Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδιωτική ασφάλιση


epipolaiotita

Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγω εχω ασφαλεια ιδιωτικη 600 ευρω το 6μηνο. μου εδωσε 1000 ευρω σε καθε γεννα και νοσοκομειακη περιθαλψη 90% κ χειρουργεια σε 2κλινο οταν εμεινα απο ατυχημα 15 μερες νοσοκομειο..(το αλλο 10% το δωσε το ικα μη ξοδευτει!!!!)...αν δεν την ειχα μαλλον θα πληρωνα ακομα το νοσοκομειο και τα 1000 ευρω στις γεννες καθολου ασχημα δεν ητανε...βεβαια την εχω κανει απο το 2000 περιπου και ισως να χαν αλλες παροχες τοτε, επισης οσο μεγαλωνεις πληρωνεις αλλα ασφαλιστρα κλπ. ισως να ταν καλο να το κανεις τωρα για το παιδι ας πουμε. Κατι σοβαρο ειναι να σκεφτεις την ασφαλιση σε συναρτηση με το που μενεις, γιατι αν μενεις πχ στο ταδε χωριο που το κοντινοτεροο νοσοκομειο θα το βρεις με το ελικοπτερο δε λεει. παλι στο δημοσιο θα τη βγαλεις ω μοι γεννητω...αν εισαι αθηνα η σε μια πολυ κεντρικη πολη με ιδ. νοσοκομεια κλινικες κλπ δε τα ξερω πως τα λενε, τοτε ισως να αξιζει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω ιδιωτικη ασφαλεια και μαλιστα εχω και στα παιδια. ειδικα για τα παιδια τα χρηματα ειναι πολυ λιγα λογω ηλικιας. εγω τους εχω κανει μονο νοσοκομειακη περιθαλψη οχι επισκεψεις σε γιατρους. στην καθε γεννα μου πηρα 1300 ευρω οποτε μια χαρα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιανεις δυο τρεις ασφαλιστικες χρονια στο χωρο και αξιοπιστες οσο γινεται τη σημερον ημερα και ρωτας. Εγω εχω αγροτικη ασφαλιστικη πχ, ξερω πως και τηα ιντεραμερικαν ειχε καλες παροχες αλλα δε ξερω τωρα τι ισχυει εγω την εχω χρονια. Παιρνεις τηλεφωνα και ρωτας η κλεινεις ραντεωου με ασφαλιστη τους. Δε ξερω κατι παραπανω.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ναι και αξιζει πιστευω. οι τιμες κυμαινονται και προτεινω 5ετες και πανω γιατι οι δοσεις ειναι ΠΟΛΥ μικροτερες απο τις ετισιες ασφαλισεις.

επειδη δεν εχω ακουσει για κατι τετοιο, τι εννοεις?

το συμφωνεις με την εναρξη του συμβουλαιου?

αλλαζει στην πορεια?

να ειμαι διαβασμενη στην μανταμ ιρεν την ασφαλιστρια καλε!

 

και εγω εχω ιδιωτικη ασφαλεια και μαλιστα εχω και στα παιδια. ειδικα για τα παιδια τα χρηματα ειναι πολυ λιγα λογω ηλικιας. εγω τους εχω κανει μονο νοσοκομειακη περιθαλψη οχι επισκεψεις σε γιατρους. στην καθε γεννα μου πηρα 1300 ευρω οποτε μια χαρα.

να δω αν μας πιανουν κοροϊδα:

εμεις δινουμε δια εκαστο τεκνο περι τα 480 το εξαμηνο στην εθνικη, αλλα κ με επισκεψεις σε ντοκτοραδες (με παραπεμπτικο απο τον παιδιατρο μας). ειναι καλα, ή οχι?

σημειοτεον οτι τον δικο μας παιδιατρο δεν τον καλυπτει, γιατι ειναι αναπληρωτης δ/ντης παιδιατρικης κλινικης, αλλα αν χρειαστω παιδιατρο (πχ εχει αδεια ο δικος μου κ χρειαζομαι παιδιατρο) με καλυπτει, αλλα οχι με δ/κα-ανωτατα στελεχη εφοσον εγω το επιθυμω.

κουφο, αλλα αληθινο.

 

Ποιες ασφάλειες έχετε για τα παιδιά; Ποιες αξίζουν; Δεν ξέρω από πού να αρχίσω!! Βοήθεια :eek:

μου ειχαν πει για τα ψιλα γραμματα οσον αφορα ασφαλειες παιδιων κ φιξαρισα καποια σημαντικα στα δικα μας συμβολαια:

ιατροφαρμακευτικη καλυψη

κ ορθοπαιδικος. αχρειαστος να ειναι βεβαια, αλλα απαραιτητος δυστυχως, γιατι ενω δεν τον καλυπτει σχεδον καμια ασφαλιστικη σαν επισκεψη, ειτε εχεις παραπεμπτικο, ειτε δεν εχεις, εξαιτιας ατυχηματος στον καλυπτει. κατι που δεν ισχυει στην περιπτωση των δοντιων οπως κ να εχει. (τουλαχιστον στα δικα μας συμβολαια αυτα εχουμε στους ορους.)

 

μπερδεμα βλεπω οι ασφαλειες.

σπαζοκεφαλια απ τις καλες!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

να δω αν μας πιανουν κοροϊδα:

εμεις δινουμε δια εκαστο τεκνο περι τα 480 το εξαμηνο στην εθνικη, αλλα κ με επισκεψεις σε ντοκτοραδες (με παραπεμπτικο απο τον παιδιατρο μας). ειναι καλα, ή οχι?

σημειοτεον οτι τον δικο μας παιδιατρο δεν τον καλυπτει, γιατι ειναι αναπληρωτης δ/ντης παιδιατρικης κλινικης, αλλα αν χρειαστω παιδιατρο (πχ εχει αδεια ο δικος μου κ χρειαζομαι παιδιατρο) με καλυπτει, αλλα οχι με δ/κα-ανωτατα στελεχη εφοσον εγω το επιθυμω.

κουφο, αλλα αληθινο.

 

 

μου ειχαν πει για τα ψιλα γραμματα οσον αφορα ασφαλειες παιδιων κ φιξαρισα καποια σημαντικα στα δικα μας συμβολαια:

ιατροφαρμακευτικη καλυψη

κ ορθοπαιδικος. αχρειαστος να ειναι βεβαια, αλλα απαραιτητος δυστυχως, γιατι ενω δεν τον καλυπτει σχεδον καμια ασφαλιστικη σαν επισκεψη, ειτε εχεις παραπεμπτικο, ειτε δεν εχεις, εξαιτιας ατυχηματος στον καλυπτει. κατι που δεν ισχυει στην περιπτωση των δοντιων οπως κ να εχει. (τουλαχιστον στα δικα μας συμβολαια αυτα εχουμε στους ορους.)

 

μπερδεμα βλεπω οι ασφαλειες.

σπαζοκεφαλια απ τις καλες!

190 ευρω πληρωνω για νοσοκομειακη το χρονο σε καθε παιδι. ειναι πολυ λιγα αν σκεφτεις οτι αν κατι γινει σε καλυπτει παντου στην ευρωπη 100% και 75% σε Αμερικη και Αυστραλια και Καναδα και μαλιστα για μεχρι 2.000.000 ευρω αχρειαστα να ειναι!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο δια τας εξωτερικας ισχυει κ σε εμας. ευτυχως!

 

α εχει κ κατι αλλο στα ψιλα, αν ου μη γενοιτο, τιναξει τα πεταλα ενας απ τους δυο γονεις (εχω την εντυπωση οτι αφορα μονο τον χασμπανο:lol:) κ δεν ειναι δυνατη η πληρωμη των ασφαλιστρων, καλυπτονται τα τεκνα μεχρι τα 18 για νοσοκομιακη κ ιατροφαρμακευτικη, εντος ελλαδας. δεν θυμαμαι μεχρι ποιο ποσο ομως.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Το Ηλεκτράκι μου το ασφάλισα για νοσοκομειακό στη ασφάλιστική που έχω το δικό μου νοσοκομειακό ως πρόσθετο μέλος. Μου στοίχισε +350 επιπλέον του ετήσιου συμβολαίου μου.

 

Επιπλέον έχω κάνει ένα συμβόλαιο για να λάβει ένα κεφάλαιο στα 22 το οποίο μου στοιχήζει 1.200 τον χρόνο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να δω αν μας πιανουν κοροϊδα:

εμεις δινουμε δια εκαστο τεκνο περι τα 480 το εξαμηνο στην εθνικη, αλλα κ με επισκεψεις σε ντοκτοραδες (με παραπεμπτικο απο τον παιδιατρο μας). ειναι καλα, ή οχι?

 

τόσα πείρπου δινω κι εγώ για τη μπεμπα, την εχω ασφαλίσει στην interamerican, πρωτοβαθμια (γιατρούς & εξετάσεις χωρίς όριο) & δευτεροβάθμια (νοσοκομειακή) περίθαλψη. εμεις δε χρειαζομαστε παραπεμπτικό από τον παιδίατρο για τις επισκέψεις, όπου και όποτε μας έρθει, παμε. μόνο για εξετάσεις χρειαζόμαστε παραπεμπτικό.

 

ιατροφαρμακευτικη καλυψη

κ ορθοπαιδικος. αχρειαστος να ειναι βεβαια, αλλα απαραιτητος δυστυχως, γιατι ενω δεν τον καλυπτει σχεδον καμια ασφαλιστικη σαν επισκεψη, ειτε εχεις παραπεμπτικο, ειτε δεν εχεις, εξαιτιας ατυχηματος στον καλυπτει. κατι που δεν ισχυει στην περιπτωση των δοντιων οπως κ να εχει. (τουλαχιστον στα δικα μας συμβολαια αυτα εχουμε στους ορους.)

 

ιατροφαρμακευτική?? είσαι σίγουρη ότι σου καλύπτει και τα φάρμακα?? (στην πρωτοβάθμια περιθαλψη, όχι στη νοσοκομειακή)

ορθοπεδικούς εμείς εχουμε

οδοντιατρους δεν εχουμε

ούτε ψυχιατρους (εμ θα ειχανε φαληρήσει οι ασφαλιστικές!)

επίσης δεν καλύπτουν εκ γενετης ασθενειες (πχ αλλεργίες)

 

στη μπεμπα εχω χωρια συμβολαιο, εγω εχω δικό μου, ο μπαμπας και ο γιος εχουν από κοινού συμβόλαιο το οποιο σκεφτομαι να χωρίσω. για την ωρα δίνουμε κάπου 4.500 ευρώ το χρόνο. απ τη μια τα λυπάμαι που τα δίνω, απ την άλλη αν χρειαστω κατι? άντε να τρεχεις με το ΙΚΑ ...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ακουσει για κατι τετοιο, τι εννοεις?

το συμφωνεις με την εναρξη του συμβουλαιου?

αλλαζει στην πορεια?

να ειμαι διαβασμενη στην μανταμ ιρεν την ασφαλιστρια καλε!

 

ναι, το συμφωνεις εξαρχης με την ασφαλιστικη. απ'οσο θυμαμαι αλλαζει μονο με την ληξη του συμβολαιου (π.χ. κανεις σημερα ενα 5ετες συμβολαιο? μπορει να αλλαξει τον σεπτεμβρη του 2016. εκτος εαν εννοεις τις δοσεις ανα μηνα/τριμηνο/εξαμηνο/χρονο που νομιζω οτι ανα πασα στιγμη γινεται διακανονισμος και αλλαζει).

τα παραπανω εξαρτονται αμεσα κι απο την τακτικη της εταιριας οποτε δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "αλλάζει"? Ενα συμβόλαιο δεν αλλάζει τόσο εύκολα όρους, αν εννοείς αυτό.

Τα δικά μας συμβολαια γραφουν επάνω "εφ όρου ζωής" και αν θες να αλλάξεις κατι συμπληρώνεις μια ειδική φορμα (φορμα εναντιωσης ή κατι τετοιο, δε θυμαμαι καλά). Το δικό μου συμβόλαιο το εχω από το 2001 και δεν εχει αλλάξει τιποτα από τότε (εκτός από τα ασφάλιστρα, αλλά αυτό ειναι άλλου παπα ευαγγελιο, που λενε).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "αλλάζει"? Ενα συμβόλαιο δεν αλλάζει τόσο εύκολα όρους, αν εννοείς αυτό.

Τα δικά μας συμβολαια γραφουν επάνω "εφ όρου ζωής" και αν θες να αλλάξεις κατι συμπληρώνεις μια ειδική φορμα (φορμα εναντιωσης ή κατι τετοιο, δε θυμαμαι καλά). Το δικό μου συμβόλαιο το εχω από το 2001 και δεν εχει αλλάξει τιποτα από τότε (εκτός από τα ασφάλιστρα, αλλά αυτό ειναι άλλου παπα ευαγγελιο, που λενε).

αναφερομουν στον τροπο πληρωμης των δοσεων

Link to comment
Share on other sites

1.μόνο για εξετάσεις χρειαζόμαστε παραπεμπτικό.

 

 

 

2.ιατροφαρμακευτική?? είσαι σίγουρη ότι σου καλύπτει και τα φάρμακα?? (στην πρωτοβάθμια περιθαλψη, όχι στη νοσοκομειακή)

ορθοπεδικούς εμείς εχουμε

οδοντιατρους δεν εχουμε

ούτε ψυχιατρους (εμ θα ειχανε φαληρήσει οι ασφαλιστικές!)

επίσης δεν καλύπτουν εκ γενετης ασθενειες (πχ αλλεργίες)

1. ετσι κ σε εμας. εχεις δικιο.

2. ναι. μας το τονισε κ μας το διευκρινισε στην αρχη αυτο.

α! καλα! αυτο για τις αλλεργιες στα ψιλα δεν το ηξερα επισης. ηξερα για αλλα. πχ νταουν κτλ.

 

ναι, το συμφωνεις εξαρχης με την ασφαλιστικη. απ'οσο θυμαμαι αλλαζει μονο με την ληξη του συμβολαιου (π.χ. κανεις σημερα ενα 5ετες συμβολαιο? μπορει να αλλαξει τον σεπτεμβρη του 2016. εκτος εαν εννοεις τις δοσεις ανα μηνα/τριμηνο/εξαμηνο/χρονο που νομιζω οτι ανα πασα στιγμη γινεται διακανονισμος και αλλαζει).

τα παραπανω εξαρτονται αμεσα κι απο την τακτικη της εταιριας οποτε δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου.

δηλ. απαξ κ ληξη στο εξαμηνο, λογικα μπορει καποιος να κανει πενταετες? σωστα καταλαβα? θα ειμαι διαβασμενη κ σ'αυτο;).

 

και απο οσο γνωριζω, οσο πιο μικρο ειναι σε ηλικια το παιδι, τοσο πιο πολλα ειναι κ τα ασφαλιστρα. πχ. αν ξεκινησει ασφαλεια ενας γονεας για ενα 10χρονο παιδι, δεν πληρωσει τοσα πολλα, οσα καποιος που θα ασφαλισει ενα 6μηνο μωρο.

ισχυει ή οχι κ αυτο? ειναι θεμα ασφαλιστικης?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...