Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντακια και βουρτσισμα


Recommended Posts

Υπάρχει οδοντόκρεμα για βρέφη (Firsteeth) στα φαρμακεία την οποία δεν χρειάζεται το μωρό να τη φτύνει. Στο μπάνιο τα βάζω να κάθονται στο πόδι μου το οποίο ακουμπάω στη μπανιέρα για να γίνει σαν... σκαμπό. Μπορείς να τον βάζεις και όρθιο πάνω στη λεκάνη. Νομίζω ότι βασικό είναι να κοιτάζεται στον καθρέφτη γιατί όλο αυτό είναι ένα παιχνίδι στα μάτια του!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσοχή στις οδοντόπαστες που περιέχουν φθόριο. Τα μικρά παιδιά δεν φτύνουν και το καταπίνουν.

 

http://www.dontia.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=183&Itemid=73

http://www.sernomy.gr/?q=node/349

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_01/08/2002_33128

 

http://www.fluoridealert.org/

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις οδοντόπαστες που περιέχουν φθόριο. Τα μικρά παιδιά δεν φτύνουν και το καταπίνουν.

 

http://www.dontia.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=183&Itemid=73

http://www.sernomy.gr/?q=node/349

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_01/08/2002_33128

 

http://www.fluoridealert.org/

 

Συμφωνώ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

κανονικα.....μονο που εμενα που εχει δωσει η παιδιατρος μια γερμανικη οδοντοκρεμα zendium που δεν θελει ξεβγαλμα αν δεν μπορουν να φτυσουν.βεβαι για να την πεισω μονο οταν ειναι στο μπανακι και παιζει με το νερο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες !!πως καθαρίζουμε τα δοντάκια

αρχικά μόλις εμφανιστούν τα πρώτα δοντάκια αρχικά τα καθαρίζουμε με γαζούλα και λίγο χαμομιλάκι ή με τα ειδικά δαχτυλακια που υπάρχουν στα φαρμακεία.γύρω στο 2ο έτος βάζουμε την οδοντόβουρτσα στην αρχή χωρίς οδοντοκρεμα και μετα από μια-2 ημέρες βαζουμε και την οδοντόκρεμα(υπάρχουν καμια 10ρια που δεν θέλουν ξέβγαλμα)ή ακόμη καλύτερα σοδίτσα φαγητού με χαμομύλι σαν παστουλα και καθάρρισμα με αυτό και τέλος στα 3 χρόνια που το παιδι μπορεί να συνεργαστει παίρνουμε τις γνωστές παιδικές οδοντόκρεμες που πλεον θέλουν και ξέβγαλμα...μαμάδες να ξέρετε οτι το σημαντικότερο καθάρισμα των δοντιών είναι το βραδυνό μετα το γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχή με νεράκι & οδοντόβουρτσα που την ξεβγάζουμε πολλές φορές, ακόμη δεν έχουμε πάρει οδοντόκρεμα.Σε περίπτωση που δεν θα ξέβγαζόταν θα ήθελα να είμαι απολύτως σίγουρη οτι είναι εντελώς φυσική και χωρίς χημικά.Δεν το έχω ψάξει ακόμη και καλά που το έθιξες. .

 

Υ.Γ. Μεταγενέστερα , πρόσεξα την υπογραφή σου eleftheriak (!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν χρησιμοποιώ οδοντόβουρτσα γιατι την μασάει!

 

Χρησιμοποιώ αυτό που είναι για το μασάζ στα ούλα. Δεν ξέρω εάν κάνω καλά αλλά σκέφτηκα από το τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ποσο κακο κανει τπ βραδινο γαλα?γιατι πρεπει να τα πλενουμε μετα απο αυτο?

 

Το γαλα εχει την λακτοζη προτεϊνη που βοηθάει στην αύξηση των μικροοργανισμων(οχι απαραιτητα των μικροβιων),οι οργανισμοι αυτοι βοηθουν στην δημιουργια της οδοντικης πλακας η οποια αν δεν καθαριζεται δημιουργει συνεχόμενες εναποθέσεις και μετα το φαινομενο του μπιμπερο στα μωρα δηλαδη τεριδονιζονται ολα τα δοντια του παιδιου-μωρου με αποτελεσμα να ποναει το παιδι και να μην μπορει να τραφει σωστα.Ειναι και αυτο ενα ειδος αναπηρίας μιας και μεχρι τα 5-6 ετη που αλλάζονται τα νεογιλα δοντια το παιδι τρωει με αρκετή δυσκολία.Δεν λεμε το μωρο να μην πινει το βραδυνο γαλα αλλα καλό είναι οι μανουλες να καθαρίζουν τα δοντακια των παιδιων τους μετα απο αυτο.Μην πει καποια μανουλα και σιγα μην του τα καθαριζω ενω κοιμαται,μην τα καθαρίζεις αλλά δινε νεράκι που και κοιμισμένο μπορει να το πιει να καθαρίσει το στομα του και να μην μένει γαλατάκι...Δεν υπάρχει δεν μπορουμε ή δεν γίνεται με λίγη προσπάθεια ολα γίνονται

Link to comment
Share on other sites

...λοιπον μαμαδες??εσεις τι κανετε?πως καθαριζετε τα δοντακια στα μπουμπουκακια σας...?γιατι για να τα εχουμε πρπει και να τα προσεχουμε....

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΒΓΟΥΝΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΕ ΤΑ ΒΟΥΡΤΣΙΖΕΤΑΙ ΑΠΑΛΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ.

line_line_b_beg_17_time_1212811200_text_cf20cbe5f9eddfe4e1f220eceff520e5dfede1e9.gifline_line_r_beg_16_time_1170478800_text_c720cce1f1dfe120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γαλα εχει την λακτοζη προτεϊνη που βοηθάει στην αύξηση των μικροοργανισμων(οχι απαραιτητα των μικροβιων),οι οργανισμοι αυτοι βοηθουν στην δημιουργια της οδοντικης πλακας η οποια αν δεν καθαριζεται δημιουργει συνεχόμενες εναποθέσεις και μετα το φαινομενο του μπιμπερο στα μωρα δηλαδη τεριδονιζονται ολα τα δοντια του παιδιου-μωρου με αποτελεσμα να ποναει το παιδι και να μην μπορει να τραφει σωστα.Ειναι και αυτο ενα ειδος αναπηρίας μιας και μεχρι τα 5-6 ετη που αλλάζονται τα νεογιλα δοντια το παιδι τρωει με αρκετή δυσκολία.Δεν λεμε το μωρο να μην πινει το βραδυνο γαλα αλλα καλό είναι οι μανουλες να καθαρίζουν τα δοντακια των παιδιων τους μετα απο αυτο.Μην πει καποια μανουλα και σιγα μην του τα καθαριζω ενω κοιμαται,μην τα καθαρίζεις αλλά δινε νεράκι που και κοιμισμένο μπορει να το πιει να καθαρίσει το στομα του και να μην μένει γαλατάκι...Δεν υπάρχει δεν μπορουμε ή δεν γίνεται με λίγη προσπάθεια ολα γίνονται

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου Ελευθερία, εμένα που θηλάζει , τι γίνεται? Το παιδί συνήθως κοιμάται θηλάζοντας , τι μπορώ να κάνω ? Το μητρικό γάλα επιβαρύνει εξίσου τα δοντάκια του ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων , Καλή Ανάσταση !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ναι,θα πρέπει να αρχίσεις να τα βουρτσίζεις, με νεράκι μόνο βέβαια.

Εμείς αυτο κάνουμε μια φορά την ημέρα και προσπαθώ μετά το γάλα της το βράδυ να της δίνω λίγο νερό για να ξεπλένεται όσο γίνεται βέβαια το στοματάκι της προς αποφυγή τερηδόνας στο μέλλον.;)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα τι γνωμη σας για το θεμα αυτο.Η μπεμπα μου εχει 3 δοντια μεχρι στιγμης,πρεπει να κανω κατι για να τα καθαριζω και πως?Η δεν κανουμε τιποτα?

Κανονικά βρέχουμε μια γαζούλα με νεράκι και καθάρίζουμε τα δοντάκια.

Θέλει όμως πολύ προσοχή για να μήν τραυματίσουμε τα ούλα και να μην εκνευρίσουμε το μωρό γιατι η πρώτη αυτή επαφή με την καθαριώτητα τον δοντιών θα είναι βασική για την μετέπειτα πορία.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδέρφη μου που είναι οδοντίατρος μου χε πει απ την αρχή όχι οδοντόβουρτσα παρά μια γάζα με νερό.

Και για μεγαλύτερα παιδάκια (2+) μαλακή οδοντόβουρτσα από φαρμακείο χωρίς όμως οδοντόκρεμα,πάλι με σκέτο νερό.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αρχικά γάζα και χαμομίλι,υπάρχουν και κατι δαχτυλάκια -βρεφικές οδοντόβουρτες-μετά γύρω στα 2 οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα που δεν θέλει ξεβγαλμα από το φαρμακείο,ενάλακτικά σοδίτσα φαγητού και χαμομιλάκι σε μικρή ποσότητα σαν παστουλα(βέβααια αυτό μπορει να μην τους αρεσει γιατί είναι λίγο ξυνό),στα 4 μπαίνει η κανονική ΠΑΙΔΙΚΗ οδοντόκρεμα,που καλό είναι να ξεβγάζεται και βέβαια φθόριο σε καραμελίτσες ένα των 0,75 mg την ημέρα μέχρι τα 13 τους χρόνια...Ελπιζω να σας βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά την ημέρα αρκεί να τους πλένουμε τα δοντάκια;η μετά από καθε γεύμα;;

Το ιδανικο είναι μετά από κάθε γεύμα αλλά αν τα πλένουμε και μια φορα και συγκεκριμένα μετά το βραδυνί γαλατάκι είναι και αυτό αποδεκτό-ξέρω είναι δυσκολο γιατι συνήθως τα μωρακια κοιμουνται,αλλά ας δίνουμε τότε λίγο νεράκι για να ξεπλένουν το στομα-ισχύει και για τα μωράκια που θηλάζουν-ένζυμα που δημιουργούν οδοντική πλάκα έχει και το γάλα της μαμάς...

αυτά τα δαχτυλάκια-οδοντόβουρτσες είναι μιας χρήσης;

νομίζω οτι κάποια είναι και κάποια οχι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...