήρχε σοβαρότερο πρόβλημα

 

πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που θηλαζει αποκλειστικα?

μουσταρδί σαν στην υφή σαν μουστάρδα με κόκκους

δηλαδή είναι μαλακά σαν αλοιφή και ίσως λίγο πιο νερουλά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια η μικρη μου 8.5 μηνων μου δειχνει οτι την ποναει η κοιλιτσα μαζευει τα ποδαρακια της και τεντωνεται με δυναμη προς τα πισω κλαιγοντας.δεν θελει να φαει τιποτα σημερα .μονο την θηλαζω τι αλλο θα μπορουσα να κανω να την βοηθησω?

Link to comment
Share on other sites

Να τη θηλάζεις :lol:

 

Μήπως έχει και διάρροια; Τι έφαγε πριν από όλο αυτό; Μήπως την πείραξε κάτι καινούργιο;

 

Προληπτικά θα έκοβα τα γαλακτοκομικά για κανα δυο μέρες έχοντας την εμπειρία της δικιά μου που έκανε πολλά αέρια.

Βρες ποια στάση την ανακουφίζει, μπορεί να χρειάζεται πολλές αγκαλίτσες, για να νιώθει μια σταθερότητα και ζεστασιά στην κοιλίτσα της.

Περαστικά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να τη θηλάζεις :lol:

 

Μήπως έχει και διάρροια; Τι έφαγε πριν από όλο αυτό; Μήπως την πείραξε κάτι καινούργιο;

 

Προληπτικά θα έκοβα τα γαλακτοκομικά για κανα δυο μέρες έχοντας την εμπειρία της δικιά μου που έκανε πολλά αέρια.

Βρες ποια στάση την ανακουφίζει, μπορεί να χρειάζεται πολλές αγκαλίτσες, για να νιώθει μια σταθερότητα και ζεστασιά στην κοιλίτσα της.

Περαστικά!

οχι διαρροια δεν εχει καποια στιγμη το πρωι μετα την φρουτοκρεμα εκανε λιγο εμετο πολυ λιγο.εχει μια μικρη αλλεργια στο αυγο και ξεχαστηκα και εφαγα σνιτσελ τα οποια ειχαν αυγα η ηλιθια λες να ειναι απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...