Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ Ή ΤΟΝ ΛΥΚΟ?


Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα χρειαστώ την βοήθεια σας, η μεγάλη μου κόρη έχει εμφανίσει στο δέρμα και χαρακτηριστικά σε κλειδώσεις της (γόνατα - αστραγάλους - και σε κάποια δάχτυλα) λεύκη ή λύκο (έτσι το λενε) , έμαθα ότι είναι κληρονομικό (το είχε η γιαγιά μου και οι 2 από τις 4 αδελφές της μαμάς μου) , ξέρετε πως μπορεί να αντιμετωπισθεί ? έχω διαβάσει διάφορα κατά καιρούς και έχω προβληματιστεί ... ξέρετε εσείς να μου πείτε τι σημαίνει αυτό η λεύκη και αν μπορεί να σταματήσει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΛΕΥΚΗ

 

Γράφει η Αννα Τάγκα , Δερματολόγος

 

Τηλ. 210-7785124, Κιν. 6944 552399

 

Ορισμός – Επιδημιολογία της λεύκης

 

 

 

Η λεύκη είναι μία σχετικά συχνή επίκτητη δερματοπάθεια, με κύριο χαρακτηριστικό της την αχρωμία του δέρματος. Προκαλείται λόγω εξαφάνισης των μελανινοκυττάρων από την επιδερμίδα, ενώ επειδή θεωρείται νόσος όλων γενικά των μελανινοκυττάρων, μπορεί να επηρεάζονται και άλλα όργανα ή εξαρτήματα: μάτια, τρίχες, αυτιά και λεπτές μήνιγγες. Η συχνότητα της νόσου αγγίζει το 2% περίπου του πληθυσμού, οι άνδρες και οι γυναίκες προσβάλλονται το ίδιο και δεν υπάρχει φυλετική εξαίρεση. Η γενετική προδιάθεση για ανάπτυξη λεύκης κληρονομείται με τον αυτοσωματικό επικρατούντα γόνο, με τη διεισδυτικότητα να ποικίλλει. Ένα ποσοστό 25% των περιπτώσεων λεύκης θεωρούνται οικογενείς και η νόσος εμφανίζεται σε κάθε ηλικία, με το 95% των περιπτώσεων να διαπιστώνονται κλινικά πριν την ηλικία των 40 ετών.

 

Στους περισσότερους ασθενείς παρουσιάζεται αυτόματα, ενώ σε πολλούς από αυτούς μπορεί να προηγούνται γεγονότα όπως ηλιακό έγκαυμα, έντονη συγκινησιακή δοκιμασία, τραυματισμός του δέρματος, εγκυμοσύνη κ.λ.π. Σημαντικό στοιχείο θεωρείται η συνύπαρξη της λεύκης με διάφορα άλλα αυτοάνοσα νοσήματα και κυρίως θυροειδίτιδα Hashimoto, αλλά και αυτοάνοσα νοσήματα του κολλαγόνου-αγγειακού ιστού (συστηματικός ερυθυματώδης λύκος, ρευματοειδής αρθρίτιδα κ.ά), μυασθένεια Gravis, κακοήθης αναιμία, σακχαρώδης διαβήτης τύπου 1 κ.λ.π

 

 

Αιτιοπαθαγένεια της λεύκης

 

Το αίτιο της νόσου παραμένει άγνωστο και στα πλαίσια αυτά έχουν διατυπωθεί αρκετές θεωρίες. Σήμερα επικρατούν τρεις από αυτές: α) η αυτοάνοση, στην οποία ενοχοποιείται ο μηχανισμός αυτοανοσίας για την καταστροφή των μελανινοκυττάρων, β) η νευρογενής, όπου κάποιος νευροχημικός παράγοντας (επινεφρίνη) μετά την απελευθέρωση του στις απολήξεις των περιφερικών νεύρων καταστρέφει τα μελανινοκκύταρα και τέλος γ) η αυτοκαταστροφική, στα πλαίσια της οποίας πρόδρομες ουσίες της μελανίνης (φαινόλες) είναι δυνατό να ευθύνονται για την καταστροφή των μελανινοκυττάρων, γεγονός που δε συμβαίνει στους μη-πάσχοντες από λεύκη επειδή λειτουργεί μηχανισμός αυτόματης απομάκρυνσης αυτών των τοξικών ουσιών.

 

 

Κλινικές μορφές της λεύκης

 

Οι κλασικές δερματικές βλάβες της λεύκης είναι λεύκες κηλίδες διαμέτρου χιλιοστών έως αρκετών εκατοστών, με σαφές περίγραμμα, η εξέλιξη τους είναι αργή και καθώς επεκτείνονται, συνενώνονται μεταξύ τους δημιουργώντας εκτεταμένες λευκές περιοχές διαφόρων σχημάτων. Συνήθως, αρχικά εντοπίζονται σε ηλιοεκτεθειμένες περιοχές του σώματος (μάτια, στόμα) ή σε σημεία όπου το δέρμα υφίσταται συνεχή τριβή ή τραυματισμό (δάκτυλα χεριών) και μπορεί να παρουσιάζει συμμετρικότητα. Η διάκριση σε τμήματική ή γενικευμένη λεύκη έχει και προγνωστική σημασία επειδή η πρώτη είναι ιδιαίτερα ανθεκτική στη θεραπευτική αγωγή.

 

 

Θεραπευτική αντιμετώπιση της λεύκης

 

Η θεραπεία της λεύκης δε θεωρείται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Οι ασθενείς θα πρέπει να υποβάλλονται και σε εργαστηριακό έλεγχο για τη διαπίστωση πιθανής θυροειδοπάθειας ή άλλου συτοάνοσου νοσήματος. Σήμερα υφίστανται αρκετές θεραπευτικές προτάσεις για τη νόσο, χωρίς πάντως καμία από αυτές να μπορεί να εγγυηθεί πλήρη ίαση. Η επικρατέστερη στις μέρες μας θεραπεία εκλογής είναι η φωτοχημειοθεραπεία (PUVA), στα πλαίσια της οποίας ο ασθενής λαμβάνει per os ειδικές φωτοευαισθητοποιές ουσίες (ψωραλένια) και μετά παρέλευση δύο ωρών εκτίθεται σε υπεριώδη ακτινοβολία μεγάλου μήκους κύματος (UVA) για χρόνο και δόση προκαθορισμένα. Για ένα πλήρη κύκλο φωτοχημειοθεραπείας απαιτείται ένας μεγάλος αριθμός τέτοιων θεραπειών (συνεδρίες), που φθάνει τις 200-300 και μακρύ χρονικό διάστημα θεραπείας (μέχρι και δύο χρόνια). Το φυσιολογικό χρώμα του δέρματος επανέρχεται σε ποσοστό 60-70% των ασθενών.

 

Το αποτέλεσμα είναι συνήθως μόνιμο. Για την εφαρμογή της PUVA απαιτείται ειδικός μηχανικός εξοπλισμός και εμπειρία του δερματολόγου. Όταν η νόσος έχει περιορισμένη έκταση στο δέρμα εφαρμόζονται τοπικά κορτικοειδή με στενή παρακολούθηση των ασθενών από το δερματολόγο, προς αποφυγή εκδήλωσης τοπικών ανεπιθύμητων ενεργειών από τα κορτικοστεροειδή (ευρυαγγείες, υπερτρίχωση, ραβδώσεις δέρματος). Όταν όλες οι θεραπευτικές προσεγγίσεις αποτυγχάνουν, μπορεί να προταθεί η χειρουργική αποκατάσταση του προβλήματος με τη μέθοδο των ομόλογων μοσχευμάτων. Τέλος, οι ασθενείς θα πρέπει να χρησιμοποιούν αντιηλιακά με μεγάλο δείκτη προστασίας όλη τη διάρκεια του έτους και, εφόσον βέβαία το επιθυμούν, μπορούν να καλύπτουν τις αχρωμικές περιοχές με ειδικές χρωστικές. Η τελευταία πρόταση εφαρμόζεται κυρίως για βλάβες λεύκης που εντοπίζονται στο πρόσωπο και τα άνω άκρα. Τα προϊόντα αυτά είναι αβλαβή, αισθητικά αποδεκτά και αποτελούν μία αποδεκτή λύση-πρόταση σε πολλούς ασθενείς με λεύκη.

 

 

Πορεία – Πρόγνωση της λεύκης

 

 

 

Η δερματοπάθεια αυτή αποτελεί καθαρά αισθητικό, αλλά ιδιαίτερα ενοχλητικό για τον ασθενή, ιατρικό πρόβλημα. Η εξέλιξη της είναι αργή, με υφέσεις και εξάρσεις, οδηγώντας σε δυσχρωμία του προσώπου, των άκρων ή του κορμού.

 

Μερικές φορές η κατάσταση μπορεί να οδηγήσει στον πλήρη αποχρωματισμό του δέρματος. Παρόλα αυτά, σε ένα ποσοστό περίπου 15-20% των ασθενών μπορεί να παρατηρηθεί αυτόματη αποκατάσταση του δερματικού χρωματισμού.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....

δες εδω.....http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=1627

 

σε ευχαριστώ το έχω διαβάσει ... απλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποια άλλη μαμά η οποία της έχει συμβεί κάτι αντίστοιχό ... σίγουρα θα πρέπει να το δει άμεσα ένας δερματολόγος να μας πει τι θα κάνουμε. Πριν από την ηλικία τον 9 ετών διάβασα ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα δηλ. θα εξαπλώνετε και δεν θα μπορώ να το σταματήσω ? και η ψυχολογία του παιδιού μου :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ειχα συμφοιτητρια με το ιδιο προβλημα...η κοπελα ηταν και ειναι πανεμορφη και τα σημεια που ειχαν το προβλημα τα καλυπτε με ειδικο make up..κατι που κανουμε ολες μας δηλ καθε πρωι :lol::lol:

θεα θα ειναι η κορη σου οπως και να εχει..απο οτι μου ειχε πει η κοπελα δεν μπορεσε να κανει κατι για να σταματησει η λευκη αλλα πραγματικα δεν φαινοταν τιποτα..αν θελεις επειδη ειναι συναδερφος φυσιοθεραπευτρια παντρεμενη με γιατρο θα την ρωτησω ξανα και θα σου στειλω πμ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα συμφοιτητρια με το ιδιο προβλημα...η κοπελα ηταν και ειναι πανεμορφη και τα σημεια που ειχαν το προβλημα τα καλυπτε με ειδικο make up..κατι που κανουμε ολες μας δηλ καθε πρωι :lol::lol:

θεα θα ειναι η κορη σου οπως και να εχει..απο οτι μου ειχε πει η κοπελα δεν μπορεσε να κανει κατι για να σταματησει η λευκη αλλα πραγματικα δεν φαινοταν τιποτα..αν θελεις επειδη ειναι συναδερφος φυσιοθεραπευτρια παντρεμενη με γιατρο θα την ρωτησω ξανα και θα σου στειλω πμ..

 

θα το εκτιμουσα αφανταστα...thanks

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοείς την λέυκη γιατί ο λύκος είναι αυτοάνοσο νόσημα (δεν γιατρεύεται απλά με κορτιζόνη τον "κοιμίζουν" και μπορεί να φέρει μέχρι θάνατα) .Λεύκη είχε η γιαγιά μου,δεν ξέρω αν γιατρεύεται αλλά εκείνη δεν είχε εμφανίσει σε όλο το σώμα, καλύτερα να ρωτήσεις και την γνώμη και άλλου δερματολόγου να είσαι σίγουρη για ότι σου έχει πει η άλλη και αν είναι σίγουρα λεύκη γιατί και εγώ είχα εμφανίσει κάτι άσπρες κυλίδες στο πρόσωπο και στο σώμα και μου είχαν πει ότι ήταν λεύκη ενώ τελικά ήταν αλλέργια και μετά από λίγες μέρες εφυγε

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοείς την λέυκη γιατί ο λύκος είναι αυτοάνοσο νόσημα (δεν γιατρεύεται απλά με κορτιζόνη τον "κοιμίζουν" και μπορεί να φέρει μέχρι θάνατα) .Λεύκη είχε η γιαγιά μου,δεν ξέρω αν γιατρεύεται αλλά εκείνη δεν είχε εμφανίσει σε όλο το σώμα, καλύτερα να ρωτήσεις και την γνώμη και άλλου δερματολόγου να είσαι σίγουρη για ότι σου έχει πει η άλλη και αν είναι σίγουρα λεύκη γιατί και εγώ είχα εμφανίσει κάτι άσπρες κυλίδες στο πρόσωπο και στο σώμα και μου είχαν πει ότι ήταν λεύκη ενώ τελικά ήταν αλλέργια και μετά από λίγες μέρες εφυγε

 

ποσο καιρο τις ειχες αύτες τις λευκές κηλίδες ? η κόρη μου πριν απο 1 1/2 χρόνο είχε σκοντάψει σε τσιμέντο και είχαν ματώσει τα γόνατα της (είχε κάνει πολύ άσχημο χτύπημα ) έκλεισαν οι πληγές μεν αλλά δεν επανήλθε το δέρμα της όπως πριν σε αυτό το σημείο, πριν από 2 μήνες εμφανίσθηκε το ίδιο ξεφλούδισμα και στους 2 αστραγάλους και πριν από 1 εβδομάδα εμφανίσθηκε στα δάχτυλα της (πολύ ελαφριά) καθώς και στο πάνω μέρος του αριστερού της ματιού...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αλλά μου φάνηκε ενδιαφλερον και γράφτηκα.

Είδα το λήμμα σχετικά με τη λεύκη και σκέφτηκα ν΄απαντήσω. Εγώ έχω λεύκη από 27 ετών. Εμένα είναι μάλλον κληρονομική γιατί είχε και η μητέρα μου. Επίσης έχω θυρεοειδίτιδα. Στην αρχή μου παρουσιάστικε στη γωνία του ματιού και σιγά σιγά επεκτάθηκε στα χέρια, τους αγκώνες και τα πόδια. Στην αρχή έκανα κάποιες θερπείες puva, με καλά αποτελέσματα, αλλά μετά από λίγο καιρό επανήλθε. Σε κάποια σημεία (γύρω από το στόμα), μερικές φορές φεύγει μόνη της και μετά παρουσιάζεται ξανά. Να σας πω την αλήθεια έχω πάψει ν΄ασχολούμαι μαζί της. Τη συνήθισα. Προσέχω μόνο την αντιηλιακή προστασία. Ευτυχώς το δέρμα μου είναι λευκό και το χειμώνα δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Βέβαια ανησυχώ λίγο μην εμφανιστεί στο γυιό μου που τώρα είναι 14 ετών. Για ένα παιδί ή για τους νέους θα είναι στην αρχή κάποιο σοκ. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αποτελεσματικό. Κάποιος δερματολόγος μου είχε πει ότι η λύση θα έρθει πιθανόν κάποια στιγμή στο μέλλον με γονιδιακή θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αλλά μου φάνηκε ενδιαφλερον και γράφτηκα.

Είδα το λήμμα σχετικά με τη λεύκη και σκέφτηκα ν΄απαντήσω. Εγώ έχω λεύκη από 27 ετών. Εμένα είναι μάλλον κληρονομική γιατί είχε και η μητέρα μου. Επίσης έχω θυρεοειδίτιδα. Στην αρχή μου παρουσιάστικε στη γωνία του ματιού και σιγά σιγά επεκτάθηκε στα χέρια, τους αγκώνες και τα πόδια. Στην αρχή έκανα κάποιες θερπείες puva, με καλά αποτελέσματα, αλλά μετά από λίγο καιρό επανήλθε. Σε κάποια σημεία (γύρω από το στόμα), μερικές φορές φεύγει μόνη της και μετά παρουσιάζεται ξανά. Να σας πω την αλήθεια έχω πάψει ν΄ασχολούμαι μαζί της. Τη συνήθισα. Προσέχω μόνο την αντιηλιακή προστασία. Ευτυχώς το δέρμα μου είναι λευκό και το χειμώνα δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Βέβαια ανησυχώ λίγο μην εμφανιστεί στο γυιό μου που τώρα είναι 14 ετών. Για ένα παιδί ή για τους νέους θα είναι στην αρχή κάποιο σοκ. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αποτελεσματικό. Κάποιος δερματολόγος μου είχε πει ότι η λύση θα έρθει πιθανόν κάποια στιγμή στο μέλλον με γονιδιακή θεραπεία.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και το ενδιαφέρον σου, ειναι ακριβώς όπως το περιέγραψες το σοκ, δεν υπάρχει στιγμή που να μην το σκέφτομαι και να μην ειμαι τρομερά προβληματισμένη με το γεγονός... ψάχνω να βρω εναν δερματολογο ο οποίος εχει εξιδήκευση σε αυτό και να ειναι στην Αθηνα ... και πάλι ευχαριστώ πολυ για ολα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Και γω έχω λεύκη τα τελευταία 3 χρόνια (είμαι 28). Μου εμφανίστηκε εντελώς ξαφνικά, πρώτα γύρω από το στόμα και στη συνέχεια γύρω από τα μάτια και κάποιες κουκίδες εδώ και κει. Δεν υπάρχει παθολογική αιτία ούτε έχω κάνει κάτι γι'αυτό. Απλά προσπαθώ να το καλύψω με μακιγιάζ και να ζήσω μ'αυτό. Δεν είναι και ότι καλύτερο καθώς η ψυχολογία μου έχει κλονιστεί και ας μην το δείχνω. Ειδικά τα καλοκαίρια που μαυρίζω -όχι από ηλιοθεραπεία, αυτό το έχω ξεχάσει.

Τελος πάντων, πέρυσι είχε έρθει μία πελάτισσα στο γραφείο και πρόσεξε τη λεύκη μου και μου είπε για τη νύφη της που έκανε φωτοθεραπεία και της πέρασε.

Μου έδωσε τα στοιχεία του γιατρού ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΕ ΠΑΣΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ γιατί εγώ τον άνθρωπο δεν τον ξέρω, ούτε τον έχω δει. Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει περαιτέρω πληροφορίες. Ξέρω μόνο πως ανήκει στον ιατρικό σύλλογο.

 

Παπαδόπουλος Γιώργος

210-8647789

Κυψέλη

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

δείτε εδω έχει κουβεντιαστεί πάλι το θέμα :

 

edit admin λόγω συγχώνευσης

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει καποιος χρησιμοποιηση κατα της λευκης θεραπεια με συστατικο που λεγεται κελινι?ειναι υγρο το βαζεις κ μετα απο 2 ωρες βγαινεις στον ηλιο για 30 ωρα.

nasos

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος κανει θεραπεια για την λευκη με συστατικο που λεγεται κελινι.ειναι υγρο κ μετα απο μιση ωρα αφου το βαλεις βγαινεις στον ηλιο?

nasos

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα καλυτερα ρωτα καποιον ειδικο..

εχω κι εγω λευκη τα τελευταια 5 χρονια περιπου κ απλα δεν ασχολουμαι...

απ οτι εχω ρωτησει κ ψαξει δεν υπαρχει θεραπεια....

μονο καλη ψυχολογια κ συμφιλιωση με τον εαυτο σου... :wink:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο κ εχεις αποτελεσμα, συνταγη γιατρου ειναι ,απλως θελω να δω αν εχει αποτελεσμα κ σε αλλους

nasos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχε κάνει η μαμά μου, πολλά χρόνια πριν.

 

Δεν ξέρω αν τα χάπια που έπαιρνε είχαν μέσα αυτό το συστατικό, αλλά ακριβώς όπως γράφεις, μετά από μισή ώρα καθόταν στον ήλιο. Αν θυμαμαι καλά, τότε της τα έστελνε μία θεία μου από την Αμερική.

 

Πάντως δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα.

 

Δεν ξέρω εάν σε παρηγορεί λίγο, αλλά με την πάροδο των χρόνων ατόνησαν τα σημάδια.

 

Απ' όσο ξέρω, επειδή το έψαξε η μαμά μου, αποτελεσματική θεραπεία δεν υπάρχει γιατί δεν ξέρουν ακριβώς τι την προκαλεί. Θεωρείται αυτοάνοσο νόσημα, δηλ. ο ίδιος ο οργανισμός επιτίθεται στον εαυτό του.

 

Αυτά από μένα, από προσωπική εμπειρία και όχι ιατρική. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα χρειαστώ την βοήθεια σας, η μεγάλη μου κόρη έχει εμφανίσει στο δέρμα και χαρακτηριστικά σε κλειδώσεις της (γόνατα - αστραγάλους - και σε κάποια δάχτυλα) λεύκη ή λύκο (έτσι το λενε) , έμαθα ότι είναι κληρονομικό (το είχε η γιαγιά μου και οι 2 από τις 4 αδελφές της μαμάς μου) , ξέρετε πως μπορεί να αντιμετωπισθεί ? έχω διαβάσει διάφορα κατά καιρούς και έχω προβληματιστεί ... ξέρετε εσείς να μου πείτε τι σημαίνει αυτό η λεύκη και αν μπορεί να σταματήσει ?

 

Καλησπέρα.. φαντάζομαι μέχρι σήμερα θα έχεις πάρει πολλές απαντήσεις. Ένιωσα όμως τον πανικό σου, και είπα να σου απαντήσω, έστω κι άργοπορημένα.

Κατ' αρχήν, η λεύκη και ο λύκος είναι δύο -μεν- αυτοάνοσα, αλλά τελείως διαφορετικά νοσήματα. Διάβασα πιο κάτω οτι της βγήκε μετά από χτυπήματα.. λοιπόν, είμαι 30 κι έχω λεύκη από τα 6 μου.. μπορείς να φανταστείς πόσα σημάδια έχω από τις φορές που έχω χτυπήσει. Όσο για την κληρονομικότητα.. πρόσφατα πήρα μέρος σε δύο έρευνες που εστιαζαν στην κληρονομικότητα των αυτοάνοσων και το κατα πόσο οι άνθρωποι που έχουν λεύκη είναι πιο επιρρεπείς σε άλλα τέτοια νοσήματα. Πριν από αρκετά χρόνια διαγνώσθηκα με hashimoto (το αυτοάνοσο του θυροειδή) και κακοήθη αναιμία (ο οργανισμός μου παράγει και μετά καταστρέφει τη Β12).. οι γιατροί που μίλησα δεν ακόμα δεν έχουν ιδέα αν αυτά συνδέονται κάπως.

Όσο για το αν γιατρεύεται.. ένα μικρό ποσοστό των ανθρώπων που έχουν δοκιμάσει θεραπείες έχουν δει αποτελέσματα. Προσωπικά, σταμάτησα να ασχολούμαι μετά από 10 περίπου χρόνια, ήταν εξουθενωτικό και σχεδόν αναποτελεσματικό. Άλλωστε, δεν πονάει, δεν είναι μεταδοτικό και δεν είναι θανατηφόρο. Συνήθισα από μικρή να μη βγαίνω καθόλου στον ήλιο.. κι αυτό ήταν όλο.

Οι δύσκολες εποχές ήταν στην εφηβεία, όταν με κοίταζαν περίεργα και δεν ήξερα πως να αντιδράσω. Τώρα πια, δεν το θυμάται κανείς.. δεν ασχολείται κανείς. Ενδεικτικό δε, είναι οτι στους μεγάλους (ξένους) οργανισμούς για τη λεύκη, το νοσημα δεν αναφέρεται ως "disease", αλλά ως "skin disorder".

Δε μπορώ να σου πω να σταματήσεις να ανησυχείς, άλλωστε ακόμα θυμάμαι τον πανικό της δικής μου μαμάς όταν ανακάλυψε το πρώτο μου σημάδι.. αυτό που μπορώ με σιγουριά να σου πω, είναι οτι απ' όλα τα νοσήματα, η λεύκη είναι η πιο ακίνδυνη. Οι άνθρωποι που την έχουν (ειδικά αν είναι τυχεροί και είναι λευκοί) σταματάνε να ασχολούνται μαζί της μετά από κάποιο διάστημα, κι απλά προσέχουν το καλοκαίρι.

Ελπίζω να μη σε κούρασα, κι ελπίζω πραγματικά να μην ανησυχείς.. η κόρη σου θα είναι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΛΕΥΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΟΣΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Τζένη δεν είμαι η ίδια παθούσα αλλά η αδερφή μου, η οποία είχε εμφανίσει αρκετά μεγάλα σημάδια στο εσωτερικό των και των δυο μηρών από όταν ήταν μωράκι. Εγώ τη θυμάμαι μέχρι και στο Δημοτικό που ήταν αρκετά έντονα τα σημάδια. Τότε ως μωρό (δεκαετία '70) είχε κάνει κάποια θεραπεία από την οποία από ότι λένε οι γονείς μας είχε κάποια μικρή βελτίωση. Όμως, μεγαλώνοντας σιγά σιγά τα σημάδια έσβησαν σε σημείο που τώρα δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου και ούτε κανείς που δεν ξέρει μπορεί να το καταλάβει. Όταν είμασταν μικρές ένιωθε άσχημα όταν πηγαίναμε πχ στη θάλασσα και μέχρι μεγαλύτερη το έλεγε ότι φαίνονται κλπ (είναι και αρκετά μελαχροινή και έκανε αντίθεση) παρότι πραγματικά ήταν ανεπαίσθητα. Τώρα πια (είναι 32) έχει να ασχοληθεί με το θέμα πάρα πολλά χρόνια αν και σου ξαναλέω ότι δεν φαίνονται καθόλου.

 

Εύχομαι να είναι περαστικά και για εσάς!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

edit admin μη έγκυρο link

Τζένη ρίξε μια ματιά εδω , υπάρχουν κιάλλοι γονείς με τις ιδιές ανυσηχίες - προβλήματα ...

 

εύχομαι οτι το καλύτερο για εσάς!:)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...