Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ


Moth

Recommended Posts

Καταλαβαίνω και νιώθω τον πόθο όλων των γυναικών να αποκτήσουν το δικό τους παιδάκι, μιας κα εγώ προσπαθώ ακόμα για αυτό και στενοχωριέμαι. Ωστόσο, θεωρώ πως εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα γίνονται με μεγάλη προχειρότητα και βιασύνη. Και για το λόγο αυτό σας καταθέτω κάποιες σκέψεις μου και σας παραθέτω ένα link με την ιστορία μιας κοπέλας ανάμεσά μας, για να δώσω τροφή για σκέψη και να βοηθήσω - αν μπορώ - να έχετε τα μάτια σας 14 και τις κεραίες σας ανοιχτές. Πιστεύω πως καμία δε θα διαφωνήσει μαζὶ μου πως η υγεία μας είναι πάνω από όλα. Εγώ λοιπόν όταν είδα το βίντεο που σας παραθέτω, σοκαρίστηκα. Σοκαρίστηκα με την προχειρότητα του έλέγχου που μας κάνουν πριν τις εξωσωματικές και θύμωσα πάρα πολύ με όλους, αλλά και με τον εαυτό μου που άφησα να με παρασύρει η επιθυμία μου για παιδί και δε σκέφτηκα να κάνω έναν βασικότατο έλεγχο. Θα μου πείτε, γιατρός δεν είμαι!!! Ακριβώς για αυτό θυμώνω ακόμα πιο πολύ με όλους ανεξαιρέτως τους ΄Ελληνες γιατρούς - και πιστέψτε με έχω επισκεφτεί πολλούς εξαιτίας της ανεξήγητης υπογονιμότητάς μου.

Η συνέντευξη της κοπέλας που φιλοξένησε στην εκπομπή της η Τατιάννα Στεφανίδου την βδομάδα που πέρασε και το link της οποίας σας το δίνω παρακάτω με έκανε να σλεφτώ πάρα πολλά. Η περίπτωση της κοπέλας αυτής - που σίγουρα μπορεί να είναι μία στις 1000, αλλά και η επιπλοκή που έπαθα στην εξωσωματική είναι μία στις 1000 και σε όσους γιατρούς πήγα μετά σε κανέναν δεν έχει συμβεί ξανά, αλλά δυστυχώς εγώ ήμουν η 1 στις 1000 - με έκανε να συνειδητοποιήσω με πόση προχειρότητα γίνονται οι εξωσωματικές στην Ελλάδα, χωρίς να γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος στις γυναίκες πιο πριν (μαστογραφία, ca125 = δείκτης για τάση για καρκίνο ωοθηκών, αιματολογικοί δείκτες για τάση για καρκίνο του στήθους, θρομβοφιλία γιατί τα φάρμακα της εξωσωματικής αυξάνουν τις πιθανότητες για θρόμβωση) !!!! Το γιατί νομίζω πως το ξέρουμε όλοι..... Γιατί είναι πολλά τα λεφτά..... "΄Αρη !!!!! " και ακόμα πιο πολλά τα συμφέροντα.......!!!! Και προς Θεού, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι αυτή η μέθοδος βοηθάει πολλά ζευγάρια και κυρίως ζευγάρια με προβλήματα που διαφορετικά δε θα μπορούσαν να αποκτήσουν το βιολογικό τους παιδί. Αλλά θέλει πολλή προσοχή, αυτό λέω!!! Και αυτήν την προσοχή δεν τη δείχνουν.... Σας δίνω το link και τα συμπεράσματα δικά σας. Να είστε όλες καλά, καλή δύναμη, καλή τύχη και υγεία πάνω από όλα !!!!!!!

 

Η ιστορία της ζωής της Κατερίνας Μωραΐτη, εκπομπή "Μίλα" της Τατιάννας Στεφανίδου, 05/02/2014:

 

 

 

Καλησπέρα. Σήμερα έλαβα ένα mail από μια φίλη μου, που με ενημέρωνε πως το δικό μου πρόβλημα και η παρουσία μου στην Τατιάνα αποτέλεσε θέμα συζήτησης. Γι αυτό λοιπόν θα ήθελα να σας ενημερώσω εγώ για το όλο ιστορικό . Με τον άντρα μου μετά από 2 χρόνια γάμου αποφασίσαμε να ψαχτούμε για πιο λόγο δεν ερχόταν ένα παιδάκι. Απευθυνθήκαμε σε ένα γιατρό γυναικολόγο(ο οποίος έχει ξεγεννήσει σχεδόν όλα τα παιδιά του σογιού), η αρχική του διάγνωση ήταν πως το πρόβλημα ήταν δικό μου, γερασμένες ωοθήκες μας είπε. Μπαίνουμε στην διαδικασία να κάνουμε σπερματεγχύσεις και κάναμε 9 προσπάθειες. Και εδώ το λάθος ήταν καθαρά δικό μου που δεν απευθύνθηκα και σε άλλο γιατρό. Στην συνέχεια μας έστειλε σε ένα κέντρο εξωσωματικής από τα καλυτέρα των Αθηνών. Εκεί λοιπόν έκανα την πρώτη προσπάθεια και τελικά διαπίστωσαν πως το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου αφού οι " γερασμένες ωοθήκες " έδωσαν 15 ωάρια. Μας ζήτησαν τότε να κάνει έναν έλεγχο και ο άντρας μου όπου τα αποτελέσματα έδειξαν πως το σπέρμα ήταν τεμπέλικο. Πάμε σε άλλο γιατρό ο οποίος και εκείνος μας προτείνει την εξωσωματική. Κάνω την δεύτερη, χωρίς αποτέλεσμα. Σε όλες αυτές τις προσπάθειες κανείς γιατρός δεν μου ζήτησε να κάνω μαστογραφία ή έλεγχο καρκινικών δεικτών, παρόλο που είχαμε κάνει έλεγχο ακόμα και στο ωάριο. Και είχαν ενημερωθεί όλοι οι γιατροί πως στην οικογένεια μου είχαμε ιστορικό με καρκίνο του μαστού. Στην συνέχεια μπήκε ο καρκίνος στην ζωή μας. Ένας όγκος 3 χιλιοστών που ακόμα και οι ογκολόγοι δεν μπορούσαν να τον ψηλαφίσουν, είχε δώσει δυο μεταστάσεις, στα οστά και το ήπαρ. Τελικό συμπέρασμα πως ο δικός μου ο καρκίνος είναι ορμονοεξαρτόμενος, οι ορμόνες που είχα πάρει όλο το προηγούμενο διάστημα του έδωσαν και κατάλαβε. Αυτή την στιγμή ο ογκολογος μου έχει κόψει την περίοδο, ακολουθω ορμονοθεραπεία. Φυσικά ξεχνάς το θέμα παιδιού γιατί αν επανέλθει η περίοδος και οι ορμόνες υπάρχει θέμα επιστροφής του καρκίνου. Καθώς επίσης τα καρκινικά κατάγματα της μέσης δεν επιτρέπουν το βάρος, και ο καρκίνος υπάρχει σε αρκετά σημεία στα οστά.

Σε ότι αφορά τους καρκινικούς δείκτες δείχνουν πολλά, εγώ πλέον κάνω κάθε μηνά.

Το δικό μου λοιπόν μάθημα σε όλο αυτό ήταν πως εγώ θα έπρεπε να έχω τα μάτια μου ορθάνοικτα και να ψάχνομαι πιο πολύ. Τελικά η πρόληψη ΣΩΖΕΙ. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Σήμερα έλαβα ένα mail από μια φίλη μου, που με ενημέρωνε πως το δικό μου πρόβλημα και η παρουσία μου στην Τατιάνα αποτέλεσε θέμα συζήτησης. Γι αυτό λοιπόν θα ήθελα να σας ενημερώσω εγώ για το όλο ιστορικό . Με τον άντρα μου μετά από 2 χρόνια γάμου αποφασίσαμε να ψαχτούμε για πιο λόγο δεν ερχόταν ένα παιδάκι. Απευθυνθήκαμε σε ένα γιατρό γυναικολόγο(ο οποίος έχει ξεγεννήσει σχεδόν όλα τα παιδιά του σογιού), η αρχική του διάγνωση ήταν πως το πρόβλημα ήταν δικό μου, γερασμένες ωοθήκες μας είπε. Μπαίνουμε στην διαδικασία να κάνουμε σπερματεγχύσεις και κάναμε 9 προσπάθειες. Και εδώ το λάθος ήταν καθαρά δικό μου που δεν απευθύνθηκα και σε άλλο γιατρό. Στην συνέχεια μας έστειλε σε ένα κέντρο εξωσωματικής από τα καλυτέρα των Αθηνών. Εκεί λοιπόν έκανα την πρώτη προσπάθεια και τελικά διαπίστωσαν πως το πρόβλημα δεν ήταν δικό μου αφού οι " γερασμένες ωοθήκες " έδωσαν 15 ωάρια. Μας ζήτησαν τότε να κάνει έναν έλεγχο και ο άντρας μου όπου τα αποτελέσματα έδειξαν πως το σπέρμα ήταν τεμπέλικο. Πάμε σε άλλο γιατρό ο οποίος και εκείνος μας προτείνει την εξωσωματική. Κάνω την δεύτερη, χωρίς αποτέλεσμα. Σε όλες αυτές τις προσπάθειες κανείς γιατρός δεν μου ζήτησε να κάνω μαστογραφία ή έλεγχο καρκινικών δεικτών, παρόλο που είχαμε κάνει έλεγχο ακόμα και στο ωάριο. Και είχαν ενημερωθεί όλοι οι γιατροί πως στην οικογένεια μου είχαμε ιστορικό με καρκίνο του μαστού. Στην συνέχεια μπήκε ο καρκίνος στην ζωή μας. Ένας όγκος 3 χιλιοστών που ακόμα και οι ογκολόγοι δεν μπορούσαν να τον ψηλαφίσουν, είχε δώσει δυο μεταστάσεις, στα οστά και το ήπαρ. Τελικό συμπέρασμα πως ο δικός μου ο καρκίνος είναι ορμονοεξαρτόμενος, οι ορμόνες που είχα πάρει όλο το προηγούμενο διάστημα του έδωσαν και κατάλαβε. Αυτή την στιγμή ο ογκολογος μου έχει κόψει την περίοδο, ακολουθω ορμονοθεραπεία. Φυσικά ξεχνάς το θέμα παιδιού γιατί αν επανέλθει η περίοδος και οι ορμόνες υπάρχει θέμα επιστροφής του καρκίνου. Καθώς επίσης τα καρκινικά κατάγματα της μέσης δεν επιτρέπουν το βάρος, και ο καρκίνος υπάρχει σε αρκετά σημεία στα οστά.

Σε ότι αφορά τους καρκινικούς δείκτες δείχνουν πολλά, εγώ πλέον κάνω κάθε μηνά.

Το δικό μου λοιπόν μάθημα σε όλο αυτό ήταν πως εγώ θα έπρεπε να έχω τα μάτια μου ορθάνοικτα και να ψάχνομαι πιο πολύ. Τελικά η πρόληψη ΣΩΖΕΙ. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Alkyon kai Magdoulini LIKE LIKE LIKE!!!!!!!!

 

Dida78 ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο να μπεις και να ενημερώσεις τι ακριβώς πέρασες. Τουλάχιστον οι κοπέλες που βιάζονται να αφορίσουν και να καταδικάσουν τεχνικές που οδηγούν στην απόλυτη ευτυχία θα έχουν την ευκαιρία να αντιληφθούν ότι η περίπτωσή σου - η οποία είναι μεμονωμένη και αποτέλει τη σπάνια εξαίρεση στον κανόνα- οφείλεται στο γεγονός ότι επέλεξες κακούς γιατρούς, οι οποίοι ΔΕΝ έδωσαν σημασία στο ότι υπάρχει ιστορικό καρκίνου του στηθους στην οικογένειά σου!! Εμένα προσωπικά το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ο εξωσωματικός μου ήταν αυτό!! Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν σωστοί επιστήμονες που θα αδιαφορήσουν σε τέτοιο δεδομένο. Μήπως εν τέλει είναι δικό μας λάθος το πού απευθυνόμαστε και δεν φταίνε πάντα οι άλλοι;;;

 

Όπως είπε και η Αλκυον η ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν είναι "καπρίτσιο¨των ανυπόμονων γυναικών. Είναι απλά η ορολογία που χρησιμοποιείται σήμερα για να δηλώσει ότι ΚΑΤΙ ΦΤΑΙΕΙ απλά η συγχρονη τεχνολογία δεν έχει ανακαλύψει ακόμη!! Αλλά σίγουρα κάτι φταιεί!! Τώρα αν κάποιος/α θέλει να αφιερώσει κάποιο από το περιθώριο γονιμότητάς του στην αναμονή είναι δικαίωμά του αλλά σίγουρα δε μπορεί να αποτελέσει "συμβουλή" προς τρίτους ούτε κατα διάνοια!

 

Όσον αφορά στις ορμόνες, σε μια ενημερωτική εκπομπή που είχε μιλήσει ο γιατρός μου είχε πει: "Αν έμπαινα σε ένα λεωφορείο γεμάτο κόσμο κρατώντας μια τσάντα και φώναζα δυνατά 'Σας παρακαλώ κάντε λίγο πιο'κει κρατάω ορμόνες' είμαι σίγουρος ότι το λεωφορείο θα άδειαζε στην επόμενη στάση και θα έμενα μόνος":p

 

Με αυτό προφανώς ήθελε να πει ότι οι ορμόνες δεν είναι δηλητήριο που εισαγουμε στον οργανισμό και αποκτούμε αυτόματα ημερομηνία λήξης αλλά είναι εκκρίσεις που ο ίδιος ο οργανισμός παράγει και ανάλογα την πάθηση ίσως χρειαστεί να πάρουμε κάποια ποσότητα της ανάλογης ορμ'όνης εξωγενώς προκειμένου να αντιμετωπίσουμε την πάθηση. Πάντα δηλ. λειτουργούμε με ζυγαριά των υπερ και κατά όπως γίνεται συνήθως στην ιατρική. Η ποσότητα και το είδος της ορμόνης "παίζει " απο οργανισμό σε οργανισμό. Και τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη που παίρνουμε στην εξωσωματική ήδη παραγονται από τον οργανισμό μας απλά παίρνουμε καποια παραπάνω ποσότητα για συγκεκριμένο χρονικό διαστημα προκειμένου να πετυχουμε έναν στόχο. Δεν τα παίρνουμε μια ζωή ώστε να απορρυθμίσουμε τελείως τον οργανισμό μας.

 

Για παράδειγμα, τι είναι τα αντισυλληπτικά που παίρνουν τόσες γυναίκες άφοβα; Ορμόνες! Τι είναι το Τ4 για τον θυρεοειδή που επίσης κρίνεται απαραίτητο σε ορισμένες περιπτώσεις στην εγκυμοσύνη και μη;; Ορμόνες!!! Και πόσα ΄'αλλα παραδείγματα που δεν μας πάει το μυαλό..και όπου η χρήση τους είναι μακροχρόνια.....

 

Οι ορμόνες είναι απαραίτητο στοιχείο στη ζωή μας. Η χρήση και η κατάχρηση έχουν μεγάλη διαφορά.

Και επίσης η ημιμάθεια μπορεί να κάνει μεγαλύτερο κακό από τις ορμόνες καμιά φορά.....

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι εξειδικευμένοι στην υπογονιμότητα γιατροί, (αυτούς που εγώ γνώρισα), έχουν φόρμα που συμπληρώνεις μόνος σου με το ιατρικό ιστορικό σου καθώς και της ευρύτερης οικογένειας (γονείς, αδέρφια, θείους, ξαδέρφια, γιαγιάδες).

 

Μου προξενεί εντύπωση πως κάποιος επαγγελματίας δεν πήρε ιστορικό ή αν πήρε το αγνόησε. Πραγματικά κακή επιλογή γιατρού, ειδικά αν είχε τέτοια κατάληξη.

 

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alkyon kai Magdoulini LIKE LIKE LIKE!!!!!!!!

 

Dida78 ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο να μπεις και να ενημερώσεις τι ακριβώς πέρασες. Τουλάχιστον οι κοπέλες που βιάζονται να αφορίσουν και να καταδικάσουν τεχνικές που οδηγούν στην απόλυτη ευτυχία θα έχουν την ευκαιρία να αντιληφθούν ότι η περίπτωσή σου - η οποία είναι μεμονωμένη και αποτέλει τη σπάνια εξαίρεση στον κανόνα- οφείλεται στο γεγονός ότι επέλεξες κακούς γιατρούς, οι οποίοι ΔΕΝ έδωσαν σημασία στο ότι υπάρχει ιστορικό καρκίνου του στηθους στην οικογένειά σου!! Εμένα προσωπικά το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ο εξωσωματικός μου ήταν αυτό!! Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν σωστοί επιστήμονες που θα αδιαφορήσουν σε τέτοιο δεδομένο. Μήπως εν τέλει είναι δικό μας λάθος το πού απευθυνόμαστε και δεν φταίνε πάντα οι άλλοι;;;

 

Όπως είπε και η Αλκυον η ανεξήγητη υπογονιμότητα δεν είναι "καπρίτσιο¨των ανυπόμονων γυναικών. Είναι απλά η ορολογία που χρησιμοποιείται σήμερα για να δηλώσει ότι ΚΑΤΙ ΦΤΑΙΕΙ απλά η συγχρονη τεχνολογία δεν έχει ανακαλύψει ακόμη!! Αλλά σίγουρα κάτι φταιεί!! Τώρα αν κάποιος/α θέλει να αφιερώσει κάποιο από το περιθώριο γονιμότητάς του στην αναμονή είναι δικαίωμά του αλλά σίγουρα δε μπορεί να αποτελέσει "συμβουλή" προς τρίτους ούτε κατα διάνοια!

 

Όσον αφορά στις ορμόνες, σε μια ενημερωτική εκπομπή που είχε μιλήσει ο γιατρός μου είχε πει: "Αν έμπαινα σε ένα λεωφορείο γεμάτο κόσμο κρατώντας μια τσάντα και φώναζα δυνατά 'Σας παρακαλώ κάντε λίγο πιο'κει κρατάω ορμόνες' είμαι σίγουρος ότι το λεωφορείο θα άδειαζε στην επόμενη στάση και θα έμενα μόνος":p

 

Με αυτό προφανώς ήθελε να πει ότι οι ορμόνες δεν είναι δηλητήριο που εισαγουμε στον οργανισμό και αποκτούμε αυτόματα ημερομηνία λήξης αλλά είναι εκκρίσεις που ο ίδιος ο οργανισμός παράγει και ανάλογα την πάθηση ίσως χρειαστεί να πάρουμε κάποια ποσότητα της ανάλογης ορμ'όνης εξωγενώς προκειμένου να αντιμετωπίσουμε την πάθηση. Πάντα δηλ. λειτουργούμε με ζυγαριά των υπερ και κατά όπως γίνεται συνήθως στην ιατρική. Η ποσότητα και το είδος της ορμόνης "παίζει " απο οργανισμό σε οργανισμό. Και τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη που παίρνουμε στην εξωσωματική ήδη παραγονται από τον οργανισμό μας απλά παίρνουμε καποια παραπάνω ποσότητα για συγκεκριμένο χρονικό διαστημα προκειμένου να πετυχουμε έναν στόχο. Δεν τα παίρνουμε μια ζωή ώστε να απορρυθμίσουμε τελείως τον οργανισμό μας.

 

Για παράδειγμα, τι είναι τα αντισυλληπτικά που παίρνουν τόσες γυναίκες άφοβα; Ορμόνες! Τι είναι το Τ4 για τον θυρεοειδή που επίσης κρίνεται απαραίτητο σε ορισμένες περιπτώσεις στην εγκυμοσύνη και μη;; Ορμόνες!!! Και πόσα ΄'αλλα παραδείγματα που δεν μας πάει το μυαλό..και όπου η χρήση τους είναι μακροχρόνια.....

 

Οι ορμόνες είναι απαραίτητο στοιχείο στη ζωή μας. Η χρήση και η κατάχρηση έχουν μεγάλη διαφορά.

Και επίσης η ημιμάθεια μπορεί να κάνει μεγαλύτερο κακό από τις ορμόνες καμιά φορά.....

Διαφωνώ κάθετα μέ ολά όσα πρεσβεύεις αλλά όπως δικαιούσαι να εκφράζεις τη γνώμη σου γιατί φαντάζομαι γιατρός δεν είσαι,όπως και γω , κατά τον ίδιο τρόπο δικαιούμαστε κι όλοι οι υπόλοιποι να έχουμε τη δική μας.

Οι ορμόνες που χορηγούνται στις εξωσωματικές σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει δεν εχουν καμμία σχέση ούτε με τα αντισυλληπτικά ούτε με το Τ4.

Τα παλαιότερου τύπου κυρίως αντισυλληπτικά επίσης έχουν επίσης ενοχοποιηθεί για καρκίνους γι αυτό υπήρχε η οδηγία να χορηγούνται από τους γιατρούς μόνο στην περίπτωση σοβαρών διαταραχών κύκλου προκειμένου ρυθμίσουν προβλήματα γυναικολογικά.

Τα Τ4 δίνονται όταν ο θυρεοειδής δε λειτουργεί σωστα προκειμένου να ρυθμίσουν επίσης ένα πρόβλημα υγείας κι όταν χορηγηθούν σωστά δε δημιουργούν κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας,αντιθέτως θεραπεύουν.

Στις εξωσωματικές γίνεται ένας βομβαρδισμός των ωοθηκών από ορμόνες για να παράγουν πολλαπλάσιες ποσότητες ωαρίων απ όσες έχει προβλέψει η φύση.

Όσο για τον όρο ''ανεξήγητη υπογονιμότητα'' φυσικά και πιστεύω ότι είναι κατά κύριο λόγο ένα σύγχρονο κατασκεύασμα των γιατρων για ευνόητους λόγους.Τώρα αν εσύ ενθαρρύνεις τις ''τυφλές'',δηλαδή αυτές που γίνονται σε γυναίκες που δεν έχουν καμμία απολύτως ένδειξη δυσκολίας σύλληψης, εξωσωματικές,είναι δικαίωμα σου.Ούτε και συ όμως,νομίζω είσαι ειδήμων ώστε να παροτρύνεις προς αυτή την κατεύθυνση.Η κάθε γυναίκα αποφασίζει για τον εαυτό της

Εγώ σε καμμιά περίπτωση δεν καταδικάζω συλλήβδην την εξωσωματική και τους γιατρούς που ασχολούνται μ αυτό τον τομέα,πιστεύω ωστόσο ακράδαντα ότι υπάρχει πολύ ανευθυνότητα και εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου σ αυτόν τον τομέα.

Τέλος,πως είσαι τόσο σίγουρη ότι παραδείγματα όπως της εν λόγω κοπέλας είναι η εξαίρεση στον κανόνα?Μήπως τα επόμενα χρόνια τα παραδείγματα αυτά πληθαίνουν όλο και περισσότερο??Και μήπως οι γιατροί στους οποίους απευθύνθηκε είναι δυστυχώς η πλειοψηφία?

Σκοπος μου δεν είναι ούτε να αφορίσω θα πω γι άλλη μια φορά την εξωσωματική ούτε να τρομάξω όσες γυναίκες πέρασαν η θα περάσουν απ αυτή τη διαδικασία,απλά να επισημάνω τους ενδεχόμενους κινδύνους.

Dida έχεις από καρδιάς τις θερμότερες ευχές μου για όσο το δυνατόν ταχύτερη ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

esperanza Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου στο γεγονός πως η επιλογή των γιατρών ήταν λάθος, το έδειξε η πορεία. Πως όμως επιλέγεις έναν γιατρό? Πως ξέρεις πως είναι ο κατάλληλος όταν εσύ ο ίδιος δεν είσαι γιατρός και δεν έχεις τις γνώσεις? Ρωτάς, διαβάζεις, συμβουλεύεσαι. Έτσι και εγώ, δεν θα σου πω τα ονόματα γιατί είναι τα κορυφαία τις Ελλάδας με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Ακόμα και ζευγάρι τις οικογενείας μου απέκτησε δίδυμα στο συγκεκριμένο κέντρο.

Σε ότι αφορά το ιστορικό η γιαγιά μου νόσησε στα 80 η μια και στα 72 η άλλη, άρα γι αυτούς δεν είχε καμία σημασία εγώ ήμουν μόλις 30.

Σε ότι αφορά τις ορμόνες , για 5 χρόνια έπαιρνα. Τις δόσεις τις καθόριζαν οι γιατροί, εγώ σε κάθε προσπάθεια σημείωνα τα πάντα και έτσι ενημέρωνα τον κάθε γιατρό. Κατάχρηση, δεν διαφωνώ, το λάθος δικό μου ακολουθούσα όμως τις οδηγίες των κορυφαίων, όμως τότε θέλαμε ένα παιδί. Την ημέρα που μπήκα στο νοσοκομείο για να εντοπίσω τον καρκίνο μου είχα ραντεβού για να μπω για την επομένη εξωσωματική, όταν ενημέρωσα για το πρόβλημα η απάντηση που έλαβα ήταν «λυπόμαστε». και εγώ…

Ημιμάθεια… ναι… δεν γνώριζα πως οι τόσες ορμόνες θα ξυπνούσαν τον καρκίνο μου. Με καθησύχαζαν οι γυναικολόγοι και όχι ογκολόγοι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, ό,τι καλύτερο σου εύχομαι. Να τον νικήσεις και να κερδίσεις πίσω τη ζωή σου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Dida78 !!

Σε είχα δει και την ΤV ΚΑΙ ΣΕ ΘΑΥΜΑΣΑ!!!

για τη γενναιότητα, το σθένος σου, τη μαχητικότητα σου και το θάρρος σου να δημοσιοποιήσεις την ιστορία σου και να ευαισθητοποιήσεις όσους έχουν ανοιχτές τις κεραίες τους. Εύχομαι από καρδιάς να είσαι πάντα υγιής και η ζωή να σου φέρει κάθε καλό

Θεωρώ και γω πως στα κέντρα εξωσωματικής (και έχω επισκεφτεί αρκετά) δε δίνεται η δέουσα προσοχή για τον κίνδυνο καρκινογένεσης που εγκυμονεί η ορμονοθεραπεία.

Να μεταφέρω εδώ για την προώθηση της συζήτησης την εξής πληροφορία που έμαθα από εμβρυολόγο κέντρου εξωσωματικής: Στην Ελλάδα, σε αντίθεση με τη Μεγάλη Βρετανία, δεν υπάρχει φορέας που να καταγράφει και να παρακολουθεί την πορεία των γυναικών που υποβλήθηκαν σε εξωσωματική αλλά ούτε και των παιδιών που γεννιούνται. Οπότε στοιχεία δεν καταγράφονται και συμπεράσματα δεν αξιοποιούνται....

Link to comment
Share on other sites

esperanza Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου στο γεγονός πως η επιλογή των γιατρών ήταν λάθος, το έδειξε η πορεία. Πως όμως επιλέγεις έναν γιατρό? Πως ξέρεις πως είναι ο κατάλληλος όταν εσύ ο ίδιος δεν είσαι γιατρός και δεν έχεις τις γνώσεις? Ρωτάς, διαβάζεις, συμβουλεύεσαι. Έτσι και εγώ, δεν θα σου πω τα ονόματα γιατί είναι τα κορυφαία τις Ελλάδας με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Ακόμα και ζευγάρι τις οικογενείας μου απέκτησε δίδυμα στο συγκεκριμένο κέντρο.

Σε ότι αφορά το ιστορικό η γιαγιά μου νόσησε στα 80 η μια και στα 72 η άλλη, άρα γι αυτούς δεν είχε καμία σημασία εγώ ήμουν μόλις 30.

Σε ότι αφορά τις ορμόνες , για 5 χρόνια έπαιρνα. Τις δόσεις τις καθόριζαν οι γιατροί, εγώ σε κάθε προσπάθεια σημείωνα τα πάντα και έτσι ενημέρωνα τον κάθε γιατρό. Κατάχρηση, δεν διαφωνώ, το λάθος δικό μου ακολουθούσα όμως τις οδηγίες των κορυφαίων, όμως τότε θέλαμε ένα παιδί. Την ημέρα που μπήκα στο νοσοκομείο για να εντοπίσω τον καρκίνο μου είχα ραντεβού για να μπω για την επομένη εξωσωματική, όταν ενημέρωσα για το πρόβλημα η απάντηση που έλαβα ήταν «λυπόμαστε». και εγώ…

Ημιμάθεια… ναι… δεν γνώριζα πως οι τόσες ορμόνες θα ξυπνούσαν τον καρκίνο μου. Με καθησύχαζαν οι γυναικολόγοι και όχι ογκολόγοι

 

Dido78 έχεις και από μένα τις θερμότερες ευχές μου για ανάρρωση! Ήταν λάθος μου που δεν το ανέφερα στο προηγούμενο ποστ. Εύχομαι να σταματήσει να πυροδοτείται ο όγκος τώρα πια. Άλλωστε, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να έρθουν παιδιά στη ζωή μας και είναι όλοι καλοδεχούμενοι όταν μάλιστα προσπαθούμε να διατηρήσουμε την υγεία μας. Σκέψου και αυτούς..;)

 

Όσο για τα 5 χρόνια τι να πω.. είναι πράγματι πολλά..Με ποιά λογική σε άφηναν να συνεχίζεις χωρίς κανέναν έλεγχο;; Εγώ έκανα 3 εξωσωματικές και μετά την 2η ο γιατρός μου με έστειλε για υπέρηχο στηθους. Όταν είδαμε ότι όλα οκ προχωρήσαμε στη 3η και τελευταία! Πού είναι το δύσκολο σ'αυτή τη διαδικασία; Γιατί δεν το προτείνουν όλοι; Δε νομίζω όμως βρε κορίτσια να είναι τόσο δύσκολο να το σκεφτούμε και μόνες μας ε;; Εγώ αφού γεννήσω τώρα και αποθηλάσω με το καλό το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι μαστογραφία και ας μη μου το ζητήσει ο γιατρός κι ας μην έχω ιστορικό! Πρέπει να μου το ζητήσει ογκολόγος;;

 

Miss sunshine δεν είχα καμία πρόθεση να βάλω όλες τις ορμόνες στο ίδιο τσουβάλι απλά να τονίσω το γεγονός ότι όλες εξυπηρετούν θεραπευτικούς σκοπούς. Αν πρόσεξες τόνισα ιδιαιτέρως ότι άλλο χρήση και άλλο κατάχρηση. Και στο δεύτερο μπορρούμε να βάλουμε κ εμείς λίγο το χεράκι μας. Μπορούμε να κάνουμε φυσικούς κύκλους, μπορούμε να απέχουμε για κάποιο χρονικό διάστημα, μπορούμε να κάνουμε πρόληψη χωρίς να μας το ζητ'ανε κι απο'κει και πέρα...ό,τι είναι να γίνει θα γίνει..Σε καμία ιατρική πράξη δεν υπάρχει βεβαιότητα. Ζυγίζεις τα υπερ και τα κατα.

 

Για την ανεξηγητη υπογονιμότητα είναι πραγματικότητα και είναι να μη σου τύχει. Δεν ξέρω τι σε κάνει να μην το πιστεύεις αλλά και πριν καποια χρόνια ήταν ανεξήγητη υπογονιμότητα π.χ. η υπερπρολακτιναιμία και οι γυναίκες δε μπορούσαν να κάνουν παιδιά αλλά τώρα διορθώνεται με ένα χάπι και ούτε καν εξωσωματική..

Καλή είναι και η καχυποψία με τους γιατρους αλλά μέχρι ένα σημείο. Όταν μας ξεσκονίζουν στις εξετάσεις λέμε "με τρέλανε , με άγχωσε και όλα αυτά για να τα κονομήσει" . Όταν δε μας ζητάνε εξετάσεις πάλι τα ίδια λέμε..

 

Εεεε μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε τελικά!!!

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

dida κ εγω σου ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να εχεις καλη ανναρωση κ υγεια!εγω ειμαι απο τις τυχερες κ με τη 2η εξωσωματικη ειμαι 4 μηνων εγκυος!ειμαι 36 ετων κ μετα απο 3 χρονια προσπαθειων χρειαστηκα τη βοηθεια της επιστημης για να φερω σε λιγους μηνες στο κοσμο το μωρακι μου!χωρις εξωσωματικη δε νομιζω να τα ειχα καταφερει(αν κ ο γιατρος μου μου ελεγε οτι ανα πασα ωρα κ στιγμη μπορω να μεινω εγκυος χωρις βοηθεια).ο γιατρος μου μου εδωσε τη μικροτερη δυνατη δοση κ στη πρωτη κ στη δευτερη κ η αποσταση μεταξυ τους ηταν 5 μηνες!sunshine μακαρι κοπελα μου να μεινεις εγκυος με το πατροπαραδοτο τροπο!ειναι δικη σου αποφαση κ δικη σου ευθυνη να το ρισκαρεις κ να περναει ο καιρος!στο θεμα ομως που μπαινεις κ γραφεις λεγεται υποβοηθουμενη αναπαραγωγη κ το 90% των κοριτσιων που υπαρχει εδω μεσα προσπαθει,αν δε το εχει καταφερει ηδη,με αυτο το τροπο να κανει το μεγαλυτερο ονειρο του πραγματικοτητα!να εισαι σιγουρη οτι ολες πανω κατω το εχουμε ψαξει το θεμα κ εχουμε επιλεξει αυτο τον δρομο οχι επειδη θελουμε αλλα επειδη ειναι ισως ο μοναδικος!επειδη κ σε αλλο θεμα εχουμε ανοιξει συζητηση εχω καταλαβει οτι γενικα εισαι αρνητικη με τους εξωσωματικους κ με την εξωσωματικη γενικα!μη κανεις λοιπον!απλα προσεχε λιγο γιατι υπαρχουν κοπελες που ειναι στη φαση αυτη κ δε χρειαζονται αυτον τον αρνητισμο!!κ καλοι γιατροι υπαρχουν κ αυτους τους γιατρους που εσυ κατηγορεις καποιες εχουν εναποθεσει ολες τους τις ελπιδες!δε λεω οτι δε μπορεις να πεις τη γνωμη σου αλλα μου φαινεται οτι εχεις παει στο αλλο ακρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη ηλιακτιδα, μονον ενας γιατρος μπορει να δωσει τετοιες επισυμανσεις και κανεις αλλος!!

και δεν νομιζω οτι εισαι του ιατρικου χωρου...

 

δυστυχως για οσα ζευγαρια κατατασονται στην "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" η εξωσωματικη αποτελει απο καποιο διαστημα και υστερα,μονοδρομο...και το ακομα χειροτερο ειναι, οτι και οι διαφοροι μεθοδοι της εξωσωματικης δεν μπορουν να βοηθησουν γιατι δεν ξερουν τι ακριβως πρεπει να αντιμετωπισουν...αν ενα ζευγαρι παει σε κεντρο εξωσωματικης με συγκεκριμενα προβληματα, εστιαζουν οι γιατροι σε αυτα και προσπαθουν και βρισκουν τροπους να τα προσπερνουν...στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα, δεν μπορουν να εστιασουν πουθενα μιας και ολα φαινονται τελεια!!

 

οσο για την φιλη που ανεβαινει τον δικο της γολγοθα, θα ευχηθω να βγει νικητρια απο αυτη την μαχη και να συνεχισει την ζωη της απο εκει που την αφησε...ομως με ιστορικο καρκινου στην οικογενεια, απορω γιατι δεν παρακολουθουσουν ηδη απο μαστολογο ο οποιος θα ειχε και αμεση αποψη για τις οποιες ληψεις φαρμακων...αυτο δεν περιμενεις να στο συστησει γυνακολογος... και μαλιστα ενας γυναικολογος που σου εκανε 9 σπερμετεγχυσεις...

 

και φιλη ηλιακτιδα, υπαρχουν και καλοι γιατροι ολων των ειδικοτητων, οπως και κακοι γιατροι ολων των ειδικοτητων...τους εχεις τοποθετησει ολους στο ιδιο τσουβαλι και επειδη σε αυτο το φορουμ, το πληστων των ανθρωπων που διαβαζουν η γραφουν εχουν εναποθεσει σε αυτους τους γιατρους τις ελπιδες τους,καλο θα ηταν να σεβομαστε την αγωνια τους και τις προσπαθειες τους...γιατι δυστυχως αυτη την αγωνια, την αντιλαμβανεται καποιος μονον οταν περασει το ιδιο κατωφλι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

΄Ηρθε η ώρα να απαντήσω και εγώ που έθεσα το θέμα !!!

Αρχικά, να σου ευχηθώ Dida μέσα από την καρδιά μου και με όλη μου την ψυχή όλα μα όλα να είναι φωτινά και ανέφελα από εδώ και στο εξής στη ζωή σου !!!!!

Προσωπικά δεν καταδίκασα καμία εξωσωματική. ΄Ισα ίσα τόνισα επανειλημένα ότι είναι μία τεχνική που βοηθάει πάρα μα πάρα πολλά ζευγάρια. ΄Ομως, οι γιατροί δεν ενημερώνουν υπεύθυνα για τους πιθανούς κινδύνους της υπόθεσης, ώστε να είναι ευθύνη του ζευγαριού και της γυναίκας η όποια απόφαση. Και αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία, καθώς έχω επισκεφτεί αρκετά κέντρα εξωσωματικής και έχω μιλήσει με αρκετούς γυναικολόγους και με "μεγάλους" εξωσωματικούς και με "μικρότερους" - όχι ότι πιστεύω στις ορολογίες αυτές. ΄Ενας πολύ υπεραπλουστευμένα μου είπε: "Και τι φοβάσαι;; ΄Ολοι από καρκίνο θα πεθάνουμε κάποτε". Πρόσφατα, μάλιστα, άκουγα πολύ μεγάλο γιατρό - εξωσωματικό στην τηλεόραση να υποστηρίζει - σε ερώτηση που του τέθηκε για τις ορμόνες, καθώς η συζήτηση αφορούσε σε μία γυναίκα ασθενή του, η οποία είχε έρθει στο κέντρο του για την 20η εξωσωματική (!) της - ότι οι ορμόνες είναι αθώες, καθώς πηγαίνουν στην αποθήκη των ορμονών!!!! Νομίζω πως υπάρχει μία υπεραπλούστευση των πραγμάτων σε αυτήν τη δήλωση και η οποία καταδεικνύει την προσπάθεια υπεραπλούστευσης των κινδύνων που ενέχει κάθε τι που κάνουμε στον οργανισμό μας. Προσωπικά ανάρτησα το θέμα όχι για να κατηγορήσω την εξωσωματική ή τους γιατρούς και πόσο μάλλον τα ζευγάρια που αξιοποιούν τη μέθοδο αυτή !!! Πώς θα ήταν δυνατόν να κάνω κάτι τέτοιο ;;; Σέβομαι την αγωνία και τον πόθο όλων των γυναικών και ζευγαριών !! ΄Αλλωστε, όπως προείπα, την αξιοποίησα και εγώ τη μέθοδο. Απλά - βλέποντας στην τηλεόραση την περίπτωση της Dida - ήθελα να σας πω να προσέχετε. Να ζητάτε από μόνες σας να ελέγχετε την υγεία σας.΄Ενιωσα την ανάγκη απλά να το πω. Γιατί, κρίνοντας από τη δική μου ψυχολογία, όταν θες κάτι τόοοσο πολύ και δεν έρχεται φυσικά - πόσο μάλλον όταν υπάρχουν και πιστοποιημένα προβλήματα - σε πιάνει μία "μανία" να το πω, "τρέλα" να το πω, που δε σκέφτεσαι τίποτα άλλο την περίοδο αυτή. Ούτε τα φάρμακα ούτε τη συχνότητα των προσπαθειών ούτε τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν γιατροί που θα σε προστατεύσουν. Μακάρι να υπάρχουν..... Εννοείται ότι με την εξωσωματική πάρα πολλά ζευγάρια κρατάνε στην αγγαλιά τους το/τα παιδάκια τους. Και η εξωσωματική είναι μία επιστημονική και τεχνολογική ανακάλυψη και θα ήμασταν ανόητοι να την αφορήσουμε. Θα ήταν σαν να αφορίζαμε τις ακτινογραφίες ή τη ρομποτική χειρουργική ή τους υπολογιστές. Ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για την έλλογη χρήση όλων των ανακαλύψεών του, ώστε αυτές να δίνουν καρπούς υπέρ του.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τη ζωή του και οι όποιες αποφάσεις είναι δικές του. Απλά θα ήθελα να έβλεπα ότι οι επιστήμονες βάζουν μπροστά από τα συμφέροντα τους τον ΄Ανθρωπο. Και στις περισσότερες περιπτώσεις δε συμβαίνει αυτό και με λυπεί βαθύτατα.

Προσωπικά χαίρομαι Dida που είχες το σθένος να γνωστοποιήσεις την ιστορία σου.

Εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία, καλή συνέχεια και κυρίως πνευματική νηφαλιότητα και υγεία !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήματα που γυρίζουν στο νου μου:

 

1. Αν υπήρχε ιστορικό καρκινογένεσης, τότε η πρόληψη μήπως θα επέβαλε να γίνονται εξετάσεις αιματολογικές και συμβουλή γιατρού αντίστοιχης ειδικότητας, από αρκετά νεαρή ηλικία και μάλιστα ανεξάρτητα από την επιθυμία ή όχι ενός παιδιού;

 

 

2. Αν η σύλληψη γινόταν με φυσικό τρόπο, ποιος μας λέει πως οι ορμόνες της εγκυμοσύνης δε θα πυροδοτούσαν την καρκινογένεση σε κάποια αντίστοιχη περίπτωση όπως αυτής της κοπέλας; (Έχει τύχει σε φίλη μου).

 

 

 

Πώς να το πω... πώς ξέρουμε αν πράγματι τα φάρμακα της εξωσωματικής ευθύνονται για την καρκινογένεση και όχι κάποιος άλλος παράγοντας που την πυροδότησε εν αγνοία των νοσούντων;

π.χ. Μόλυνση περιβάλλοντος, αιθαλομίχλη, τοξικές ουσίες, είδος διατροφής, χρήση πλαστικών σκευών κτλ κτλ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
esperanza Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου στο γεγονός πως η επιλογή των γιατρών ήταν λάθος, το έδειξε η πορεία. Πως όμως επιλέγεις έναν γιατρό? Πως ξέρεις πως είναι ο κατάλληλος όταν εσύ ο ίδιος δεν είσαι γιατρός και δεν έχεις τις γνώσεις? Ρωτάς, διαβάζεις, συμβουλεύεσαι. Έτσι και εγώ, δεν θα σου πω τα ονόματα γιατί είναι τα κορυφαία τις Ελλάδας με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Ακόμα και ζευγάρι τις οικογενείας μου απέκτησε δίδυμα στο συγκεκριμένο κέντρο.

Σε ότι αφορά το ιστορικό η γιαγιά μου νόσησε στα 80 η μια και στα 72 η άλλη, άρα γι αυτούς δεν είχε καμία σημασία εγώ ήμουν μόλις 30.

Σε ότι αφορά τις ορμόνες , για 5 χρόνια έπαιρνα. Τις δόσεις τις καθόριζαν οι γιατροί, εγώ σε κάθε προσπάθεια σημείωνα τα πάντα και έτσι ενημέρωνα τον κάθε γιατρό. Κατάχρηση, δεν διαφωνώ, το λάθος δικό μου ακολουθούσα όμως τις οδηγίες των κορυφαίων, όμως τότε θέλαμε ένα παιδί. Την ημέρα που μπήκα στο νοσοκομείο για να εντοπίσω τον καρκίνο μου είχα ραντεβού για να μπω για την επομένη εξωσωματική, όταν ενημέρωσα για το πρόβλημα η απάντηση που έλαβα ήταν «λυπόμαστε». και εγώ…

Ημιμάθεια… ναι… δεν γνώριζα πως οι τόσες ορμόνες θα ξυπνούσαν τον καρκίνο μου. Με καθησύχαζαν οι γυναικολόγοι και όχι ογκολόγοι

 

Dida μου,ακολουθούσες οδηγίες γιατρών!

Άρα το λάθος δεν ήταν δικό σου!Είναι 100% δικό τους.Δε μπορεί κανείς να μας κατηγορήσει για ημιμάθεια επειδή εμπιστευόμαστε το γιατρό μας...αλλιώς θα έπρεπε όλοι μας να παίρνουμε ειδικότητες ενδοκρινολόγου-ογκολόγου-γυναικολόγου πριν ξεκινήσουμε οποιαδήποτε προσπάθεια απόκτησης παιδιού...

Η δύναμη της ψυχής σου με συγκινεί ιδιαίτερα, σ ευχαριστούμε για όλα όσα μοιράζεσαι μαζί μας!

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις μια υπέροχη, μεγάλη οικογένεια!!

 

Κορίτσια, γράφω για πρώτη φορά στο forum , αν και το διαβάζω χρόνια!Αυτό που έχω παρατηρήσει σε όσους εξωσωματικούς έχω επισκεφθεί είναι το όλο βεβαιότητα ύφος τους όταν μου λένε πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος με τα φάρμακα της εξωσωματικής....και όταν τους αναφέρω την περίπτωση μιας κοπέλας από το σόι του άντρα μου η οποία ΧΩΡΙΣ ιστορικό καρκίνου στην οικογένειά της, μετά την πρώτη της εξωσωματική εμφάνισε καρκίνο στο στήθος επιθετικό, δε μου απαντούν καθόλου ή αναμασούν κάποιες στατιστικές καθησυχαστικές...!

Moth, ευχαριστούμε, ήταν ξεκάθαρο εξαρχής οτι η πρόθεσή σου ήταν θετική!!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το γεγονός οτι η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο κερδίζει όλο και περισσότερο έδαφος....

Μέσα από το forum ας προσπαθούμε να προστατεύουμε η μια την άλλη απο τις κακοτοπιές....Φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το βρηκα στο διαδυκτιο και σας το παραθετω ειμαι με το φοβο και δεν νομιζω να ειμαι η μονη με τα φαρμακα τη μπορει να μας προκαλεσουν στην υγεια μας.

 

ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

 

Έντονη είναι η υποψία και ο φόβος στις γυναίκες στην παραγωγική ηλικία, ότι αν υποβληθούν σε εξωσωματική γονιμοποίηση αυξάνουν τον κίνδυνο να εμφανίσουν στα επόμενα χρόνια διάφορες κακοήθειες.

Υπάρχει σχέση της ορμονικής θεραπείας με τον καρκίνο του στήθους και των ωοθηκών; Το ερώτημα απαντούν δύο μεγάλες μελέτες, μια εκ των οποίων αφορά αποκλειστικά τις Ελληνίδες.

 

Μια από τις συχνότερες ερωτήσεις των γυναικών είναι εάν η χορήγηση των ορμονών και η παροδική αύξηση των οιστρογόνων στο αίμα μπορεί να προκαλέσει αύξηση του κινδύνου για καρκίνο μετά από εξωσωματική γονιμοποίηση.

 

Την απάντηση σε αυτό το καίριο ερώτημα ήρθε να δώσει μια από τις μεγαλύτερες σχετικές μελέτες που ολοκληρώθηκε πρόσφατα στο Γυναικολογικό Κέντρο Αναπαραγωγής σε συνεργασία με το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Πανεπιστημίου Πειραιώς και την επίβλεψη του Καθηγητή Εφαρμογών Πληροφορικής και Στατιστικής Πανεπιστημίου Πειραιώς κ.Μιχάλη Σφακιανάκη.

 

Στην εν λόγω μελέτη στην οποία συμμετείχαν 4.994 γυναίκες που υποβλήθηκαν σε IVF, την περίοδο 1989-2006,σε σύνολο 26.000 κύκλων, απεδείχθει ότι:

 

* Σε σύνολο 4.994 γυναικών που μπήκαν σε διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης την περίοδο 1989 έως 2006 εμφάνισαν καρκίνο το 1.26% (63 γυναίκες / 4.994 γυναίκες = 0.0126).

 

*Το ποσοστό αυτό αντιστοιχεί σε 1260 ασθενείς ανά 100.000 γυναίκες. Ο καρκίνος του μαστού εμφανίζεται σε ποσοστό 0.88% (44 γυναίκες / 4.994 γυναίκες), ποσοστό που αντιστοιχεί σε 880 γυναίκες με καρκίνο του στήθους ανά 100.000 γυναίκες.

 

Η εργασία αυτή αποδεικνύει ότι στις γυναίκες μετά από εξωσωματική δεν υπάρχει αύξηση του καρκίνου σε σύγκριση με τον γενικό πληθυσμό.

 

Εξάλλου είναι γνωστό ότι η υπογονιμότητα, είναι ανεξάρτητος προδιαθεσικός παράγοντας εμφάνισης γυναικολογικού καρκίνου και ενδεχομένως το μικρό αυτό ποσοστό των γυναικών που παρουσίασαν γυναικολογικό καρκίνο μετά από την εξωσωματική να είχε παρουσιάσει την νόσο και χωρίς την θεραπεία αυτή.

 

Η εξωσωματική στην Ελλάδα

 

Η εξωσωματική γονιμοποίηση ξεκίνησε 35 χρόνια πριν στη χώρα μας, αρχικά, για γυναίκες που παρουσίαζαν προβλήματα σαλπίγγων. Η μέθοδος αυτή άρχισε με την λήψη ενός ωαρίου από φυσικό κύκλο με πολύ χαμηλά ποσοστά επιτυχίας.

 

Με την πάροδο των ετών η τεχνολογία της εξωσωματικής σημείωσε ραγδαία εξέλιξη και οι ενδείξεις έχουν επεκταθεί σε σημείο που καλύπτει όλα τα αίτια της ανδρικής και γυναικείας υπογονιμότητας.

 

Στη συνέχεια, τα ποσοστά, αυξήθηκαν σημαντικά όταν άρχισε η χορήγηση ορμονικών σκευασμάτων για πρόκληση πολλαπλών ωοθυλακίων.

 

Η χορήγηση των ορμονών αυτών στην εξωσωματική γονιμοποίηση επιφέρει παροδική αύξηση των οιστρογόνων στην κυκλοφορία του αίματος τα οποία μπορούν να φθάσουν σε κάθε κύκλο θεραπείας γύρω στις 4000 pg/ml σε σύγκριση με φυσικό κύκλο που φθάνουν ως 300 pg/ml.

 

4500 νέες περιπτώσεις

 

Σύμφωνα με στοιχεία ο καρκίνος του μαστού αποτελεί την πιο συχνή μορφή καρκίνου μεταξύ των γυναικών και μια από τις κυριότερες αιτίες θανάτου, με περίπου 1.000.000 νέα κρούσματα παγκοσμίως.

Στην Ελλάδα αναφέρονται 4.500 περίπου νέες περιπτώσεις το χρόνο, ενώ υπολογίζεται ότι μια στις οκτώ γυναίκες παγκοσμίως θα παρουσιάσει καρκίνο μαστού σε κάποια φάση της ζωής της.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...