Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Γειά σας! Θα ήθελα την γνώμη σας και τις γνώσεις σας!!!

Είναι δυνατόν η καντιντίαση να εμφανιστεί και πριν τον θηλασμό?

Μια βδομάδα πριν γεννήσω άρχισε ένας αρκετά έντονος πόνος μόνο στην αριστερή μου θηλή... ο οποιος επέμεινε και μετα τον τοκετό και τώρα σχεδόν 20 μέρες μετά έχει γίνει πολύ πιο έντονος! Εννοείται ότι κάνει τη ζωή μου δύσκολη με τον θηλασμό (ακόμα και με νοσοκομειακό θηλαστρο πονάω πάρα πολύ). Στο άλλο στήθος δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!

 

Οταν ξυπνήσει το μωρό θα ελέγξω και το στόμα του..αλλα αν ήταν μύκητας δεν θα είχε "κολλήσει" και το άλλο στήθος?

 

Εχετε ιδέα τι άλλο μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να κανω κι εγω μια ερωτηση καθως ασχετη παντελως αφου δεν θηλασα το μωρο μου λογω κακης ενημερωσης κ αγνοιας ....η καντινιαση γιατι εμφανιζεται?λογω διατροφης?γιατι?μπορω να καταλαβω την μαστιτιδα αλλα αυτος ο μυκητας γιατι βγαινει δεν μπορω να καταλαβω!!!

 

 

την ξαναβαζω την ερωτηση...μηπως ξερει καποια κοπελα πως μπορουμε να φυλαχτουμε απο αυτη την παθηση,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρω ότι υπάρχει θέμα στο φόρουμ αλλά ποστάρω γιατί θα ήθελα μια πιο προσωπική συμβουλή απο κάποια έμπειρη μαμά ή σύμβουλο...:cry:

 

Μετά από 5 βδομάδες θεραπείας αρχικά με ντακταρίν και μετά με νισταμισίν οι θηλές μου είναι ακόμη λίγο κόκκινες κα πάνω στην άλω υπάρχουν κόκκινα στίγματα, κυρίως στο δεξί στήθος..

Η κόρη μου έχει λίγο άσπρο επίχρισμα στο μισό και πίσω κομμάτι της γλώσσας..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια..έκοψα τη ζάχαρη, τρώω γιαούρτια,κάνω πλύσεις με ξύδι..το μόνο που δεν δοκίμασα, αν και το έχω αγοράσει έιναι το μελάνι..σκέφτηκα να πάω στον παιδ/ρο και να του πω να μου γράψει πιο ισχυρό αντιμυκητισιακό..δεν ξέρω..πόσο θα κάνει να φύγει? πώς το καταλαβαίνουμε ότι έχει φύγει εντελώς?...

όλη τη μέρα πλένω στηθος, βάζω αλοιφή, πλενω παιχνίδια και δαγκωτήρια, σκουπίζω τη γλώσσα της μικρής με γάζα, βάζω νιστατίν..HELP ME !!!!!!!!!!!!!!:shock::cry::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν είχα με έσωσε το grapefruit seed extract. Το έβαζα σε σταγόνες σε νερό κ το έπινα κ το έβαζα και στις θηλές. Δεν μου το σύστησε γιατρός, το βρήκα μόνη μου στο Internet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ξέρω ότι υπάρχει θέμα στο φόρουμ αλλά ποστάρω γιατί θα ήθελα μια πιο προσωπική συμβουλή απο κάποια έμπειρη μαμά ή σύμβουλο...:cry:

 

Μετά από 5 βδομάδες θεραπείας αρχικά με ντακταρίν και μετά με νισταμισίν οι θηλές μου είναι ακόμη λίγο κόκκινες κα πάνω στην άλω υπάρχουν κόκκινα στίγματα, κυρίως στο δεξί στήθος..

Η κόρη μου έχει λίγο άσπρο επίχρισμα στο μισό και πίσω κομμάτι της γλώσσας..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια..έκοψα τη ζάχαρη, τρώω γιαούρτια,κάνω πλύσεις με ξύδι..το μόνο που δεν δοκίμασα, αν και το έχω αγοράσει έιναι το μελάνι..σκέφτηκα να πάω στον παιδ/ρο και να του πω να μου γράψει πιο ισχυρό αντιμυκητισιακό..δεν ξέρω..πόσο θα κάνει να φύγει? πώς το καταλαβαίνουμε ότι έχει φύγει εντελώς?...

όλη τη μέρα πλένω στηθος, βάζω αλοιφή, πλενω παιχνίδια και δαγκωτήρια, σκουπίζω τη γλώσσα της μικρής με γάζα, βάζω νιστατίν..HELP ME !!!!!!!!!!!!!!:shock::cry::confused:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν βρήκα gse εδώ..και πες ότι βρίσκω, πως το ξερω οτι εφυγε? το μωρό δεν έχει πλέον εξάνθημα στον πωπό, αλλά στο στόμα έχει λίγο άσπρο προσ τα πίσω...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς δεν βρήκα gse εδώ..και πες ότι βρίσκω, πως το ξερω οτι εφυγε? το μωρό δεν έχει πλέον εξάνθημα στον πωπό, αλλά στο στόμα έχει λίγο άσπρο προσ τα πίσω...:(

 

Αν έχει το μωρό άσπρα έστω και λίγα, σημαίνει ότι δεν έφυγε...

Υπομονή, είναι αρκετά επίμονο. Νομίζω ότι πέρα από τη ζάχαρη πρέπει να αποφεύγεις και το άσπρο αλεύρι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα τώρα το είδα. :(

Λοιπόν για τη δίαιτα ενδεικτικά:

http://www.everydiet.org/diet/candida-diet αν κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ έχει βάλει συνδέσμους και η Aglaia.

 

Αλλά να ξέρεις ότι παίρνει πάαααααρα πολύ καιρό και πρέπει να είσαι πολύ αυστηρή. (Μετά όμως έχεις διπλό όφελος γιατί γίνεσαι συλφίδα).

 

Για το gse κάπου είδα πολλές επιφυλάξεις στο φόρουμ των βιολογικών προϊόντων αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα. Επιφυλάξεις υπάρχουν και για το μελάνι, αλλά ενδέχεται να είναι μπαμ και κάτω αποτελεσματικό. Ρώτα την Pipi να σου πει γιατί είδε βελτίωση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ γιατί έχω κουραστεί πολύ..είναι η διαδικασία σπαστική..

αχ βρε miriki είμαι ήδη συλφίδα και ποτέ δεν έτρωγα και ζάχαρη, ούτε άσπρο ψωμί..τρώω μαυρο ψωμί, λίγα φρούτα και κανα γλυκό αραιά και πού..και φυσικά γιαούρτια και ακιντόφιλους..

εγώ στο στήθος έχω καιρό να αισθανθώ πονάκια κι ενοχλήσεις αλλά η μικρή κάτι υποκίτρινο έχει στο βάθος της γλώσσας..:(..φιουυυυ...

να ρωτήσω κάτι χαζό? η αναπνοή τησ μικρης μυρίζει σαν φρουτα άσχετα από το τι θα φάει..μήπως είναι από την καντιντίαση ή άσχετο εντελώς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως έχει πολύ πόνο το άθλημα. Βρε συ μήπως απλά κοντεύει να περάσει και από τη μικρή. Γιατί δε ρωτάς το γιατρό σας; Για το θηλασμό δε θα σου δώσει λύση, αλλά για το στόμα της μικρής ίσως κάτι να σου πει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μου είπε να κόψουμε τη θεραπεία κι εγώ και η μικρή και να τηρούμε απλώς τους κανόνες υγιεινής και εγώ τη δίαιτα,αλλά να συνεχιστεί το καθάρισμα της γλώσσας με γάζα..θα σας πω σε καμια βδομάδα τι γίνεται, ελπίζω να έχει φύγει...:?:shock:

Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μου είπε να κόψουμε τη θεραπεία κι εγώ και η μικρή και να τηρούμε απλώς τους κανόνες υγιεινής και εγώ τη δίαιτα,αλλά να συνεχιστεί το καθάρισμα της γλώσσας με γάζα..θα σας πω σε καμια βδομάδα τι γίνεται, ελπίζω να έχει φύγει...:?:shock:

να περασει κουκλα μου μουτσσσσσ σε διαβαζω ;););)

.....

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γέννα 01/06 έπαθα μύκητες, ακομα και σήμερα που γράφω δεν τους έχω ξεφορτωθεί.

 

Όμως πέρα από την ζάχαρη γενικότερα που πρέπει να κόψεις, δεν μπορείς να κάνεις θεραπέια συνέχεια γιατί ο οργανισμός σου θα πάθει ανοσία. Μου το είπε ο γυναικολόγος μου.

 

Ο θηλασμός δεν βοηθάει στην μυκητίαση, αλλά το πιο σημαντικό είναι να δεις αν έχεις διαβήτη και δεν το έχεις καταλάβει. Εγώ είχα στην εγκυμοσύνη, και αυτό θορυβεί μερικές φορές ότι μπορεί να έχεις και μετά.

Δεστο... κια πολλά γιαούρτια... μια κοπέλα έγραψε στα ποστ να βάζεις γιαούρτι στο εσώρουχο... ναι βοηθάει, είνια λίγο μπλιαξ αλλά βοηθάει

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γέννα 01/06 έπαθα μύκητες, ακομα και σήμερα που γράφω δεν τους έχω ξεφορτωθεί.

 

Όμως πέρα από την ζάχαρη γενικότερα που πρέπει να κόψεις, δεν μπορείς να κάνεις θεραπέια συνέχεια γιατί ο οργανισμός σου θα πάθει ανοσία. Μου το είπε ο γυναικολόγος μου.

 

Ο θηλασμός δεν βοηθάει στην μυκητίαση, αλλά το πιο σημαντικό είναι να δεις αν έχεις διαβήτη και δεν το έχεις καταλάβει. Εγώ είχα στην εγκυμοσύνη, και αυτό θορυβεί μερικές φορές ότι μπορεί να έχεις και μετά.

Δεστο... κια πολλά γιαούρτια... μια κοπέλα έγραψε στα ποστ να βάζεις γιαούρτι στο εσώρουχο... ναι βοηθάει, είνια λίγο μπλιαξ αλλά βοηθάει

εγω εβαζα οσο αιδια και αν ακουετε με συρικα στον κολπο ειδα πολυ μεγαλη διαφορα

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν λεμε για το ιδιο (μυκητας Candida albicans), το ειχα στην εγκυμοσυνη απο τον 5ο και μετα. Κυριως με φαγουρα και λιγο πονο. κολπικη κρεμα εβαζα και σε 1-2 μερες ημουν μια χαρα. Αλλα παρουσιαζοταν συνεχεια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

.δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια..έκοψα τη ζάχαρη, τρώω γιαούρτια,κάνω πλύσεις με ξύδι..το μόνο που δεν δοκίμασα, αν και το έχω αγοράσει έιναι το μελάνι..!:shock::cry::confused:

 

Είχα πάθει κι εγώ και η σύμβουλος θηλασμού μου είχε πει να κάνω πλύσεις με σόδόνερο. Πραγματικά έκανε δουλειά άμεσα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα οσο αιδια και αν ακουετε με συρικα στον κολπο ειδα πολυ μεγαλη διαφορα

 

Το είχα κάνει κι εγώ αυτό πριν καν μείνω έγκυος! Στην εγκυμοσύνη δεν νομίζω ότι θα το έκανα. Τώρα που είμαι έγκυος κι έπιασα μήκυτες βάζω υπόθετα καλέντουλας. Είναι φυτικά και κάνουν μια χαρά δουλειά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!! δεν είχα ποτέ κολπική μυκητίαση βέβαια..μόνο στο στήθος καντιντίαση και με κόλλησε η μικρή αφού έβγαλε πρώτη αυτή στο στόμα..

το ότι πρέπει να διακόπτεται η θεραπεία μου ακούγεται λογικό, όπως μου σύστησε και η παιδ...απλά συνεχίζω τη δίαιτα κλπ..

για το διαβήτη με θορύβησες γιατί είχα στην εγκυμοσύνη, αν και όλες μου οι μετρήσεις μετά ήταν νορμάλ..ο διαβητολόγος μου είχε πει να κάνω καμπύλη σακχάρου αφού αποθηλάσω γιατί οι τιμές τώρα δεν είναι ενδεικτικές..ελπίζω να μην ελοχεύει διαβήτης πίσω από την επίμονη καντιντίαση:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μάλλον πάσχω κι εγω απο καντιντίαση. Να ρωτησω, οι θηλες μου απο εντονο ροζ αποχρωματιζονται μολις φορεσω το σουτιεν. Γινονται ασπρες. Ειναι κι αυτο συμπτωμα της καντιντίασης; Μετα από λιγα δευτερολεπτα επανερχονται. Και γενικοτερα οι υγιεις θηλες τι χρωμα πρεπει να εχουν; Εμενα είναι παντα ροζ (το μωρο μου ειναι 40 ημερων, για να εξηγησω το "παντα"). Και τι να κανω γι' αυτό; Εχω κοψει τη ζαχαρη και κανω θεραπεια με Dactarin εδω και 4 ημερες μιας και το μωρο εχει ασπρο ουρανισκο δεξια κι αριστερα. Το καψιμο που νιωθω στις θηλες αναμεσα στους θηλασμους εχει υποχωρησει καπως, ο πονος καθε φορα που ξεκιναω εχει μετριασει. Περιμενω και θα δω!

Link to comment
Share on other sites

marianthip πρέπει να σε δει γυναικολόγος ή παιδίατρος που γνωρίζει απο θηλασμό ή μια σύμβουλος. Ναι έχω ακουσει ότι αποχρωματίζονται οι θηλές αλλά δεν ξέρω πόσο και πως..η θεραπεία πρέπει να είναι ταυτόχρονη, εσύ και το μωρό μαζί, από φάρμακα συνήθως δίνουν daktarin gel στο μωρό και dactarin cream στη μαμά, ή Nystamysyn εναιώρημα στο μωρό και Daktarin cream στη μαμά..αν το μωρό έχει και εξάνθημα στην περιοχή της πάνας από τους μύκητες συνήθως δίνουν από φάρμακα Verdal..

 

οι μη φαρμακευτικές αντιμετωπίσεις και τα βοηθητικά προς τον οργανισμό μας μέτρα κατά της κάντιντα είναι η γνωστή δίαιτα, οι πλύσεις των θηλών με ξύδι και νερό, η αποστείρωση όλων των δαγκωτηριών, θηλών και πιπιλών του μωρού, το πλύσιμο των χεριών πρίν και μετά από κάθε θηλασμό και κάθε αλλαγή πάνας, το πλύσιμο των θηλών με ουδέτερο σαπούνι και το καλό στέγνωμά τους πριν την εφαρμογή της κρέμας, η ενυδάτωση των θηλών με κάποια κατάλληλη κρέμα μια φορά τη μέρα(γιατί η κάντιντα κάνει απολέπιση του δέρματος και το ξυδόνερο το ξεραίνει), οι κάψουλες ακιντόφιλους και η κατανάλωση γιαουρτιών ( πρόβειων), η εφαρμογή gentian violet και grapefruit seed extract κατόπιν σύστασης του ειδικού που σε βλέπει.

 

Σου έυχομαι καλή επιτυχία και υπομονή γιατί είναι τρομερά επίμονη η κάντιντα!!!

 

Επίσης κάτι σημαντικό είναι ότι η φαρμακευτική θεραπεία γίνεται σε κύκλους και πιθανά ενδιάμεσα μεσολαβεί διάστημα ξεκούρασης του οργανισμου..

Link to comment
Share on other sites

λέτε να εχω και εγώ?

είμαι σχεδόν σίγουρη. μάλιστα νομίζω οτι είναι η τρίτη φορά.

τώρα εδώ και 4 μέρες πονάει πολύ η δεξιά θηλή, ΄΄εχει πρηστεί ενα σημείο μεταξύ θηλής και αλω, και αραιά και πού νιώθω και κατι τσιμπήματα σε άσχετη ώρα.

Βάζω εδώ και 2 μέρες ξυδόνερο.

Δεν μπορώ να φάω τπτ γαλ/κο γιατί το παιδί έχει αλλεργία.

Εχω περιορίσει τα γλυκά.

 

Ο μικρός απο όσο μπορώ να καταλάβω, δεν εχει ασπρα στίγματα στο στόμα.

εχει όμως εδω΄και μέρες στο πουλάκι του χαμηλά προς το όσχεο ενα σημείο που εγινε ανοιχτό ροζ σαν ωμό κρέας, (όπως το περιγράφει η Πατσούρου για τις θηλες με καντιντα) και ανησυχώ μήπως είναι κάντιντα? σημερα το κοιταζα και εχει εμφανιστεί και ενα ακόμα τέτοιο σημείο πανω στο όσχεο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας! είμαι και γω μια νεα μανούλα που την ταλαιπωρεί η κάντιντα...2 μήνες αλλά πολύ όμως! και τι δεν δοκίμασα..(διαδοχικά όχι όλα μαζί) ξεκίνησα με τα πιο ανώδυνα μέχρι να καταλάβω τι τρέχει.. λανολίνη, σπαθέλαιο, το ίδιο μου το γαλατάκι, σοδόνερο, αερισμό, ήλιο, φύλλο λάχανου, μαλλί, grape seed extract (κ το έπινα εναλλάξ με εχινάκια), ιώδιο γεντιανής, dactarin gel, οινόπνευμα, με πλύσιμο-χωρίς πλύσιμο..φυσικά και πήγα σε πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού και μου έγραψε την APNO, ενω απο μόνη μου έκοψα για ένα διάστημα ότι περιέχει ζάχαρη, μαγιά, λακτόζη και γλουτένη..μέχρι που απελπίστηκα φυσικά γιαουρτάκι κάθε μέρα και προβιοτικά όμως μάταια..ο μύκητας έκει!!! φυσικά διαβάζοντας τα φόρουμ εδώ δε σταμάτησα στιγμή να θηλάζω.. ευτυχώς ο μικρός μου δεν εμφάνισε τίποτα ούτε στο στόμα ούτε στον ποπό.. όμως ο πόνος επιμένει, έτσι μου έδωσε χάπια...:-( Fungustatin 100..το λιγότερο για 2 εβδομάδες η θεραπεία.. έντρομη εγώ διαπίστωσα πως στο χαρτάκι γράφει πως δεν είναι κατάλληλα για γαλουχιά... η σύμβουλος-παιδίατρος όμως με διαβεβαίωσε πως ο σύλλογος γαλουχίας τα εγκρίνει... Δεν θέλω να απογοητεύσω τις συμπάσχουσες, είμαι απο τις δύσκολες περιπτώσεις όντως..και ο λόγος μάλλον είναι ότι υποφέρω απο έντονες νυχτερινες εφιδρώσεις απο τον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου (η υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη του μύκητα) συν ότι είχα και διαβήτη κύησης σε διατροφή (χωρίς την ανάγκη ινσουλίνης)...

Τώρα θα μου πείτε τί ζητάω πια;;; εκτός απο το να μοιραστώ την εμπειρία μου(και να πάρω παρηγορία, σνίφ..), βασικά έχω ανησυχήσει με τα χάπια...ελπίζω η Αγλαϊα να το δει και να μου απαντήσει σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! είμαι και γω μια νεα μανούλα που την ταλαιπωρεί η κάντιντα...2 μήνες αλλά πολύ όμως! και τι δεν δοκίμασα..(διαδοχικά όχι όλα μαζί) ξεκίνησα με τα πιο ανώδυνα μέχρι να καταλάβω τι τρέχει.. λανολίνη, σπαθέλαιο, το ίδιο μου το γαλατάκι, σοδόνερο, αερισμό, ήλιο, φύλλο λάχανου, μαλλί, grape seed extract (κ το έπινα εναλλάξ με εχινάκια), ιώδιο γεντιανής, dactarin gel, οινόπνευμα, με πλύσιμο-χωρίς πλύσιμο..φυσικά και πήγα σε πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού και μου έγραψε την APNO, ενω απο μόνη μου έκοψα για ένα διάστημα ότι περιέχει ζάχαρη, μαγιά, λακτόζη και γλουτένη..μέχρι που απελπίστηκα φυσικά γιαουρτάκι κάθε μέρα και προβιοτικά όμως μάταια..ο μύκητας έκει!!! φυσικά διαβάζοντας τα φόρουμ εδώ δε σταμάτησα στιγμή να θηλάζω.. ευτυχώς ο μικρός μου δεν εμφάνισε τίποτα ούτε στο στόμα ούτε στον ποπό.. όμως ο πόνος επιμένει, έτσι μου έδωσε χάπια...:-( Fungustatin 100..το λιγότερο για 2 εβδομάδες η θεραπεία.. έντρομη εγώ διαπίστωσα πως στο χαρτάκι γράφει πως δεν είναι κατάλληλα για γαλουχιά... η σύμβουλος-παιδίατρος όμως με διαβεβαίωσε πως ο σύλλογος γαλουχίας τα εγκρίνει... Δεν θέλω να απογοητεύσω τις συμπάσχουσες, είμαι απο τις δύσκολες περιπτώσεις όντως..και ο λόγος μάλλον είναι ότι υποφέρω απο έντονες νυχτερινες εφιδρώσεις απο τον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου (η υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη του μύκητα) συν ότι είχα και διαβήτη κύησης σε διατροφή (χωρίς την ανάγκη ινσουλίνης)...

Τώρα θα μου πείτε τί ζητάω πια;;; εκτός απο το να μοιραστώ την εμπειρία μου(και να πάρω παρηγορία, σνίφ..), βασικά έχω ανησυχήσει με τα χάπια...ελπίζω η Αγλαϊα να το δει και να μου απαντήσει σχετικά...

 

δες εδώ για το χάπι

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

είδα ότι η δραστική του ουσια είναι fluconazole αν μπεις στο λινκ και χτυπήσεις την ουσία θα δεις ότι είναι ρισκ λεβελ 0

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...