Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα διακοπών για οικογένεια με μωρό.


Recommended Posts

χα!

αγορασαμε σωσιβια καθε ειδους, γιλεκα που δεναν πισω πλαι μπροστα,

χαζομαρες!!!!!!!

Καναμε μπανιο με μια σανιδα που την επιανε (στα 2 ηταν τοτε) και μια μπαλα που την επιανε, ή την ξαπλωναμε στα χερια μας να χτυπαει ελευθερα τα ποδαρακια της και την κοιλια της να βυθιζεται ελευθερα (εμεις φυσικα δε φχαριστιωμασταν μπανιο αλλα τεσπα).

Στα 3 της μπορουσε να κανει μπανιο με λιγη βοηθεια ψυχολογικη κυριως,,, να της πιανουμε τα χερια ,χερακι χερακι δλδ ,,, περισσοτερο να μας πιανει αυτη,,,και μας επιασε μετα μια ζηλια κακο χρονο να εχει αυτη η ζηλια,,,,, αν δεν αγοραζαμε τα τρισκαταρατα τα μπρατσακια δε μπεναμε στη θαλασσα.... Καναμε μπανιο με μπρατσακια και χερακι χερακι,,,, κολυμβητικος ατταβισμος!

Στα 4 τωρα να δουμε τι θα γινει!!!

Οσο για την ωρα , εχει να κανει με το παιδι , ηλικια και διαθεση του

ξεκινας απο μικρα 5λεπτα και το τραβας, αλλα εμεις δεν την βαζουμε πανω απο 15 λεπτα,,,,, βεβαια,,, μπαινοβγαινουμε ολη τη μερα στη θαλασσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μου ακούγονται βρε παιδιά και πολύ "άνετες" αυτές οι πάνες-μαγιώ..Θα ρουφάνε νερό..και το μωρό δεν θα νιώθει άνετα...(έτσι νομίζω τουλάχιστον). Εγώ θα του αγοράσω 3-4 μαγιώ και θα τον βάζω με το ένα, θα κάνει το μπανάκι του, μετά θα του το βγάζω και θα του φοράω πάνα..αφού τον ξεβγάλω με καθαρό πόσιμο νεράκι. Αν είναι να ξαναμπεί θα του βάζω το άλλο μαγιώ..ή το πρώτο εφόσον έχει στεγνώσει στον ήλιο που θα το έχω να λιάζεται..(το μαγιώ..όχι το παιδί)! :)

Link to comment
Share on other sites

πηγα εχτες και αγορασα ενα πακετο...

 

εχουν 5 ευρω σχεδον τα 10.

 

υποτιθεται οτι δεν φουσκωνει απο το νερο....

θα τα δω... Στην τελικη εγω ειπα να της βαζω το μαγιο να κανουμε μπανιο και μετα αφου την πλενω και την σκουπιζω, να της βαζω αυτες τις πανες στην παραλια που εχουν και σχεδιακια, αστεριες και ψαρακια!!

Link to comment
Share on other sites

πηγα εχτες και αγορασα ενα πακετο...

 

εχουν 5 ευρω σχεδον τα 10.

 

υποτιθεται οτι δεν φουσκωνει απο το νερο....

θα τα δω... Στην τελικη εγω ειπα να της βαζω το μαγιο να κανουμε μπανιο και μετα αφου την πλενω και την σκουπιζω, να της βαζω αυτες τις πανες στην παραλια που εχουν και σχεδιακια, αστεριες και ψαρακια!!

 

 

είνια με νούμερα αυτές οι πάνες ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είνια με νούμερα αυτές οι πάνες ????

 

 

ναι νικολ ειναι με νουμερα...2 νουμερα δηλαδη στην ακριβεια..οι small και οι medium αν δε κανω λαθος..αναφερουν και τα κιλα τους...το θεμα ειναι οτι ολες οσες ειδα ειναι μπλε με αστεριες και τετοια..ροζ γιατι δε βγαλαν?????????

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτές οι πανεσ είναι πιο πολύ για πισίνα.φαντάζεστε μεσ την πισίνα να τα κάνει;όπως επίσης κ αντί για παμπερς στην παραλία. Φιλενάδα τιμή θυμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτές οι πανεσ είναι πιο πολύ για πισίνα.φαντάζεστε μεσ την πισίνα να τα κάνει;όπως επίσης κ αντί για παμπερς στην παραλία. Φιλενάδα τιμή θυμάσαι;

 

Κι εγώ μόνο στην πισίνα και αν τύχει στην παραλία χρησιμοποιώ μαγιώ για τη μικρή. Μέσα στη θάλασσα γυμνή. Κάνει καλό και στο δερματάκι. Στην παραλία όταν δεν την αφήνω γυμνή προτιμώ τα μαγιώ από τα πάμπερς για να παίρνει αέρα. Αν το βρέξει, το ξεπλένω στην θάλασσα και το αφήνω να στεγνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια

Θα σας πω για τις πάνες.

Επειδή εγώ πάω την μικρή μου κολυμβητήριο τις χρησιμοποιώ συχνά.

Είναι πάρα πολύ καλές.

Έχει 2 νούμερα (με κιλά πάνε)

Δεν φουσκώνει καθόλου ούτε βαραίνει... Είναι λίγο ακριβές αλλά τη δουλειά τους την κάνουν πολύ καλά... Εμείς είμαστε με αυτή 1 ώρα στην πισίνα και κανένα πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Κάνε μια σύγκριση με τις κανονικές συσκευασίες και μετά πες μου..... (είπαμε ακριβές για πάνες) Εγώ χρησιμοποιώ στην μικρή μου τις pampers active fit την οικονομική συσκευασία η οποία έχει πάνω από 60τεμ και έχουν περίπου 19?..... Δες τεμάχια και ποσό...

Link to comment
Share on other sites

φιλεναδα στον μασουτη της βρηκα πιο φθηνες νομιζω..γυρω στα 5,5 ευρω...ε δε νομιζω παντως ρε κοριτσια να φτιαχνουν τοσο ευκολα κακα τα μικρα μας..θα καταλαβαινουν την αλλαγη..ε και αν δειτε κατι τετοιο βγαινετε απο την θαλασσα...

Link to comment
Share on other sites

stella-alex, σου παραθέτω την λίστα που είχα κάνει όταν θα πηγαίναμε πρώτη φορά διακοπές με το μωρό. Βέβαια, εμείς θα πηγαίναμε σε διαμέρισμα και θα μαγειρεύαμε μόνοι μας, γι'αυτό εσύ προσάρμοσε την στις δικές σας ανάγκες.

 

Σημειωση: δεν την κοίταξα προσεκτικά πριν την ποστάρω. (το λέω γιατί ίσως σήμερα σαν πιο έμπειρη ίσως να άλλαζα κάτι) Πάλι όμως, πάρτην σαν βάση και κάνε τη δική σου λίστα.:wink:

 

ΛΙΣΤΑ ΜΠΕΜΠΗ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

 

(Ο γιός μου ήταν 9 μηνών και οι ανάγκες είναι προσαρμοσμένες σε κείνη την περίοδο)

 

1 Αλοιφή για σύγκαμα/έκζεμα

2 Αλοιφή για ούλα Mundisal

3 Betadine

4 Βαμβάκι

5 Γάζες και Φυσιολογικό ορό

6 Κρέμα Fissan ή Penaten

7 Αντηλιακό γαλάκτωμα (Frezyderm)

8 Μπατονέτες

9 Αφρόλουτρο

10 Σφουγγάρι

11 Ψαλιδάκι

12 Βούρτσα ή χτένα μαλλιών

13 Αντιπυρετικά (2 διαφορετικά και σύριγγα)

14 Βιβλιάριο υγείας

15 Θερμόμετρο

16 Εντομοαπωθητικό γαλάκτ. Crillen

17 Fenistil σιρόπι

18 Πάνες

19 Μωρομάντηλα

20 Βεντούζες μπανιέρας

21 ή καθισματάκι μπάνιου αν δεν στέκεται

22 2 μπουρνούζια

23 2 πετσετάκια προσώπου

24 1 πετσέτα αλλάγματος

25 Σελτεδάκι

26 Φωτάκι νυκτός

27 Ενδοεπικοινωνία

28 Σεντόνια

29 Βαμβακερή κουβέρτα

30 Σφουγγάρι πιάτων

31 Multi

32 Πιάτο-κουτάλι-μαχαίρι-κουτάλι σουπ

33 Κατσαρολάκι

34 Μπρίκι ή βραστήρα

35 Μπιμπερό νερού

36 Μπιμπερό για γάλα 2

37 Ποτήρι πλαστικό

38 Βουρτσάκια καθαρισμού μπιμπερό

39 Θερμός

40 Πιπίλες – αλυσίδα - θήκη

41 Καρότσι

42 Παρκοκρέβατο

43 Παιχνίδια

44 Μανταλάκια

45 Απορρυπαντικό ΠΡΟΔΕΡΜ

46 Μαλακτικό ΠΡΟΔΕΡΜ

47 Πισίνα

48 Ομπρέλα θαλάσσης (μια για εμάς & μία για το μωρό & την πισίνα του)

49 Σωσίβιο

50 Κουβαδάκι

51 Ψάθα

52 Τσάντα αλλαξιέρα

53 Κουνουπιέρα παρκοκρέβατου

54 Τάπερ

55 Καπέλα (βόλτας και για μες τη θάλασσα)

56 Μαγιώ 2

57 Σαλιάρες

58 Βαμβακερό φορμάκι (για τον ύπνο αν έχει ψύχρα)

59 Πυτζάμες

60 Ζακετάκι

61 Μπουφάν

62 Τζήν ή άλλο μακρύ παντελόνι

63 Μπλουζάκια λευκά για τη θάλασσα

64 Κορμάκια με μανίκι

65 Κορμάκια αμάνικα

66 Καλτσάκια

67 Σορτσάκια

68 Μπλούζες

69 Πεδιλάκια καλά

70 Πεδιλάκια πλαστικά θαλάσσης

 

Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ, αλλά δεν μπορούσα να το μορφοποιήσω αλλιώς....

 

Όχι πως έχει σημασία, καθώς η καθεμiα επιλέγει μόνη της ή κατόπιν οδηγιών του παιδιάτρου της, αλλά τώρα που πήρα για τον μπεμπούλη και είδα την συσκευασία θυμήθηκα ότι τελικά έπαιρνα το αντιηλιακό της Frezyderm σε κείνη την ηλικία. (και αργότερα της Vichy)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τι ειναι αυτο το σπρει του κορρε για τα κουνουπια; Και η πισινουλα ειναι απολυτως αναγκαια; Εινια για την παραλια; γιατι προβλεπω τρελο καβγα με το συζυγο για να χωρεσουμε στο αμαξι ολα τα αναγκαι, τα εμπλουτισα και με κατσαρολικα για το μαγειρεμα (αφου τρωει ακομα αλεσμενα)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο το σπρει του κορρε για τα κουνουπια; Και η πισινουλα ειναι απολυτως αναγκαια; Εινια για την παραλια; γιατι προβλεπω τρελο καβγα με το συζυγο για να χωρεσουμε στο αμαξι ολα τα αναγκαι, τα εμπλουτισα και με κατσαρολικα για το μαγειρεμα (αφου τρωει ακομα αλεσμενα)

 

Το σπρέι του korre είναι για να απωθεί τα κουνούπια. Η δε πισινούλα είναι σωτήρια γιατί μόλις εξοικειωθεί το μωρό με την θάλασσα δεν θα θέλει να βγεί. Ακόμη και βάρδιες να κάνετε, θα κουραστείτε. Ενώ το πηγαίνεις λίγο στη θάλασσα και μετά γεμίζεις την πισινούλα με νερό θαλάσσης, (βάζεις και μια ομπρέλα να μην χτυπάει ο ηλιος το μωρό) και κάθεσαι στην παραλία σαν κυρία. :-P Κι αυτό παίζει και διασκεδάζει στο νερό κι εσύ δεν "παπαριάζεις" :lol::lol::lol:

 

Και φυσικά, την μεταφέρεις ξεφούσκωτη στο ταξίδι. Εκεί που θα πάτε θα την φουσκώσετε για να την πάτε στην παραλία. :wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

.... και επίσης την πισινούλα τη χρησιμοποιείς και στο ξενοδοχείο για να κάνεις μπάνιο το μωρό και να μην ακουμπάει στις μπανιέρες... έτσι δεν χρειάζεται να πάρεις μαζί λεκανίτσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...