Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΛΥΡΗΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ


Recommended Posts

Κκαλημερα θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησης για οσους γνωριζουν ειναι μια συναδελφος στο γραφειο που εχει σκλυρυνση και παιρνει αγωγη, εχει χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο που λεει την παθηση, μπορει να παρει καποιο επιδομα? και αν ναι πως? πρεπει να περασει καποια επιτροπη για να της βγαλουν ποσοσστο αναπηριας?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προφανώς παίρνει ιντερφερόνη β, αυτή την πληρώνει? Δεν έχει περάσει από κάποια επιτροπή του ΙΚΑ για αξιολόγηση έτσι ώστε έπειτα να μπορούν οι γιατροί να της την γράψουν?

Ξέρω πως το επίδομα είναι αρκετά μεγάλο (έχει την πάθηση η κουμπάρα μου) αλλά το δίνουν βέβαια σε ασθενείς λόγω του ότι με αυτή την πάθηση δεν μπορούν να εργαστούν. Φυσικά περνάνε από επιτροπή για να το πάρουν και μάλιστα αυτό γίνεται κάθε 2 χρόνια. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που ο ασθενής εργάζεται, οπότε καλό θα ήταν να ρωτήσει τα πάντα στο ΙΚΑ ή σε όποιον ασφαλιστικό φορέα ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δικαιουτε επιδομα, το ποσοστο αναπηριας αξιολογητε αναλογα σε τη βαθμο ειναι η ασθενεια. πρεπει να καταθεση τα χαρτια της στο ΙΚΑ χρειαζετε: γνωματευση απα δημοσιο νοσοκομειο για την παθηση, μαγνητικη εξεταση η πιο προσφατη το πολυ 6αμηνο, και οτι εξετασεις εχει κανει..

τα καταθετη και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα την ειδοποιησουν για να περαση απο επιτροπη.

δικαιουτε επιδομα ειτε δουλευει ειτε δεν δουλευει γιατι το δικαιουτε.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται να πάρει κανείς επίδομα αναπηρίας 75% όταν είναι ικανός να εργαστεί? Λίγο περίεργο μου φαίνεται, καλύτερα να ρωτήσει η κοπέλα στο ΙΚΑ.

 

Έτσι όπως τα λες είναι φίλη μου.Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει επίδομα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εργάζεται επίδομα δεν δικαιούται.Και δεν είναι και μεγάλο το ποσό έτσι κι αλλιώς(εαν μιλάμε για το επίδομα αλληλεγγύης).Θέλει να περάσει απο επιτροπή με χίλια μύρια χαρτιά απο τον γιατρό , το νοσοκομείο, γνωματεύσεις, αναλυτικό σημείωμα αν έχει νοσηλευτεί και δεν θυμάμαι κι εγώ τι άλλο.Να ρωτήσει όμως αν μπορει να πάρει ποσοστό για άλλα πράγματα που δικαιούται όπως κάρτα απεριορίστων διαδρομών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται να πάρει κανείς επίδομα αναπηρίας 75% όταν είναι ικανός να εργαστεί? Λίγο περίεργο μου φαίνεται, καλύτερα να ρωτήσει η κοπέλα στο ΙΚΑ.

Η κάθε πάθηση έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας γι αυτό και το 75%.Δεν ξέρω κι αν τα έχουν αλλάξει και προς τα κάτω τώρα τα ποσοσστα λόγω κρίσης...ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και οχι να αναρωτιόμαστε πως γίνεται να έχει αναπηρία 75% και να δουλεύει.Αμα περίμενε να πάρει επίδομα σώθηκε κι αν ακόμα το παρει σώθηκε επίσης.Αν θυμάμαι καλα πάνω απο 500 ευρω το διμηνο δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για επιδομα αναπηριας ανηκει στην Νομαρχια και οχι στο ΙΚΑ και το περνεις ειτε δουλευεις ειτε οχι . Η συγκεκριμενη ασθενεια οπως και αλλες ειναι υπουλη μπορει να δουλευεις να λειτουργεις καλα και ανα πασα στιγμη να μην εισαι καλα να νοσηλευεσαι και γενικα ακολουθεις ιατρικο προγραμμα με φαρμακα για να στεκεσαι ορθια και να συντηρεις την παθηση.

Link to comment
Share on other sites

Για 67 ποσοστο και πανω το ποσο ειναι το διμηνο γυρω στα 650 ευρω. Και αυξηθηκε τα τελευταια δυο χρονια παλια ηταν 500 το διμηνο. Ενα ατομο με την συγκεκριμενη παθηση θα επρεπε να μπορει να μην δουλευει και να καλυπτοταν απο το κρατος. Σε περιπτωση που θα μπορουσε και ηθελε οκευ. Αλλα προκειται για υπουλη ασθενεια που ανα πασα στιγμη μενεις αναπηρος τυφλωνεσαι και τα πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιτροπές στις νομαρχίες έχουν κλείσει πλέον.http://www.ika.gr/gr/infopages/kepa/home.cfm

Κι επειδή έχω περάσει απο επιτροπές παλιότερα ο καθένας έβαζε οτι ποσοστό του άρεσε.Και καθόταν ο νευρολόγος τώρα να εξηγήσει στον ορθοπεδικό τι συμβαίνει....Την μία χρονιά είχα 67% και την επόμενη φορά που ξαναπέρασα είχα κάτω απο 50 νομίζω.Μία μουτζα τους έριξα και δεν ξαναπήγα απο τότε...Αν κι εγώ τώρα συγκεντρώνω χαρτιά να ξαναπάω μήπως και γίνει τίποτα...Πάντως το ποσό είναι γελοίο γιατί πολύ απλα δεν φτάνει για τίποτα και έτσι θες δεν θες πας να δουλεψεις.Αν βρεις δουλειά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποτιθεται οτι οι επιτροπες που θα υπαρχουν τωρα θα ειναι εξειδικευμενες για καθε παθηση γιατι οντως παλια σε εβλεπε οδοντιατρος για να σου δωσει ποσοστο και σε εκοβε με το ματι και εδινε οτι ναναι. Εγω για αλλη παθηση απο εκει ειχα περασει και παιρνω το επιδομα που οντως ψιχουλα ειναι για να ζησεις χωρις να δουλευεις δεν παιζει. Τωρα δηλαδη μετα την απογραφη ατομων με αναπηρια ξαναπερνας επιτροπη η οποια ειναι του ΙΚΑ πλεον?

 

Γιατι στην Νομαρχια δεν μου ειπαν να ξαναπερασω. Συγνωμη αν εδωσα λαθος πληροφοριες αλλα αυτα ισχυαν οταν περασα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα διαβασα τα παραπανω οποτε μαλλον πρεπει να ξαναπερασω επιτροπη και εγω καποια στιγμη. Παντως για το θεμα σιγουρα η κοπελα δικαιουται και να το κοιταξει φιλικο μου ατομο με ιδια παθηση εχει παρει ποσοστο και παιρνει το επιδομα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Σεπτέμβριο άλλαξε.Τέλη Ιουνίου θα περάσω κι εγώ απο εκεί δεν ξέρω τι έχει αλλάξει απο το θέμα των γιατρών στις επιτροπές γιατί τελευταία φορά περασα απο της Νομαρχίας και του ΙΚΑ πριν ακόμα αλλάξει το ποσό του επιδόματος.Οπότε είναι σίγουρα 2-3 χρόνια.Δεν είχα πάρει μέρος στην απογραφή γιατί ειχε διακοπεί το επίδομα μου και δεν υπήρχε λόγος.Δεν νομίζω να πρέπει να ξαναπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να τα ψαξω λιγο παραπανω και εγω γιατι δεν ασχολιομουν ποτε με το τι δικαιουμαι θες απο αρνηση θες λογω ελλειψης χρονου και μετα το παιδι δεν ετρεξα ουτε το θεμα της συνταξης που ηθελα να δω στα ποσα ενσημα βγαινω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα διαβασα τα παραπανω οποτε μαλλον πρεπει να ξαναπερασω επιτροπη και εγω καποια στιγμη. Παντως για το θεμα σιγουρα η κοπελα δικαιουται και να το κοιταξει φιλικο μου ατομο με ιδια παθηση εχει παρει ποσοστο και παιρνει το επιδομα.

Αν εργάζεται και έχει ένσημα(δλδ φαίνεται)δεν δικαιούται εκτός κι αν άλλαξε κάτι βέβαια.Πάντως να πάει να πάρει ποσοστό έτσι κι αλλιώς.

Ήθελα πολύ να ξερα τώρα που θα πάω εγώ τι θα μου βγάλουν πάλι :)

Ήρθα απο εξωτερικό με 2 μωρά για να περάσω απο την επιτροπή και μου φαίνεται μπουκάλα θα μείνω πάλι :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εργαζομουν κανονικα πριν το παιδι και το επαιρνα το επιδομα αναπηριας δεν εχει σχεση με το αν δουλευεις αλλα με τι παθηση εχεις ποσο σοβαρη δηλαδη. Και η κοπελα που ξερω με σκληρυνση δουλευε και το επαιρνε μετα χειροτερεψε και σταματησε την δουλεια.

 

Αναλογα την παθηση αλλα χρειαζεσαι πολλα χαρτια και εξετασεις ψαξε το αρχειο σου οτι εχεις και απο το νοσοκομειο δημοσιο που σε παρακολουθει. Δεν ξερω για ποια παθηση μιλας αλλα ζητανε και εξετασεις πια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω μαζέψει

-γνωμάτευση απο τον γιατρό του νοσοκομείου

-πιστοποιητικο απο το νοσοκομειο και τα 2 με σφραγίδα του γιατρού με αμκα κλπ επάνω

-βεβαίωση απο τον γιατρό κι αυτή με σφραγιδα δική του

-το αναλυτικό σημείωμα απο τις νοσηλείες εκει

-τελευταίες εξετάσεις μου λείπει μία θα την κάνω την άλλη βδομάδα να την έχω φρέσκια

τι άλλο;;μμμ

θέλει νομίζω ταυτότητα, αμκα δικό μου κι ένα παράβολο που θα το πάρω κι αυτό να το έχω

Βασικά παντού θέλουν τα στοιχεια του γιατρού πλέον αμκα, τσαυ, ιατρικο σύλλογο και τέτοια

Πάντα μου ζητούσαν εξετάσεις:confused::confused:έχει αλλάξει τίποτα με αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εξετασεις που δειχνουν επιπλοκες σε αλλα οργανα εξαιτιας της παθησης τις δειχνεις και αυτες ακτινογραφιες μαγνητικες καρδιογραφηματα οτιδηποτε μπορει να εχει επηρεασει η παθηση. Αιματολογικες αν αφορα αιματολογικη νοσο η μεταγγισεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο εξετάσεις έχω πάκους ολόκληρους.:PΟτι έχω θα το πάω και ας δουν απο εκεί τι τους ενδιαφέρει.Αλλά και παλιότερα τα μάζευα και τους τα πήγαινα μπορεί να τα περνούσαν και στο ντούκου κάποια όμως.

Άντε και καλή μου επιτυχία!

edit τώρα που το σκέφτομαι τα γράφει όλα αναλυτικά και στα ιατρικά σημειώματα απο τις νοσηλείες αλλά θα τους πάω και τις εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε πάθηση έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό αναπηρίας γι αυτό και το 75%.Δεν ξέρω κι αν τα έχουν αλλάξει και προς τα κάτω τώρα τα ποσοσστα λόγω κρίσης...ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και οχι να αναρωτιόμαστε πως γίνεται να έχει αναπηρία 75% και να δουλεύει.Αμα περίμενε να πάρει επίδομα σώθηκε κι αν ακόμα το παρει σώθηκε επίσης.Αν θυμάμαι καλα πάνω απο 500 ευρω το διμηνο δεν είναι.

 

Άλλα έγραψα και άλλα κατάλαβες... Εγώ δεν αναρωτήθηκα ούτε αμφισβήτησα την κοπέλα απλά σκέφτηκα πως το κράτος ίσως δεν έδινε κάποιο επίδομα σε ασθενή που είναι ικανός να εργαστεί. Τέλος πάντων όμως, ρώτησα την κουμπάρα μου που έχει σκλήρυνση και παίρνει το επίδομα, μου είπε πως δεν έχει σημασία αν εργάζεσαι ή όχι, αν το ποσοστό που θα σου δώσουν από την επιτροπή είναι μεγαλύτερο του 67% τότε θα το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

οντως ετσι ειναι δικαιουτε το επιδομα ειτε δουλευει ειτε δεν δουλευει.

δυστοιχος υπαρχουν πολλα ατομα με σκληρηνση,εχω ενα πολυ κοντινο μου προσωπο και γνωριζω πολλα στο θεμα αυτο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

επιδοματα υπαρχουν πολλα....

στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για τι επιδομα παραπληγιας(διαφορετικο απο την συνταξη αναπηριασ και αλλα αναπηρικα επιδοματα) που το δινουν ολα τα ταμεια στους ασφαλισμενους τους και η προνοια σε οσους δεν μπορουν να το παρουν απο τα ταμεια που ειναι ασφαλισμενοι για καποιους λογους. το επιδομα αυτο ειναι περιπου 700 ευρω το μηνα και δεν εχει σχεση με το αν εργαζεσαι ή οχι και ανεξαρτητα την ηλικια του ασθενους....απλα ειναι μια οικονομικη ενυσχυση σε μερικους ανθρωπους οπως αυτοι που εχουν σκληρηνση κατα πλακας μια που οι θεραπειες τους και γενικα η ασθενεια που εχουν εχει μεγαλο οικονομικο κοστος...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να πρόκειται για άλλο επίδομα τότε.Εγώ μιλούσα συγκεκριμένα για το επίδομα αλληλεγγύης.

Μήπως όσοι εργάζονται ως ΑΜΕΑ να μπορούν και να εργάζονται ταυτόχρονα και να παίρνουν και το αλληλεγγύης δεν το γνωρίζω αυτό.

Όπως και να χει πρέπει να πάει να ρωτήσει στα ΚΕΠΑ για να δει τι δικαιούται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...