Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

θαθελα να σα ρωτησω κοριτσια τι γαλα δινετε στα μικρα σας πανω απο 2 ετων??εγω δινω ακομα της φαγε στην μικρη το ΑΒΓ αλλα βλεπω τελευταια σαν να μην την χορταινει :) τι αλλο μπορω να δοκιμασω να της δινω??? :roll:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά και από προτροπή της παιδιάτρου που είναι γενικά κατά των παιδικών προϊόντων λόγω αυξημένης προσθήκης ζάχαρης που μπορεί να προκαλέσει εθισμό στα παιδάκια, δίνω στην κόρη μου το 'Ολυμπος Ζωής (πλήρες φυσικά, φρέσκο αλλά παστεριωμένο, με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια δηλαδή) και της αρέσει πολύ. Το βράδυ της βάζω στη μύτη και λιγάκι μέλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος ήταν της άποψης ότι πρέπει να πίνει το απλό φρέσκο γάλα για να μη συνηθίσει στα παιδικά εμπλουτισμένα που είναι γλυκά, οπότε του δίνω το ΠΡΩΤΟ φρέσκο και πλήρες εννοείται (είναι ντόπιο).

Μπορώ να πω ότι του είχα δώσει τα πάντα και τα έπινε όλα πολυ ευχάριστα, αλλά το φρέσκο το πίνει πιο γρήγορα και φαίνεται να του αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑDVΑΝCΕ 'Η ΤΟ ΑΒΓ.ΓΕΝΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ Κ ΦΡΕΣΚΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ..

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της παλινδρόμησης που είχε η Μαρίλυ, μέχρι τους 26 μήνες της έδινα το ειδικό γάλα και σταδιακά σε διάστημα ενός μήνα το αλλάξαμε σε κανονικό αλλά σκόνη. Δεν το έπινε όμως, και εκείνο το διάστημα θα φεύγαμε και διακοπές σε νησί, όπου ενώ ο γιατρός επέμεινε για φρέσκο, εγώ φοβόμουν τη μετακίονηση με τα φορτηγά-ψυγεία και τελικά της έδωσα την παιδική κονσέρβα, όπου μου έκοψε τελείως το γάλα από εκεί που έπινε 300ml. Τελικά, με την προτροπή του παιδιάτρου της έδωσα φρέσκο και ξανάρχισε να πίνει περισσότερο και από πριν. Αρα, η απάντηση είναι ότι τησ δίνω φρέσκο το Όλυμπος, ή το αγρόκτημα Βραχιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εγω στον γιο μου δινω το noulac και τωρα σκεφτομαι να του δωσω το nounou kid. Αλλα μεσα εδω ειδα οτι πολλες μαμαδες δινουν στα μικρα τους το "Ολυμπος" και ειλικρινα σκεφτομαι να το δοκιμασω και εγω. Αυτο το ¨Ολυμπος¨υπαρχει ειδικο για μικρα παιδια ή ειναι το ιδιο για μικρους μεγαλους. Αν ειναι χαζη η ερωτηση παρακαλω συχωρεστε με. :oops:

Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε να κανω δοκιμη και με φρεσκο αν θελω ή οποιο αλλο θελω (πχ nounou kid) αλλα να μην του βαζω μεσα κακαο και σοκολατες(σκονη).

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA.ΕΓΩ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΑΒΓ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΙΝΩ ΟΛΥΜΠΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΕΛΕΑΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ, ΠΑΝΤΑ ΡΩΡΩΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΜΠΗΚΝΩΜΕΝΟ'Η ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΚΑΠΟΙΟ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ???

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια σε αυτη την ηλικια τα παιδια δεν περιμενουν να χορτασουν με το γαλα αφου τρωνε ολες τις τροφες. Απλα θα πρεπει να πινουν το γαλα για να περνουν ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος τους.

Παντως εδω που ζω εγω στα παιδια δινουμε το φρεσκο γαλα που πινουν και οι μεγαλοι και δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τη χρυσα.απο τη στιγμη που τρωνε οτι και εμεις ποιος ο λογος να πινουν ειδικο γαλα?επισης οι παιδιατροι εδω λενε πως σε αυτη την ηλικια δε πρεπει να πινουν πανω απο 400-500 γρ γαλα την ημερα γιατι το γαλα εχει την ιδιοτιτα να απορροφα τις βιταμινες απο τα φαγητα με αποτελεσμα αν πινουν πολυ γαλα να κινδυνευουν απο αναιμια.τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο.παντως η φιλη μου που το δικο της πινει περιπου 800 γρ τη μερα και ειναι 2 χρονων ο παιδιατρος της εκανε παρατηρηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ο γιος μου ο Κωνσταντίνος είναι 18 μηνών. Μέχρι τώρα πίναμε almiron. Αρχικά σε σκόνη και μετά σε υγρή μορφή. Πριν λίγες ημέρες ξεκινήσαμε το Δέλτα advance. Του άρεσε πολύ και μάλιστα θέλει και περισσότερο από όσο έπινε.

Link to comment
Share on other sites

το αλμιρον σε υγρη μορφη το ειχαμε δοκιμασει και της αρεσε πολυ,αλλα δεν το εβρισκα ευκολα.

οσο για το δελτα αντβανς εχω ακουσει και εχω διαβασει απο εδω ιστοριες οτι εχει πολυ ζαχαρη και οτι οποιο παιδι το πινει δεν θελει μετα καποιο αλλο γαλα.Και ενω ηταν να της παρω αυτο το γαλα λογω αυτων των μαρτυριων δεν το πηρα.Ο παιδιατρος σου τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεται οτι κατω απο την συσκευασια του φρεσκου γαλα υπαρχει ενα νουμερο αναγλυφο π.χ 1, 2, 3, 4 και 5.

εχω αγορασει το νεστλακ 2 και ξεκιναω το φρεσκο αλλα δεν εχει κατι τετοιο λεει ομως απο κατω με εντονα μαυρα γραμματα: 1 3 4 5.σημαινει κατι αυτο? :?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να ρωτησω και κατι αλλο λογω κληρονομηκοτητας απο τον ανδρα μου η μικρη εχει λιγο χοληστερινη,αλλα μας ειπε ο παιδιατρος οτι αν οι γενικες εξετασεις δεν γινουν στο παιδων δεν εχουμε σωστες τιμες και μου το επιβαιβεωσαν και αλλοι 3 παιδιατροι.

το ερωτημα ειναι οτι με εχει πρηξει η πεθερα μου να της δωσω πρασινο γαλα φρεσκο επειδη το πινει και η αλλη αγγονα της που ειναι 3,5.

η δικη μου ειναι 2 χρονων 92 εκατοστα και 14 κιλα ουτε υπερβαρη ειναι ουτε νομιζω οτι ακομα ειναι ωρα να ανησυχω.ολοι μου λενε ειδικοι γιατροι

να την κοιταξω μετα τα 4 με 5.

αλλα με εχει φαει αυτη η πεθερα μου το παιδι εχει προβλημα το παιδι πρεπει να κανει διαιτα κ.τ.λ.

εχετε αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να ρωτησω και κατι αλλο λογω κληρονομηκοτητας απο τον ανδρα μου η μικρη εχει λιγο χοληστερινη,αλλα μας ειπε ο παιδιατρος οτι αν οι γενικες εξετασεις δεν γινουν στο παιδων δεν εχουμε σωστες τιμες και μου το επιβαιβεωσαν και αλλοι 3 παιδιατροι.

το ερωτημα ειναι οτι με εχει πρηξει η πεθερα μου να της δωσω πρασινο γαλα φρεσκο επειδη το πινει και η αλλη αγγονα της που ειναι 3,5.

η δικη μου ειναι 2 χρονων 92 εκατοστα και 14 κιλα ουτε υπερβαρη ειναι ουτε νομιζω οτι ακομα ειναι ωρα να ανησυχω.ολοι μου λενε ειδικοι γιατροι

να την κοιταξω μετα τα 4 με 5.

αλλα με εχει φαει αυτη η πεθερα μου το παιδι εχει προβλημα το παιδι πρεπει να κανει διαιτα κ.τ.λ.

εχετε αναλογη εμπειρια?

 

 

η πεθερά σου είναι γιατρός?

αν όχι, τότε φρόντισε να της τονίσεις ότι τον λόγο για την διατροφή του παιδιού καθώς και τις εξετάσεις του, τις έχει ο γιατρός που την παρακολουθεί κι ούτε καν εσύ δεν έχεις λόγο...

 

αμαν πια με τον κάθε πολυξερίδη που έχει λόγο και άποψη για τα πάντα!

(Χωρίς παρεξήγηση για την πεθερά σου και συγγνώμη κι όλας αλλά κι εγώ τα παίρνω επειδή κι εμένα όλο κάτι βλακείες μου λένε για την διατροφή του παιδιού επειδή είναι ανεπτυγμένος :evil: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...