Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λαρυγγιτιδα


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα. η μπεμπουλα μας περασε πριν μια εβδομαδα μια ιωσουλα(καθως ημουν και εγω και ο μπαμπας της με την ιδια) και τωρα της το γυρισε σε λαρυγγιτιδα. ο παιδιατρος ειπε πως ειναι ιος που κυκλοφορει αυτη την εποχη. εχει βραχνη φωνουλα η καημενουλα μου εδω και κατι μερες και δεν λεει να υποχωρησει η βραχναδα. δεν εχει αλλο συμπτωμα, ουτε πυρετο. μονο φλεματα(τα ακουω στο πισω μερος της μυτης). ο γιατρος μας ειπε να βαζουμε συχνα φυσιολογικο ορο και καποιες σταγονες ποσιμες κορτιζονουχες.οχι αλλα φαρμακα. τις εβαλα,αλλα το βραχνιασμα δεν υποχωρησε. εχετε αναλογη εμπειρια? ποναει η ψυχη μου να την ακουω βραχνη την καρδουλα μου.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχην περαστικα σας.Μαλλον σταγονες εννοεις τις soldesanil.Ο γιος μου εκανε αρκετες φορες μικροτερος λαρυγγιτιδα κι ο γιατρος μας εδινε συνηθως aerolin και flixotide που τα εφαρμοζαμε με μασκα στο σπιτι,(εσας γιατι δεν σας εδωσε; )και σταγονες μονο αν επεμενε πολυ,ή για λιγες μερες.Μασκες καναμε μεχρι να περασει εντελως ο βηχας συν δυο-τρεις μερες περισσοτερο.Συνηθως βεβαια θελει 10-15 μερες για να περασει.Φανταζομαι σε περιπτωσεις εντονου βηχα(κρισης) σου ειπε τι να κανεις:βαζουμε το παιδι σε ανοιχτο παραθυρο ωστε να παρει αερα ή το βαζουμε κοντα σε βραστηρα/κατσαρολα ωστε να εισπνευσει υδρατμους για λιγη ωρα.Αν φαινεται πολυ σοβαρα ,παμε στο νοσοκομειο/ιατρειο παιδιατρου ωστε να του κανει εκει μασκα με νεφελοποιητη.Σχετικο θεμα εχει κι εδω:http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11654

Link to comment
Share on other sites

resident σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου. τις ιδιες σταγονες εννοω και εγω. ο γιατρος δεν μας εδωσε αλλο φαρμακο γιατι η μπεμπουλα δεν βηχει. εχει μονο βραχνη φωνη. ο παιδιατρος μου ειπε αφου δεν εχουμε βηχα να μην χαπακωθουμε αδικα και σιγα σιγαθα περασει. λες να μας το γυρισει σε βηχα μετα??? πανε τωρα 5 μερες που εχει λιγες μυξουλες και βραχνιασμα,αλλα χωρις κρισεις βηχα. τι να πω. θα την ξαναπαω να την ακουσει ο γιατρος. αυτο με τους υδρατμους θα το εφαρμοσω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

αφου τοσες μερες δεν εκανε βηχα,μαλλον δε θα κανει,φαινεται να την περναει πιο 'ελαφρα'.Οι υδρατμοι ειναι για την περιπτωση που την πιασει εντονος βηχας,κι εχε το νου σου για το βραδυ,εκεινες οι ωρες ειναι πιο επιφοβες για τετοια κριση

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματι, οταν πεφτει η νυχτα ολα τα συμπτωματα βρε παιδι μου επιδεινωνονται ως δια μαγειας.ισως την περναμε κομματακι πιο ελαφρια τοτε. σε ευχαριστω παντως για την αμεση ανταποκριση σου.

φιλια πολλα!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ο δικός μου ο πιτσιρικάκος πέρασε λαρυγγίτιδα πριν κανα μήνα. Τον πήγαμε πανικόβλητοι στο παίδων γιατί κατά τις 12 το βράδυ δεν μπορούσε να αναπνεύσει. Ήταν μεγάλο σοκ γιατί δεν ξέραμε τι είχε... εκεί μας είπανε για τη λαρυγγίτιδα... Σ'αυτές τις κρίσεις πρέπει να το βγάζεις στον καθαρό αέρα για να ηρεμεί. Και μεις εφαρμόσαμε τους υδρατμούς, τα βιβλία κάτω απ'την κούνια. Πήρε σταγόνες κορτιζόνης και έκανε αναπνοούλες με τη μασκούλα του αερολίν, που του δημιούργησε τρελή υπερένταση... μια βδομάδα έκανε να κοιμηθεί!!!

Σήμερα έχει αρχίσει πάλι πολύ βήχα... θα πάμε μία απ'τον παιδίατρο να δούμε τι παίζει πάλι... ελπίζω να μην χρειαστεί πάλι αερολίν :roll:

Περαστικά στο μπουμπούκι σου!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια για να καταλάβω μιας που είμαι νέα μαμά. Μπορεί η βραχνή φωνούλα του να είναι λαρυγγίτιδα όταν δεν έχει πυρετό ή άλλα συμπτώματα παρά μόνο λίγες μυξούλες? Ο δικός μου το έχει ήδη πάθει 2-3 φορές αλλά σε 2-3 μέρες υποχωρεί η βραχνάδα. Για να είναι λαρυγγίτιδα δεν πρέπει να βήχει και να κάνει σα σκυλάκι ή δεν έχω καταλάβει καλά?

 

an1cCyH0g411210MjI0NDM2ZHw3NjU1NWRhfFRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

λεγκω σε ευχαριστω πολυ!! ευτυχως δεν εχει βηχα το καημενο. προς το παρον βαζω τς σταγονες, αλλα δεν βλεπω και τρελλη βελτιωση. θα δουμε πως θα παει.

Μαμα του κωνσταντινουλη και μενα δεν ειχα κανενα αλλο συμπτωμα παρα μονο στην αρχη μυξουλες που μετα εγιναν φλεματα και βραχναδα. τιποτα αλλο. ο γιατρος ειπε πως ειναι λαρυγγιτιδα. τι να πω?? και γω νεα μαμα, ανησυχω...

φιλια σε ολες!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο γιος μου παθαινει πολυ συχνα κρίσεις λαριγγυτιδας. 2 εως 3 φορες το μηνα απsο τις αρχες του φθινοπωρου. το αντιμετωπίζαμε με νεφελοποιητη και 1 δοση pulmicort μεχρι και εισαγωγη στο νοσοκομειο κάναμε τον τρελανανε στην κορτιζονη.

μια καθηγητρια μου ειπε να κανω 1 μηνα πρωι βραδυ pulmicort. το εκανα και επαθε κριση οποτε εδωσα κορτιζονη (soldesanil kai celestone). κανω ολα τα υπολοιπα με ανοιχτα παραθυρα, κασταρολες με βραστο νερο δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!

κωνσταντινος 5 ετων και ιωαννα 16 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε! και μεις υποφερουμε. και ο δικος μου ο γιος εχει αυτο το προβλημα. οσο και να προσεχουμε οταν τον πιασει τον επιασε. πρεπει να κανει το κυκλο του για να ηρεμησει το μωρο. το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσεχουμε και να εχουμε υπομονη. μεχρι τα 7 με 8 χρονια τους θα το εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

 

λαρυγγιτιδα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12003

Λαρυγγίτιδα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1241

Βήχας μετά από Λαρυγγιτιδο-τραχειο-βρογχίτιδα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1672&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Απο χθες το βραδυ ειμαστε στο νοσοκομειο.

Ξυπνησε με λαρυγγοσπασμους και τα ειδα ολα παιδια μα ολα.

Το ασθενοφορο εκανε να ερθει γυρω στην 1 ωρα και εκανα σαν υστερικη οπως λεει ο συζυγος. Καμια μανα μην το ζησει αυτο ειναι φρικτο. Δεν μπορουσε να παρει ανασα ο Βασιλακης μου.

 

Πολυυυυ προσοχη . Ειναι ντιγκα το νοσοκομειο παρολο που ειναι Ιουλιος.

Να ειστε σε επαγρυπνηση και αν τυχον δειτε σημαδια ....:

 

Βγαλτε το στο μπαλκονι

Γεμιστε υδρατμους το μπανιο και βαλτε τον μεσα

Βολτα στο Βουνο αν εχετε κοντα

 

Soldesanil οπωσδηποτε στο φαρμακειο του σπιτιου (καλου κακου)

 

Κανω ενα μπανιο και φευγω παλι για το νοσοκομειο

 

Πειτε καμια προσευχουλα και για μας γιατι δεν αντεχω αλλα :( (και το ενοιωθα χθες ρε παιδια ενα πραγμα δεν ξερω τι.... ενα πνίξιμο μεγαλο).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Elenik σε καταλαβαίνω απόλυτα! Με τον μεγάλο μου τον γιο έχω περάσει αμέτρητα βράδια σε νοσοκομεία με λαρυγγίτιδα και με νοσηλεία όταν ήταν 6 μηνών! Πλέον έμαθα και κάνω αυτά που λες, κατευθείαν μπαλκόνι και μέχρι να τον πάμε στο νοσοκομείο κατεβασμένο παράθυρο. Ευτυχώς φέτος και όσο μεγαλώνει η συχνότητα των περιστατικών μειώνεται.

 

Περαστικά σας και γρήγορα σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Και γω με την δικιά μου ταλαιπωρούμαστε με λαρυγγίτιδες αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πάμε ποτέ στο νοσοκομείο. Την πρώτη φορά τα είδα όλα αλλά ευτυχώς την πήγα αμέσως στη γιατρό και μας είπε τί να κάνουμε (soldesanil βέβαια) και απαραίτητα τον υγραντήρα. Για έναν χειμώνα μας ταλαιπώρησε αρκετές φορές αλλά τελικά όσο μεγαλώνει καλυτερεύουν τα πράγματα και φέτος έκανε μόνο μία φορά και πολύ ελαφριά. Το θέμα είναι να ξέρεις πώς να το αντιμετωπίσεις. Και βέβαια μπορεία να συμβεί και καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ίδιο πάθαμε ακριβώς το σ/κ , δε το πήγα στο παίδων αυτή τη φορά όμως, γιατί άλλες κι εμείς έχουμε νοσηλευτεί γι αυτό το λόγο.

 

τώρα εγώ ετοιμόγεννη και με αυτά που ακούμε με μικρόβια και γρίπες είπα να το αποφύγω.

 

που τον πήγα;;;

μια βόλτα πρωί πρωί στη παραλία Σχοινιά, ανεβήκαμε και από Πεντέλη όλο το βουνό και κάτω του βούτηξα κάνα 2ωρο το κεφάλι στο νερό και μέχρι το απόγευμα ήταν περδίκι.

 

πήρε βέβαια και 2 δόσεις σολντεσανιλ από 30 σταγόνες και 2 μέρες μάσκα αερολίν και τέλος (τα χουμε όλα σπίτι μας πιάνει συχνά!)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις ευχες.

Βγηκαμε σημερα.

 

Ηταν μια εμπειρια που ομολογω δεν θα ξεχασω. Δεν εχω καταφερει να κοιμηθω 2 νυχτες παρολο που ειμασταν στο νοσοκομειο μην τυχον και γινει κατι και κοιμαμαι.

 

ΑΝΝΑ27 τι εννοεις του βουτηξες το κεφαλι στο νερο? Τον εβαλες στην μπανιερα?

 

Για πειτε κανενα αλλο κολπακι για το θεμα γιατι ειπε μεχρι τα 10 .... ειμαστε σε κινδυνο επαναληψης :?:-(

 

Επισης ο παιδιατρος ειπε οτι μετα απο αυτο να περιμενουμε βροχιτιδα. Σας ετυχε αυτο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου επαθε κριση βηχα την Κυριακη το βραδυ...Δευτερα πηγε κανονικα στον παιδικο σταθμο, αν και δεν ηταν πολυ καλα...Δευτερα μεσημερι, δεν μπορει να μιλησει και να βηξει και ανεβαζει πυρετο 38,4.Ο παιδιατρος που εχουμε στο νησι εχει αδεια και ψαχνω σαν τρελη το τηλ αλλου γιατρου...Παμε, την εξεταζει και μας στελνει στο νοσοκομειο για να κανουμε μασκα.Παμε στο νοσοκομειο, που ειναι γεματο ξενους και οι περισσοτεροι φορανε μασκα για το φοβο της γριπης (εδω τρελαινομαι), της κανουν τη μασκα, ερχεται και ο γιατρος και μου δινει οδηγιες...Αντιπυρετικο και σολντεσανιλ για τρεις μερες κι αν κανει κι αλλη κριση να κανουμε εισαγωγη...Εδω τρελαινομαι ακομη περισσοτερο και του το λεω...Που να βαλω το μωρο στο νοσοκομειο με τοσους τουριστες και το φοβο της γριπης και που να αφησω το 5,5 μηνων μωρο για να πηγαινω στο νοσοκομειο (ο αντρας μου δουλευει κι εγω μονη στο νησι χωρις συγγενεις)?Το παιδι απο Τριτη ειναι καλα, εκανε τη θεραπεια και εχει μονο λιγο βηχα...Αλλα για μενα ηταν μια εμπερια δυσκολη οπως και της elenik.Κι ελπιζω να μην μας ξανατυχει....

Link to comment
Share on other sites

Elenik περαστικά στο αγγελούδι σου

Όταν ο Λευτερακις ήταν 8 μηνών νοσηλευτικέ και από λαρυγγίτιδα..........

 

Mην φοβάσαι θέλει παρακολουθήσει μην αφήνεις το μωράκι σου να κλαίει

 

ΟΙ φωνές και το κλάμα επιδεινώνουν την κατάσταση μην φοράς αρώματα και γενικά η έντονες μυρωδιές από τσίκνα όταν τηγανίζουμε επηρεάζουν πολύ.

 

το σελνοσανιλ είναι το μόνο γιατρικό και βασικά δεν χρειάζεται άγχος

 

Πολύ ορό στην μυτούλα η κοπέλα ποιο πάνω όταν ανέφερε βουτιές εννοούσε στην θάλασσα για να καθαρίσει

 

ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΞΕΡΩ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΜΕ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΠΑΙΣΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

.....

Link to comment
Share on other sites

Σοφια Τ και εκει που ειμασταν εμεις ολοι φορουσαν μασκα. Ειδικα μεχρι να καταλαβουν τι εχει ... μονο αποστειρωμενες στολες δεν βαλανε (μασκα, γαντια κλπ).

Μας ειπε οτι σε καθε παιδι εχει αλλα συμπτωματα. Σε αλλα βηχα και πυρετο και σε αλλα εντονους λαρυγγοσπασμους αμα εχουν ευαισθησια.

 

μαμαλευτερακι οντως οταν μπηκαμε δεν του πηραν αμεσως αιμα για να μην επιδεινωθει απο το κλαμα και περιμεναν να συνελθει με την μασκα και μετα.

 

Ax ρε παιδια να στε καλα.

Ολες αυτες οι συμβουλες ειναι....

 

Παρολο που ειμαι χωμα δεν μπορουν να κλεισουν τα ματια μου. Τρεμω...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις ευχες.

Βγηκαμε σημερα.

 

Ηταν μια εμπειρια που ομολογω δεν θα ξεχασω. Δεν εχω καταφερει να κοιμηθω 2 νυχτες παρολο που ειμασταν στο νοσοκομειο μην τυχον και γινει κατι και κοιμαμαι.

 

ΑΝΝΑ27 τι εννοεις του βουτηξες το κεφαλι στο νερο? Τον εβαλες στην μπανιερα?

 

Για πειτε κανενα αλλο κολπακι για το θεμα γιατι ειπε μεχρι τα 10 .... ειμαστε σε κινδυνο επαναληψης :?:-(

 

Επισης ο παιδιατρος ειπε οτι μετα απο αυτο να περιμενουμε βροχιτιδα. Σας ετυχε αυτο?

 

όχι καλέ στη θάλασσα! κάναμε κανα δυο βουτιές και παιχνίδι κανα 2ωρο (πρωί βέβαια 9-11) και περδίκι.

αναλόγως τη περίπτωση κσι το πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση, εμείς το πρωτοπάθαμε 22 μηνών και κανα δυο φορές μέσα στη χρονιά. μπορεί να χει ευπάθεια από δω και πέρα αλλά δε μας έχει κρατήσει πάνω από 2-3 μέρες, δε κάναμε και πυρετό.

πολλά περαστικά σας!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας εύχομαι και να μην ξανασυμβεί.

Soldesanil οπωσδηποτε στο φαρμακειο του σπιτιου (καλου κακου
τι είναι αυτό;σιρόπι; σε ποιές περιπτώσεις το χρησιμοπούμε;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας ευχομαι. Μην αγχώνεσαι

Εγώ ξέρω ότι καλό είναι ακόμα και το χειμώνα να υπάρχει ανοιχτό παράθυρο, σταγόνες, αν δεν υπάρχει υγραντήρας βάζουμε βρεγμένες πετσέτες στο καλοριφέρ, προσέχουμε- μετράμε τις αναπνοές, κάνουμε εισπνοές... αποφεύγουμε να τρέχει το μωρό, να κουράζεται

Σήμα κινδύνου αν το παιδί είναι πολύ ήσυχο (ανόρεκτο) και αρχίζουν να μελανιάζουν τα νύχια του.

 

Γιατρός δεν είμαι απλά έπαθα και ίσως έμαθα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

περαστικά σας εύχομαι και να μην ξανασυμβεί.

τι είναι αυτό;σιρόπι; σε ποιές περιπτώσεις το χρησιμοπούμε;

 

σταγόνες είναι

Παλιά έδιναν και κάποια κορτιζονούχα χαπάκια selectone (νομίζω)

Τα δίνεις σε συνεννόηση με το γιατρό σε λαρυγγίτιδα, κρίσεις βήχα...

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό;σιρόπι; σε ποιές περιπτώσεις το χρησιμοπούμε;

 

 

Κορτιζονη . Δεν ειναι αθωο αλλα οταν βλεπεις το παιδι σου να μην μπορει να παρει ανασα (αυτο επαθε εμας) δεν το πολυψαχνεις. Εννοειτε μονο αν πει γιατρος το δινεις αλλα εμας πχ. δεν ανεπνεε (στο ασθενοφορο που οταν εφτασε συνερχοταν καπως ο Βασιλης , ειχε 85% οξυγονο για να καταλαβεις - δεν θελω να σκεφτομαι που ειχε φτασει οσο ηταν σε κριση). και πηρα τον γιατρο και μου λεει soldesanil μεχρι να ερθει το ασθενοφορο.... που να προλαβω και που να την βρω 1 η ωρα το χαραμα και με ενα παιδι να χανει την ανασα του :cry:

 

Αγιο ειχαμε παιδια ...αγιο...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...