Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιο PREVENAR


bebua

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΡΙΤΑ? ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΣ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΡΙΤΑ? ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΣ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑΣ.

το καναμε σε συνδιασμο με το rotarix το ποσιμο της γαστρεντεριτιδας το οποιο ομως ειναι προαιρετικο.γενικα η παιδιατρος μου αποφευγει τα δυο τσιμπηματα στην ιδια επισκεψη.μεθαυριο θα εχουμε τις δευτερες δοσεις και στα δυο prevenar και rotarix

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΡΗΓΟΥΣΕ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΤΕ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ.ΜΑΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΕ 4ΔΟΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥ ΜΙΝΙΓΓΙΤΙΔΟΚΟΚΟΥ.2ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΑ.150ΕΥΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΟΛΑ ΔΙΠΛΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΠΕΝΤΑΠΛΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ ΜΑΖΙ ΤΑ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΑΙ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΙΠΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΟΚΟΚΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΟΥΝ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΚΑΙ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΚΛΠ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ 2 ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ,ΣΥΝ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΕΛΑΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΣΑΜΠΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η διαφορα ειναι οτι εμεις καναμε το 6πλο που εχει και την υπατιτιδα μεσα δλδ to infanrix hexa .ξεκινησαμε 2 και κατι μηνων

μετα to prevenar με το rotarix της γαστρεντεριτιδας (ποσιμο).μετα επαναληπτικο infanrix hexa και μετα ξανα επαναληπτικο prevenar και rotarix.φανταζομαι οτι σε 2 μηνες το πολυ θα εχουμε τελειωσει με αυτα μιας και μας μενει αλλη μια δοση απο το καθε ενα.

τωρα εφοσον ξεκινησατε το 5απλο και οχι το 6απλο δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα με οτι αρχιζεις αυτο και πρεπει να συνεχισεις.

εμας μας ειπε εξ αρχης οτι με το 6απλο γλιτωνουμε ενα τσιμπημα ...

υπομονη θα τελειωσουν!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις παντως δεν το καναμε ακομα και δεν ξερω αν θα το κανω...ειναι 10 και μισο μηνων...τα κανω στο κεντρο μεριμνας και παιδιου...οταν ειπα οτι δεν θα το κανω μου ειπαν οκ μπορει να γινει και αργοτερα αν θες να το σκεφτεις

Link to comment
Share on other sites

το καναμε σε συνδιασμο με το rotarix το ποσιμο της γαστρεντεριτιδας το οποιο ομως ειναι προαιρετικο.γενικα η παιδιατρος μου αποφευγει τα δυο τσιμπηματα στην ιδια επισκεψη.μεθαυριο θα εχουμε τις δευτερες δοσεις και στα δυο prevenar και rotarix

 

Εμείς το rotarix δεν το κάναμε δεν μας το ανέφερε καν εδώ το άκουσα πρώτη φορά

 

δεν θα έπρεπε να μας το πει

.png
Link to comment
Share on other sites

ναι θεωρω οτι θα επρεπε να σας ενημερωσει...καποιες γνωστες μου που δεν το εκαναν το μετανιωσαν και ειπα να το κανουμε...

εμας μας ειπε οτι αν προκειται να παμε καποια στιγμη παιδκο καλο θα ηταν να το κανουμε...βεβαια ως γνωστον ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του..

παντως αν θες να το κανεις το προλαβαινετε ανετα νομιζω γινεται εως τον 6ο και ειναι 2 δοσεις...(δεν ειχαμε καμμια παρενεργεια)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι θεωρω οτι θα επρεπε να σας ενημερωσει...καποιες γνωστες μου που δεν το εκαναν το μετανιωσαν και ειπα να το κανουμε...

εμας μας ειπε οτι αν προκειται να παμε καποια στιγμη παιδκο καλο θα ηταν να το κανουμε...βεβαια ως γνωστον ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του..

παντως αν θες να το κανεις το προλαβαινετε ανετα νομιζω γινεται εως τον 6ο και ειναι 2 δοσεις...(δεν ειχαμε καμμια παρενεργεια)

 

ευχαριστώ πολύ

αύριο έχουμε εμβολιο οπότε θα τα πούμε :P

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

χθες εκανα το εμβολιο στον μικρό μου, και το βραδυ εκανε πυρετο ,ειχε λιγο βηχα αλλα ο γιατρος ειπε οτι δεν πειραζει μπορει να κανει το εμβολιο.Σημερα λοιπον και πριν συμπληρωθουν 24 ωρες εχει 39 πυρετο παρολο που εχει παρει πονσταν.και αν ειχε καμια ιωση τι γινεται επηρρεαζει το εμβολιο?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Οταν καναμε κι εμεις αυτο το εμβολιο, η Μαρια ειχε πολλες μυξες και μπουκωμα.. Τελικα δεν μας εκανε καθολου πυρετο (παρολο που ο παιδιατρος μας ειχε πει πως ισως κανει μεχρι 38 ), ειχε μονο λιγη γκρινια!

Στα γραφω ολα αυτα γιατι ξερω πως ισως σε "τρωει" το αν ο γιατρος εκανε καλα που του το εκανε ενω ειχε βηχα.

Αυτο που θα με ανησυχουσε εμενα προσωπικα, ειναι η επιμονη του πυρετου (καθως γραφεις πως του εχεις δωσει ponstan αλλα και παλι δεν πεφτει).

Δεν θελω να σε αγχωσω παραπανω αλλα στη θεση σου, θα τον επαιρνα τηλ.

Σας ευχομαι περαστικα και περιμενουμε νεα σας απο τον παιδιατρο! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω με καθυσηχασες. ο γιατρος ειπε οτι αν επιμεινει και αυριο να τον παω να τον δει γιατι δεν θα δικαιολογειται απο το εμβολιο. το καλο ειναι οτι ο πυρετοσ μας επεσε με το αντιπυρετικο και το μικρο μου ειναι και παλι ενα αγριμι!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...