Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ξηροδερμία/κοκκινίλες/φαγούρα στο πρόσωπο


Recommended Posts

Εγώ σήμερα που είναι και Παρασκευή και θα βρω λίγο χρόνο το βραδάκι, σκέφτηκα να κάνω πήλινγκ και μετά να βάλω 2 αμπούλες έβιολ (βιταμίνη έψιλον). Δεν το έχω ξανακάνει στην εγκυμοσύνη.

Θα σας γράψω Δευτέρα τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον βρήκα λύση. Αλλά είναι λίγο... ανορθόδοξη!

Εκανα μεν το πήλινγκ, έγινε βελούδο το δερματάκι μου, έβαλα και την Ε, ξύπνησα μια χαρά (και φυσικά με τις γνωστές μου κοκκινίλες - σαν εξανθήματα στα μήλα και το πηγούνι), κι ως το μεσημέρι ήταν πάλι σαν λέπια το δέρμα μου στο άγγιγμα και με φουλ λιπαρότητα. Τι είχες γιάννη - τι'χα πάντα δηλαδή.

 

Το ίδιο βράδι όντας πολύ κουρασμένη, ήθελα να ξεβαφθώ αλλά νύσταζα υπερβολικά και πήρα ένα μωρομάντηλο της μικρής (μπέϊμπικέαρ της ΜΕΓΑ) και έκανα το πρόσωπο μου και ξάπλωσα για ύπνο.

Το πρωί ξύπνησα χωρίς κοκκινίλες. Πολύ λίγες. Ελάχιστη λιπαρότητα και πιο λείο δέρμα. Απόρησα. Φυσικά επανέλαβα χθες το βράδι και σήμερα δεν έχω καμία κοκκινίλα.

Τώρα χωρίς ενυδατική θα μου πείτε; ε, τι να κάνω... δεν με τραβάει πάντως. Και το σημαντικότερο είναι ότι δεν είμαι σημαδεμένη!! :-):-)

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου,δυστυχως εγω δουλευω σε ψυχιατρειο!!!!!

Μαλλον xena,η λυση ερχεται εκει που δεν την περιμενεις!!!Να βελτιωθει η κατασταση με το μωρομαντηλο?Ισως πειδη δεν περιεχουν οινοπνευμα!!!

Οριστε Μαρακι μια λυση και για σενα!

Παντως,προ εγκυμοσυνης χρησιμοποιουσα και γω eviol,το δερμα γινοταν τοσο απαλο!!!!

Για πιλιγκ,να πω την αληθεια θα κοιτουσα να χρησιμοποιησω κατι δραστικο για την ξηροδερμια διοτι τα περισσοτερα πιλιγκ διορθωνουν την λιπαροτητα!

Ισως να κανω και λαθος,αλλα εχω αυτη την εντυπωση!!!

Νερο κοριτσια,πολυ πολυ πολυ νερο να πινουμε!!!!

Που θα παει,θα περασει!!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βρήκα λύση. Αλλά είναι λίγο... ανορθόδοξη!

Εκανα μεν το πήλινγκ, έγινε βελούδο το δερματάκι μου, έβαλα και την Ε, ξύπνησα μια χαρά (και φυσικά με τις γνωστές μου κοκκινίλες - σαν εξανθήματα στα μήλα και το πηγούνι), κι ως το μεσημέρι ήταν πάλι σαν λέπια το δέρμα μου στο άγγιγμα και με φουλ λιπαρότητα. Τι είχες γιάννη - τι'χα πάντα δηλαδή.

 

Το ίδιο βράδι όντας πολύ κουρασμένη, ήθελα να ξεβαφθώ αλλά νύσταζα υπερβολικά και πήρα ένα μωρομάντηλο της μικρής (μπέϊμπικέαρ της ΜΕΓΑ) και έκανα το πρόσωπο μου και ξάπλωσα για ύπνο.

Το πρωί ξύπνησα χωρίς κοκκινίλες. Πολύ λίγες. Ελάχιστη λιπαρότητα και πιο λείο δέρμα. Απόρησα. Φυσικά επανέλαβα χθες το βράδι και σήμερα δεν έχω καμία κοκκινίλα.

Τώρα χωρίς ενυδατική θα μου πείτε; ε, τι να κάνω... δεν με τραβάει πάντως. Και το σημαντικότερο είναι ότι δεν είμαι σημαδεμένη!! :-):-)

 

Τι να πω Xena μου αφου βρηκες την λυση σου μπραβο! Και ενα μεγαλο μπραβο στα babycare της ΜΕΓΑ!!!

:wink:

Εγω παντως επειδη λυση δεν εβρισκα με τιποτα πηγα μεχρι το Νοσοκομείο Αφροδισίων & Δερματικών Νόσων Θεσσαλονίκης και μου ειπαν οτι εχω σμηγματοροϊκη δερματιτιδα. Μου εδωσε μια κρεμα (περιεχει λιγη κορτιζονη,ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε οκ) και βρηκα την υγεια μου!!! Ουτε κοκκινηλες , ουτε ξηροδερμια , ουτε τραβηγματα , ουτε τιποτα!!! Το προσωπακι μου ξαναγινε ομορφο!

Τωρα μπορω να απολαυσω την εγκυμοσυνη μου ανετα και πολυ χαιρομαι γι αυτο. Τελος καλο με το δερματακι μας λοιπον...Ολα καλα! :-P

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου,δυστυχως εγω δουλευω σε ψυχιατρειο!!!!!

Μαλλον xena,η λυση ερχεται εκει που δεν την περιμενεις!!!Να βελτιωθει η κατασταση με το μωρομαντηλο?Ισως πειδη δεν περιεχουν οινοπνευμα!!!

Οριστε Μαρακι μια λυση και για σενα!

Παντως,προ εγκυμοσυνης χρησιμοποιουσα και γω eviol,το δερμα γινοταν τοσο απαλο!!!!

Για πιλιγκ,να πω την αληθεια θα κοιτουσα να χρησιμοποιησω κατι δραστικο για την ξηροδερμια διοτι τα περισσοτερα πιλιγκ διορθωνουν την λιπαροτητα!

Ισως να κανω και λαθος,αλλα εχω αυτη την εντυπωση!!!

Νερο κοριτσια,πολυ πολυ πολυ νερο να πινουμε!!!!

Που θα παει,θα περασει!!!!!

 

Σε ψυχιατρειο ε!? Πω πω χαρα στο κουραγιο σου Μαρακι μου!!!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω Xena μου αφου βρηκες την λυση σου μπραβο! Και ενα μεγαλο μπραβο στα babycare της ΜΕΓΑ!!!

:wink:

Εγω παντως επειδη λυση δεν εβρισκα με τιποτα πηγα μεχρι το Νοσοκομείο Αφροδισίων & Δερματικών Νόσων Θεσσαλονίκης και μου ειπαν οτι εχω σμηγματοροϊκη δερματιτιδα. Μου εδωσε μια κρεμα (περιεχει λιγη κορτιζονη,ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε οκ) και βρηκα την υγεια μου!!! Ουτε κοκκινηλες , ουτε ξηροδερμια , ουτε τραβηγματα , ουτε τιποτα!!! Το προσωπακι μου ξαναγινε ομορφο!

Τωρα μπορω να απολαυσω την εγκυμοσυνη μου ανετα και πολυ χαιρομαι γι αυτο. Τελος καλο με το δερματακι μας λοιπον...Ολα καλα! :-P

Αντε ρε κοριτσι!!!!Επιτελους λοιπον!!!!Να ηρεμησεις λιγακι γιατι σιγουρα θα ηταν πολυ ενοχλητικο!

Αντε xena ευελπιστω και συ να εχεις απαλλαγει απο τα συμπτωματα με τον τροπο σου!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω πια ένα πρόσωπο.... γυαλί!!! είμαι πολύ χαρούμενη! και μου το λένε όλοι! όλοι!!

Εκανα όμως πατατιά και σας είπα λάθος μωρομάντηλα: Ανάφερα αυτά που παίρνω συνήθως, αλλά αυτή τη φορά είχα πάρει τα Daipers Sensitive, πάλι της ΜΕΓΑ είναι, στον βερο τα βρίσκω. Το είδα αφού η χαζή το έβγαλα από την θήκη να διαβάσω τι στο καλό ιδιαίτερο έχουν! Λέει πως έχει χαμομήλι και αλαντοϊνη που καταπραϋνει το δέρμα των μωρών. Χωρίς παραμπενς.

Λέτε να πάθω ζημιά που έκοψα τις ενυδατικές; Δεν με τραβάει πάντως καθόλου το πρόσωπο μου! Το νιώθω υγιέστατο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω πια ένα πρόσωπο.... γυαλί!!! είμαι πολύ χαρούμενη! και μου το λένε όλοι! όλοι!!

Εκανα όμως πατατιά και σας είπα λάθος μωρομάντηλα: Ανάφερα αυτά που παίρνω συνήθως, αλλά αυτή τη φορά είχα πάρει τα Daipers Sensitive, πάλι της ΜΕΓΑ είναι, στον βερο τα βρίσκω. Το είδα αφού η χαζή το έβγαλα από την θήκη να διαβάσω τι στο καλό ιδιαίτερο έχουν! Λέει πως έχει χαμομήλι και αλαντοϊνη που καταπραϋνει το δέρμα των μωρών. Χωρίς παραμπενς.

Λέτε να πάθω ζημιά που έκοψα τις ενυδατικές; Δεν με τραβάει πάντως καθόλου το πρόσωπο μου! Το νιώθω υγιέστατο!

 

Πραγματικα εισαι πολυ τυχερη βρε xena μου!Βρηκες τη λυση προφανως εκει που δεν το περιμενες!!!Δε νομιζω πως θα σε επηρεασει το γεγονος πως δε χρησιμοποιεις κατα κορον την ενυδατικη!Μπορεις να τη χρησιμοποιεις μετα το μπανιο!Να μην τη κοψεις τελειως!

Εγω τελευταια χρησιμοποιω της BEPANTHOL και μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενη.

Ειχα αγορασει της apivita,αλλα λογω μυρωδιας δεν μπορεσα να τη ξαναχρησιμοποιησω!!!!Ενα απο τα ασχημα συμπτωματα της εγκυμοσυνης οπου ακομη επιμενει!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...