Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως μπορω να βοηθησω το παιδι μου????


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 7.5 χρονων και εδω και 2 εβδομαδες καθε βραδυ κλαιει γιατι φοβαται να κοιμηθει μονος του(παρολο που στο ιδιο δωματιο κοιμαται και ο 3χρονος αδελφος του).Εχω μιλησει αρκετες φορες μαζι του και μου εχει πει οτι φοβαται τον σπαιντερμαν(οπου με τον σπαιντερμαν απο μικρος ειχε ολα του τα παιχνιδια και θεορουταν ενας απο τους αγαπημενους του ηρωες).Του εξηγησα οτι δεν ειναι ενα προσωπο υπαρκτο αλλα φανταστικο.Επιασα και εκρυψα οτι ειχε σχεση με τον συγκεκριμενο ηρωα,απο dvd,παιχνιδια μεχρι και αυτοκολλητα που ειχε βαλει στην ντουλαπα αλλα δυστηχως τιποτα.Το βραδυ ενω κοιμαται κλαιει στον υπνο του και φωναζει"παλι εσυ εδω??"και ερχετε στο δωματιο μας και μας παρακαλαει να παει καποιος να κοιμηθει μαζι του.Βλεπω το παιδι μου και τρομαζω...βλεπω τι περναει και δεν μπορω να το βοηθησω...Πηγαινω και κοιμαμαι μαζι του μα ξερω οτι και αυτο δεν ειναι σωστο...Ολη την Μεγαλοβδομαδα φοβοταν και τον Χριστο(που απ΄το τρειλερ στην τηλεοραση ειδε γιατι μου το ειπε αμεσως και ετσι ποτε δεν εβαζα τηλεοραση εκεινες τις ωρες).Σκευτηκα να μιλησω με παιδοψυχολογο μηπως και μας βοηθουσε...Αν καποιοι ειχατε παρομοιο προβλημα θα μετρουσε πολυ η γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα, αλλά προφανώς ο spiderman και ο Χριστός είναι απλώς αφορμές... Για κάποιον άλλο λόγο νιώθει ανασφάλεια και θέλει να είναι μαζί σας... Προσπάθησε να συζητήσεις μαζί του για να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει και ποια είναι η αιτία. Καθυσήχασέ τον πως όσο η μαμά και ο μπαμπάς είναι κοντά του τίποτα δεν μπορεί να τον βλάψει. Δεν χρειάζεται να είστε στο ίδιο κρεββάτι, είστε δίπλα του και τον προσέχετε.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα με το γιο μου 6 ετών. Ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό για εμάς τους γονείς του, αλλά κυρίως είναι βασανιστικό για αυτόν. Ρώτησα λοιπόν την παιδίατρό μας και μου είπε να δείχνουμε κατανόηση, να πηγαίνουμε με τα νερά του, να μην υποβαθμίζουμε το φόβο του και να μην τον πιέζουμε να το ξεπεράσει. Είναι μάλλον μία φάση στην ανάπτυξη που λίγο πολύ όλα τα παιδιά περνάνε.

Μερικές φορές προσπάθησα να το συζητήσω μαζί του για να το εκλογικεύσει κάπως, αλλά μάλλον επιδείνωσα την κατάσταση. Τον ρώτησα δηλαδή τι φοβάται και κατάλαβα ότι δεν μπορεί να το προσδιορίσει. Η γιατρός μου είπε ότι είναι φόβος για το θάνατο, που σαν έννοια τώρα το παιδί ξεκινά να αντιλαμβάνεται ουσιαστικά.

Υπομονή, θα περάσει μόνο του θέλω να ελπίζω! Εννοείται ότι απαγορεύονται ατάκες του τύπου "είσαι μεγάλος για τέτοια", όπως και συγκρίσεις με άλλα "θαρραλέα" παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως και εχτες το βραδυ ειχαμε τα ιδια:-(.Παρολο που του μιλουσαμε 2 ωρες με τον αντρα μου και του εξηγησαμε για αλλη μια φορα οτι οσο ημαστε διπλα του δεν εχει να φοβαται τιποτα,και το δεχτηκε μολις νυσταξε ηρθε να μας πει να παει καποιος μαζι του.Τον ειχα βαλει να κοιμηθει μαζι στο ιδιο κρεβατι με τον αδελφο του μηπως και νιωσει πιο καλα αλλα ματαια:-(:-(.Μηπως θα πρεπει να μιλησω σε καποιο ιδικο???Και σ΄αυτη τη περιπτωση τι γινεται???Θα μιλησει στο παιδι ή θα μου πει εμενα τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

δώσ'του λίγο χρόνο... μπορεί με τη λογική να δέχεται τα επιχειρήματά σας αλλά συναισθηματικά δεν είναι ωριμος να διαχειριστεί τους φόβους του... εγώ θα τον άφηνα να έρθει στο κρεβάτι μου για όσο χρειάζεται να ξανανοιώσει ασφαλής.

άλλα τρικ που θα μπορούσες να δοκιμάσεις θα ήταν:

-κάποιο φωτάκι αναμμένο κατά τη διάρκεια της νύχτας

-κάποιο μαγικό υπερόπλο που μπορεί να νικήσει όλους τους κακούς

-μια έξτρα κλειδαριά (χρησιμοποίησε τις ασφάλειες που βάζουμε στα ντουλάπια όταν έχουμε μωρά) που δεν μπορεί να την παραβιάσει ο κακός

ή ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς που θα ταίριαζε στο παιδί σου.

επίσης παρατήρησε μήπως έχει συμβεί κάτι στο σχολείο ή στο περιβάλλον του που τον έχει αναστατώσει και το εκφράζει με αυτό τον τρόπο...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο είχε πάθει κι ο δικός μου (7 χρονών) στην αρχή της σχολικής χρονιάς. Φοβόταν την αστυνομία. Δεν ξέρω πως του κόλλησε, αλλά το συνδύασα με την αρχή της σχολικής χρονιάς, καινούργιοι φίλοι κ.τ.λ. Ήμασταν στο τσάκ για να πάμε σε κάποιον ειδικό. Αυτό που κάναμε ήταν να τον καθησυχάζουμε συνέχεια, και να του εξηγούμε πως οι φόβοι του δεν έχουν καμία βάση. Πιστεύω πως είναι φάση και θα περάσει. Κι εμάς κράτησε γύρω στις 2 εβδομάδες. Μετά σιγά σιγά σταμάτησε απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

δώσ'του λίγο χρόνο... μπορεί με τη λογική να δέχεται τα επιχειρήματά σας αλλά συναισθηματικά δεν είναι ωριμος να διαχειριστεί τους φόβους του... εγώ θα τον άφηνα να έρθει στο κρεβάτι μου για όσο χρειάζεται να ξανανοιώσει ασφαλής.

άλλα τρικ που θα μπορούσες να δοκιμάσεις θα ήταν:

-κάποιο φωτάκι αναμμένο κατά τη διάρκεια της νύχτας

-κάποιο μαγικό υπερόπλο που μπορεί να νικήσει όλους τους κακούς

-μια έξτρα κλειδαριά (χρησιμοποίησε τις ασφάλειες που βάζουμε στα ντουλάπια όταν έχουμε μωρά) που δεν μπορεί να την παραβιάσει ο κακός

ή ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς που θα ταίριαζε στο παιδί σου.

επίσης παρατήρησε μήπως έχει συμβεί κάτι στο σχολείο ή στο περιβάλλον του που τον έχει αναστατώσει και το εκφράζει με αυτό τον τρόπο...

 

Συμφωνω με ολες τις συμβουλες που σας δινει η Νελλιτσα.

 

Μην υποτιμαται τους φοβους του. Δεν υπαρχει λογικη εξηγηση στους φοβους πολλες φορες.

Αφηστε τον να κοιμαται με εσας για να νιωθει ασφαλης . Μην του στερειτε την αγκαλια σας. Και βοηθηστε τον να σας εκφρασει τα συναισθηματα του και πως νιωθει οταν κοιματε μαζι σας. Με ποιο τροπο νιωθει οτι τον προστατευετε?

Και εαν σας εκφρασει τους φοβους του ακριβως τοτε θα βρειτε και εσεις την πιο καταλληλη λυση.

Εαν σας πει οτι ο spiderman μπορει να μπει μεσα στο δωματιο του απο την πορτα, τοτε εφαρμοστε αυτο που ειπε η νελλιτσα.

 

Θυμαμαι εμενα με ειχε επηρεασει ενα εργο στην t.v με μια απαγωγη παιδιου. Φοβομουνα οτι καποιος θα μπει στο σπιτι μας και ενιωσα πολυ καλυτερα οταν βαλαμε μια κλειδαρια στην πορτα. Ενιωσα πιο ασφαλης.

 

Δυστυχως αυτα που παρουσιαζει η τηλεοραση σημερα και κυριως οι ειδησεις και ο τροπος που παρουσιαζονται τα ασχημα γεγονοτα μονο κακο κανουν στις ψυχες των παιδιων μας.

Εδω επηρεαζει εμας.

Περιορισε οσο μπορεις (εαν και δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να το κανεις) την τηλεοραση.

 

Εαν δειτε οτι δεν τα καταφερνετε παρτε και μια γνωμη ειδικου. Καλο θα κανει , κακο οχι.

Ο ψυχολογος θα το βοηθησει να το ξεπερασει τελειως . Καλο ειναι μια φοβια εφοσον μπορουμε να την εντοπισουμε να την καταπολεμουμε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

οταν η κορη μου ηταν γυρω στα 3,5, ο θειος της της πηρε για τα Χριστουγεννα μια φραουλιτσα. Ειναι αυτη η κουκλα με το μεγαλο κεφαλι και το ροζ καπελο - για τις αγορομανες το λεω - απο την παιδικη σειρα... Η μικρη την αγαπουσε πολυ ... Μετακομισαμε στο καινουριο σπιτι ειχε εντωμεταξυ μεγαλωσει η μικρη (μετα απο ενα χρονο περιπου) και δεν την επαιζε αλλα την ειχαμε σαν διακοσμητικη σε ενα απο τα ραφια της βιβλιοθηκης... Μια νυχτα -η Αναστασια ηταν στα εξι περιπου-αρχισε λοιπον να ουρλιαζει μεσα στον υπνο της, μαλλον για την ακριβεια ξυπνησε και εκλαιγε γιατι φοβοταν οτι θα την φαει η φραουλιτσα:shock:!!! Στην αρχη φυσικα γελασαμε γιατι ηταν απιστευτος ο συνειρμος, την καθυσηχασαμε, κοιμηθηκαμε μαζι της και ολα τα σχετικα.... Και περνουσε ο καιρος αλλα ο φοβος παρεμενε... Προσπαθουσε να το εκλογικευσει και κοιμοταν τελικα αλλα παντα με το φοβο οτι η φραουλιτσα την κοιταει με τα μεγαλα ματια της απεναντι απο τη βιβλιοθηκη!!! Στην περιπτωση μου, το θεωρησα λιγο ως χαιδεμα, γιατι δεν επαναλαμβανοταν καθημερινα. Καποιες φορες την κρυβαμε στην ντουλαπα και ως εκει!!!Καταλαβα ομως οτι την ετρωγε οταν ξαφνικα ηρθε μια φιλη της στο σπιτι και της την χαρισε!!! Μετα απο καιρο μου εκμηστηρευτηκε οτι ο ξαδερφος της σε καποια επισκεψη εν μεσω παιχνιδιου, της την εφερε μπροστα στα μουτρα λεγοντας "χαααααα ειμαι η φραουλιτσα και θα σε φααααωωω!!!!! Μετα απο καιρο η κορουλα μου βλεποντας την κουκλα της μεσα σε ενα καλαθι με παιχνιδια της φιλης της, την ζητησε πισω, οποτε ξανα η φραουλιτσα μετακομισε στην αγαπημενη της γωνια στη βιβλιοθηκη...

 

Παντως γενικα η κορη μου, ακομη και τωρα που ειναι εννιαμισι πολυ συχνα βλεπει εφιαλτες και ξυπναει στον υπνο της φωναζοντας ΜΑΜΑ!!! Το πραγμα ειχε επιδεινωθει πολυ, πριν δυομιση χρονια, οταν δηλαδη γεννηθηκε ο αδερφος της και εχει καταλαγιασει τον τελευταιο καιρο -αφου συνηθισε την παρουσια του:wink:

 

Σιγουρα παντως υπηρξε καποια αφορμη που αργα ή γρηγορα θα αποκαλυφθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι σιγα σιγα θα το ξεπερασει ο γιος σου.Δεν ειναι και λιγα τα αρνητικα ερεθισματα που λαμβανουν τα παιδια απο την τηλεοραση και τα παιχνιδια ωστε να δει εναν εφιαλτη.Πντως μηπως γενικα φοβαται το σκοταδι και το αποδιδει τον σπιντερμαν?Εγω ακομα εχω τρελη φοβια με το σκοταδι και το ειχα απο μικρη.Δεν θυμαμαι πως το απεκτησα .. αλλα θυμαμαι οτι δεν ηθελα κουκλες απεναντι οταν κοιμομουν κτλ.Η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν κοιμαμααι χωρις φως.. οταν λειπει ο ανδρας μου για δουλειαα το βραδυ .. εχω ολα τα φωτα ανοιχτα στο σπιτι γτ αλλιως φοβαμαι να παω προς το σαλονι.. και ο χειροτερος μου εφιαλτης ειναι μην γινει καμια διακοπη ρευματος και να ειμαι μονη με το παιδι και ναα πρεπει να δειξω ψυχραμια χωρις να με λουσει κρυος ιδρωτας.

Ολοι εχουμε φοβιες.. καποιες ειναι περαστικες και καποιες οχι.Λογικα θα ειναααι φαση που θα περασει.. αλλιως κανε αυτα που σου προτεινουν ταα κοριτσια.

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου 2 μήνες είχαμε το ίδιο θέμα αλλά με τους κλέφτες. Ο γιος μου είναι 3,5 χρονών. Η αφορμή ήταν ότι βάλαμε συναγερμό και από τότε του σκάλωσε η ιδέα ότι θα μπει ο κλέφτης. Ακόμη και την μέρα φοβόταν να είναι έστω και στο διπλανό δωμάτιο αν δεν ήμουν μαζί. Πήρα ιδέες από άλλες κοπέλες στο forum και τελικά το λύσαμε. Σε εμάς έπιασε το να διαλέξουμε μαζί ένα "όπλο" με το οποίο θα εξοντώναμε τον κλέφτη αν έμπαινε. Παρόλο που του εξηγούσαμε ότι δεν πρόκειται να μπει μέσα γιατί έχουμε κλειδωμένα, η μαμά είναι μαζί και έχουμε και συναγερμό, αυτός αυτό δεν μπορούσε να το καταλάβει με την λογική. Εστω λοιπον ότι ο spiderman θα έρθει! Πρότεινε του "όπλα" με τα οποία θα τον πολεμήσετε και ας διαλέξει εκείνος πιο θέλει. Εγώ βρήκα λύση στον πλάστη για το άνοιγμα φύλλου, που είναι σαν ρόπαλο!! Το είχαμε λοιπόν δίπλα του για να αισθάνεται ασφαλής. Και έτσι το ξεπεράσαμε. Επίσης επειδή εσένα αυτό γίνεται μόνο την νύχτα, καλό είναι να αφήνετε κανένα φως ανοιχτό γιατί όσο να πεις, το σκοτάδι λίγο scary movie, ακόμη και για εμάς τους μεγάλους.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ ολες σας για το ενδιαφερον σας.Λοιπον,εχω καταλαβει οτι φοβαται τα ονειρα...Μαλλον θα ειχα δει καποιο ονειρο οπου τον κυνηγουσαν "κακοι"οπως τους λεει,και οταν νυσταζει φοβαται να κλεισει τα ματια του.Εκεινη την ωρα θελει καποιον διπλα του.Η εμενα ή τον μπαμπα του(τον αδελφο του δεν τον υπολογιζει καθολου).Εχτες το βραδυ μεχρι να τον παρει ο υπνος ηταν μαζι του ο αντρας μου.Μετα απο 1 ωρα εφυγε και ευτυχως κοιμηθηκε ολο το βραδυ χωρις σηκωθει.Του ειπαμε οτι θα το κανουμε ετσι...Ο μπαμπας θα κοιμαται λιγο μαζι σου και μετα θα πηγαινει και αυτος στο κρεβατι του να ξεκουραστει.....Προς το παρρον συμφωνησε..Σκευτομαι ομως μη του γινει συνηθεια και μαθει ετσι...και το κυριοτερο μη μεταφερει τα ιδια συναισθηματα στον μικρο...Εχτες π.χ τον ρωτουσε που ειναι ο σπαιντερμαν γιατι δεν τον εβλεπε εκεινος:oops:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι πάτε να βγάλετε μια άκρη και να ηρεμήσει το παιδί, οπότε δείτε τι δουλεύει.

 

Άποψή μου, όταν εμφανίζονται παράλογοι φόβοι, με το να κάθεσαι να σκέφτεσαι τι θα έλεγε ο ειδικός και να μην αντιδράς με κάποιο άμεσο τρόπο, ενισχύεις την ανησυχία του παιδιού ότι αυτό που φοβάται προβληματίζει και το γονιό του και αφού προβληματίζει, φοβίζει ίσως και το γονιό, πάει, χάθηκε το παιδί!

 

Εμείς είχαμε έναν και μοναδικό έντονο φόβο στο ένα μικρό μου τότε και ήταν η μόνη φορά που δεν αντιδράσαμε άμεσα και καθησυχαστικά. Και μετά, άντε να το πάρεις πίσω, αν έχει μπει η ιδέα στο παιδί. Όσο μεγαλώνουν βέβαια τόσο πιο πολύ μπορείς να συνεννοηθείς και να μιλήσει η λογική και όχι το ένστικτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...