Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες στο στήθος...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! μόλις χθες παρατήρησα ότι στο κάτω μέρος του στήθους μου εμφανίστηκαν μερικές ροζ ραγάδες :(:(:(

2-3 βέβαια σε κάθε στήθος και πολύ μικρές σε μήκος αλλά αρκετές για να μου χαλάσουν τη διάθεση και να με στεναχωρήσουν.... χρησιμοποιώ την κρέμα simulcium. μήπως πρέπει να πάρω καμία ειδικά για το στήθος;

Επίσης... ξέρει καμια αν παίζει ρόλο το ότι δεν φοράω σουτιέν όταν είμαι στο σπίτι; δλδ τις περισσότερες ώρες τις μέρας! απογοητεύτηκα!! Δεν αντέχω να τις βλέπω!

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσάκι μου με απασχολεί και εμένα λίγο το θέμα και η αλήθεια είναι ότι δεν βάζω κάποια κρέμα γιατί κρυώνω τώρα το χειμώνα. Βάζω όμως baby oil πριν να βγω απο το μπάνιο και προς το παρόν δεν εμφανίστηκε τίποτα, αλλά η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έβαλα κιλά μόνο έκανα μια μικρή κοιλίτσα

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κ γω έβαλα πολλά κιλά... 5 μέχρι τώρα. και δεν μπορώ να πω ότι μεγάλωσε και πάααααρα πολύ το στήθος για να κάνει από τώρα ραγάδες. τι να πω;;; δλδ σε 2 μήνες τι θα γίνει;;;

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σας έβαζα φώτο με την κοιλούμπα μου αλλά ντρέπομαι! Στήθος δεν είχα ποτέ μου οπότε δεν έκανα ραγάδες εκεί! Είχα από την εφηβεία παντού! ΠΑΝΤΟΥ ΟΜΩΣ! Πισινό, μπούτια, καπούλια, μέση. Στην εγκυμοσύνη αποφάσισα ότι στην κοιλιά τουλάχιστον ΔΕΝ θα κάνω!

Από τον 3ο μήνα έβαζα αμυγδαλέλαιο μαζί με σταγόνες eviol δλδ βιταμίνης Ε. Γύρω στον 5ο άρχισα κάθε μέρα μα κάθε μέρα όμως εεε??!! το βράδυ πριν τον ύπνο να βάζω την synchroelast. Ακριβούτσικη λίγο, θαρρώ έκανε 30-35 ευρώ αλλά τα άξιζε τα λεφτά της καθώς δεν έκανα ούτε μισή ραγάδα και είχα δέρμα με προδιάθεση. Δείτε στις οδηγίες, αν κάνει για το στήθος εγώ τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω προσιάθεση στις ραγάδες καθώς στο στήθος έχω ήδη αλλά στην κοιλιά δεν θέλω να κάνω. Μάλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Εγώ βάζω ήδη Johnsons Baby Gel, σαν το λαδάκι αλλά Gel με χαμομήλι. Φαίνεται να βοηθάει, θα αγοράσω όμως την κρέμα για πιό σίγουρα. Αν αρχίσουν να βγαίνουν, ένα είναι σίγουρο, δεν σταματούν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παιδικα λαδια κ οι κρεμες βοηθανε αλλα παιζει ρολο κ το δερμα.πχ η ξαδερφη μου δεν εβαλε τιποτα απο αυτα κ εκανε ραγαδες η φιλεναδα μου ολη μερα εβαζε κ εκανε κ αυτη.εγω εβαζα 2 φορες τη μερα κ δεν εκανα στο στηθος αλλα η κοιλια μου εχει!!ποπη οι ραγαδες στη αρχη ειναι ροζ κ σε κανενα 9μηνο μετα τη γεννα γινονται ασπρες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ναι, το δέρμα παίζει τον πρωταρχικό ρόλο, αλλά σίγουρα λάδια και κρέμες βοηθάνε. Πηγαίνετε να πάρετε το αγνό αμυγδαλέλαιο από το φαρμακείο...... Εμένα αυτό μου προτείνανε και το αισθάνομαι πολυ καλά πάνω στο δέρμα μου. Και στήθος και κοιλιά. Κι ο θεός βοηθός!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη μου εγω δεν ειμαι εγκυος κ το κακο εχει ειδη γινει στην κοιλια.αρα μονο μια πλαστικη με σωζει!αληθεια υπαρχει καμια κρεμα που να τις μειωνει καπως??

μπααα ε?

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη μου εγω δεν ειμαι εγκυος κ το κακο εχει ειδη γινει στην κοιλια.αρα μονο μια πλαστικη με σωζει!αληθεια υπαρχει καμια κρεμα που να τις μειωνει καπως??

μπααα ε?

Μου εχει πει η φαρμακοποιος για την Κελοσοφτ που κανει 40 ?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σου γλυκιά μου...... είχα και εγώ την ίδια ανησυχία με εσένα και για αυτό αποφάσισα να μιλήσω με τον γιατρό μου....οκ του λέω δίνω τα πάντα για το παιδάκι που θα φέρω στον κόσμο, αλλα πως θα εμφανιστώ μετα στην παραλία?????? εντάξει εννοείτε πως όλο αυτό ειναι μεταξύ σοβαρού και αστείου!!! μου ειπε πως βάση της πείρας του, όσο ακριβή και να είναι μια κρέμα, αν εχει προδιαθεση το σώμα σου για ραγάδες θα κάνει, και πως εμπειρικά απο τις άλλες εγκυες που βλέπει και παρακολουθεί τόσα χρόνια είναι η βαζελίνη....την ξεκίνησα απο την επόμενη μέρα(τότε ήμουν 2 μηνων σχεδόν) μέχρι τώρα στην κοιλίτσα μου και στο στήθος δεν εχω ούτε μία ραγάδα(είμαι στον 6ο μήνα και εχω παρει 5 κιλα,και δεν την βαζω καθε μερα) και θα πρεπει να σου τονίσω ότι και εγώ καθομαι στο σπίτι τις περισσότερες ωρες της ημέρας χωρίς στηθόδεσμο και πως το σώμα μου εχει προδιαθεση για ραγάδες γιατι τα μπουτακια μου απο την εφηβεία ειναι τίγκα στην ραγάδα! Ελπίζω να σε βοηθησα!! φιλια πολλα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γειά σου γλυκιά μου...... είχα και εγώ την ίδια ανησυχία με εσένα και για αυτό αποφάσισα να μιλήσω με τον γιατρό μου....οκ του λέω δίνω τα πάντα για το παιδάκι που θα φέρω στον κόσμο, αλλα πως θα εμφανιστώ μετα στην παραλία?????? εντάξει εννοείτε πως όλο αυτό ειναι μεταξύ σοβαρού και αστείου!!! μου ειπε πως βάση της πείρας του, όσο ακριβή και να είναι μια κρέμα, αν εχει προδιαθεση το σώμα σου για ραγάδες θα κάνει, και πως εμπειρικά απο τις άλλες εγκυες που βλέπει και παρακολουθεί τόσα χρόνια είναι η βαζελίνη....την ξεκίνησα απο την επόμενη μέρα(τότε ήμουν 2 μηνων σχεδόν) μέχρι τώρα στην κοιλίτσα μου και στο στήθος δεν εχω ούτε μία ραγάδα(είμαι στον 6ο μήνα και εχω παρει 5 κιλα,και δεν την βαζω καθε μερα) και θα πρεπει να σου τονίσω ότι και εγώ καθομαι στο σπίτι τις περισσότερες ωρες της ημέρας χωρίς στηθόδεσμο και πως το σώμα μου εχει προδιαθεση για ραγάδες γιατι τα μπουτακια μου απο την εφηβεία ειναι τίγκα στην ραγάδα! Ελπίζω να σε βοηθησα!! φιλια πολλα!

 

 

maraki

καλησπερα...ηθελα να σε ρωτήσω...την απλή βαζελίνη βάζεις που είναι λιπαρή ή την άλλη σαν κρέμα; γιατί μου είπαν ότι υπαρχει και ένα άλλο είδος που είναι σαν γαλακτωμα. όταν δεις το μνμ, απάντησε μου σε παρακαλώ!

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...κι εμένα ο γιατ΄ρος μου μου είπε μια από τα ίδια όταν τον ρώτησα ποιά κρέμα να πάρω...τελικά πήρα βαζελίνη από το φαρμακείο(τη ροζ την παιδική) έχει και στο σουπερ μάρκετ γύρω στα 3-4ευρώ..την έχω βολευτεί πολύ και δεν κολλάει...σκεφτομαι βέβαια να πάρω και τη mama uno που μου είπαν ότι είναι καλή και να τη βάζω εναλλακτικά με τη βαζελίνη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αν το δερμα εχει προδιαθεση για ραγαδες δε κανουν τιποτα αυτα.εγω στην κορη μου 3 φορες την ημερα εβαζα.τις 2 εβαζα βαζελινη κ τη μια λαδι εγκυμοσυνης κατα των ραγαδων κανοντας σχολαστικο μασαζ οπως εγραφαν οι οδηγιες.ε γεμισα ραγαδες σε ολη την κοιλια :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... ξέρει καμια αν παίζει ρόλο το ότι δεν φοράω σουτιέν όταν είμαι στο σπίτι; δλδ τις περισσότερες ώρες τις μέρας! απογοητεύτηκα!! Δεν αντέχω να τις βλέπω!

Kαλησπερα!Με το καλο το μωρακι σου γερο και δυνατο!:PΤο καλο σουτιεν παιζει μεγαλο ρολο επειδη το στηθος υποκυπτει ευκολα στην βαρυτητα.Εγω χρησιμοποιησα την ιδια κρεμα και με συνολικο βαρος 8 κιλα δεν εκανα ραγαδες.

Καλό θα είναι από τον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης η μέλλουσα μαμά να αρχίσει το μασάζ του στήθους πριν το μπάνιο για 2-3 λεπτά: α) αλείψτε τις παλάμες σας με βαζελίνη ή την lotion – κρέμα β) πιάστε το στήθος σας με τα δυο σας χέρια. Οι δύο αντίχειρες βρίσκονται στην επάνω επιφάνεια του στήθους και τα δάχτυλα στην κάτω επιφάνεια. Με το δείκτη και τον αντίχειρα πιέζεται η θηλή και βγάζει μερικές σταγόνες πύαρ, γ) οι κινήσεις θα πρέπει να κατευθύνονται από την περιφέρεια προς τη θηλή, μια και αυτή είναι η φορά που έχουν οι γαλακτοφόροι πόροι. Το μασάζ βοηθά στο να αποφραχθούν και να διευρυνθούν οι γαλακτοφόροι πόροι του στήθους, να σκληρύνουν οι θηλές, να μην δημιουργηθούν ραγάδες και τέλος το γάλα να ρέει εύκολα κατά την περίοδο της λοχείας.Και να φοράτε στηθόδεσμο ανάλογου μεγέθους με το στήθος σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Koritsia ego vazo apo tin arxi tis ekgumosunis to Bio-Oil den uparxei stin Ellada, ego to pairno apo amazon... Mou to eixan sustisei files mou apo to exoteriko pragmatika den exo kanei oute ena simadaki...:) kai kapoies palies pou eixa sto stithos exoun arxisei kai exafanizontai...

LaFHp3.png

 

gwUip3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι στον πεμπτο μηνα τι με συμβουλευεται να ξεκινησω να βαζω στο σωμα?μεχρι τωρα εβαζα μπειμπι οιλ μετα ο μπανιο ..η βαζελινη ειναι πολυ λιπαρη την δοκιμασα αλλα δεν την μπορω να κολαω ολοκληρη!αχ πειτε μου καμια ιδεα!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τί άγχος είναι αυτό με τις ραγάδες...όλα τα άλλα τα είχαμε αυτό μας έλειπε...κι εμένα η εφηβεία μου άφησε τα "σημάδια" της, στο στήθος, στα μπούτια και λίγες στους γοφούς..η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσα χρόνια ίιιιισα που φάινονται και να πω την αλήθεια δε με ενοχλούν και καθόλου, έχουν σχεδον επουλωθεί, είμαι και αρκετά λευκή και ίσα που φάινεται μια πολύ μικρή διαφορά στο δέρμα, κι αυτό από πολύ κοντα. Το θέμα είναι ότι το δέρμα μου είναι πολύ ευαίσθυητο και ξηρό. Εϊδα και κάτι φωτος από ξε΄να σαιτ που ποστάρουν μανούλες τις κοιλίτσες τους και έπαθα σοκ!!!! Διάβασα ότι στην επούλωσή τους βοηθάει η επάλειψη με ασπράδι αυγου!!!! http://www.ehow.com/how_4744979_use-whites-rid-stretch-marks.html

αλλά για την αποφυγή τους τα μόνα που βρήκα ήταν..σωστή διατροφή και νερό....απογοήτευση......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ χάλια ποιότητα δέρματος, από την άποψη ότι 'σπάει' και 'ανοίγει' πολύ εύκολα! Από την εφηβεία έχω αρκετές ραγάδες, σε στήθος, μηρούς, γλουτούς...παντού είναι οι άτιμες!

Στην 1η μου εγκυμοσύνη λοιπόν είχα πλήρως συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα γεμίσει και η κοιλιά μου...Και όμως τίποτα!! Το μόνο που έκανα ήταν να βάζω από την αρχή (πριν ξεκινήσει να μεγαλώνει η κοιλιά) μετά το μπάνιο πρώτα baby oil (το dry, γιατί το άλλο είναι πολύ λιπαρό και δεν το αντέχω) και μετά κάποια κρέμα σώματος από πάνω. Είχα δοκιμάσει αυτές τις ειδικές για ραγάδες αλλά η μυρωδιά τους μου έφερνε αναγούλα, οπότε τελικά έβαζα μια κοινή κρέμα του Κορρέ για το σώμα.

Και τώρα το ίδιο κάνω, ανελλιπώς κάθε μέρα, από την ώρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!!

το δερμα τελικαπαιζει πολυ πολυ μεγαλο ρολο!!η μαμα μου εκανε 6 παιδια δεν εβαλε ποτε πανω της καποια κρεμα δεν εχει ουτε μια ραγαδα πουθενα ουτε κυτταριτιδα δεν εχει!!καθε φορα που το σκεφτομαι μονο τα κλαματα δεν βαζω!!εγω ειμαι 37 εβδομαδα βαζω μια φορα τη μερα της τζονσον με λεβαντα γιατι βιηθαει καπως με τις αυπνιες μου αλλα επειδη αρεσει και στο φιλο μου!!ραγαδα δεν εχω ουτε μια στην κοιλια,

ομως στο στηθος τι να σας πω ειχα μικρο στηθος και τωρα φοραω 85Δ και εννοειτε εχω κατι ραγαδες!!!!!!!!!!!!!η αδελφη μου παλι εκανε μονο στην κοιλια!!εβαζε μπεμπανθολ!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

kounelitsa μου, πήρα συνολικά καμιά 15ριά κιλά (ξεκίνησα 56-57 και έφτασα 72). Ε, λίγα δεν τα λες!!! Τα έχασα όμως πολύ γρήγορα...

Το θέμα είναι ότι και τώρα κάπου εκεί με υπολογίζω αλλά τι να κάνω? εγώ φταίω που πεινάω? χεχε :)

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

σας εύχομαι ότι καλύτερο για τη νέα χρονιά και με το καλό να κρατήσουμε όλες στα χέρια μας τα παιδάκια μας!

Με απασχολεί κι εμένα το θέμα των ραγάδων.. είμαι 18 εβδομάδων και ακόμη δεν με έχει επισκεφτεί καμιά (ευτυχώς!) και δεν έχω χρησιμοποιήσει και καμία ενυδατική ή οτιδήποτε άλλο. Μόνο μια φορά έβαλα βαζελίνη αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η υφή της και δεν το ξαναπροσπάθησα... θα ήθελα την συμβουλή σας για το θέμα αυτό... επίσης μου έχουν πει και έχω διαβάσει αρκετές έρευνες που αναφέρουν ότι τα συστατικά στα προϊόντα τέτοιου τύπου με κατάληξη "..paraben" είναι επιβλαβή... μήπως γνωρίζει καμία κάποια κρέμα ή λάδι που να μην τα περιέχει;

Link to comment
Share on other sites

...επίσης μου έχουν πει και έχω διαβάσει αρκετές έρευνες που αναφέρουν ότι τα συστατικά στα προϊόντα τέτοιου τύπου με κατάληξη "..paraben" είναι επιβλαβή... μήπως γνωρίζει καμία κάποια κρέμα ή λάδι που να μην τα περιέχει;

 

xanthippi, επειδή κι εγώ έχω ακούσει και διαβάσει διάφορα για τα parabens, ήδη πριν τις εγκυμοσύνες μου απέφευγα προϊόντα που τα περιείχαν. Το κοινό baby oil και οι κρέμες σώματος του Κορρέ, που χρησιμοποιούσα εγώ, σίγουρα δεν είχαν κανένα paraben.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...