Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΑΤΙ


MOTHERFATHER

Recommended Posts

Ακούω συνεχώς ότι τα μωρά δεν κάνει να τρώνε αλάτι. Μέχρι ποια ηλικία ισχύει αυτό και τι κακό μπορεί να τους προκαλέσει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μέγιστη ποσότητα αλατιού που ενδείκνυται τα παιδιά να παίρνουν

4-6 χρονών 3γρ την ημέρα

7-10 χρονών 5 γρ την ημέρα

πάνω από 11 χρονών 6 γρ την ημέρα

 

Δεν χρειάζεται να προσθέτετε αλάτι στο φαγητό των παιδιών σας

Σκεφτείτε ένα κουταλάκι του γλυκού είναι 6 γρ Με τα επεξεργασμένα

τρόφιμα που καταναλώνουν πχ ψωμί δημητριακά κλπκλπ καλύπτουν τις ανάγκες τους σε αλάτι

Π. Δουβόγιαννη, Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος (BSc, Hons, RD)και η πηγή http://www.01messinia.gr/submit-news...-06-52-54.html

 

Η διατροφή των βρεφών (μέχρι 6 μηνών) και νήπιων (μέχρι 18 μηνών), παρουσιάζει ιδιαίτερη ιδιομορφία και χρειάζεται ξεχωριστή προσοχή.

Το αλάτι και τα διάφορα καρυκεύματα πρέπει να αποκλείονται διότι τα λαχανικά και τα φρούτα έχουν ήδη αρκετά άλατα και τα νεφρά του βρέφους δεν είναι ακόμη προετοιμασμένα να κάνουν διηθήσεις μεγάλων ποσοτήτων αλάτων.

http://www.healthierworld.gr/portal/...40a621b10.html

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας είπε η παιδίατρός ότι τώρα που έκλεισε 18 μηνών μπορεί να τρώει λίγο αλάτι. Μέχρι τώρα του έβαζα μόνο στο αβγό λίγο γιατί δεν το τρώει αλλά στο φαγητό του καθόλου.

 

Επειδή τρώει ακόμα αλεσμένα λέω να του τα συνεχίσω ανάλατα μιας και τα έχει συνηθίσει και ας δοκιμάζει από τα δικά μας αλατισμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμεις κλεισαμε τον πρωτο μας χρονο το σαββατο και σημερα πηγαμε στον παιδιατρο για την μηνιαια επισκεψη μας,αφου ρωτησα διαφορα εφτασε η ωρα για το φαγητου και μου λεει οτι ο μικρος μπορει πλεον να τρωει τα παντα (ας εχει μονο 6 δοντακια)και για αυριο του ετοιμασα φακη ξεχωρισα ενα πιατο χωρις να βαλω αλατι αν και μου ειπε μπορω να χρησιμοποιησω ελαχιστο και με μετρο.θα τον δω αυριο τον μαγκα....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μένα!

Ο γιατρ'ος μου είπε ότι ενα παιδι μικρό που τρώει αλάτι έχει περισ΄τερες πιθανότητες α γίνει υπερτασικό μγαλώνοντας και οτι επισης τωρα χίζονται οι συνήθειες που θα έχει αργότερα ως ενήλικας. ιαπαραειμα αν το συι΄θσουμε σε τροφες με μεγαλη περιεκτικότητα σε αλάτι θα προτιμαει τετειες τροφες. Αυτο ισχυει και για τη ζαχαρη

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέν ξέρω πάντως εμένα στην κόρη μου η παιδίατρος από την αρχή μου είχε πεί να της βάζω ελάχιστο αλάτι.Στον μικρό δεν ξέρω ακόμα γιατί αρχές του μήνα θα του ξεκινήσω.Πάντως και εγώ στην δική μου διατροφή δεν το θέλω σχεδόν καθόλου και πολλά φαγητά τα τρώω ανάλατα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος ειναι εντελώς κατά του αλατιού. Δε βάζω καθόλου στα φαγητά. Οταν μεγαλωσουν μου ειπε και αρχίσουν το σχολείο τα πάρτυ κλπ τότε θα το ανακαλύψουν μόνα τους και θα το συνηθίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που ξερω ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ το αλατι σε παιδι κατω του ετους.Δεν θυμαμαι ακριβως τον λογο εχει να κανει με τα νεφρα τους.

Σε μεγαλυτερα παιδια παλι , καλο θα ητνα να βαζουμε ελαχιστο μιας και τα υπολοιπα φαγητα που τρωνε συνηθως εχουν ηδη μεσα.(καμια τυροπιτα, κρουασαν κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

εμεις τις βαζουμε στο φαγητο της κατα το μαγειρεμα τοσο οσο ενας κοκος ρυζιου (γ 2 μερες το φαγητο)

To ίδιοι κι εμείς , μετά από συμβουλή του παιδίατρου. Μάλιστα είχα ρωτήσει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω υποκατάστατο αλατιού το οποίο χρησιμοποιούμε εμείς στο σπίτι (περιέχει περισσότερο κάλιο και λιγότερο νάτριο) και μου είπε ΟΧΙ ο παιδίατρος, κανονικό αλάτι αλλά ελάχιστο...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς στα δύο πρώτα παιδιά και όταν έρθει η ώρα να αρχίσει τις στερεές τροφές και το τρίτο δεν προσθέταμε καθόλου αλάτι στις τροφές τους μέχρι να κλείσουν τον πρώτο χρόνο και έπειτα έτρωγαν από το δικό μας φαγητό, το οποίο όμως φρόντιζα να μαγειρεύω με λίγη ποσότητα αλατιού.

Έπίσης, να προσθέσω ότι το αλάτι δεν είναι γενικοτερα "κακό" στη διατροφή μας ούτε πρέπει να το αποφεύγουμε αν δεν έχουμε σοβαρό λόγο (π.χ. υπέρταση). Το αλάτι είναι απαραίτητο στη διατροφή μας καθώς περιέχει ιώδιο ενώ για ανθρώπους σαν εμένα που έχω υπόταση (όπως και πολλές γυναίκες εδώ στην Ελλάδα) είναι αναντικατάστατο.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ολες οι τροφες εχουν το απαιτουμενο για τη διατροφη μας και τον οργανισμο μας αλατι.

Δε χρειαζεται να προσθετουμε καθολου αλατι στα φαγητα, ποσο μαλλον στο φαγητο των παιδιων.

Τιποτα δεν τους προσφερει το εξτρα αλατι, αντιθετως το να συνηθιζουν σε αλατισμενα τροφιμα, μονο κακο στα νεφρα κανει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες. Ο μικρός μου είναι 9 μηνών και από τότε που άρχισε τις στέρεες τροφές δεν τις τρώει με τίποτα. Ωσπου δοκίμασα να του βάλω μέσα αλάτι. Το έφαγε! Η παιδίατρος μου είπε να μην βάζω πολύ, αλλά αν δεν βάλω δεν το τρώει με τίποτα. Φυσικά έχει δοκιμάσει τα πάντα αυτό το παιδί. Μέχρι και γίγαντες πλακί έχει φάει. Εχετε ανάλογη εμπειρία; Μήπως θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο για να φάει και όχι το αλάτι;:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλα θα ητανε να χρησιμοποιεις λαχανικα (με αλμυρη να το πω?) θα το πω ! γευση.πχ σελινο,κουνουπιδι και να αποφευγεις τα γλυκα οπως καροτα.δεν ειναι ωριμα τα νεφρα του ακομα για αλατι...

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Εleni1979 και η δικη μου πολυ ιδιοτροπη με το φαγητο (8μηνων). Οταν ξεκινησαμε στερεες τροφες αηδιαζε και δεν ετρωγε ετσι γυριζαμε και παλι στο γαλατακι. Καποια στιγμη (3 ημερα) δοκιμασε 1 κουταλια απο μονη της και παλι αηδιασε, ετσι και εγω την αφησα νηστικη εως το απογευμα που θα ετρωγε βανιλια. Τις επομενες ημερες αρχισε να τρωει και απο μια κουταλια παραπανω οποτε φτασαμε στο σημειο να το τρωει ολο.Υπομονη λοιπον.

Το αλατι να το βγαλεις απο τις τροφες της. Δεν προσφερει τιποτα μπορεις να βαλεις στο φαγητο της (οταν το πολτοποιεις) μια κουταλια λεμονι.

Σου γραφω πως φτιαχνω την κοτοσουπα:

Βραζω μια μικρη πατατα, ενα μικρο καροτο και 1 μικρο κολοκυθι μαζι με το κοτοπουλο. Αφου τρυπιονται με το πηρουνι κραταω ζουμακι και ολα μαζι τα ριχνω στο μπλεντερ. Προσθετω 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο και 1 κουταλια της σουπας λεμονι. Στο σημειο αυτο μπορεις να προσθεσεις 1-2 κουταλιες ρυζαλευρο (εγω το κνω) γλυκαινει το φαγητο και το κανει πιο νοστιμο.

Δοκιμασε το μπορει να πετυχει και να φαει.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμας το απαγορευει η παιδιατρος με αλατι το φαγητο μεχρι τον χρονο..και προχθες που πηγαμε μας το ειπε παλι απλα τωρα μας προσθεσε και μαρουλι σελινο αρακα φασολακι γενικως τα λαχανικα και ειμαστε σχεδον εννια μηνων..το φαγητο της το κανω σαν την γαριδουλα μονο που 2τρωμε κρεας 2κοτοπουλο και βαζω η αστρακι η κοφτο μακαρονακι η ρυζι,ρυζαλευρο δεν χρειαστηκε να της βαλω..απο τον αλλον μηνα το αυγο(μονο κροκο)και το ψαρι..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ο δικός μου είναι πλεον 16 μηνών και ακόμα του μαγειρεύω ξεχωριστό φαγητό απο το δικό μας - ανάλατο. Ο γιατρός μου είπε οτι ειναι καλό να τον κρατήσω μακριά απο τα αλάτι μέχρι τα 2 χρόνια. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τί θα έκανα αν ήταν κακόφαγος. Σκέφτηκες να του βάζεις λίγο τυράκι?

Link to comment
Share on other sites

fridoula και εγω 2 κοτοσουπα και 2 κρεατοσουπα φτιαχνω. Δεν μου ειπε ακομα για αστρακι ή μακαρονακι. Εσεις σε πιο μηνα ησαστε?

αααααααα μου ειπε η παιδιατρος να προσθεσω μπροκολο ή σπανακι ή και σελινο.Αυτα προς το παρον. Τον 9ο θα βαλουμε γιαουρτακι και ψαρι βακαλαο.

Link to comment
Share on other sites

θα μπουμε στον ενατο στις τρεις του μηνα δηλ σχεδον εννια..γαριδουλα ξερεις ο καθενας εχει τα δικα του,εμας το ψαρι και το αυγο μας ειπε προχθες στον δεκατο και γιαουρτακι παιδικο τρωμε ηδη.για το ψαρι και εμενα το ιδιο μου ειπε να εχει κρεατακι και οχι πολλα κοκκαλα.τα πρασινα λαχανικα μου τα εδωσε τωρα,ενω το ζυμαρικο απο την αρχη του ογδοου μηνα,τρωμε δηλαδη εδω και ενα μηνα περιπου αστρακι..ρυζι δεν εχω βαλει ακομα γιατι φοβαμαι την δυσκιλιοτητα αλλα καποια στιγμη θα το βαλω και αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ο δικός μου είναι πλεον 16 μηνών και ακόμα του μαγειρεύω ξεχωριστό φαγητό απο το δικό μας - ανάλατο. Ο γιατρός μου είπε οτι ειναι καλό να τον κρατήσω μακριά απο τα αλάτι μέχρι τα 2 χρόνια. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τί θα έκανα αν ήταν κακόφαγος. Σκέφτηκες να του βάζεις λίγο τυράκι?

εμας για το τυρι μας ειπε επισης στον χρονο και για τωρα τον επομενο μηνα που θα δωσω αυγο μου ειπε ανθοτυρο η ξαλμυρισμενο τυρακι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας μανουλες!!εχω παθει πλακα:!::!:ηξερα οτι πριν χρονισουν τα μωρα δεν δινουμε αλατι αλλα οπως φαινεται εκανα λαθος.Μιλουσα με μια φιλη απο το σχολειο το απογευμα που ειχαμε να τα πουμε πολυ καιρο και πανω στη συζητηση μου ειπε οτι ο παιδιατρος της ελεγε να βαζει αλατι στο φαγητο του μωρου μολις ξεκινησαν τις στερεες(δηλ.απο 7 μηνων )οταν της ανεφερα οτι ο δικος μου λυσσαει μηπως και δωσω κατα λαθος στο μωρο και μου το υπενθυμιζει συνεχεια ,μου ειπε σιγα τι θα παθει?στη ακρη του κουταλιου βαζω.το παιδακι εχει πολλα προβληματα με τα ματακια του απο οταν γεννηθηκε .ειναι 9 μηνων και εχει κανει ηδη πολλα και σοβαρα χειρουργια:-(:-(ο συγκεκριμενος παιδιατρος ειναι παρα πολυ γνωστος και καλος και σε μεγαλη ηλικια με τεραστια εμπειρια .οσα κοριτσια ειναι απο Κερκυρα σιγουρα θα τον ξερουν.σας εχει τυχει κατι αναλογο?να το λεει ο παιδιατρος?

Επεξεργάστηκαν by sofia 29
επιπροσθετες πληροφοριες

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος, μας εχει απογορευσει το αλατι λογω του οτι μπορει να προκαλεσει βλαβες στα νεφρα των μωρων. Σε μεγαλυτερα παιδακια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αλατι με μετρο. Εγω στην 2.5 ετων κορη μου ακομη δεν βαζω αλατι στο φαγητο.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω στα φαγητα της μικρης μου δεν εχω βαλει ακομα αλατι και ηξερα οτι δεν κανει καθολου μετα τον χρονο

αλατι στο φαγητο του μωρου απο 7 μηνων???για να οφειλωνται τα προβλματα στα ματαλια του μωρου με το αλατι σιγουρα θα βαζει πολυ περισοτερο αλατι απο ςνα η δυο κοκκους ρυζιου αλατακι στο φαγητο του

λολ

παντως αυτο που λεω να κανω εγω με τα φαγητα ειναι να μην βαζω καθολου αλατι στα φαγητα μας

ειδικα σε σουπες και να βαζει ο καθε ενας στο πιατο του

ετσι και αλλιως ουτε σε εμας κανει καλο το πολυ αλατι οποτε δεν ειναι και μεγαλη θυσια

βεβαια μερικα φαγητα θα τα μαγειρευω ξεχωριστα κυριως τα ψητα που θα μπαινει ενα επιπλεον ταψακι με φαγητο της μικρης

στα λαδερα φαγητα κατσαρολας θα βαζω αλατι στο τελειωμα τους 10 λεπτα πριν το σβησω και θα φυλαζω φαγητο για τη μικρη πριν βαλω αλατι σε ενα αλλο κατσαρολακι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...