Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος μωρου


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Την προηγουμενη εβδομαδα στον προγραμματισμενο μου υπερηχο με το γιατρο μου, μου ειπε πως ολα ειναι μια χαρα κλπ και μεταξυ αλλων οτι το μωρακι μου ζυγιζει 117γρ. Δεν εδωσα σημασια αλλα τελικα διαβαζοντας απο δω και απο εκει συνειδητοποίησα οτι το μωρακι μου ειναι πολυ μεγαλο! Τα βιβλια λοιπον γραφουν πως το βαρος κατα μεσο ορο στη 15η εβδομαδα ειναι περιπου 50 γρ! Δεν μου ειπε κατι εκεινος αλλα λετε να υπαρχει καποιο προβλημα; Μηπως μεγαλωσε πολυ γρηγορα;;; Εχει καμια αναλογη εμπειρια; Πιστευω το ιδιο θα ανησυχουσα αν ηταν λιγοτερα γραμμ. αλλα τωρα το σκεφτομαι συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια!

Πιστεύω 'οτι αν΄ήταν κάτι ανησυχητικό, θα στο έλεγε ο γιατρός.

Πάντως έχε υπόψη σου ότι οι υπέρηχοι πέφτουν έξω.

Εμένα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά ειδικά στο τέλος, όλο μεγάλο, μεγάλο μου λέγανε και τελικά 3180 βγήκε.

Άλλης γνωστής μου της είπανε 3200, 4000 βγήκε.

Μην πολυδίνεις σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την N76. Δεν θυμάμαι τα ενδιάμεσα βάρη πανε και 2 χρόνια αλλά πριν γεννήσω ο υπέρηχος έδινε βάρος 3500 και ο Κων/λης βγήκε 3040. Αλλά αφού σε απασχολεί τόσο πολύ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τον γιατρό σου ωστέ να σου φύγει κάθε αμφιβολία.

Σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι. Φιλάκια

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! πριν 4 βδομαδες που ημουν 16 εβδομαδων κι εγω, τα μωρα μου ζυγιζαν 150 και 170γρ.οποτε μην ανησυχεις! αν ηταν 50γρ να ανησυχουσες!!!Να υπολογιζεις μια αποκλιση 10-15% απο το βαρος που εμφανιζει ο υπερηχος.Με το καλο !!!!!!

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω αγχωνομουν πολυ για το βαρος του εμβρυου. Με ειχαν φοβισει οτι θα γεννουσα παιδι απο 3,800 και πανω γιατι ετσι εδειχναν οι υπερηχοι και επειδη ο αντρας μου ειναι γιγαντας (1,97 υψος και 120 κιλα). Τελικα ο μπεμπης γεννηθηκε 2600...καμια σχεση!! Να ειναι γερα τα μωρακια σας και με το καλο να τα κρατησετε στην αγκαλια σας.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα στη 17η εβδομάδα έχει βάρος 215γρ και μιας φίλης μου στην ίδια εβδομάδα 250γρ.

Καταμπερδεύτηκα τώρα..........

Αν και ο γιατρός μου είπε πως απλά ανήκει στα μεγάλα μωρά, δεν μου είπε κάτι ότι θα πρέπει να με ανησυχει.Λέτε να ζητήσω κι άλλη γνώμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω το εξής απλό:Έχω διαβήτη τύπου 1,νεανικό.Στην β επιπέδου που έκανα στις 21 εβδομάδες,το μωρό ήταν 323 γραμμάρια.Όταν πήγα την εξέταση στην διαβητολόγο μου είπε ότι το μωρό είναι υπέρβαρο και να προσέχω τα κιλά μου(Κοντεύω να κλείσω τον έκτο κι έχω πάρει 5 κιλά).Καταλαβαίνω ότι το έκανε για να με τρομάξει και να μην πάρω κιλά για το καλό της υγείας του μωρού και το δικό μου κατ'επέκταση,αλλά όχι να μου πει ότι είναι και υπέρβαρο.Ζήτησα και δεύτερη γνώμη,και την γνώμη του γιατρού μου,και οι δύο γιατροί μου είπαν ότι είναι μια χαρά η μπέμπα.Ο καθένας λέει ό,τι του καπνίσει μου φαίνεται,κορίτσια μην αγχώνεστε,να παίρνετε και δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθώ ακου υπέρβαρο 323γρ!

Εμένα στην 21η στην β'επιπέδου ήταν 430γρ το ενα και 480 το αλλο!

Μου ειπε οτι ολοα ειναι τελεια!

Τελικα ο καθενας λεει οτι του κατεβει στο μυαλό μου φαινεται

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθώ ακου υπέρβαρο 323γρ!

Εμένα στην 21η στην β'επιπέδου ήταν 430γρ το ενα και 480 το αλλο!

Μου ειπε οτι ολοα ειναι τελεια!

Τελικα ο καθενας λεει οτι του κατεβει στο μυαλό μου φαινεται

 

Nαι,και μου την δικαιολόγησε ο γυναικολόγος μου λέγοντάς μου ότι το έκανε για να με τρομάξει για τα κιλά.Και να έλεγα ότι έχω πάρει πολλά,να πω οκ.Αλλά ήταν πολύ κάθετη,και με στεναχώρησε ιδιαίτερα.Πάντα πρέπει να παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη,ότι θέλει λέει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακριβώς το ίδιο άγχος είχα κι εγώ, στην 15η εβδ το μωρό ζυγίζει 100 γραμμάρια και διάβαζα κι εγώ κάτι σχετικά με 50-70 γραμ...

Φοβήθηκα κι εγώ, έλεγα τόσο μεγάλο να είναι το δικό μου μωρό???

Αλλά από ότι ρώτησα κι εγώ άλλες εγκυούλες και όπως βλέπω κι εδώ μάλλον μια χαρά είμαστε... :) Σκέφτηκα ότι ίσως οι μετρήσεις των γυναικολόγων να περιλαμβάνουν και κάποια φουσκώματα του μωρού από τα υγρά... ενώ των βιβλίων που διαβάζουμε ίσως να είναι από... μωράκια που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως οι υπερηχοι πεφτουν εξω.κ σε μενα ειχαν πει οταν μπηκα στον 9ο στην κορη μου οτι θα γεννηθει πανω απο 4 κιλα κ τρομαξα γιατι φοβομουν πως θα ηταν δυσκολη η γεννα με μεγαλο μωρο αλλα τελικα βγηκε 3340

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα στον υπερυχο που έκανα ήμουν 17w οπως μου είπε απο τις μετρήσεις και το παιδί 246 γρ αλλά μου είπε ότι έχει μεγάλο πόδι βέβαια ρώτησα γιατί ο πρώτος μου γιός ήταν μόλις 115 και μου φάνηκε πολύ μεγάλη η διαφορά μήπως μου είπε ότι της ήρθε για να μην ανυσηχήσω?Αλλα το Α-Τεστ ήταν θα το έλεγε έτσι? Ξέχασα να σας γράψω ότι και στο πρώτο μου ο τελευταίος υπερυχος έλεγε 6100 και η σταλίτσα μου βγήκε 2500 καλό; εγώ περίμενα το τέρας και βγήκε μια σταλίτσα την αποκλιση 10% που μου είχαν πει που την είδαν;

CpRXp3.pngO4JWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχθες που πηγα στο γιατρο για την καθορισμένη εξέταση, μετρησε το βαρος του εμβρύου και το βρήκε 99 γραμμάρια. Ειμαι στην 15η εβδομάδα, δεν σας φαίνεται τεράστιο; Πρέπει επειγόντως μου φαίνεται να κόψω τα γλυκα....

 

Φοβαμαι γιατι ο άντρας μου γεννήθηκε σωστό θρεφτάρι, 4800:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εχθες που πηγα στο γιατρο για την καθορισμένη εξέταση, μετρησε το βαρος του εμβρύου και το βρήκε 99 γραμμάρια. Ειμαι στην 15η εβδομάδα, δεν σας φαίνεται τεράστιο; Πρέπει επειγόντως μου φαίνεται να κόψω τα γλυκα....

 

Φοβαμαι γιατι ο άντρας μου γεννήθηκε σωστό θρεφτάρι, 4800:shock:

 

Εμενα στην 14η εβδομαδα το μετρησε 96 γρ..

Και μου είπε ότι είναι πολύ καλό.

Μάλιστα κάτι γράφει στην εξέταση, ότι είναι στο 29% του βάρους στις καμπύλες...

Μαην ανησυχείς από τώρα... Το βάρος του μωρού μετριέται από τις διαστάσεις του και μόνο. Κεφάλι, κοιλιά και πόδι... Προσεγγιστικά είναι όλα αυτά. Πολύ αργότερα αρχίζουν και βάζουν λίπος. Ακόμα δεν έχουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...