Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σε ολες!!! ηταν να πληρωθω στις 25/6 και ξεροντας οτι πληρωνει μονο παρασκευη πηγα σημερα και ΤΙΠΟΤΑ....

τι μπορει να συμβαινει??? ετυχε σε καμια σας κατι παρομοιο???

Link to comment
Share on other sites

να κανω κι εγω μια ερωτηση;;;;

 

οταν το ταμειο ανεργιας που πηρες για 6 μηνες τελειωσε τον ιουνιο, εχεις να περιμενεις τιποτα αλλο σχετικα με επιδομα αδειας καλοκαιριου; ή ότι πηρες και τελειωσε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

agkiolina γεια σου:) ! Εχω κι εγω μια ερωτηση σχετικα με το ταμειο ανεργιας. Μηπως ξερεις τιποτα για την επεκταση του ταμειου για δευτερη χρονια ? Αν ναι απο ποτε ισχυει ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω κι εγω μια ερωτηση;;;;

 

οταν το ταμειο ανεργιας που πηρες για 6 μηνες τελειωσε τον ιουνιο, εχεις να περιμενεις τιποτα αλλο σχετικα με επιδομα αδειας καλοκαιριου; ή ότι πηρες και τελειωσε;;;;;

υπαρχει το επιδομα ληξης.επιδομα αδειας καλοκαιριου δεν δινει ο οαεδ...

agkiolina γεια σου:) ! Εχω κι εγω μια ερωτηση σχετικα με το ταμειο ανεργιας. Μηπως ξερεις τιποτα για την επεκταση του ταμειου για δευτερη χρονια ? Αν ναι απο ποτε ισχυει ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

δεν εχει βγει καμια επισημη ανακοινωση ή εγκυκλιος ακομα.. κι ε,μεις το εχουμε ακουσει απεξω ομως...με τι προυποθεσεις θα το δωσουν αγνωστο ακομα...

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το επιδομα ληξης.επιδομα αδειας καλοκαιριου δεν δινει ο οαεδ...

 

μαλιστα....

κ ποτε το δινει αυτο το επιδομα;;; μπαινει μονο του η κατι πρεπει να κανεις;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΕΟΝ

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ Κ ΚΙΝΕΖΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας σε ολο το φορουμ απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...Να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει και μενα.....Δουλευα απο 01.09.2011 εως 13.09.2012 σε εναν συλλογο..εχω στο συνολο 311 ενσημα , μου εκανε ο εργοδοτης μου απολυση...Πηγα στον ΟΑΕΔ για το ταμειο ανεργιας αλλα δεν μου ειπαν αν θα το παρω η οχι...κατεθεσα τα χαρτια μου κανονικα και μου ειπαν μονο οτι σε 40 μερες αν πιστωθουν χρηματα στον λογ/σμο μου τοτε σημαινει οτι το δικαιουμαι...Εμπειρικα καποια μπορει να μου πει αν το δικαιουμαι τελικα η οχι????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε ολο το φορουμ απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...Να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει και μενα.....Δουλευα απο 01.09.2011 εως 13.09.2012 σε εναν συλλογο..εχω στο συνολο 311 ενσημα , μου εκανε ο εργοδοτης μου απολυση...Πηγα στον ΟΑΕΔ για το ταμειο ανεργιας αλλα δεν μου ειπαν αν θα το παρω η οχι...κατεθεσα τα χαρτια μου κανονικα και μου ειπαν μονο οτι σε 40 μερες αν πιστωθουν χρηματα στον λογ/σμο μου τοτε σημαινει οτι το δικαιουμαι...Εμπειρικα καποια μπορει να μου πει αν το δικαιουμαι τελικα η οχι????

 

το δικαιουσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω παρα πολυ Αθηνα για την απαντηση σου...Μηπως ξερεις αν θα το δικαιουμαι για 1 χρονο....? Και επισης αν ξερεις να μου απαντησεις το παιδακι μου ειναι 17 μηνων και το ασφαλιζει ο συζυγος και οχι εγω...Στα δικαιολογητικα για το ταμειο ανεργιας το δηλωσα το παιδακι , με το οικογενειακο μας βιβλιαριο..Θα δικαιουμαι και το + 10% στο επιδομα ανεργιας ή οχι???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΕΟΝ

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ Κ ΚΙΝΕΖΙΚΑ

καλησπερα ...χωρις καταγγελια συμαβσης εργασιας δεν μπορεις να μπεις στο ταμειο ανεργιας... και αν κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας θα πρεπει να περιμενεις να σου λυθει το θεμα με τον εργοδοτη και να σου δωσει την καταγγελια συμβασης σου ... δυστηχως χωρις αυτο το χαρτι δεν γινεται τιποτα.

Γεια σας σε ολο το φορουμ απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...Να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει και μενα.....Δουλευα απο 01.09.2011 εως 13.09.2012 σε εναν συλλογο..εχω στο συνολο 311 ενσημα , μου εκανε ο εργοδοτης μου απολυση...Πηγα στον ΟΑΕΔ για το ταμειο ανεργιας αλλα δεν μου ειπαν αν θα το παρω η οχι...κατεθεσα τα χαρτια μου κανονικα και μου ειπαν μονο οτι σε 40 μερες αν πιστωθουν χρηματα στον λογ/σμο μου τοτε σημαινει οτι το δικαιουμαι...Εμπειρικα καποια μπορει να μου πει αν το δικαιουμαι τελικα η οχι????

καταρχην μην λετε οτι το παιρνει το ταμειο καποιος εαν δεν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις ...

knansi στο παρελθον εχεις παρει ξανα ταμειο ανεργιας... εαν ναι με το χρονικο διαστημα της εργασιας σου αυτης παιρνεις για ενα χρονο ταμειο ανεργιας ΕΑΝ δεν εχεις ξαναπαρει στο παρελθον ταμειο δεν μπορεις να παρεις τωρα θελει 2 χρονια η τουλαχιστον 17 μηνες εργασιας με 25 ενσημα το μηνα,.

ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι ενσημα χρειαζονται.οτι θελεις εδω ειμαι

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα και καλό μήνα! agkiolina θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι παρόμοιο με την xnansi . Έπαιρνα ταμείο ανεργείας 2/2010 εως 2/2011 ενώ ήμουν έγγυος (γέννησα 22/11/2010). Δούλευα μερική απασχόληση(4ωρη) από 3/2011έωςκαι 8/2012. Έκανα τα χαρτιά μου 7/9/2012 και περιμένω 7/11/2012 να πάω να πάρω την αποφαση.Χρήματα ακόμα εννοείτε πως δεν έχουν μπει.Υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν ταμείο επειδή έχω ξαναπάρει σε λιγότερο από 2 χρόνια ή λόγω μερικής απασχόλησης;Λόγω τέκνου παίρνω παραπάνω ποσό κι αν ναι περίπου πόσο;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ηρθε η αποφαση και δεν το δικαιουμαι...Διοτι τα 2 προηγουμενα ετη ειχα στο συνολο 59 ενσημα αντι 80...Μου λειπουν 21 ..... Αδικια αλλα τι να κανουμε...ισως το 2013 μου κανει καποιος προσληψη για ενα 5μηνο να παρω τα 125 ενσημα (πληρωνοντας μου μονο τα ενσημα) και με μια απολυση να ξανακανω τα χαρτια μου για το επιδομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρήκα αυτό ....

Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Έψαξα τις αποδείξεις μισθοδοσίας μου.Αν και μου έλειπαν κάποιοι μήνες, οι ημέρες εργασίας βγαίνουν παραπάνω από 125 :) ....ουφφφφ ξεαγχώθηκα τώρα

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! εχετε νεα για τους ασφαλισμενου που δουλευουν σε εποχιακα επαγγελματα αν θα παρουν επιδομα φετος. πχ η μητερα μου τωρα παιρνει την απολυση και θα καταθεσει τα χαρτια για ταμειο, επιδοτειται καθε χρονο καθως δουλευει σε ξενοδοχειο. απο τις 1/1/2013 θα παρει ταμειο? αγκιολινα ξερεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

madalena τα νεα μετρα ξεκινανε απο 1/1/13 εαν την πιασει δνε θα μπορει να το παρει εαν εχει φτασει μεχρι τωρα απο το 1009 κι εχει παρει στο συνολο 450 μερες ταμειο ανεργιας...

marchalina ναι το δωρο ισχυει ακομα παει αναλογικα ομως δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στο ταμειο ανεργιας

 

συγνωμη εαν χανομαι δεν εχω υπολογιστη και μπαινω που κ που απο το κινητο κι αυτο με δυσκολευει παρα πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι βοηθατε ολες τις κοπελες εδω,εχω και εγω ενα θεμα .Περιμενω σε λιγες μερες απαντηση για ταμειο ανεργιας,πηγα στην υπαλληλο στον οαεδ μηπως εχει βγει πιο νωρις η αποφαση(δεν ειχε βγει)η οποια κοιταξε λιγο την αιτηση μου και μου ειπε οτι μαλλον θα το παρω το επιδομα αλλα δεν ξερει αν θα ειναι για ολο το χρονο.Επειδη απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω νομιζω οτι δικαιουμαι 12μηνο,θα ηθελα σε παρακαλω να μου πειτε τη γνωμη σας.Λοιπον εργαζομουν σε καταστημα με ενσημα 25 το μηνα απο 1-2007,η απολυση εγινε 15-09-2012.το 2007-2008-2009- 2010 εχω ολο το χρονο ενσημα.το 2011 εχω απο 1-2011 εως 10 2011 ολα τα ενσημα.Μετα

11 και 12 του 2011,οπως και 1 2012 ειμαι σε κυοφοριας-λοχειας,το φεβρουαριο 2012 παιρνω το 6μηνο μητροτητας και τον αυγουστο γυρναω στη δουλεια,παιρνω ενα μηνα αδεια(την ετησια)γυρναω Σεπτεβριο και απολυομαι 18 Σεπτεβριου(μετα απο συνενοηση με τον εργοδοτη)ποσους μηνες πρεπει να παρω επιδομα ανεργειας,να σημειωσω οτι δεν εχω ξαναπαρει.Στα χαρτια του ικα των ενσημων δεν φαινονται ενσημα απο τον οαεδ για μητροτητας.Στο λοχειας και κυοφοριας φαινεται ο κωδικος 224 με 25 ενσημα μετρανε αυτα?(γραφει διπλα επιδομα μητροτητας).Επισης μολις ειπα στην υπαλληλο οτι ξερω οτι τα ενσημα του 6μηνου μετρανε κανονικα,οπως και οτι αν εχω κυοφοριας και λοχειας μετραμε πιο πισω τα αλλαζε το λογια της και ελεγε ''ναι το ξερω θα τα δουμε ολα''.περιμενω απαντηση,ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?

καλησπερα!!

μαλλον, ετσι λενε. το εχουν ψηφισει απο το μαρτιο νομιζω αυτο αλλα κανεις δεν το λεει οτι θα εφαρμωστει 100% τις 100%. εγω νομιζω πως θα εφαρμοστει. κριμα εκτος απο ανεργο συζηγο και δυο παιδια θα εχω να ταισω και γονεις ανεργους το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι? Σε λιγες μερες θα παω στον οαεδ να καταθεσω χαρτια για επιδομα ανεργιας. Τον γιο μου τον εχω στο βιβλιαριο του ανδρα μου.Μετραει ως προσαυξηση στο επιδομα? ή θα πρεπει μονο να ειναι στο δικο μου βιβλιαριο?

Επισης αν ξερετε το οικογενειακο επιδομα μπορει να το παρει ο ανδρας μου ο οποιος εργαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...