Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mammyblue ευχαριστώ για τις πληροφορίες με έβγαλες από πολλά τρεχάματα. Πέρα από αυτά ξέρω ότι παίρνουμε και κάποια λεφτά επιστροφή από αυτά που δώσαμε στο μαιευτήριο. Ξέρετε κάτι γι αυτά;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης 2η ερώτηση: τι ποσά παιρνουμε γενικότερα?

α) επίδομα κυοφορίας?

β) επίδομα λοχείας?

γ) βοηθητικό επίδομα?

δ) μισθούς 4 μηνών που καθόμαστε από τις εργασίες μας?

ε) επίδομα από τον ΟΑΕΔ?

 

Εχω ψιλομπερδευτεί. Αν κάποια κοπέλα ξέρει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

konstantina78 αυτά έτι τα βαφτίζουν αυτοί!!!!!!!(ΙΚΑ)

 

Στην ουσία παίρνεις τους 4 μισθούς απο το ΙΚΑ και στην συνέχεια στα συμπληρώνει ο ΟΑΕΔ για να φτάσεις στον μισθό που έπαιρνες απο την δουλειά σου και τέλος το ΙΚΑ σου δίνει και 890,00 περίπου για τον τοκετό..

 

Αυτά είναι τώρα αυτοί στα λένε επίδομα τέτοιο, επίδομα τέτοιο, και λές πω ρε παιδί μου τι επιδόματα έχω να πάρω αλλά στην ουσία τους μισθούς σου ονομάζει έτσι!!!!!!!Δυστυχώς!!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mammyblue ευχαριστώ για τις πληροφορίες με έβγαλες από πολλά τρεχάματα. Πέρα από αυτά ξέρω ότι παίρνουμε και κάποια λεφτά επιστροφή από αυτά που δώσαμε στο μαιευτήριο. Ξέρετε κάτι γι αυτά;

 

Mania πέρνεις γύρω στα 300 ? μόνο αν κάνεις καισαρική. Περισσότερα πάνω σε αυτό το θέμα δεν γνωρίζω.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Να ρωτησω και εγω κάτι με την την σειρά μου. Σε λίγες μέρες βγαίνω σε άδεια. Το επίδομα αδείας το παιρνουμε από τον εργοδότη ή από το ΙΚΑ?

 

Το επίδομα κυοφορίας και λοχεία, καθώς επίσης και το βοήθημα τοκετού το παίρνεις από το ΙΚΑ. Από τον εργοδότη παίρνεις 25 χ το ποσό(ημερομίσθιο) που θα σου βγάλει το ΙΚΑ, εφόσον δεν έχεις πάρει άδεια ασθενείας.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Να ρωτησω και εγω κάτι με την την σειρά μου. Σε λίγες μέρες βγαίνω σε άδεια. Το επίδομα αδείας το παιρνουμε από τον εργοδότη ή από το ΙΚΑ?

 

Το επίδομα κυοφορίας και λοχεία, καθώς επίσης και το βοήθημα τοκετού το παίρνεις από το ΙΚΑ. Από τον εργοδότη παίρνεις 25 χ το ποσό(ημερομίσθιο) που θα σου βγάλει το ΙΚΑ, εφόσον δεν έχεις πάρει άδεια ασθενείας.

 

Εαν έχεις πάρει άδεια ασθενείας τι γίνεται mammyblue?

Πήρα 15 μέρες απο τις οποίες μου πλήρωσε τις 13 μέρες ο εργοδότης γιατί δεν είχα κλείσει χρόνο στην εταιρία και άλλες 9 μέρες απο τις οποίες δεν μου πλήρωσε καμία ο εργοδότης για τον ίδιο λόγο.

Τώρα έχω κλείσει χρόνο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ασθενείας τις πήρες εντός του 2008; Αν ναι τότε δεν δικαιούσαι τίποτα από τον εργοδότη γιατί σε έχει ήδη καλύψει

 

Ναι μέσα στο 2008 είναι :cry::cry::cry:

Αλλά μήπως μου δώσει αυτές που δεν δικαιούμουν τότε και τις δικαιούμαι τώρα αλλες 17 μέρες????????? :idea::?

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω ειμαι σε περιοδο λοχειας τωρα και θα καταθεσω τα δικαιολογητικα στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ηθελα να ρωτησω ομως κατι επειδη εγω απο το 2ο μηνα της εγκυμοσυνης περνουσα επιτροπη του ικα και δεν ξαναδουλεψα απο τοτε υπαρχει περιπτωση να μην παρω χρηματα καθολου η' να ναι μικρο το ποσο;αν ειναι και δεν αξιζει το κοπο να μην αφηνω τον μικρουλη μου μονο και μονο για το τιποτα...αν γνωριζει καποια ας μου απαντησει.ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειμαι σε περιοδο λοχειας τωρα και θα καταθεσω τα δικαιολογητικα στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ηθελα να ρωτησω ομως κατι επειδη εγω απο το 2ο μηνα της εγκυμοσυνης περνουσα επιτροπη του ικα και δεν ξαναδουλεψα απο τοτε υπαρχει περιπτωση να μην παρω χρηματα καθολου η' να ναι μικρο το ποσο;αν ειναι και δεν αξιζει το κοπο να μην αφηνω τον μικρουλη μου μονο και μονο για το τιποτα...αν γνωριζει καποια ας μου απαντησει.ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

 

Θα πάρεις λογικά Pegi γιατί έχεις ενεργό σχέση εργασίας

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι εννοείς αναρρωτική μέσα στο 2008? Κι εγώ τον Ιανουάριο πληρώθηκα για 14 ημέρες αναρρωτική (είχα πάθει αποκόλληση) Δεν δικαούμαι τίποτα από τον εργοδότη μου τώρα που είμαι σε άδεια για την εγκυμοσύνη??Σε παρακαλώ αν γνωρίζεις περιμένω απάντηση γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες...

 

Επειδή είναι τελικά τόσα πολλά που πρέπει να γίνουν για την εγκυμοσύνη όσο αφορά τα επιδόματα,τις Άδειες κλπ κλπ μήπως θα ήταν εύκολο να τα μαζέψουμε κάπου όλα μαζί τι πρέπει να κάνει μια έγκυος από την αρχή...

 

Δηλαδή όπως και εγώ θα είναι και άλλες κοπέλες...Είμαι στον 6ο μήνα και δεν έχω κάνει καμμία κίνηση για ΙΚΑ,ΟΑΕΔ κλπ κλπ.

 

Τι πρέπει να κάνω πρώτα τι μετά και με ποια σειρά...

 

Για παράδειγμα...έχω ΠΗΤ 11/10...θα πάρω την άδεια τοκετού,λοχείας,την κανονική άδεια την ισόχρονη άδεια και μετά το 6μηνο?Με αυτή τη σειρά...

 

Να γίνει δηλαδή μια λίστα από εσάς που έχετε την εμπειρία ήδη..

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5524

 

Σιγουρα υπαρχει και σε άλλες συζητήσεις σ' αυτήν την ενότητα, είναι ένα θεμα που έχει συζητηθεί πολύ, οπότε υπαρχει ήδη :)

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έχω δει απλά αυτό που λέω εγώ είναι το διαδικαστικό...

δηλαδή να μας πει μια κοπέλα που έχει εμεπειρία με ποια σειρά έγιναν όλες οι διαδικασίες..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα ασχοληθείς με το ΙΚΑ, όταν πλησιάζει ο καιρος για την άδειά σου (59 μέρες πριν την ΠΗΤ) θα πας στον γυναικολόγο του ΙΚΑ να σου γράψει την άδεια στο βιβλιάριο... Μετά θα πας στα γραφεία του ΙΚΑ και θα πάρεις το επίδομα γι' αυτες τις μέρες (τα πάιρνεις μετρητά στο τάμειο αμέσως)...

 

Όταν γεννήσεις θα πας τα χαρτια τοκετου πάλι στο ΙΚΑ και θα παρεις το επιδομα τοκετου και λοχειας (το στανταρ ποσο για τη γεννα και το επιδομα για 63 μέρες μετα τον τοκετό)...

 

Αφού θα έχεις τελειωσει με τις πληρωμές του ΙΚΑ θα κάνεις τα δικαιολογητικά του ΟΑΕΔ γιατι πρεπει να σε έχει ξεχρεωσει το ΙΚΑ για να μπεις σ' αυτην τη διαδικασια...

 

Τώρα όσον΄αφορά στο 6αμηνο που ψηφίστηκε τώρα δεν ξέρω να σου πω γιατι έγώ γεννησα το 2006 και δεν ίσχυε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν γεννήσεις θα πας τα χαρτια τοκετου πάλι στο ΙΚΑ και θα παρεις το επιδομα τοκετου και λοχειας (το στανταρ ποσο για τη γεννα και το επιδομα για 63 μέρες μετα τον τοκετό)....

 

Μέτα από πόσο καιρό ? υπάρχει περίπτωση να μην μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα, αν πάμε μόλις σαραντήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Sunsun πάντα λαμβάνουνε υπόψη το τελευταίο μήνα της προηγούμενης χρονιάς πριν γεννηθεί το μωρό.

 

Ξέρετε αν αυτό ισχύει και για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς, σε φροντιστήρια, όπου υπογράφεται σύμβαση 9μήνου;

 

Αν έχει αλλάξει ο εργοδότης (φροντιστήριο) τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα αποδεικνύονται από Βεβαίωση Εργοδότη σφραγισμένη στο ΙΚΑ του αλλά φαίνονται και στο σύστημα όταν είναι "οριστικοποιημένα", δηλαδή τα έχουν επεξεργαστεί, το οποίο αργεί, μπορεί και τρίμηνο. Αν τα ένσημά σας είναι οριακά ζητήστε Βεβαίωση Εργοδότη. Μπορείτε να πάτε εσείς ή οποιοσδήποτε άλλος να τη σφραγίσει στο ΙΚΑ του εργοδότη.

 

Για να εγκριθεί το εξάμηνο, ο ΟΑΕΔ μου ζήτησε ένσημα για το έτος που προηγείται της ημερομηνίας που βγήκα σε άδεια κυοφορίας. Επίσης σου δίνουν μία δήλωση για τον εργοδότη και μια αίτηση η οποία απ'ό,τι κατάλαβα είναι για τα επιπλέον χρήματα που πιθανόν δικαιούσαι (όπως παλαιότερα) αν πληρώθηκες από το ΙΚΑ λιγότερα απ'ό,τι θα πληρωνόσουν αν δούλευες.

Επίσης για το εξάμηνο χρειάζεται η βεβαίωση που παίρνεις από το ΙΚΑ όταν πληρώνεσαι.

Δεν ξέρω αν παίρνουμε εφ'απαξ χρήματα ή αν μηνιαίως πρέπει να πηγαίνουμε...

 

Στο ΙΚΑ πάτε στο Μητρώο για να περάσετε το μωρό σε σας, να του βγάλετε βιβλιάριο και να θεωρήσετε το δικό σας βιβλιάριο, και στις Παροχές για να τα καταθέσετε όλα. Υπάρχει επίσης τμήμα στο οποίο τυπώνουν τα ένσημα που έχουν περαστεί στο σύστημα. Τα βλέπουν όμως και από το Μητρώο νομίζω.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ 2007.ΚΑΙ ΤΟΥ 2008 ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ;ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ;ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...........

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Να ρωτησω και εγω κάτι με την την σειρά μου. Σε λίγες μέρες βγαίνω σε άδεια. Το επίδομα αδείας το παιρνουμε από τον εργοδότη ή από το ΙΚΑ?

 

Το επίδομα κυοφορίας και λοχεία, καθώς επίσης και το βοήθημα τοκετού το παίρνεις από το ΙΚΑ. Από τον εργοδότη παίρνεις 25 χ το ποσό(ημερομίσθιο) που θα σου βγάλει το ΙΚΑ, εφόσον δεν έχεις πάρει άδεια ασθενείας.

 

:shock: Εγώ έχω πάρει μόνο 4 ημέρες άδεια στον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης, δεν δικαιούμαι τις 25 ημέρες, δηλαδή?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ δούλευα μέχρι τον Φεβρουάριο του 2008 απο τότε περνάω επιτροπή και πληρώνομαι απο το ικα

το θέμα είναι είναι ότι ο εργοδότης μου ενώ δούλευα πάνω απο 8ωρο στα χαρτιά απο τον Νοέμβριο του 2007 με είχε σαν ημιαπασχόληση με αποτέλεσμα να πληρώνομαι αυτή την στιγμή τα μισα απ[ο το ικα και όχι αυτό που έπρεπε.

τώρα θέλω να ρωτήσω αν καμμία γνωρίζει να μου πεί για το επίδομακύησης λοχείας ή ακόμη και για το εξάμηνο που θέλω να πάρω, θα τα πάρω ολόκληρα ή πάλι θα είνια το μισό ποσό? ξέρει καμμία ?

πίκρα σας λέω πίκρα αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...