Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠΝΟ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ .ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ;


ΜΙΚΡΗ ΣΤΕΛΛΑ

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ Η ΚΟΡΗ ΤΩΡΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 3.ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ -ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΤΗΣ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΠΑΡΑΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΝΕ ΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΣΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΠΑΛΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΤΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΜΑΤΑΚΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

line_m122_beg_16_time_1220414400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω ότι βλέπει εφιαλτες και το ζει σα να υπνοβατεί.Τρομάζει μεν αλλα δεν ξυπνάει.Μηπως εγινε καποια αλλαγη τελευταία στην ζωή της, πχ πήγε σχολείο ή κάτι αλλο που να της δημιουργεί άγχος και της βγαίνει μ αυτό τον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την ikaniretak. Αν κοιμάται βαριά το παιδί, δεν ξυπνάει εύκολα, αυτό συνέβη και σε δικό μου παιδί (δεν μπορούσαμε να το ξυπνήσουμε και το πρωί δεν θυμόταν τίποτα).

Φάση είναι πιστεύω και θα περάσει. Μια αγκαλίτσα παραπάνω χρειάζεται, μην κάθεστε βραδιάτικα και ξεματιάζετε το παιδί!!! (ούτε η Γεωργία Βασιλειάδου δεν θα το έκανε αυτό πια :-) )

Link to comment
Share on other sites

προκειται για φαινομενο "νυχτερινου τρομου" - δες παρακατω το link http://www.rnews.gr/el/news.php?n=1560

 

.. το ειχε περασει ο ανηψιος μου κ μας το ειχε εξηγησει παιδοψυχολος. εκτος απο αυτα που αναφερει το αρθρο προσεξε εαν βλεπει τηλεοραση η μικρη ΤΙ ακριβως βλεπει.. μπορει κατι να την τρομαζει ακομα κ σε παιδικο... εμας οφειλοταν σε πολυ γνωστα κινουμενα σχεδια που τον επηρεαζον κ τον τρομαζαν καθως δεν μπορουσε να κατανοησει τα φαντασματα/ τερατα κ λοιπα που εμφανιζοταν σ΄'αυτα κ του εβγαινε ο τρομος. μολις η αδερφη μου δεν τον ξανα φησε να δει το συγκεκριμενο παιδικο το παιδι ηρεμησε..

 

http://www.rnews.gr/el/news.php?n=1560

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το εκανε αυτο μεχρι 5 μηνων περιπου.Καποιες φορες αναγκαστηκα απο το φοβο μου και του εβαλα νερο στο προσωπο του προκιμεου να ξυπνησει κανονικα και να ηρεμησει.Σιγα σιγα το σταματησε.Ο παιδιατρος μου ειχε πει δεν ειναι κατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παθαίνει και ο δικός μου - είναι 3,5 ετών. είναι ένα πολύ χαρούμενο παιδάκι, ευτυχισμένος, όλο γέλια, παιχνίδια και χαρές. Το παθαίνει όταν είναι πολύ κουρασμένος, π.χ έχει ξυπνήσει πολύ νωρίς και κοιμάται αργά το μεσημέρι ή όταν δεν κοιμηθεί καθόλου μεσημέρι και κοιμάται κατευθείαν το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (3) ΕΤΩΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ.ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΜΑ..ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ.ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (3) ΕΤΩΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ.ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΜΑ..ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ.ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟ.

 

Γεια σου Ειρήνη. Δεν ξέρω αν πρόκειται για "νυχτερινό τρόμο", όπως ξεκάθαρα είναι της κοπέλας που ξεκίνησε το θέμα, αλλά πρόσφατα διάβασα σχετικά μ'αυτό σ'ενα βιβλίο. Λέει ότι το παιδί είναι σε βαθύ ύπνο και δεν θυμάται τι έκανε όταν ξυπνήσει. Ο γονιός δεν μπορεί να κάνει κάτι, και προτείνει να μην προσπαθήσει να ξυπνήσει το παιδί, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κάθεται δίπλα του και να το προσέχει να μην χτυπήσει αν κουνηθεί. Και να κάνει υπομονή, μια που διαρκεί από 2 ως 10 λεπτά. Λέει επίσης ότι για να αποφύγουμε τέτοια περιστατικά πρέπει να κοιμίζουμε, έστω και για λίγο, το παιδί το μεσημέρι. Έτσι, το βράδι θα πέσει πιο ξεκούραστο στο κρεβάτι και δεν θα είναι σε βαθύ ύπνο - ο οποίος "βοηθάει" τους νυχτερινούς τρόμους. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ Η ΚΟΡΗ ΤΩΡΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 3.ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ -ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΤΗΣ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΠΑΡΑΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΝΕ ΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΣΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΠΑΛΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΤΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΜΑΤΑΚΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ποτε μα ποτέ δεν ρίχνουμε νερό σε άνθρωπο που υπνοβατεί, δεν έχει επαφή με το περιβάλλον γιατί ουσιαστικά κοιμάται. Δεν σου έχει πει κανείς ότι η επαφή με το νερό μπορεί να προκαλέσει ανακοπή σε έναν άνθρωπο όταν υπνοβατεί;;; πόσο μάλλον τι θα μπορούσε να πάθει ένα παιδάκι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...