Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΔΥΟ ΣΑΚΟΥΣ


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες!εχω κι εγω διδυμακια στην 13η εβδομαδα με τη διαφορα οτι εχω αλλα 2 παιδακια(τα οποια τα γεννησα με καισαρικη) και η δευτερη καισαρικη εγινε πριν απο 9 μηνες!!φοβαμαι παρα πολυ για το τι μπορει να παθω με μια τοσο κοντινη εγκυμοσυνη και μαλιστα διδυμη.προσπαθω να βρω δυναμη να ξεπερασω τους φοβους μου αλλα δυσκολα...απο το πολυ αγχος ανεβαζω πιεση και ο γιατρος μου τα εχει παιξει!!καλη δυναμη σε ολες και καλο κουραγιο!!

 

πλακα με κανεις ετσι?!

 

μια ξαδερφη στα γιαννενα.... ταμαμ σαν εσενα. ιδια φαση.

διδυμα στην 1η, διδυμα στην 2η. τπτ δεν επαθε με τις 2 καισαρικες καπακι η μια στην αλλη.

 

ποποποποποοοοοο, ουτε χειραψια ο αντρας σου απο τουδε κ στο εξης!!!!:-D

με το καλο! κ καλα κουραγια!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σε ολες!εχω κι εγω διδυμακια στην 13η εβδομαδα με τη διαφορα οτι εχω αλλα 2 παιδακια(τα οποια τα γεννησα με καισαρικη) και η δευτερη καισαρικη εγινε πριν απο 9 μηνες!!φοβαμαι παρα πολυ για το τι μπορει να παθω με μια τοσο κοντινη εγκυμοσυνη και μαλιστα διδυμη.προσπαθω να βρω δυναμη να ξεπερασω τους φοβους μου αλλα δυσκολα...απο το πολυ αγχος ανεβαζω πιεση και ο γιατρος μου τα εχει παιξει!!καλη δυναμη σε ολες και καλο κουραγιο!!

Χαρα στο κουραγιο σου κουκλα μου...Πολυτεκνη!!!Δεν νομιζω οτι θα παθεις κατι απλα μαλλον θα χρειαστει να εισαι πιο προσεκτικη αυτη τη φορα για να μην ταλαιπωρηθεις.Ελπιζω να εχεις βοηθεια απο καποιον (μαμα,πεθερα ,αδερφη...καποιον?)γιατι θα ειναι πιο ευκολα ετσι.θα μπορεις να ξεκουραστεις.Να εισαι αισιοδοξη...Μην ανεβαζεις πιεση απο τωρα...θα στην ανεβαζουν μετα οταν θα τρεχουν ολα τα πιτσιρικια δεξια αριστερα...Ολα θα πανε καλα.

και εγω διαπιστωσα την προηγουμενη βδομαδα οτι εχω δυο σακουλακια στην κοιλιτσα μου.Ειναι απο εξωσωματικη και προσεχω οσο να ναι λιγο παραπανω.Αλλο παιδακι δεν εχω οποτε ολη μου η προσοχη ειναι στραμμενη σε αυτα.Περιμενω τν Πεμπτη το ραντεβου μου,μηπως και ακουσουμε καρδουλιτσες(θα ειμαι 6 εβδομαδων και 3 ημερων).Την προηογουμενη φορα που δεν ακουσαμε (ημουν 4w&6d)τιποτα μου κακοφανηκε και εχω αγωνια για το αν ειναι και τα δυο καλα.Παντως νιωθω καλα,δεν ποναω δεν εχω ουτε αιμα ουτε τιποτα αλλο για να ανησυχω βασιμα....Μακαρι ολα να πανε καλα...Καμια ατυχια να μην μας συμβει!!!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω ιδιαιτερη βοηθεια, βεβαια ο αντρας μου με βοηθαει παρα πολυ απο το μεσημερι και υστερα.το θεμα δεν ειναι η βοηθεια... ειναι ο φοβος!! μιλαμε για πολυ φοβιτσιαρα! στις δυο προηγουμενες γεννες μου πριν φυγω απο το σπιτι για το νοσοκομειο εγραφα την διαθηκη μου και την κολλουσα στο ψυγειο!!αυτη τη φορα δεν με τρομαζει τοσο πολυ η γεννα οσο η εγκυμοσυνη. μου ειπαν τρελα πραγματα, ρηξη μητρας, εκλαμψια και αλλα τετοια καλα!! η μαμα μου βεβαια αναρωτιεται, αν δεν φοβομουν τοσο πολυ, ποσα παιδια θα ειχα?δεκα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.

κρικατ κοπελα μου συνχαρητηρια και χαρα στο κουραγιο σου. δε χρειαζεται να ανυσηχεις για τιποτα διοτι ανχωνεις ετσι περισσοτερο τα μωρα μεσα στη κοιλιτσα σου. οσο μπορεις να ξεκουραζεσε τοσο καλυτερο θα ειναι.κατα τα αλλα εκατονταδες εγκυμοσηνες πλεον με διδυμα ειτε φυσιολογικα ειτε με εξωσωματικη, οποτε ειμαστε παρα πολλες στην ιδια μοιρα.

 

psixi καλη εγκυμοσηνη και σε εσενα!! και εγω ειμαι 5,5 μηνων εγκυος απο εξωσωματικη σε διδυμα. να προσεχεις αρκετα στην αρχη τους 3 πρωτους μηνες και ολα θα πανε καλα. εγω εχω μια παρα πολυ καλη εγκυμοσηνη χωρις ουτε ενα συμπτωμα!! μονο λιγο αιμα ειχα την 8η βδομαδα αλλα αυτο συνηθηζεται και εαν συμβει σε εσενα μην ανησυχησεις καθολου. διοτι εγω ειχα παθει σοκ!!!ειχα τρελαθει. εννοητε σου ευχομαι να μη το παθεις.

κοριτσια εαν προσεχετε και δεν κανετε δουλειες, δε σηκωνετε βαροι, τρωτε υγιεινα..δεν θα παθετε τιποτα!!! απλα απολαυστε το.!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημερα! :-P Εχω και εγω εναν μικρο γολγοθα εγκυμοσυνης και θελω να τον μοιραστω. Στον πρωτο μου υπερηχο ειδαμε κανονικα το σακο χωρις να υπαρχει μωρακι μεσα.:-( Λογικο ! 5 εβδομαδων ημουν μονο!Μου είπε επισης οτι εβλεπε και κατι το οποίο πίεζε το μωρό σαν ινομυωμα. Κλεισαμε ραντεβου μετα απο 15 ημερες.Σε αυτο το διαστημα αιμορραγησα κανονικοτατα και μου εδωσε ο γιατρος τηλεφωνικα UTROGESTAN 200m. Χθες -7εβδομαδων -εκανα τον δευτερο υπέρηχο όπου ειδαμε το μωρακι :wink:! 135 παλμους 8 χιλιοστα πολυ συγκινητικο και τελειο συναισθημα πραγματικα!!.... και αργοτερα ο γιατρος μου ειπε οτι την αιμοραγία την προκαλεί αυτο το κατι που τελικα δεν ειναι ινομυωμα αλλα...... δευτερος σακος!!!! αδειος προς στιγμην αλλα με πιθανοτητα να γεμισει!

υπαρχει περιπτωση δηλαδη να κανω διδυμα?εχει συμβει σε καποια απο σας πρωτα να γεμισει το ενα σακουλακι και αργοτερα το αλλο?:?::?:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!

ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ανάλογη περίπτωση που εμφανίστηκαν δύο σάκοι, ενας σακος μεγάλος με έμβρυο με καρδιακή λειτουργία και ένας άλλος μικρούλης στο 1/3 του πρώτου με έμβρυο χωρίς όμως παλμό, που να εξελίχθηκε εν τέλει και εκείνο και με τι συνέπειες?? επίσης αν μιλάμε για απορρόφηση του μικρού σάκου πως γίνεται?? σαν αποβολή με αίμα?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ανάλογη περίπτωση που εμφανίστηκαν δύο σάκοι, ενας σακος μεγάλος με έμβρυο με καρδιακή λειτουργία και ένας άλλος μικρούλης στο 1/3 του πρώτου με έμβρυο χωρίς όμως παλμό, που να εξελίχθηκε εν τέλει και εκείνο και με τι συνέπειες?? επίσης αν μιλάμε για απορρόφηση του μικρού σάκου πως γίνεται?? σαν αποβολή με αίμα?????

Καλημερα!

Αυτο συνεβη κ σε μενα αλλα μετα ειδαμε κ το 2ο εμβρυο κ ολα καλα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αυτο συνεβη κ σε μενα αλλα μετα ειδαμε κ το 2ο εμβρυο κ ολα καλα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! να σου ζήσουν! μακαρι να συμβεί και σε εμάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα! Εχω και εγω τα διδυμακια μου στην κοιλιτσα μου(εξωσωματικη) και ειμαι στην 6η εβδομαδα. Την 5η εβδομαδα ειχα ενα επεισόδιο με αρκετο αιμα αλλα δοξα το θεο οι δυο σακοι στην θεση τους! Και εμενα οι σακοι εχουν διαφορα στο μέγεθος. Τι εξήγηση δινεται εσείς αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα! Εχω και εγω τα διδυμακια μου στην κοιλιτσα μου(εξωσωματικη) και ειμαι στην 6η εβδομαδα. Την 5η εβδομαδα ειχα ενα επεισόδιο με αρκετο αιμα αλλα δοξα το θεο οι δυο σακοι στην θεση τους! Και εμενα οι σακοι εχουν διαφορα στο μέγεθος. Τι εξήγηση δινεται εσείς αυτο?

 

συγχαρητηρια!! ολα καλα να σου πανε!!!

 

η διαφορα του μεγεθους των σακων εχει σχεση με τη στιγμη εμφυτευσης... μπορει το ενα εμβρυο να εμφυτευθηκε πχ δευτερα και το αλλο τεταρτη..! παντα στα διδυμα το ενα ειανι λιγο μικροτερο απο το αλλο!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα! Εχω και εγω τα διδυμακια μου στην κοιλιτσα μου(εξωσωματικη) και ειμαι στην 6η εβδομαδα. Την 5η εβδομαδα ειχα ενα επεισόδιο με αρκετο αιμα αλλα δοξα το θεο οι δυο σακοι στην θεση τους! Και εμενα οι σακοι εχουν διαφορα στο μέγεθος. Τι εξήγηση δινεται εσείς αυτο?

με το καλο! ποση διαφορά έχουν?? εμένα είναι στο 1/3 του μεγάλου αλλά δεν ξέρω αν θα προχωρήσει. αν εχετε ακουσει όμως καρδούλες είστε σε πολύ καλό δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...