Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στο χωριό!!


zoivrana

Recommended Posts

Ας συγκεντρωθούμε εδώ όσοι το τόλμησαν και όσοι είναι στο κατόφλι, λίγο πριν το τολμήσουν!!!!!

 

Και ποια η γνώμη σας όσοι είστε έξω απο αυτόν τον χόρο??? Θα το τολμούσατε αν είχατε σπίτι (εσεις ή ο ανδρας σας) και στρέμματα στην επαρχια????

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ηρθα στον τοπο του αντρα μου...γεννημα θρεμα θεσαλονικια... αλλα...ο ερωτας βλεπεις!!!

 

Ο αντρας μου ηδη ειχε εδω την δουλεια του ειναι κτηνοτροφος εχουν κτηνοτροφικη μοναδα.....(τσομπανος αλα παλαια:lol::lol::lol:)

 

Ψεμματα δεν θα πω μ λειπει η θεσαλονικη ισως επειδη εδω δενε χω παρεες φιλες κτλ... εχω καποιες ''γνωστες'' αλλα δεν ταιριαζουμε ουτε ειναι ευκολο να ηγαινουμε για καφε κτλ οποτε ειμαι συνεχεια μονη!!

Αλλα ενα περιεργο πραγμα μολις παμε θεσνικη για βολτα μετα απο ενα 3 ωρο με πιανει αγχος να γυρισω πισω χαχα διχασμενη προσωπικοτητα ειμαι:lol::lol:

 

Λιγο τωρα με ενα ζευγαρι βγαινουμε που κ που και αυτο ειναι!

 

Απο αποψη ζωης ειναι φυσικα πολυ καλυτερα σε βιωτικο επιπεδο...και ειδικα αν σου αρεσει η φυση(εμενα καθοοοοολου) εχουμε και χωραφια κτλ αλλα δεν ασχολουμε....δεν μπορω αλλα και να μπορουσα δνε θα πηγαινα...

 

Εσυ που απο οτι θυμαμαι απο το αλλο σου θεμα ασχολεισαι και σου αρεσει πιστευω θα ναι καλυτερη η προσαρμογη σου!!

 

Το αποφασισατε τελικα?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απο οτι καταλαβαίνω πηγες απο την αρχή του γάμου εκει. Παντρέυτηκες εκει δηλαδη. Σωστα? έχεις κοντά και τα πεθερικά σου? Αρα δεν εφτιαξες σπιτι στη Θεσσαλονικη και εφυγες μετα... Σιγουρα και για σενα θα ήταν δύσκολο στην αρχη. Είσαι πολύ μακρια απο τη Θεσσαλονίκη?

 

Οσον αφορά στα χωράφια θα έλεγα πως κακός δεν τα εκμεταλλέυεστε. Αν είστε εντάξει μονο με την κτηνοτροφία οκ. Αλλα και πάλι εγώ θα το έξαχνα να βαλω κατι καινοτόμο....

 

Μη φανταστεις οτι και γω ονειρευόμουν να γίνω αγρότισσα... Ημουν αεροσυνοδος στην Ο.Α και σταματησα οταν εμεινα εγκυος και επειτα η εταιρία εκλεισε... εχω την προυπηρεσία για να ξαναγίνω αλλα δεν το επιδιώκω πια!!

 

Προτιμώ να παράγω κατι δικό μου και να προσπαθώ να το πουλήσω... Διαφορετικά δεν θα ήθελα να παω στο χωριο. Δεν θα μπορούσα να πάω και να είμαι ΄νυκοκοιρα'. Μπα δε θα την πάλευα.. ενω στη ιδέα οτι πάω για να δουλέψω για μένα μου ερχεται πιο ελαφρυ!!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια!

Και γω γεννηθηκα και μεγαλωσα Θεσσαλονικη,αλλα εδω και 4 χρονια μενω στην επαρχια!Ουτε εγω,ουτε ο αντρας μου εχει καποια σχεση με το μερος αυτο,αλλα ηρθαμε για δουλεια!Μου λειπει πολυ η Θεσσαλονικη,μιας και εκει μενουν τα αγαπημενα μου προσωπα!

Δεν μετανιωνω που αποφασισα να ρθω εδω!Οι ρυθμοι της ζωης ειναι πιο ηρεμοι!Σιγουρα υστερει σε πολλα,τουλαχιστον ομως διαθετει τα απαραιτητα για να ζησεις καλα!

zoivrana συμφωνω με τα λεγομενα σου!Μακαρι να ειχα και γω ενα μικρο χωραφακι εδω που ειμαι!Θα καλλιεργουσα πολλα πραγματα!

Ευχομαι τουλαχιστον οσοι εχουν μεινει στις μεγαλουπολεις να ζουν οσο πιο αξιοπρεπεστατα γινετε!Διοτι πλεον ειτε σε επαρχια μενεις ειτε στην πολη δε γλυτωνεις απο τα εξοδα!!!!:mad:

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια!

Και γω γεννηθηκα και μεγαλωσα Θεσσαλονικη,αλλα εδω και 4 χρονια μενω στην επαρχια!Ουτε εγω,ουτε ο αντρας μου εχει καποια σχεση με το μερος αυτο,αλλα ηρθαμε για δουλεια!Μου λειπει πολυ η Θεσσαλονικη,μιας και εκει μενουν τα αγαπημενα μου προσωπα!

Δεν μετανιωνω που αποφασισα να ρθω εδω!Οι ρυθμοι της ζωης ειναι πιο ηρεμοι!Σιγουρα υστερει σε πολλα,τουλαχιστον ομως διαθετει τα απαραιτητα για να ζησεις καλα!

zoivrana συμφωνω με τα λεγομενα σου!Μακαρι να ειχα και γω ενα μικρο χωραφακι εδω που ειμαι!Θα καλλιεργουσα πολλα πραγματα!

Ευχομαι τουλαχιστον οσοι εχουν μεινει στις μεγαλουπολεις να ζουν οσο πιο αξιοπρεπεστατα γινετε!Διοτι πλεον ειτε σε επαρχια μενεις ειτε στην πολη δε γλυτωνεις απο τα εξοδα!!!!:mad:

 

εσυ εκει αν εισαι μεσα στη Κοζάνι θα έχεις ενα καλο πλεονεκτημα! την τηλεθέρμαση!!!!!!!!

 

εμεις παλευουμε να ζεσταθούμε και ευτυχως ο καλος Θεούλης δεν εφερε ακόμα τη βαρυχειμωνια!!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ απο οτι καταλαβαίνω πηγες απο την αρχή του γάμου εκει. Παντρέυτηκες εκει δηλαδη. Σωστα? έχεις κοντά και τα πεθερικά σου? Αρα δεν εφτιαξες σπιτι στη Θεσσαλονικη και εφυγες μετα... Σιγουρα και για σενα θα ήταν δύσκολο στην αρχη. Είσαι πολύ μακρια απο τη Θεσσαλονίκη?

 

Οσον αφορά στα χωράφια θα έλεγα πως κακός δεν τα εκμεταλλέυεστε. Αν είστε εντάξει μονο με την κτηνοτροφία οκ. Αλλα και πάλι εγώ θα το έξαχνα να βαλω κατι καινοτόμο....

 

Μη φανταστεις οτι και γω ονειρευόμουν να γίνω αγρότισσα... Ημουν αεροσυνοδος στην Ο.Α και σταματησα οταν εμεινα εγκυος και επειτα η εταιρία εκλεισε... εχω την προυπηρεσία για να ξαναγίνω αλλα δεν το επιδιώκω πια!!

 

Προτιμώ να παράγω κατι δικό μου και να προσπαθώ να το πουλήσω... Διαφορετικά δεν θα ήθελα να παω στο χωριο. Δεν θα μπορούσα να πάω και να είμαι ΄νυκοκοιρα'. Μπα δε θα την πάλευα.. ενω στη ιδέα οτι πάω για να δουλέψω για μένα μου ερχεται πιο ελαφρυ!!!

 

Eχουμε αρκετα κοινα και εγω σε μεγαλο τουριστικο γραφειο ημουν υπευθυνη!:D

Εγω ηρθα εδω πριν τον γαμο....ξεκινησαμε με συγκατοικηση αλλα εμεινα εγκυος σχεδον αμεσως..Ειχα βεβαια το σπιτακι μου θεσνικη(ενοικιο)αλλα το ειχα φτιαξει και εγω ετσι οπως ηθελ ακτλ κτλ!

 

Ο αντρας μοπυ τα εκμεταλλευονται....σια σιταρια τριφυλλια κτλ για τα ζωα.... Φυσικα εχουμε και λαχανικα δικα μας απο ολα απο πατατα μεχρι οτι φανταζεσαι...απλα εννοω πως εγω δεν παω...διοτι δνε τα χω καλα με την φυση!!Ασχολειτε ο αντρας μου και η πεθερα μου!!!

 

Και γω δεν την παλευω ως η καλη νοικοκυρα αν και μαρεσει να μαι στο σπιτι...αλλα και να ηθελα δεν θα μπορουσα να κανω κατι δενε χω βοηθεια απο πουθενα... κανεναν για να με βοηθησει να κρατησει το παιδι πχ(οχι πως θελω κιολας αλλα να);););)

 

Οποτε του χρονου που θα χουμε βρει τους ρυθμους μας και με τον αντρα μου με την δουλεια του καλυτερα ολο κ κατι θα κανω και εγω......

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Eμεις μετακομισαμε πριν 1 χρονο στο Ναυπλιο απο Αθηνα. Δεν ειναι κανενας μας απο εδω κατεβηκαμε για συγκεκριμενη δουλεια αλλα.... ναυαγησε!!! Εχω δυο παιδια μεγαλουτσικα τα οποια εχουν προσαρμοστει πληρως και κανεις μας δεν θελει να γυρισει πισω!!!! Λατρευουμε το μερος που μενουμε. Ανεβαινουμε Αθηνα οχι πολυ συχνα αλλα και εμενα με πιανει αγχος και θελω να γυρισω πισω!!!!

Link to comment
Share on other sites

εσυ εκει αν εισαι μεσα στη Κοζάνι θα έχεις ενα καλο πλεονεκτημα! την τηλεθέρμαση!!!!!!!!

 

εμεις παλευουμε να ζεσταθούμε και ευτυχως ο καλος Θεούλης δεν εφερε ακόμα τη βαρυχειμωνια!!!

 

Ειμαι μεσα στην Κοζανη και ναι εχουμε σωθει με την τηλεθερμανση!

Πραγματικα εαν ειχαμε και πετρελαιο,δε ξερω πως θα ημουν,γιατι εγω δεν πληρωνομαι απο τη δουλεια και του συζηγου του μειωνουν συνεχεια τον μισθο.Ο Θεος να βαλει το χερι του για ολους!Τι να πω!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμεις μετακομισαμε πριν 1 χρονο στο Ναυπλιο απο Αθηνα. Δεν ειναι κανενας μας απο εδω κατεβηκαμε για συγκεκριμενη δουλεια αλλα.... ναυαγησε!!! Εχω δυο παιδια μεγαλουτσικα τα οποια εχουν προσαρμοστει πληρως και κανεις μας δεν θελει να γυρισει πισω!!!! Λατρευουμε το μερος που μενουμε. Ανεβαινουμε Αθηνα οχι πολυ συχνα αλλα και εμενα με πιανει αγχος και θελω να γυρισω πισω!!!!

 

Η δουλειά που ναυάγησε είχε σχέση με τη γη??????

Ελπίζω να βρείτε κατι κάλο και να μεινετε εκει αφου σας αρέσει.. κυρίως για τα παιδια..

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πριν λίγες μέρες πήραμε την απόφαση να φυγουμε απο θεσσαλονίκη, η οικονομική κρίση με τσάκισε. Εχω μωρό 4,5 μηνών και δεν εχω βοήθεια για να πάω να δουλέψω, έτσι δυσκολευομαστε. Εχουμε καποια χωράφια εκεί και θα ασχοληθούμε με αυτά. Εχω πάθει μια ψηλοκατάθλιψη που θα πάω στο ωρίο του άντρα μου και θα αφήσω την Θεσσαλονίκη μου. Βεβαια ειναι μεγάλος δήμος εκει εχει κοσμο τραπεζες μαγαζιά σχεδόν τα πάντα, 12000 κατοίκους άρα ψηλοπαλευεται. Πηγαίναμε και συχνά οπότε γνωρίζω και μερικά ατομα. Το καλό είναι οτι θα έχουμε ολοκαίνουριο σπιτάκι ! Ηδη εχουμε αρχήσει ερευνα για πατώματα μπάνια κλπ. Το σπιτι χτισμένο αλλα μονο τσιμέντα και κουφώματα έχει. Εχουμε πολυ δρόμο μπροστά μας κανενα χρονο ακόμα θα την χησω την Θεσσαλονίκη μου ααααααααααχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγες μέρες πήραμε την απόφαση να φυγουμε απο θεσσαλονίκη, η οικονομική κρίση με τσάκισε. Εχω μωρό 4,5 μηνών και δεν εχω βοήθεια για να πάω να δουλέψω, έτσι δυσκολευομαστε. Εχουμε καποια χωράφια εκεί και θα ασχοληθούμε με αυτά. Εχω πάθει μια ψηλοκατάθλιψη που θα πάω στο ωρίο του άντρα μου και θα αφήσω την Θεσσαλονίκη μου. Βεβαια ειναι μεγάλος δήμος εκει εχει κοσμο τραπεζες μαγαζιά σχεδόν τα πάντα, 12000 κατοίκους άρα ψηλοπαλευεται. Πηγαίναμε και συχνά οπότε γνωρίζω και μερικά ατομα. Το καλό είναι οτι θα έχουμε ολοκαίνουριο σπιτάκι ! Ηδη εχουμε αρχήσει ερευνα για πατώματα μπάνια κλπ. Το σπιτι χτισμένο αλλα μονο τσιμέντα και κουφώματα έχει. Εχουμε πολυ δρόμο μπροστά μας κανενα χρονο ακόμα θα την χησω την Θεσσαλονίκη μου ααααααααααχχχχχχχχχ

 

Σαν την περιπτωσή μου, μου ακουγεται και η δική σου. μονο που εγω θα πάω σε χωριο με λιγότερους απο 2.000 κατοικους αλλα πολυ κοντα στην Αλεξάνδρεια. καμια 10αρια χιλιομετρα. Εσυ θα πας πολύ μακρυα απο τη Σαλονίκη?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σαν την περιπτωσή μου, μου ακουγεται και η δική σου. μονο που εγω θα πάω σε χωριο με λιγότερους απο 2.000 κατοικους αλλα πολυ κοντα στην Αλεξάνδρεια. καμια 10αρια χιλιομετρα. Εσυ θα πας πολύ μακρυα απο τη Σαλονίκη?[/QUOTκ

 

 

Καλε και εγω κοντα στην Αλεξάνδρεια στην Κρυα Βρυση. Εσυ σε ποιο μέρος?

Link to comment
Share on other sites

Σαν την περιπτωσή μου, μου ακουγεται και η δική σου. μονο που εγω θα πάω σε χωριο με λιγότερους απο 2.000 κατοικους αλλα πολυ κοντα στην Αλεξάνδρεια. καμια 10αρια χιλιομετρα. Εσυ θα πας πολύ μακρυα απο τη Σαλονίκη?[/QUOTκ

 

 

Καλε και εγω κοντα στην Αλεξάνδρεια στην Κρυα Βρυση. Εσυ σε ποιο μέρος?

 

χα!!! κοιτα να δεις.. Εγώ στην Αγκαθιά!! αμεσως μετά την Κυψέλη και πριν τη Μελίκη.. Η κρυα βρύση που είναι? φανταζομαι θα ειναι απο την αλλη μερια της Αλεξάνδρειας, προς μακροχωρι?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

α τιποα δεν ξερω απο αυτα που ειπες!!χαχαχαχα ειναι μεγαλος δημος . οπως εισαι στον κεντρικο της Αλεξανδρειας ερομενη απο χαλκιδονα σριβεις στον μασουτη δεκια και πριν μπεις στον αγιο λουκα αριστερα ειναι κανα 10 λεπτο απο Αλεξανδρεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ενα 10λεπτο απο την αλλη πλευρα της Αλεξανδρειας. Απο Νισελι. Ωραία!!!! θα τα λέμε ως κοντοχωριανοι!!!!!!!!!!!

 

 

Ναι ναι να έρθεις να σε ψησω καφέ !!!χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι να έρθεις να σε ψησω καφέ !!!χαχαχαχα

 

για πες? στη σαλονικη που εισαι????? μήπως ειμαστε στην ιδια οικοδομη και δε το ξερουμε??????:-D

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 50-50 σε αυτό το θέμα...θα ήθελα να φύγω για να προσφέρω καλύτερη ποιότητα ζωής στο παιδάκι μου -αν και φανταστείτε μένουμε σε 'χαλαρό' προάστιο της Αττικής χωρίς βαβούρα, γιατί και του άντρα μου του αρέσει η γεωργία (σαν έξτρα εισόδημα) και τα σχετικά αλλά από την άλλη ένας άγνωστος τόπος θα σήμαινε αρκετή κλεισούρα μέχρι να κάνω φίλους ή να βρω μια δουλειά και σε αυτή τη σκέψη καταθλίβομαι γιατί και τώρα δουλεύω από το σπίτι και έχω φρικάρει!

 

Βέβαια, με το σύζυγο στρατιωτικό ξέρω ότι κάποια στιγμή θα έρθει και η επαρχία μιας και ακόμα έχει 19 χρόνια υπηρεσίας και αναμένονται 3 ή 4 μεταθέσεις η μία σίγουρα εκτός Αθηνών. Όπως και να έχει, θα τον ακολουθήσω με το παιδί -ούτε το διανοούμαι να του πω να πάει εκείνος και εμείς εδώ, και ελπίζω στο καλύτερο! Ποιος ξέρει...μπορεί και να μας αρέσει και να μείνουμε.

Πάντως, έχει συζητηθεί να φύγουμε κάποια στιγμή για ένα νησί που έχει συγγενείς αλλά ακόμα είναι νωρίς.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βλέπω οτι ολοένα και περισσοτερες εχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση με τους αδρες μας!!! Εγώ αρχίζω να πιάνω τον εαυτό μου να χαίρομαι καταβάθος βλέποντας στο μέλλον ενα σπίτι 160 τμ (τωρα μενουμε σε 58τμ) φτιαγμένο όπως μου αρέσει και διπλα το εργαστήρι μου να δουλέυω, και απο κάτω τα πεθερικά να μου προσέχουν τα παιδια.. (ετσι κάνω και δευτερο)...

οραματίζομαι τη μικρή μου ελέυθερη στη μεγάλη αυλή να παίζει ανεμποδιστη και γω να ειμαι ξενοιαστη γιατι εκτος του οτι δε θα κινδυνευει θα είναι και τα πεθερικά εκει τρυγύρω.... Εγώ θα δουλέυω στο χώρο μου που θα είναι κοντά και άνδρας μου το πρωι στη δουλειά και το απογευμα στα χωράφια.... θα έχουμε μεγάλη εξοικονόμιση.... θα σταματήσει ο βραχνας του σπιτιου γιατί θα νοικιαστει, θα έχουμε μισή ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΝΕΡΟ με τα πεθερικά, ψωνια απο το σουπερμαρκετ που και τωρα αυτοι μας τα κάνουν, ένα ετοιμο φαγητό οταν δε θα μπορώ.. (αν και φοβάμαι οτι θα το κανω συνηθειο αυτο..:D), και δε μιλάω για το συμαζεμα και κανενα σίδερο που σίγουρα θα μου κανει η μαμα του ανδρούλη μου!!!!

Να φανταστέιται κατέβασα ενα σχεδιάστικό πρόγραμμα σπιτιου και προσπαθώ να σχεδιάσω το σπίτι όπως μου αρέσει....!!!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Καλη χρονια με υγεια και ευτηχια για ολους μας!!

 

Εγω ειμαι γεννημα θρεμα χωριου,οποτε εχω να σου πω πολλα πανω σε αυτο το θεμα!

 

Το χωριο μου,πολυ μικρο,με το ζορι τωρα υπαρχουν 20 μονιμοι κατοικοι,και οτι ανεσεις υπηρχαν παλια (ενα μικρο καφενειο,μια ομορφη πλατεια,περισσοτερος κοσμος,καλυτερη συγκοινωνια) πλεον ειναι πολυτελεια!

 

Το καλο ειναι οτι ειμαστε μολις 5 λεπτα (με το αυτοκινητο) απο την δευτερη μεγαλη πολη του νομου και μολις 15 απο την πρωτεουσα.Στα 2 λεπτα με τα ποδια ειναι ενα μεγαλο χωριο οπου διαθετει σχολειο,σουπερ,καφενεια,κρεατοπωλεια,κουρειο,ιατρειο,ψιλικα,αρτοποιειο και ...ψησταρια!!!

Γυρω γυρω υπαρχουν και αλλα πολλα χωριουδακια,που μπορεις να πας ανετα με τα ποδια.

 

Οσο ημουν μικρη και εμενα χωριο,μου αρεσε απιστευτα η ζωη εκει,γιατι υπηρχαν πολλα παιδια,ολη μερα παιχνιδι εξω στην φυση και στα ζωα,δεν μας ενοιαζε για φαγητο,για νερο,για τιποτα.Μονο παιχνιδι!Ειδικα τις γιορτες που κατεβαιναν και οι φιλοι μου απο την Αθηνα,ηταν ενας Παραδεισος!

 

Οι δικοι μας παραδοσιακοι αγροτες, καλλιεργουσαν την γη και ειχαμε τα δικα μας ζωα.

Καταναλωναμε οτι τρωγαμε και η ζωη κυλουσε ηρεμα και ξεγνοιαστα!

 

Το να κατεβουμε στην πολη για ψωνια ή για βολτα μας φαινοταν τρελο πανυγηρι!

 

Περασανε τα χρονια,αλλαξαν τα ενδιαφεροντα και αρχισα και εγω σιγα σιγα να βλεπω τα "ασχημα" του χωριου.Για να παω φροντηστηριο ή για καφε ή για βολτα επρεπε να βολεψω το προγραμμα μου,συμφωνα με το ποτε ειχε λεωφορειο.Μερικες φορες επρεπε να ξυπνησω πολυ νωρις.Αν εχανα το λεωφορειο και δεν ειχε αλλο,επρεπε να βρω εναν τροπο να παω στην πολη,που συνηθως ηταν με ταξι ή πολυ σπανια καποιος που τυχαινε να παει για καποια δουλεια στην πολη και να με παρει μαζι.

 

Εφυγα απο το χωριο να ζησω την μεγαλη ζωη,βρηκα δουλεια και νοικιασα στην πολη.Μου αρεσε παρα πολυ στην αρχη,γιατι ειχα ενα δικο μου χωρο και εκανα οτι ηθελα.Ομως παντα κατι μου ελειπε.

Γιαυτο και σε καθε ευκαιρια,ετρεχα στο χωριο.Οχι μονο για να παρω προμηθειες,αλλα για να χαλαρωσω διπλα στο τζακι με τους δικους μου και να πουμε τα "κουτσομπολια της περιοχης"

 

Με το που γνωρισα τον αντρα μου,φυγαμε λογω εργασιας στην Αθηνα.Εκει τα ειδα ολα.Με επιασε καταθλιψη.Μου ελειπε η φυση,η γη,ενας κηπος,μια βεραντα.Ενιωθα να πνιγομαι.Ηθελα να βγω μια βολτα και αυτη η κινηση και η βαβουρα με ελιωνε!Μου ελειπαν και οι δικοι μου ανθρωποι....!

 

Δεν μπορω να πω οτι κακοπερασα στην Αθηνα.Γνωρισα σημαντικους ανθρωπους και δημιουργησα καλες φιλιες.Εκανα πραγματα που δεν ειχα την ευκαιρια να τα κανω στην δικη μου πολη,αλλα εχω ειχα μαθει σε αλλους ρυθμους,σε αλλο στυλ και η ποιοτητα ζωης που μου προσφερε η Αθηνα δεν με ικανοποιουσε!

 

Ειδικα το καλοκαιρι για να παω στην θαλασσα,επρεπε να περιμενω το σαβ/κο αφου καθημερινες και εγω και ο αντρας μου σχολουσαμε αργα.Και αν ημουν αδιαθετη,επρεπε να περιμενω το επομενο σαβ/κο!Και η αποσταση ηταν μια ωρα μακρια!

 

Ενα ωραιο πρωι ηρθε η πολυποθητη μεταθεση για επιστροφη στην πολη μας!Τρελαθηκα απο χαρα!

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ξαναφυτεψω κηπο με ολα τα ειδη λαχανικων και φρουτων.Αγορασα και αλλα ζωακια απο αυτα που ειχε ηδη η μαμα μου και δεν το μετανιωσα καθολου.

 

Δεν βρηκα τις ιδιες δραστηριοτητες που εκανα στην Αθηνα (εφιππη τοξοβολια) αλλα ξαναξεκινησα παραδοσιακο χορο και λατιν που μου αρεσε πολυ.Οι τιμες ηταν πολυ καλυτερες εδω απο οτι στην ΑΘηνα!

 

Για μπανιο?Δεν το συζητω!Η Θαλασσα ειναι ακριβως διπλα απο το σπιτι μου.Οταν δεν εχει ρεπο ο αντρας μου παω με το ποδηλατο.Οταν εχει ρεπο,βγαινουμε και εκτος νομου.

 

Θελω βουνο?Σε μιση ωρα και λιγοτερο εχω φτασει στον Ταυγετο και απολαμβανω χιονι και κρυο νερο!!!

 

Θελω να παω να μαζεψω χορτα για να περασει η ωρα μου?Ριγανι?Πεταγομαι μεχρι το χωριο ή σε καποιο αλλο χωριο και αλλαζω παραστασεις!!

 

Μπορει να μην ειμαστε πολλα ατομα στο χωριο αλλα τουλαχιστον οσοι εχουμε απομεινει,μιλαμε σαν συγγενεις μεταξυ μας!Μια οικογενεια ειμαστε.Μας λειπει η ζαχαρη,θα παω στην γειτονισσα.Θελω νερο και βαριεμαι να παω σπιτι μου,θα παω στην αυλη του ταδε να πιω χωρις να ρωτησω.Υπαρχει αυτο το στυλ.

 

Ο δημος κανει πολλα προγραμματα/επιδοτουμενα σεμιναρια για νεους και νεες στο χωριο οπως δωρεαν μαθηματα εκμαθησης υπολογιστων,μαθηματα γυμναστικης, χορου κτλ. Αν τα μαθηματα ειναι στο διπλα χωριο και δεν εχεις με τι να πας,ο δημος εχει το λεωφορειο του και μεταφερει δωρεαν τους δημοτες του.

 

Υπαρχει επισης και ο συλλογος γυναικων που τα μελη τους δημιουργουν και καταστευαζουν φανταστικα πραγματα.Απο παραδοσιακα γλυκα και φαγητα ....μεχρι ημερολογια,γουρια και οτι αλλο μπορει η φαντασια και η δημιουργιοκοτητα του καθενα να φανταστει.Και ολα αυτα τα πουλανε και πανε εκδρομες ή κανονιζουν κατι αλλο.

 

Καθε τοσο,ειδικα τα Καλοκαιρια,με αφορμη την γιορτη του ταδε Αγιου,υπαρχουν τα τοπικα παραδοσιακα πανυγηρια με φαγοποτι και απιστευτο δωρεαν γλεντι!Στο δικο μας το χωριο ειναι την 1η Ιουλιου,στο διπλα χωριο ειναι στις 19 και 20 Ιουλιου.Στο παραδιπλα στις 27...κτλ!Ειδικα ο Ιουλιος και ο Αυγουστος,δεν υπαρχει γιορτη που να μην εχει γλεντι και χορο!!Ολοι χορευουν αναμεταξυ τους χωρις να τιθεται θεμα παρεξηγησης ή οτιδηποτε αλλο!

 

Μπορει τωρα να μενω στην πρωτευουσα του νομου,15 λεπτα απο το χωριο μου,αλλα την ζωη εκει δεν την αλλαζω με τιποτα!!Ξερεις ποσο σημαντικο ειναι να εχεις διπλα σου ανθρωπους που θα νοιαστουν για σενα?Η να ξερεις τι τρως?Να εχεις τα δικα σου προιοντα?

 

Ασε που τα Χριστουγεννα και το Πασχα ειναι πολυ πολυ πολυ ομορφα.Τα Χριστουγεννα θα ερθει το γειτονακι να σου πει τα καλαντα και θα εχεις το θαρρος να του δωσεις και ενα γλυκακι και να ξερεις οτι θα το φαει.Τωρα στην πολη οσα παιδακια ερχονται κανενα δεν περνει γλυκο και ας ειναι διπλωμενο απο ζαχαροπλαστειο!

 

Το δε Πασχα,ολες μαζι οι γυναικες στολιζουν τον επιταφιο,καθαριζουν την εκκλησια,ασβεστωνουν το προαυλιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρωσω: Η πολη δεν ειναι μακρια απο το χωριο.Πλεον ολοι εχουν τα αυτοκινητα τους και κατεβαινουν καθημερινα ειτε για διασκεδαση και ψωνια ειτε λογω εργασιας!

Στην πολη μας,υπαρχουν επισης πολλοι συλλογοι που καλυπτουν πολλα ενδιαφεροντα.Πχ ο ορειβατικος συλλογος με ενα συμβολικο ποσο καθε τοσο διοργανωνει εκδρομες ειτε μεσα στην φυση αναμεσα σε βουνα ειτε σε καποιο αλλο μερος πιο τουριστικο.

 

Υπαρχει το κεντρο νεων οπου γινονται πολλα δωρεαν μαθηματα για ολους οπως κιθαρα,ξενες γλωσσες,ζωγραφικη,πλεξιμο,φωτογραφια,κοσμημα....

 

Το ΝΕΛΕ επισης κανει δωρεαν μαθηματα αγιογραφιας,ζαχαροπλαστικης...κτλ!

 

Βασικα υπαρχουν πολλες δραστηριοτητες για ολους και για ολες!!

 

Σε μια μικρη κοινωνια δενεσαι πιο πολυ με τους ανθρωπους με τους οποιος ερχεσαι σε επαφη!Πας πχ για καφε,δεν υπαρχει περιπτωση να μην συναντησεις καποιον γνωστο.Θες να πας για ψωνια και χρειαζεσαι αυτο,ξερεις που ακριβως να πας (Στην Αθηνα πηγαινα στα τυφλα και ειχα σπαστει λιγο).

 

Οι αποστασεις ειναι μικρες και στην δικη μας πολη υπαρχει και ο ποδηλατοδρομος οποτε κανουμε οικονομια και στην βενζινη!

 

Εμ,τι αλλο??

 

Βασικα δεν ξερω αν ξεχασα κατι.Παντως χωριο ή πολη...διαλεγω δαγκωτο ΧΩΡΙΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το κειμενό σου. Ηθέλα πολύ να δω πως βλέπουν την πολή και το χωριο τα παιδιά που έχουν δοκιμάσει και τα δύο.

Εμένα ενας φίλος μου είπε κάτι και με έβαλε σε σκέψεις: μου είπε πως αν ήταν στο χωριο και του έλεγαν κάποια στιγμή οι γονεις του πως ' ήμασταν στην πολη αλλα σε πήραμε και γυρίσαμε στο χωριο' θα τους μούτζωνε. Κόλλησα λίγο, και σκέφτηκα ' λες?? να μεγαλώσει η μικρή και να αποδειχτεί λάθος κίνηση? να είναι θυμωμένη μαζί μας?? και να θέλήσει να φύγει??

 

Απο την άλλη το χωριο που προκειται να πάμε έιναι του άνδρα μου. Δεν το γνωρίζω καλα εγώ ακόμα και δεν είναι ένα μικρό παραδοσίακό χωριουδάκι. Είναι μεγάλο. Και έχει και σουπερμαρκετ, αλλα πιο ακριβο απο τις πολης, και κομμώτριες και καφενεία και σχολειο, και ταβέρνες και φαστ φουτ κ.α έχει 1900 κατοικους. Αν ήταν ένα παραδοσίακό χωριουδάκι όπως το δικό μου που είναι στο Πήλιο, τότε ίσως μου άρεζε περισσότερο. Εγώ δε νοιώθω όπως έσυ για τους χωριανους. Εγώ έλεγα πως 'ξενη θα πάω και ξένη θε να μεινω' . ξέρεις γιατί? γιατι εκει δεν υπάρχει η ανωνυμία. εχω τύχει μπροστά σε ζησητήσεις του τύπου ''μαγειρεψε ο ανδρας για να φανε δυο γυναίκες'' και έχω φρικάρει!!! Καλά έκανε και μαγείρεψε!!!!!!!! άκου θέμα που σχολίαζαν?????

 

αχ τι να πω?? ισως στην πορεια αποδειχτει υπέρβολή και είμαστε καλα εκει... παντως το σπιτι στη Θεσσαλονίκη θα είναι πάντα δικό μας.....οτι και να γίνει....

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Χι χι χι..το χωριο μου δεν ειναι στο Πηλιο.Ειναι στην Μεσσηνια!Και δεν ειναι ακριβως παραδοσιακο χωριο, με δρομακια πετρινα και ολα τα σχετικα!Ειναι ενα κλασικο χωριο με χαλια δρομους,με τα προβληματα του,την υπερβολικη υσηχια καμια φορα!

 

Αν ξενη θες να πας και ξενη θες να μεινεις,αυτο θα γινει.Οι ανθρωποι στο χωριο ειναι μεν αμορφωτοι κατα μεγαλο ποσοστο και πολυ πιθανον να μην εχεις κατι περισσοτερο να πεις απο το "μαγειρεψε ο αντρας για τις δυο γυναικες" αλλα δεν εχουν κακια μεσα τους και ειναι πιο ανοιχτοκαρδοι.Αν πας και τους ανοιχτεις,θα κανουν και αυτοι το ιδιο.

 

Το κουτσομπολιο ειναι μερος της καθημερινοτητας,γιατι οταν δεν εχεις με τι αλλο να ασχοληθεις,θα ασχοληθεις με το αν φωναξε ο γειτονας,αν χωρισε η γειτονισσα,τι ωρα γυρισε το βραδυ το παιδι του γειτονα κτλ.Αλλα απο οτι εζησα,αυτο δεν γινεται μονο στο χωριο αλλα και στην πολη.Στην Αθηνα ολη η πολυκατοικια μου ηξερε μεσα σε μια εβδομαδα ποια ειμαι,τι σχεση εχω με τον νεαρο που μενω μαζι του,που δουλευω και τι ωρα γυρισα σπιτι εχτες!Στην Αθηνα απλα εχεις περισσοτερα περιθωρεια να "κρυφτεις" αν δεν θες να γινει γνωστη μια σχεση σου,στο χωριο λιγο πολυ,ολο και καποιο ματι θα σε "παρει" και θα διαδοθει απο στομα σε στομα!

 

Απο αυτα που εχω ζησει,πλεον στο χωριο,για να κρατησει ο δημος τους δημοτες του διοργανωνονται πολλες εκδηλωσουλες,σεμιναρια,διοργανονται συλλογοι με αξιολογη δουλεια και η καθημερινοτητα δεν ειναι τοσο χαλια οσο ακουγεται.

 

Απλα οταν εισαι στην εφηβεια,θες να εισαι καθε ωρα στην καφετερεια,στο σινεμα,στο κλαμπ,κατω απο το σπιτι της κοπελιας/του αγοριου σου και νιωθεις λιγο περιορισμενος αν δεν εχεις ενα αυτοκινητο να τρεξεις προς εκει που θελεις!

 

Φαντασου ομως ενα σπιτι στο χωριο....να εχεις την ανεση σου,το τζακι σου και τα δικα σου ξυλα,την δικια σου αυλη να βαλεις οτι λουλουδι και δεντρακι θες,την βεραντουλα σου να απολαμβανεις το καφεδακι σου...και φαντασου και το διαμερισμα στην πολη!Εγω ειχα θεμα με το διαμερισμα,ενιωθα να πνιγομαι.Ενιωθα σαν ποντικι σε χρυσο κλουβι.Ειχα προβλημα με τα ρουχα,ενιωθα οτι μυριζουν απο τα καυσαερια,δεν μπορουσα να τα απλωσω να στεγνωσουν οπου ηθελα και οποτε ηθελα.Με ενοχλουσε ο θορυβος που εκανε ο απο πανω μου και ο απο κατω μου.....

Βαριομουν απιστευτα να παω για να δω την ταδε φιλη μου επειδη μεναμε μακρια και ακομα και το μετρο μου ηταν απιστευτα βαρετο και καταθλιπτικο,οποτε επρεπε να βρησκω συνεχεια δικαιολογιες.Γενικα μου την εδινε απιστευτα ολη αυτη η κινηση και οι μεγαλες αποστασεις.Ειδικα οταν επρεπε να κανω συνδιασμο μετρο,τρολει, τρελαινομουν!

 

Απο θεμα ασφαλειας,εννοειται και στο χωριο εχεις περρισοτερο το νου σου.Δεν φοβασαι την νυχτα να κυκλοφορησεις.Ξερεις τι ειναι ο καθενας και αν εχει παραβατικη συμπεριφορα.Απο αλλοδαπους ευτηχως δεν εχουμε ολη αυτη την "σαρα και την μαρα".Υπαρχουν αλλοδαποι αλλα ειναι ακινδυνοι και οικογενειαρχες οποτε η συμβιωση ειναι αρμονικη!

 

Απο θεμα διασκεδασης,επισης η επαρχια δεν υστερει καθολου.Και ονοματα σε λαιβ μπουσουκια υπαρχουν και μπαρακια για καθε γουστο και απιστευτες ταβερνουλες με σουπερ μεζε!Θεατρο σινεμα,ακριβως οπως και στην Αθηνα!

 

Ενοικια ειναι σαφως πιο φθηνα!

 

Τα ρουχα και τα παππουτσια ειναι πιο ακριβα θα ελεγα.Εκτος και αν ψωνισεις απο καταστηματα τυπου Νοτος Γκαλερι,Ζαρα,...,που οι τιμες ειναι ιδιες παντου!

 

Δεν νομιζω οτι το παιδακι σου ενοχλθει αν μετακομισετε στο χωριο.Ισα ισα,που στο χωριο θα ευχαριστηθει παιχνιδι,θα ειναι μεσα στην φυση,στην Αθηνα τι θα εκανε?Θα εβγαινε μια δυο ωρες την ημερα στην παιδικη χαρα και μετα κλεισμενο στο διαμερισμα?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας χωριο,προσφατα μετακομισε μια κοπελα απο την Αθηνα με τον αντρα της και τα δυο τους τα παιδακια.Η κοπελα,ειναι 37 χρ και ειναι πολυ καλη στην ζωγραφικη και στην ζαχαροπλαστικη.Μενουν ηδη ενα χρονο στο χωριο και παρολο που δεν ασχολουνται με τις αγροτικες δουλειες,βαζουν μεροκαματο,τους αρεσει τρελα η ζωη εδω!Η δε κοπελα,απο το τιποτα ξεκινησε ηδη την δικη της δουλεια.Σε ενα παρτυ παιδικο εκανε δωρο ενα πινακα ζωγραφικης στο παιδακι που γιορταζε και ενθουσιαστηκε και μια αλλη μαμα και της ζητησε να της φτιαξει κατι αναλογο..Οποτε,ετσι στο ασχετο,φτιαχνει παιδικους πινακες.Και επειδη γενικα εχει φαντασια,οταν στολιζουμε τον επιταφιο παντα θα μας προτεινει κατι διαφορετικο απο οτι κανουμε συνηθως και παντα σε βαφτισεις,σε γαμους,σε γιορτες,ζηταμε την αποψη της για θεματα στολισμου.Εχει μια μερα γεματη και δημιουργικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...