Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

Ο γιος μου είναι τώρα 13 μηνων και μέχρι τώρα το μόνο γάλα που έχει πιει ειναι το μητρικό. Επειδή λέω σιγά -σιγά να κόψω το θηλασμό και να μπορέσουμε επιτέλους να κοιμηθούμε το βράδυ (διότι κάθε 2με 2,5 ώρες σηκώνεται να θλάσει από λίγο και μετά ξανακοιμάτε).Ήθελα να σας ρωτήσω με πιο γάλα να ξεκινήσω. Δεν θα ήθελα να του δώσω κάποιο σε σκόνη ή εβαπορέ, ήθελα να είναι φρέσκο. Μου είπαν για το κατσικίσιο (που είναι πιο κοντά με το μητρικό)του Ολυμπους ή το αγελαδινό της Δέλτα Advance.Τι μου προτείνετε? Το γάλα πρέπει να το ζεσταίνω ή απλά να το βγάζω από το ψυγείο κανα 10λεπτο πιο πριν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η παιδίατρος μου είχε πει να του δώσω το Όλυμπος το φρέσκο το πλήρες.

Πιστεύω πως μπορείς να το ζεσταίνεις λίγο σε ένα μπρίκι να γίνεται χλιαρό.

Αν το αφήσεις 10 λεπτά έξω από το ψυγείο δεν ζεσταίνεται αρκετά.

Δοκίμασε όμως και τα δυο να δεις και πως προτιμά το μωρό να το πίνει το γάλα.

Ο μικρός μου π.χ.ενώ ακόμα δεν πίνει φρέσκο γιατί του αρέσει το γάλα σκόνη που πίνει,αν του δώσεις φρέσκο γάλα κατευθείαν από το ψυγείο το πίνει μονορούφι!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι τώρα 13 μηνων και μέχρι τώρα το μόνο γάλα που έχει πιει ειναι το μητρικό. Επειδή λέω σιγά -σιγά να κόψω το θηλασμό και να μπορέσουμε επιτέλους να κοιμηθούμε το βράδυ (διότι κάθε 2με 2,5 ώρες σηκώνεται να θλάσει από λίγο και μετά ξανακοιμάτε).Ήθελα να σας ρωτήσω με πιο γάλα να ξεκινήσω. Δεν θα ήθελα να του δώσω κάποιο σε σκόνη ή εβαπορέ, ήθελα να είναι φρέσκο. Μου είπαν για το κατσικίσιο (που είναι πιο κοντά με το μητρικό)του Ολυμπους ή το αγελαδινό της Δέλτα Advance.Τι μου προτείνετε? Το γάλα πρέπει να το ζεσταίνω ή απλά να το βγάζω από το ψυγείο κανα 10λεπτο πιο πριν?

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή θα αλλάξετε γάλα θα σταματήσει και να ξυπνάει ο γιος σου;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,εγω θηλασα στην αρχη μονο οποτε δεν θα σε βοηθησω και πολυ αλλα απο οτι εχω διαβασει απο αλλες μανουλες το κατσικισιο ειναι αυτο που μοιαζει πιο πολυ στο μητρικο...και εγω δεν ηθελα να δωσω σκονη και δινω φρεσκο αμ.γ.σχολης η κουκακη το οποιο αφου βρεξω το μπρικι γιατι το γαλα κολαει ευκολα στον πατο,το αφηνω 2-3λεπτα και της το δινω..το πινουμε χλιαρο δηλ τωρα το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

μηπως να προσπαθουσες να κοβες λιγο το βραδυνο θηλασμο?γτ αφου φτασατε μεχρι εδω και μπραβο σου δεν προσπαθεις να του δινεις νερακι ή τσαγακι το βραδυ οποτε να δει οτι τζαμπα ξυπναει γτ δεν εχει γαλα το βραδυ και να συνεχισεις τον θηλασμο κανονικα την ημερα.!παντος αν το αποθηλασεις να ξερεις οτι το φρεσκο πρπει να το δωσεις σιγα σιγα οπως εκανες με τις καινουργιες τροφες γτ μπορει να του ερθει βαρυ και να κανει καποια στιγμη εμετο το παθα στον 1ο μου γιο ηπιε το πρωι μετα το βραδυ και μετα απο μια ωρα μου βγαλε γιαουρτι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια απο πιο μηνα μπορει ενα παιδακι να πινει φρεσκο γαλα π.χ ΑDvance? Η μικρη μου ειναι 14 μηνων και της δινω almiron growing up. Να της το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι τώρα 13 μηνων και μέχρι τώρα το μόνο γάλα που έχει πιει ειναι το μητρικό. Επειδή λέω σιγά -σιγά να κόψω το θηλασμό και να μπορέσουμε επιτέλους να κοιμηθούμε το βράδυ (διότι κάθε 2με 2,5 ώρες σηκώνεται να θλάσει από λίγο και μετά ξανακοιμάτε).Ήθελα να σας ρωτήσω με πιο γάλα να ξεκινήσω. Δεν θα ήθελα να του δώσω κάποιο σε σκόνη ή εβαπορέ, ήθελα να είναι φρέσκο. Μου είπαν για το κατσικίσιο (που είναι πιο κοντά με το μητρικό)του Ολυμπους ή το αγελαδινό της Δέλτα Advance.Τι μου προτείνετε? Το γάλα πρέπει να το ζεσταίνω ή απλά να το βγάζω από το ψυγείο κανα 10λεπτο πιο πριν?

 

οποιοδήποτε φρέσκο και οχι μακρας διαρκείας

απλώς... χρειάζεται σιγα σιγα να μεταβεί σε αυτό. αν μπορείς να βγαζεις και να βαζεις μισο μισο στο μπιμπερό. σταδιακα θα συνηθίσει τη γέυση και θα γεμίσεις ολο το μπιμπερό με φρέσκο.

θα το ζεσταίνεις λίγο θα ειανι νανουριστικό το ζεστο γαλα.

μην ξεκινήσεις εμπλουτισμένο, θα είναι ακόμη πιο δύσκολη η μεταβαση στο φρέσκο. και ούτε κατσικίσιο, εκτος αν εχεις σκοπό να πίνει μια ζωή κατσικίσιο.

σκέψου...μελλοντικά

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια απο πιο μηνα μπορει ενα παιδακι να πινει φρεσκο γαλα π.χ ΑDvance? Η μικρη μου ειναι 14 μηνων και της δινω almiron growing up. Να της το αλλάξω?

 

μπορείς σιγα σιγα να της δωσεις φρεσκο (οχι μακρας διάρκειας)

ελαττωσε τις μεζούρες μια μια καθε 3 μερες και πρόσθετε για συμπλήρωμα φρέσκο. ετσι η μεταβαση θα γίνει πιο ομαλά

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή θα αλλάξετε γάλα θα σταματήσει και να ξυπνάει ο γιος σου;

εμέις παντως μολις σταματησαμε τον θηλασμο κοιμηθηκαμε ολοκληρο βραδυ...

τωρα αυτο είναι η η πιπίλα που ξεκινήσαμε δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

εμέις παντως μολις σταματησαμε τον θηλασμο κοιμηθηκαμε ολοκληρο βραδυ...

τωρα αυτο είναι η η πιπίλα που ξεκινήσαμε δεν ξερω...

 

Αν κάποιος μου εγγυόταν ότι έτσι θα συμβεί και με το δικό μου, θα έκοβα το θηλασμό από τώρα παρότι έχω στόχο τουλάχιστον το 8μηνο. Αλλά δεν υπάρχουν εγγυήσεις σε αυτά.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια απο πιο μηνα μπορει ενα παιδακι να πινει φρεσκο γαλα π.χ ΑDvance? Η μικρη μου ειναι 14 μηνων και της δινω almiron growing up. Να της το αλλάξω?

γαριδουλα αφου χρονισουν τα μωρακια σχεδον ολοι οι παιδιατροι αλλαζουν το γαλα και δινουν η σκονη 3ης βρεφικης ηλικιας η εβαπορε η φρεσκο γαλα..αναλογα με τον γιατρο..εμεις advance δεν εχουμε πιει γιατι ξερω επειδη το εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο γαλα ειναι πολυ γλυκο,προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου..η δικη μου παιδιατρος μου ειπε αρχικα σκονη αλλα επειδη δεν ηθελα να συνεχισω με αυτο μου προτεινε φρεσκο και αυτο δινω..κουκακη,αγροκτ.βραχιας αμ.γεωργ.σχολης..αν ψαξεις σε αλλο ποστ για το συγκεκριμενο θεμα εχει και καποιον γιατρο που εκθετει τις αποψεις του για το φρεσκο γαλα..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

μπορείς σιγα σιγα να της δωσεις φρεσκο (οχι μακρας διάρκειας)

ελαττωσε τις μεζούρες μια μια καθε 3 μερες και πρόσθετε για συμπλήρωμα φρέσκο. ετσι η μεταβαση θα γίνει πιο ομαλά

 

Γιατι οχι μακρας διαρκειας? Εγω τετοιο της δινω και η παιδιατρος δεν μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω στη μεγαλη εδωσα το νεσλακ 1+ μολις χρονισε. γυρω στους 18 μηνες εδωσα φρεσκό. το οποιοπ το επινε με το ζορι μεχρι τα 2. Απο τοτε της δινω το junior.

 

Στη μικρη δινω από 9 μηνων επίσης το νεσλακ 1+. Στις 31/8 χρονιζει, αλλα δεν εχω σκεφτει ακομα να θα της το αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις αν και τις διαβασα καθυστερημενα. Σε λιγες ημερες εχουμε γιατρο οποτε θα μου πει και εκεινος. Οι συμβουλες σας παντα ευπροσδεκτες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Γιατι οχι μακρας διαρκειας? Εγω τετοιο της δινω και η παιδιατρος δεν μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα.

 

Ρωτησα και την παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα με το μακρας διαρκειας

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι τώρα 13 μηνων και μέχρι τώρα το μόνο γάλα που έχει πιει ειναι το μητρικό. Επειδή λέω σιγά -σιγά να κόψω το θηλασμό και να μπορέσουμε επιτέλους να κοιμηθούμε το βράδυ (διότι κάθε 2με 2,5 ώρες σηκώνεται να θλάσει από λίγο και μετά ξανακοιμάτε).Ήθελα να σας ρωτήσω με πιο γάλα να ξεκινήσω. Δεν θα ήθελα να του δώσω κάποιο σε σκόνη ή εβαπορέ, ήθελα να είναι φρέσκο. Μου είπαν για το κατσικίσιο (που είναι πιο κοντά με το μητρικό)του Ολυμπους ή το αγελαδινό της Δέλτα Advance.Τι μου προτείνετε? Το γάλα πρέπει να το ζεσταίνω ή απλά να το βγάζω από το ψυγείο κανα 10λεπτο πιο πριν?

 

εγω δινω το αγνο ή το δελτα

να το ζεσταίνεις ελαφρώς γιατι ο μιρκός εχει συνηθίσει θερμοκρασια σωματος

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...