Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΕΤΑΑ-ομαδικη επιστολη διαμαρτυριας


Recommended Posts

γεια σας μανουλες , ξεκίνησε μια διαδικτυακή προσπαθεια συγκεντρωσης υπογραφων διαμαρτυριας στο facebook

https://www.facebook.com/groups/413937485310428/doc/414114485292728/

 

η εναλλακτικά

 

http://www.ipetitions.com/petition/eetaa/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=Petition

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παιδια επειδη η ξαδερφη μου εργαζεται στην ΕΕΤΑΑ και της ειχα κανει την ιδια ερωτηση (γιατι δεν με πηραν), μου εξηγησε τα εξης

η ΕΕΤΑΑ εχει πχ 100 θεσεις. Ζηταει απο τους σταθμους να κανουν αιτηση με οσες θεσεις θελουν και τις δεχεται ολες σε πρωτη φαση, ειτε ειναι 100 ειτε 1000. Γιατι; γιατι δεν ξερει ποιο σταθμο θελει η καθε μητερα. Μπορει δηλ να θελουν εναν σταθμο 40 μητερες κι εναν αλλο καμμια. Μετα, αφου γινει η μοριοδοτηση, οι πρωτες 100 μητερες που ηταν να παρουν τις θεσεις διαλεγουν εκεινες τις 100 θεσεις/σταθμους. Ετσι πχ αν στην αρχη οι σταθμοι ειχαν δηλωσει 100 ή 1000 δεν εχει σημασια, θα διατεθουν οι 100-αλλα με επιλογη σταθμου απο τις μητερες κι οχι απο την ΕΕΤΑΑ. Εξ ου και ο ορος "συζευξη". Ετσι στην αρχη ακουσαμε ολες 80000 θεσεις αλλα αυτο σημαινε οτι τοσες ηταν οι διαθεσιμες απο τις οποιες θα επιλεγαμε εμεις τις 34000.

Ελπιζω να βοηθησα.....

Link to comment
Share on other sites

o δημος νεαπολης Συκεων ξεσηκωθηκε και εστειλε στον ιδιο τον πρωθυπουργο διαμαρτυρια........για θεσσαλονικη μιλαω ..μηπως να στελναμε και εκει τις υπογραφες μας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η ξαδερφη μου εργαζεται στην ΕΕΤΑΑ και της ειχα κανει την ιδια ερωτηση (γιατι δεν με πηραν), μου εξηγησε τα εξης

η ΕΕΤΑΑ εχει πχ 100 θεσεις. Ζηταει απο τους σταθμους να κανουν αιτηση με οσες θεσεις θελουν και τις δεχεται ολες σε πρωτη φαση, ειτε ειναι 100 ειτε 1000. Γιατι; γιατι δεν ξερει ποιο σταθμο θελει η καθε μητερα. Μπορει δηλ να θελουν εναν σταθμο 40 μητερες κι εναν αλλο καμμια. Μετα, αφου γινει η μοριοδοτηση, οι πρωτες 100 μητερες που ηταν να παρουν τις θεσεις διαλεγουν εκεινες τις 100 θεσεις/σταθμους. Ετσι πχ αν στην αρχη οι σταθμοι ειχαν δηλωσει 100 ή 1000 δεν εχει σημασια, θα διατεθουν οι 100-αλλα με επιλογη σταθμου απο τις μητερες κι οχι απο την ΕΕΤΑΑ. Εξ ου και ο ορος "συζευξη". Ετσι στην αρχη ακουσαμε ολες 80000 θεσεις αλλα αυτο σημαινε οτι τοσες ηταν οι διαθεσιμες απο τις οποιες θα επιλεγαμε εμεις τις 34000.

Ελπιζω να βοηθησα.....

νομιζω οτι κατι δεν μας λενε σωστα!!!! ας λεγανε απο την αρχη 34,000 θεσεις

Link to comment
Share on other sites

o δημος νεαπολης Συκεων ξεσηκωθηκε και εστειλε στον ιδιο τον πρωθυπουργο διαμαρτυρια........για θεσσαλονικη μιλαω ..μηπως να στελναμε και εκει τις υπογραφες μας?

πρεπει σε αυτο το σαθρο κρατος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι κατι δεν μας λενε σωστα!!!! ας λεγανε απο την αρχη 34,000 θεσεις

 

Δεν μπορουσαν να υπολογισουν το ΠΟΣΕΣ θεσεις θα πληρωθουν, γιατι η καθε μητερα παιρνει αλλο ποσο-υπαρχουν διακυμανσεις. Οποτε, εχουν διαθεσιμες ολες τις θεσεις που τους δηλωνουν οι παιδικοι και ενα εκατομμυριο να ειναι, και μετα οταν γινει η μοριοδοτηση και η καθε μητερα εχει το ποσο της τα αθροιζουν και βλεπουν ποσες χωρανε πχ στην Αττικη και μετα τις βαζουν εκει που επελεξαν εκεινες. ΟΙ υπολοιπες θεσεις, μενουν κενες. Οσες και να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κατι δεν μας λενε σωστα!!!! ας λεγανε απο την αρχη 34,000 θεσεις

 

Πώς να το ηξεραν αυτο;;; :confused: Ξερουν πόσες και ποιές και με ποια χρηματοδότηση θα έχουν τις πρώτες θέσεις στη λίστα;;;;

Καλά δεν διαβάζετε καθόλου το πρόγραμμα;;;; τι να πω....η επιστολη στον πρωθυπουργο σας μαρανε!!!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει σε αυτο το σαθρο κρατος....

 

Να το κάνετε αλλά να ζητάτε τα σωστά πράγματα! Δηλαδή αν γίνεται να βγάλουν και δεύτερη πρόσκληση/επέκταση πρόσκλησης δεν ξέρω με άλλα χρήματα και να πάρουν μέρος κι άλλες μητέρες. Στην ιδια δεν γίνεται εξαντλήθηκε το ποσό που τους ενέκριναν. Τουλάχιστον αυτό μας ανακοινωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να το ηξεραν αυτο;;; :confused: Ξερουν πόσες και ποιές και με ποια χρηματοδότηση θα έχουν τις πρώτες θέσεις στη λίστα;;;;

Καλά δεν διαβάζετε καθόλου το πρόγραμμα;;;; τι να πω....η επιστολη στον πρωθυπουργο σας μαρανε!!!

για μιλα καλυτερα δεν σε ξερω κι απο εχτες....!!!!!!!! και καλα κανουμε και στελνουμε επιστολη και διεκδικουμε πραγματα

εχουμε αναγκη οχι σαν μερικες που εχουν τις δουλιτσες τους και οι δυο γονεις και πληρωνουν τον παιδικο του παιδιου τους.....

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνετε αλλά να ζητάτε τα σωστά πράγματα! Δηλαδή αν γίνεται να βγάλουν και δεύτερη πρόσκληση/επέκταση πρόσκλησης δεν ξέρω με άλλα χρήματα και να πάρουν μέρος κι άλλες μητέρες. Στην ιδια δεν γίνεται εξαντλήθηκε το ποσό που τους ενέκριναν. Τουλάχιστον αυτό μας ανακοινωσαν.

τελικα εσυ δουλευεις στην εεταα ή η ξαδερφη σου??

και ναι ειναι σαθρο το κρατος!!!!!!!!! ο κοσμος πειναει, δεν εχει να πληρωσει τους λογαριασμους και τις υποχρεωσεις του, δεν εχει δουλειες και εσυ μου λες οτι ειναι ενταξει απεναντι στο λαο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορουσαν να υπολογισουν το ΠΟΣΕΣ θεσεις θα πληρωθουν, γιατι η καθε μητερα παιρνει αλλο ποσο-υπαρχουν διακυμανσεις. Οποτε, εχουν διαθεσιμες ολες τις θεσεις που τους δηλωνουν οι παιδικοι και ενα εκατομμυριο να ειναι, και μετα οταν γινει η μοριοδοτηση και η καθε μητερα εχει το ποσο της τα αθροιζουν και βλεπουν ποσες χωρανε πχ στην Αττικη και μετα τις βαζουν εκει που επελεξαν εκεινες. ΟΙ υπολοιπες θεσεις, μενουν κενες. Οσες και να ειναι.

 

 

λαθος συλλογισμος ,,,,οι πινακες βγηκανε πρωτοι των δομων,,,,,εκει μπορουν ξεκαθαρα να υπολογισουνε οτι,,,,εχουμε Α1 κατηγορια τοσες θεσεις εκγκεκριμενες,,,,,με τοσα λεφτα η θεση συνολο τοσο,,,εχουμε α2 κατηγορια,,,,τοσες θεσεις επι τοσα λεφτα τοσο,,,,,Β1 κατηγορια τοσες θεσες τοσα λεφτα τοσο,,,,ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ δηλαδη,,,,συμπερασμα...σε περιπτωση που καλυφθουνε και οι 80000 θεσεις δε μπορουμε να τις χρηματοδοτησουμε,,,οποτε τι πρεπει να κανουμε???η προκυρηξη λεει ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ στις δομες,,,,,,οποτε ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ τον πινακα με τις θεσεις ας πουμε ειτε στις δομες αν θελετε νακαλυψουμε ολες τις θεσεις σας θα μεωσουμε τα διδακτρα που χορηγουμε Ή δε θα βγαλουμε 80000 προσφερομενες θεσεις και θα βγαλουμε 40000 30000 εικοσι και οποιος μπει,,,,,,ΟΛΕΣ ΜΑΣ Με βαση τις θεσεις που αναρτηθηκαν ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ Αν βαζανε 35000 θεσεις η επιλογη πολλων θα ητανε διαφορετικη,,,,και θα γνωριζαμε τι συμβαινει

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

λαθος συλλογισμος ,,,,οι πινακες βγηκανε πρωτοι των δομων,,,,,εκει μπορουν ξεκαθαρα να υπολογισουνε οτι,,,,εχουμε Α1 κατηγορια τοσες θεσεις εκγκεκριμενες,,,,,με τοσα λεφτα η θεση συνολο τοσο,,,εχουμε α2 κατηγορια,,,,τοσες θεσεις επι τοσα λεφτα τοσο,,,,,Β1 κατηγορια τοσες θεσες τοσα λεφτα τοσο,,,,ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ δηλαδη,,,,συμπερασμα...σε περιπτωση που καλυφθουνε και οι 80000 θεσεις δε μπορουμε να τις χρηματοδοτησουμε,,,οποτε τι πρεπει να κανουμε???η προκυρηξη λεει ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ στις δομες,,,,,,οποτε ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ τον πινακα με τις θεσεις ας πουμε ειτε στις δομες αν θελετε νακαλυψουμε ολες τις θεσεις σας θα μεωσουμε τα διδακτρα που χορηγουμε Ή δε θα βγαλουμε 80000 προσφερομενες θεσεις και θα βγαλουμε 40000 30000 εικοσι και οποιος μπει,,,,,,ΟΛΕΣ ΜΑΣ Με βαση τις θεσεις που αναρτηθηκαν ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ Αν βαζανε 35000 θεσεις η επιλογη πολλων θα ητανε διαφορετικη,,,,και θα γνωριζαμε τι συμβαινει

 

Δεν θελετε τελικα να καταλαβετε....το ΕΛΕΓΕ η προσκληση οτι εχω τοσα χρηματα για καθε Νομο....απλα καποιος επρεπε να κανει μονος του τη διαιρεση για να καταλαβει οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να καλυφθουν οχι 80000 που λες, 86000 που ηταν οι θεσεις. Οι αιτησεις απο μητερες ηταν 96000 και τα χρηματα εφτασαν για 43000, οπως ειναι φυσικο οταν κανεις οπως λες, ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΙΑΙΡΕΣΗ. Αν ανοιξεις την προσκληση και διαιρεσεις τα ποσα στην περιοχη σου με το ποσο ανα θεση, ποσες θεσεις βγαζεις; ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, οπως λες κι εσυ. Σας τα ειχαν πει απο την αρχη.

Δεν θελετε να καταλαβετε οτι η λογικη του προγραμματος απο την αρχη ηταν οτι εγκρινω Χ θεσεις (=οσες μου προσφερουν) και βασει του τελικου προυπολογισμου θα καλυψω οσες μπορω....ΟΧΙ ΟΛΕΣ. Το προγραμμα σου αφηνε χωρο για επιλογη, οχι να φτασουν μητερες και θεσεις τσιμα τσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελετε τελικα να καταλαβετε....το ΕΛΕΓΕ η προσκληση οτι εχω τοσα χρηματα για καθε Νομο....απλα καποιος επρεπε να κανει μονος του τη διαιρεση για να καταλαβει οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να καλυφθουν οχι 80000 που λες, 86000 που ηταν οι θεσεις. Οι αιτησεις απο μητερες ηταν 96000 και τα χρηματα εφτασαν για 43000, οπως ειναι φυσικο οταν κανεις οπως λες, ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΙΑΙΡΕΣΗ. Αν ανοιξεις την προσκληση και διαιρεσεις τα ποσα στην περιοχη σου με το ποσο ανα θεση, ποσες θεσεις βγαζεις; ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, οπως λες κι εσυ. Σας τα ειχαν πει απο την αρχη.

Δεν θελετε να καταλαβετε οτι η λογικη του προγραμματος απο την αρχη ηταν οτι εγκρινω Χ θεσεις (=οσες μου προσφερουν) και βασει του τελικου προυπολογισμου θα καλυψω οσες μπορω....ΟΧΙ ΟΛΕΣ. Το προγραμμα σου αφηνε χωρο για επιλογη, οχι να φτασουν μητερες και θεσεις τσιμα τσιμα.

 

 

δεν ειμαι υποχρεωμενη εγω η μητερα να κανω την διαιρεση γιατι πολυ απλα εγω ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΤΑΘΜΟΣ γιατι τα ποσα που αναφερει μεσα η προσκληση ειναι τα ανωτατα προσφερομενα για καθε παιδια και ο καθε σταθμος μπορει να κανει οποιαηδποτε εκπτωση θελει ,,,,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ειναι ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ οταν ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ να ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ,,,,τελος παντως δε προκειτε να καταλαβεις ποτε για ποιο πραγμα αγωνιζομαστε και κανουμε αυτες τις κινησεις,,,,,,Ουτε γιατι ξεσηκωνομαστε,,,,,και αν στα στατιστικα φετος εστω και τωρα με τα τελικα βαζανε συγκεντρωτικα ανα κατηγορια ποσες θεσεις ειναι και οχι με τους κωδικους τους πχ ΝΠΔΔ ΤΟΤΕ ανετα θα μπορουσα να κανω εναν μπακαλιστικο υπολογισμο να σου πω τι γινεται,,,Οταν ολοι λενε Ξερετε απο τον προυπολογισμο μας ΜΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ τοσα μυρια αυτο που λες μονη σου καταρριπτετε,,,,αυτη τη στιγμη μεχρι και η εεταα εχει στειλει επιστολη για να καλυφθει το ποσο που της λειπει βαση προυπολογισμου,,,,αυτα τα ολιγα γιατι εχουμε και εναν αγωνα να κανουμε ευχαριστω

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή.

 

Οποιαδήποτε δηλωση για λόγια τρίτων που εκπροσωπούν κάποιο φορέα μπορεί να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα


  • δυσφήμισης είτε του φορέα είτε του ατόμου που έχει προσφέρει τις πληροφορίες - ακόμα και εάν γίνει ανώνυμα, είναι πιθανόν να υπάρξει διασταύρωση κ εύρεση του ατόμου που τις δίνει

 

  • παραπληροφόρησης εξαιτίας μή ορθής διατύπωσης (πχ. "χαλασμένο τηλέφωνο"

 

Παρακαλούμε τον οποιονδήποτε έχει δεδομένα στην διάθεσή του τα οποία προέρχονται απο επίσημες πηγές να τα στείλει στο info(at)parents.gr έτσι ώστε αυτά να δημοσιευτούν εκ μέρους της διαχείρισης. Εξαίρεση φυσικά αποτελούν τα κείμενα/πληροφορίες που βρίσκονται ήδη αναρτημένα δημοσίως απευθείας στις ιστοσελίδες των φορέων που αναφέρονται ή άλλων επίσημων πηγών.

 

[Ως γνωστόν δεν επιτρέπεται συμμετοχή στο φόρουμ απο εκπροσώπους φορέων ή εταιρειών (είτε και κρατικών φορέων ή Α.μ.Κ.Ε.), χωρίς προηγούμενη έγκριση και κατάλληλη σήμανση]

Link to comment
Share on other sites

Και για να καταλαβετε τι παιζει και αν βεβαια ενδιαφερεστε

 

,,,,ακουστε και την πλευρα των δημων και τι ακριβως λενε για τις θεσεις τις ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ

 

http://www.dimitriskarras.com/2012/08/blog-post_8.html

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο, που κάποιοι εκφράζονται έτσι επιθετικά. Το θέμα δεν είναι το πώς υπολογίζονται τα μόρια και οι θέσεις και ποιος είναι ο μηχανισμός υλοποίησης των προγραμμάτων, αλλά το ΓΙΑΤΙ δεν τους έφτασαν τα χρήματα για να υλοποιηθεί το πρόγραμμα και να καλύψει περισσότερες θέσεις. Ευχαριστούμε βέβαια για τις πληροφορίες, καταλάβαμε το πώς λειτουργεί το πρόγραμμα, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Είναι το γιατί αποφασίστηκε τα χρήματα που προορίζονταν για το πρόγραμμα να πάνε αλλού. Επιθετικότητα και ειρωνείες καλό είναι να λείπουν, γιατί κάποιοι άνθρωποι παλεύουν για την επιβίωσή τους και σπρώχνονται στην απελπισία λόγω της περικοπής αυτής. Είμαστε όλοι γονείς και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το καλύτερο για τα παιδάκια μας. Γι αυτό προτείνω να σεβαστούμε ο ένας τη γνώμη του άλλου και να βοηθήσουμε όπως ο καθένας μπορεί.

lamlamard20090225_-8_H+Zoi+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο, που κάποιοι εκφράζονται έτσι επιθετικά. Το θέμα δεν είναι το πώς υπολογίζονται τα μόρια και οι θέσεις και ποιος είναι ο μηχανισμός υλοποίησης των προγραμμάτων, αλλά το ΓΙΑΤΙ δεν τους έφτασαν τα χρήματα για να υλοποιηθεί το πρόγραμμα και να καλύψει περισσότερες θέσεις. Ευχαριστούμε βέβαια για τις πληροφορίες, καταλάβαμε το πώς λειτουργεί το πρόγραμμα, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Είναι το γιατί αποφασίστηκε τα χρήματα που προορίζονταν για το πρόγραμμα να πάνε αλλού. Επιθετικότητα και ειρωνείες καλό είναι να λείπουν, γιατί κάποιοι άνθρωποι παλεύουν για την επιβίωσή τους και σπρώχνονται στην απελπισία λόγω της περικοπής αυτής. Είμαστε όλοι γονείς και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το καλύτερο για τα παιδάκια μας. Γι αυτό προτείνω να σεβαστούμε ο ένας τη γνώμη του άλλου και να βοηθήσουμε όπως ο καθένας μπορεί.

 

Το μονο που εχω να δηλωσω ειναι οτι δεν εκπροσωπω κανεναν φορεα. Πηρα μερος στο προγραμμα και φροντισα να ενημερωθω. Οσα διαβαζω παραπανω οτι δεν ειμασταν υποχρεωμενες να υπολογισουμε και να κανουμε-διαφωνω...οταν παιρνεις μερος σε ενα προγραμμα οφειλεις για τον εαυτο σου να ξερεις τους ορους και πως λειτουργει.

Συγνωμη αν εκφραστηκα λιγο επιθετικα αλλα οταν γραφεις κατι για να ενημερωσεις και σου επιτιθενται καμμια φορα εκνευριζεσαι....δεν επρεπε εχεις δικιο σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εσυ δουλευεις στην εεταα ή η ξαδερφη σου??

και ναι ειναι σαθρο το κρατος!!!!!!!!! ο κοσμος πειναει, δεν εχει να πληρωσει τους λογαριασμους και τις υποχρεωσεις του, δεν εχει δουλειες και εσυ μου λες οτι ειναι ενταξει απεναντι στο λαο??

 

δεν εχω γραψει πουθενα κατι για το κρατος, αν ειναι ή οχι σωστο απεναντι μας. Παρακαλω να μην βαζετε λογια σε αλλους. Αυτο που γραφω ειναι οτι πριν διαμαρτυρηθει κανεις, πρεπει να διαβασει καλα τους κανονες ωστε να ξερει τι να πει και πως. Τωρα αν ειναι η ξαδερφη να βρει τον μπελα της το σταματω εδω...αστο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η ξαδερφη μου εργαζεται στην ΕΕΤΑΑ και της ειχα κανει την ιδια ερωτηση (γιατι δεν με πηραν), μου εξηγησε τα εξης

η ΕΕΤΑΑ εχει πχ 100 θεσεις. Ζηταει απο τους σταθμους να κανουν αιτηση με οσες θεσεις θελουν και τις δεχεται ολες σε πρωτη φαση, ειτε ειναι 100 ειτε 1000. Γιατι; γιατι δεν ξερει ποιο σταθμο θελει η καθε μητερα. Μπορει δηλ να θελουν εναν σταθμο 40 μητερες κι εναν αλλο καμμια. Μετα, αφου γινει η μοριοδοτηση, οι πρωτες 100 μητερες που ηταν να παρουν τις θεσεις διαλεγουν εκεινες τις 100 θεσεις/σταθμους. Ετσι πχ αν στην αρχη οι σταθμοι ειχαν δηλωσει 100 ή 1000 δεν εχει σημασια, θα διατεθουν οι 100-αλλα με επιλογη σταθμου απο τις μητερες κι οχι απο την ΕΕΤΑΑ. Εξ ου και ο ορος "συζευξη". Ετσι στην αρχη ακουσαμε ολες 80000 θεσεις αλλα αυτο σημαινε οτι τοσες ηταν οι διαθεσιμες απο τις οποιες θα επιλεγαμε εμεις τις 34000.

Ελπιζω να βοηθησα.....

 

Γιατί συνεχίζετε να προσπαθείτε να εξηγήσετε; Δεν έχει νόημα. Τζάμπα κουράζεσαι, κοπέλα μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμείς τι να πούμε που ως Δ.υπάλληλοι μας εξαιρούν κάθε χρόνο.Ακόμη και φέτος.Αντε πες πέρναμε περισσότερα χρήματα απο τον αντίστοιχο Ι.υπάλληλο.Απο εδω και πέρα που όλοι μισθοδοτούμαστε το ίδιο με ποιά λογική ακόμα μας εξαιρούν?

Μήπως να μαζευτούμε κι εμείς να κάνουμε μια αντίστοιχη διαμαρτυρία?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω μια αλλη απορια...στην δικια μου πολη το προγραμμα αυτο χρηματοδοτει και τους ιδιωτικους σταθμους που ο μηνας ειναι περιπου 250 με 300 ευρω για οποιον θελει να γραψει το παιδι του χωρις προγραμμα ΕΣΠΑ και του δημοσιους σταθμους που η τιμη κυμαινεται απο 0 εως 70 ευρω για τα υψηλα εισοδηματα..καποιος πχ κανει αιτηση στον δημοσιο σταθμο με ΕΣΠΑ και δεν παιρνουν το παιδι τοτε μπορει να το παρουν με την απλη εγγραφη αφου τα κριτηρια ειναι ιδια για ολους δημοσιους υπαλληλους και ιδιωτικους....

αν δλδ ο δημοσιοσ παιδικος σταθμος φιλοξενει 100 παιδακια και περισυ πηρε 50 με ΕΣΠΑ και 50 με την κοινη διαδικασια και φετοσ θα παρει 25 με ΕΣΠΑ λογικα θα παρει 25 περιπου παραπανω παιδια απο περισυ με την αλλη διαδικασια...η διαφορα ομως θα ειναι στα διδακτρα ....που στους δημοσιους παιδικους σταθμους δεν ειναι και τραγικα μεγαλα...απλα δεν μπορω να καταλαβω και πολυ καλα τι ακριβως ισχυει...και εχω μπερδευτει....!!:|:?

Γνωστη μου περυσι ηταν με ΕΣΠΑ και φετος θα την παρουν με απλο προγραμμα και θα πληρωσει 25 ευρω το μηνα (λογω χαμηλου εισοδηματος....)και κανει παραπονα που την αφησαν εξω απο το εσπα..(σημειωση το παιδι θα παει στον ιδιο δημοσιο σταθμο.....)

Link to comment
Share on other sites

Eμείς τι να πούμε που ως Δ.υπάλληλοι μας εξαιρούν κάθε χρόνο.Ακόμη και φέτος.Αντε πες πέρναμε περισσότερα χρήματα απο τον αντίστοιχο Ι.υπάλληλο.Απο εδω και πέρα που όλοι μισθοδοτούμαστε το ίδιο με ποιά λογική ακόμα μας εξαιρούν?

Μήπως να μαζευτούμε κι εμείς να κάνουμε μια αντίστοιχη διαμαρτυρία?

 

Αχ πες τα βρε κοπέλα μου, βάζουν κριτήριο 40.000 στους υπόλοιπους κ μας μας αφήνουν απ έξω?Εφόσον είμαστε πολύ κάτω από τα 40000. Με ποια λογική?Δηλαδή παίρνει έναν ιδιωτικό ο οποίος έχει πχ 38000 εισόδημα και μένα με τα πχ 30000 με εξαιρεί?Γιατί? Καψόνια κάνει??Ας έλεγε για όλους εισοδηματικό κριτήριο 40000 ....για δείτε μαμάδες Δ.Υ. μήπως να μαζευτούμε να κάνουμε και μεις μια διαμαρτυρία....

Link to comment
Share on other sites

Καθάριζα το χρόνο λίγο λιγότερα απο 35000(μαζί με τον άντρα μου) και πήγαινα το παιδί μου σε ιδιωτικό(αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοιτάνε την ιδιοτητα της μάνας αλλά το εισόδημα και των δυο) .Δεν πολυέσκαγα κι όλας.Τώρα όμως με τον μισθό μου στα μισά με δυο παιδιά(που σημαίνει διπλά δίδακτρα) τον άντρα μου να έχει κλείσει τη δουλεία του,με χρέη ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ...πώς θα πληρώσω τα πάγια έξοδα σκέφτομαι...Με πια λογική μας εξαιρούν και φέτος,να μας εξαιρέσουν απο το ενιαίο δεν ξέρανε?

Οντως πρέπει να κάνουμε κι εμείς επιστολή διαμαρτυρίας,έστω ωνα μην εξαιρεθούμε του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...