Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ Η' ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΤΑ 50?


Recommended Posts

Το τελευταίο διάστημα πολλά ακούγονται για το συγκεκριμένο και μέρα με τη μέρα συνεχώς αλλάζουν!!!!:shock:

 

Περασμένη εβδομάδα ύστερα από αρκετό χρόνο, κόπο και προσπάθεια γεννήσαμε 2 υγιέστατα αγοράκια και έχουμε να αντιμετωπίσουμε το παραπάνω δίλημμα. Η γυναίκα μου το φθινόπωρο έκλεισε τα 50 και ψάχνουμε να βρούμε τι είναι τελικά πιο συμφέρων να γίνει.

 

Ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και με χρόνια εργασίας από το '87 ως υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα, δικαιούται με τα τωρινά δεδομένα να βγει σε σύνταξη αλλά μειωμένη. Βέβαια απ οτι μας είπανε για να την κατοχυρώσει θα πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά της μέχρι το τέλος του 2010, αργότερα χάνει το συγκεκριμένο δικαίωμα. Το πρόβλημα μας δεν είναι να δουλέψει άλλα 5 χρόνια για την ολόκληρη, αλλά ότι αυτά τα 5 χρόνια είναι και τα πιο κρίσιμα για να είναι κοντά στα παιδιά. Απο την άλλη για να συνεχίζει να δουλεύει τα επόμενα 5 χρόνια θα χρειαζόταν να πάρουμε γυναίκα για να τα κρατάει γιατί δεν υπάρχει κάποια βοήθεια οπότε θα μας έρθει η μια η άλλη με τον μισθό που παίρνει.

 

Κάπου άκουσα ότι μπορούμε να εξαγοράσουμε αυτά τα 5 χρόνια αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι ένα σεβαστό ποσό.......

 

Πολύ μπερδεμένοι λοιπόν και χωρίς να γνωρίζουμε που μπορούμε να μάθουμε 'έγκυρα' το τι μας συμφέρει. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι στο συγκεκριμένο ζήτημα ας μας βοηθήσει ή τουλάχιστον να μας κατευθύνει προς τα που μπορούμε να κινηθούμε (δικηγόρο, εργατολόγο....?)

 

Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που δεν βρίσκετε και τόσο κοντά όσο θα έπρεπε στις μητέρες όπως στο εξωτερικό, και με μηδενική ενημέρωση και αισχρή παραπληροφόρηση.

 

Περιμένω όποια βοήθεια

Ευχαριστώ πολύ

xazodaddy (Τώρα πλέον και με παράσημο χαζομάρας.....:-D:grin::-D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βέβαια απ οτι μας είπανε για να την κατοχυρώσει θα πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά της μέχρι το τέλος του 2010, αργότερα χάνει το συγκεκριμένο δικαίωμα.

 

Να σας ζησουν τα παιδιάκια σας.΄

Νομίζω ότι με την νεα διευκρινιστή εγκύκλιο που εξέδωσε το ΙΚΑ, δεν χάνεις τα χαρτιά σου αν δεν καταθέσεις μέχρι τέλη του 2010.

Πρέπει απλα να συμπληρώνεις τα απαιτούμενα ένσημα μέχρι το τέλος του 2010, -5.500 χιλιάδες δηλαδή και μπορείς να καταθέσεις αίτηση όποτε θες.

Γνώμη μου.......αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα στην οικογένεια το καλύτερο θα ήταν να είναι η μητέρα μαζί με τα παιδιά της, ιδίως τα πρώτα χρόνια της ζωής τους.

 

http://www.eaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3307%3A-25000-&catid=53%3A--2009&Itemid=97〈=el

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας.

Ως μεγαλομανούλα, που σταμάτησα τη δουλειά για να μεγαλώσω την κόρη μου που ήρθε επίσης με κόπο και αργοπορημένη, θα σου πω ότι το να είναι η μάνα με τα παιδιά τα πρώτα χρόνια δεν εξαγοράζεται με τίποτα.

Σαφώς και θα επέλεγα τη μειωμένη σύνταξη χωρίς δεύτερη σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τισ συμβουλές σας.

 

Σίγουρα κύριως σκοπός μας είναι να μπορέσει να μείνει η σύζυγος μου κοντά στα παιδιά αυτά τα 5 χρόνια αλλά από την άλλη και μια καλή σύνταξη θα βοηθούσε σημαντικά την οικογένεια στους δύσκολα οικονομικά καιρούς που ζούμε. Ως ελεύθερος επαγγελματίας μια αξιοπρεπές σύνταξη θα συνέβαλε στην ασφάλεια των οικονομικών μας σε περίπτωση που δε θα μπορούσα να τα καλύψω εγώ.

 

Ξέρω ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα αλλά σαφώς κάποιοι τρόποι θα υπάρχουν για να τα καταφέρουμε. Αν κάποια μανούλα ασχολείται με τέτοια θέματα και το γνωρίζει καλά το αντικείμενο θα χρειαζόμασταν την βοήθεια της.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

 

xazodaddy:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν κανεις μια ερώτηση στο ΙΚΑ της περιοχής σου?

Εφόσον έχει βγει η διευκρινιστική εγκύλιος θα μπορούν να σου πούνε με σιγουριά πλέον.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εξαγορά πλασματικού χρόνου ισχύουν άλλα πράγματα έως 31/12/2010 και άλλα από 1/1/2011, δες και εδώ:

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=72318

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κανεις μια ερώτηση στο ΙΚΑ της περιοχής σου?

Εφόσον έχει βγει η διευκρινιστική εγκύλιος θα μπορούν να σου πούνε με σιγουριά πλέον.

 

Στο ΙΚΑ? :lol::lol::lol::lol:

Σήμερα το πρωί μέχρι τώρα ήμουνα εκεί και προσπαθούσα να βγάλω άκρη με τα επιδόματα. Το γελοίο της ιστορίας είναι ότι μου έδωσαν και μια βεβαίωση για τον ΟΑΕΔ για να πάρουμε το επίδομα μητρότητας και απο εκεί. Τελειώνω (έτσι νόμιζα) από το ΙΚΑ και κατευθύνθηκα για το ΟΑΕΔ.

 

Εκεί πάλι μου ζήτησαν και άλλα χαρτιά ξανά από το ΙΚΑ.

 

Στην απορία μου και στις 2 υπηρεσίες γιατί δεν υπάρχει ενημέρωση και συνενόηση μεταξύ τους για να αποφεύγετε η άσκοπη ταλαιπωρία των πολιτών και πόσο μάλλον μητέρων που βρίσκονται σε λοχεία, η απάντηση ήταν για κλάματα.

 

Μια ερώτηση που έκανα για την σύνταξη ήταν λες και κατέβηκα από τον Αρη. Για ποιό ΙΚΑ μιλάμε λοιπόν?

 

@xuito Έχω διαβάσει αρκετά για το τι γίνετε αλλά έχω μπερδευτεί παρόλα αυτά.

 

Η σύζυγος μου έχει συμπληρώσει το 50 έτος και έχει γύρω στα 7.000 ένσημα και 2 νεογέννητα ανήλικα, οπότε πληρεί όλες τις προυποθέσεις για συνταξιοδότηση αλλά για την μισή. Η ερώτηση μου είναι άν υπάρχει τρόπος να την πάρει ολόκληρη. Μια σκέψη ήταν μετα από τους 2 μήνες και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και ότι άδειες δικαιούται και εφόσον περάσει το έτος που δεν μπορεί να υπάρχει απόλυση από τον εργοδότη, να μπει στον ΟΑΕΔ για 1 χρονο ακόμα που τα ένσημα είναι συντάξημα, οπότε απομένουν 3 ακόμα χρόνια μέχρι τα 55 της ολόκληρης. Τα 3 αυτά χρόνια ίσως είναι εξαγοράσημα αυτόδεν το γνωρίζω.

 

Αλλά πιθανών κάτι να υπολογίζω λάθος.

Γιαυτό ζητώ τη βοήθεια όποιου γνωρίζει καλά γιατί στο τέλος φοβάμαι ότι θα χάσουμε κάθε δικαίωμα.

 

Και πάλι ευχαριστώ

xazodaddy

Link to comment
Share on other sites

οπότε απομένουν 3 ακόμα χρόνια μέχρι τα 55 της ολόκληρης. Τα 3 αυτά χρόνια ίσως είναι εξαγοράσημα αυτόδεν το γνωρίζω.

 

 

Τα εξαγοράσιμο χρόνια νομίζω πως σημαίνει ότι "αναγνωρίζει" κάποιος

πλασματικές ημέρες εργασίας για να συμπληρώσει τις απαιτούμενες κατά περίπτωση.

Όπως το γράφεις εσύ , είναι σαν να εννοείς ότι εξαγοράζοντας 3 χρόνια , θα μπορέσει η σύζυγος σου να συνταξιοδοτηθεί 3 χρόνια νωρίτερα , δηλαδή στα 52 της με πλήρη σύνταξη. Αυτό δε νομίζω ότι ισχύει.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα

να ρωτησω κ εγω κατι αναλλογο αλλα για ΟΓΑ?

γυναικα με 20 χρονια υπηρεσιας στον ιδιο εργοδοτη το 2010 μπορει να παρει συνταξη (ολοκληρη/μειωμενη) ??

αν καποιος γνωριζει....

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...