Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?


Recommended Posts

Εγκυμονουσες καλημερα! Τις τελευταιες μερεςπροστεθηκε ενα καινουριο συμπτωμα στη συλλογη μου :P και δεν ξερω τι να κανω. Ενω οσο θυμαμαι τον εαυτο μου κοιμομουν στο πλαι με την εγκυμοσυνη δεν ξερω δε βολευομαι νιωθω οτι πιεζεται η μητρα μου και το στηθος μου και ειναι νωρις δεν ξερω γιατι. Anyway ξαπλωνω κι εγω ανασκελα πολυ βολικο δεν μου ειναι αλλα δεν πλακωνω τιποτα ετσι. Κι εκει που για λιγες μερες νομιζα οτι τη βρηκα τη λυση στον υπνο τσουπ! καινουριο προβλημα!

Μουδιαζουν τα χερια μου παρα πολυ και χωρις να τα πλακωνω ή κατι τετοιο. Τι φταιει βρε παιδια? Μια φιλη μου ειπε οτι ισως εχω ελλειψη μαγνησιου. Ισχυει αυτο?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι ευτυχως πονο δεν εχω! Απλως δεν ειναι αυτο το χαλαρο μουδιασμα που μπορει ολος ο κοσμος να παθει κατα καιρους και το παθαινω καθε βραδυ!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι φταιει?....μαλλον ...το μαξιλαρι!!! αλλαξε το,και θα δεις!!!!! οχι ,δεν κανω πλακα! παρε αυτο που φουσκωνει λιγο στο σβερκο,για να ειναι η σπονδυλικη στηλη στην ευθεια!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ λες να φταιει το μαξιλαρι? Εφη σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες η δουλεια μου ειναι στον υπολογιστη καθε μερα ισως να οφειλεται σαυτο. Θα ρωτησω και το γιατρο μου!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mαράκι αυτά με τον ύπνο τα αντιμετωπίζω κι εγώ... Ξέχασα πια το πλάι (νομίζω ότι βαραινει η κοιλιά μου και κρέμεται -ποια κοιλιά από τώρα δεν ξέρω, τέλος πάντων! :roll: ) και μόνο ανάσκελα κοιμάμαι. Εγώ παλι παρατηρώ μούδιασμα στους γοφούς... περίεργα πράγματα... :shock:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α! Ευτυχως βρηκα αλλη μια "συναδελφο" που δεν μπορει στο πλαι γιατι οπου το λεω με κοιτανε περιεργα και μου λενε "μα οι εγκυες δεν μπορουν το ανασκελα μονο το πλαι" :shock:

Κι εγω δε νιωθω ανετα με την κοιλια στο πλαι (οση εχω κανει ως τωρα σιγα την κοιλια δηλαδη). Εσυ το ειπες στο γιατρο οτι μουδιαζεις?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε φορά που πηγαίνω στον γιατρό παρασύρομαι (με τον υπέρηχο συγκεκριμένα) και το ξεχνάω :oops:

Εχω τη Δευτέρα ραντεβού, ελπίζω να το θυμηθώ τότε. Θα επανέλθω λίαν συντόμως. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για όσες βολευόντουσαν στο πλάι και τώρα όχι, θα σας πω τι έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Σφήνωνα ένα πολύ λεπτό μαξιλαράκι κάτω από την κοιλιά μου για να μην κρέμεται και ζορίζομαι.

Επίσης βοηθάει πολύ μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια (στηρίζεται καλύτερα η μέση) ή/και μαξιλάρι αγκαλιά αν γείρουμε περισσότερο

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πραγματι είναι βολικό το μαξιλάρι, αισθάνομαι καλύτερα όταν παίρνω ένα αγκαλιά. Πιάνει όμως χώρο στο κρεββατι και προσωπικά δε μου αρέσει η απόσταση... :oops:

Αυριο το Lidl είδα ότι έχει μαξιλάρι ύπνου για εγκυμονούσες και μου φάνηκε καλή ιδέα, θα πάω να ρίξω μια ματιά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω το μουδιασμα που εχεις στα χερια το εχω στα ποδια στο εξωτερικο μερος των μηρων και μονο οταν ειμαι ανασκελα.

 

εχτες ρωτησα την γιατρο μου και μου ειπε οτι ειανι φυσιολογικο απ την ελλειψη μαγνησιου αν και περνω 6 χαπια την ημερα.αλλα οι αναγκες ειναι μεγαλες.

 

 

εγω εχω αγορασει απ τα mothercare το μαξιλαρι υπνου για την εγκυμοσυνη και κοιμαμαι ωραιοτατα..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΑΠΙΑ ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ !!!!!!!!!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟ0Υ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν παιρνω μαγνησιο οποτε μαλλον πρεπει να παω να μου γραψει ο γιατρος! Κοριτσια οταν λεμε μαξιλαρι εγκυμοσυνης τι εννοουμε? Χρειαζομαστε 1 ή περισσοτερα? (Η ασχετη τελειως :oops: ) Γιατι πηγα χθες στα mothercare ειχε 3 διαφορετικου σχηματος και μπερδευτηκα. Ασε που ηταν πανακριβα και ετσι δεν πηρα.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

αν και η τελευταία συζήτηση έγινε το 2008, συνεχίζω εγώ το 2011... και εγώ βρίσκομαι στον 5ο μήνα και η δυσφορία μου ξεκίνησε απο τους γοφούς μου όταν κάθομαι... αυτό με αναγκάζει να σηκώνομαι συνέχεια και δυσφορώ πολύ όταν οδηγώ. Και σήμερα το βράδυ ξυπνάω και είχαν μουδιάσει και τα 2 μου χέρια και πονούσε ο αριστερός μου γοφός τον οποίο και πλάκωνα... παίρνω 3 χαπάκια μαγνησίου τη μέρα.. αλλά απο όσο βλέπω μάλλον όλο αυτό κινήται στα πλαίσια του φυσιολογικού..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγω πριν απο κανα μηνα, στον 5ο δηλαδη, παρατηρησα μουδιασμα στα χερια μου, στα δαχτυλα συγκεκριμενα, την ωρα που κοιμομουν. αφου χτυπαει το ξυπνητηρι το πρωι και δεν μπορω να το πιασω για να το κλεισω!!!!! μαλλον υποθετω ειναι κι αυτο λογω εγκυμοσυνης αλλα καλο ειναι να ρωτησουμε τον γιατρο μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας....Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα χέρια....Κάθε βράδυ που κοιμάμαι ξυπνάω από το μούδιασμα των χεριών έντονο πολύ...Διάβασα σε ένα βιβλίο πως πρέπει να τα τινάζεις αλλά τίναγμα-ξετίναγμα τα ίδια..Τι να κάνω?? Μαγνήσιο παίρνω 4 χαπια την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Το μουδιασμα στα χερια είναι φυσιολογικό. Το χα και εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ. Το βράδυ ήταν χειρότερα αλλά και κατά τη διάρκεια της μέρας πολλές φορές μου έπεφταν πράγματα γιατίμουδιαζαν τα χέρια! Νομίζω έχει να κάνει με το πρήξιμο αλλά δεν είμαι και σίγουρη! Πάντως και εγώ στην αρχή είχα φρικάρει αλλα΄μετλά ηρέμησα!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας....Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα χέρια....Κάθε βράδυ που κοιμάμαι ξυπνάω από το μούδιασμα των χεριών έντονο πολύ...Διάβασα σε ένα βιβλίο πως πρέπει να τα τινάζεις αλλά τίναγμα-ξετίναγμα τα ίδια..Τι να κάνω?? Μαγνήσιο παίρνω 4 χαπια την ημέρα!

 

 

κορίτσι μου ρώτα και το γιατρό σου αλλά μάλλον έχεις και εσύ το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα, εγώ είχα πάρει νάρηκα αλλά πολλοί ορθοπεδικοί λένε καλύτερα να μη φοράς τίποτα και θα περάσει ή μετά τη γέννα ή όταν το μωρό είναι 3 μηνών. Μην ανησυχείς το έζησα και ξέρω ότι είναι εκνευριστικό. Σκέψου θετικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια δεν θέλω να σας αγχώσω αλλα εμένα το μούδιασμα στα χέρια εμφανίστηκε στον 5ο μήνα και τωρα που η μικρή είναι 2,5 χρονών ακόμα δεν έχει φυγει ! Τωρα ξέρω χειροτερεύει επειδη σηκώνω την μικρή , είναι και τα γυρω γυρω του σπιτιου και αντε να ξεκουραστούν τα χερια..δεν νομιζω οτι ειναι ελλειψη μαγνησιου πάντως μάλλον εκδηλώνεται το σύνδρομο καρπιαιου σωλήνα που υπέβοσκε και δεν έιχα πάρει είδηση....

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...