Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτήσεις 11-χρονου για τα ναρκωτικά


Recommended Posts

Χτές το βράδυ, ο 11 χρονος γιός μου (6η δημοτικού), με ρώτησε τα εξής:

  • Πως δημιουργούνται τα ναρκωτικά, στο εργαστήριο; (μου έφερε σαν παράδειγμα το Ecstasy)
  • Υπήρχαν και στις παλαιότερες εποχές ναρκωτικά;
  • Τι γεύση έχουν;
  • Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)
  • Στα κέντρα αποτοξίνωσης, δίνουν ναρκωτικά; (στους χρήστες)

Απάντησα στις ερωτήσεις του, προσπαθώντας να καλύψω όλες του τις απορίες.

 

Συζητάμε χωρίς πρόβλημα και υπεκφυγές για αυτά τα θέματα, είναι ενημερώμένος απο φυλλάδια, βιβλία, κλπ (όσο αυτό είναι δυνατό για την ηλικία του).

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συζητάμε χωρίς πρόβλημα και υπεκφυγές για αυτά τα θέματα.

 

και πολύ καλά κάνεις...

άσε που για όλα τα θέματα πρέπει να μιλάμε στα παδιά χωρίς υπεκφυγές..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και το συγκεκριμένο είναι αρκετά επιστημονικό (και δεν απαντάει σε καμοία απο τις ερωτη΄σεις που έκανε ο γιός σου), είχα βρει την παρακάτω ιστοσελίδα που δείχνει ποντικάκια που έχουν πάρει διάφορα ναρκτωτικά, τα οποία τα βάζουμε σε ένα μηχάνημα και βλέπουμε τι ακριβώς γίνεται στο μυαλό τους. Θέλει και λίγη βοήθεια βεβαια από κάποιον μεγάλο, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον...

 

http://learn.genetics.utah.edu/content/addiction/drugs/mouse.html

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Μαρία, Μπράβο!

 

Για πιό μεγάλα παιδιά (>16) και γονείς.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... τι απαντησες στην προτελευταια ερωτηση?

 

Ερ: Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)

 

Απ: Δεν τα παίρνουν για τη γεύση τους, αλλά για τη "μέθη" που προκαλούν. Η "μέθη" αυτή είναι πολύ πιό δυνατή απο αυτή που προκαλεί το αλκοόλ (πχ μπύρα, κρασί) και μπορεί να οδηγήσει σε κώμα και θάνατο.

 

Γνωρίζει τον ορισμό "μέθη" απο τη μπύρα και το κρασί, έχει καταλάβει, όσο αυτό ειναι δυνατό για την ηλικία του, τη διαφορά μεταξύ ευφορίας (μας βλέπει όταν στο σπίτι πίνουμε κρασί, μπύρα, ποτό κλπ, η πάνε οι γονείς βόλτα στο bar πχ.) και μέθης (εμετός, μη κοινωνική συμεριφορά, βία, λιποθυμία, τα οποία του τα εξηγώ και τα έχει δεί και στον έξω κόσμο)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Ερ: Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)

 

Απ: Δεν τα παίρνουν για τη γεύση τους, αλλά για τη "μέθη" που προκαλούν. Η "μέθη" αυτή είναι πολύ πιό δυνατή απο αυτή που προκαλεί το αλκοόλ (πχ μπύρα, κρασί) και μπορεί να οδηγήσει σε κώμα και θάνατο.

 

Γνωρίζει τον ορισμό "μέθη" απο τη μπύρα και το κρασί, έχει καταλάβει, όσο αυτό ειναι δυνατό για την ηλικία του, τη διαφορά μεταξύ ευφορίας (μας βλέπει όταν στο σπίτι πίνουμε κρασί, μπύρα, ποτό κλπ, η πάνε οι γονείς βόλτα στο bar πχ.) και μέθης (εμετός, μη κοινωνική συμεριφορά, βία, λιποθυμία, τα οποία του τα εξηγώ και τα έχει δεί και στον έξω κόσμο)

Μαλλον δεν το εγραψα καλα....εννοουσα αν του εξηγησες τα αιτια που οδηγουν καποιον στο να γινει χρηστης.Δηλαδη στο γιατι καποιος επιζητα αυτη τη μεθη.
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν του το εξήγησα στη συγκεκριμένη συζήτηση, δηλαδή δεν του εξήγησα τα αίτια που οδηγούν κάποιον στην αναζήτηση της "μέθης" αυτής.

 

Σε παλιότερες κουβέντες του είχα πεί ότι οι λόγοι είναι διάφοροι, πχ. απο απλή περιέργεια, για διασκέδαση / χαλάρωση / speed-άρισμα, απο έλληψη γνώσεων, απο μοναξιά, απο έλληψη εμπιστοσύνης στον εαυτό του, απο μαγκιά - μόδα, απο οικογενιακή βία, κατάθλιψη, κοινωνική καταπίεση, κλπ.

 

Πιστεύω ότι είναι ακόμα νωρίς για εναν 11-χρονο, να αναλύσουμε τις σύνθετες έννοιες αυτές, οπότε προς το παρόν, προσπαθώ να του φέρω παραδείγματα πιό απλά, ετσι ώστε να καταλάβει οσο το δυνατό καλύτερα.

 

Και σιγά σιγά προχωράμε πιό βαθιά, υπάρχει μεγάλη διαφορά στη αντίληψη, χρόνο με χρόνο.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μπράβο κορίτσια, είμαι κι εγώ της ίδιας άποψης να εξηγούμε στα παιδιά μας νωρίς τι είναι τα ναρκωτικά και πού οδηγούν. Ίσως θα έπρεπε να τα συμβουλέψουμε και τι να κάνουν όταν δουν έναν ναρκωμανή στο δρόμο σε κοντινή απόσταση.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά ούτε κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι. Αν όμως το παιδί μου διασταυρωνόταν με κάποιον που μόλις πήρε τη δόση του και τρεκλίζει ή κοίτεται κάτω, το μόνο που θα μπορούσα να τη συμβουλέψω είναι να αλλάξει πεζοδρόμιο και να υποκριθεί ότι ο τύπος δεν υπάρχει.

Αλήθεια, εσείς τι θα λέγατε στο παιδί σας;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Το πιο επικινδυνο να κανει ενα παιδι στο δρομο αμα δει ναρκομανη ειναι να δωσει σημασια. η συμβουλη που θα δινα εγω ειναι να κανει πως δε βλεπει κ να συνεχισει το δρομο του. ΕΧΩ βρει ναρκομανη ενα βραδυ στα σκαλια του σπιτιου μου με τη συριγγα καρφωμενη πριν 10-12 χρονια περιπου εφηβη ακομα...φωναξα την αστυνομια γιατι οι γονεις μου ελειπαν...και τον πηραν κακην κακως. την αλλη μερΑ ηρθε και χτυπουσε το κουδουνι μερα μεσημερι ενας φιλος του, και ελεγε πως του κλεψαμε το πορτοφολι οταν ηταν αναισθητος!!!! ευτυχως ετυχε κ ηταν ενας ξαδερφος μεγαλος μαζι μας και τον εδιωξε τρομαζοντας τον πως θα ξαναφερει την αστυνομια. ΑΜΑ εκεινη τη νυχτα δε μου κλεινε την εισοδο του σπιτιου μου και μπορουσα να μπω, δε θα του χα δωσει καμια σημασια... και ουτε θα ρχοταν ο αλλος να μας ζηταει πορτοφολια και τα ρεστα την αλλη μερα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και απαντάς ανοιχτά. Αν ποτέ μ' αξιώσει ο θεός και κάνω παιδί, κι έγώ έτσι θα του τα πω, και τουλάχιστον λάιτ πράματα (όπως π.χ. το αλκοόλ) θα τα δοκιμάσει μαζί μου για να μην έχει καμιά περιέργεια ποτέ. Και να ξέρει ότι οτιδήποτε επηρεάζει τη συνείδηση είναι επικίνδυνο γιατί επηρεάζει την κρίση του που πάντα πρεπει να είναι ακέραιη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο επικινδυνο να κανει ενα παιδι στο δρομο αμα δει ναρκομανη ειναι να δωσει σημασια. η συμβουλη που θα δινα εγω ειναι να κανει πως δε βλεπει κ να συνεχισει το δρομο του.

 

Tώρα το εννοείς αυτό ?

Και αν ο άνθρωπος αυτό πεθάνει ?

Κλείνουμε τα μάτια ?

Θα το χοντρύνω τώρα...και εαν κάποια μέρα ( που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ ) συμβεί στο δικό σου παιδί, θα ήθελες να του φερθούν τόσο απάνθρωπα ?

 

Δεν κλείνουμε τα μάτια στα προβλήματα, ανάλογα με την ηλικία εξηγούμε στα παιδιά μας όσο πιο απλά γίνεται...τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα για τα πάντα,η κοινωνία δεν είναι αγγελικά πλασμένη και πρέπει τα παιδιά μας να το γνωρίζουν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μιλάμε ανοιχτά και χωρίς περιστροφές για τέτοια θέματα...

 

Επίσης υπάρχουν χιλιάδες βίντεο που θα μπορούσαμε να δείξουμε στα παιδιά με επίκεντρο την καταστροφή του χρήστη. Νομίζω ότι βλέποντας κάποιος τι παθαίνει ο χρήστης , ίσως να τον αποτρέψουμε στο να δοκιμάσει κάποτε...φιλοσοφίες θα μου πείτε... ας καταφέρω να κόψω το τσιγάρο και μετά μιλάω...sorry , βγήκα εκτός θέματος.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ παιδια ...

πρεπει να ενημερωθω λιγο γιατι τα τεχνικα κλπ.... τα αγνοώ παντελώς.

Για προτεινετε και κανενα ενημερωτικο λινκ ...:roll:

 

Dalia μου η v&a απλα προσπαθει να σκεφτει τροπο προστασιας του παιδιου της.

Ακουγεται καπως αλλα φαντασου ενα 11χρονο να πρεπει να διαχειριστει κατι τετοιο (εναν ανθρωπο με στερητικο, εναν ανθρωπο που ψαχνει να βρει χρηματα για τη δοση του).

Η ερωτηση ανεφερε αν τον δει στον δρομο οχι λιποθυμο και καλα.Οποτε φαντασου εναν ανθρωπο να εχει παρει την δοση του και να ειναι στα "ουρανια" και ενα πιτσιρικι να του λεει "θελεις να παιξουμε":roll:.

 

Πιστευω μεγαλωνοντας προσαρμοζεται και η απαντηση και αυτη την στιγμη σε αυτη την ηληκια που ειναι τα παιδια μου αν με ρωτουσαν ...ειλικρινα δεν ξερω τι θα απαντουσα. Αν τον βρει λιποθυμο να ενημερωσει εναν ενηλικα, αν τον δει απλα "φτιαγμενο" να φυγει (γιατι το να παει και να τον δειχνει με το δαχτυλο λες και ειναι αξιοπεριεργο παλι δεν μου καθετε καλα) :roll:

 

Οταν αφορα τα παιδια μας ισως οι συμβουλες ειναι αντιθετες απο αυτα που θα πραταμε εμεις απλα και μονο για να διασφαλισουμε την ασφαλεια τους.

Και οχι δεν σταματας να εισαι ανθρωπος οταν γινεσαι γονιος αλλα τρεμεις διπλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

 

Dalia μου η v&a απλα προσπαθει να σκεφτει τροπο προστασιας του παιδιου της.

Ακουγεται καπως αλλα φαντασου ενα 11χρονο να πρεπει να διαχειριστει κατι τετοιο (εναν ανθρωπο με στερητικο, εναν ανθρωπο που ψαχνει να βρει χρηματα για τη δοση του).

Η ερωτηση ανεφερε αν τον δει στον δρομο οχι λιποθυμο και καλα.Οποτε φαντασου εναν ανθρωπο να εχει παρει την δοση του και να ειναι στα "ουρανια" και ενα πιτσιρικι να του λεει "θελεις να παιξουμε":roll:.

.

 

Ακριβως αυτο ! ευτυχως παντως που και αλλοι εχουν την ιδια αποψη γιατι θα ενιωθα πολυ περιεργα αν ημουν η μονη...

Σε αντίστοιχη περίπτωση με αυτο που ετυχε σε μένα το μόνο επιπλέον που θα μπορούσα να κάνω είναι να συμβουλευσω το παιδι να πάρει την αστυνομία, και αυτό ΑΝ ΕΙΝΑΙ σε ηλικία να το κάνει! εγω δεν ηξερα που αλλου να παρω νυχτιατικα! ημουν μονη κ φοβομουν!

 

Tώρα το εννοείς αυτό ?

Και αν ο άνθρωπος αυτό πεθάνει ?

Κλείνουμε τα μάτια ?

Θα το χοντρύνω τώρα...και εαν κάποια μέρα ( που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ ) συμβεί στο δικό σου παιδί, θα ήθελες να του φερθούν τόσο απάνθρωπα ?

 

Να κάνω και τον αντίλογο: Κι άν ο ανθρωπος αυτός πάνω στη φάση που είναι αρπάξει το παιδί σου και του κανει απο τίποτα εώς και τα πάντα? τι θα κάνεις εσυ μετα? το παιδι σου δε θα σοκαριστεί για μια ζωη? πως θα ζεις με αυτο το βαρος?

Εσύ πχ όταν δεις εναν ναρκομανή στο δρόμο δείχνεις το ενδιαφερον σου πως? Και γιατί να το κάνει το παιδί σου αν ειναι μικρο και λογικα απροστατευτο??? ( βεβεαια το τι μπορει να κανει ενα 11χρονο μονο του στο δρομο το αφηνουμε για αλλη συζητηση!) Το παιδι σου θα πρέπει να ξέρει πως ναι μεν οι άνθρωποι αυτοί είναι "άρρωστοι" αλλά πως για να πάρουν μια δόση μπορούν να κάνουν τα πάντα οπως και να τα βλάψουν.

 

(*Dalia ENNOEITAI πως κάνουμε διάλογο, μη ξεσηκώσουμε καμια διαμάχη στα καλα καθούμενα!)

 

Τέλος πιστεύω πως θα μεγαλώσω σωστά το παιδί μου οπως και όλοι οι γονεις το πιστευουν, και πως δε θα καταλήξει εκει. Οσοι δυστυχως καταλήγουν εκεί και έχω γνωστούς που ειναι η εχουν περάσει απο κεί, ειναι εν τέλη εν γνωση τους. Δε πιστευω πια αυτους που λενε " δεν ηξερα, και γιαυτο εμπλεξα" ή " με "μπλέξανε" και λοιπα . Τωρα πια υπάρχει ενημέρωση, τηλεόραση, ιντερνετ και θελω να πιστευω μεγαλύτερη γνωση απο τους νεους. Όπως οι νέοι πιστευω εγω πως μειώνουν τους αριθμους στο κάπνισμα θΕΛΏ να πιστεψω πως σιγα σιγα θα μειώσουν και τα ναρκωτικα. Η ΑΓΝΟΙΑ σκοτωνει, η ενημέρωση "φοβιζει" κ τελικα σωζει! ( ΣΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ωχ παιδια ...

πρεπει να ενημερωθω λιγο γιατι τα τεχνικα κλπ.... τα αγνοώ παντελώς.

Για προτεινετε και κανενα ενημερωτικο λινκ ...:roll:

 

τι τεχνικά θες παιδί μου ?

 

Dalia μου η v&a απλα προσπαθει να σκεφτει τροπο προστασιας του παιδιου της.

Ακουγεται καπως αλλα φαντασου ενα 11χρονο να πρεπει να διαχειριστει κατι τετοιο (εναν ανθρωπο με στερητικο, εναν ανθρωπο που ψαχνει να βρει χρηματα για τη δοση του).

Η ερωτηση ανεφερε αν τον δει στον δρομο οχι λιποθυμο και καλα.Οποτε φαντασου εναν ανθρωπο να εχει παρει την δοση του και να ειναι στα "ουρανια" και ενα πιτσιρικι να του λεει "θελεις να παιξουμε":roll:.

 

βρε ελενικ μου, ξες τι δεν μου άρεσε? ότι αναφερόμαστε σε άνθρωπο που έχει πρόβλημα και διδάσκουμε στο παιδί να κάνει ότι δεν το είδε...ξέρεις ότι και τα λεπτά ακόμη σε ναρκομανής μπορεί να αποβούν μοιραία ?

να είσαι σίγουρη ότι τα 11χρονα δεν θα πουν τον ναρκομανή έλα να παιξούμε ιδιαίτερα αν του έχεις μιλήσει..

αλλά εν πάση περιπτώση προτιμώ να ζητήσει το παιδί βοήθεια εκ μέρους του παρά να τον αφήσει να πεθάνει

( ο κουμπάρος μου είναι ναρκομανής ;) )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα και διδάσκουμε στο παιδί να κάνει ότι δεν το είδε... )

AXXX na ekei egine i "pareksighsh" ...egw dn ennoousa na adiaforhsh kai meta apo kei kai pera, alla na kanei oti de to eide ekeinh th stigmh gia th dikh toy asfaleia! to ti tha kanei meta einai allo thema. Mporei na to sizhthsei mazi sas k na vreite pia einai i kaluterh lusi!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το παιδι σου θα πρέπει να ξέρει πως ναι μεν οι άνθρωποι αυτοί είναι "άρρωστοι" αλλά πως για να πάρουν μια δόση μπορούν να κάνουν τα πάντα οπως και να τα βλάψουν.

 

Συμφωνώ απόλυτα !!!

 

AXXX na ekei egine i "pareksighsh" ...egw dn ennoousa na adiaforhsh kai meta apo kei kai pera, alla na kanei oti de to eide ekeinh th stigmh gia th dikh toy asfaleia! to ti tha kanei meta einai allo thema. Mporei na to sizhthsei mazi sas k na vreite pia einai i kaluterh lusi!

 

;)

πολύ χαίρομαι που λύθηκε και το κατάλαβα παντελώς λάθος

Ζητάω συγνώμι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να τα συμβουλέψουμε και τι να κάνουν όταν δουν έναν ναρκωμανή στο δρόμο σε κοντινή απόσταση.

 

Ενα μικρό παιδί δεν θα πρέπει να κυκλοφορεί μόνο του.

Εάν παρ' όλα αυτά τύχει και είναι μόνο του, θα πρέπει να είναι ενημερωμένο για τη συγκεκριμένη κατάσταση και να γνωρίζει απο πρίν το τι να κάνει.

 

σαν τι θα μπορουσα να συμβουλεψω το παιδι να κανει εαν δει εναν ναρκωμανη στο δρομο???

 

Να του εξηγήσουμε τη κατάσταση καθώς και τι να κάνει, βλέπε παρακάτω...

 

θα μπορούσα να τη συμβουλέψω είναι να αλλάξει πεζοδρόμιο και να υποκριθεί ότι ο τύπος δεν υπάρχει.

 

Το παιδί σαφως και δεν μπορεί να να αξιολογήσει και να διαχειριστεί τη κατάσταση, αλλά "ο τύπος" υπάρχει. Δεν πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να αγνοούν τα προβλήματα της ζωής, αλλά να σκέπτωνται και να κάνουν κάτι γι΄αυτά.

 

Το πιο επικινδυνο να κανει ενα παιδι στο δρομο αμα δει ναρκομανη ειναι να δωσει σημασια. η συμβουλη που θα δινα εγω ειναι να κανει πως δε βλεπει κ να συνεχισει το δρομο του.

 

Αυτό ακριβώς, αλλά υπάρχει και η δράση που σας έλεγα πιο πάνω, το παιδί πρέπει να συνεχίσει το δρόμο του, να μην ασχοληθεί ΑΛΛΑ να το αναφέρει άμεσα στους γονείς του, καθώς ο "τύπος" αυτός θέλει άμεσα βοήθεια.

 

Πιστεύω ότι μόνο έτσι το παιδί μας θα είναι και ενημερωμένο, και δεν θα κινδυνεύει και θα συμετέχει ενεργά σε ένα μεγάλο πρόβλημα της κοινωνίας μας (με το να το πεί και να το συζητήσει με τους γονείς του). Το να του μεταδώσουμε ότι αυτοί οι "τύποι" απλά δεν υπάρχουν, δεν βοηθούμε στο να αντιληφθούν την πραγματικότητα και να ενεργούν θετικά.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,

 

να σας πώ πώς απάντησαν οι γονείς μου στον αδερφό μου για το θέμα ναρκωτικών?

 

ρωτησε λοιπον πριν χρόνια ο αδερφος μου...τι ειναι ναρκωτικα?....γιατι τα παιρνουν?....τι κερδίζουν?

 

μετά τις πρώτες απαντησεις που του έδωσαν οι γονείς μου....δεν καλυφθηκε πλήρως ο μικρος τότε.......και ετσι ο πατέρας μου τον πήγε μια βόλτα στην Αθήνα να του δειξει σε τι κατασταση βρισκεται κάποιος που παιρνει ναρκώτικα και ποιο ειναι το μελλον του.......στην επιστροφή ο μικρος είχε πλέον καταλάβει και οι ερωτήσεις του πλέον ήταν άλλες.....γιατι δεν υπάρχει κάποιος να τους βοηθήσει?...γιατί αφήνουν τους κακους να πουλανε ναρκωτικά?....γιατί ο κόσμος περναει δίπλα τους και δεν τους βοηθαει να τα κοψουν????

 

ο αδερφός μου τότε ήταν 12 χρονων....μόλις γύρισε σπίτι εξηγουσε σε μενα και την αδερφη μου (3 χρονια μικροτερες του) με φοβερο πάθος τι είδε και κατέβαλε μεγαλη προσπάθεια να μας πεισει να μην παρει ποτε κανεις μας....

 

μόνο η αλήθεια βοηθάει τα παιδια να καταλαβουν και να δουν καταματα την πραγματικοτητα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό παιδί δεν θα πρέπει να κυκλοφορεί μόνο του.

 

Το παιδί σαφως και δεν μπορεί να να αξιολογήσει και να διαχειριστεί τη κατάσταση, αλλά "ο τύπος" υπάρχει. Δεν πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να αγνοούν τα προβλήματα της ζωής, αλλά να σκέπτωνται και να κάνουν κάτι γι΄αυτά.

Αυτό ακριβώς, αλλά υπάρχει και η δράση που σας έλεγα πιο πάνω, το παιδί πρέπει να συνεχίσει το δρόμο του, να μην ασχοληθεί ΑΛΛΑ να το αναφέρει άμεσα στους γονείς του, καθώς ο "τύπος" αυτός θέλει άμεσα βοήθεια.

 

Rasta δεν ξέρω αν το δικό σου παιδί είναι πάντα συνοδευόμενο από σας τους γονείς, αλλά εγώ τη μεγάλη μου κόρη την άφηνα σε ηλικία 11 ετών να έρχεται μόνη της από το σχολείο, καθώς και να πηγαίνει στο φούρνο που απέχει 3 κτίρια δίπλα από το δικό μας, όπως επίσης και στο σούπερ μάρκετ που βρίσκεται 5-6 κτίρια δίπλα στο δικό μας. Όπως βλέπεις όλα είναι τριγύρω μας αλλά το παιδί κυκλοφορούσε μόνο του και ήταν 11 χρονών.

Για πες μου τώρα με τη δική σου πείρα, τι θα συμβουλέψεις το παιδί σου να κάνει μόλις έρθει αντιμέτωπο με τον κάθε ναρκωμανή που μόλις πήρε τη δόση του; Δεν είπα ποτέ σε προηγούμενο ποστ τι θα κάνει το παιδί μετά, αλλά εκείνη την ώρα που θα τον συναντήσει. Ανέφερα μόνο ότι πρέπει να συμβουλέψουμε εμείς οι γονείς το παιδί κάτι, ώστε να μην αντιδράσει λάθος. Φαντάζεσαι ένα παιδί της ηλικίας αυτής να πάει κοντά και να ρωτήσει "τι πάθαται κύριε"; Εγώ δε θα ήθελα να το κάνει αυτό το παιδί μου, γιατί δε γνωρίζω τις συνέπειες που θα έχει στη σωματική και ψυχική του ακεραιότητα.

Έτσι δικιολογώ αυτό που λέω παραπάνω, ότι πρέπει να υποκριθεί ότι ο τύπος δεν υπάρχει. Κυρίως επειδή τέτοιου είδους άτομα αν αντιληφθούν ότι τους κοιτάς περίεργα - όπως συνηθίζουν τα παιδιά - δεν ξέρει κανείς πώς μπορεί να αντιδράσουν. Άρα είναι λογικό ένα παιδάκι να κάνει ότι δεν είδε τίποτα και να αλλάξει πεζοδρόμιο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Βρε Eviri,

 

Απάντησα στο προηγούμενο μου post επι αυτών που με ρωτάς...

 

Λέω, ότι το παιδί να κάνει ότι δεν είδε τίποτα, να αλλάξει πεζοδρόμιο και να ενημερώσει τους γονείς του.

 

Δεν βλέπω να διαφωνούμε ;)

 

Τα δικά μου έχουν δεί μία - δύο περιπτώσεις, σε κάποια βόλτα μας στο κέντρο. Συζητήσαμε το γεγονός στη βόλτα μας.

 

Και όπως στη ιστορία που μας είπε η/ο mpap, μετά από αυτό το γεγονός, η κρίση τους άλλαξε. Βίωσαν ένα μέρος απο τη θλίψη, στεναχωρέθηκαν για τη κατάντια και πιστεύω ότι κάτι κατάλαβαν για το πώς μπορεί να καταστραφεί η ζωή σου απο τα ναρκωτικά.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...