Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Αγόρασα πρώτη φορά χρωμοπαγίδες και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Όταν χρησιμοποίησα την τελευταία ένα κόκκινο ζακετάκι της μικρής ξέβαψε και τα έκανε όλα ...Οπότε τζίφος η χρωμοπαγίδα!Παίρνω μετά μιά ξεβαφή και τα αποτελείωσα, έγιναν όλα χάλια!!!Πάνε τα ρούχα του παιδιού.Έσκασα, τόσα χρόνια νοικοκυρά (λέμε τώρα) δε μου είχε ξανατύχει :(:(

Από τότε αποφάσισα να τα ξεχωρίζω καλύτερα!

Πάντως κι εγώ τα βρεφικά τα πλένω μαζί με κάποια απο τα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παρεπιπτοντως... τα βρεφικα και τα παιδικα ρουχα, δεν τα πλενεται ξεχωριστα απο τα δικα σας ? Και αν ναι μεχρι ποτε ? Εγω ακομα πλενω του καθενα χωριστα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ φανατικά χρωμοπαγίδα σε όλα τα πλυντήρια, και πλένω μάξιμουμ στους 60 (τα λευκά) και στους 40 χρωματιστά και παιδικά. Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ "ατύχημα".... Να ρωτήσω και κάτι;;; Αν σας ξεβάψει κάτι πάνω σε λευκό (παιδικό ή όχι) με μούλιασμα στη χλωρίνη δεν επανέρχεται;;;; :oops:

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μια βοήθεια σας παρακαλώ. Πήραμε πριν από μερικές μέρες ένα δέρμα προβάτου από το ΙΚΕΑ. Όταν το πήραμε δεν μύριζε καθόλου αλλά μόλις το έπλεινα στο χέρι, όπως έλεγε η ταμπελίτσα μύρισε απαίσια και από τότε δεν λέει να ξεμυρίσει. Το έχουμε στο μπαλκόνι εδώ και πολλές μέρες, γιατί αν το βάλουμε μέσα βρωμάει όλο το σπίτι. Καμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΤΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΥΤΑ!!!!ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΙΟ...

Το δερμα που εχει απο κατω οταν βραχει βρομαει το συμπαν!!!

αστο στο μπαλκονι να ξεμυρισει αρκετες μερες και μετα κλειστο καπου με λεβαντες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τιποτα όμως να προσπαθήσεις, vasiliki!

Εφοσον ακολούθησες τις δικες τους οδηγιες και το δερμα καταστραφηκε, η ευθύνη είναι δική τους, έτσι δεν είναι?? Αρα θα πρέπει να σου δωσουν τα λεφτα πισω ή να το αντικαταστησουν. (το οτι πλύθηκε δεν πρεπει να εχει σχεση - εγω έχω επιστρεψει στην Anna Riska ρουχο που μπηκε στο πλυσιμο, επεμεινα και δεχτηκαν να το επιστρεψω και να παρω κατι αλλο)

Link to comment
Share on other sites

μπες στο σιτε και πάρε τους τηλέφωνο να τους ρωτήσεις!

και εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το δέρμα δεν το πλένεις...!

είχαν λάθος ταμπελίτσα????? ....περίεργο! :shock:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oυτε πλυντηριο βασιλική-μονο καθαριστηριο θελουν αυτα. Εχω και εγω 2 τετοια...και εμενα μου κανει περιεργο να ειχαν ταμπελα για πλυσιμο στα sheep skin (ετσι δε λεγονται???)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική, αν ήταν κάτι ακριβό, όπως λες, είναι κρίμα να πάνε χαμένα τα λεφτά και να έχεις ένα πράμα που δε μπορείς να το ευχαριστηθείς και τελικά θα το πετάξεις. Από όσο ξέρω, η πολιτική των επιστροφών στο ΙΚΕΑ είναι πολύ καλή (για τα ελληνικά δεδομένα) και πιστεύω ότι θα το δεχτούν πίσω. Άσε που μπορεί με αυτό τον τρόπο να ενημερωθούν και άλλοι καταναλωτές και να μην κάνουν την ίδια"πατάτα". Ξέρω, είναι ολόκληρη ιστορία να τρέχεις μέχρι εκεί, αλλά, νομίζω, αξίζει τον κόπο.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το εξης πρόβλημα, στο δωματιό μας εχουμε τελευταία πολυ ξηρη ατμόσφαιρα... Επειδη κοιμόμαστε ολοι μαζι ακόμα (και ουτε ξερω πότε θα αλλάξει αυτό!!!) εχουμε παρατηρησει οτι η ατμοσφαιρα στο δωματιό μας είναι συνήθως, ξηρή μαλλον, αφου κυριως ο μπεμπάκος μας ξυπναει με βήχα και βουλωμένη μυτούλα... η Αγγελιάννα το ίδιο καμμια φορά και ενίοτε και εγω και ο συζυξ...

Σκεφτομαι μηπως πρεπει να παρουμε υγραντηρα, αλλά θα λυθεί το πρόβλημά μας ? Μηπως πρεπει να κανουμε κατι αλλο ?

Εχουμε δοκιμασει να βαλουμε και πιο χαμηλα το καλοριφερ (γιατι η αληθεια ειναι οτι γενικα ειμαι κρυουλιαρα και αναβει αρκετα το καλοριφερ...), εχω βαλει κι ενα γυαλινο μπολ με νερο πανω στο καλοριφερ, αλλά δεν εχει κανει τιποτα...

 

Καμμια καλη ιδεα ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στο δωμάτιο πρέπει να κυμαίνεται περίπου μεταξύ 20 και 22 βαθμών Κελσίου. Όμως, πρέπει να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στην ξηρή ατμόσφαιρα. Το καλοριφέρ κατά τη διάρκεια του χειμώνα ξηραίνει πολύ την ατμόσφαιρα και υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσει αναπνευστικά προβλήματα στο μωράκι. Για να έxει το δωμάτιο περισσότερη υγρασία, μπορείτε να προμηθευτείτε έναν από αυτούς τους ειδικούς υγραντήρες για παιδιά, οι οποίοι κυκλοφορούν στην αγορά, ή να βάλετε πάνω στο καλοριφέρ ένα κατσαρολάκι με νερό ή μια βρεγμένη πετσέτα.

 

Απο http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18949&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στο δωμάτιο πρέπει να κυμαίνεται περίπου μεταξύ 20 και 22 βαθμών Κελσίου.

 

Οχι απλα διαφωνω αλλα τρελαινομαι οταν το διαβαζω αυτο.

Η φυσιολογικη θερμοκρασια δωματιου ειναι 25-26 βαθμους.

Ειχα διαβασει παρα πολλα (ακομη και για 18 βαθμους, :shock: αν ειναι δυνατον!) και οταν δοκιμασα αυτες τις θερμοκρασιες φυσικα κρυωνα κι εγω κι ο μπεμπης!

 

Οσο για την ξηροτητα Μαριλενα μου ισως ο υγραντηρας σας βοηθησει αλλα δεν κανει να τον εχεις συνεχεια στο μωρο.

 

Εμεις στο Φαληρο δοξα τω Θεο απο υγρασια εχουμε μπολικη..να σου στειλω λιγη???????????? :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος μας δεν συστηνει το υγραντηρα σε χωρο που κοιμαται νεογνο. Εγω βαζω στο καλοριφερ μια βρεγμενη πετσετουλα. Μολις στεγνωσει την ξαναβρεχω. Μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στο δωμάτιο πρέπει να κυμαίνεται περίπου μεταξύ 20 και 22 βαθμών Κελσίου.

 

Οχι απλα διαφωνω αλλα τρελαινομαι οταν το διαβαζω αυτο.

Η φυσιολογικη θερμοκρασια δωματιου ειναι 25-26 βαθμους.

Ειχα διαβασει παρα πολλα (ακομη και για 18 βαθμους, :shock: αν ειναι δυνατον!) και οταν δοκιμασα αυτες τις θερμοκρασιες φυσικα κρυωνα κι εγω κι ο μπεμπης!

 

 

Μονο μην βαρας mimika :lol:

Εγω απλα αντεγραψα οτι ειδα και παρεθεσα και το site,δεν εβγαλα κατι απο το μυαλο μου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλες μου

 

Έχω και γω στην κρεβατοκάμαρά μου 3 προβατόχαλα (original γιατί κυκλοφορούν και δήθεν προβατόχαλα :lol: ). Μου είχαν κοστίσει πριν περίπου 4 χρόνια που είχαν πρωτοβγεί 650 ευρώ (τα αγόρασα από κατάστημα με χαλιά και μοκέτες).

 

Για την περιποιήσή τους μου είχε πει ο πωλητής αλλά και ο "χαλάς" μου να αγοράσω ειδικό απορρυπαντικό (όπως και έκανα) και να βάζω λίγο προϊόν επάνω τους και να τα ξεβγάζω με άφθονο νερό. Προσωπικά τα πλέον στο μπαλκόνι, δεν τα δίνω γιατί φοβάμαι. Αφού φύγουν τα πολλά νερά τα χτενίζω (ναι, καλά διαβάσατεεεε!! :lol::lol: ) αρκετές φορές (κατά διαστήματα) με χτένα με αραιά δόντια, ώστε να γίνει και πάλι πλούσιο το μαλλί τους. Μυρίζουν μόνο τις πρώτες 2 μέρες αφού στεγνώσουν, μετά η μυρωδιά φεύγει εντελώς.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα το βηχαλακι με βοηθησε πολυ ο ευκαληπτος.

Βραζεις ευκαληπτο και βρεχεις μια πετσετα και παραλληλα βαζεις και ενα μπολακι πανω στο καλοριφερ με ευκαληπτο.

Αν δεν εχεις χρονο να βρασεις πουλανε (εμεις εχουμε της Propoline) συγκεκριμενα σε ελαιο. Βρεχουμε με νερο την πετσετουλα και σταζουμε μερικες σταγονες πανω. Αυτο το κανουμε οταν εχει μπουκωσει η μυτουλα ή ειναι αρωστουλης. Βοηθαει πολυ στο να κανει ησυχο υπνο.

 

25 βαθμοι παντως μου φαινονται υπερβολικοι. Εμεις το βαζουμε 22 max 23 και ο αντρας μου και ο παιδι θελουν κοντομανικο. Η μονη κρυουλιαρα ειμαι εγω οποτε κερδιζουν (παιζει βεβαια ρολο που βρισκεται και ο θερμοστατης).

 

Να ανοιγεις πολυ λιγο καποιο τζαμι ωστε να ανανεωνεται ο αερας το δοκιμασες?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς 22-23 έχουμε μέσα στο σπίτι χωρίς να ανάψουμε το καλοριφέρ και δεν κρυώνουμε καθόλου. Όταν το ανάβουμε και πάει 24-25 (άσε που σβήνει και δεν ξανα-ανάβει) η μικρή δυσφορεί και έρχεται και γδύνεται λέγοντας "μαμά κυώνω" (αντί να πει ζεσταίνομαι, άραγε γιατί το έμαθε ανάποδα?)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε 23.5-25,5 ανάλογα με τον καιρό και το πόσο συχνά αναβοσβήνει το καλοριφέρ. Πάντως είμαστε με κοντομάνικο όλοι σε αυτές τις θερμοκρασίες. Το βράδυ εννοειται ότι φοράμε μακρυμάνικες πυτζάμες. Απο σκέπασμα...μόνο εγώ θέλω να σκεπάζομαι. Οι άντρες μου δυσφορούν και τα πετάνε όοοοολα! :lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις λογω της θαλασσας απο υγρασια παμε καλα.... Αλλα νομιζω μια βρεγμενη πετσετα θα κανει δουλεια.. εγω το εκανα καποια στιγμη που ειχα προβλημα με το αναπνευστικο μου, αλλα δεν την εβαζα στο καλοριφερ, την εβαζα στα καγκελα στο κρεβατι, πανω απο το κεφαλι μου

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα το βηχαλακι με βοηθησε πολυ ο ευκαληπτος.

Βραζεις ευκαληπτο και βρεχεις μια πετσετα και παραλληλα βαζεις και ενα μπολακι πανω στο καλοριφερ με ευκαληπτο.

Βοηθαει πολυ στο να κανει ησυχο υπνο.

 

Και εμας μας έχει βοηθήσει πολύ ο ευκάληπτος!

Βάζω και λίγη λεβάντα μέσα ...εχει ένα άρωμα το σπιτι super! :P

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...