Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

επειδη παντα ειχα την απορια για τη χυτρα αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει το κοιταξα λιγο τωρα...

βρηκα αρκετα με περισοτερα θετικης αποψης οπως αυτο :

 

H κ. Βασιλική Κωσταρέλλη, λέκτορας του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, διευκρινίζει: «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τα θρεπτικά συστατικά (κυρίως τις υδατοδιαλυτές βιταμίνες C, συμπλέγματος Β και φυλλικό οξύ) είναι να μαγειρέψουμε την τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα και με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Μαγειρεύοντας με χύτρα, λοιπόν, χάνονται λιγότερες βιταμίνες από ό,τι με το βράσιμο στην απλή κατσαρόλα».

 

να πω επισης οτι μεχρι στιγμης ολες οι αντιθετες αποψεις που βρηκα ηταν οπου απλους ανθρωπους που κανουν η δεν κανουν χρηση της χυτρας και οχι απο επιστημονες..μεχρι στιγμης παντα :)

τι να πω κ εγω..δεν ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι θα το αξω κ αλλο αλλα θα συνεχισω να τη χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψηφιζω χυτρα ταχύτητας δαγκωτοοοοοο!!!!

Με εχει σωσει! Σε πολυ λιγα φαγητα δεν τη χρησιμοποιω!

 

και εγω μια απ τα ιδια....

μιας κ το εψαξα λιγο το θεμα σημερα...

καταλαβα οτι πρεπει να μαγειρευουμε κρεας-οσπρια κ γενικα τις πρωτεινες κ αυτα που χρειαζοντε πολυ χρονο πρωτα μονα τους κ λιγο πριν ειναι ετοιμα να ανοιγουμε τη χυτρα κ να βαζουμε τα καρυκευματα κ τα λαχανικα που δεν χρειαζοντε πολυ ωρα απλα να παρουν 1-2 βρασεις..για καλυτερα αποτελεσματα..και ολα αυτα με λιγο νερο,τοσσο οσο χρειαζεται το καθε φαγητο , για 2 λογους , πρωτα γιατι δεν χανεται στο μαγειρεμα οπως στην απλη κατσαρολα και δευτερον για αν μην χανοντε απο το νερο οπως λενε πολυ οι βιταμινες κ οτι καλο μας προσφερει καθε τροφη

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο!!!:D:D:D8)8):cool:

 

μου είχε πει η μαμα μου να μου την αγοράσει και γω της είχα πει ότι δεν την χρειάζομαι και οτι προτιμώ να μου πάρει ατμομάγειρα .

Τελικά μου πήρε τον ατμομάγειρα αλλά μου πήρε και την χύτρα .(ας ειναι καλα η μανούλα)

γιατι απο οταν μου την πήρε δεν σταμάτησα να μαγειρεύω στην χύτρα !!!!!!!!!!!!!

Ο ατμομάγειρας κάθεται.

Τα όσπρια γίνονται τέλεια και γρήγορα και οι σούπες υπέροχες και το κρέας....και όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melina_m... τον ατμομαγειρα τον εχεις δουλεψει καθολου?

πως σου φαινονται απο γευση? λογικα μια χαρα...

αλλα τι γνεται με τους χρονους?ποση ωρα χρειαζοντε στον ατμομαγειρα να μαγειρευτουν τα φαγητα...?

Link to comment
Share on other sites

επειδη παντα ειχα την απορια για τη χυτρα αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει το κοιταξα λιγο τωρα...

βρηκα αρκετα με περισοτερα θετικης αποψης οπως αυτο :

 

H κ. Βασιλική Κωσταρέλλη, λέκτορας του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, διευκρινίζει: «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τα θρεπτικά συστατικά (κυρίως τις υδατοδιαλυτές βιταμίνες C, συμπλέγματος Β και φυλλικό οξύ) είναι να μαγειρέψουμε την τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα και με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Μαγειρεύοντας με χύτρα, λοιπόν, χάνονται λιγότερες βιταμίνες από ό,τι με το βράσιμο στην απλή κατσαρόλα».

 

να πω επισης οτι μεχρι στιγμης ολες οι αντιθετες αποψεις που βρηκα ηταν οπου απλους ανθρωπους που κανουν η δεν κανουν χρηση της χυτρας και οχι απο επιστημονες..μεχρι στιγμης παντα :)

τι να πω κ εγω..δεν ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι θα το αξω κ αλλο αλλα θα συνεχισω να τη χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως..

 

Εγώ ξέρω ότι οι βιταμίνες καταστρέφονται σε υψηλές θερμοκρασίες και η χύτρα αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες. Από την άλλη βέβαια αν βράζεις στην κατσαρόλα σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία και με ανοικτό καπάκι μέχρι να λιώσεις το φαγητό και πάλι το καταστρέφεις!

 

Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το βράσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία στην κατσαρόλα, με κλειστό ή ελαφρώς ανοικτό καπάκι και όχι μέχρι το σημείο λιωσίματος!:) Παίρνει χρόνο, αλλά νομίζω ότι είναι το καλύτερο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καποια αναφερθηκε σε αρθρα που θελει να κρατησει αλλα βαριεται να τα σκαναρει..γι'αυτο προτεινω ενα γρηγορο κ απλο τροπο...μπρορειτε να τα τραβηξετε φωτογραφιες και να τα περασετε κατευθειαν στον η/υ..

 

 

 

απλά ΤΕΛΕΙΟ! Το δοκίμασα και μένει τώρα να κάνω μια καλή οργάνωση και στην αποθήκευση! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

melina_m... τον ατμομαγειρα τον εχεις δουλεψει καθολου?

πως σου φαινονται απο γευση? λογικα μια χαρα...

αλλα τι γνεται με τους χρονους?ποση ωρα χρειαζοντε στον ατμομαγειρα να μαγειρευτουν τα φαγητα...?

 

τον ατμομάγειρα τον εχω δουλέψει

η γεύση ειναι ωραία αλλα ειναι αργός.

εγω κανω μονο λαχανικά τα οποια όντως ειναι πεντανόστιμα.

τα αλλα φαγειτα δεν τα εχω κανει ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κ παλι...δεν ξερω αν θα πρεπει να το αναφερω σε αυτο το θεμα η αλλου αλλα τελος παντων..

λοιπον η συμβουλη μου αφορα το ξεσκονισμα....

προσφατα η επιπλοποιος μιας ξαδερφης μου της ειπε να ξεσκονιζει τα επιπλα της με ενα πανακι βρεγμενο με νερο κ λιγο μαλακτικο ρουχων...

1) μοσχοβολαει το σπιτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα καθαριστικα που βαζουμε και

2) γιατι λεει η σκονη γλιστραει πανω στα επιπλα κ ετσι αργουν περισσοτερο να πιασουν σκονη...

εγω λοιπον αυτη την εβδομαδα πηρα ενα παλιο μπουκαλι απο τελειωμενο αζαξ που ειχα το γεμισα με νερο κ εριξα λιγο μαλακτικο...ψεκαζω το ξεσκονοπανω μου και ξεσκονιζω τα παντα με αυτο...οταν λεμα τα παντα εννοω τα παντα...(εκτος τον παγκο της κουζινας-λεκανη τουαλετας που βαζω detol για πολυμανση..)

ολα τα αλλα με απλο νερακι κ μαλακτικο (επιπλα-κραβατια-ντουλαπες-ντουλαπια-τραπεζακια -μπιμπελο κτλ...)

μοσχοβολαει ολο το σπιτι....κ οντως αργει να πιασει σκονη...

π.χ. ξεσκονιζα πρωτα ξεσκονιζα το πρωι κ μετα απο 3-4 ωρες φαινοταν παλι χνουδι σαν να μην ειχα ξεσκονισει...

ξεσκονισα ομως προχθες με νερο κ μαλακτικο κ την αλλη μερα ηταν σα να ειχα ξεσκονισει πριν 2-3 ωρες..

υπαρχει καμια αλλη που να το εχει δοκιμασει?αν ναι πως σας φανηκε??

παντως δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα πολυ εξυπνο μου ακουγεται! θα το δοκιμάσω σιγουρα! και θα σου πω

γιατι και μενα αυτο ειναι το παραπονο μου οτι σε λιγη ωρα φαινονται παλι χαλια!

 

Link to comment
Share on other sites

να 'στε καλα...ελπιζω να σας φανει οντως χρησιμο κ να σας βοηθησει..;)

Το ειχα διαβασει καπου αυτο που λες (μαλλον εδω) αλλα βαρεθηκα να το κανω τοτε και ξεχαστηκε.

Προς το παρον τα κανω μονο με νερο αλλα πιανει κανονικα σκονη, οποτε θα δοκιμασω και τον τροπο σου!

Εχω βαρεθει να βλεπω την σκονη να μαζευεται στα επιπλα 2 ωρες αφου εχω καθαρισει ολο το σπιτι! :evil:

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κ παλι...δεν ξερω αν θα πρεπει να το αναφερω σε αυτο το θεμα η αλλου αλλα τελος παντων..

λοιπον η συμβουλη μου αφορα το ξεσκονισμα....

προσφατα η επιπλοποιος μιας ξαδερφης μου της ειπε να ξεσκονιζει τα επιπλα της με ενα πανακι βρεγμενο με νερο κ λιγο μαλακτικο ρουχων...

1) μοσχοβολαει το σπιτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα καθαριστικα που βαζουμε και

2) γιατι λεει η σκονη γλιστραει πανω στα επιπλα κ ετσι αργουν περισσοτερο να πιασουν σκονη...

εγω λοιπον αυτη την εβδομαδα πηρα ενα παλιο μπουκαλι απο τελειωμενο αζαξ που ειχα το γεμισα με νερο κ εριξα λιγο μαλακτικο...ψεκαζω το ξεσκονοπανω μου και ξεσκονιζω τα παντα με αυτο...οταν λεμα τα παντα εννοω τα παντα...(εκτος τον παγκο της κουζινας-λεκανη τουαλετας που βαζω detol για πολυμανση..)

ολα τα αλλα με απλο νερακι κ μαλακτικο (επιπλα-κραβατια-ντουλαπες-ντουλαπια-τραπεζακια -μπιμπελο κτλ...)

μοσχοβολαει ολο το σπιτι....κ οντως αργει να πιασει σκονη...

π.χ. ξεσκονιζα πρωτα ξεσκονιζα το πρωι κ μετα απο 3-4 ωρες φαινοταν παλι χνουδι σαν να μην ειχα ξεσκονισει...

ξεσκονισα ομως προχθες με νερο κ μαλακτικο κ την αλλη μερα ηταν σα να ειχα ξεσκονισει πριν 2-3 ωρες..

υπαρχει καμια αλλη που να το εχει δοκιμασει?αν ναι πως σας φανηκε??

παντως δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε....

 

Πολύ ωραία ιδέα θα την δοκιμάσω κι εγώ.

Αλλά είναι σίγουρο οτι οι χημικές ενώσεις που περιέχουν τα μαλακτικά ρούχων δεν κάνουν κακό στα έπιπλα μακροπρόθεσμα?

Βεβαια η επιπλοποιός είναι ειδική και γνωρίζει αλλά αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε κάθε ξεσκόνισμα ή κάποιες φορές?

Γιατί ο δικός μου επιπλοποιός μου απαγόρευσε οτιδήποτε εκτός από υγρό πανί.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!! Αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω τις ντουλάπες μου και θα'θελα τη βοήθειά σας! Έχω από το πανεπιστήμιο όλα μου τα βιβλία, σε μία παλιά ντουλάπα. Δεν τα χρησιμοποιώ, γιατί δουλεύω σε άσχετη θέση με το αντικείμενο, αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτά..Πιάνουν πολύ χώρο, δεν έχω χώρο για μία βιβλιοθήκη, οπότε τί μπορώ να κάνω? Στα ρούχα τώρα..Εσείς τα κλείνετε σε ειδικές σακούλες π.χ. τα χειμωνιάτικα ή απλώς τα μεταφέρετε σε ράφια που είναι πιό ψηλά ή σε άλλη ντουλάπα? Επίσης, την μυρωδιά της υγρασίας πώς την αντιμετωπίζετε? Βάζω κάποια αποσμητικά, αλλά δεν διαρκούν πολύ..Τις τσάντες σας πού τις φυλάτε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!! Αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω τις ντουλάπες μου και θα'θελα τη βοήθειά σας! Έχω από το πανεπιστήμιο όλα μου τα βιβλία, σε μία παλιά ντουλάπα. Δεν τα χρησιμοποιώ, γιατί δουλεύω σε άσχετη θέση με το αντικείμενο, αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτά..Πιάνουν πολύ χώρο, δεν έχω χώρο για μία βιβλιοθήκη, οπότε τί μπορώ να κάνω? Στα ρούχα τώρα..Εσείς τα κλείνετε σε ειδικές σακούλες π.χ. τα χειμωνιάτικα ή απλώς τα μεταφέρετε σε ράφια που είναι πιό ψηλά ή σε άλλη ντουλάπα? Επίσης, την μυρωδιά της υγρασίας πώς την αντιμετωπίζετε? Βάζω κάποια αποσμητικά, αλλά δεν διαρκούν πολύ..Τις τσάντες σας πού τις φυλάτε?

 

Το ίδιο θέμα με τα βιβλία έχω αυτές τις μέρες... Πρέπει να αδειάσω το γραφείο για να το κάνω παιδικό. Τα περισσότερα μάλλον θα καταλήξουν σε κούτες στην αποθήκη. Τα υπόλοιπα θα τα βάλω σε ραφάκια που έχω φτιάξει στον τοίχο (με υλικά από το πράκτικερ).

Τα ρούχα τα βάζω σε βαλίτσε αποθήκευσης και μετά ψηλά στην ντουλάπα. Μέσα στη βαλίτσα βάζω και αρωματικά. Υγρασία δεν πιάνουν καθόλου...

Τις τσάντες τις βάζω μέσα σε ειδική θήκη που την κρεμάς στην ντουλάπα.

Το μυστικό για όλα τα παραπάνω είναι να κάνεις συχνές εκκαθαρίσεις και να πετά ότι δεν χρειάζεσαι ή δεν χρησιμοποιείς.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα θα την δοκιμάσω κι εγώ.

Αλλά είναι σίγουρο οτι οι χημικές ενώσεις που περιέχουν τα μαλακτικά ρούχων δεν κάνουν κακό στα έπιπλα μακροπρόθεσμα?

Βεβαια η επιπλοποιός είναι ειδική και γνωρίζει αλλά αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε κάθε ξεσκόνισμα ή κάποιες φορές?

Γιατί ο δικός μου επιπλοποιός μου απαγόρευσε οτιδήποτε εκτός από υγρό πανί.

 

τι να σου πω δεν ξερω για τις χημικες ενωσεις κ τι γινετε...

παντως εγω οταν μου το ειπε η ξαδερφη μου λεω αφου της το ειπε η επιπλοποιος τι στον ανεμο θα ξερει...

κ απο την αλλη λεω τι χειροτερο θα παθουν..μηοως ολα τα αλλα σκατολοιδια που βαζαμε κατα καιρους ηταν καλυτερα..?

τωρα απλα θα παζω νερακι κ μαλακτικο...κ οχι λαδια-τριβολια κ overlai που μοσχοβρωμανε...:lol::lol::lol:

εγω απο δω κ περα ετσι το κανω το ξεσκονισμα 2 φορες την εβδομαδα..ψεκαζω το πανακι μου κ ξεσκονιζω...κ για το γρηγορο καθημερινο με ενα σουιφερ πανω πανω κ ξεμπερδεψα...:wink:

ασε που δεν αγοραζω κ επιπλεον απορυπαντικα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Τα ρούχα τα μεταφέρω στο πάνω μέρος της ντουλάπας μέσα σε θήκες και βάζω και ταμπελάκια ειδικά στα ρούχα των παιδιών ανά ηλικίες για να μπορώ να τα ξεχωρίζω.

Τις τσάντες τις φυλάω μέσα σε παλιές μαξιλαροθήκες,με τα χαρτιά τους μέσα για να μη χάνουν το σχήμα τους, γιατί νομίζω ότι οι δερμάτινες ειδικά δεν είναι καλό να είναι σε νάυλον ή πλαστικές θήκες.

Κορίτσια θα το δοκιμάσω κι έγω το σύστημα με το μαλακτικό μόλις αδειάσει μπουκαλάκι!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες! Να'στε καλά όλες για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στην Ειρήνη, που όχι μόνο μας έδωσε πολύ πρακτικές συμβουλές, αλλά μας μετέδωσε αισιοδοξία και ηρεμία!

 

Lucy, ο διάδρομος είναι στενός αλλά θα κοιτάξουμε μήπως βάλουμε όσο πιό στενά ραφάκια γίνεται..Τα υπόλοιπα βιβλία ή στην ντουλάπα ή στο πατάρι ή στην χειρότερη περίπτωση, για ανακύκλωση!! (Θα φυλάξω το πτυχίο στην κορνίζα!) Χαχαχαχαχαχα!!

 

Elenaki, τα ρούχα τα βάζεις σε θήκες που ρουφάς τον αέρα με την ηλεκτρική σκούπα?

 

Θέλω να αρχίσω σιγά-σιγά να οργανώνομαι, με αυτό το τόπικ μου έφτιαξε η διάθεση!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει αυτό το τόπικ. Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχουν κάποιοι χώροι μέσα στην ντουλάπα που είναι για να βάλεις διπλωμένα ρούχα. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς τους χώρους για να κρεμάω παιδικά ρούχα. Που θα βρω σιδερένια μπάρα για να βάλω ώστε να μπορώ να κρεμάσω ρούχα??? Καταλάβατε τι εννοώ?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει αυτό το τόπικ. Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχουν κάποιοι χώροι μέσα στην ντουλάπα που είναι για να βάλεις διπλωμένα ρούχα. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς τους χώρους για να κρεμάω παιδικά ρούχα. Που θα βρω σιδερένια μπάρα για να βάλω ώστε να μπορώ να κρεμάσω ρούχα??? Καταλάβατε τι εννοώ?

 

 

στο πρακτικερ πρεπει να εχει...κ γενικα σε τετοια καταστηματα με εργαλεια κ διαφορα για κατασκευες στο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Bunny, όχι δεν τα βάχω σε τέτοιες θήκες αλλά τις κλασικές θηκούλες για ρούχα από τα σ.μαρκετ με τα χερουλάκια και τη διαφάνεια από πάνω. Αυτές οι θήκες που λες είναι πολύ καλές για παπλώματα, τις έχει η αδερφή μου και τη βολεύουν πολύ. Τα ρουχα όμως πιστεύω πως θα τα τσαλακώνει υπερβολικά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μου ηρθε μια ιδεα...αλλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει κ αν θα κανει ζημια...

 

επειδη εχω κολλημα με το μαλακτικο στα ρουχα..γιατι μου αρεσει πολυ να μοσχοβολαν τα ρουχα μου φρεσκαδα κ καθαριοτητα...

καπου εδω μεσα διαβασα οτι οταν σιδερωνει τα ρουχα μετα τα ψεκαζει με λιγο μαλακτικο (αραιωμενο με νερο νομιζω) για να μοσχοβολανε πιο πολυ...

 

σκεφτομαι εγω τωρα...πριν καιρο ειχα βαλει στο σιδερο μου ξυδι για αν καθαρισει απο τα αλατα κ τα ρουχα μου στην αρχη βρωμαγανε ξυδιλα..:lol::lol::lol: ο πατερας μου σαν ηλεκτρολογος βεβαια μου ειπε οτι το ξυδι δεν μπαινει μεσα στο σιδερο..αλλα τελος παντων την εκανα τη μπαρουφα...

 

κ λεω εγω τωρα αμα μεσα στο νερο του σιδερου (εγω βαζω απο τη βρυση νερο...ετσι εγραφε το σιδερο μου..) ριξω λιγες σταγονες μαλακτικο ρουχων ο ατμος που θα βγαινει θα μυριζει μαλακτικο..κ ετσι κ τα ρουχα μου..

λετε να πιασει..κ με το σιδερο τι γινεται...θα ρωτησω τον νταντυ κ θα σας πω...(αλλα κ μακροπροθεσμα να χαλασει..θα παρω αλλο..δεν εχω κ στιρελλα...ενα απλο ατμοσιδερο εχω..)

θα το δοκιμασω κ θα σας πω...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...