Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρειάζομαι γνώμες για επιλογή(Μαστρομηνάς ή Παράσχος)


Recommended Posts

είμαι 30 χρονών και έχω κάνει δύο προσπάθειες εξωσωματικής στο Μάστρομηνά, έχω ένα γιό 6 χρονών απο τη πρώτη προσπάθεια και ένα γιο 4 απο τη δεύτερη. Έχω και 4 κατεψυγμένα έμβρυα. Επειδή στενεύουν τα χρονικά μου περιθώρια θα κρατηθούν στη καταψυξη μέχρι το Δεκέμβριο σκέφτομαι να πάω για εμφύτευση το Σεπτέμβριο. Γνωρίζει κάποια να μου πει αν το ποσοστό επιτυχίας είναι το ίδιο με αυτο των φρέσκων εμβρύων? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 months later...

Geia sas,

 

Kainourgia sto site kai malista to vrika xtes vrady psaxnontas sto internet. Eimai xronia sto exoteriko kai tin perasmeni Paraskevi sunantithika kai me ton Mastromina kai me ton Parasxo gia na do ti mporoume na kanoume me exosomatiki. Dustixos eimaste apo auta ta zeugaria pou kai oi duo exoun provlima- o suzugos xamili kinitikotika ki ego auximeni FSH. Kai oi duo an kai filikoi mou eipan oti den tha einai eukolo. O parasxos malista milise kateutheian gia tin periptosi doreas oarion pou gia tin ora den thelo na to skeftomai.

Prepei na paro tin apofasi poion apo tous duo na dialexo gia na proxoriso. Parakalo, o,ti mporeite na mou peite os gnomi i empeiria pou tha mas voithisei na apofasisoume that mas voithouse para polu. Sas euxaristo.

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου δεν εχω καποια παρομοια εμπειρια εκτος του οτι προσπαθω 2,5 χρονια να γινω μανα θα σου προτεινα να μπεις στο καφε εξωσωματικης οι κοπελες εκει σιγουρα θα σε κατατοπισουν σου ευχομαι ολα να πανε καλα κ να κρατησεις ενα μωρακι στην αγκαλια σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου hope!

Καλώς ηρθες στην παρεά μας.Και οι δυο γιατροι που πηγες ειναι απο τους πιο καλους

Εγω εκανα την εξωσωματική στον Παρασχο.Ειναι γιατρός μου 10 χρόνια τωρα και προσωπικά τον εμπιστευομαι απόλυτα

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

s'euxaristo Olga. Exeis kanei exosomatiki me ton Parasxo i apla einai o gunaikologos sou? o,ti mporeis na mou peis tha sou eimai eugnomon. xero oti eimai se kala xeria opoion giatro ki an apofasisoume alla polles fores i pio eukoles apofaseis ginontai duskoles xoris na to katalavoume.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ο γυναικολογος μου εδω και χρόνια τυχαια.Τελικα λογω προβλήματος εκανα και εξωσωσωματική εκει.Ειναι πολύ καλος γιατρός.Εγω δεν σκεφτηκα ουτε μια στιγμη να παω αλλου

Εσύ ομως θα κοιταξεις να πας σε αυτόν που θα σου κάνει το κλικ και θα κερδισει την εμπιστοσύνη σου!

Οτι αλλο θελεις μπορεις να με ρωτησεις

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sou hope!!!!egw ekana tin prwti mou kai petihimeni eksoswmatiki ston mastromina gia ton opoio exw na pw ta kalytera!!!!!i deuteri egymosini mou einai me fysiologiki syllipsi!!!!omws an den emena egyos tha pigaina pali auton to mina se auton!!!

oti thes rwta me...tha xarw na se voithisw!!

Link to comment
Share on other sites

hope73 καλησπερα.εγω κανω την 4η εξωσωματικη στον παρασχο σε λιγεσ ημερεσ.απο οτι καταλαβεσ οι 3 πρωτεσ δεν πετυχαν γιαυτο και προχωραω σε επομενη.δεν ξερω αν ο λογοσ αποτυχιασ οφειλεται στο γιατρο μου.σαν ανθρωποσ ειανι τελειοσ γιαυτο και με εχει κερδισει και εκατσα παλι σε αυτον.σιγουρα αν αποτυχω και αυτη θα φυγω ή για παντο ή για μαστρομηνα.εμενα μου τον συστησαν για παρα πολυ καλο γιατρο.και δεν ειναι και τυχαιο που εχουν παει εκει τοσοι επωνυμοι.εννοω οτι δεν ειναι κανενασ αλμπανησ.απλα πιστευω οτι η επιτυχια οφειλεται πρωτα στο τι προβλημα εχεισ και στην τυχη του καθενοσ.ολοι οι γιατροι εχουν επιτυχιεσ και αποτυχιεσ.και αυτα που λενε μερικοι οτι δηλαδη το κανουν επιτηδεσ για να σου τρωνε τα λεφτα δεν το πιστευω γιατι εγω ιδ.υπαλληλοσ ειμαι και δεν ειμαι κορη πρωθυπουργου για να τα παρει.αλλωστε θα το κανει την 1η ισωσ φορα,δεν γινεται να το κανει συνεχεια γιατι χαλαει και η φημη του.η επιλογη δικη σου.καλη επιτυχια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

να καταθεσω και εγω την εμπειρια μου με τον μαστρομηνα και να πω οτι ειναι εξαιρετικος και γλυκος ανθρωπος, με βοηθησε πολυ. εμεινα με την δευτερη στις διδυμες κορες μου. ολη η ομαδα του ειναι φοβερη! καλη επιτυχια και καλη δυναμη!!! για οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε όλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Me kathe epifilaksi... i adelfi mou,episis monimh katoikos eksoterikou eixe giatro to mastomina kai talaiporithike 10 xronia! xoris apotelesma...

 

Allkakse giatro kai me ti prvth petyxe, tvra einai egyos!

I allhtheia einai oti exv akousei arketa asxhma pragmata-hthikis fiseos...

 

Psakto pantos kala prin dialekseis. kalh epityxia!

Link to comment
Share on other sites

μενω αφωνη με αυτα που διαβαζω!!! τετοια συμπεριφορα..??? τι να πω βρε κοριτσακι μου..??!!!! με όλη μου την καρδια και με ολη μου την συμπαρασταση (διοτι και εγω απο 28 χρονων προσπαθω να μεινω εγκυος) πηγαινε στον μαστρομηνα. με την δευτερη βρηκε τι φταιει στην περιπτωση μας (δεν ειχα μεγαλη παραγωγη ωαριων, μου εδωσε πιο δυνατη δοσολογια την δευτερη φορα, εκανα 8 αυγα και ησυχασα!). για οτι απορια εχεις, εδω ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες μάλλον! :)

Εχω πλέον 4 παιδιά. Όποιος θέλει λεπτομέρειες εδώ είμαι. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να παρεξήγησα την εμπειρία μου.. χμμ όχι. Το να είχε κάποια κακιά στιγμή.. τι να πω; Δεν ξέρω. Μερικά πράγματα όμως δε λέγονται. Δεν καταθέτω εύκολα αρνητικές κριτικές. Όμως μερικά πράγματα είναι κατ' εμέ απαράδεκτα. Μακάρι να είμαι η μόνη στην οποία φέρθηκε έτσι. Αλλά οφείλω νομίζω να περιγράψω ότι μου συνέβει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αλκυον,πριν παραθεσω την γνωμη μου να πω οτι την 2η εξωσ την εκανα στον συγκεκριμενο γιατρο,και μεχρι τωρα παμε καλα.θα συμφωνησω μαζι σου ομως οτι ο υπερηχος κρατησε δυτερολεπτα,και ηταν λιγο δυσκολοι στισ απαντησεις σε αποριες μαs.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon καλημέρα...

Ο Παρασχος ειναι γυναικολογος μου εδω και 9 χρονια.Βεβαια δεν εχω εμπειρια εξωσωματικης ουτε καν εγκυμοσυνης μιας και δεν ειμαι μανουλα ακομα.Τον εμπιστευομαι αρκετα και με εχει βοηθησει πολυ σε διαφορα ψιλοπροβληματακια που ειχα.Ηταν παντα διπλα οποτε τον χρειαστηκα και διαθεσιμος να μου λυσει οτι αποριες κατα καιρους ειχα.Ακομα και μερες που επαιρνα τηλεφωνο στην κλινικη του και δεν μπορουσε να μου μιλησει εκεινη τη στιγμη αφηνα μυνημα και επικοινωνουσε αυτος μαζι μου αμεσα να δει τι χρειαζομαι.Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλος επιστημονας και με πολλες επιτυχιες απόσο γνωριζω.

 

Δεν τα λεω αυτα για να διαψευσω την αποψη που εξεφρασες.Καλα κανεις και αναφερεις τη δυσαρεσκεια σου...δε νομιζω οτι καμια απο μας εχει διαθεση να κακολογησει κανενα γιατρο χωρις λογο.Θα συμφωνησω κι εγω οτι στην κλινικη του ολα γινονται σε γρηγορους ρυθμους με αποτελεσμα να σε αγχωνει λιγο.Προσωπικα ειμαι και λιγο γαιδουρα σε τετοιες περιπτωσεις και δε φευγω απο το ιατρειο του αν δεν εχωκατανοησει τα παντα και αν δεν μου εχει λυσει τις αποριες μου οσο και αν βιαζεται.Δεν εχω παραπονο για την ωρα γιατι μου δινει την ασφαλεια οτι γνωριζει πολυ καλα τη δουλεια του και αυτο για μενα ειναι πολυ βασικο.Αλλα ναι θα προτιμουσα να διαθετει περισσοτερο χρονο σε καθε ασθενη.

 

Επισης θεωρω οτι ενα γιατρο που μπορει εγω να τον βρισκω τελειο καποια αλλη κοπελα να μην νιωθει ανετα μαζι του.Και ειναι βασικο να νιωθουμε καλα με το γιατρο που επιλεγουμε.

 

Καλο θα ειναι ολες οι αποψεις να κατατιθενται και κυριως οι αρνητικες γιατι μεσα απο αυτες βοηθιομαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

geia sas kai pali kai kali xronia me poly ugeia kai thetiki energeia se olous. Sas grafo gia na moirasto kai pali mazi sas ta nea mou. Eimai 8 evdomadon kai den mporo na to pistepso :-)

Apofasisame na pame ston Mastromoina giati kai autos alla kai to prosopiko tou mas dimiourgisan mia thermi aisthisi asfaleias. O Mastrominas den uposxethike tipota alla mas eipe oti tha to palepsoume oso duskolo ki an einai. I maia tou, i Kiki itan fulakas aggelos mou katholi tin poreia. Itan duskola alla to thauma egine!

Sas euxaristo kai pali oles gia tis empeiries sas kai gia tin kali sas diathesi na me voithisete. Thumamai pos ton Octovrio eimoun sxedon rakos apo to agxos.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη και να χαρείς το μωρό σου όταν με το καλό έρθει! :)

Φαντάζομαι την αλλαγή στα συναισθήματά σου!!! Να έχεις 9 υπέροχους μήνες... και μια καταπληκτική ολόκληρη ζωή με το μωρό σου!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...